021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی تیروئید و نسج گردن

غده تیروئید اندام مهمی است که هورمون های زیادی تولید می کند. بیماری های مختلفی می توانند تیروئید را تحت تاثیر قرار دهند که برخی از آنها عواقب بالقوه جدی دارند.

به همین دلیل است که ما گاهی از سونوگرافی (USG) برای مشاهده غده تیروئید استفاده می کنیم. این روش تصویربرداری شرایطی مانند سرطان و کیست را تشخیص می‌دهد، اما گاهی اوقات نیاز به انجام آزمایش‌های بیشتر نیز دارد. مانند انجام بیوپسی سوزنی در صورت مشکوک به سرطان.

این مقاله سونوگرافی تیروئید و نسج گردن چیست، عملکرد غده تیروئید و برخی از شرایطی که می توانیم با استفاده از سونوگرافی تیروئید تشخیص دهیم، توضیح می دهد. همچنین محدودیت های یک کاربرد معمولی سونوگرافی تیروئید را تشریح می کند. در نهایت او به سوالات متداول در مورد سونوگرافی تیروئید پاسخ می دهد.

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی نوعی تکنیک تصویربرداری پزشکی است که پزشکان ممکن است آن را سونوگرافی نیز بخوانند. این فناوری از امواج صوتی با فرکانس بسیار بالا برای ایجاد تصاویری از داخل بدن افراد استفاده می کند. در برخی موارد، این ممکن است به پزشکان اجازه دهد تا بدون نیاز به تکنیک‌های تهاجمی‌تر مانند بیوپسی، تشخیص دهند.

پزشکان اغلب از سونوگرافی برای تشخیص مشکلات غده تیروئید استفاده می کنند. این روش تصویربرداری ایمن، راحت و مقرون به صرفه است.

موضوع مرتبط: بیوپسی تیروئید چیست؟ کدام ندول ها باید بیوپسی شوند؟

وظیفه غده تیروئید چیست؟

تیروئید غده ای می باشد که در قسمتی از گردن قرار دارد. وظیفه این غده تولید تعدادی هورمون از جمله تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3) است. این هورمون ها با عمل به عنوان پیام رسان در جریان خون و بافت ها بر فرآیندهای مختلف بدن تأثیر می گذارند.

تیروئید هورمون هایی را با اثرات مختلف تولید می کند، از تنظیم متابولیسم بدن گرفته تا ایجاد پروتئین های جدید. هورمون های تیروئید همچنین برای رشد سالم جنین، تعدیل بیداری و عملکرد تولید مثل مهم هستند.

چرا سونوگرافی تیروئید درخواست می شود؟

پزشکان برای کمک به تشخیص بیماری های تیروئید، سونوگرافی تیروئید را تجویز می کنند. سونوگرافی تیروئید می تواند شواهدی برای یا علیه شرایط زیر ارائه دهد:

گواتر: این تورم غده تیروئید می تواند یک توده/توده در گردن یا گلو ایجاد کند.

بیماری گریوز: این بیماری یک وضعیت خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی به سلول های سالم تیروئید حمله می کند.

لنفوم: لنفوم سرطان سیستم لنفاوی است که بخشی از سیستم ایمنی است.

لنفادنوپاتی: این اصطلاح برای غدد لنفاوی متورم است.

سرطان تیروئید: پزشکان می توانند از سونوگرافی برای پیش بینی سرطانی بودن رشد غده تیروئید استفاده کنند.

سرطان تیروئید: پزشکان می توانند از سونوگرافی برای پیش بینی سرطانی بودن رشد غده تیروئید استفاده کنند.

سونوگرافی تیروئید همچنین می تواند ناهنجاری های خوش خیم تیروئید را تشخیص دهد. پزشکان هنگام تفسیر تصاویر اولتراسوند محتاط هستند و ممکن است آزمایش‌های بیشتری مانند سینتی‌گرافی، آزمایش‌های خون اضافی و بیوپسی را برای تأیید تشخیص توصیه کنند.

چگونه سونوگرافی تیروئید بگیریم و چگونه آماده شویم؟

معمولاً بیماران نیازی به آماده شدن برای سونوگرافی ندارند. با این حال، پزشک شما را در مورد مراحل آماده سازی که باید انجام دهید مطلع می کند.

به طور معمول، اسکن اولتراسوند ۲۰-۳۰ دقیقه طول می کشد. سونوگرافی را می توان در مطب رادیولوژیست، در کلینیک یا بیمارستان انجام داد.

پس از استفاده از ژل مبتنی بر آب در اطراف گردن و گلو، رادیولوژیست پروب USG (مبدل) را روی جلوی گردن حرکت می دهد. کاوشگر امواج اولتراسوند را ساطع و دریافت می کند. سپس یک کامپیوتر امواج را تجزیه و تحلیل می کند تا تصویری از غده تیروئید و بافت های اطراف ایجاد کند. در پایان فرآیند، به راحتی با یک دستمال ژل پایه آب تمیز می شود.

محدودیت های سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی تیروئید و نسج گردن می تواند به پزشکان در تشخیص انواع بیماری های مرتبط با تیروئید کمک کند. با این حال، گاهی اوقات ممکن است نیاز به تکمیل این آزمایش ها با سایر کاربردهای تشخیصی باشد. این رویکرد می تواند به رد نتایج مثبت کاذب و منفی کاذب کمک کند.

اگرچه سونوگرافی ها می توانند ندول های تیروئید را تشخیص دهند، اما همیشه نمی توانند سرطانی بودن این گره ها را تعیین کنند. بنابراین، سایر روش های تشخیصی مورد نیاز است.

با این حال، سونوگرافی برای بیماری های تیروئید کاملا مفید است.

هنگامی که USG یک ندول تیروئید را نشان می دهد، پزشکان ممکن است تصمیم به انجام بیوپسی بگیرند. این شامل استفاده از یک سوزن ظریف برای برداشتن بخشی از گره و سپس انجام آزمایش آزمایشگاهی است. اگر قرار است بیوپسی انجام شود، تحت هدایت USG انجام می شود.

بیشتر بدانید : انواع سونوگرافی _ بهترین مرکز سونوگرافی تهران _ بیوپسی سینه _ اندومتریوز

سایر آزمایشاتی که می تواند به تشخیص سرطان تیروئید کمک کند عبارتند از:

اسکن ید رادیواکتیو

سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری).

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی

آزمایش خون

اسکن سونوگرافی تیروئید و نسج گردن روشی مطمئن و موثر برای تولید تصاویر غده تیروئید است. آنها می توانند به پزشکان در تشخیص انواع بیماری های مرتبط با تیروئید کمک کنند.

با این حال، این تکنیک تصویربرداری پتانسیل ایجاد هر دو مثبت کاذب و منفی کاذب را دارد. به همین دلیل است که پزشکان گاهی اوقات می توانند سونوگرافی تیروئید خود را با سایر آزمایشات تشخیصی تکمیل کنند. برای تایید تشخیص سرطان همیشه آزمایشات اضافی مورد نیاز است.

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف تیروئید چیست؟

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف تیروئید روشی برای نمونه برداری از سلول ها از گره های غده تیروئید شما است. سلول ها با کمک یک سرنگ کوچک و توخالی گرفته می شوند. نمونه برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال می شود.

غده تیروئید در جلوی گردن شما قرار دارد. شکل پروانه ای دارد با ۲ لوب که توسط نوار باریکی از بافت به هم متصل شده اند. این یک غده درون ریز است که هورمون تیروئید را تولید می کند. این هورمون عملکردهای زیادی در بدن شما دارد.

در برخی موارد، ندول های سخت در داخل غده تشکیل می شوند. ممکن است متوجه تورم کوچکی در ناحیه پوشک خود شوید. اغلب اوقات، ندول ها خطرناک نیستند. با این حال، در برخی موارد، ممکن است سرطان تیروئید باشد. بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف تیروئید ممکن است نمونه ای از گره را برای آزمایش سرطان بگیرد.

چرا ممکن است به بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف تیروئید نیاز داشته باشم؟

ممکن است نیاز به آزمایش داشته باشید تا ببینید آیا ندول شما سرطانی است یا خیر. ممکن است شما خودتان متوجه ندول شده باشید یا پزشکتان ممکن است در طول معاینه یا در طول آزمایش دیگری متوجه آن شده باشد.

محققان نمی دانند چه چیزی باعث بیشتر گره های تیروئید می شود. با این حال آنها بسیار رایج هستند. برخی از مشکلات مربوط به غده تیروئید، مانند تیروئیدیت هاشیموتو، می تواند خطر ندول تیروئید را افزایش دهد. ندول های تیروئید در زنان بسیار بیشتر از مردان است. گره ها در دوران بارداری تمایل به رشد دارند. افرادی که تحت پرتودرمانی گردن قرار می گیرند نیز بیشتر در معرض ابتلا به ندول هستند. اگر اعضای خانواده شما قبلاً تیروئید و برخی سرطان های دیگر داشته باشند، خطر ابتلا به ندول تیروئید یا سرطان تیروئید افزایش می یابد.

تنها درصد کمی از گره های تیروئید در افراد سرطانی می شوند. تشخیص ندول سرطانی در اسرع وقت بسیار مهم است تا بتوانید درمان را به سرعت شروع کنید.

همه افراد مبتلا به ندول تیروئید به بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف نیاز ندارند. سونوگرافی اطلاعات کافی برای تشخیص سرطانی بودن این گره ارائه می دهد. آزمایش خون سطح تیروئید نیز می تواند اطلاعات مفیدی را ارائه دهد. اگر پزشک شما نمی تواند با اطمینان بگوید، احتمالاً به بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف تیروئید نیاز خواهید داشت.

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف تیروئید چه خطراتی دارد؟

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن نازک تیروئید یک روش بسیار ایمن است، اما خطرات جزئی دارد. این شامل:

  • خونریزی در محل بیوپسی
  • عفونت
  • آسیب به ساختارهای نزدیک تیروئید

  این آخرین عارضه نادر است زیرا رادیولوژیست ها از سونوگرافی برای انجام بیوپسی استفاده می کنند.

همچنین این خطر وجود دارد که بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف به طور قطعی سرطانی بودن گره را نشان ندهد. اگر این اتفاق افتاد، ممکن است نیاز به بیوپسی مجدد داشته باشید.

چگونه برای بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف تیروئید آماده شوم؟

برای آماده شدن برای بیوپسی آسپیراسیون با سوزن نازک تیروئید نیاز به انجام کارهای کمی وجود دارد. از پزشک خود بپرسید که آیا نیاز به قطع مصرف داروهایی مانند رقیق‌کننده‌های خون، قبل از عمل دارید یا خیر. قبل از عمل طور معمول غذا بخورید و بنوشید. احتمالاً برای انجام این عمل به یک کلینیک پزشکی مراجعه خواهید کرد. می توانید همان روز به خانه ی خود بازگردید.

در طول بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف تیروئید چه اتفاقی می افتد؟

برخی از افراد، مانند کودکان، ممکن است به دارو نیاز داشته باشند تا قبل از انجام عمل به آرامش برسند. با این حال، اکثر مردم به آن نیاز نخواهند داشت.

در برخی موارد، پزشک ممکن است قبل از وارد کردن سوزن، یک بی‌حس کننده موضعی به آن ناحیه تزریق کند. این معمولاً ضروری نیست زیرا سوزن بسیار کوچک است.

  پزشک شما ممکن است بیوپسی را با کمک سونوگرافی انجام دهد. سونوگرافی به پزشک اجازه می دهد تا سوزن را دقیقاً به نقطه مناسب هدایت کند. همچنین از آسیب به سایر سازه ها نیز جلوگیری می کند

پس از تمیز کردن ناحیه، پزشک با هدایت سونوگرافی، سوزن ظریف را به آرامی وارد ندول کرده و چندین بار آن را به جلو و عقب حرکت می‌دهد.

پس از انجام این روش، سلول ها به آزمایشگاه آسیب شناسی فرستاده می شوند و از نظر علائم سرطان مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند. یک باند کوچک روی محل قرار دادن سوزن گذاشته می شود.

بیشتربدانید:هزینه بیوپسیبیوپسی چیستبیوپسی سینهبیوپسی سینه در تهران

بعد از بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف چه اتفاقی می افتد؟

بیشتر افراد می توانند بلافاصله فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند.

محل بیوپسی ممکن است برای یک یا دو روز بعد از عمل دردناک باشد. در صورت لزوم، می توانید از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید.

ممکن است چند روز طول بکشد تا نتایج آزمایش شما از آزمایشگاه پاتولوژی دریافت شود.

اگر ندول تیروئید شما سرطانی نیست، ممکن است نیازی به درمان بیشتری نداشته باشید. پزشک شما ممکن است بخواهد ندول شما را تحت نظر داشته باشد و ممکن است در آینده به بیوپسی دیگری نیاز داشته باشید. .

اگر ندول شما سرطانی به نظر برسد، احتمالاً به درمان جراحی نیاز خواهید داشت. .

گاهی اوقات پاتولوژیست نمی تواند به طور قطعی سرطانی بودن ندول شما را تشخیص دهد. در این مورد، پزشک ممکن است تکرار بیوپسی یا جراحی را توصیه کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری