021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

علائم اندومتریوز

علائم اندومتریوز

علائم اندومتریوز ؛اندومتریوز ۱۱ درصد از زنان آمریکایی را در سنین ۱۵ تا ۴۴ سال تحت تاثیر قرار می دهد. ابتلا به اندومتریوز می تواند باردار شدن را دشوارتر کند. زنان مبتلا به اندومتریوز نه تنها باردار شدن را دشوار می‌دانند، بلکه ممکن است بیشتر از سقط جنین رنج ببرند. بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از زنان مبتلا به اندومتریوز از ناباروری رنج می برند.

آندومتریوز چیست؟ اندومتریوز شرایطی را توصیف می کند که در آن بافت رحم در خارج از رحم رشد می کند. می تواند به لوله های فالوپ، تخمدان ها، خارج از رحم و سایر نواحی مانند واژن و راست روده بچسبد. علائم اندومتریوز شامل دردهای قاعدگی دردناک، درد در حین رابطه جنسی، خونریزی یا لکه بینی بین قاعدگی، مشکلات گوارشی و ناباروری است.

بسیاری از زنان مبتلا به آندومتریوز بدون مشکل بچه دار می شوند و برخی دیگر صرفاً زمان بیشتری برای باردار شدن یا کمک به باردار شدن نیاز دارند. اندومتریوز به این معنا نیست که شما هرگز بچه دار نخواهید شد. به سادگی به این معنی است که ممکن است باردار شدن دشوارتر باشد.

ماه ملی آگاهی از اندومتریوز در ماه مارس برگزار می شود، بنابراین تیم ما در متخصصان مرکز جردن می خواهد به سوالات شما در مورد این بیماری و درمان موفقیت آمیز آن پاسخ دهد. ما تمام تلاش خود را انجام خواهیم داد تا به شما در رسیدن به یک بارداری سالم کمک کنیم.

آندومتریوز یک بیماری با شیوع فزاینده است که میلیون ها زن را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. از هر ده زن یک نفر از آندومتریوز رنج می‌برد و از این میان، علائم آندومتریوز در نیمی از موارد رخ می‌دهد.

اندومتریوز یک بیماری با شیوع فزاینده است که میلیون ها زن را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. از هر ده زن یک نفر از آندومتریوز رنج می‌برد و از این میان، علائم آندومتریوز در نیمی از موارد رخ می‌دهد.

با آگاهی دقیق از منشأ آن، انتظار می رود که او درمان هایی را بیابد که بر علت اثر بگذارد و نه بر خلاف عواقب آن.

بسیاری از زنان ممکن است از ابتلا به اندومتریوز آگاه نباشند. علائم آن عبارتند از:

دردهای شدید قاعدگی

درد شکم خارج از دوره قاعدگی، یا دوره های سنگین تر، که در بیشتر موارد «معمولی» چرخه قاعدگی در نظر گرفته می شود.

از سوی دیگر، طیف گسترده ای از علائم به راحتی قابل تشخیص است که بیماران را هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی نگران می کند.

موفقیت کنترل آن یک تشخیص سریع، یک درمان پزشکی-جراحی دقیق و یک رویکرد موثر است، اما خیلی تهاجمی نیست. تشخیص معمولاً بین ۲۵ تا ۴۰ سالگی انجام می شود.

اندومتریوز یک بیماری خوش خیم است که زنان را در طول زندگی باروری تحت تاثیر قرار می دهد. علیرغم دهه ها تحقیق در مورد این موضوع، هیچ توضیح مشخصی برای اینکه چرا برخی از زنان به اندومتریوز مبتلا می شوند در حالی که برخی دیگر به آندومتریوز مبتلا نمی شوند، وجود ندارد.

اندومتریوز زمانی اتفاق می افتد که آندومتر (لایه مخاطی که رحم را در داخل می پوشاند) خارج از محل اصلی خود که رحم است قرار گیرد. این بافت نادرست توسعه یافته می تواند در هر جایی از شکم (تخمدان ها، لوله های فالوپ، رباط های حمایت کننده رحم، واژن، مثانه داگلاس و کمتر مثانه) و حتی در مکان های نادرتر مانند ناف قرار گیرد. روده ها یا ریه ها.

صفحات به دست آمده نامیده می شوند:

کاشت ایمپلنت زمانی که کوچک هستند.

ندول ها با افزایش سن.

هنگامی که آندومتریوم ها روی تخمدان ها کیست ایجاد می کنند.

اندومتریوز یک فرآیند تکاملی غیرقابل پیش بینی است. برخی از زنان ایمپلنت های کوچکی دارند که در طول سال ها تغییر نمی کنند، در حالی که برخی دیگر می توانند به شدت در لگن ایجاد شوند.

علاوه بر این، این بیماری می تواند دارای یک جزء التهابی باشد که می تواند رحم، تخمدان ها، لوله ها و روده را درگیر کند که مسئول چسبندگی اندام ها به یکدیگر است و باعث ایجاد چسبندگی یعنی پل های بافتی می شود.

اگر آندومتریوز مانند ریشه به دیواره رحم نفوذ کند، آدنومیوز نامیده می شود و باعث بزرگ شدن، قرمز شدن و نرم شدن رحم و دردناک شدن آن می شود.

در حال حاضر تئوری های متعددی در مورد علت این بیماری وجود دارد که از میان آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

* یک نظریه معتقد است که بخشی از قاعدگی از لوله ها عبور می کند و به جای بیرون راندن به شکم می افتد. اما این اتفاق برای بسیاری از زنان رخ می دهد که از طرف دیگر هرگز به اندومتریوز مبتلا نمی شوند، بنابراین این توضیح مشکل را به طور کامل حل نمی کند.

* نظریه دیگری به یک اختلال ایمنی احتمالی اشاره می کند که مسئول “پاکسازی” میکروب ها و سلول های غیر طبیعی در شکم است. این کاهش تعداد دفاع نیست، کیفیت پایین تری است. این امر از شناسایی سلول‌های آندومتر به عنوان خارجی (به طور معمول فقط در رحم یافت می‌شود) جلوگیری می‌کند و اجازه عبور آزادانه برای آنها را می‌دهد تا در اندام‌های داخلی بذر شوند.

* علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که بستگان درجه یک زنان مبتلا به این بیماری شانس بیشتری برای ابتلا به آندومتریوز دارند، بنابراین عوامل ارثی نیز در بروز آن دخیل هستند.

چرا اندومتریوز باعث ناباروری می شود؟

کاملاً مشخص نیست که چرا آندومتریوز بر توانایی زنان برای باردار شدن تأثیر می گذارد. در برخی موارد، آندومتریوز می‌تواند باعث التهاب شود که مانع از ملاقات شادی اسپرم و تخمک در طول لقاح می‌شود. آندومتریوز ممکن است باعث ایجاد اسکار و چسبندگی شود، بنابراین لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها مسدود می‌شوند و همچنین از تجمع اسپرم و تخمک جلوگیری می‌کند. آندومتریوز ممکن است باعث حمله سیستم ایمنی به جنین شود و حمل جنین را تا پایان ناممکن کند.

آندومتریوز موجود در تخمدان ها ممکن است از آزاد شدن تخمک ها جلوگیری کند یا ممکن است منجر به تخمک های بی کیفیت شود، بنابراین امیدی به لقاح وجود ندارد. آندومتریوز همچنین ممکن است مانع از رشد مناسب آندومتر – پوشش داخلی رحم که در آن لانه گزینی انجام می شود – شود و آن را برای جنین غیرقابل پذیرش کند.

چگونه بر ناباروری غلبه کنیم

درمان‌ها می‌توانند به یک زن مبتلا به اندومتریوز کمک کنند تا باردار شود و فرزندی سالم داشته باشد.

داروهای هورمونی خاص می توانند به توقف موقت تخمک گذاری و رشد بافت آندومتر کمک کنند. شما در یائسگی موقت هستید، اما زمانی که درمان با دارو را متوقف می کنید، می تواند شانس باردار شدن شما را افزایش دهد.

جراحی برای برداشتن بافت آندومتر می تواند اندام های لگنی شما را به حالت طبیعی بازگرداند. جراحی تضمین نمی کند که یک زن مبتلا به اندومتریوز باردار شود، اما شانس او ​​را افزایش می دهد.

رحم زن با بافت آندومتر پوشیده شده است. این پوشش آندومتر نامیده می شود. بدن شما با هر سیکل قاعدگی یک آندومتر جدید رشد می کند تا برای تخمک بارور شده آماده شود. اندومتریوز به وضعیتی میگویند که در آن بافت آندومتر در خارج از رحم فرد رشد می کند.

برای اطلاع از خدمات سونوگرافی سینه و سونوگرافی تشخیص جنسیت و سونوگرافی غربالگری دوم و ماموگرافی سه بعدی هالوژیک روی آن کلیک کنید.

اندومتریوز چیست؟

آندومتریوز ۱۰ درصد از زنان بین ۱۵ تا ۴۴ سال را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری اغلب روی یا اطراف اندام های تناسلی در لگن یا شکم رخ می دهد، از جمله:

لوله های فالوپ

رباط های اطراف رحم (رباط های رحمی خاجی)

پوشش حفره لگن

تخمدان ها

سطح بیرونی رحم

فاصله بین رحم و راست روده یا مثانه

به ندرت، همچنین می تواند در اطراف و اطراف آن رشد کند:

مثانه

دهانه رحم

روده ها

رکتوم

معده (شکم)

واژن یا فرج

بافت آندومتر در حال رشد در این نواحی در طول چرخه قاعدگی مانند بافت آندومتر سالم داخل رحم ریزش نمی کند. تجمع بافت غیر طبیعی در خارج از رحم می تواند منجر به التهاب، زخم و کیست های دردناک شود. همچنین می تواند منجر به تجمع بافت های فیبری بین اندام های تولید مثلی شود که باعث “چسبیدن” آنها به یکدیگر می شود.

علل اندومتریوز و علائم اندومتریوز

پزشکان دقیقاً نمی‌دانند چه چیزی باعث آندومتریوز می‌شود، اما چند نظریه وجود دارد که چه چیزی ممکن است باعث آن شود:

انتقال خون یا سیستم لنفاوی: بافت‌های آندومتر از طریق خون یا سیستم‌های لنفاوی به نواحی دیگر بدن منتقل می‌شوند، مشابه روشی که سلول‌های سرطانی می‌توانند در بدن پخش شوند.

پیوند مستقیم: سلول‌های آندومتر ممکن است پس از جراحی مانند سزارین یا هیسترکتومی به دیواره‌های شکم یا سایر نواحی بدن بچسبند.

ژنتیک: به نظر می رسد که اندومتریوز بر برخی از خانواده ها بیشتر از سایرین تأثیر می گذارد، بنابراین ممکن است ارتباط ژنتیکی با این بیماری وجود داشته باشد.

قاعدگی معکوس: بافت آندومتر به جای خارج شدن از بدن در طول دوره قاعدگی زن، وارد لوله های فالوپ و شکم می شود.

تغییر شکل: سلول های دیگر بدن ممکن است به سلول های آندومتر تبدیل شوند و در خارج از اندومتر شروع به رشد کنند.

علائم اندومتریوز

شایع ترین علائم اندومتریوز درد و ناباروری است. درد آندومتریوز معمولاً به صورت زیر ظاهر می شود:

دردهای قاعدگی دردناک که ممکن است به شکم (معده) یا پایین کمر برود

درد حین یا بعد از رابطه جنسی

علائم اندومتریوز چیست؟

علائم آندومتریوز از نظر شدت و فراوانی متفاوت است و به هر مورد بستگی دارد و همچنین ممکن است به صورت یک علامت مجزا یا چندین علامت به طور همزمان رخ دهد.

علائم اندومتریوز بسیار متغیر است. در برخی موارد، ممکن است هیچ علامتی وجود نداشته باشد (آندومتریوز به طور اتفاقی در حین عمل بر روی شکم به دلایل دیگر تشخیص داده می شود).

علائم آندومتریوز عبارتند از:

درد شدید قاعدگی (دیسمنوره)،

درد شکم خارج از دوره قاعدگی،

درد هنگام مقاربت جنسی (دیسپارونی)

پریودهای سنگین تر (هیپرمنوره)،

درد همراه با اجابت مزاج (فلاپی)،

مشکلات باروری،

حالت تهوع استفراغ،

ضعف، خستگی، سرگیجه.

در موارد استثنایی تر علائم اندومتریوز ، آندومتریوز می تواند مثانه را تحت تاثیر قرار دهد و باعث ناراحتی ادرار و از دست دادن خون جزئی و اسپاسم و درد شکمی شبیه اسهال شود.

دیسمنوره یا درد قاعدگی

درد قاعدگی که در سال های اول سیکل قاعدگی رخ می دهد، دیسمنوره اولیه نامیده می شود و معمولا با افزایش سن و مهمتر از همه بعد از بچه دار شدن برطرف می شود. دیسمنوره ثانویه باید دلیلی برای مشاوره باشد، یعنی وضعیتی که دیرتر رخ می دهد، در طول ماه ها افزایش می یابد و با برخی دیگر از علائم معمول آندومتریوز همراه است.

معمولا این درد به دلیل تشکیل موادی از بافت اندومتریوز به نام پروستاگلاندین است که باعث انقباضات شدید رحم می شود. توجه داشته باشید که همه دردهای قاعدگی به دلیل آندومتریوز نیستند. همانطور که همه زنان مبتلا به آندومتریوز چنین دیسمنوره شدیدی ندارند.

دیسپارونی یا درد در هنگام آمیزش جنسی

نفوذ واژن می تواند بر نواحی خاصی که تحت تاثیر آندومتریوز قرار گرفته اند، مانند تخمدان ها (که در پشت و زیر رحم قرار دارند)، سقف واژن و رباط های رحمی خاجی فشار وارد کند. این نیز می تواند موجب درد شود.

خونریزی غیر طبیعی رحم

اکثر زنان مبتلا به اندومتریوز هیچ تغییری در قاعدگی نشان نمی دهند و بین دوره های قاعدگی غیبت نمی کنند. با این حال، تغییرات ناشی از آندومتریوز به دلیل تشکیل مواد غیر معمول در لگن و تغییر در عملکرد طبیعی تخمدان می تواند چرخه آندومتر را تغییر داده و باعث تلفات جزئی شود.

مشکلات تولید مثل

در برخی از زنان، ناباروری یا سقط های مکرر زمینه ای برای مشاوره برای تشخیص اندومتریوز است.

اندومتریوز و علائم اندومتریوز می تواند باروری را از طریق مکانیسم های مختلفی تحت تاثیر قرار دهد:

التهاب در شکم که مانع از اتحاد تخمک و اسپرم می شود.

چسبندگی های لگنی که از حرکت طبیعی لوله ها جلوگیری می کند.

آندومتریوز که در تخمک گذاری طبیعی و تولید هورمون های جنسی در تخمدان ها اختلال ایجاد می کند.

ترشح موادی در شکم که غیرعادی هستند و در روند طبیعی باروری اختلال ایجاد می کنند.

از سوی دیگر، مشخص نیست که چرا زنان مبتلا به اندومتریوز پس از لقاح، در معرض خطر بیشتری برای سقط جنین هستند که با درمان بیماری کاهش می یابد. به نظر می‌رسد که این مواد غیرطبیعی تولید شده توسط اندومتریوز و تغییرات سیستم ایمنی که ایجاد می‌کنند، ممکن است مسئول کاهش مکرر بارداری باشند.

در مورد انواع سونوگرافی – تفسیر سونوگرافی سینه – عکس رنگی رحم بیشتر بدانید. با مرکز تصویر برداری دکتر هدایی همراه باشید.

تشخیص اندومتریوز

تشخیص آندومتریوز به سادگی به وجود رشد آندومتر در هر قسمت از بدن غیر از محل طبیعی آن در رحم اشاره دارد. نمی توان آن را صرفاً بر اساس علائم ارائه شده توسط هر بیمار انجام داد. بنابراین برای تعیین وجود و شدت هر مورد باید یک سری تحقیقات تکمیلی انجام شود. اسکن ها به شرح زیر است:

معاینه زنان: در طول معاینه زنان، یک سری سوالات برای اطلاع از سابقه پزشکی شما پرسیده می شود. ابتدا سیتولوژی (به عنوان پیشگیری از سرطان دهانه رحم و برخی عفونت های زنانه عمل می کند) و معاینه واژن انجام می شود. برای نمونه برداری از اسپکولوم استفاده می شود که دیواره های واژن را جدا می کند تا متخصص زنان بتواند دهانه رحم را مشاهده کند. معاینه واژینال برای ارزیابی طبیعی بودن رحم و تخمدان ها عمل می کند. این کار با وارد کردن انگشتان به داخل واژن و لمس شکم از طرف دیگر و احساس افزایش هر اندازه در رحم یا تخمدان ها انجام می شود.

سونوگرافی زنان: مورفولوژی رحم، تخمدان ها و زائده ها را ارزیابی می کند. بررسی دقیق این مورد توسط رادیولوژیست انجام می شود.

آزمایش خون: مطالعات اخیر افزایش نشانگر CA 125 در خون را در زنان مبتلا به اندومتریوز نشان می دهد. متأسفانه نشان داده شده است که این نشانگر سطوح سایر تغییرات شکم را در زنان یائسه افزایش می دهد (آپاندیسیت، فیبروم رحم، التهاب لگن، کیست های هموراژیک عملکردی، جراحی اخیر، سرطان و غیره) برای پیچیده تر کردن این موضوع، همه زنان مبتلا به سطح آندومتریوز دارای CA 125 است، به خصوص سطوح خفیف، تغییر نمی کند. در نتیجه، این یک آزمایش معمولی در پروتکل تشخیصی برای زنان مشکوک به اندومتریوز نیست.

لاپاراسکوپی: این آزمایش معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. اکنون اکثراً می‌توان با یک رژیم بستری روزانه (درمان سرپایی) یا با بستری ۲۴ ساعته انجام داد، زیرا بهبودی پس از عمل معمولاً بسیار سریع و دردناک نیست. این شامل ورود گاز دی اکسید کربن (CO2) به داخل حفره شکم از طریق سوزنی است که از دیواره شکم، معمولا در اطراف ناف، وارد می شود. پس از ایجاد کششی که جدار شکم را از اندام های داخلی جدا می کند، راهنماهایی (تروکار) ۵ تا ۱۲ میلی متری وارد می شود که می توان ابزارهای مختلف از جمله اپتیک را در آن قرار داد. معمولا دو یا سه سوراخ کافی است.

سایر روش های تشخیصی: در برخی موارد، متخصص زنان ممکن است مجبور باشد معاینات خاصی مانند CT (توموگرافی محوری کامپیوتری) یا MRI (رزونانس مغناطیسی) را تجویز کند. این زمانی اتفاق می افتد که تشخیص سونوگرافی اندومتریوز نامشخص باشد یا زمانی که نشانگر CA 125 به طور قابل توجهی تغییر می کند.

آندومتریوز زمانی که در داخل شکم کشف شود توسط پزشکان به راحتی قابل تشخیص است. ایمپلنت ها به طور کلی در کاشی های مسطح کوچک چیده می شوند و رنگ قهوه ای تیره دارند.

هنگامی که کیست های اندومتریوتیک یا اندومتریوم ها تشکیل می شوند، خون موجود در آنها رنگ قهوه ای مایل به قرمز تیره به آن ها می دهد، بنابراین در اصطلاح عامیانه به آنها “کیست های شکلاتی” می گویند. اندازه آن می تواند از یک یا دو سانتی متر تا ده یا پانزده متغیر باشد. اگر مقداری از مایع موجود در آنها به داخل شکم بریزد، باعث التهاب و در نتیجه بافت اسکار می شود. اگر این اسکارها بین دو عضو ایجاد شود، چسبندگی ظاهر می شود و می تواند رحم، تخمدان ها، لوله ها و روده را درگیر کند.

عکس کیست شکلاتی

درمان اندومتریوز آنکارا

اهداف اصلی درمان اندومتریوز آنکارا:

درد و سایر علائم را تسکین می دهد.

از پیشرفت بیشتر آسیب ها جلوگیری می کند.

عملکرد تولید مثل را حفظ یا بازیابی می کند.

درمان آندومتریوز مستلزم معاینه و درمان کامل زن برای مشاوره است.

سن، علائم و میل به باروری باید قبل از تصمیم گیری در مورد درمان در نظر گرفته شود. بنابراین، در برخی موارد اولویت با تسکین درد است و درمان دارویی با داروها، به ویژه داروهای ضد بارداری هورمونی، ممکن است کافی باشد. اما سایر بیماران به درمان ترکیبی پزشکی و جراحی نیاز خواهند داشت. البته باید توجه داشت که در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد.

برای بررسی بهترین مرکز سونوگرافی تهران می توانید از اطلاعات صفحه مربوط به خودش استفاده کنید.

امروزه چندین روش درمانی با درجات اثربخشی متفاوت وجود دارد:

آنتی پروستاگلاندین ها: مشخص است که افزایش تولید پروستاگلاندین در لگن زنان مبتلا به آندومتریوز، صرف نظر از میزان درگیری وجود دارد. این ماده ای است که شدت انقباض عضلات رحم را افزایش می دهد که با دردهای قاعدگی و انقباض روده مشخص می شود. بنابراین، این زنان تمایل به بهبود ریتم مدفوع در موارد از دست دادن خون بیشتر قاعدگی و یبوست دارند. اینها داروهای ضد التهابی هستند که معمولاً برای درمان دیسمنوره استفاده می شوند.

داروهای ضد بارداری خوراکی: اگرچه به طور قطعی ثابت نشده است، استراحت تخمدانی که توسط پیشگیری از بارداری هورمونی ایجاد می شود، به نظر می رسد احتمال پیشرفت و عود آندومتریوز را کاهش می دهد. درمان تضمینی نیست، اما در صورت عدم وجود موارد منع مصرف، زن می تواند پس از جراحی از این دارو بهره مند شود. در هر صورت، آنها می توانند به کاهش برخی از علائم، درد قاعدگی و پریودهای سنگین کمک کنند.

Gestagens: این یکی از اولین داروهایی بود که برای تکمیل بخشی از چرخه هورمونی استفاده شد که چند سال پیش تصور می‌شد کیفیت پایین‌تری دارد. روند فعلی ترک آن در مواجهه با درمان‌های مفیدتر اثبات‌شده است، اگرچه از تلفات جلوگیری می‌کند، حجم قاعدگی را افزایش می‌دهد و درد را کاهش می‌دهد.

دانازول: درمانی است که سطح هورمون‌های تخمدانی را کاهش می‌دهد و در ابتدای تولید آن‌ها در سطح مغز عمل می‌کند و باعث ایجاد «سئودوموپوز» می‌شود. بسته به بیمار و دوز، اثرات مردانه زایی خاصی با شدت بیشتر یا کمتر دارد و در برخی موارد نیاز به قطع دارو دارد. با این حال، زمانی که تشخیص شاخص آندومتریوز خفیف باشد (فقط ایمپلنت)، کنترل علائم مفید است.

آنالوگ های GnRH (هورمون آزاد کننده گنادوتروپین): جدیدترین و رایج ترین دارو برای کنترل اندومتریوز. اینها موادی هستند که در سطح مغز نیز عمل می‌کنند و تولید هورمون‌ها از تخمدان‌ها را به شدت سرکوب می‌کنند و در هنگام خروج از تخمدان‌ها باعث یائسگی برگشت‌پذیر می‌شوند. عوارض جانبی آنهایی هستند که معمولاً در یائسگی فیزیولوژیکی و شروع ناگهانی تر توصیف می شوند. به عنوان مثال، خفگی، عرق کردن، درد مفاصل، خشکی واژن، احتباس مایعات و غیره. ممکن است با سایر داروهای همزمان تسکین یابد. عملکرد اصلی آن بهبود ایمپلنت های میکروسکوپی شکم و اختلال در عملکرد تخمدان است و در برخی موارد می تواند مانورهای جراحی را تسهیل کند. تلاش برای از بین بردن کیست آندومتریوز داروی مفیدی نیست.

آنتاگونیست های GnRH: آنها در حال حاضر در مطالعات تجربی هستند، اما به نظر می رسد داروهای امیدوارکننده ای برای دستیابی به یائسگی موقت از اولین تزریق (در تجویزهای قبلی، حاصل از تزریق دوم) باشند.

درمان های جراحی اندومتریوز

قبل از کشف جایگزین های جراحی برای اندومتریوز، باید روشن باشد که هدف از هر اقدامی یافتن کم تهاجمی ترین اما موثرترین راه برای کنترل بیماری خواهد بود. عودها غیرمعمول نیستند و همچنین درگیری تخمدان ها یا سایر اندام های لگنی که ملاک حفظ بافت سالم اصلی برای آنها الزامی است.

در بیماران جوان تر، به ویژه هنگامی که هدف بعدی دستیابی به باروری است، هدف از درمان جراحی، ریشه کن کردن بیماری و حفظ تا حد امکان بافت سالم است. برداشتن کیست(های) آندومتریوز سیستکتومی نامیده می شود.

در بیماران ۵۰-۴۵ ساله، برداشتن هر دو تخمدان که اوفرکتومی نیز نامیده می شود، برای جلوگیری از دژنراسیون بدخیم در آینده توصیه می شود. بیوپسی از بافت برداشته شده در طول لاپاراسکوپی برای اطمینان از خوش خیم بودن آندومتریوم ها (از طرف دیگر، مرسوم) انجام می شود.

امروزه پرکاربردترین روش در درمان جراحی اندومتریوز لاپاراسکوپی است.

لاپاراسکوپی به داخل حفره شکمی اجازه می دهد تا از طریق برش های کوچک چند میلی متری که ابزار مطالعه در آن قرار می گیرد، مشاهده شود. تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و نیاز به آزمایشات قبلی مانند عکس برداری از قفسه سینه، الکتروکاردیوگرام و آزمایش خون دارد.

وظیفه مداخله حذف تمام مواد آندومتریوز فعال ماکروسکوپی، تلاش برای به حداقل رساندن آسیب به بافت سالم خواهد بود. بافت بیمار به مطالعه ارسال می شود و نتیجه پس از چند روز در اختیار بیمار قرار می گیرد.

بستری در بیمارستان معمولا کوتاه است، ۱ یا ۲ روز، با بازگشت به فعالیت طبیعی در عرض ۱ یا ۲ هفته.

اندومتریوز و باروری

در حالی که احتمالات خاص به تشخیص قطعی و درمان طولانی شدن بیماری بستگی دارد، تخمین زده شده است که به طور کلی، ۳۰ تا ۴۰ درصد از زنان مبتلا به آندومتریوز ممکن است در رسیدن به بارداری خود به خود مشکل داشته باشند.

بنابراین، از هر ۱۰ زن، ۷ تا ۶ نفر می توانند بدون مشکلات اضافی ناشی از آندومتریوز باردار شوند.

اگرچه درمان شانس دستیابی به بارداری آینده را افزایش می دهد، اندومتریوز گاهی اوقات می تواند باروری زن را کاهش دهد یا حتی به طور کامل او را تحت تأثیر قرار دهد زیرا این بیماری بر عوامل مختلفی تأثیر می گذارد.

با این حال، نباید فراموش کنیم که از آنجایی که آندومتریوز می‌تواند علت تضادهای باروری باشد، همه زوج‌های مبتلا به ناباروری تنها مدیون آندومتریوز نیستند. در هر زوج نابارور یک مطالعه کامل لازم است که به طور خلاصه شامل تایید تخمک گذاری، آنالیز هورمونی، آناتومی رحم و لوله ها و کیفیت مایع منی باشد.

در برخی موارد، آندومتریوز دیگر بر باروری قبل از درمان جراحی نهایی تأثیر نمی گذارد، بنابراین ممکن است به زودی پس از درمان بارداری رخ دهد.

در برخی دیگر، اگر علاوه بر علائم، علت مشاوره ناباروری باشد، هیچ تضمینی برای بارداری پس از جراحی وجود ندارد، زیرا اثرات این بیماری بر عوامل مختلفی از جمله تخمک گذاری چه از نظر کیفی و چه از نظر کمی تأثیر می گذارد.

در صورت عدم وجود عوامل دیگر در زوجین، احتمال لقاح به ویژه بلافاصله پس از درمان دارویی و یا جراحی افزایش می یابد، بنابراین همیشه توصیه می شود.

بارداری یک اثر محافظتی بر توسعه اندومتریوز در آینده دارد. مشخص است که تخمدان ها در دوران بارداری در حالت استراحت می مانند و بنابراین بدون ترشح هورمون های زنانه باقی می مانند. با این حال، برای کنترل بهتر مشکل، هرگز نباید به بیمار توصیه کرد که باردار شود.

مرکز تصویر برداری جردن با مجرب ترین پرسنل و پزشک متخصص خانوم و مدرنترین دستگاهها بهترین مرکز ماموگرافی، ماموگرافی دیجیتال و سونوگرافی می‌باشد. 

علائم اندومتریوز دیگر که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اسهال یا یبوست در طول دوره قاعدگی

خستگی یا کم انرژی بودن

پریودهای سنگین یا نامنظم

درد همراه با ادرار یا اجابت مزاج در طول دوره قاعدگی

لکه بینی و یا خونریزی در بین دوره های قاعدگی

تجربه هر فرد با اندومتریوز متفاوت است. زنان مبتلا به اندومتریوز ممکن است برخی از این علائم اندومتریوز را داشته باشند، همه این علائم یا هیچ یک از آنها را نداشته باشند. داشتن درد شدید یا علائم دیگر لزوماً نشانه آندومتریوز شدیدتر نیست

عوامل خطر اندومتریوز

تحقیقات نشان می دهد که مواردی وجود دارد که فرد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اندومتریوز قرار می دهد، از جمله داشتن:

مادر، خواهر یا دختری که آندومتریوز دارد

یک رحم غیر طبیعی که توسط پزشک تشخیص داده می شود

قاعدگی زودرس (قبل از ۱۱ سالگی)

دوره های قاعدگی کوتاه تر (به طور متوسط کمتر از ۲۷ روز)

قاعدگی های سنگین که بیشتر از هفت روز طول می کشد

برخی از مواردی که می تواند خطر ابتلا به اندومتریوز را کاهش دهد عبارتند از:

بارداری و شیردهی

اولین قاعدگی بعد از ۱۴ سالگی

خوردن میوه ها به ویژه مرکبات

پیشگیری از اندومتریوز

اندومتریوز یک بیماری ایدیوپاتیک است، به این معنی که هیچ علت شناخته شده ای وجود ندارد. همچنین هیچ راه خاصی برای پیشگیری از اندومتریوز وجود ندارد. با این حال، آگاهی از علائم و اینکه آیا ممکن است در معرض خطر بیشتری باشید می تواند به شما کمک کند که بدانید چه زمانی باید آن را با پزشک در میان بگذارید.

اندومتریوز و ناباروری

آندومتریوز یکی از شایع ترین شرایط مرتبط با ناباروری زنان است. انجمن آمریکایی پزشکی باروری دریافته است که ۲۴ تا ۵۰ درصد از زنان مبتلا به ناباروری به اندومتریوز مبتلا هستند. موارد خفیف تا متوسط ​​اندومتریوز ممکن است فقط باعث ناباروری موقت شود. جراحی برای برداشتن بافت آندومتر می تواند به باردار شدن زن کمک کند.

پزشکان دقیقا نمی دانند اندومتریوز چگونه بر باروری تأثیر می گذارد. بافت اسکار ناشی از آندومتریوز ممکن است بر آزاد شدن تخمک از تخمدان ها تأثیر بگذارد یا مسیر تخمک را از طریق لوله فالوپ مسدود کند بنابراین نمی تواند به رحم برسد. اندومتریوز همچنین ممکن است به اسپرم یا تخمک های بارور شده قبل از لانه گزینی در رحم آسیب برساند.

بسیاری از زنان مبتلا به اندومتریوز یا ناباروری مرتبط با آندومتریوز هنوز هم می توانند باردار شوند و بارداری موفقی داشته باشند. گزینه های درمانی، از جمله حفظ باروری و لقاح آزمایشگاهی (IVF) وجود دارد که ممکن است به زنان در باردار شدن کمک کند. هنگام بحث در مورد طرح درمان اندومتریوز با پزشک خود در مورد اهداف باروری خود صحبت کنید.

تشخیص اندومتریوز

پزشکان ممکن است بر اساس تاریخچه یا معاینه فیزیکی شما به اندومتریوز مشکوک شوند و ممکن است از این ابزارها برای تشخیص آندومتریوز استفاده کنند:

لاپاراسکوپی: در این روش، پزشک یک برش کوچک در شکم ایجاد می کند و یک لوله نازک را با نور و دوربین وارد می کند. این به پزشک اجازه می دهد تا به بافت های داخل و اطراف رحم نگاه کند و علائم رشد بافت آندومتر را بررسی کند.

بیوپسی: اگر پزشک بافت مشکوکی پیدا کند، ممکن است از یک دستگاه کوچک برای خراش دادن چند سلول و فرستادن آنها به آزمایشگاه استفاده کند. آسیب شناس بافت ها را زیر میکروسکوپ بررسی می کند. برای تشخیص قطعی اندومتریوز بیوپسی مورد نیاز است.

نحوه تشخیص آندومتریوز بدون جراحی

هیچ آزمایش، روش یا تصویربرداری آزمایشگاهی برای تشخیص آندومتریوز بدون جراحی وجود ندارد. با این حال، مطالعات تصویربرداری می تواند برای جستجوی علائم آندومتریوز مفید باشد. معاینات تصویربرداری تشخیصی رایج عبارتند از:

سونوگرافی: در این روش از امواج صوتی برای مشاهده اندام ها استفاده می شود. در سونوگرافی ترانس واژینال از یک گرز کوچک که در واژن قرار داده می شود برای دیدن رحم، ناحیه لگن و اندام های تناسلی استفاده می شود.

MRI: این اسکن غیر تهاجمی از امواج مغناطیسی برای مشاهده اندام ها و بافت های داخل بدن استفاده می کند.

مراحل آندومتریوز

پزشکان آندومتریوز را از مرحله ۱ تا مرحله ۴ طبقه بندی می کنند. مراحل بر اساس محل وقوع بافت آندومتر در بدن، میزان گسترش آن و میزان بافت در آن نواحی است.

داشتن یک مرحله پیشرفته تر آندومتریوز همیشه به این معنی نیست که علائم شدیدتر یا درد بیشتری خواهید داشت. برخی از زنان مبتلا به مرحله ۴ اندومتریوز علائم کمی دارند یا هیچ علائمی ندارند، در حالی که آنهایی که در مرحله ۱ هستند ممکن است علائم شدید داشته باشند.

درمان اندومتریوز

هیچ درمان پایداری برای آندومتریوز وجود ندارد، اما پزشکان می توانند درمان هایی را ارائه دهند که به شما در مدیریت آن کمک می کند. یافتن درمان مناسب به عوامل مختلفی از جمله سن و علائم بستگی دارد. پزشکان همچنین در مورد اینکه آیا می خواهید بچه دار شوید صحبت می کنند که می تواند به تعیین بهترین گزینه های درمانی کمک کند.

درمان آندومتریوز اغلب شامل دارو یا جراحیمی باشد. رویکردی که شما و پزشکتان انتخاب می کنید به شدت علائم و نشانه های شما و اینکه آیا می خواهید باردار شوید بستگی دارد.

درمان های غیر جراحی اندومتریوز

رایج ترین درمان های آندومتریوز که نیازی به جراحی ندارند، هورمون درمانی و مدیریت درد هستند.

بافت‌های آندومتریوز مانند بافت‌های آندومتر در داخل رحم تحت تأثیر هورمون‌ها قرار می‌گیرند. تغییرات هورمونی که با چرخه قاعدگی رخ می دهد می تواند درد آندومتریوز را بدتر کند.

درمان هایی که شامل هورمون درمانی می شوند می توانند سطح هورمون ها را تغییر دهند یا بدن شما را از تولید هورمون های خاص باز دارند. هورمون درمانی می تواند بر توانایی شما برای باردار شدن تأثیر بگذارد، بنابراین ممکن است برای همه مناسب نباشد.

هورمون درمانی را می توان به صورت قرص، واکسن یا اسپری بینی مصرف کرد. رایج ترین گزینه ها عبارتند از:

داروهای ضد بارداری خوراکی با استروژن و پروژسترون برای کنترل هورمون ها

پروژستین برای توقف دوره های قاعدگی و رشد بافت آندومتر

آنتاگونیست هورمون آزاد کننده گنادوتروپین برای محدود کردن هورمون های تخمدان

آگونیست هورمون آزاد کننده گنادوتروپین برای توقف هورمون های تخمدانی

داروهای ضد درد، از جمله داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن، می توانند برای مدیریت درد آندومتریوز موثر باشند. پزشک همچنین می‌تواند در مورد اینکه آیا برای درد شدیدتر به داروهای تجویزی نیاز دارید یا خیر صحبت کند.

لاپاراسکوپی برای اندومتریوز

بیمارانی که اندومتریوز پیشرفته‌تر دارند، دردی که با درمان‌های دیگر برطرف نمی‌شود یا در تلاش برای بچه‌دار شدن هستند، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند. لاپاراسکوپی رایج ترین جراحی است که پزشکان برای درمان اندومتریوز از آن استفاده می کنند.

در طی این روش، جراح چند برش کوچک در شکم شما ایجاد می کند. در یک برش یک لوله نازک با نور و دوربین را وارد می کنند. در سایر برش ها ابزارهای کوچکی را وارد می کنند. این ابزارها می توانند بافت آندومتر را حذف کنند (برش) یا از گرمای شدید برای تخریب بافت ها استفاده کنند (ابلیشن).

جراح همچنین می تواند هرگونه بافت اسکار ایجاد شده در ناحیه را از بین ببرد. جراحی‌های لاپاراسکوپی معمولاً در مقایسه با جراحی باز سنتی (لاپاراتومی) زمان بهبودی کوتاه‌تر و اسکارهای کوچک‌تری دارند.

لاپاراتومی برای اندومتریوز

در برخی موارد، پزشک ممکن است به جای لاپاراسکوپی نیاز به لاپاراتومی برای اندومتریوز داشته باشد. این بدان معناست که پزشک یک برش بزرگتر (برش) در شکم ایجاد می کند تا بافت آندومتر را خارج کند. این غیر معمول است.

برداشتن بافت های آندومتر با لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی می تواند درد کوتاه مدت را کاهش دهد. با این حال، درد ممکن است عود کند.

هیسترکتومی برای اندومتریوز

هیسترکتومی یک روش جراحی برای برداشتن رحم است. پزشکان ممکن است این را به عنوان گزینه ای برای درمان اندومتریوز توصیه کنند. پزشک شما همچنین ممکن است برداشتن تخمدان ها (اووفورکتومی) را با یا بدون هیسترکتومی توصیه کند. این باعث توقف ترشح هورمون ها می شود و باید به طور قطعی آندومتریوز را درمان کند، اما شما را وارد یائسگی می کند.

برداشتن تخمدان ها به میزان قابل توجهی سطح استروژن را کاهش می دهد و رشد بافت آندومتر را کند یا متوقف می کند. اما خطرات و عوارض جانبی یائسگی از جمله گرگرفتگی، تحلیل استخوان، بیماری قلبی، کاهش میل جنسی، مشکلات حافظه و افسردگی یا اضطراب را به همراه دارد. به این دلایل، تصمیم برای ادامه اوفورکتومی بین بیمار و پزشک بر اساس عوامل خاص و اهداف شخصی بیمار اتخاذ می‌شود.

بعد از هیسترکتومی، دیگر رحم نخواهید داشت و نمی توانید باردار شوید یا حامله شوید. اگر علاقه مند به داشتن فرزند هستید، با پزشک خود در مورد سایر گزینه های درمانی صحبت کنید.

زنانی که اوفورکتومی (برداشتن تخمدان) انجام می دهند اما هنوز رحم خود را دارند ممکن است با IVF باردار شوند. پزشکان می‌توانند قبل از جراحی تخمک‌ها را از تخمدان‌های شما برداشت کنند و آن تخمک‌ها را برای لقاح و لانه‌گزینی در رحم بعداً حفظ کنند، یا می‌توان از اهداکننده تخمک استفاده کرد.

پیش آگهی پس از تشخیص اندومتریوز

بسیاری از زنان می توانند با درمان علائم و درد آندومتریوز را تسکین دهند. با این حال، بافت آندومتر ممکن است دوباره رشد کند و علائم ممکن است حتی پس از جراحی بازگردد. برای بررسی علائم رشد یا عود بافت آندومتر، معاینات منظم را با پزشک خود برنامه ریزی کنید.

آندومتریوز ۵ تا ۱۰ درصد از زنان در سنین باروری را مبتلا می کند.

آندومتر پوششی است که داخل رحم را می پوشاند. در پایان سیکل قاعدگی، اگر لقاح صورت نگرفته باشد، بخشی از آندومتر (که دائماً تجدید می شود) با قاعدگی تخلیه می شود.

آندومتریوز با وجود بافت آندومتر در خارج از حفره رحم، ناشی از رفلکس سلول‌های آندومتر از طریق لوله‌های فالوپ تعریف می‌شود که سپس خود را در حفره شکمی می‌یابند. ضایعات واقع در خارج از حفره رحم مانند آندومتر رحم رفتار می کنند و بنابراین با هر سیکل قاعدگی “خونریزی” می کنند.

آندومتریوز ۵ تا ۱۰ درصد از زنان در سنین باروری را مبتلا می کند.

آندومتر پوششی است که داخل رحم را می پوشاند. در پایان سیکل قاعدگی، اگر لقاح صورت نگرفته باشد، بخشی از آندومتر (که دائماً تجدید می شود) با قاعدگی تخلیه می شود.

آندومتریوز با وجود بافت آندومتر در خارج از حفره رحم، ناشی از رفلکس سلول‌های آندومتر از طریق لوله‌های فالوپ تعریف می‌شود که سپس خود را در حفره شکمی می‌یابند. ضایعات واقع در خارج از حفره رحم مانند آندومتر رحم رفتار می کنند و بنابراین با هر سیکل قاعدگی “خونریزی” می کنند.

مکان های مختلف با علائم اندومتریوز:

محل های اندومتریوز می تواند متنوع باشد. اغلب اینها تخمدان ها، رباط های رحمی خاجی، راست روده، مثانه و واژن هستند.

انواع مختلف ضایعات اندومتریوز:

کیست های تخمدان

ندول ها

چسبندگی ها

آدنومیوز

اندومتریوز با وجود قطعات غیر طبیعی آندومتر مشخص می شود. به طور معمول، زمانی که تخمک بارور نمی شود، سلول های آندومتر که رحم را پوشانده اند در طول قاعدگی از بین می روند و پس از آن تجدید می شوند. در آندومتریوز، این سلول ها به درستی تخلیه نمی شوند و در نواحی غیرمعمول بدن پخش و تکثیر می شوند. شایع ترین محل های آندومتریوز تخمدان ها با تشکیل کیست ها، لوله ها، صفاق، نواحی بین مثانه، رحم و واژن و بین واژن و راست روده هستند. در زمان قاعدگی، سلول ها جدا می شوند و باعث یک واکنش التهابی می شوند که مسئول درد شدید است. زنان بسته به محل سلول ها می توانند از علائم متغیری رنج ببرند: درد شکم اغلب، اما همچنین درد گوارشی.

اندومتریوز گوارشی

هنگامی که اندومتریوز بر اندام های گوارشی مانند راست روده تأثیر می گذارد، آندومتریوز گوارشی نامیده می شود. دکتر اریک سووانه، متخصص این آسیب شناسی زنان در گروه بیمارستانی پاریس سن ژوزف، می گوید: «در میان زنانی که از آندومتریوز رنج می برند، از هر پنج نفر یک نفر دارای اشکال گوارشی است.» آسیب دستگاه گوارش نادرتر است. لازم به ذکر است که درگیری گوارشی عمدتاً با اندومتریوز شدید همراه است. این شکل از اندومتریوز ۹ درصد از زنان مبتلا به اندومتریوز عمقی لگن را تحت تاثیر قرار می دهد.

اندومتریوز گوارشی: علائم، معاینات، عمل

اندومتریوز گوارشی آندومتریوز عمیق است که در روده ایجاد می شود و می تواند باروری و بارداری را تحت تاثیر قرار دهد. علائم چیست؟ تشخیص چیست؟ درمان ؟ چه زمانی یک عملیات را در نظر بگیریم؟

آندومتریوز ریوی

هنگامی که آندومتر بر روی ریه ها و پلور تاثیر می گذارد، آندومتریوز ریوی نامیده می شود. این پدیده بسیار نادر است. آندومتریوز قفسه سینه نیز نامیده می شود، این شکل از اندومتریوز عمدتاً با پنوموتوراکس کاتامنیال که در طول قاعدگی رخ می دهد، ظاهر می شود. مسدود کردن اثر استروژن بر روی آندومتر اولین درمان پزشکی برای اندومتریوز است.

اندومتریوز مثانه

هنگامی که آندومتر در طول چرخه قاعدگی مثانه را کلونیزه می کند، آندومتریوز مثانه نامیده می شود. این شکل از اندومتریوز نسبتا نادر است اما با این وجود باعث آسیب مثانه می شود. درمان توصیه شده اغلب سیستکتومی جزئی است. این روش جراحی که توسط لاپاراسکوپی انجام می شود، قسمت هایی از مثانه را که بیش از حد تحت تاثیر آندومتریوز قرار گرفته اند، برمی دارد.

اندومتریوز عمیق

هنگامی که این ضایعات دیواره اندام های لگنی را عمیقاً تحت تأثیر قرار می دهند، آندومتریوز عمیق نامیده می شود. همچنین یکی از جدی ترین اشکال آندومتریوز است. اندومتریوز مسئول ناباروری است. در صورت ایجاد درد یا اگر زن مایل به بچه دار شدن باشد، می توان درمان جراحی را در نظر گرفت.

مرکز تصویربرداری جردن بهترین مرکز تخصصی مپینگ اندومتریوز، انواع سونوگرافی،ماموگرافی، بیوپسی با متخصص پزشک خانوم در خدمت شما بیماران عزیز میباشد

اندومتریوز عمیق: علائم، درمان، عمل

بین آندومتریوز سطحی و اندومتریوز عمقی تمایز قائل می‌شود، مرحله‌ای که منجر به ضایعات با عمق بیش از ۵ میلی‌متر می‌شود. علائم چیست؟ درمان ؟ چه زمانی ام آر آی لگن انجام دهیم؟ یک عملیات؟

علائم اندومتریوز چیست؟

مشخصه آن وجود بخش‌هایی از آندومتر (یا پوشش رحم) است که در خارج از رحم، روی اندام‌های تناسلی مانند بدن رحم یا تخمدان‌ها، و همچنین اندام‌های غیر تناسلی مانند صفاق، غشای پوششی رحم پیوند می‌شوند. دیواره شکم یا راست روده

۱۰ علامت هشدار دهنده اندومتریوز در علائم اندومتریوز

اندومتریوز یک بیماری زنان و زایمان است که ۱۰ درصد از زنان در سنین باروری را مبتلا می کند. اغلب بد شناسایی می شود، موضوع تاخیرهای زیادی در تشخیص است. پس از کجا علائم اندومتریوز می دانید؟ قاعدگی شدید، درد، خونریزی … گشت و گذار در ۱۰ علامت هشدار دهنده با دکتر اولیویه دونر، متخصص زنان و زایمان.

از جمله علائم اندومتریوز عبارتند از:

درد زیر شکم و خونریزی ناحیه تناسلی،

درد هنگام مقاربت جنسی (دیسپارونی)

درد قبل و حین قاعدگی که می تواند خونریزی دهنده باشد،

اختلالات گوارشی و ادراری (اسهال، یبوست، درد در هنگام اجابت مزاج، خونریزی مقعدی، درد یا سوزش در هنگام ادرار، مشکل در تخلیه مثانه یا هماچوری و غیره)

دوره های خستگی مزمن،

بروز حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه و گاهی درد ریه یا قفسه سینه که در طول قاعدگی رخ می دهد و در سمت راست قرار می گیرد یا سرفه،

ناتوانی در باردار شدن

در مورد اندومتریوز خفیف، قطعات خود را به رحم، تخمدان ها، لوله های فالوپ متصل می کنند.

در شکل شدیدتر، کیست ها (اندومتریوما) در حفره رحم یا روی تخمدان تشکیل می شوند و چسبندگی ها به اندام ها می چسبند.

برخی از زنان هیچ علامتی ندارند و علایم اندومتریوز به طور اتفاقی در طی ارزیابی ناباروری یا طی لاپاراسکوپی به دلیل دیگری کشف می شود. درد مزمن لگن در قسمت تحتانی شکم موضعی است و می تواند روی ساق پا یا کمر نیز تاثیر بگذارد. وجود درد شدید و مداوم لگن برای چند هفته یا ماه ممکن است وجود آندومتریوز را نشان دهد. دکتر سووانت می‌گوید: “این دردها اغلب در طول دوره ظاهر می‌شوند. در شدیدترین شکل‌ها، حتی می‌توانند کمی قبل و کمی بعد از آن منتشر شوند.” چه چیزی باعث می شود درد آندومتریوز را از درد کلاسیک قاعدگی متمایز کنیم؟ اولاً شدت آنها به حدی است که هیچ مسکنی نمی تواند آنها را آرام کند، بلکه مهمتر از همه مانع از انجام فعالیت های زنان می شود. این متخصص می گوید: “بیشتر نمی توانند سر کار بروند.”

اندومتریوز: در چه سنی؟

آندومتریوز زنان در سنین باروری معمولاً بین ۲۵ تا ۵۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد، اگرچه دختران نوجوان نیز می توانند به این بیماری مبتلا شوند. این بیماری عمدتاً زنان جوان تا ۳۵ سال را مبتلا می کند. از آنجایی که آندومتر تحت تأثیر هورمون های چرخه جنسی است، اندومتریوز نیز تحت تأثیر این تغییرات قرار می گیرد که بخشی از علائم را توضیح می دهد.

وسعت ضایعات در هر بیمار برای تعیین نمره شدت بیماری استفاده می شود. مرحله می تواند از ۱ تا ۴ باشد.

علائم اندومتریوز و علت های آن چیست؟

منشأ این وضعیت ناشناخته باقی مانده است. این بیماری پس از یائسگی خود به خود از بین می رود. قرار گرفتن درون رحمی با دیستیلبن نشان دهنده یک عامل خطر است. دکتر فیلیپ میرونو، متخصص زنان و زایمان در دیژون تأکید می کند: «دیستیلبن از سال ۱۹۷۷ در فرانسه تجویز نشده است، بنابراین زنان زیر ۴۲ سال در حال حاضر هرگز تحت این محصول قرار نگرفته اند». زنان ممکن است به ندرت پس از یائسگی به اندومتریوز مبتلا شوند. یک استعداد خانوادگی درجه یک ممکن است یک عامل خطر باشد. وجود درد لگن در خانمی که مادرش آندومتریوز دارد باید هشدار دهد. قاعدگی های زودرس، سنگین و دردناک و همچنین دوره های کوتاه مدت می توانند عوامل خطر را نشان دهند. از علائم اندومتریوز که در ارتباط با ناباروری شایع است. سیگار کشیدن یکی دیگر از عوامل خطر برای اندومتریوز است. سابقه زنان مانند ناهنجاری های انسدادی مادرزادی، کورتاژ رحم، انعقاد الکتریکی دهانه رحم یا استفاده از IUD ممکن است یک عامل خطر باشد.

عوارض آندومتریوز چیست؟

اندومتریوز یک بیماری دردناک است. این دردها می توانند از مقاربت جنسی جلوگیری یا کاهش دهند. از سوی دیگر، بافت رحم جابجا شده می تواند لانه گزینی تخمک بارور شده را مختل کند یا به دلیل وجود کیست از لقاح جلوگیری کند. وجود چسبندگی می تواند از آزاد شدن تخمک جلوگیری کند یا مانع از عبور آن به رحم شود. اختلالات ادراری می تواند باعث خون در ادرار یا دوره های کولیک کلیوی شود که می تواند یک اورژانس باشد. آسیب رکتوم یا روده می تواند باعث خونریزی مقعدی، دوره های یبوست سرسخت شود. دوره های انسداد روده و پریتونیت ممکن است در موارد نادر رخ دهد. کیست پاره شده می تواند باعث درد شدید شود و نیاز به مشاوره فوری پزشکی دارد.

در مورد انواع سونوگرافی – تفسیر سونوگرافی سینه – عکس رنگی رحم بیشتر بدانید. با مرکز تصویر برداری دکتر هدایی همراه باشید.

ناباروری

خطر ناباروری یکی از عوارض مهم این بیماری است. در واقع، آندومتریوز می‌تواند باروری زن مبتلا را مختل کند، زیرا بافت‌های موجود در این بیماری از عملکرد صحیح تخمدان‌ها جلوگیری می‌کنند. درصد قابل توجهی از زنانی که در انجام بارداری مشکل دارند، اندومتریوز دارند.

چگونه اندومتریوز را با علائم اندومتریوز تشخیص دهیم؟

دکتر سووانت توضیح می‌دهد: “مشاهده علائم اندومتریوز با یک سونوگرافی معمولی بسیار دشوار است. بنابراین اغلب نتایج به‌طور کاذب اطمینان‌بخش هستند.” وقتی صحبت از آندومتریوز تخمدان می شود، تشخیص آن نسبتاً آسان است، اما وقتی صحبت از شکل چسبنده یا گوارشی به میان می آید، پیچیده تر است. “مرتبط ترین معاینه برای ایجاد تشخیص MRI است، اما دسترسی به آن در فرانسه به دلیل تجهیزات ضعیف مشکل ساز است.” بنابراین گرفتن یک قرار ملاقات می تواند پر زحمت شود. تشخیص اندومتریوز بر اساس معاینه کامل زنان است. سونوگرافی که هدف آن تشخیص اندومتریوم است، گاهی اوقات MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی)، لاپاراسکوپی یا لاپاراسکوپی، که شامل بررسی حفره شکمی با استفاده از آندوسکوپ است. لاپاراسکوپی یا لاپاراسکوپی دو مزیت قابل توجه دارد: شناسایی رسمی اندومتریوز و امکان از بین بردن کانون های آندومتریوز در طول اکتشاف. تأخیر بین شروع تظاهرات اندومتریوز و تشخیص آن چندین سال است.

درمان: چگونه اندومتریوز را درمان کنیم؟

درمان اندومتریوز در زنان بدون فرزند یا با مشکلات باروری و در موارد درد قابل توجه اندیکاسیون دارد. پرهیز از درمان در زنان جوان (زیر ۳۵ سال) که اندومتریوز در آنها حداقل است و تأثیری بر لوله‌های فالوپ یا تخمدان‌ها ندارد، توصیه می‌شود. حتی اگر هیچ درمانی تجویز نشود، باز هم نظارت منظم پزشکی لازم است. هدف اصلی درمان آندومتریوز کاهش این بافت ناخواسته است. با توجه به تأثیر هورمونی، داروهایی با اثرات نامطلوب بر تکثیر این بافت ها تجویز می شود. لاپاراسکوپی یا لاپاراسکوپی که تشخیص را انجام می دهد، همچنین دارای مزیتی است که با حذف اندومتریوم یا چسبندگی احتمالی بین اندام ها، مداخله را امکان پذیر می کند.

مقالات دیگر:ماموگرافی دیجیتال، درد ماموگرافی

درمان هورمونی

بنابراین اساس علائم اندومتریوز ودرمان هورمونی است و اولین مورد آن قرص است که به طور مداوم تجویز می شود. با مسدود کردن قوانین، از درد جلوگیری می کند. دکتر سووانت اطمینان می دهد: «برخلاف تصور عمومی، این به هیچ وجه خطرناک نیست و ربطی به یائسگی ندارد. هنگامی که این کافی نیست، توصیه می شود که درمانی را شروع کنید که باعث یائسگی مصنوعی (تزریق آگونیست های GnRH) می شود، برای یک دوره محدود به «۱۸ تا ۲۴ ماه»، پزشک مشخص می کند. این درمان باعث توقف چرخه می شود. این حالت معمولاً ظرف دو تا سه ماه پس از قطع درمان از سر گرفته می شود. درمان با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) نیز ممکن است به عنوان بخشی از مدیریت درد همراه با اندومتریوز تجویز شود.

درمان جراحی برای علائم اندومتریوز

علائم اندومتریوز علاوه بر درمان دارویی و بسته به تمایل بیمار در بارداری، ممکن است جراحی به منظور برداشتن هر چه بیشتر سلول های اندومتریوز در نظر گرفته شود. مداخله جراحی گاهی اوقات با لیزر انجام می شود. این جراحی عمدتاً محافظه کارانه است، به ویژه در زنان زیر ۴۰ سال که مایل به بچه دار شدن هستند. دکتر سووانت می گوید: «توصیه می کنم بیماران در صورت امکان به یک مرکز تخصصی یا تیم های آموزش دیده ای که به انجام این نوع مداخلات عادت دارند مراجعه کنند». در پایان، نتایج نسبتا رضایت بخش است: “ما موفق می شویم ۶۰ تا ۸۰ درصد از زنان را راحت کنیم.” اما متخصص واضح است: هر چه اشکال آندومتریوز شدیدتر باشد، خطر عود بیشتر است. در این موارد برای پیشگیری درمان هورمونی توصیه می شود. ایده این است که از عمل مجدد این زنان خودداری شود، زیرا باید به خاطر داشت که این عمل ها سنگین هستند. علاوه بر این، از نظر باروری، تکثیر عمل ها ممکن است به تخمدان ها آسیب برساند. در شدیدترین موارد، هیسترکتومی (برداشتن رحم) به خصوص در صورت وجود آدنومیوز ممکن است ضروری باشد.

سوالات متداول علائم اندومتریوز

آیا آندومتریوز می تواند گسترش یابد؟

خیر، آندومتریوز مسری نیست و یک عفونت مقاربتی نیست. اگرچه علت دقیق آن ناشناخته است، اما مشخص است که یک بیماری مسری نیست.

آیا درست است که تنها درمان موثر درد در مورد آندومتریوز، برداشتن رحم است؟

خیر اگرچه گاهی اوقات برطرف کردن آن دشوار است، اما این درست نیست که تنها درمان موثر درد، برداشتن رحم است. هیسترکتومی که روشی برای برداشتن رحم است، تنها در موارد بسیار خاص و تنها به عنوان آخرین راه حل برای زنانی که تمایل خود را برای بچه دار شدن کامل کرده اند، استفاده می شود. همچنین، همیشه رفع کامل درد را تضمین نمی کند.

آیا کیست آندومتریوز ربطی به سرطان دارد؟

خیر کیست های آندومتریوز خوش خیم هستند و ربطی به سرطان ندارند. در موارد بسیار نادر، کیست های آندومتریوز می توانند بدخیم شوند و در آینده به سرطان تبدیل شوند، اما اگر این اتفاق بیفتد، در حال حاضر یک بیماری غیر از آندومتریوز است.

مسکن ها

پزشک ممکنمی باشد به شما توصیه کند که از مسکن های بدون نسخه مانند داروهای ضد التهابی غیرمی باشدروئیدی ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم برای کمک به تسکین دردهای قاعدگیمی باشدفاده کنید.

اگر قصد بارداری ندارید، ممکن می باشد پزشک هورمون درمانی همراه با مسکن ها را توصیه کند.

هورمون درمانی

گاهی اوقات هورمون های اضافی در کاهش یا از بین بردن درد آندومتریوز موثر هستند. افزایش و کاهش هورمون ها در طول چرخه قاعدگی باعث ضخیم شدن، شکستن و خونریزی ایمپلنت های آندومتر می شود. داروهای هورمونی می توانند رشد بافت آندومتر را کاهش دهند و از کاشت بافت جدید آندومتر جلوگیری کنند.

هورمون درمانی راه حل دائمی برای آندومتریوز نیست. علائم شما ممکنمی باشد پس از توقف درمان بازگردد.

درمان های مورد استفاده برای درمان اندومتریوز عبارتند از:

داروهای ضد بارداری هورمونی قرص های ضد بارداری و حلقه های واژینال به کنترل هورمون های مسئول تشکیل بافت آندومتر در هر ماه کمک می کنند. بسیاری از آنها هنگاممی باشدفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی، قاعدگی سبک تر و کوتاه تری دارند.می باشدفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی در برخی موارد می تواند درد را کاهش یا از بین ببرد.

آگونیست ها و آنتاگونیست های هورمون آزاد کننده ی گنادوتروپین (Gn-RH). این داروها از تولید هورمون های محرک تخمدان جلوگیری می کنند، سطحمی باشدروژن را کاهش می دهند و از قاعدگی جلوگیری می کنند. این باعث می شود بافت آندومتر کوچک شود. از آنجا که این داروها یائسگی مصنوعی ایجاد می کنند، مصرف دوزهای پایینمی باشدروژن یا پروژسترون همراه با آگونیست ها و آنتاگونیست های Gn-RH می تواند عوارض جانبی یائسگی مانند گرگرفتگی، خشکی واژن و تحلیلمی باشدخوان را کاهش دهد. با قطع مصرف دارو، دوره های قاعدگی و توانایی باردار شدن باز می گردد.

پروژسترون درمانی درمان‌های مختلف پروژسترون، از جمله لوونورژسترول، ایمپلنت ضد بارداری، تزریق ضد بارداری، یا یک دستگاه داخل رحمی حاوی قرص پروژسترون، می‌توانند علائم و نشانه‌های اندومتریوز را با توقف دوره‌های قاعدگی و رشد ایمپلنت‌های آندومتر تسکین دهند.

مهارکننده های آروماتاز مهارکننده های آروماتاز ​​دسته ای از داروها هستند که میزانمی باشدروژن را در بدن شما کاهش می دهند. پزشک شما ممکنمی باشد یک مهارکننده آروماتاز ​​با یا همراه با یک پروژسترون را برای درمان آندومتریوز توصیه کند.

جراحی محافظه کارانه

اگر به اندومتریوز مبتلا هستید و در تلاش برای باردار شدن هستید، جراحی برای برداشتن ایمپلنت های اندومتریوز (جراحی محافظه کارانه) با حفظ رحم و تخمدان ها می تواند شانس درمان شما را افزایش دهد. همچنین در صورت داشتن درد شدید ناشی از اندومتریوز، ممکنمی باشد از جراحی بهره مند شوید.

پزشک شما ممکنمی باشد این روش را به روش لاپاراسکوپی یا از طریق جراحی سنتی شکم انجام دهد. حتی موارد شدید آندومتریوز را می توان با جراحی لاپاراسکوپی درمان کرد.

در جراحی لاپاراسکوپی، جراح شما یک ابزار نازک بینایی (لاپاروسکوپ) را از طریق یک برش کوچک در نزدیکی ناف شما وارد می کند و ابزاری را برای برداشتن بافت آندومتر از طریق یک برش کوچک دیگر هم وارد می کند. پس از جراحی، پزشک ممکنمی باشد مصرف داروهای هورمونی را برای کمک به بهبود درد توصیه کند.

مقالات دیگر: حاملگی خارج از رحم ، درد ماموگرافی ، دکتر متخصص ماموگرافی ، ماموگرافی دیجیتال

درمان ناباروری

از علائم اندومتریوز که می تواند منجر به مشکل در بارداری شود. اگر برای باردار شدن مشکل دارید، پزشک ممکنمی باشد درمان باروری را تحت نظارت یک متخصص توصیه کند. درمان باروری از زمان تحریک تخمدان ها برای تولید تخمک های بیشتر تا لقاح آزمایشگاهی متغیرمی باشد. اینکه کدام درمان برای شما مناسب می باشد به وضعیت شخصی شما بستگی دارد.

هیسترکتومی با برداشتن تخمدان ها

جراحی برای برداشتن رحم (هیسترکتومی) و نیز تخمدان ها (اووفورکتومی) زمانی موثرترین درمان برای اندومتریوز در نظر گرفته می شد. اما متخصصان آندومتریوز به جای تمرکز بر برداشتن دقیق و کامل تمام بافت اندومتریوز، از این رویکرد اجتناب می کنند.

برداشتن تخمدان ها منجر به یائسگی می شود. کمبود هورمون‌های تولید شده توسط تخمدان‌ها ممکنمی باشد درد آندومتریوز را در برخی بیماران بهبود بخشد، اما در سایر بیماران، بافت آندومتریوز باقی‌مانده پس از جراحی همچنان باعث ایجاد علائم می‌شود. یائسگی زودرس همچنین خطر بیماری های قلبی و عروقی (قلبی عروقی)، مشکلات متابولیک خاص و مرگ زودرس را به همراه دارد.

برداشتن رحم (هیسترکتومی) گاهی اوقات می تواند در افرادی که نمی خواهند باردار شوند برای درمان علائم و نشانه هایی مانند خونریزی شدید قاعدگی همراه با اندومتریوز و خونریزی قاعدگی دردناک ناشی از گرفتگی رحممی باشدفاده شود. حتی اگر تخمدان‌ها در جای خود باقی بمانند، هیسترکتومی می‌تواند تأثیر طولانی‌مدتی بر سلامت شما داشته باشد، به‌خصوص اگر قبل از ۳۵ سالگی عمل جراحی انجام داده باشید.

آنچه می توانید در درمان اندومتریوز انجام دهید

اگر درد شما ادامه دارد یا یافتن درمانی موثر نیاز به زمان دارد، می توانید برای تسکین ناراحتی خود، موارد زیر را در خانه امتحان کنید.

حمام آب گرم و وان آب گرم می تواند به شل شدن عضلات لگن کمک کند و گرفتگی و درد را کاهش دهد.

داروهای ضد التهابی غیرمی باشدروئیدی بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم می توانند به تسکین دردهای قاعدگی کمک کنند.

اندومتریوز دقیقا چیست؟

از علائم اندومتریوز که یک بیماری مزمن و خوش خیم است که ۱۰ تا ۱۵ درصد از زنان در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد. این یک بار سلامتی و روانی عمده برای بسیاری از زنان است

آندومتریوز یکی از شایع ترین و در عین حال کمتر تشخیص داده شده در زنان در سنین باروری است. پس از ظاهر شدن اولین علائم، اغلب سال ها طول می کشد تا تشخیص صحیح انجام شود و درمان فردی شروع شود.

کانون های غشای مخاطی که حفره رحم را می پوشاند و ماهی یک بار در طول دوره قاعدگی ریزش می کند نیز در خارج از رحم رخ می دهد. شایع ترین نواحی اندومتریوز در تخمدان ها به شکل کیست (به اصطلاح کیست های شکلاتی) و روی صفاق در لگن کوچک است. اگرچه اندومتریوز عمدتاً در قسمت تحتانی شکم رخ می‌دهد و در انواع تهاجمی، حتی می‌تواند به بافت همبند لگن، مثانه یا رکتوم رشد کند، اما می‌تواند در سایر قسمت‌های بدن (مانند دیافراگم یا ریه‌ها) نیز رخ دهد. اندومتریوز یک بیماری خوش خیم است که در درجه اول زنان در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد.

از آنجایی که این سلول ها مانند غشای مخاطی داخل رحم در چرخه ماهانه واکنش نشان می دهند، علائم بالینی متفاوتی ممکن است رخ دهد. مهمتر از همه، درد زیر شکم، که بلافاصله قبل و در طول دوره قاعدگی شبیه به کرامپ رخ می دهد، اما همچنین مستقل از چرخه قاعدگی، از علائم معمول آندومتریوز است. در اشکال شدید، درد هنگام آمیزش جنسی، ادرار و مدفوع نیز وجود دارد.

از علائم اندومتریوز یکی از شایع ترین علل ناباروری است. به عنوان مثال، کیست تخمدان، چسبندگی یا مسدود شدن لوله های فالوپ می تواند باردار شدن را دشوار یا غیرممکن کند. صرف نظر از علل مکانیکی، آندومتریوز به خودی خود محیط شکم را به گونه ای تغییر می دهد که این به تنهایی بارداری را دشوارتر می کند. در اینجا نیز این اصل صدق می کند: هرچه تشخیص صحیح (= لاپاراسکوپی) زودتر انجام شود، چشم انداز پیش آگهی بهتر است!

نام آندومتریوز از کلمه لاتین برای پوشش داخلی رحم (اندومتر) گرفته شده است که داخل رحم را می پوشاند. در زنان مبتلا به آندومتریوز، بافت‌هایی شبیه به پوشش داخلی رحم که پلاک‌های آندومتر نامیده می‌شوند، در سایر قسمت‌های بدن نیز ظاهر می‌شوند، مانند:

در دیواره رحم (به آن آدنومیوز می گویند)

در ناحیه تخمدان ها و لوله های فالوپ

در واژن

روی روده

در بافت بین رکتوم و واژن

در حباب

در حالب

در صفاق

در استخر کوچک

در اتاق داگلاس

روی رباط های رحم

به ندرت روی یا در سایر اندام ها مانند ریه ها و دیافراگم نیز وجود دارد

اعصاب (به عنوان مثال عصب سیاتیک) نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند

ضایعات آندومتریوز وابسته به هورمون هستند و در طول قاعدگی مانند پوشش داخلی رحم خونریزی می کنند که می تواند باعث ایجاد کیست و چسبندگی شود. علائمی که زنان مبتلا از آن رنج می برند به اندازه مکان هایی که ممکن است آندومتریوز رخ دهد متفاوت است.

بیشتربدانید؛تفاوت بین کیست سینه و تومورانواع سونوگرافیآیا آندومتریوز سرطان استبیوپسی چیست

اندومتریوز چگونه ایجاد می شود؟

وقتی صحبت از ایجاد آندومتریوز می شود، تعدادی از سؤالات بی پاسخ مانده و نمی توان اظهار نظر قطعی کرد.

در حال حاضر سه نظریه در حال بحث است:

۱٫در حین رشد اندام های جنسی، سلول های آندومتر در مکانی غیر از رحم مستقر می شوند.

۲٫ به طور معمول، سلول های آندومتر در طول قاعدگی از طریق واژن دفع می شوند. در این نظریه، آنها “سرگردان” هستند.

سلول ها از طریق لوله های فالوپ وارد لگن کوچک می شوند. با استعداد ژنتیکی مربوطه، این سلول ها می توانند در حفره شکمی تجمع کنند

لانه. این بافت در دوران قاعدگی ماهانه به داخل شکم خونریزی می کند و می تواند منجر به چسبندگی شود.

۳٫ سلول های آندومتر از طریق لنف و جریان خون به اندام های دور (مانند ریه ها) منتقل می شوند.

اندومتریوز – در کجا ظاهر می شود؟

پزشکان بین تظاهرات زیر آندومتریوز تمایز قائل می شوند.

کانون های اندومتریوز سطحی: این کانون ها می توانند بر صفاق کل حفره شکمی تأثیر بگذارند.

ضایعات اندومتریوز با نفوذ عمیق: این ضایعات بیشتر در رباط های حمایت کننده رحم یا بافت بین دهانه رحم/واژن و راست روده دیده می شوند

کیست آندومتریوز: این تظاهرات آندومتریوز تخمدان است. اندومتریوز کیست هایی را تشکیل می دهد که به آن کیست های اندومتریوز یا کیست های شکلاتی معروف هستند. محتویات کیست ها خون قدیمی است که شبیه شکلات است.

اندام های تحت تأثیر آندومتریوز: عملاً هر عضوی در بدن انسان می تواند تحت تأثیر آندومتریوز قرار گیرد. علاوه بر رحم (آدنومیوز رحم)، روده، مثانه، حالب، ریه ها، مغز،

استخوان و غیره اندام هایی که تحت تاثیر قرار می گیرند.

به طور متوسط ​​از ظهور اولین علائم تا تشخیص صحیح حدود ۷ تا ۱۰ سال طول می کشد. در این مدت، بیماری معمولا پیشرفت می کند و زنان مبتلا بدون اینکه بدانند از چه چیزی رنج می برند، رنج می برند.

مدیریت دردهای قاعدگی

برای بسیاری از زنان، دردهای قاعدگی بخشی از زندگی است. سطوح درد پایین، معقول یا طاقت‌فرسا هستند، باز هم روی روال‌های روزانه تأثیر می‌گذارند. برخی از زنان دارای بیماری های زنانه هستند که درد قاعدگی را تشدید می کند. دیگران ممکن است دیسمنوره داشته باشند. زنان مبتلا به دیسمنوره دوره‌های دردناکی را تجربه می‌کنند، اغلب بدون دلیل قابل شناسایی برای افزایش سطح درد. صرف نظر از میزان درد، راه‌های عالی برای مدیریت دردهای قاعدگی و بهبود کیفیت زندگی در طول قاعدگی وجود دارد.

درد چگونه بر ما تأثیر می گذارد

در حالی که برخی از زنان در روزهای اول پریود خود درد خفیف تا متوسطی را تجربه می کنند، برخی دیگر ممکن است دردهای طاقت فرسا یا مزمن برای دوره های طولانی داشته باشند. در هر صورت، درد می‌تواند تأثیری زیادی بر سلامت کلی فرد داشته باشد. خستگی یکی از رایج‌ترین علائم همراه با درد است و زمانی که فرد برای مدت طولانی خسته باشد، کیفیت زندگی کاهش می‌یابد و سلامت روان نیز کاهش می‌یابد. علائم دیگری مانند حالت تهوع، سرگیجه و سردرد ممکن است همراه با درد باشد، اما مدیریت درد اغلب می تواند به کاهش این علائم کمک کند.

علت پریودهای بسیار دردناک

اگرچه دیسمنوره ممکن است باعث درد شدید پریود شود، دلایل دیگری نیز وجود دارد. در حالی که برخی از این شرایط جدی‌تر از سایرین هستند، زنانی که درد شدید قاعدگی یا درد مزمن شکم را تجربه می‌کنند باید آن را با پزشک خود در میان بگذارند. یک پزشک خوب به نگرانی های شما گوش می دهد، برای تشخیص مشکل اقدام می کند و یک برنامه درمانی را آغاز می کند.

برای زنانی که شرایط کمتری دارند، گزینه‌های درمانی ممکن است از درمان‌های خانگی و تغییر سبک زندگی گرفته تا داروهای مسکن بدون نسخه یا داروهای مبتنی بر هورمون متغیر باشد. در مواردی که وضعیت زنان شدیدتر است، رسیدگی به آن و یافتن درمانی که از پیشرفت آن و در نتیجه عوارض طولانی مدت جلوگیری کند، بسیار مهم است.

برخی از شایع ترین بیماری های زنان که با درد بیش از حد قاعدگی همراه است عبارتند از:

سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD)

کیست تخمدان

آندومتریوز

بیماری التهابی لگن (PID)

فیبروم ها

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

آدنومیوز

بیشتربدانید:آندومتریوز چیست؟بیوپسی سینه در تهرانبیوپسی پستاندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیک

چگونه دردهای قاعدگی را مدیریت کنیم

روش های مختلفی برای کنترل درد وجود دارد که برای بسیاری از زنان مفید است. کسانی که ترجیح می دهند از داروهای ضد درد استفاده نکنند یا تسکین کافی از داروهای مسکن پیدا نمی کنند، می توانند این روش ها را امتحان کنند.

آب بنوشید

در حالی که آب مستقیماً گرفتگی عضلات را کاهش نمی دهد، می تواند به کاهش نفخ کمک کند، که اغلب باعث تشدید درد می شود.

به اندازه کافی بخوابید

خواب ناکافی پاسخ مناسب بدن به هرگونه التهاب مرتبط با درد را دشوارتر می کند.

مراقب آنچه می خورید باشید

مصرف غذاهای شور، شیرین و فرآوری شده را کاهش دهید و آنها را با سبزیجات و چربی های سالم جایگزین کنید. از خوردن غذاهایی که ممکن است منجر به نفخ یا یبوست شود خودداری کنید.

تحرک داشته باشید:

ورزش هنگام درد می تواند چالش برانگیز باشد، بنابراین فعالیت را بر اساس آنچه قابل کنترل است انتخاب کنید. یوگا و پیلاتس آهسته هستند و روی تنفس تمرکز می کنند که به کاهش گرفتگی عضلات و کاهش استرس کمک می کند.

از پدهای گرمایشی استفاده کنید

گرما به آرامش و تسکین عضلات کمک می کند، بنابراین سعی کنید یک پد گرم کننده را در قسمت پایین شکم بگیرید یا برای تسکین گرفتگی های قاعدگی یک حمام آب گرم بگیرید.

مدیریت دردهای قاعدگی ممکن است برای برخی از زنان بیش از این درمان های خانگی نیاز داشته باشد. اگر درد قاعدگی را به قدری شدید تجربه می کنید که این روش ها مفید نیستند، یا اگر احساس می کنید سطح درد شما بیش از حد است، در مراجعه به متخصص زنان برای شناسایی علت و بررسی راه حل ها تردید نکنید. اگر دردهای قاعدگی شما تأثیر منفی بر کیفیت زندگی شما دارد، پیشنهاد می کنیم سونوگرافی عمیق اندومتریوز را انجام دهید.

چگونه اندومتریوز بر باروری تأثیر می گذارد؟

آندومتریوز آنقدر رایج است که مطالعات نشان داده اند که تعداد زیادی از زنان به آن مبتلا هستند. اثرات این وضعیت بسیار گسترده است، از درد و آسیب های روانی گرفته تا ناباروری. برای بسیاری از زنان، کاهش باروری یا ناباروری بزرگترین نگرانی در مورد اندومتریوز است. اما آندومتریوز دقیقا چه تاثیری بر باروری دارد؟ برای شروع، نه هر زن مبتلا به آندومتریوز باروری را کاهش می دهد و نه هر زن با کاهش باروری آندومتریوز دارد. در هر صورت، رسیدگی به علائم برای جلوگیری از پیشرفت آنها ضروری است.

اندومتریوز کدام اندام ها را تحت تاثیر قرار می دهد؟

اندام‌های ناحیه لگن معمولاً تحت تأثیر آندومتریوز قرار می‌گیرند، اگرچه ممکن است در موارد نادر این تأثیرات بیشتر گسترش یابد. آندومتریوز توسط بافت آندومتر مانند (بافتی شبیه به بافتی که رحم را می پوشاند) ایجاد می شود که در خارج از رحم رشد می کند.

این ممکن است منجر به خونریزی، زخم، و چسبیدن اندام های داخل ناحیه لگن به یکدیگر شود. اندومتریوز اغلب منجر به پریودهای دردناک، پریودهای سنگین، درد در حین مقاربت، کاهش باروری، پذیرش اندومتر و درد در ناحیه لگن می شود. تخمدان ها، لوله های فالوپ و بافت پوشاننده لگن بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند.

چگونه اندومتریوز بر باروری تأثیر می گذارد

بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از زنان مبتلا به اندومتریوز ممکن است برای باردار شدن دچار مشکل شوند. باروری تا حد زیادی به میزان، محل و عمق آندومتریوز بستگی دارد.

چگونه اندومتریوز بر اندام های تناسلی شما تأثیر می گذارد:

ممکن است چسبندگی در ناحیه لگن ایجاد شود

آناتومی لگن ممکن است مخدوش شود

ممکن است اسکار در لوله های فالوپ ایجاد شود

التهاب لگن ممکن است رخ دهد

کیفیت تخمک تحت تاثیر قرار می گیرد

عملکرد سیستم ایمنی را تحت تأثیر قرار می گیرد

تغییرات هورمونی رخ می دهد

توانایی تخمک های بارور شده برای کاشت تحت تاثیر قرار می گیرد

ممکن است کیست هایی به نام اندومتریوما ایجاد شود

سایر علل ناباروری و کاهش باروری

اندومتریوز تنها علت کاهش باروری یا ناباروری نیست. بسیاری از شرایط دیگر وجود دارد که ممکن است دخیل باشد. پزشک شما ممکن است به شرایط مختلف دیگری مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS، نارسایی اولیه تخمدان (POI)، فیبروم رحم، اختلالات خود ایمنی، مشکلات ساختاری در سیستم تولید مثل، ناباروری فاکتور لوله‌ای و غیره اشاره کند.

نحوه تشخیص اندومتریوز

تشخیص آندومتریوز به دلیل پیچیدگی شرایط و مجموعه وسیعی از علائم، بسیار دشوار است. یک پزشک خوب ابتدا با استفاده از روش‌های کم تهاجمی تشخیص را پیدا می‌کند. آنها معمولاً با انجام معاینه کامل لگن، سونوگرافی یا MRI شروع می شوند. ما، سونوگرافی ترانس واژینال برای تشخیص غیر تهاجمی اندومتریوز انجام می دهیم. در صورت منفی بودن فناوری‌های تصویربرداری، لاپاراسکوپی، یک روش جراحی که تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، می‌تواند در نظر گرفته شود.

نحوه درمان ناباروری مرتبط با اندومتریوز

اندومتریوز همیشه بر باروری تأثیر نمی گذارد، و زمانی که تأثیر می گذارد، معمولاً به طور کامل از بارداری جلوگیری نمی کند. در مواردی که باروری کاهش می یابد و زنان می خواهند برای بهبود شانس باردار شدن خود به دنبال درمان باشند، پزشکان از ترکیبی از روش های درمانی استفاده می کنند. جراحی، فناوری کمک باروری و القای تخمک گذاری با تلقیح داخل رحمی از درمان های رایج هستند. مهم است بدانید که زنان مبتلا به اندومتریوز می توانند برای کاهش علائم و بهبود باروری خود تحت درمان قرار گیرند

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری