021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

بیوپسی سینه در تهران

بیوپسی سینه روشی است که نمونه کوچکی از بافت پستان را برای آزمایش برمی دارد. روشی برای ارزیابی ناحیه مشکوک در سینه است تا مشخص شود سرطان پستان است یا خیر. چندین روش بیوپسی سینه وجود دارد.
بیوپسی سینه نمونه ای از بافت را ارائه می دهد که پزشکان برای شناسایی و تشخیص ناهنجاری در سلول های تشکیل دهنده توده های سینه ، سایر تغییرات غیر معمول پستان ، یا یافته های مشکوک یا مربوط به ماموگرافی یا سونوگرافی استفاده می کنند. گزارش آزمایشگاهی از بیوپسی سینه می تواند به تعیین نیاز شما به جراحی اضافی یا درمان دیگر کمک کند.
پزشک ممکن است بیوپسی پستان را در موارد زیر توصیه کند:
شما یا پزشک خود احساس توده یا ضخیم شدن در سینه خود می کنید و پزشک مشکوک به سرطان سینه است
ماموگرافی شما ناحیه مشکوکی را در سینه نشان می دهد
اسکن اولتراسوند یک یافته مشکوک را نشان می دهد
MRI سینه شما یافته مشکوکی را آشکار می کند
تغییرات غیرمعمول نوک سینه یا نواحی سینه از جمله پوسته پوسته شدن ، گودی پوست یا ترشحات خونی


خطرات مرتبط با بیوپسی سینه عبارتند از:
کبودی و تورم سینه
عفونت یا خونریزی در محل بیوپسی
بسته به میزان برداشتن بافت و نحوه بهبود سینه ، ظاهر سینه تغییر کرده است
بسته به نتایج بیوپسی ، جراحی اضافی یا درمان دیگر
در صورت بروز تب ، در صورت قرمز شدن یا گرم شدن محل بیوپسی یا تخلیه غیر معمول محل بیوپسی با پزشک خود تماس بگیرید. اینها می تواند نشانه های عفونت باشد که ممکن است نیاز به درمان فوری داشته باشد.
چندین روش بیوپسی سینه برای بدست آوردن نمونه بافت از پستان استفاده می شود. پزشک شما ممکن است یک روش خاص را بر اساس اندازه ، محل و سایر ویژگی های ناهنجاری سینه توصیه کند.
انواع بیوپسی سینه عبارتند از:
بیوپسی آسپیراسیون با سوزن نازک این ساده ترین نوع بیوپسی پستان است و ممکن است برای ارزیابی توده ای که در معاینه بالینی پستان احساس می شود استفاده شود.
بیوپسی سوزن اصلی. این نوع بیوپسی سینه ممکن است برای ارزیابی توده ای از سینه که در ماموگرافی یا سونوگرافی قابل مشاهده است یا پزشک شما در طول معاینه بالینی پستان احساس می کند (لمس می شود) استفاده شود. یک رادیولوژیست یا جراح از یک سوزن نازک و توخالی برای برداشتن نمونه های بافتی از توده سینه استفاده می کند.
بیوپسی استریوتاکتیک. در این نوع بیوپسی از ماموگرافی برای تعیین محل مناطق مشکوک در سینه استفاده می شود.
بیوپسی سوزنی هسته ای با سونوگرافی. این نوع بیوپسی سوزنی شامل سونوگرافی است ، یک روش تصویربرداری که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر دقیق از ساختارهای بدن شما استفاده می کند.
بعد از بیوپسی سینه
با همه انواع بیوپسی سینه به جز بیوپسی جراحی ، تنها با بانداژ و کیسه یخ روی محل بیوپسی به خانه می روید. اگرچه باید بقیه روز را با آرامش انجام دهید ، اما می توانید فعالیت های عادی خود را در عرض یک روز از سر بگیرید. کبودی بعد از روش های بیوپسی سوزنی اصلی شایع است. برای تسکین درد و ناراحتی بعد از بیوپسی سینه ، می توانید از مسکن های غیر آسپرین حاوی استامینوفن (تیلنول ، دیگران) استفاده کنید و در صورت نیاز برای کاهش تورم از یک بسته سرد استفاده کنید. اگر بیوپسی جراحی داشته باشید ، به احتمال زیاد بخیه برای مراقبت دارید.

بیوپسی سینه روشی است که در آن نمونه کوچکی از بافت برداشته می‌شود تا نشانه‌های یک بیماری بررسی شود. دکتری به نام پاتولوژیست بافت را زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا سرطان سینه و سایر بیماری های سینه را بررسی کند.

سرطان سینه وضعیتی است که در مجاری شیر (لوله هایی که شیر را به نوک پستان می رسانند) و لوبول ها (لوبول های بافت پستان که شیر تولید می کنند) ایجاد می شود. سرطان سینه در زنان شایع تر است، اما مردان نیز ممکن است به آن مبتلا شوند. اطلاعات زیادی در مورد خطر ابتلا به بیماری سرطان سینه در افراد تراجنسیتی وجود ندارد. اگر تراجنسیتی هستید، با متخصص مراقبت های بهداشتی خود در مورد خطر خود صحبت کنید.

روش های متفاوتی برای انجام بیوپسی سینه وجود دارد. برخی از روش‌ها بافت سینه را با سوزن برمی‌دارند و برخی دیگر از یک برش (برش) کوچک در پوست شما برای برداشتن تمام یا بخشی از بافت مشکوک استفاده می‌کنند.

اکثر افرادی که نیاز به بیوپسی سینه دارند سرطان ندارند.

نام‌های دیگر: بیوپسی با سوزن مرکزی. بیوپسی سوزنی مرکزی، پستان؛ آسپیراسیون با سوزن ظریف؛ بیوپسی جراحی باز

برای چه چیزی از آن ها استفاده می کنید؟

بیوپسی سینه تنها راه برای تشخیص سرطان بودن تغییر مشکوک در پستان است. اگر سایر معاینات پستان، مانند معاینه فیزیکی پستان یا ماموگرافی، علائم سرطان سینه را نشان دهد، ممکن است بیوپسی انجام دهید.

چرا به بیوپسی سینه نیاز دارم؟

ممکن است نیاز به انجام بیوپسی پستان داشته باشید اگر:

شما یا متخصص مراقبت های بهداشتی تان توده، ضخیم شدن یا تغییرات دیگری را در سینه خود احساس می کنید

ماموگرافی، سونوگرافی یا MRI توده، رسوبات کلسیم و سایر علائمی را نشان می دهد که ممکن است به معنای سرطان باشد.

پوست سینه یا نوک پستان شما قرمز، پوسته پوسته یا متورم است یا اگر نوک پستان شما فرورفته باشد.

ترشحات یا مایعات غیرطبیعی از نوک پستان خود دارید

اگر متخصص مراقبت های بهداشتی شما پیشنهاد می کند که بیوپسی سینه انجام دهید، به این معنی نیست که شما سرطان سینه دارید. اکثر توده ها و نیز سایر تغییراتی که با بیوپسی بررسی می شوند، خوش خیم هستند، یعنی سرطانی نیستند.

در طول بیوپسی پستان چه اتفاقی هایی می افتد؟

سه نوع روش برای بیوپسی سینه وجود دارد. آنها معمولاً به صورت سرپایی انجام می شوند، یعنی همان روز به خانه می روید:

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف: از یک سوزن بسیار نازک برای برداشتن نمونه ای از سلول ها یا مایع از پستان استفاده می کند. بیوپسی تقریبا ۱۵ دقیقه طول می کشد.

بیوپسی از آب هسته: از یک سوزن پهن برای برداشتن یک یا چند نمونه کوچک به اندازه یک دانه برنج استفاده می کند. گاهی به جای سوزن از جاروبرقی کوچک استفاده می شود. این دستگاه مقداری بافت را با دقت مکش کرده و با تیغه چرخشی خارج می کند. بیوپسی با سوزن مرکزی حدود ۱۵ دقیقه تا یک ساعت طول می کشد، بسته به نحوه انجام آن.

بیوپسی جراحی (یا بیوپسی باز): جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از توده. بیوپسی معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد.

بیوپسی اغلب با استفاده از ماموگرافی، سونوگرافی، ام آر آی یا اشعه ایکس انجام می شود تا به شما کمک کند دقیقاً کجا نمونه بافت برداشته شود. بسته به روشی که برای هدایت بیوپسی استفاده می شود، روش شما متفاوت خواهد بود، اما مراحل کلی معمولاً یکسان است.

برای بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف یا سوزن مرکزی:

پزشک پوست سینه شما را تمیز می‌کند و دارو را برای بی‌حس کردن ناحیه تزریق می‌کند تا احساس درد نکنید. ممکن است تزریق برای مدت کوتاهی درد داشته باشد

می توانید بنشینید یا دراز بکشید. اگر از تصویربرداری برای هدایت بیوپسی استفاده می شود، ممکن است به پهلو، پشت یا شکم دراز بکشید و سینه خود را روی دهانه میز قرار دهید.

برای بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف، متخصص مراقبت های بهداشتی شما سوزن را در محل بیوپسی وارد می کند و نمونه ای از سلول ها یا مایع را خارج می کند. برای بیوپسی با سوزن مرکزی، ممکن است یک برش کوچک برای وارد کردن سوزن پهن یا دستگاه ساکشن ایجاد شود. هنگام برداشتن نمونه (ها) ممکن است مقداری فشار احساس کنید.

تا زمانی که خونریزی متوقف شود به ناحیه مورد نظر فشار وارد می شود

متخصص مراقبت های بهداشتی شما محل بیوپسی را با یک باند استریل می پوشاند. اگر برش کوچکی داشتید، ممکن است از نوارهای کوچک نوار پزشکی برای بستن زخم استفاده شود.

برای بیوپسی جراحی:

روی میز عمل دراز خواهید کشید. ممکن است یک IV در بازو یا دست شما گذاشته شود تا داروی آرام بخش به شما بدهد. پوست ناحیه بیوپسی تمیز خواهد شد

برای جلوگیری از درد، یکی از این دو گزینه را خواهید داشت:

یک شات دارو برای بی حس کردن سینه ممکن است تزریق برای مدت کوتاهی درد داشته باشد

بیهوشی عمومی، دارویی که از طریق IV داده می شود تا شما را خواب آلود کند

هنگامی که سینه شما بی حس یا آرام می شود، جراح یک برش کوچک در بافت سینه شما ایجاد می کند تا بخشی یا تمام توده را از بین ببرد. در موارد خاص، بافت اطراف توده نیز ممکن است برداشته شود. در صورت یافتن سلول های سرطانی در توده، این می تواند به جلوگیری از جراحی بیشتر کمک کند

بریدگی پوست شما با نوارهای کوچکی از نوار یا بخیه های پزشکی بسته می شود و با یک باند استریل پوشانده می شود.

نوع بیوپسی شما به موارد زیر بستگی دارد:

اندازه و محل بافت مشکوک در سینه شما

چند ناحیه از سینه شما درگیر است

این بافت در ماموگرافی یا سایر تصاویر چقدر غیر طبیعی به نظر می رسد

سلامت عمومی و ترجیحات شما

از متخصص مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که چرا به بیوپسی نیاز دارید و کدام نوع بیوپسی برای شما مناسب است.

آیا برای آمادگی در آزمون باید کاری انجام دهم؟

متخصص مراقبت های بهداشتی به شما دستورالعمل هایی را در مورد چگونگی آماده شدن برای بیوپسی ارائه می دهد. اگر داروهای رقیق کننده خون از جمله آسپرین مصرف می کنید، ممکن است لازم باشد قبل از بیوپسی مصرف آنها را متوقف کنید. در مورد تمام داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید با ارائه دهنده خود صحبت کنید. بدون مشورت با پزشک خود مصرف را قطع نکنید یا شروع به مصرف آن نکنید.

اگر قرار است بیهوشی عمومی داشته باشید، ممکن است لازم باشد چندین ساعت قبل از جراحی ناشتا باشید (چیزی نخورید و ننوشید). اگر بیهوشی عمومی دارید یا داروهای آرامش‌بخش به شما داده می‌شود، ممکن است بعد از عمل احساس سرگیجه کنید، بنابراین برنامه‌ریزی کنید که شخصی شما را به خانه برساند.

بیشتربدانید؛بیوپسی سینه در تهراندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیک

آیا این آزمایش خطراتی دارد؟

ممکن است پس از بیوپسی پستان کمی کبودی و ناراحتی موقت داشته باشید. خطرات احتمالی عبارتند از:

عفونتی که با آنتی بیوتیک قابل درمان است

خون ریزی

متخصص مراقبت های بهداشتی به شما نحوه مراقبت از ناحیه بیوپسی و مدیریت ناراحتی را آموزش می دهد. اگر تحت بیهوشی عمومی هستید، با متخصص مراقبت های بهداشتی خود در مورد تأثیر آن بر شما صحبت کنید. بیهوشی عمومی حتی برای اکثر افراد با سایر شرایط پزشکی بسیار ایمن است.

این نتایج چه معنی ای می دهد؟

نتایج ممکن است از چند روز تا یک هفته طول بکشد. نتایج را گزارش آسیب شناسی می نامند. این گزارش برای متخصص مراقبت های بهداشتی شما نوشته شده است تا بخواند و شامل بسیاری از اصطلاحات پزشکی است. ارائه دهنده شما می تواند معنی گزارش شما را توضیح دهد.

بیشتربدانید:بیوپسی چیستبیوپسی سینه در تهرانهزینه بیوپسی

مهمترین بخش گزارش شما تشخیص خواهد بود. به طور معمول، نتایج شما یکی از این دسته‌ها خواهد بود:

طبیعی: هیچ سرطان یا سلول غیرطبیعی یافت نشد

تغییرات غیرطبیعی سینه که سرطانی نیستند و خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی‌دهند: برخی از این شرایط اغلب خودبه‌خود بهبود می‌یابند و برخی دیگر ممکن است نیاز به درمان داشته باشند.

تغییرات غیرطبیعی سینه که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد: سلول ها سرطانی نیستند، اما اگر آنها را داشته باشید، شانس بیشتری برای ابتلا به سرطان دارید.

اگر بیوپسی سوزنی انجام دادید که شرایطی را تشخیص داد که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد، ممکن است برای برداشتن بافت غیرطبیعی به بیوپسی جراحی نیاز داشته باشید. برای اینکه بدانید چه کاری می توانید برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه انجام دهید، ممکن است لازم باشد به یک پزشک سرطان سینه مراجعه کنید.

سرطان سینه: اگر بیوپسی شما سلول‌های سرطانی پیدا کرد، گزارش شما شامل جزئیاتی در مورد سرعت رشد سلول‌های سرطانی، میزان شباهت آنها به سلول‌های طبیعی و سایر اطلاعات برای کمک به برنامه‌ریزی مؤثرترین درمان برای نوع سرطان شما خواهد بود. معمولاً پزشک سرطان سینه به شما مراقبت های پزشکی می دهد.

مراقبت های بعد از جراحی سینه

بازگشت به زندگی روزمره پس از جراحی سینه

برای درک اینکه آیا بیماری به غدد لنفاوی زیر بغل گسترش یافته است، بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان با رنگ آبی و مواد رادیواکتیو در حین جراحی انجام می شود. با توجه به ارزیابی پاتولوژیست پستان که در حین جراحی ارزیابی می کند، اگر تومور در زیر بغل پخش نشود، نیازی به برداشتن تمام غدد لنفاوی زیر بغل نیست. به این ترتیب، بیماران از لنف ادم، که ممکن است به دلیل برداشتن غدد لنفاوی زیر بغل ایجاد شود، اجتناب می کنند.

از آنجایی که رنگ آبی داده شده در حین جراحی طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت از طریق ادرار دفع می شود، طبیعی است که ادرار شما آبی شود و پوست شما آبی به نظر برسد. پس از جراحی، هیچ بخیه‌ای روی زخم‌های سینه و زیر بغل زده نمی‌شود، فقط یک نوار ​​نازک زده می‌شود. این نوارها ضد آب هستند و مانع از استحمام نمی شوند. باندها ۱-۲ هفته پس از جراحی برداشته می شوند و از کرم هایی برای کاهش جای زخم استفاده می شود. در برخی از بیماران، کل سینه باید برداشته شود، زیرا تومورهای سینه متعدد و پراکنده در سینه هستند. در این بیماران درن هایی در زیر پوست و زیر بغل گذاشته می شود تا خون و سرمی که در آنجا جمع می شود تخلیه شود. این زهکش ها باید هر ۲۴ ساعت یکبار تخلیه شوند و مایع انباشته شده در آنجا اندازه گیری شود. هنگامی که مقدار مایع در اینجا به ۲۵-۳۰ میلی لیتر در ۲۴ ساعت کاهش یابد، درن ها توسط پزشک جراحی شما خارج می شود.

در بیمارانی که با تشخیص سرطان سینه تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، زمانی که برخی یا تمام غدد لنفاوی زیر بغل برداشته می شوند، خطر ایجاد لنف ادم در دست، بازو و ساعد در آن سمت وجود دارد. زیرا کانال های لنفاوی دست، ساعد و بازو به غدد لنفاوی زیر بغل می رسد. برداشتن غدد لنفاوی در اینجا خطر ایجاد ادم در بازو را به همراه دارد. اگر فقط بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان در زیر بغل انجام شود، خطر لنف ادم ۵-۶٪ است. با این حال، اگر تمام غدد لنفاوی برداشته شوند، این میزان افزایش می یابد. به همین دلیل پس از جراحی، بیماران باید از بازو در سمت عمل شده مراقبت کنند، بیش از حد به آن فشار نیاورند و از صدمات (سوختگی، بریدگی، هر گونه فشار و …) خودداری کنند. در غیر این صورت، خطر ایجاد لنف ادم در آن بازو افزایش می یابد.

برای جلوگیری از لنف ادم

• مراقبت و تمیز کردن ناخن ها، دست و بازو در سمتی که عمل جراحی سینه انجام شده بسیار مهم است. دست ها را باید به طور مکرر شست، کاملا خشک کرد و مرطوب نگه نداشت.

• از انجام مانیکور روی دست در سمت عمل شده خودداری شود و در حین کوتاه کردن ناخن از عفونت ناشی از آسیب پرهیز شود. موهای زیر بغل را باید با دستگاه برقی پاک کرد.

• مراقبت و خاصیت ارتجاعی پوست باید مورد توجه قرار گیرد و مرطوب کننده هایی با محتوای چربی بسیار کم مانند کرم های بدون روغن، شیر بدن و لوسیون بدن باید برای مرطوب کردن پوست استفاده شود. 

• در روزهای گرم برای جلوگیری از تعریق و جلوگیری از ایجاد قارچ روی پوست، باید به طور مکرر دوش آب گرم بگیرید، دستمال های پارچه ای نخی جاذب عرق را زیر هر دو سینه قرار دهید و در صورت خیس شدن آن ها را عوض کنید.

• از ماندن طولانی مدت زیر نور خورشید و محیط های بسیار گرم در ماه های تابستان خودداری کنید. 

• از گرمای اجاق گاز یا شومینه در حال سوختن دوری کنید.

• اشعه خورشید می تواند لنف ادم را افزایش دهد. هنگامی که گرمای خورشید زیاد است (بین ساعت های ۱۱ تا ۱۵) در دریا شنا نکنید، از آفتاب سوختگی خودداری کنید. هنگام آفتاب گرفتن از ناحیه جراحی و رادیوتراپی محافظت کنید. از کرم های محافظ با فاکتور حفاظتی بالا استفاده کنید. دست خود را برای مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار ندهید. هنگام سفر در هوای آفتابی، لباس های آستین بلند، رنگ روشن و گشاد بپوشید.

• هنگام اتو کردن، شستن ظروف یا لباس های شسته شده و یا آشپزی از دستکش های محافظ استفاده کنید و از سوختگی و بریدگی محافظت کنید.

• نیازی به رعایت رژیم غذایی خاصی ندارید. از یک رژیم غذایی متعادل و کافی استفاده کنید. هرگز وزن اضافه نکنید، سعی کنید با ورزش و رژیم غذایی وزن اضافی را کم کنید.

• وزن ایده آل خود را با رژیم غذایی کم نمک و سرشار از فیبر حفظ کنید. از افزایش وزن غیر ضروری خودداری کنید. چاقی تاثیر منفی بر ادم دارد و خطر عود بیماری شما را افزایش می دهد.

• در مصرف غذاهای حاوی پروتئین های آسان هضم (ماهی و مرغ) احتیاط کنید. (به شرطی که به پروتئین دریافتی خود توجه کنید.)

• از مصرف الکل و همچنین سیگار خودداری کنید.

• شنا، یوگا، ایروبیک در آب و پیاده روی منظم پس از جراحی سینه مفید است.

• در سفر با هواپیما یا اتوبوس بعد از جراحی حتما با پزشک خود مشورت کنید. در صورت لزوم، حتما بازوی خود را بانداژ کنید یا از بازوبند خود استفاده کنید.

• پس از هر گونه سوختگی یا جراحتی که ممکن است در سمت عمل شده رخ دهد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

فواید ورزش های توصیه شده برای انجام پس از جراحی:

• از ایجاد کلسیفیکاسیون در مفاصل شانه و بازو جلوگیری می کند یا از بین می برد.

• به بازو قبل از جراحی تحرک می دهد،

• تقویت عضلات دست، ساعد و بازو،

• به تسکین درد کمر، گردن، سر و شانه ناشی از جراحی و رادیوتراپی کمک می کند.

• از پوسچر کج/حالت ناقص جلوگیری می کند،

• از تورم (ادم لنفاوی) دست، ساعد و بازو جلوگیری می کند.

• این به تسریع بازگشت به حالت طبیعی و بهبود اندام کمک می کند. (تمرینات با حرکات محدود در ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی، قبل از بیرون آمدن درن ها – لوله هایی که از زخم خارج می شوند – شروع می شود.)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3]

۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری