021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

علائم اندومتریوز

علائم اندومتریوز

علائم اندومتریوز؛اندومتریوز ۱۱ درصد از زنان آمریکایی را در سنین ۱۵ تا ۴۴ سال تحت تاثیر قرار می دهد. ابتلا به اندومتریوز می تواند باردار شدن را دشوارتر کند. زنان مبتلا به اندومتریوز نه تنها باردار شدن را دشوار می‌دانند، بلکه ممکن است بیشتر از سقط جنین رنج ببرند. بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از زنان مبتلا به اندومتریوز از ناباروری رنج می برند.

آندومتریوز چیست؟ اندومتریوز شرایطی را توصیف می کند که در آن بافت رحم در خارج از رحم رشد می کند. می تواند به لوله های فالوپ، تخمدان ها، خارج از رحم و سایر نواحی مانند واژن و راست روده بچسبد. علائم اندومتریوز شامل دردهای قاعدگی دردناک، درد در حین رابطه جنسی، خونریزی یا لکه بینی بین قاعدگی، مشکلات گوارشی و ناباروری است.

بسیاری از زنان مبتلا به آندومتریوز بدون مشکل بچه دار می شوند و برخی دیگر صرفاً زمان بیشتری برای باردار شدن یا کمک به باردار شدن نیاز دارند. اندومتریوز به این معنا نیست که شما هرگز بچه دار نخواهید شد. به سادگی به این معنی است که ممکن است باردار شدن دشوارتر باشد.

ماه ملی آگاهی از اندومتریوز در ماه مارس برگزار می شود، بنابراین تیم ما در متخصصان مرکز جردن می خواهد به سوالات شما در مورد این بیماری و درمان موفقیت آمیز آن پاسخ دهد. ما تمام تلاش خود را انجام خواهیم داد تا به شما در رسیدن به یک بارداری سالم کمک کنیم.

چرا اندومتریوز باعث ناباروری می شود؟

کاملاً مشخص نیست که چرا آندومتریوز بر توانایی زنان برای باردار شدن تأثیر می گذارد. در برخی موارد، آندومتریوز می‌تواند باعث التهاب شود که مانع از ملاقات شادی اسپرم و تخمک در طول لقاح می‌شود. آندومتریوز ممکن است باعث ایجاد اسکار و چسبندگی شود، بنابراین لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها مسدود می‌شوند و همچنین از تجمع اسپرم و تخمک جلوگیری می‌کند. آندومتریوز ممکن است باعث حمله سیستم ایمنی به جنین شود و حمل جنین را تا پایان ناممکن کند.

آندومتریوز موجود در تخمدان ها ممکن است از آزاد شدن تخمک ها جلوگیری کند یا ممکن است منجر به تخمک های بی کیفیت شود، بنابراین امیدی به لقاح وجود ندارد. آندومتریوز همچنین ممکن است مانع از رشد مناسب آندومتر – پوشش داخلی رحم که در آن لانه گزینی انجام می شود – شود و آن را برای جنین غیرقابل پذیرش کند.

چگونه بر ناباروری غلبه کنیم

درمان‌ها می‌توانند به یک زن مبتلا به اندومتریوز کمک کنند تا باردار شود و فرزندی سالم داشته باشد.

داروهای هورمونی خاص می توانند به توقف موقت تخمک گذاری و رشد بافت آندومتر کمک کنند. شما در یائسگی موقت هستید، اما زمانی که درمان با دارو را متوقف می کنید، می تواند شانس باردار شدن شما را افزایش دهد.

جراحی برای برداشتن بافت آندومتر می تواند اندام های لگنی شما را به حالت طبیعی بازگرداند. جراحی تضمین نمی کند که یک زن مبتلا به اندومتریوز باردار شود، اما شانس او ​​را افزایش می دهد.

رحم زن با بافت آندومتر پوشیده شده است. این پوشش آندومتر نامیده می شود. بدن شما با هر سیکل قاعدگی یک آندومتر جدید رشد می کند تا برای تخمک بارور شده آماده شود. اندومتریوز به وضعیتی میگویند که در آن بافت آندومتر در خارج از رحم فرد رشد می کند.

برای اطلاع از خدمات سونوگرافی سینه و سونوگرافی تشخیص جنسیت و سونوگرافی غربالگری دوم و ماموگرافی سه بعدی هالوژیک روی آن کلیک کنید.

اندومتریوز چیست؟

آندومتریوز ۱۰ درصد از زنان بین ۱۵ تا ۴۴ سال را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری اغلب روی یا اطراف اندام های تناسلی در لگن یا شکم رخ می دهد، از جمله:

لوله های فالوپ

رباط های اطراف رحم (رباط های رحمی خاجی)

پوشش حفره لگن

تخمدان ها

سطح بیرونی رحم

فاصله بین رحم و راست روده یا مثانه

به ندرت، همچنین می تواند در اطراف و اطراف آن رشد کند:

مثانه

دهانه رحم

روده ها

رکتوم

معده (شکم)

واژن یا فرج

بافت آندومتر در حال رشد در این نواحی در طول چرخه قاعدگی مانند بافت آندومتر سالم داخل رحم ریزش نمی کند. تجمع بافت غیر طبیعی در خارج از رحم می تواند منجر به التهاب، زخم و کیست های دردناک شود. همچنین می تواند منجر به تجمع بافت های فیبری بین اندام های تولید مثلی شود که باعث “چسبیدن” آنها به یکدیگر می شود.

علل اندومتریوز

پزشکان دقیقاً نمی‌دانند چه چیزی باعث آندومتریوز می‌شود، اما چند نظریه وجود دارد که چه چیزی ممکن است باعث آن شود:

انتقال خون یا سیستم لنفاوی: بافت‌های آندومتر از طریق خون یا سیستم‌های لنفاوی به نواحی دیگر بدن منتقل می‌شوند، مشابه روشی که سلول‌های سرطانی می‌توانند در بدن پخش شوند.

پیوند مستقیم: سلول‌های آندومتر ممکن است پس از جراحی مانند سزارین یا هیسترکتومی به دیواره‌های شکم یا سایر نواحی بدن بچسبند.

ژنتیک: به نظر می رسد که اندومتریوز بر برخی از خانواده ها بیشتر از سایرین تأثیر می گذارد، بنابراین ممکن است ارتباط ژنتیکی با این بیماری وجود داشته باشد.

قاعدگی معکوس: بافت آندومتر به جای خارج شدن از بدن در طول دوره قاعدگی زن، وارد لوله های فالوپ و شکم می شود.

تغییر شکل: سلول های دیگر بدن ممکن است به سلول های آندومتر تبدیل شوند و در خارج از اندومتر شروع به رشد کنند.

علائم اندومتریوز

شایع ترین علائم اندومتریوز درد و ناباروری است. درد آندومتریوز معمولاً به صورت زیر ظاهر می شود:

دردهای قاعدگی دردناک که ممکن است به شکم (معده) یا پایین کمر برود

درد حین یا بعد از رابطه جنسی

علائم اندومتریوز دیگر که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اسهال یا یبوست در طول دوره قاعدگی

خستگی یا کم انرژی بودن

پریودهای سنگین یا نامنظم

درد همراه با ادرار یا اجابت مزاج در طول دوره قاعدگی

لکه بینی و یا خونریزی در بین دوره های قاعدگی

تجربه هر فرد با اندومتریوز متفاوت است. زنان مبتلا به اندومتریوز ممکن است برخی از این علائم اندومتریوز را داشته باشند، همه این علائم یا هیچ یک از آنها را نداشته باشند. داشتن درد شدید یا علائم دیگر لزوماً نشانه آندومتریوز شدیدتر نیست

عوامل خطر اندومتریوز

تحقیقات نشان می دهد که مواردی وجود دارد که فرد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اندومتریوز قرار می دهد، از جمله داشتن:

مادر، خواهر یا دختری که آندومتریوز دارد

یک رحم غیر طبیعی که توسط پزشک تشخیص داده می شود

قاعدگی زودرس (قبل از ۱۱ سالگی)

دوره های قاعدگی کوتاه تر (به طور متوسط کمتر از ۲۷ روز)

قاعدگی های سنگین که بیشتر از هفت روز طول می کشد

برخی از مواردی که می تواند خطر ابتلا به اندومتریوز را کاهش دهد عبارتند از:

بارداری و شیردهی

اولین قاعدگی بعد از ۱۴ سالگی

خوردن میوه ها به ویژه مرکبات

پیشگیری از اندومتریوز

اندومتریوز یک بیماری ایدیوپاتیک است، به این معنی که هیچ علت شناخته شده ای وجود ندارد. همچنین هیچ راه خاصی برای پیشگیری از اندومتریوز وجود ندارد. با این حال، آگاهی از علائم و اینکه آیا ممکن است در معرض خطر بیشتری باشید می تواند به شما کمک کند که بدانید چه زمانی باید آن را با پزشک در میان بگذارید.

اندومتریوز و ناباروری

آندومتریوز یکی از شایع ترین شرایط مرتبط با ناباروری زنان است. انجمن آمریکایی پزشکی باروری دریافته است که ۲۴ تا ۵۰ درصد از زنان مبتلا به ناباروری به اندومتریوز مبتلا هستند. موارد خفیف تا متوسط ​​اندومتریوز ممکن است فقط باعث ناباروری موقت شود. جراحی برای برداشتن بافت آندومتر می تواند به باردار شدن زن کمک کند.

پزشکان دقیقا نمی دانند اندومتریوز چگونه بر باروری تأثیر می گذارد. بافت اسکار ناشی از آندومتریوز ممکن است بر آزاد شدن تخمک از تخمدان ها تأثیر بگذارد یا مسیر تخمک را از طریق لوله فالوپ مسدود کند بنابراین نمی تواند به رحم برسد. اندومتریوز همچنین ممکن است به اسپرم یا تخمک های بارور شده قبل از لانه گزینی در رحم آسیب برساند.

بسیاری از زنان مبتلا به اندومتریوز یا ناباروری مرتبط با آندومتریوز هنوز هم می توانند باردار شوند و بارداری موفقی داشته باشند. گزینه های درمانی، از جمله حفظ باروری و لقاح آزمایشگاهی (IVF) وجود دارد که ممکن است به زنان در باردار شدن کمک کند. هنگام بحث در مورد طرح درمان اندومتریوز با پزشک خود در مورد اهداف باروری خود صحبت کنید.

تشخیص اندومتریوز

پزشکان ممکن است بر اساس تاریخچه یا معاینه فیزیکی شما به اندومتریوز مشکوک شوند و ممکن است از این ابزارها برای تشخیص آندومتریوز استفاده کنند:

لاپاراسکوپی: در این روش، پزشک یک برش کوچک در شکم ایجاد می کند و یک لوله نازک را با نور و دوربین وارد می کند. این به پزشک اجازه می دهد تا به بافت های داخل و اطراف رحم نگاه کند و علائم رشد بافت آندومتر را بررسی کند.

بیوپسی: اگر پزشک بافت مشکوکی پیدا کند، ممکن است از یک دستگاه کوچک برای خراش دادن چند سلول و فرستادن آنها به آزمایشگاه استفاده کند. آسیب شناس بافت ها را زیر میکروسکوپ بررسی می کند. برای تشخیص قطعی اندومتریوز بیوپسی مورد نیاز است.

نحوه تشخیص آندومتریوز بدون جراحی

هیچ آزمایش، روش یا تصویربرداری آزمایشگاهی برای تشخیص آندومتریوز بدون جراحی وجود ندارد. با این حال، مطالعات تصویربرداری می تواند برای جستجوی علائم آندومتریوز مفید باشد. معاینات تصویربرداری تشخیصی رایج عبارتند از:

سونوگرافی: در این روش از امواج صوتی برای مشاهده اندام ها استفاده می شود. در سونوگرافی ترانس واژینال از یک گرز کوچک که در واژن قرار داده می شود برای دیدن رحم، ناحیه لگن و اندام های تناسلی استفاده می شود.

MRI: این اسکن غیر تهاجمی از امواج مغناطیسی برای مشاهده اندام ها و بافت های داخل بدن استفاده می کند.

مراحل آندومتریوز

پزشکان آندومتریوز را از مرحله ۱ تا مرحله ۴ طبقه بندی می کنند. مراحل بر اساس محل وقوع بافت آندومتر در بدن، میزان گسترش آن و میزان بافت در آن نواحی است.

داشتن یک مرحله پیشرفته تر آندومتریوز همیشه به این معنی نیست که علائم شدیدتر یا درد بیشتری خواهید داشت. برخی از زنان مبتلا به مرحله ۴ اندومتریوز علائم کمی دارند یا هیچ علائمی ندارند، در حالی که آنهایی که در مرحله ۱ هستند ممکن است علائم شدید داشته باشند.

درمان اندومتریوز

هیچ درمان پایداری برای آندومتریوز وجود ندارد، اما پزشکان می توانند درمان هایی را ارائه دهند که به شما در مدیریت آن کمک می کند. یافتن درمان مناسب به عوامل مختلفی از جمله سن و علائم بستگی دارد. پزشکان همچنین در مورد اینکه آیا می خواهید بچه دار شوید صحبت می کنند که می تواند به تعیین بهترین گزینه های درمانی کمک کند.

درمان های غیر جراحی اندومتریوز

رایج ترین درمان های آندومتریوز که نیازی به جراحی ندارند، هورمون درمانی و مدیریت درد هستند.

بافت‌های آندومتریوز مانند بافت‌های آندومتر در داخل رحم تحت تأثیر هورمون‌ها قرار می‌گیرند. تغییرات هورمونی که با چرخه قاعدگی رخ می دهد می تواند درد آندومتریوز را بدتر کند.

درمان هایی که شامل هورمون درمانی می شوند می توانند سطح هورمون ها را تغییر دهند یا بدن شما را از تولید هورمون های خاص باز دارند. هورمون درمانی می تواند بر توانایی شما برای باردار شدن تأثیر بگذارد، بنابراین ممکن است برای همه مناسب نباشد.

هورمون درمانی را می توان به صورت قرص، واکسن یا اسپری بینی مصرف کرد. رایج ترین گزینه ها عبارتند از:

داروهای ضد بارداری خوراکی با استروژن و پروژسترون برای کنترل هورمون ها

پروژستین برای توقف دوره های قاعدگی و رشد بافت آندومتر

آنتاگونیست هورمون آزاد کننده گنادوتروپین برای محدود کردن هورمون های تخمدان

آگونیست هورمون آزاد کننده گنادوتروپین برای توقف هورمون های تخمدانی

داروهای ضد درد، از جمله داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن، می توانند برای مدیریت درد آندومتریوز موثر باشند. پزشک همچنین می‌تواند در مورد اینکه آیا برای درد شدیدتر به داروهای تجویزی نیاز دارید یا خیر صحبت کند.

لاپاراسکوپی برای اندومتریوز

بیمارانی که اندومتریوز پیشرفته‌تر دارند، دردی که با درمان‌های دیگر برطرف نمی‌شود یا در تلاش برای بچه‌دار شدن هستند، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند. لاپاراسکوپی رایج ترین جراحی است که پزشکان برای درمان اندومتریوز از آن استفاده می کنند.

در طی این روش، جراح چند برش کوچک در شکم شما ایجاد می کند. در یک برش یک لوله نازک با نور و دوربین را وارد می کنند. در سایر برش ها ابزارهای کوچکی را وارد می کنند. این ابزارها می توانند بافت آندومتر را حذف کنند (برش) یا از گرمای شدید برای تخریب بافت ها استفاده کنند (ابلیشن).

جراح همچنین می تواند هرگونه بافت اسکار ایجاد شده در ناحیه را از بین ببرد. جراحی‌های لاپاراسکوپی معمولاً در مقایسه با جراحی باز سنتی (لاپاراتومی) زمان بهبودی کوتاه‌تر و اسکارهای کوچک‌تری دارند.

لاپاراتومی برای اندومتریوز

در برخی موارد، پزشک ممکن است به جای لاپاراسکوپی نیاز به لاپاراتومی برای اندومتریوز داشته باشد. این بدان معناست که پزشک یک برش بزرگتر (برش) در شکم ایجاد می کند تا بافت آندومتر را خارج کند. این غیر معمول است.

برداشتن بافت های آندومتر با لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی می تواند درد کوتاه مدت را کاهش دهد. با این حال، درد ممکن است عود کند.

هیسترکتومی برای اندومتریوز

هیسترکتومی یک روش جراحی برای برداشتن رحم است. پزشکان ممکن است این را به عنوان گزینه ای برای درمان اندومتریوز توصیه کنند. پزشک شما همچنین ممکن است برداشتن تخمدان ها (اووفورکتومی) را با یا بدون هیسترکتومی توصیه کند. این باعث توقف ترشح هورمون ها می شود و باید به طور قطعی آندومتریوز را درمان کند، اما شما را وارد یائسگی می کند.

برداشتن تخمدان ها به میزان قابل توجهی سطح استروژن را کاهش می دهد و رشد بافت آندومتر را کند یا متوقف می کند. اما خطرات و عوارض جانبی یائسگی از جمله گرگرفتگی، تحلیل استخوان، بیماری قلبی، کاهش میل جنسی، مشکلات حافظه و افسردگی یا اضطراب را به همراه دارد. به این دلایل، تصمیم برای ادامه اوفورکتومی بین بیمار و پزشک بر اساس عوامل خاص و اهداف شخصی بیمار اتخاذ می‌شود.

بعد از هیسترکتومی، دیگر رحم نخواهید داشت و نمی توانید باردار شوید یا حامله شوید. اگر علاقه مند به داشتن فرزند هستید، با پزشک خود در مورد سایر گزینه های درمانی صحبت کنید.

زنانی که اوفورکتومی (برداشتن تخمدان) انجام می دهند اما هنوز رحم خود را دارند ممکن است با IVF باردار شوند. پزشکان می‌توانند قبل از جراحی تخمک‌ها را از تخمدان‌های شما برداشت کنند و آن تخمک‌ها را برای لقاح و لانه‌گزینی در رحم بعداً حفظ کنند، یا می‌توان از اهداکننده تخمک استفاده کرد.

پیش آگهی پس از تشخیص اندومتریوز

بسیاری از زنان می توانند با درمان علائم و درد آندومتریوز را تسکین دهند. با این حال، بافت آندومتر ممکن است دوباره رشد کند و علائم ممکن است حتی پس از جراحی بازگردد. برای بررسی علائم رشد یا عود بافت آندومتر، معاینات منظم را با پزشک خود برنامه ریزی کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری