021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

بهترین مرکز سونوگرافی تهران؛ سونوگرافی یک روش تصویربرداری سریع، بدون اشعه و ایمن است. سونوگرافی معمولا از خارج از بدن انجام می شود. با این حال، برای برخی از انواع سونوگرافی، ممکن است نیاز باشد که پروب USG در داخل بدن قرار داده شود.

 

سونوگرافی و USG چیست؟

سونوگرافی یا به طور ساده USG، یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی برای ارزیابی ظاهر اندام های داخل بدن استفاده می کند. برای انجام سونوگرافی از پروبی استفاده می شود که امواج صوتی بالا را به بدن منتقل می کند. با قرار دادن این کاوشگر بر روی نواحی خاصی از بدن، تصاویری از آن قسمت در نواحی مربوطه به دست می آید. از آنجایی که از امواج صوتی برای به دست آوردن تصاویر در سونوگرافی استفاده می شود، خطر تشعشع در فرآیند USG وجود ندارد. به همین دلیل سونوگرافی روشی است که با خیالی آسوده در نوزادان، خردسالان و زنان باردار قابل استفاده است.

 

سونوگرافی چگونه اعمال می شود؟

معمولاً قبل از تصویربرداری اولتراسوند نیازی به آماده سازی اضافی نیست. توصیه می شود برای راحتی بیمار قبل از مراجعه به انجام  سونوگرافی لباس راحت بپوشند. قبل از انجام سونوگرافی، ممکن است از بیمار خواسته شود که لباس خود را دربیاورد و روپوش بیمارستانی بپوشد یا بدون درآوردن لباس، ناحیه ای را که سونوگرافی انجام می شود باز کند. مجدداً جواهرات و اقلام فلزی در ناحیه ای که سونوگرافی انجام می شود باید حذف شوند. بیمار آماده برای انجام عمل به میز معاینه برده می شود.

 

برای انجام تصویربرداری، ژل روی ناحیه مورد بررسی با سونوگرافی اعمال می شود. این ژل محیطی ایده آل برای انتقال امواج صوتی فراهم می کند و از ایجاد حفره های هوا جلوگیری می کند. پس از انجام عمل، با پاک کردن آن با دستمال ژل به راحتی می توان آن را تمیز کرد.

 

در حین عکسبرداری، یک وسیله کوچک دستی به نام پروب روی ژل قرار می گیرد. کاوشگر امواج صوتی را به بدن منتقل می کند و امواج صوتی بازتاب شده از بدن را جمع آوری می کند و آنها را به دستگاه اولتراسوند می فرستد که تصویر را ایجاد می کند. دستگاه اولتراسوند امواج صوتی منعکس شده را به تصویر تبدیل می کند. پروب در اطراف ناحیه سونوگرافی حرکت می کند و بنابراین یک منطقه وسیع تصویربرداری می شود. در طول تصویربرداری اولتراسوند، تصاویر برخی از ساختارهای مهم یا غیر طبیعی ضبط و چاپ می شود. این تصاویر به پرونده بیمار اضافه می شود.

 

انجام سونوگرافی در چه بیماری هایی استفاده می شود؟

سونوگرافی می تواند در تشخیص بسیاری از بیماری ها استفاده شود و همچنین می تواند به عنوان راهنما در روش هایی مانند بیوپسی سوزنی استفاده شود. از آنجایی که استفاده از سونوگرافی در زنان باردار بی خطر است، نظارت بر بارداری نیز با این روش قابل انجام است. بیماری های زیر را می توان با سونوگرافی انجام شده برای اهداف تشخیصی تشخیص داد:

 

اختلالات ساختاری در عروق اصلی مانند قلب و آئورت

انسداد در کیسه صفرا، سنگ کیسه صفرا

تومورهای خوش خیم یا بدخیم تیروئید

بیماری های اندام های شکمی (شکمی) و کلیه ها مانند کبد چرب، هیدرونفروز

مشکلات ساختاری بیضه ها

توده های خوش خیم یا بدخیم در پستان

بی نظمی هایی مانند ضخیم شدن و ایجاد توده در دیواره رحم و تخمدان ها

ارزیابی لگن، مغز و نخاع در نوزادان

بارداری دوره ای است که انجام  سونوگرافی مکرر استفاده می شود. USG در دوران بارداری می تواند برای اهداف زیر استفاده شود:

تعیین ابعاد و موقعیت جنین

تایید موقعیت هایی مانند بارداری چند قلو

محاسبه هفته بارداری

ارزیابی ویژگی هایی مانند شفافیت نوکال که ممکن است به دلیل برخی مشکلات ژنتیکی مانند سندرم داون ایجاد شود.

برای تشخیص ناهنجاری های مغز، نخاع، قلب و سایر قسمت های بدن جنین

بررسی اینکه آیا مایع آمنیوتیکی که جنین در آن شناور است کافی است یا خیر.

بیشتربدانید:هزینه بیوپسیبیوپسی چیستبیوپسی سینهبهترین زمان سونوگرافی پستانتفسیر سونوگرافی سینه

انواع اولتراسوند

انواع اولتراسوند را می توان به شرح زیر فهرست کرد:

 1. سونوگرافی شکم

سونوگرافی شکمی. برای بررسی کبد، طحال، کیسه صفرا، لوزالمعده و کلیه که اعضای اصلی حفره شکمی هستند انجام می شود. بیماری هایی که با انجام سونوگرافی شکم قابل تشخیص هستند به شرح زیر است:

لخته خون

بزرگ شدن اندام هایی مانند کبد، طحال و کلیه ها

سنگ کیسه صفرا

تجمع مایع در شکم

فتق ناف

التهاب پانکراس (پانکراتیت)

سرطان کلیه

سنگ کلیه

آپاندیسیت

سرطان کبد

تومورهای داخل شکمی

 

انجام سونوگرافی شکم می تواند به روش هایی مانند نمونه برداری از شکم برای انجام بیوپسی و تخلیه کیست یا مایع کمک کند.

 

 1. سونوگرافی لگن

سونوگرافی لگن برای ارزیابی مثانه انجام می شود. در زنان، سونوگرافی لگن، رحم، تخمدان ها، دهانه رحم، لوله های فالوپ و واژن را نیز ارزیابی می کند. در مردان، غده پروستات و وزیکول های منی علاوه بر مثانه دیده می شوند. اهداف استفاده از سونوگرافی لگن در زنان به شرح زیر است:

سرطان تخمدان، رحم یا مثانه

تشخیص ساختارهای خوش خیم مانند کیست و فیبروم در تخمدان ها و رحم

بررسی شرایطی مانند درد کشاله ران و خونریزی بیش از حد قاعدگی

بررسی و درمان باروری (ناباروری)

ارزیابی بیماری التهابی لگن (PID)، که عفونت تخمدان‌ها، لوله‌ها و رحم است.

تشخیص و پیگیری شرایطی مانند ضخیم شدن رحم و ظهور کیست در تخمدان ها

سونوگرافی لگن به علاوه  می تواند به عنوان راهنما در روش هایی مانند قرار دادن IUD (دستگاه داخل رحمی، مارپیچ) و بیوپسی آندومتر استفاده شود. اهدافی که سونوگرافی لگن در مردان استفاده می شود به شرح زیر است:

تشخیص اختلالات ساختاری و بافت های تومور در پروستات و وزیکول های منی

تشخیص بیماری هایی مانند سنگ مثانه یا سرطان مثانه

 

 1. سونوگرافی ترانس واژینال

در سونوگرافی ترانس واژینال، پروب به داخل ناحیه واژن پیش می رود و بنابراین امواج صوتی مستقیم تری به ساختارهایی مانند دهانه رحم، رحم و تخمدان ها منتقل می شود. شرایط بررسی شده توسط سونوگرافی ترانس واژینال و لگن مشابه است. روش ترانس واژینال می تواند تصاویر دقیق و واضح تری نسبت به سونوگرافی لگن ارائه دهد.

 

 1. سونوگرافی پستان

سونوگرافی پستان را می توان برای ارزیابی شکایاتی مانند توده سینه، تغییر در پوست و بافت پستان، ترشح از نوک پستان و درد در سینه استفاده کرد. در صورت مشاهده وضعیت مشکوک در سونوگرافی پستان می توان از ماموگرافی استفاده کرد.USG پستان را می توان همراه با ماموگرافی در غربالگری سرطان پستان انجام داد.

 

 1. اکوکاردیوگرافی (ECHO)

اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک یک روش اولتراسوند است که قلب و عروق اصلی را از طریق قفسه سینه ارزیابی می کند. شرایطی که می توان با ECO که یکی از پرکاربردترین روش ها در بخش قلب و عروق است تشخیص داد به شرح زیر است:

تغییرات در اندازه قلب، مانند بزرگ شدن قلب و ضخیم شدن عضله قلب

تشخیص مشکلاتی مانند نارسایی، باریک شدن و برگشت دریچه های قلب

تشخیص ناهنجاری های ساختاری در آئورت، رگ اصلی که قلب را ترک می کند

بررسی شرایطی مانند مایع و نیز جرم اطراف قلب

ارزیابی عملکردهای انقباض و آرامش قلب

بررسی وجود لخته خون در قلب

 

۶٫سونوگرافی تیروئید

 سونوگرافی تیروئید می تواند برای ارزیابی غده تیروئید و غدد پاراتیروئید کوچک واقع در بالای غده تیروئید استفاده شود. با سونوگرافی تیروئید، ندول ها، کیست ها و بافت های تومور در تیروئید قابل مشاهده هستند.

 

 1. سونوگرافی ترانس رکتال

نوعی سونوگرافی است که در آن پروب اولتراسوند به داخل مقعد فرد پیش می رود. با سونوگرافی ترانس رکتال، رکتوم و پروستات، بخشی از روده بزرگ، ارزیابی می شوند. از سونوگرافی ترانس رکتال برای بزرگ شدن پروستات نیز استفاده می شود. از انجام  این سونوگرافی می توان برای نمونه برداری از پروستات نیز استفاده کرد.

 

 1. سونوگرافی مغز

سونوگرافی جمجمه که به سونوگرافی مغز نیز معروف است، روشی است که به ویژه بر روی نوزادان انجام می شود. در بزرگسالان، سونوگرافی مغز نتایج خوبی نمی دهد، زیرا استخوان های جمجمه سفت و ذوب شده اند و امواج صوتی ساختارهای پشت استخوان ها را به وضوح نشان نمی دهند. با این حال، در نوزادان، از آنجایی که استخوان های جمجمه به طور کامل به هم متصل نیستند، می توان ساختارهای اصلی مغز را مشاهده کرد.

 

 1. سونوگرافی داپلر رنگی

در سونوگرافی داپلر، یک موج صوتی با فرکانس بالا به گلبول های قرمز خون ارسال می شود. بنابراین، جریان خون در ناحیه مورد بررسی ارزیابی می شود. جریان خون به رنگ های قرمز و آبی در تصویر اولتراسوند دیده می شود. بنابراین به داپلر USG سونوگرافی رنگی نیز می گویند. زمینه های استفاده از سونوگرافی داپلر به شرح زیر است:

لخته شدن خون

تجمع خون و یا مایع در این ناحیه به دلیل اختلال در گردش خون وریدی در پاها (نارسایی وریدی)

انسداد (انسداد) عروق

بیماری های دریچه قلب

ناهنجاری های مادرزادی قلب

تنگ شدن عروق

آنوریسم ها

 

انجام سونوگرافی یکی از مهم ترین و ضروری ترین کارهایی است که خانم ها در دوران بارداری حتما باید انجام دهند. انواع سونوگرافی ها در بهترین مرکز سونوگرافی تهران یعنی در مرکز تصویر برداری جردن انجام می شود. با توجه به روحیه حساس بانوان دو نکته در انجام سونوگرافی از جمله معتبر بودن مرکز وجود دارد که در زیر برای شما ارایه می دهیم.

کیفیت ارائه خدمات مرکز سونوگرافی

اول اینکه کیفیت خدمات و سطح دانش دکتر سونوگرافر می باشد، که مرکز تصویر برداری جردن یکی از بهترین سونوگرافی های تهران است  با مدیریت دکتر هدایی اداره می شود. دکتر هدایی فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و عضو انجمن رادیولوژی اروپا می باشد.

مسیر دسترسی و نزدیکی بهترین سونوگرافی 

مرکز تصویر برداری جردن یکی از بهترین مراکز سونوگرافی تهران می باشد، که با خدمات متنوعی از جمله سونوگرافی، ماموگرافی، رادیولوژی، MRI ، CT SCAN ، فلوشیپ تصویر برداری تشخیصی و مداخله ای پستان را به همشریان عزیز ارائه می‌نماید.

پیشرفته ترین دستگاه سونوگرافی در تهران

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه افرادی که باید سونوگرافی انجام دهند، نحوه پیدا کردن یک مرکز معتبر سونوگرافی است. تمامی افراد به دلایل متعددی ممکن است نیاز به سونوگرافی پیدا کنند اما این دغدغه برای مادران باردار بیشتر است. چراکه انواع سونوگرافی های لازم در بارداری از حساسیت بالایی برخوردار هستند و حتما باید در یک مرکز معتبر و باسابقه صورت بگیرند. دارا بودن پیشرفته ترین دستگاه سونوگرافی در تهران از برتری‌های یک مرکز تصویربرداری به شمار می‌رود. اگر قصد دارید به بهترین مرکز سونوگرافی تهران مراجعه کنید، باید مرکزی را انتخاب کنید که از جدیدترین دستگاه‌های روز دنیا برای انجام سونوگرافی استفاده می‌کند.

هرچه دستگاه سونوگرافی دقیق‌تر و به روزتر باشد، نتیجه آزمایش نیز دقیق‌تر خواهد بود. همچنین بهترین مرکز سونوگرافی تهران انواع سونوگرافی‌ها مانند سونوگرافی داپلر عروق ، سونوگرافی سه بعدی در بارداری و  سونوگرافی ۴ بعدی، سونوگرافی سینه، سونوگرافی تیروئید و… را انجام می‌دهد. گاهی در تفسیر نتیجه سونوگرافی اشتباهاتی رخ می‌دهد که مهم‌ترین علل آن بی‌کیفیت بودن دستگاه‌های سونوگرافی است. پیشرفته ترین دستگاه سونوگرافی در تهران می‌تواند جنرال الکتریک آمریکا، سامسونگ کره جنوبی، فیلیپس هلند یا مدیسون چین باشد. مرکز تصویربرداری جردن با پیشرفته ترین دستگاه سونوگرافی در تهران آماده خدمت رسانی است.

تخصص، مدرک و سوابق تحصیلی رادیولوژیست

از دیگر نکات مهمی که قبل از رفتن به یک مرکز سونوگرافی باید به آن توجه داشت، مجوزها و مدرک پزشک یا سونوگرافر است. مهارت، تخصص و دقت رادیولوژیست تاثیر بسزایی بر دقت نتایج سونوگرافی خواهد گذاشت. چنانچه به دنبال بهترین مرکز سونوگرافی تهران هستید باید قبل از مراجعه به آن مرکز از مدارک تحصیلی و سوابق کاری پزشک اطلاع یابید. دکتر مهناز هدایی عضو رادیولوژی اروپا و فارغ التحصیل رشته رادیولوژی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران است.

سابقه مرکز سونوگرافی

یکی دیگر از عوامل موثر پیدا کردن بهترین مرکز سونوگرافی تهران، بررسی سابقه مرکز تصویربرداری است. قبل از مراجعه به هر کلینیکی راجع‌به سوابق و کیفیت خدمات قابل ارائه در آن کلینیک پرس و جو کنید. فعال بودن یک مرکز سونوگرافی در صفحات مجازی یا داشتن یک وبسایت اختصاصی از دلایل بالا بودن سابقه آن مرکز است. می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی یا وبسایت کلینیک از نظرات دیگر مراجعه کنندگان به این کلینیک استفاده کنید.

حضور پزشک یا دستیار خانم در بهترین مرکز سونوگرافی معتبر

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که یک مرکز معتبر سونوگرافی دارد، حضور پزشک، پرسنل و دستیار خانم است . بسیاری از خانم‌ها برای انجام سونوگرافی توسط سونوگرافر آقا معذب می‌شوند و ترجیح می‌دهند به مرکزی مراجعه کنند که از پزشک خانم برخوردار باشد. همچنین بهترین مرکز سونوگرافی تهران برای انجام سونوگرافی‌هایی چون سونوگرافی واژینال نیز باید از پزشک خانم برخوردار باشد. دکتر مهناز هدایی در مرکز تصویربرداری جردن انواع سونوگرافی‌ها را با بروزترین دستگاه‌ها و کیفیت بالا انجام می‌دهد.

تنوع در ارائه خدمات

سعی کنید به مرکزی مراجعه کنید که علاوه بر سونوگرافی خدماتی دیگری چون ماموگرافی، رادیولوژی، بیوپسی سینه ، عکس رنگی رحم و… نیز ارائه کند. در این صورت دیگر مجبور نخواهید بود برای انجام خدمات دیگر به مراکز متعدد مراجعه کنید. در برخی از مراکز تصویربرداری تنها سونوگرافی‌های گران قیمت مانند سونوگرافی داپلر یا آنومالی انجام می‌شود. در مرکز تصویربرداری جردن می‌توانید انواع سونوگرافی‌های پیشرفته و معمولی را انجام می‌دهد.

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی یک روش تصویربرداری ایمن است که از امواج صوتی برای ایجاد تصویر متحرک از داخل بدن استفاده می کند. هیچ اشعه (اشعه ایکس) استفاده نمی شود. سونوگرافی به عنوان سونوگرافی یا سونوگرافی نیز شناخته می شود.

این معاینه بدون درد و بسیار بی خطر است، حتی اگر باردار باشید

تصویر اولتراسوند می تواند قسمت های متحرک بدن مانند ضربان قلب را نشان دهد

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی معاینه ای است که بر اساس امواج صوتی منعکس شده است.

پزشک از یک مبدل برای ایجاد سونوگرافی استفاده می کند. او این را روی پوست بیمار فشار می دهد. سپس مبدل امواج اولتراسوند را به داخل بافت می فرستد. ساختار آن این امواج را به طرق مختلف منعکس می کند. دستگاه اولتراسوند امواج اولتراسوند برگشتی را گرفته و آنها را به تکانه های الکتریکی تبدیل می کند. کامپیوتر یک تصویر را از روی آن محاسبه می کند.

پزشک می تواند این تصویر را در زمان واقعی روی مانیتور ببیند. به این ترتیب، یافته ها اغلب می توانند مستقیماً روی مانیتور توضیح داده شوند.

سونوگرافی در طول سال ها به پیشرفت خود ادامه داده است. به عنوان مثال، اکنون تهیه اکوگرام های سه بعدی امکان پذیر است. حتی یک نمایشگر چهار بعدی در زمان واقعی اکنون امکان پذیر است.

اساساً سونوگرافی نیز بسیار محبوب است زیرا معاینه کاملاً بدون درد است و عوارض جانبی ندارد.

چه زمانی از سونوگرافی استفاده می شود؟

زمینه های رایج مورد استفاده برای معاینه اولتراسوند عبارتند از:

سونوگرافی مفاصل

معاینه اولتراسوند اندام های شکمی (کبد، کلیه یا طحال)،

اکوکاردیوگرافی برای ارزیابی قلب و

معاینه سونوگرافی غده تیروئید

سونوگرافی پستان نیز نوعی معاینه اولتراسوند به عنوان مرحله مقدماتی ماموگرافی است.

یکی از شناخته شده ترین کاربردهای سونوگرافی در دوران بارداری است. برای تجسم جنین در رحم می توان از سونوگرافی استفاده کرد. این به پزشک اجازه می دهد تا هرگونه ناهنجاری را شناسایی کند.

از سونوگرافی نیز در زنان به عنوان بخشی از معاینه طبیعی استفاده می شود. اما برای این منظور ممکن است از یک پروب مخصوص با مبدل استفاده شود که سپس وارد می شود.

در اورولوژی مردان از سونوگرافی برای معاینات خاصی نیز استفاده می شود. به همین خاطر در مورد پزشکی ورزشی نیز صدق می کند. برای مثال، اگر یک ورزشکار دچار آسیب عضلانی شود، خونریزی و ساختارهای آسیب دیده اغلب با استفاده از سونوگرافی قابل مشاهده است. به عنوان مثال، اگر پارگی فیبر عضلانی وجود داشته باشد، یک پزشک آموزش دیده می تواند آن را در سونوگرافی تشخیص دهد.

اصولاً برخی از نواحی و اندام های بدن برای سونوگرافی مناسب تر از سایرین هستند:

ماهیچه های آزادانه در دسترس،

بیضه ها،

میزنای،

گره های لنفاوی،

تیروئید،

قلب،

کبد،

طحال،

کلیه یا

شریان ها و وریدهای مختلف.

مخالف هستند

مغز،

ستون فقرات،

استخوان ها نیز

اندام های پر از گاز مانند روده ها یا ریه ها

برای تصویربرداری در سونوگرافی مناسب نیست.

روش‌های مدرن اولتراسوند اکنون تشخیص خوبی را از نظر پیشرفت شکستگی در ناحیه استخوان ممکن می‌سازد.

کدام پزشک سونوگرافی را انجام می دهد؟

اساساً هر پزشکی می تواند سونوگرافی انجام دهد. هیچ استاندارد یکسانی وجود ندارد که باید رعایت شود. در این کشور دوره های آموزشی مختلف و دوره های آموزشی بیشتر برای بهبود این مهارت ها وجود دارد. در کشورهای دیگر، پزشکان آموزش دیده خاص با سونوگرافی سروکار دارند.

منطقی است که بیماران در آلمان به دنبال پزشکی باشند که در این زمینه کاملاً ایمن باشد. نه تنها معاینه صحیح، بلکه تفسیر صحیح تصویر سونوگرافی نیز برای بهترین درمان ممکن باید تضمین شود.

متخصصین زنان و اورولوژی سونوگرافی را به صورت استاندارد انجام می دهند.

خطرات سونوگرافی چیست؟

اساساً هیچ خطری وجود ندارد. معاینه بدون درد و غیر تهاجمی است. به عنوان مثال، معاینه اشعه ایکس به طور قابل توجهی برای بدن استرس بیشتری دارد.

با این حال، به ویژه زنان باردار اغلب مطمئن نیستند. با این حال، کارشناسان بارها تأیید کرده اند که این آزمایش ها برای مادر یا جنین مضر نیست.

افزایش دما به دلیل امواج صوتی در تحقیقات متعدد قابل مشاهده نبود. اگر معاینه داپلر برای چند دقیقه انجام شود، این فقط چند درجه رخ می دهد. با این حال، این شکل از معاینه تنها زمانی استفاده می شود که رگ های خونی و قلب جنین مورد بررسی قرار گیرد. در ضمن این معاینه فقط چند ثانیه طول میکشه تا اینجا هم خطری نداشته باشه.

چرا سونوگرافی لازم است؟

سونوگرافی می تواند ضایعات را در گردن، سینه ها، کشاله ران، بازوها یا پاها تشخیص دهد. کیست (تاول پر از مایع) را نیز می توان از تومور جامد تشخیص داد. اختلالات در اندام های شکم، باسن و قفسه سینه نیز می تواند در سونوگرافی نشان داده شود، به عنوان مثال:

مناطقی از قلب که اندازه یا شکل نامناسبی دارند

سنگ های کوچک یا انسداد در کیسه صفرا

تومورها

اگر نیاز به نمونه برداری از تومور یا رشد دیگر باشد، می توان از سونوگرافی برای کمک استفاده کرد.

در دوران بارداری، پزشک از سونوگرافی برای نظارت بر رشد و نمو جنین استفاده می کند.

انواع خاص سونوگرافی برای اختلالات قلب و عروق خونی

با سونوگرافی داپلر می توان حرکات قلب و جریان خون را نشان داد تا پزشکان بتوانند:

مشکلات ضربان قلب نیز

اختلالات جریان خون در رگ های خونی قابل تشخیص است

جهت جریان خون را می توان در سونوگرافی داپلر رنگی مشاهده کرد:

به اندام های شما

در تومورها یا سایر رشدها

در سر و گردن خود برای تعیین احتمال سکته مغزی

سونوگرافی چگونه کار می کند؟

قبل از معاینه

هنگامی که سونوگرافی معده انجام می شود، معمولاً از شما خواسته می شود تا چندین ساعت قبل از اسکن غذا نخورید یا ننوشید. با این حال، اگر سیستم تولید مثل زنان (یا پروستات در مردان) در حال بررسی است، ممکن است نیاز به نوشیدن مایعات اضافی برای پر کردن مثانه داشته باشید.

در جریان تحقیقات

روی یک میز دراز بکشید

یک ژل روی پوست جایی که می خواهید آن را بررسی کنید اعمال می شود

سپس یک دستگاه کوچک و قابل حمل روی پوست حرکت داده می شود

که امواج صوتی را به بدن شما می فرستد و امواج صوتی ارسال شده توسط اندام های داخلی را ضبط می کند

فرکانس امواج صوتی آنقدر زیاد است که قابل شنیدن نیستند

با کمک کامپیوتر، امواج صوتی به صورت تصویر یا فیلمی از داخل بدن نمایش داده می شود.

برای برخی از آزمایش‌ها، پروب اولتراسوند ممکن است در بدن قرار داده شود – به عنوان مثال، اگر باردار هستید به داخل واژن یا داخل مقعد برای گرفتن تصاویری از پروستات و بررسی سرطان.

چه مشکلاتی با سونوگرافی همراه است؟

امواج اولتراسونیک آسیبی ایجاد نمی کند.

قرار دادن پروب اولتراسوند در واژن یا مقعد ممکن است ناراحت کننده باشد

استخوان یا گاز می تواند سونوگرافی را مسدود کند.

سونوگرافی در بارداری یکی از بهترین روش های ارزیابی قبل از تولد است که به سونوگرافی یا اکوسونوگرام مامایی، سونوگرافی جنین و سونوگرافی قبل از تولد نیز معروف است. دریابید که این آزمایش شامل چه چیزی است، چگونه برای آن آماده شوید و چه زمانی پزشکان آن را تجویز می کنند.

همه زنان باردار باید کنترل کافی قبل از تولد را انجام دهند تا سلامتی خود و جنین در خطر نباشد. سونوگرافی زنان و زایمان از نظر بسیاری از متخصصان بهترین روش برای ارزیابی بارداری است. ضمناً هنگام انجام آن می توان سن حاملگی صحیح را با خطای بسیار کمی یعنی تاریخ لقاح و تاریخ احتمالی تولد دانست.

سونوگرافی بارداری چیست؟

سونوگرافی زنان و زایمان یک مطالعه تصویربرداری است که از امواج صوتی برای ایجاد تصویر استفاده می کند که بر روی یک زن باردار انجام می شود. این مطالعه به پزشک اجازه می دهد تا رشد و رشد نوزاد را بررسی کند و همچنین مشکلات احتمالی را ارزیابی کند یا به تأیید تشخیص کمک کند.

سونوگرافی در بارداری به دو صورت انجام می شود که این به سن حاملگی، معاینه ای که باید انجام شود و ویژگی های بیمار بستگی دارد:

سونوگرافی ترانس شکمی. در این مطالعه ترانسدیوسر روی شکم قرار می گیرد و بیمار مورد ارزیابی قرار می گیرد.

سونوگرافی ترانس واژینال در این مطالعه، مبدل گرز شکل است و برای دریافت تصاویر به صورت واژینال وارد می شود. این ارزیابی معمولاً در هفته های اول بارداری یا زمانی که سونوگرافی شکم اطلاعات کافی را ارائه نمی دهد انجام می شود.

سونوگرافی بارداری برای چیست؟

از جمله، این مطالعه تصویربرداری برای تعیین موارد زیر مناسب است:

سن حاملگی یا سن حاملگی و همچنین تاریخ احتمالی زایمان.

حاملگی چند قلو

موقعیت جنین

ارزیابی رشد نوزاد

موقعیت جفت و سطح مایع آمنیوتیک را ارزیابی کنید

نقایص مادرزادی را شناسایی کنید

بررسی عوارض

سلامت جنین را ارزیابی کنید

بررسی کنید که آیا سایر آزمایشات قبل از تولد مانند آمنیوسنتز مورد نیاز است یا خیر.

آیا سونوگرافی بارداری ضرر دارد یا خطرناک است؟

سونوگرافی در بارداری یا مامایی مطالعه ای است که ضرری ندارد، اما بسته به نیرویی که پزشک باید از طریق مبدل برای تجسم بهتر استفاده کند، می تواند کمی ناراحتی ایجاد کند.

با توجه به خطرات آن، می توان در نظر گرفت که سونوگرافی مامایی هم برای بیمار و هم برای جنین ۱۰۰% ایمن است، زیرا اشعه ای از خود ساطع نمی کند که به نوزاد آسیب برساند. بنابراین، این یک مطالعه غیر تهاجمی و بسیار قابل اعتماد است.

چه زمانی سونوگرافی انجام دهیم و چه چیزی را تشخیص می دهد؟

سازمان بهداشت جهانی  سونوگرافی زودهنگام، قبل از هفته بیست و چهارم بارداری را برای تایید سن حاملگی برای تشخیص به موقع ناهنجاری های جنینی و چند قلویی توصیه می کند.

از سوی دیگر، انجمن زنان و زایمان نشان می دهد که حداقل سه سونوگرافی در طول بارداری انجام می شود که بین سه ماهه اول، دوم و سوم بارداری توزیع می شود. با توجه به این نشانه، برنامه زمانی زیر می تواند دنبال شود:

اولین سونوگرافی در سه ماهه اول بارداری بین هفته های ۱۰ تا ۱۴ انجام می شود. عموماً به صورت ترانس واژینال انجام می شود و به دنبال تعیین شکل، محل و اندازه وزیکول حاملگی، نشست جفت و همچنین اندازه جنین از طریق طول سفالو-دمی است. وجود شفافیت نوکال را نیز می توان تعیین کرد که نشانگر وجود کروموزوموپیتی های احتمالی جنینی (ناهنجاری های کروموزومی) و وجود حاملگی های متعدد است.

سونوگرافی دوم در سه ماهه دوم. بین هفته های ۱۶ تا ۱۸ انجام می شود. از طریق شکم انجام می شود. عملکرد آن تشخیص زودهنگام و کامل جنین برای اطمینان از سلامت جنین و همچنین رد ناهنجاری های ساختاری در رشد نوزاد است.

سونوگرافی سوم در سه ماهه سوم. بین هفته ۳۲ و ۳۴ انجام می شود. این امکان را برای ارزیابی رشد جنین، قد، وزن تقریبی و ناهنجاری های احتمالی دیررس فراهم می کند. همچنین امکان ارزیابی مایع آمنیوتیک را فراهم می کند.

در نهایت، پروتکلی که باید رعایت شود توسط پزشک شما تعیین خواهد شد.

چگونه برای سونوگرافی بارداری آماده شوم؟

توصیه می شود هنگام شرکت در جلسه مشاوره برای انجام سونوگرافی مربوطه، لباس راحت، گشاد و دو تکه بپوشید که امکان ارزیابی شکم شما را فراهم می کند. در زمان مناسب ممکن است از شما خواسته شود که لباس پزشکی بپوشید و لباس خود را از کمر به بالا درآورید.

قبل از سونوگرافی نیازی به مراقبت ندارید. می توانید بدون هیچ گونه منع مصرف آب بخورید و بنوشید. اما توصیه می شود که با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین پس از سونوگرافی مامایی هیچ مراقبت بعدی وجود ندارد، شما می توانید بلافاصله به زندگی عادی خود بازگردید، مگر اینکه پزشکتان دستور دیگری بدهد.

بیشتربدانید:هزینه بیوپسیبیوپسی چیستبیوپسی سینهبهترین زمان سونوگرافی پستانتفسیر سونوگرافی سینه

سونوگرافی زنان و زایمان چیست؟

سونوگرافی در بارداری با استفاده از تجهیزات پزشکی متشکل از کامپیوتر، مانیتور و مبدل انجام می شود. مبدل به یک کاوشگر متصل است که از طریق ژل سردی که روی شکم شما اعمال می شود، امواج صوتی با فرکانس بالا را به بدن منتقل می کند.

کاوشگر صداهای پرش (مانند اکو) را دریافت می کند. در نهایت، کامپیوتر از این امواج استفاده می‌کند که به الگوی مناطق روشن و تاریک تبدیل می‌شوند و تصویر کودک را روی یک مانیتور ایجاد می‌کنند.

از شما خواسته می شود که روی میز یا میز معاینه به پشت دراز بکشید و ژل مبدل برای انتقال تصاویر روی شکم شما قرار می گیرد. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که روی میز به سمت راست یا چپ حرکت کنید تا دید بهتری نسبت به ساختار کودک داشته باشید.

شما فقط فشار جزئی را روی شکم خود احساس خواهید کرد که پزشک از طریق مبدل اعمال می کند تا ساختارهای کودک شما را به خوبی مشاهده کند. به طور کلی، این یک مطالعه کاملا بدون درد است.

در صورتی که سونوگرافی نشان داده شده ترانس واژینال باشد، با وارد کردن مبدل گرز شکل از طریق کانال واژن انجام می شود که توسط محافظ پوشانده شده و مقدار کمی ژل روی آن قرار می گیرد. این امر مستلزم آن است که بیمار از قبل مثانه خود را خالی کند.

پزشک آناتومی کودک شما را اندازه گیری می کند و ممکن است تصاویر خاصی از ساختارهای مهم را چاپ یا ذخیره کند. ممکن است کپی هایی از برخی تصاویر به شما داده شود. بسته به موقعیت و سن حاملگی جنین، می توانید ساختارهایی مانند صورت، دست ها، پاها و انگشتان جنین را تجسم کنید.

پس از مطالعه که بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه طول می کشد، ژل با دستمال کاغذی از روی شکم شما خارج می شود. این ژل بی رنگ، بی بو و لکه نمی شود.

چند بار میشه انجام داد؟

سونوگرافی مامایی یا سونوگرافی جنین یک روش غیر تهاجمی و بدون درد است که هیچ گونه اثرات مضر شناخته شده ای ندارد و بهترین روش برای ارزیابی زنان باردار محسوب می شود.

بنابراین، می‌توان آن‌ها را هر چند بار که پزشک شما لازم بداند، بدون هیچ گونه عواقبی انجام داد.

بیشتربدانید؛بیوپسی سینه در تهرانبیوپسی پستاندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیکهزینه بیوپسی

مطالعات تکمیلی سونوگرافی

سونوگرافی های تخصصی مامایی وجود دارند که تصاویر واضح تری از کودک شما ارائه می دهند، مانند سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی، و همچنین سونوگرافی داپلر که امکان ارزیابی جریان خون در بند ناف، جنین یا جفت را فراهم می کند. همچنین اکوکاردیوگرافی جنین وجود دارد که امکان ارزیابی قلب نوزاد را فراهم می کند.

تست های ویژه دیگری که می توانند مکمل این مطالعه باشند عبارتند از:

تشخیص DNA بدون سلول (cfDNA).

غربالگری سه ماهه اول

چهار صفحه نمایش

آمنیوسنتز

این آزمایشات همراه با سونوگرافی زنان و زایمان نقش مهمی در کنترل قبل از تولد و تشخیص ناهنجاری های احتمالی جنین دارند. تمام این مطالعات بالینی در زمان مناسب توسط پزشک نشان داده می شود.

چگونه نتایج سونوگرافی خود را دریافت خواهم کرد؟

تصاویر هر یک از سونوگرافی ها یا سونوگرافی های انجام شده در سه ماهه بارداری توسط رادیولوژیست یا دکتری که برای نظارت و تفسیر این مطالعات آموزش دیده است، بررسی و تفسیر می شود. آنها گزارش امضا شده ای را خطاب به پزشکی که دستور آزمایش را داده است ارائه می دهند.

نتایج معمولاً در عرض یک تا سه روز دریافت می شود. به یاد داشته باشید که صرف نظر از آنچه در گزارش نشان داده شده است، این پزشک شما است که به شما می گوید در مورد خاص شما چه معنایی دارد یا اگر به مطالعات اضافی نیاز دارید.

از طریق سونوگرافی زنان و زایمان، پزشک شما می تواند بررسی کند که کودک شما به درستی در حال رشد و تکامل است. اگر پزشک شما به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشد، مطالعات دیگری مانند موارد ذکر شده در بالا را نشان خواهد داد.

لیست برخی از خدمات مرکز تصویر برداری جردن:

 • ماموگرافی
 • سونوگرافی
 • بیوپسی
 • MRI
 • جراحی
 • شیمی درمانی
 • رادیوتراپی
 • هورمون درمانی
 • غربالگری
 • ؤنیکوماستی
 • کولپوسکوپی
 • عکس رنگی رحم
 • وایرگذاری
 • سونوگرافی آنومالی اسکن
 • ماموگرافی دیجیتال ۳ بعدی
 • سونوگرافی بیرونی
 • سونوگرافی داخلی
 • سونوگرافی شکم و دستگاه گوارش
 • سونوگرافی دوران باراری
 • سونوگرافی آندوسکوپیک
 • سونوگرافی دستگاه ادراری
 • سونوگرافی قلب و عروق
 • سونوگرافی بیضه ها
 • سونوگرافی غده تیروئید
 • سونوگرافی سینه
 • سونوگرافی چشم
 • سونوگرافی ارتوپدی
 • سونوگرافی در بیماری های زنان
 • سونوگرافی داپلر عروق

سونوگرافی سینه چیست؟

سونوگرافی پستان یک تکنیک تصویربرداری رایج برای غربالگری توده های سینه و سایر ناهنجاری های پستان است. سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویر دقیق از پستان استفاده می کند. برخلاف اشعه ایکس و سی تی اسکن، سونوگرافی از اشعه استفاده نمی کند و برای زنان باردار و مادران شیرده بی خطر در نظر گرفته می شود.

 

چرا سونوگرافی سینه در بهترین مرکز سونوگرافی تهران انجام می شود؟

استفاده اولیه از سونوگرافی پستان کمک به تشخیص ناهنجاری‌های پستان است که توسط پزشک در طول معاینه فیزیکی تشخیص داده می‌شود و برای مشخص کردن ناهنجاری‌های بالقوه مشاهده شده در ماموگرافی یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی پستان (MRI) است.

 

تصویربرداری اولتراسوند می‌تواند به تعیین جامد بودن ناهنجاری (مانند بافت غیرسرطانی یا تومور سرطانی)، پر از مایع (مانند کیست خوش‌خیم)، یا کیستیک و جامد کمک کند.

 

سونوگرافی داپلر برای ارزیابی گردش خون در ضایعات پستان استفاده می شود.

 

ماموگرافی تنها ابزار غربالگری سرطان سینه شناخته شده برای کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان سینه با تشخیص زودهنگام است. با این حال، ماموگرافی نمی تواند همه سرطان های سینه را تشخیص دهد.

 

برخی از ضایعات و ناهنجاری های سینه در ماموگرافی نامرئی یا به سختی قابل تفسیر هستند. سینه هایی که متراکم در نظر گرفته می شوند دارای بافت غده ای و پیوندی زیادی هستند و بافت چربی زیادی ندارند و تشخیص سرطان را دشوار می کند.

 

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که سونوگرافی و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) می‌تواند با شناسایی سرطان‌های سینه که با ماموگرافی قابل مشاهده نیستند، مکمل ماموگرافی باشد. پزشک به شما خواهد گفت که کدام یک از این آزمایشات برای شما مناسب است. MRI در نشان دادن سرطان پستان حساس تر از اولتراسوند است.

 

اگر MRI انجام شود، سونوگرافی ممکن است برای مشخص کردن ناهنجاری های مشاهده شده در MRI و شناسایی ناهنجاری های بیوپسی استفاده شود. هنگامی که از سونوگرافی برای غربالگری استفاده می شود، ناهنجاری هایی که در ماموگرافی قابل مشاهده نیستند را می توان شناسایی کرد. اکثر ناهنجاری‌های آشکار شده در سونوگرافی غربالگری سرطان نیستند.

 

از سونوگرافی می توان برای غربالگری سرطان سینه استفاده کرد:

 

در مواردی که در گروه پرخطر سرطان سینه قرار دارند و در مواردی که ام آر آی سینه انجام نمی شود.

 

در زنان باردار یا در شرایطی که نمی توان از اشعه ایکس استفاده کرد.

 

افزایش تراکم سینه – زمانی که سینه ها نسبت کمی از بافت چربی در مقابل بافت غده ای متراکم و همبند دارند.

 

چگونه برای سونوگرافی سینه آماده شوم؟

سونوگرافی سینه نیاز به آمادگی خاصی ندارد

همچنین مهم است که قبل از سونوگرافی از استفاده از پودر، لوسیون یا سایر محصولات آرایشی روی سینه خودداری کنید. این ممکن است بر دقت انجام بررسی آزمایش تأثیر بگذارد.

 

نتایج سونوگرافی سینه

تصاویر ایجاد شده توسط سونوگرافی سینه سیاه و سفید هستند. کیست ها، تومورها و توده ها به صورت نواحی تیره تر روی تصویر ظاهر می شوند.

 

  یک نقطه تیره در سونوگرافی به معنای ابتلا به سرطان سینه در افراد  نیست. در واقع، اکثر کیست های سینه خوش خیم هستند. شرایط مختلفی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد کیست های خوش خیم در پستان شود، از جمله:

 

       آدنوفیبروم یک تومور از نوع خوش خیم بافت پستان است.

         سینه های فیبروکیستیک سینه هایی هستند که به دلیل تغییرات هورمونی دردناک و کیستیک هستند.

         پاپیلوم داخل مجاری یک تومور کوچک و همچنین خوش خیم مجرای شیر است.

         نکروز چربی پستان کبودی و بافت چربی مرده است که باعث تورم می شود.

اگر پزشک شما توده ای را تشخیص دهد که نیاز به آزمایش بیشتری دارد، ممکن است ابتدا MRI انجام دهد و سپس بیوپسی انجام دهد. نتایج بیوپسی به تشخیص بدخیم یا خوش خیم بودن کیست کمک می کند.

 

بیوپسی پستان با هدایت اولتراسوند در بهترین مرکز سونوگرافی تهران

اگر توده مشکوکی در سینه شما تشخیص داده شود، ممکن است پزشک از شما بخواهد سونوگرافی سینه انجام دهید. سونوگرافی به تعیین اینکه آیا توده یک کیست پر از مایع است یا یک تومور جامد کمک می کند. همچنین امکان تعیین مکان و اندازه جرم را فراهم می کند.

 

در حالی که می توان از سونوگرافی سینه برای ارزیابی توده در پستان استفاده کرد، باید یک نمونه بافت از توده گرفته شود و یک معاینه پاتولوژیک انجام شود تا مشخص شود که آیا توده سرطانی است یا خیر.

 

علاوه بر استفاده از سونوگرافی سینه برای شناسایی ناهنجاری های سینه، سونوگرافی سینه ممکن است در زنانی که نیاز به پرهیز از اشعه دارند انجام شود، مانند:

 

  زنان زیر ۲۵ سال، زنان باردار، زنان شیرده، زنان دارای پروتز سینه سیلیکونی

 

قیمت سونوگرافی سینه در بهترین مرکز سونوگرافی تهران

برای اطلاع از قیمت سونوگرافی سینه در بهترین مرکز سونوگرافی تهران  می توانید بلافاصله با ما تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

انجام سونوگرافی چقدر طول می کشد؟

مدت زمان تصویربرداری اولتراسوند بسته به نوع سونوگرافی انجام شده متفاوت است. با این حال، می توان گفت که تصویربرداری USG تقریباً ۱۰-۳۰ دقیقه طول می کشد.

 

نتایج سونوگرافی چه زمانی در دسترس خواهد بود؟

نقص و ناهنجاری در ساختارهای بررسی شده در طول سونوگرافی در طول تصویربرداری تشخیص داده می شود. در حالی که این موقعیت های شناسایی شده را می توان بلافاصله گزارش کرد، روند مستندسازی ممکن است چند روز طول بکشد.

 

آیا باید گرسنه به سونوگرافی بروید؟

قبل از انواع سونوگرافی شکمی مانند سونوگرافی کبد، ممکن است از بیمار خواسته شود که حداقل ۸ ساعت ناشتا باشد. این به این دلیل است که پری معده و روده بعد از غذا بر کیفیت تصویر در سونوگرافی تأثیر منفی می گذارد.

 

آیا قبل از سونوگرافی باید ادرار کنم؟

برای ارزیابی دقیق تر در سونوگرافی لگن، مثانه باید پر باشد. به همین دلیل، ممکن است از بیمار خواسته شود که مقدار زیادی آب بنوشد و قبل از عمل ادرار کند.

 

سونوگرافی روشی سریع و بی خطر است که می توان از آن در تشخیص بیماری ها استفاده کرد. با این حال، USG ممکن است برای نشان دادن تمام ساختارهای بدن با جزئیات کافی نباشد. علاوه بر این، کیفیت سونوگرافی با تجربه شخصی که تصویربرداری را انجام می دهد، ارتباط تنگاتنگی دارد. به همین دلیل، مراجعه به یک مرکز بهداشتی مجهز می‌تواند مفید باشد که در آن پزشکان مجرب، روش‌های سونوگرافی را انجام می‌دهند و در صورت لزوم، دستگاه‌هایی برای روش‌هایی مانند CT و MRI دارند.

 

مرکز تصویر برداری جردن دارای متخصص و رادیولوژیست خانم نیز می باشد.

تلفن مرکز تصویر برداری جردن :

۸۸۷۹۹۹۸۷ ۰۲۱ – ۸۸۷۸۱۶۲۹ ۰۲۱ – ۸۸۷۸۲۴۹۱ ۰۲۱

موبایل :

۰۹۱۲۳۷۷۶۶۱۸

آدرس :  تهران ، خیابان نلسون ماندلا ( آفریقا ) ، تقاطع وحید دستگردی ( ظفر ) ، ساختمان پزشکان آفریقا ، پلاک ۱۲۰ ، واحد ۴

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 22 میانگین: 3.5]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری