021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

مپینگ آندومتریوز

مپینگ آندومتریوز

مپینگ آندومتریوز ( تصویر برداری آندومتریوز )

مپینگ آندومتریوز : حدود ۱۰٪ از زنان در سن باروری از آندومتریوز رنج می برند. آندومتریوز یک بیماری مزمن پرهزینه و پیشرونده است که به اندامها و بافتهای دیگر نفوذ می کند و باعث درد لگن و نازایی می شود، چون محلی که در آن آندومتریوز رخ می دهد تخمدان است. لاپاروسکوپی، آزمایش تشخیصی استاندارد برای آندومتریوز است که خیلی گران بوده و خطرات جراحی را به همراه دارد.

درمان مپینگ آندومتریوز

درمان لاپاروسکوپی آندومتریوز عمیق ترین چالش جراحی برای متخصصان زنان است. در حال حاضر هیچ گونه آزمایش غیر تهاجمی که بتوان از آن برای تشخیص دقیق آندومتریوز استفاده شود، در عمل بالینی وجود ندارد. همچنین مشکلات این روش با عوارض بسیار زیادی همراه است.

یافته های تشخیصی سونوگرافی پیش از عمل، برای ایجاد مدیریت دقیق و مشاوره دقیق بیماران، اغلب برای جراح امکان پذیر نیست. هدف از پژوهش، اعتبارسنجی یک سیستم تصویر برداری سونوگرافی و مقایسه آن با یافته ها و مشکلات جراحی است.

مپینگ آندومتریوز

مپینگ آندومتریوز

روش های مپینگ آندومتریوز

۱۵۴ بیمار مبتلا به DIE لگن قبل از عمل جراحی لاپاروسکوپی، تحت ارزیابی سونوگرافی قرار گرفتند. تصویربرداری سونوگرافی بر اساس لیست مفصلی از مکانهایی که بافت نفوذی آندومتر / فیبروتیک دارند را از نظر وجود یا عدم وجود، اندازه و نفوذ که در دو طرف مختلف خلفی توصیف می کردند، قرار داد. لگن جانبی و قدامی درگیری روده توصیف شده است. درگیری اورتر و همبستگی با سایت های مختلف بومی سازی DIE ذکر شد.

DIE خلفی به تنهایی در ۱۳۵ بیمار شامل ۸۷ درصد و DIE قدامی به تنهایی در ۲ بیمار ۱٫۳٪ مشاهده شد، در حالی که ارتباط ضایعات DIE خلفی و قدامی در ۱۷ بیمار ۱۱ درصد مشاهده شده است. همبستگی معنی داری بین میانگین زمان کار با داده های نمره دهی نشان داده است که بین سطح نمره و زمان جراحی رابطه جدی وجود دارد.

این سیستم تصویر برداری سونوگرافی / جراحی جدید در تصویر برداری، از میزان DIE دقیق است و ممکن است برای برنامه ریزی قبل از عمل و مدیریت حاملگی بیماران علامت دار با DIE مفید باشد.

چه افرادی دچار آندومتریوز می شوند ؟

  • افرادی که بارداری نداشته اند.
  • یائسگی در مدت زمان طولانی
  • شروع بلوغ زود هنگام
  • سیکهای پریود کوتاه
  • دچار شدن یکی از نزدیکان خانواده مانند مادر یا خواهر
  • افرادی که دچار استروژن زیاد قرار می گیرند.
  • مصرف الکل
  • BMI کم
  • زمانی که خون پریود هنگام خروج با مشکل همراه باشد یا همان اختلالات آناتومی در رحم

مطالب فوق به این معنی نمی باشد که هر فردی دارای یکی از مشکلات فوق باشد دچار آندومتریوز است بلکه به معنی فراهم شدن این نوع بیماری است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 3.7]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری