021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

درد پستان

درد پستانیکی از دردهای شایع  که بیش از ۷۵ درصد از خانم‌ها آن را حداقل یک بار در زندگی خود تجربه کرده‌اند درد پستان است. درد پستان می‌تواند در یکی از پستان‌ها، در هر دو یا در زیر بغل اتفاق بیفتد. میزان درد در هر فرد متفاوت است اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، عدم نیاز به درمان بیش از ۹۰ درصد این دردها است. درد در پستان نمی‌تواند نشان از سرطان باشد اما بهتر است برای درمان این درد و علت به وجود آمدن درد به پزشک متخصص مراجعه کرد. وجود درد در پستان‌ها به تنهایی نمی‌تواند باعث یا نشان دهنده سرطان باشد اما اگر دلیل این درد شناخته نشود می‌تواند برای فرد مشکل ساز باشد.

ماستالژی یا درد سینه می‌تواند به صورت مقطعی و بدون هیچگونه دلیلی به وجود آید و پس از مدتی رفع شود. عموما درد سینه با احساس کشیدگی عضلات در اکثر خانم‌ها احساس می‌شود. در حالت کلی درد در پستان برای زنان می‌تواند یکی از سه حالت زیر را داشته باشد.

 1. درد پستان در نزدیکی چرخه قاعدگی
 2. درد بعد از چرخه قاعدگی
 3. درد بدون ارتباط با چرخه قاعدگی

دلیل به وجود آمدن درد سینه در زنان می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد، اما درد سینه در مردان به دلیل عارضه‌ای به نام ژنیکوماستی است که دلیل اصلی آن برهم ریختن تعادل هورمونی در فرد است.

دردهای فراتر از ناحیه پستان

برخی از دردهای که با عنوان دردهای خارج از ناحیه پستان شناخته می‌شوند در ابتدا خود را در سینه نشان می‌دهند اما منشاء و دلیل اصلی آن قسمتی خارج از بافت سینه است. کشیدگی عضلات می‌تواند در نهایت باعث ایجاد درد در سینه شود.

علت به وجود آمدن درد سینه

در بسیاری از مواقع علت به وجود آمدن درد در سینه مشخص نمی‌شود. اما تغییر سطح هورمون‌های زنانه، قاعدگی، کشیدگی عضلات، کیست‌های پستان و… باعث به وجود آمدن درد در ناحیه سینه می‌شود.

وارد آمدن ضربه ناگهانی به سینه، تروما یا سابقه جراحی‌های قبلی نیز می‌تواند باعث شود که در پستان دردهایی احساس شود، مراجعه به موقع برای جلوگیری از آسیب جدی به بافت سینه در زمان به وجود آمدن درد لازم و ضروری خواهد بود.

برای درد پستان چه زمانی نیاز به مراجعه به پزشک داریم؟

دلایل مختلفی برای ایجاد در پستان وجود دارد که حتی می‌تواند منشاء مشخصی نداشته باشد. اما مراجعه نکردن به پزشک در صورتی که دچار درد در ناحیه پستان شوید، می‌تواند مشکلات مختلفی ایجاد کند. در صورتی که یکی از موارد زیر برای شما اتفاق افتاد، نیاز است که برای درمان و جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

 • درد به وجود آمده در ناحیه‌ای خاص از سینه به وجود آید.
 • درد برای مدت زمان زیادی در سینه باقی مانده باشد.
 • درد ایجاد شده در سینه برای روزها و هفته‌های متوالی ایجاد شده باشد.
 • درد ایجاد شده باعث از کار افتادگی و همچنین محدودیت در فعالیت‌های روزانه شده باشد.
 • درد ایجاد شده در خواب باعث بیدار شدن شما شود.

سرطان پستان به دلیل وجود دلایل بالا بسیار کم و ناچیز است اما اگر یکی از شرایط زیر برای شما اتفاق افتاده است مراجعه به پزشک و پیگیری منشاء و دلیل درد باعث خواهد شد با خیال آسوده به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهید.

تشخیص علت درد سینه

روش‌ها و آزمایش‌های مختلفی وجود دارد که به وسیله آن‌ها می‌توان دردهای سینه را تشخیص داد. بدون آزمایش و مشخص شدن نتیجه آزمایش نمی‌توان به صورت دقیق علت درد سینه را مشخص کرد. روش‌های نام برده شده در زیر به عنوان بهترین روش‌های تشخیص علت درد به وجود آمدن در سینه است.

 1. حضور در مطب پزشک و معاینه فیزیکی
 2. انجام آزمایش ماموگرافی
 3. انجام آزمایش سونوگرافی پستان
 4. انجام آزمایش بیوپسی

چه کارهایی باعث جلوگیری از بروز درد در سینه می‌شود؟

رعایت کردن برخی از موارد باعث خواهد شد که درد در سینه به میزان کمتری اتفاق بیفتد و همچنین از شدت درد سینه کاسته شود. در ادامه به مواردی خواهیم پرداخت که از به وجود آمدن دردهای سینه جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود تا میزان زیادی از بروز درد در ناحیه سینه جلوگیری کند.

 • استفاده از سوتین‌های مناسب با جنس نخی
 • عدم استفاده زیاد از کافئین
 • عدم جا به جایی اجسام سنگین
 • عدم مصرف چربی‌های مضر
 • استفاده از مسکن‌های مجاز مانند ایبوپروفن و استامینوفن
 • عدم استفاده از داروهای بر هم زننده هورمون‌های زنانه
 • عدم مصرف مداوم داروهای ضد بارداری
 • استفاده از تکنیک‌های یوگا و مدیتیشن  برای کاهش میزان استرس در طول روز
 • تغذیه مناسب و عدم استفاده از برنامه غذایی نامناسب

بیشتربدانید:توده پستان– حاملگی خارخ از رحم سونوگرافی تشخیص جنسیتترشح پستان

درمان‌های مناسب برای درد پستان

درمان‌ها و روش‌های درمانی درد پستان می‌تواند بسیار متفاوت باشد. وابسته به آن که علت به وجود آمدن درد سینه چه باشد روش‌های درمانی نیز متفاوت خواهد بود. اما در حالت کلی این امکان وجود دارد که پزشک برای درمان درد سینه از روش‌های نام برده شده در زیر استفاده کند.

 • پوشیدن سوتین‌های مناسب و سفت که تنگ نباشد.
 • استفاده کمتر از شیوه غذایی نامناسب
 • مصرف کمتر ادویه جات
 • مصرف ویتامین‌های e، d، منیزیم
 • کاهش استفاده از قرص‌های ضد بارداری
 • رفع مشکلات آبسه
 • و…

علاوه بر روش‌های درمانی نام برده شده در بالا، روش‌های درمانی مناسب‌تری برای درمان درد پستان وجود دارد.

درمان دارویی درد پستان

در درمان دارویی پزشک با تجویز داروهای تقویتی و ضد درد مانند آسپرین سعی در کاهش میزان درد دارد. همچنین در صورتی که کم کاری تیروئید در فرد تایید شده باشد استفاده از داروهای مربوط به تنظیم تیروئید می‌تواند مناسب باشد.

مصرف آنتی استروژن‌ها نیز می‌تواند در کاهش میزان درد پستان کمک کننده باشد.

درمان غیر دارویی درد سینه در زنان

عموم روش‌های غیر دارویی به رژیم غذایی و همچنین کاهش میزان مصرف کافئین ارتباط دارد. همچنین استفاده از کمپرس آب سرد به صورت موضعی در کاهش مقطعی درد سینه می‌تواند کمک کننده باشد.

در صورتی که دچار درد سینه با علت ناشناخته شدید و این درد برای چند روز ادامه داشت، نیاز است که برای درمان و جلوگیری از بروز مشکلات دیگر حتما به پزشک برای درمان مراجعه کنید تا پس از معاینه و بررسی تشخیص مناسب ارائه شود.

دلایل درد پستان چه عواملی می‌تواند باشد؟

درد در پستان ممکن است ناشی از مشکلات در ناحیه قفسه سینه باشد اما منظور از درد به طور خاص دردی است که در روزهای آخر منتهی به عادت ماهیانه بروز پیدا می‌کند که به طور تدریجی بعد از شروع عادت ماهیانه از بین می رود که علت آن واکنش بافت های موجود در پستان به هورمون های ترشحی تخمدان است.

آیا ممکن است درد در پستان خطر ابتلا به سرطان پستان را بیشتر کند؟

خیر. درد نشانه ی سرطان پستان نمی‌تواند باشد و در واقع درد با سرطان پستان بی ارتباط است.

برای بهبود درد بهتر است از چه پوششی استفاده شود؟

بهترین نوع پوشش برای افرادی که دچار درد هستند سوتین‌های ورزشی که بسیار راحت و مناسب است و حالت کشی دارند و استفاده از این سوتین در تمام شبانه روز توصیه می‌شود در پستان‌هایی که سایز بزرگ و افتادگی دارند سوتین‌هایی که زیر آن فلز است و باعث بالا نگه داشتن سینه می‌شود پیشنهاد می‌شود.

استفاده از چه رژیم غذایی به روند بهبود درد کمک می‌کند؟

استفاده از مواد غذایی کم چرب و ترک مصرف کافئین مثل چای، قهوه و همچنین شکلات و نوشابه می تواند کمک بسیاری به بهبود درد پستان کند.

با چه روش هایی می توان درد را درمان کرد؟

در مرحله اول رعایت رژیم غذایی توصیه شده و استفاده از پوشش های مناسب است اما در صورت عدم بهبود استفاده از داروی ویتامین E به مدت یکماه تجویز می‌شود در واقع این اولین داروی تجویزی است که برای درد توصیه می‌شود و بعد از آن داروهایی از قبیل Primrose oil, Danazol,Tamoxifen و داروهای دیگری که حتما زیر نظر پزشک تجویز و مصرف گردند.

در چه زمانی باید به پزشک مراجعه نمود؟

توصیه می‌شود که در تمام موارد به پزشک مراجع شود تا زمانی که اطمینان حاصل گردد مشکل خاص و دیگری وجود ندارد که در این صورت نیاز به مراجعه مکرر به پزشک نیست.

۹ دلیل برای درد سینه

درد سینه که به آن درد سینه، ماستودینیا یا ماستالژی نیز می گویند، یک پدیده شایع در زنان جوان و همچنین در زنان میانسال است.

شدت درد بسته به علت آن می تواند متفاوت باشد. ممکن است در یک و یا هر دو سینه رخ دهد. بیایید با هم ببینیم که چرا بسیاری از زنان چنین دردهایی را تجربه می کنند و چگونه می توان این مشکل را با روش های طبیعی درمان کرد.

چرا سینه ها حساس و سفت می شوند؟

درد سینه ناشی از یک بیماری التهابی است که می تواند حساسیت بافت سینه و پوست را در این ناحیه از بدن افزایش دهد.

درد سینه با علائم زیر مشخص می شود: حساسیت، تورم، سنگینی، تیراندازی یا درد سوزش. در سه کلمه، درد دارد!

در طول نوسانات هورمونی مرتبط با قاعدگی، ترشح استروژن ممکن است باعث تجمع آب در گره ها شود. سپس می تواند به دنبال سفت شدن گره ها، افزایش حساسیت، حتی افزایش حجم سینه ها باشد.

برای دانستن درباره تفاوت ماموگرافی دیجیتال ۳ بعدی و ماموگرافی ۲ بعدی و ام آر آی چیست؟ بر روی آن کلیک کنید.

در مورد درد سینه سینه سینه چه چیزی باید بدانید؟

درد سینه ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی در طول قاعدگی باشد (درد چرخه ای) یا ممکن است مستقل از تغییرات هورمونی ایجاد شود (درد غیر چرخه ای).

درد چرخه ای: اغلب در زنان زیر ۳۵ سال دیده می شود، این شکل از درد سینه شایع ترین است. این می تواند نتیجه تغییرات هورمونی باشد که قبل یا در طول قاعدگی رخ می دهد. درد معمولاً در هر دو سینه وجود دارد و با حساسیت زیاد در قفسه سینه و زیر بغل مشخص می شود. درد قبل از قاعدگی شدیدتر می شود.

درد غیر چرخه ای: درد پستان می تواند توسط عوامل غیر هورمونی نیز ایجاد شود. این نوع درد در زنان بالای ۳۵ سال شایع است. برخی آن را به عنوان احساس سوزش در قفسه سینه توصیف می کنند. علل اصلی درد غیر حلقوی فیبروآدنوم یا کیست است.

علت درد سینه چیست؟

ابتدا به این نکته اشاره کنیم که در برخی از زنان درد سینه خفیف است و تنها چند روز طول می کشد. با این حال، اگر درد ادامه یابد، باید با پزشک مشورت شود.

بیایید ۹ علت احتمالی درد سینه را مرور کنیم:

بلوغ. احساس درد در دوران بلوغ طبیعی است زیرا بافت سینه در حال رشد است و می تواند باعث انقباض عضلات شود.

قاعدگی و سندرم پیش از قاعدگی (PMS). درد سینه چرخه ای با چرخه تولید مثل زنان مرتبط است. این می تواند در زمان PMS و قاعدگی، به مناسبت تغییرات هورمونی – به ویژه در زمان ترشح – رخ دهد

از استروژن درد سینه چرخه ای به عنوان احساس درد و سنگینی درک می شود. سینه ها ممکن است متورم یا برآمدگی داشته باشند و علائم ممکن است در ۲ هفته قبل از قاعدگی تشدید شود و سپس فروکش کند.

بارداری. در طول سه ماهه اول بارداری، بدن باید با تغییرات سازگار شود. بافت سینه نیز به دلیل هورمون های ترشح شده توسط زن باردار دچار تغییراتی می شود.

بعد از بارداری در طول دوره شیردهی، آناتومی سینه ها تغییر می کند. احساس درد، خارش و قرمزی طبیعی است.

ماستیت. این التهاب غدد پستانی است که از تجمع شیر مادر ناشی می شود. ورم پستان یک مشکل التهابی است و می‌تواند منجر به قرمزی سینه‌ها و همچنین تب در صورت عفونی شدن آن ناحیه شود.

یائسگی تغییرات هورمونی که در دوران یائسگی رخ می دهد بر حساسیت بافت سینه تأثیر می گذارد. انقباض عضلانی حاصل می تواند باعث درد شود.

تغییرات فیبروکیستیک سینه عدم تعادل هورمونی می تواند باعث ایجاد کیست سینه شود. این گره های سفت اگرچه خوش خیم هستند، اما با درد، قرمزی و ناراحتی همراه هستند. بافت فیبری (بافت پستان ممکن است بافت زخم یا گره‌دار به خود بگیرد) و کیست‌ها (کیسه‌های پر از مایع) در سینه‌ها تشکیل می‌شوند. حدود نیمی از زنان بین ۲۰ تا ۵۰ سال تغییرات فیبروکیستیک سینه را تجربه خواهند کرد. مگر اینکه علائم شدید باشد، این مشکل نیازی به درمان ندارد. با این حال، نظارت توصیه می شود.

فیبروآدنوم. فیبروآدنوم یک تومور خوش خیم است که باعث درد سینه می شود. این یک ندول بزرگ است که باید توسط پزشک معالج بررسی و پیگیری شود.

سرطان پستان. به طور کلی، ایجاد سرطان سینه علائمی ایجاد نمی کند، اما تعداد کمی از زنان ممکن است درد در ناحیه سینه و زیر بغل را تجربه کنند. ندول های سفت باید بدون تاخیر توسط پزشک معاینه شوند.

بیشتربدانید:ام آر آی چیست؟ – حاملگی خارخ از رحم سونوگرافی تشخیص جنسیتترشح پستان

داروهای ضد درد سینه

مصرف دارو فقط به مدیریت علائم سطحی کمک می کند، اما به حل علت اصلی درد سینه کمکی نمی کند.

اثربخشی این روش به منشاء درد و شدت آن بستگی دارد. درد سینه را می توان به سرعت و به راحتی – اما به طور موقت – با داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول) یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (ایبوپروفن، ناپروکسن یا آسپرین) تسکین داد. برخی از پزشکان برای تنظیم چرخه قاعدگی و ترشح هورمونی، قرص های ضد بارداری را تجویز می کنند، اما این امر بدون عارضه نیست.

درمان طبیعی موثر برای کاهش درد سینه

راه های دیگری برای درمان درد سینه وجود دارد. ما در اینجا چندین راه حل طبیعی موثر را خواهیم دید که می توانند علاوه بر داروهای سنتی عمل کنند.

کمپرس گرم: با تحریک گردش خون، کمپرس گرم باعث شل شدن بافت سینه و انقباض عضلات سینه می شود. برای تسکین، یک پارچه گرم یا پد گرم کننده را به مدت ۱۵ دقیقه روی سینه قرار دهید.

مکمل منیزیم: منیزیم به طور معمول باید ۲ هفته قبل از شروع قاعدگی مصرف شود. سپس به کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی کمک می کند، زیرا به شل شدن عضلات بیش از حد منقبض و تحت فشار کمک می کند.

روغن گل مغربی: با بازگرداندن تعادل اسیدهای چرب، روغن گل مغربی در کاهش التهاب سینه ها مفید است.

برای تسکین درد سینه چه چیزهایی را باید در سبک زندگی و رژیم غذایی تغییر داد؟

حمایت کافی ضروری است: برخی از زنان با سینه های بزرگ و سنگین ممکن است به دلیل کشش رباط ها و بافت سینه دچار درد شوند. درد ممکن است به پشت، گردن و شانه ها نیز تابیده شود. به همین دلیل است که ما اکیداً توصیه می‌کنیم از یک سوتین با کیفیت بالا استفاده کنید و تمام پشتیبانی لازم را ارائه دهید. علاوه بر این، سوتین باید طوری تنظیم شود که به سینه ها فشار وارد نکند. سوتین‌های ورزشی راحت هستند و بدون منقبض شدن روی سینه تنظیم می‌شوند.

تکنیک‌های مدیتیشن و آرامش: درمان‌های آرامش‌بخش می‌توانند استرس و التهاب را کاهش دهند.

کاهش کافئین: مصرف زیاد کافئین باعث تحریک التهاب سینه می شود.

کاهش مصرف چربی: در مورد چربی های بی کیفیت باید احتیاط خاصی کرد. اجتناب از آنها می تواند به کاهش التهاب و درد سینه کمک کند.

به زمان بروز درد توجه کنید: روزهایی را که درد سینه شدیدتر است، در یک دفترچه یادداشت یا با استفاده از یک برنامه موبایل (مثلاً تقویم پریود) یادداشت کنید. شما می توانید تعیین کنید که آیا این یک درد چرخه ای است که به تغییرات هورمونی نسبت داده می شود.

تصویربرداری جردن بهترین مرکز ماموگرافی در تهران  با ارائه خدمات ماموگرافی، ماموگرافی دیجیتال و۳ بعدی و ماموگرافی هالوژیک، سونوگرافی سینه و بیوپسی در خدمت شما عزیزان میباشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری