بیوپسی

برای کدام بیمار نمونه برداری از پستان یا همان بیوپسی انجام میشود؟  بیوپسی وقتی انجام میشود که توده ای شک برانگیز در پستان پیدا شود. این توده میتواند در معاینه و یا در تصویربرداری (ماموگرافی، سونوگرافی یا ام آر آی) پیدا شود. بسته به خصوصیات این توده پزشک ممکن است لازم بداند بخشی ویا کل توده را خارج کند تا از نوع بافت آن مطلع گردد.

نمونه برداری به چه روش هایی انجام میشود؟ روش بیوپسی عبارتند از نمونه برداری باز(عمل جراحی)، نمونه برداری با سوزن ظریف (FNA) و یا نمونه برداری با سوزن ضخیم (Core) البته نمونه برداری میتواند با هدایت لمس پزشک و یا با هدایت دستگاه های تصویربرداری (ماموگرافی، سونوگرافی یا ام آر آی) انجام شود.


تماس با کلینیک

بیوپسی چیست؟

بیوپسی یعنی برای بررسی دقیق تر از بافت نمونه برداری می شود.

بیوپسی کبد

بیوپسی کبد

بیوپسی کلیه

بیوپسی رحم

بیوپسی رحم

بیوپسی روده

بیوپسی روده


کدام روش بیوپسی بهتر است؟


نمونه برداری بیوپسی در کجا انجام میشود؟


انجام نمونه برداری بیوپسی چقدر طول میکشد؟


مدت زمان بستری برای نمونه برداری پستان چقدر است؟

در شرایط مختلف ممکن است هر یک از روش های نمونه برداری ارجحیت پیدا کنند ولی در مجموع ترجیح بر این است که تا حد ممکن از نمونه برداری باز کمتر استفاده شود و این که نمونه برداری با هدایت سونوگرافی انجام شود. با این وجود برای توده های سطحی و توده های پشت هاله مرکزی پستان معمولا از روش باز استفاده میشود و در توده هایی که فقط در ماموگرافی دیده شوند از روش استریوتاکتیک استفاده میشود.

برای بیوپسی باز معمولا لازم است بیمار بیهوشی محدودی بگیرد، به همین دلیل این کار معمولا در اتاق عمل انجام میگیرد. اما سایر روش های نمونه برداری را میتوان با استفاده از بیحس کننده های موضعی در اتاق عمل های سرپایی، درمانگاه یا مطب انجام داد. استفاده از سونوگرافی در تمامی این حالت ها مقدور است.

عمل جراحی باز با توجه به نیاز به بیهوشی میتواند طولانی شود، اما سایر روش ها ظرف چند دقیقه انجام میشوند.

برای روش های سرپایی که با بیحسی موضعی انجام میشوند بستری لازم نیست و نیم تا یکساعت پس از انجام نمونه برداری و پس از اطمینان از وضعیت عمومی بیمار، بیمار میتواند به خانه برگردد. اما درصورتی که بیمار بیهوشی عمومی بگیرد لازم است چند ساعت در کلینیک پزشکی باقی بماند.


تماس با مرکز تصویر برداری جردن برای بیوپسی

برای رزرو نوبت و مشاوره رایگان می توانید با شماره های مرکز تماس بگیرید.


تماس با کلینیک

بیمار قبل از نمونه برداری بیوپسی باید به چه نکاتی توجه کند؟

عموما توصیه میشود شب قبل از هر گونه عمل جراحی بیمار استحمام کند. اگر بیمار به داروی بیحسی حساسیت دارد حتما باید پزشک را مطلع سازد. اگر بیمار داروی خاصی مصرف میکند باید آنرا با پزشک در میان بگذارد. مصرف آسپیرین قبل از نمونه برداری با سوزن ظریف اشکالی ندارد ولی برای سایر روش ها بهتر است با نظر پزشک مربوطه به مدت یک هفته قطع گردد.

  • آیا نمونه برداری میتواند باعث بدخیم شدن یک توده خوش خیم شود؟ به هیچ وجه روش های نام برده فوق در کشور های مختلف هزاران بار در مورد بیماران انجام شده و مطالعات مختلف نشان داده اند که این روش های بیوپسی موجب چنین عارضه ای نمیشود.
  • آیا بیوپسی یک توده بدخیم می تواند موجب پخش شدن آن شود؟ در بعضی تومورها بله اما در تومور پستان این عارضه مطرح نیست.

۰
نمونه برداری موفق
۰
مراجعه کننده
۰
ساعت پاسخگویی
۰
دستگاه نمونه برداری

نمونه برداری بیوپسی از نظر زیبایی
  میتواند مشکل ساز باشد؟

در بیوپسی باز خط محل برش جراحی بسته به تکنیک جراحی و خصوصیات فردی بیمار به درجات مختلف قابل مشاهده خواهد بود. اما در روش های سوزنی محل زخم جراحی حدود ۲ تا ۳ میلی متر است و عارضه ای به لحاظ زیبایی به جا نخواهد گذاشت.


تماس با کلینیک

مراقب های پس از نمونه برداری بیوپسی
  شامل چه مواردی میگردد؟

در نمونه برداری باز با توجه به انجام عمل جراحی، مراقبت پس از عمل به نظر پزشک مربوطه بستگی خواهد داشت اما در روش های سوزنی مختصر فشار روی پانسمان و استفاده ای کیسه یخ روی پانسمان در ساعات اول پس از نمونه برداری و برداشتن پانسمان روز پس از نمونه برداری توصیه میشود. بیمار روز پس از عمل میتواند حمام کند. فعالیت های معمولی مشکلی ندارند اما ورزش بستگی به تحمل درد توسط بیمار دارد و بهتر است چند روی به تاخیر بیفتد تا التیام کامل حاصل گردد.

قبل
بعد از
قبل از عمل 
بعد از عمل 

w6-768x768-min

خیلی راحت بود. من ترس زیادی داشتم که خانم دکتر با صحبت های قبل از انجام بیوپسی کمکم کردن تا آروم بشم. ممنونم از دکتر هدایی عزیز

احمد بیاتی

w6-768x768-min

تجربه خوبی بود و ممنونم از دکتر هدایی و کادر پزشکی حرفه ای ایشون

سارا عزیزی

w6-768x768-min

دستگاه ها، پرسنل و همه چیز عالی بود

شکیبا عسگری
نظرات مراجعه کنندگان

درباره تجربه نمونه برداری و تست بیوپسی در کلینیک تصویربرداری جردن

مقالات مرتبط
لنف ادم

لنف ادم

ژنیکوماستی یا بزرگ شدن پستان در مردان

ژنیکوماستی یا بزرگ شدن پستان در مردان

سرطان پستان در مردان

سرطان پستان در مردان

شیمی درمانی

شیمی درمانی