021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی داپلر عروق

سونوگرافی داپلر عروق؛سونوگرافی داپلر یا سونوگرافی داپلر معاینه ای است که هدف آن مشاهده گردش خون در رگ های خاصی از بدن است. این سونوگرافی را ترکیب می کند که امکان تجسم عروق را با عملکرد “داپلر” فراهم می کند که امکان مشاهده شرایط جریان خون در این رگ ها را فراهم می کند.

این یک معاینه پرکاربرد در قلب و عروق و به طور کلی در تصویربرداری است.

وقتی به طور خاص شریان ها را تجسم می کنیم، از اکو داپلر شریانی صحبت می کنیم. اکو داپلر وریدی هنگام تجسم وریدها.

چرا سونوگرافی داپلر انجام دهیم؟

سونوگرافی داپلر یک معاینه ساده، غیر تهاجمی و بدون درد است که امکان تخمین وضعیت سلامت یا عملکرد رگ های خونی را فراهم می کند. بنابراین به طور گسترده برای بسیاری از نشانه ها استفاده می شود، از جمله:

در سطح قلب برای تجسم انسدادهای احتمالی عروق کرونر یا برای تشخیص بیماری قلبی (= کاردیومیوپاتی)

تخمین عملکرد دریچه‌های قلب (تشخیص دریچه‌ها) یا نظارت بر بیماران با دریچه‌های مصنوعی

در سطح اندام تحتانی برای بررسی وضعیت گردش خون در شریان ها و وریدهای پا و پا و تشخیص فلبیت احتمالی

در سطح گردن برای تجسم شریان کاروتید

برای مطالعه عروق یک بافت یا یک اندام

در نوزادان یا نوزادان نارس برای جستجوی نقص احتمالی قلبی (تشخیص بیماری مادرزادی قلبی)

قبل از پیوند قلب و غیره

امتحان

معاینه بدون درد است و مانند هر سونوگرافی با استفاده از یک پروب که روی پوست در تماس با ناحیه مورد بررسی قرار می گیرد، انجام می شود. پزشک ابتدا پوست را با ژل می پوشاند که کیفیت تصویر را بهبود می بخشد و حرکت پروب را آسان تر می کند.

امواج اولتراسوند به بدن نفوذ کرده، از رگ‌ها “جهش” می‌کنند و بنابراین به آنها اجازه تجسم را می‌دهند.

هنگامی که سونوگرافی ها از جریان خون عبور می کنند، دستگاه می تواند “اثر داپلر” را مطالعه کند، که امکان تعیین سرعت و جهت جریان و همچنین مشخصه آن را، همگن یا متلاطم (در صورت بروز ناهنجاری، به عنوان مثال).

برای اطلاع از سونوگرافی ژل پاژ و سونوگرافی برای جراحی ژل و سونوگرافی تشخیص ژل و سونوگرافی محل تزریق ژل بر روی آنها کلیک کنید.

چه نتایجی را می توان از سونوگرافی داپلر انتظار داشت؟

سونوگرافی داپلر می تواند ناهنجاری های جریان خون را در رگ های خونی تشخیص دهد. بسته به تشخیص مربوطه، پزشک درمان یا مراقبت مناسب مانند نصب دریچه مصنوعی در صورت اختلال عملکرد دریچه قلب را پیشنهاد می کند.

معاینه اکو داپلر برای تشخیص آسیب شناسی وریدها یا شریان ها استفاده می شود.

این سونوگرافی عروقی (سونوگرافی) و داپلر را ترکیب می کند که به متخصص آنژیولوژی اجازه می دهد تا سیاهرگ ها، شریان ها و بافت های مختلف را تجسم کند و همزمان سرعت گردش خون در رگ ها را تجزیه و تحلیل کند.

این معاینه بر روی گردن، اندام های فوقانی و تحتانی و شکم انجام می شود. تقریباً ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد، بدون درد است و به طور کلی بدون هیچ آمادگی خاصی انجام می شود. با این حال، اگر قرار است عروق داخل شکمی دیده شوند، ممکن است از شما خواسته شود که با معده خالی بیایید. برای رسیدن به این هدف، یک پروب پس از پخش ژل روی پوست فشار داده می شود که از تماس پروب با هوا جلوگیری می کند.

سونوگرافی داپلر نیاز به تمرکز و هوشیاری متخصص آنژیولوژیست دارد. پس از سکوت احتمالی او غافلگیر و نگران نباشید. او پس از تکمیل بررسی، یافته های خود را به شما اطلاع خواهد داد. سپس می توانید تمام سوالاتی را که می خواهید بپرسید.

نتایج سونوگرافی داپلر معمولاً بلافاصله در دسترس است. آنها همیشه با معاینه بالینی روبرو هستند و گاهی اوقات باید با معاینات دیگری تکمیل شوند. آنها می توانند موضوع بحث بین پزشکان تخصص های مختلف باشند.

اکو داپلر وریدی

اکو داپلر وریدی معاینه انتخابی برای بررسی عملکرد صحیح وریدها و جستجوی ترومبوز وریدی است. فشرده سازی موضعی توسط پروب اجازه می دهد تا رگ ها را برای چند ثانیه نیشگون بگیرد. اگر ورید ترومبوز شده باشد، به دلیل وجود لخته خون بسته نمی شود.

مطالعه جریان خون در وریدها نشانه مهمی از کیفیت بازگشت وریدی به قلب است. بنابراین اکو داپلر وریدی برای تشخیص و ارزیابی وریدهای واریسی نیز استفاده می شود.

اکو داپلر شریانی

این تست برای بسیاری از نشانه ها استفاده می شود، از جمله:

تشخیص و کنترل تکامل آنوریسم (اتساع) آئورت شکمی و همچنین سایر شریان ها

تشخیص و کنترل تنگی (تنگی) یا انسداد (محو شدن) یک شریان

غربالگری تنگی کاروتید و وجود پلاک های آترواسکلروتیک

کنترل شریان ها یا بای پس های پس از عمل.

ماموگرافی هالوژیک چیست؟ ماموگرافی دیجیتال چیست؟ برای اطلاع در مورد ۲ وسال مطرح شده روی هر کدام کلیک کنید.

اکو داپلر چیست؟

سونوگرافی داپلر یک معاینه پزشکی غیر تهاجمی است. این به شما امکان می دهد گردش خون را در زمان واقعی تجسم کنید: مورفولوژی وریدها و شریان ها و تجزیه و تحلیل جریان خون.

سونوگرافی داپلر می‌تواند پلاک‌های آترواسکلروتیک (آترواسکلروز)، باریک شدن شریان‌ها (تنگی‌ها)، انسداد شریان‌ها، اتساع غیرطبیعی (آنوریسم) و ناهنجاری‌های نادرتر را تشخیص دهد. آنژیولوژیست هم می تواند آنها را شناسایی و هم کمیت کند.

سونوگرافی داپلر امکان ارزیابی تمام عروق را در صورت بروز عوامل خطر مانند دیابت، فشار خون بالا و غیره فراهم می کند.

همچنین پس از شناسایی ضایعات و کنترل عوامل خطر، امکان نظارت منظم به منظور جلوگیری از عوارض را فراهم می کند. این معاینات اغلب قبل یا بعد از جراحی انجام می شود.

سونوگرافی داپلر چگونه انجام می شود؟

کاوشگری که روی پوست حمل می‌شود، امواجی با فرکانس مشخص (اولتراسوند) از خود ساطع می‌کند که از سلول‌های خونی “پرش” می‌کند و با فرکانس متفاوت به کاوشگر باز می‌گردد. همین تفاوت در فرکانس است که امکان بازسازی تصویر یک رگ و سرعت جریان خون را فراهم می کند. به لطف اثر داپلر، می‌توانیم شریان‌ها را ببینیم و جریان خون غیرطبیعی را بشنویم.

معاینه دردناک نیست، مگر در صورت اضافه وزن یا پا مبتلا به فلبیت. نتایج بلافاصله پس از اتمام امتحان شما در دسترس است.

دو نوع وجود دارد: سونوگرافی داپلر شریانی و وریدی

اکو داپلر شریانی

این تکنیک شامل چندین آزمایش مختلف است:

سونوگرافی داپلر ASD (تنه های فوق آئورت) که سونوگرافی داپلر گردن نیز نامیده می شود.

عروقی شدن سر و اندام فوقانی را تضمین می کند. این به نظارت بر باریک شدن کاروتید که می تواند منجر به سوفل در گردن شود کمک می کند. این سونوگرافی داپلر نیز به دنبال یا زمانی که مشکوک به سکته مغزی ایسکمیک باشد انجام می شود.

سونوگرافی داپلر شریانی اندام تحتانی

روی شریان های پا، از آئورت در شکم تا مچ پا تمرکز می کند. می تواند آرتریت را که به آن آرتریوپاتی انسدادی نیز می گویند، تشخیص دهد یا وضعیت شریان های آئورت، ایلیاک، فمورال و پوپلیتئال یا شریان های مچ پا را بررسی کند.

سونوگرافی داپلر شریان های کلیوی.

به شما امکان می دهد عروق کلیوی را که کلیه ها را تامین می کنند و همچنین شریان های ظریف داخل کلیه ها را مطالعه کنید. توجه داشته باشید که امتحان را باید به صورت ناشتا ۶ ساعته انجام دهید (ممنوع از خوردن، سیگار کشیدن، نوشیدن مشروب ممنوع).

سونوگرافی داپلر از شریان های گوارشی

امکان بررسی آئورت شکمی واقع از دیافراگم تا محل اتصال آئورت، شاخه های گوارشی آن و شریان های کلیوی را فراهم می کند. توجه داشته باشید که امتحان را باید به صورت ناشتا ۶ ساعته انجام دهید (ممنوع از خوردن، سیگار کشیدن، نوشیدن مشروب ممنوع).

برا اطلاعات بیشتر درمورد بهترین مرکز سونوگرافی در تهران ، بهترین مرکز سونوگرافی تهران و مرکز سونوگرافی سینه در تهران بر روی آن کلیک کنید.

سونوگرافی داپلر شریان های اندام فوقانی

به کل شبکه از جمله عروق بازو و ساعد و همچنین عروق کف دست و دیجیتال مربوط می شود.

اکو داپلر وریدی

سونوگرافی داپلر وریدی اندام تحتانی

نشانه های اصلی جستجو برای نارسایی وریدی سطحی و ارزیابی وریدهای واریسی اندام تحتانی و جستجو و نظارت بر فلبیت عمقی یا سطحی است که در صورت عدم درمان به موقع (در صورت افزایش لخته) ممکن است با آمبولی ریه در ریه عارضه پیدا کند.

انجام اکو داپلر وریدی سطحی قبل از هر عمل جراحی واریس ضروری است. این به جراح نقشه دقیقی از رگهایی که باید آنها را عمل کند و رگهایی که باید حفظ کند، می دهد.

سونوگرافی داپلر وریدی اندام فوقانی.

برای جستجوی فلبیت، در اندام فوقانی نادرتر است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری