021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

آیا آندومتریوز سرطان است

اندومتریوز چیست

آیا آندومتریوز سرطان است و چگونه ایجاد میشود غالبا یک اختلال دردناک است که در خارج از رحم رشد می کند. آندومتریوز معمولاً تخمدانها ، لوله های فالوپ و بافت لگن شما را درگیر می کند.  اما بندرت ممکن است بافت آندومتریوز در اندامهای لگن گسترش یابد.

این بافت  در هر چرخه قاعدگی ضخیم می شود ، می شکند و خونریزی می کند. اما از آنجا که این بافت راهی برای خارج شدن از بدن ندارد  به دام می افتد. هنگامی که آندومتریوز تخمدان ها را درگیر می کند ، کیستهایی به نام آندومتریوما تشکیل می شود. بافت های اطراف آن می تواند تحریک شود و در نهایت بافت اسکار و چسبندگی ایجاد می شود ، باند غیر طبیعی بافت فیبری که می تواند باعث شود بافت های لگن و اندام ها به یکدیگر بچسبند.

چندین عامل شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اندومتریوز قرار می دهد ، مانند:

 • هرگز زایمان نکردن
 • شر وع دوره قائدگی در سنین پایین
 • گذر از یائسگی در سنین بالاتر
 • چرخه های قاعدگی کوتاه: به عنوان مثال ، کمتر از ۲۷ روز
 • دوره قاعدگی های سنگین که بیش از هفت روز طول می کشد
 • داشتن سطح استروژن بالاتری در بدن
 • یک یا چند بستگان (مادر ، عمه یا خواهر) مبتلا به آندومتریوزهرگونه بیماری پزشکی که مانع عبور طبیعی جریان قاعدگی از بدن شود

ناهنجاری های دستگاه تناسلی آندومتریوز معمولاً چند سال پس از شروع قاعدگی بروز می کند. علائم و نشانه های اندومتریوز ممکن است با بارداری به طور موقت بهبود یابد و ممکن است با یائسگی کاملاً از بین برود ، مگر اینکه استروژن مصرف کنید.

اندومتریوز چیست و راه تشخیص آن چگونه است؟

با پیشرفت تجهیزات پزشکی و سونوگرافی ، امروزه با سونوگرافی میتوان این بیماری را تشخیص داد و اطلاعات مفیدی راجب شرایط و وضعیت آن بدست آورد سونوگرافی تخصصی ترانس واژینال و ترانس رکتال برای بررسی این بیماری توصیه میگردد.

مرکز تصویربرداری جردن بهترین مرکز تخصصی مپینگ اندومتریوز، انواع سونوگرافی،ماموگرافی، بیوپسی با متخصص پزشک خانوم در خدمت شما بیماران عزیز میباشد

سونوگرافی تخصصی آندومتریوز

سونوگرافی تخصصی آندومتریوز

علائم سرطان آندومتریوز

 اندومتریوز در بسیاری از موارد  میتواند بی علامت باشد.اما علائم آن در افرادی که علامتدار هستند شامل :

 • درد لگن است که اغلب با دوره قاعدگی همراه است. اگرچه بسیاری از آنها در دوره قاعدگی دچار گرفتگی می شوند ، افراد مبتلا به آندومتریوز معمولاً درد قاعدگی را توصیف می کنند که بسیار بدتر از حد معمول است. درد  نیز ممکن است با گذشت زمان افزایش یابد.دوره های دردناک درد و گرفتگی لگن ممکن است قبل از شروع و چندین روز در یک دوره قاعدگی گسترش یابد. همچنین ممکن است درد کمر و شکم داشته باشید.
 • درد با نزدیکی : درد در طول یا بعد از رابطه جنسی با آندومتریوز شایع است.
 • درد با حرکات روده یا ادرار شما به احتمال زیاد این علائم را در دوره قاعدگی تجربه خواهید کرد.
 • خون ریزی بیش از حد: ممکن است شما در دوره های سنگین قاعدگی یا خونریزی بین دوره ها (خونریزی بین قاعدگی) تجربه کنید.
 • ناباروری :گاهی اوقات آندومتریوز برای اولین بار در افرادی که به دنبال درمان نازایی هستند تشخیص داده می شود.
 • علائم و نشانه های دیگر ممکن است خستگی ، اسهال ، یبوست ، نفخ یا حالت تهوع را به خصوص در دوران قاعدگی تجربه کنید.

آیا اندومتریوز سرطان است و چگونه به سرطان کمک میکند ؟

نکته مهم: شدت درد شما لزوماً یک شاخص قابل اعتماد از میزان شرایط نیست. شما می توانید آندومتریوز خفیف با درد شدید داشته باشید ، یا با درد کم یا بدون درد می توانید آندومتریوز پیشرفته داشته باشید. 

آندومتریوز گاهی اوقات با سایر شرایطی که می تواند باعث درد لگن شود ، مانند بیماری التهابی لگن (PID) یا کیست تخمدان ، اشتباه می شود. ممکن است با سندرم روده تحریک پذیر (IBS) اشتباه گرفته شود ، شرایطی که باعث بروز اسهال ، یبوست و گرفتگی شکم می شود. IBS می تواند همراه آندومتریوز باشد ، که می تواند تشخیص را پیچیده کند.

مهمترین عارضه آندومتریوز چیست ؟

اختلال در باروری است. تقریباً یک سوم تا نیمی از زنان مبتلا به اندومتریوز در بارداری با مشکل روبرو هستند. برای حاملگی ، یک تخمک باید از تخمدان رها شود، از طریق لوله فالوپ همسایه عبور کند ، توسط یک سلول اسپرم بارور شود و خود را به دیواره رحم وصل کند تا شروع به رشد کند.

آندومتریوز ممکن است باعث انسداد لوله شده و از جمع شدن تخم و اسپرم جلوگیری کند. با این وجود ، بسیاری از افراد با آندومتریوز خفیف تا متوسط ​​هنوز هم می توانند باردار شوند و بارداری را به پایان نرسانند. پزشکان بعضی اوقات به افراد مبتلا به اندومتریوز توصیه می کنند که فرزندان را به تاخیر نیندازند زیرا ممکن است با گذشت زمان وضعیت بدتر شود.

آندومتریوز سرطان نیست اما سرطان تخمدان در افرادی که آندومتریوز دارند بیشتر از حد انتظار می رود. اما در ابتدا خطر ابتلا به سرطان کلی تخمدان در کل کم است. برخی از مطالعات نشان می دهد که اندومتریوز این خطر را افزایش می دهد ، اما هنوز هم نسبتاً کم است. اگرچه نادر است .

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید:

در صورت بروز علائم و نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده آندومتریوز باشد ، به پزشک مراجعه کنید.تشخیص زودرس ، یک تیم پزشکی و درک درستی از تشخیص شما ممکن است منجر به مدیریت بهتر علائم شما شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 23 میانگین: 3.5]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری