021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی داپلر عروق

سونوگرافی داپلر عروق؛سونوگرافی داپلر یا سونوگرافی داپلر معاینه ای است که هدف آن مشاهده گردش خون در رگ های خاصی از بدن است. این سونوگرافی را ترکیب می کند که امکان تجسم عروق را با عملکرد “داپلر” فراهم می کند که امکان مشاهده شرایط جریان خون در این رگ ها را فراهم می کند.

این یک معاینه پرکاربرد در قلب و عروق و به طور کلی در تصویربرداری است.

وقتی به طور خاص شریان ها را تجسم می کنیم، از اکو داپلر شریانی صحبت می کنیم. اکو داپلر وریدی هنگام تجسم وریدها.

چرا سونوگرافی داپلر انجام دهیم؟

سونوگرافی داپلر عروق یک معاینه ساده، غیر تهاجمی و بدون درد است که امکان تخمین وضعیت سلامت یا عملکرد رگ های خونی را فراهم می کند. بنابراین به طور گسترده برای بسیاری از نشانه ها استفاده می شود، از جمله:

در سطح قلب برای تجسم انسدادهای احتمالی عروق کرونر یا برای تشخیص بیماری قلبی (= کاردیومیوپاتی)

تخمین عملکرد دریچه‌های قلب (تشخیص دریچه‌ها) یا نظارت بر بیماران با دریچه‌های مصنوعی

در سطح اندام تحتانی برای بررسی وضعیت گردش خون در شریان ها و وریدهای پا و پا و تشخیص فلبیت احتمالی

در سطح گردن برای تجسم شریان کاروتید

برای مطالعه عروق یک بافت یا یک اندام

در نوزادان یا نوزادان نارس برای جستجوی نقص احتمالی قلبی (تشخیص بیماری مادرزادی قلبی)

قبل از پیوند قلب و غیره

امتحان

معاینه بدون درد است و مانند هر سونوگرافی با استفاده از یک پروب که روی پوست در تماس با ناحیه مورد بررسی قرار می گیرد، انجام می شود. پزشک ابتدا پوست را با ژل می پوشاند که کیفیت تصویر را بهبود می بخشد و حرکت پروب را آسان تر می کند.

امواج اولتراسوند به بدن نفوذ کرده، از رگ‌ها “جهش” می‌کنند و بنابراین به آنها اجازه تجسم را می‌دهند.

هنگامی که سونوگرافی داپلر عروق از جریان خون عبور می کنند، دستگاه می تواند “اثر داپلر” را مطالعه کند، که امکان تعیین سرعت و جهت جریان و همچنین مشخصه آن را، همگن یا متلاطم (در صورت بروز ناهنجاری، به عنوان مثال).

برای اطلاع از سونوگرافی ژل پاژ و سونوگرافی برای جراحی ژل و سونوگرافی تشخیص ژل و سونوگرافی محل تزریق ژل بر روی آنها کلیک کنید.

چه نتایجی را می توان از سونوگرافی داپلر انتظار داشت؟

سونوگرافی داپلر عروق می تواند ناهنجاری های جریان خون را در رگ های خونی تشخیص دهد. بسته به تشخیص مربوطه، پزشک درمان یا مراقبت مناسب مانند نصب دریچه مصنوعی در صورت اختلال عملکرد دریچه قلب را پیشنهاد می کند.

معاینه اکو داپلر برای تشخیص آسیب شناسی وریدها یا شریان ها استفاده می شود.

این سونوگرافی عروقی (سونوگرافی) و داپلر را ترکیب می کند که به متخصص آنژیولوژی اجازه می دهد تا سیاهرگ ها، شریان ها و بافت های مختلف را تجسم کند و همزمان سرعت گردش خون در رگ ها را تجزیه و تحلیل کند.

این معاینه بر روی گردن، اندام های فوقانی و تحتانی و شکم انجام می شود. تقریباً ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد، بدون درد است و به طور کلی بدون هیچ آمادگی خاصی انجام می شود. با این حال، اگر قرار است عروق داخل شکمی دیده شوند، ممکن است از شما خواسته شود که با معده خالی بیایید. برای رسیدن به این هدف، یک پروب پس از پخش ژل روی پوست فشار داده می شود که از تماس پروب با هوا جلوگیری می کند.

سونوگرافی داپلر نیاز به تمرکز و هوشیاری متخصص آنژیولوژیست دارد. پس از سکوت احتمالی او غافلگیر و نگران نباشید. او پس از تکمیل بررسی، یافته های خود را به شما اطلاع خواهد داد. سپس می توانید تمام سوالاتی را که می خواهید بپرسید.

نتایج سونوگرافی داپلر معمولاً بلافاصله در دسترس است. آنها همیشه با معاینه بالینی روبرو هستند و گاهی اوقات باید با معاینات دیگری تکمیل شوند. آنها می توانند موضوع بحث بین پزشکان تخصص های مختلف باشند.

اکو داپلر وریدی

اکو داپلر وریدی معاینه انتخابی برای بررسی عملکرد صحیح وریدها و جستجوی ترومبوز وریدی است. فشرده سازی موضعی توسط پروب اجازه می دهد تا رگ ها را برای چند ثانیه نیشگون بگیرد. اگر ورید ترومبوز شده باشد، به دلیل وجود لخته خون بسته نمی شود.

مطالعه جریان خون در وریدها نشانه مهمی از کیفیت بازگشت وریدی به قلب است. بنابراین اکو داپلر وریدی برای تشخیص و ارزیابی وریدهای واریسی نیز استفاده می شود.

اکو داپلر شریانی

این تست برای بسیاری از نشانه ها استفاده می شود، از جمله:

تشخیص و کنترل تکامل آنوریسم (اتساع) آئورت شکمی و همچنین سایر شریان ها

تشخیص و کنترل تنگی (تنگی) یا انسداد (محو شدن) یک شریان

غربالگری تنگی کاروتید و وجود پلاک های آترواسکلروتیک

کنترل شریان ها یا بای پس های پس از عمل.

ماموگرافی هالوژیک چیست؟ ماموگرافی دیجیتال چیست؟ برای اطلاع در مورد ۲ وسال مطرح شده روی هر کدام کلیک کنید.

اکو داپلر چیست؟

سونوگرافی داپلر یک معاینه پزشکی غیر تهاجمی است. این به شما امکان می دهد گردش خون را در زمان واقعی تجسم کنید: مورفولوژی وریدها و شریان ها و تجزیه و تحلیل جریان خون.

سونوگرافی داپلر می‌تواند پلاک‌های آترواسکلروتیک (آترواسکلروز)، باریک شدن شریان‌ها (تنگی‌ها)، انسداد شریان‌ها، اتساع غیرطبیعی (آنوریسم) و ناهنجاری‌های نادرتر را تشخیص دهد. آنژیولوژیست هم می تواند آنها را شناسایی و هم کمیت کند.

سونوگرافی داپلر امکان ارزیابی تمام عروق را در صورت بروز عوامل خطر مانند دیابت، فشار خون بالا و غیره فراهم می کند.

همچنین پس از شناسایی ضایعات و کنترل عوامل خطر، امکان نظارت منظم به منظور جلوگیری از عوارض را فراهم می کند. این معاینات اغلب قبل یا بعد از جراحی انجام می شود.

سونوگرافی داپلر چگونه انجام می شود؟

کاوشگری که روی پوست حمل می‌شود، امواجی با فرکانس مشخص (اولتراسوند) از خود ساطع می‌کند که از سلول‌های خونی “پرش” می‌کند و با فرکانس متفاوت به کاوشگر باز می‌گردد. همین تفاوت در فرکانس است که امکان بازسازی تصویر یک رگ و سرعت جریان خون را فراهم می کند. به لطف اثر داپلر، می‌توانیم شریان‌ها را ببینیم و جریان خون غیرطبیعی را بشنویم.

معاینه دردناک نیست، مگر در صورت اضافه وزن یا پا مبتلا به فلبیت. نتایج بلافاصله پس از اتمام امتحان شما در دسترس است.

دو نوع وجود دارد: سونوگرافی داپلر شریانی و وریدی

اکو داپلر شریانی

این تکنیک شامل چندین آزمایش مختلف است:

سونوگرافی داپلر ASD (تنه های فوق آئورت) که سونوگرافی داپلر گردن نیز نامیده می شود.

عروقی شدن سر و اندام فوقانی را تضمین می کند. این به نظارت بر باریک شدن کاروتید که می تواند منجر به سوفل در گردن شود کمک می کند. این سونوگرافی داپلر نیز به دنبال یا زمانی که مشکوک به سکته مغزی ایسکمیک باشد انجام می شود.

سونوگرافی داپلر شریانی اندام تحتانی

روی شریان های پا، از آئورت در شکم تا مچ پا تمرکز می کند. می تواند آرتریت را که به آن آرتریوپاتی انسدادی نیز می گویند، تشخیص دهد یا وضعیت شریان های آئورت، ایلیاک، فمورال و پوپلیتئال یا شریان های مچ پا را بررسی کند.

سونوگرافی داپلر شریان های کلیوی.

به شما امکان می دهد عروق کلیوی را که کلیه ها را تامین می کنند و همچنین شریان های ظریف داخل کلیه ها را مطالعه کنید. توجه داشته باشید که امتحان را باید به صورت ناشتا ۶ ساعته انجام دهید (ممنوع از خوردن، سیگار کشیدن، نوشیدن مشروب ممنوع).

سونوگرافی داپلر از شریان های گوارشی

امکان بررسی آئورت شکمی واقع از دیافراگم تا محل اتصال آئورت، شاخه های گوارشی آن و شریان های کلیوی را فراهم می کند. توجه داشته باشید که امتحان را باید به صورت ناشتا ۶ ساعته انجام دهید (ممنوع از خوردن، سیگار کشیدن، نوشیدن مشروب ممنوع).

برا اطلاعات بیشتر درمورد بهترین مرکز سونوگرافی در تهران ، بهترین مرکز سونوگرافی تهران و مرکز سونوگرافی سینه در تهران بر روی آن کلیک کنید.

سونوگرافی داپلر شریان های اندام فوقانی

به کل شبکه از جمله عروق بازو و ساعد و همچنین عروق کف دست و دیجیتال مربوط می شود.

اکو داپلر وریدی

سونوگرافی داپلر وریدی اندام تحتانی

نشانه های اصلی جستجو برای نارسایی وریدی سطحی و ارزیابی وریدهای واریسی اندام تحتانی و جستجو و نظارت بر فلبیت عمقی یا سطحی است که در صورت عدم درمان به موقع (در صورت افزایش لخته) ممکن است با آمبولی ریه در ریه عارضه پیدا کند.

انجام اکو داپلر وریدی سطحی قبل از هر عمل جراحی واریس ضروری است. این به جراح نقشه دقیقی از رگهایی که باید آنها را عمل کند و رگهایی که باید حفظ کند، می دهد.

سونوگرافی داپلر وریدی اندام فوقانی.

برای جستجوی فلبیت، در اندام فوقانی نادرتر است.

سونوگرافی داپلر وریدی

سونوگرافی داپلر وریدی علاوه بر سونوگرافی دارای ماژولی به نام داپلر برای ارزیابی سرعت جریان خون و جهت جریان خون در وریدها می باشد.

سونوگرافی داپلر یک روش تشخیصی است که در تشخیص بیماری های عروقی با نشان دادن جریان خون در بافت یا عروق با کمک امواج صوتی استفاده می شود.

آیا داپلر ایمن است؟

داپلر  یک ابزار تشخیصی است که حاوی تشعشع نیست، بنابراین می توان آن را با خیال راحت در همه افراد، کودکان و زنان باردار استفاده کرد. داپلر  یک روش بدون خطر و بدون درد است که نیاز به آماده سازی ندارد، نتایج آسان و سریع می دهد، هیچ عارضه ای ایجاد نمی کند.

سونوگرافی داپلر در چه بیماری هایی استفاده می شود؟

داپلر ، انعقاد عروق، تنگی یا انسداد شریانی یا ورید، بالون شدن عروق، بزرگ شدن عروق، ارزیابی سلامت جنین با بررسی وریدها و قلب جنین در دوران بارداری، ارزیابی ساختارهای عروقی تخمدان ها و بیضه ها، در تشخیص پیچ خوردگی تخمدان و بیضه که یک آسیب شناسی اورژانسی با بزرگ شدن عروق بیضه است و در بسیاری از موارد مانند ارزیابی واریکوسل که باعث درد بیضه می شود، ارزیابی وریدهای ژوگولار از گردن به مغز در بیماران سکته مغزی، تعیین تغذیه عروقی در هر نقطه از بدن ما، و ارزیابی تنگی ناشی از شریان های کلیوی، که می تواند علت بیماری در بیماران مبتلا به فشار خون بالا باشد.

به خصوص در ارزیابی واریس، داپلر  که توسط رادیولوژیست مجرب انجام می شود، هم از نظر تشخیص و هم از نظر درمان بسیار مهم است.

عواملی که مانع سونوگرافی می شوند یا بر نتایج تأثیر منفی می گذارند

عدم توانایی در ایستادن در هنگام سونوگرافی ،

چاقی شدید،

ریتم نامنظم قلب (آریتمی) یا بیماری قلبی که می تواند الگوی جریان خون را تغییر دهد.

دمای پایین که ممکن است جریان خون را در بازو یا پا کند کند،

وجود زخم باز در ناحیه مورد بررسی.

بیشتربدانید؛بیوپسی سینه در تهرانبیوپسی پستاندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیکهزینه بیوپسی

سونوگرافی داپلر وریدی

سونوگرافی داپلر وریدی چیست؟

سونوگرافی یک معاینه بدون درد و غیر تهاجمی است که از اولتراسوند برای مشاهده تصاویر اندام ها، بافت ها و عروق در تمام قسمت های بدن استفاده می کند.

سونوگرافی داپلر وریدی علاوه بر سونوگرافی دارای ماژولی به نام داپلر برای ارزیابی سرعت جریان خون و جهت جریان خون در وریدها می باشد.

با ماژول داپلر رنگی، جریان ها بسته به جهت جریانشان به رنگ قرمز یا آبی ظاهر می شوند.

داپلر دستگاهی است که برای مطالعه شریان ها و همچنین وریدها اقتباس شده و اختصاص داده شده است. برای اطمینان از انتقال خوب سونوگرافی از پروب اولتراسوند به بافت ها یا عروق مورد بررسی، لازم است ژل اولتراسوند مبتنی بر آب روی پوست اعمال شود.

سونوگرافی داپلر وریدی برای چه مواردی استفاده می شود؟

داپلر معاینه اساسی است که امکان بررسی شبکه وریدی (سیستم ورید) را فراهم می کند. این کار باید قبل از هر گونه درمان واریس انجام شود، اما گاهی اوقات در موارد مشکوک به ترومبوز وریدی یا “فلبیت” (انسداد وریدها توسط لخته) به عنوان اورژانس نیز استفاده می شود.

داپلر وریدی امکان تجسم وریدها و جریان خون در آن ها را در زمان واقعی فراهم می کند. این دارو عمدتاً در اندام تحتانی، در مجاری وریدی ساق پا، ران و کشاله ران، گاهی حتی تا شکم (برای بررسی وریدهای ایلیاک و ورید اجوف تحتانی) استفاده می شود. به ندرت، این وریدهای اندام فوقانی هستند که در صورت مشکوک شدن به ترومبوز وریدی در بازو ارزیابی می شوند

معاینه سونوگرافی داپلر چقدر طول می کشد؟

معاینه سونوگرافی داپلر به طور متوسط ​​بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.

چه زمانی از نتایج به شما اطلاع داده می شود؟

پس از اتمام آزمایش سونوگرافی داپلر وریدی، پزشک می ‌تواند نتایج را به شما بگوید. این نتایج همیشه با معاینه پزشکی بالینی (داده ‌های پرسش ‌نامه، تاریخچه پاتولوژیک شخصی و والدین، لمس، معاینه و سمع) مقایسه خواهد شد.

سونوگرافی داپلر وریدی

چگونه برای جستجوی “ترومبوز وریدی” در عمل داپلر وریدی انجام دهیم؟

از بیمار خواسته می شود در این معاینه بایستد. وریدهای هر پا به صورت جداگانه با پروب داپلر بررسی می شوند. پزشک ورید را با پروب فشرده می کند تا باز بودن آن را بررسی کند.

آیا قبل یا بعد از معاینه باید اقدامات احتیاطی خاصی انجام شود؟

در روز معاینه از کرم یا پماد روی پاها استفاده نکنید.

اکو داپلر وریدی هنگام جستجوی ترومبوز وریدی چه اطلاعاتی را ارائه می دهد؟

معاینه داپلر تشخیص ترومبوز وریدی عمقی یا سطحی (“فلبیت”)، یعنی انسداد وریدها با لخته را امکان پذیر می کند. لخته های وریدی، در صورت جابجایی، می توانند شریان های ریوی را مسدود کنند: شایع ترین تظاهرات آمبولی ریه همراه با درد قفسه سینه یا تنگی نفس ناگهانی است. سونوگرافی داپلر محل و میزان ترومبوز وریدی را بررسی می کند.

سونوگرافی داپلر وریدی: ارزیابی وریدهای واریسی

داپلر وریدی برای ارزیابی واریس در عمل چگونه انجام می شود؟

بیمار می تواند بایستد، ، پس از اولین نگاه به پزشک، پشت خود را برگرداند. این معاینه امکان کشف شبکه وریدی سطحی و ارزیابی رگ های واریسی را فراهم می کند. وریدهای واریسی وریدهای بزرگی هستند که دریچه‌های آن (دریچه‌های کوچک) دیگر کار نمی‌کنند و وقتی می‌ایستید، خون به جای برگشتن به قلب، از ساق پا جاری می‌شود.

بنابراین، برای آزمایش عملکرد وریدها، پزشک مانورهای «نشت» خون را با انجام فشارهای دستی روی عضلات یا در امتداد وریدهای سطحی انجام می دهد تا جهت جریان آنها را مطالعه کند. گاهی اوقات ممکن است از بیمار بخواهد سرفه کند یا زور بزند.

آیا قبل یا بعد از معاینه باید اقدامات احتیاطی خاصی انجام شود؟

در روز معاینه از کرم یا پماد روی پاها استفاده نکنید. از آنجایی که معاینه در حالت ایستاده انجام می شود، باید به پزشک اطلاع دهید اگر مستعد سرگیجه یا غش هستید.

سونوگرافی داپلر وریدی چه اطلاعاتی را برای ارزیابی واریس ارائه می دهد؟

معاینه داپلر تشخیص رگهای واریسی، مطالعه قطر، مسیر، تغذیه و زهکشی آنها را ممکن می سازد. رادیولوژیست معمولا یک «کارتوگرافی»، یک نمودار روی کاغذ، یا یک نقشه وریدی که شبکه وریدی سطحی شما را نشان می دهد، انجام می دهد.

بسته به نتایج اکو داپلر، پزشک در مورد پیشگیری، شیوه زندگی و پیگیری به شما توصیه می کند و در صورت لزوم، مناسب ترین درمان را برای شرایط شما توصیه می کند.

سونوگرافی داپلر نیز لزوماً در طول درمان‌های حرارتی درون وریدی و در طول اسکلروتراپی با هدایت اولتراسوند استفاده می‌شود. بنابراین، حداکثر دقت و ایمنی این حرکات را تضمین می کند.

واریس یک بیماری ارثی ورید است و در نتیجه بزرگ شدن سیاهرگ ها ایجاد می شود. این بزرگ شدن باعث نارسایی دریچه‌های سیاهرگ ‌ها می ‌شود و در نتیجه خون در سیاهرگ جمع می‌ شود و نمی‌ تواند به بالا منتقل شود. این ممکن است با علائمی مانند تورم، درد و خستگی در پاها ظاهر شود. رگ های واریسی در زنان شایع تر است، اما در مردان نیز دیده می شود.

وضعیت هر بیمار متفاوت است و اینکه کدام روش درمانی استفاده خواهد شد با توجه به عواملی مانند وضعیت بیمار، شدت واریس، سن و وضعیت سلامتی فرد تعیین می شود. واریس فقط باید توسط یک متخصص درمان شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری