021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

توده در پستان

وجود توده در پستان نشانه چیست؟ این امکان وجود دارد که توده‌هایی در پستان به وجود آید. توده‌ها به دو دسته کلی بدخیم و خوش خیم تقسیم بندی‌ می‌شوند. بیش از ۹۰ درصد توده‌ها در سینه خطری ایجاد نمی‌کنند نیازی هم به روند درمانی ندارند. ساختار پستان به صورتی است که هر خانم در طول زندگی خود این امکان را دارد که با انواع توده‌های خوش خیم رو به رو شود، در صورتی که توده‌های خوش خیم پستان درمان نشوند این امکان وجود دارد که به توده‌های بدخیم تبدیل شوند به همین خاطر پیشنهاد می‌شود در منزل به صورت خودآزمایی اقدام به پیدا کردن توده‌‌ها در سینه کنید. غربالگری پستان یکی از راه‌هایی است که به واسطه آن می‌توان به صورت مناسب روند از وجود توده در پستان آگاه شد. در حالت کلی وجود توده‌ها در پستان را می‌توان به سه گروه توده‌های بدون ریسک، با ریسک جزئی و با ریسک متوسط تقسیم بندی کرد.

فیبروآدنوم‌ها یکی از انواع توده‌های خوش خیم است که در صورت عدم توجه به درمان آن می‌تواند مشکلات مختلفی برای فرد بیمار ایجاد کند.

پستان و ساختمان‌ آن‌

پستان در انسان یک غده عرق است که شکل آن تغییر یافته است. پستان در مردان در همان شکل ابتدایی خود باقی می‌ماند اما در زنان با شروع فرآیند بلوغ این غده تغییر شکل یافته و بزرگ می‌شود. نوک پستان در مردان و زنان کوچک است اما‌هاله پستان پس از روند شروع فرآیند بزرگ می‌شود.

این امکان وجود دارد که در طول عمر، در پستان غددی به وجود آید. همان طور که عنوان شد تمام غدد موجود در پستان بدخیم نیستند و نیازی به درمان ندارد، اکثر خانم‌‌ها پس از لمس بافت توده در سینه با نگرانی زیاد برای مراجعه به پزشک اقدام می‌کنند. توجه داشته باشید که بیش از ۹۰ درصد توده‌های به وجود آمده در پستان غدد سرطانی نیستند و نیازی به درمان ندارند.

توده‌های موجود در سینه خانم‌ها

وجود هر توده در سینه نشان از سرطان نیست، انواع بیماری‌های دیگری وجود دارد که می‌تواند خود را به عنوان یک توده نشان دهد. توده‌هایی که در سینه خانم‌ها به وجود می‌آید خود به دسته بندی‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

توده‌های خوش خیم در پستان زنان

توده‌های خوش خیم که نیازی به درمان ندارد بیش از ۹۰ درصد است. توجه داشته باشید که توده‌های خوش خیم خود به دسته‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. فیبروآدنوم‌ها، فیبروکیستیک‌ها و… از انواع توده‌های خوش خیم هستند که امکان دارد خود را در پستان زنان نشان دهند.

توده‌های فیبروکستیک

توده‌های فیبروکستیک یکی از انواع توده‌های خوش خیم است. این توده با میزان درد زیادی خود را نشان می‌دهد. توده‌های فیبروکستیک یک بیماری نیستند و روند به وجود آمدن سرطان سینه را نشان می‌دهند. زمانی که سن زنان بالا می‌رود و به سن یائسگی می‌روند، این تغییرات خود را در پستان نشان می‌دهد. این توده‌ها عموما با روش‌های مختلفی تخلیه می‌‌شوند که رایج‌ترین شیوه‌ آن استفاده از سوزن برای درمان است.

توده‌های فیبروآدنوم‌ها

فیبروآدنوم‌ها یکی از رایج‌ترین توده‌های خوش خیم پستان است که عموما خود را در خانم‌های ۲۰ تا ۳۵ ساله نشان می‌دهد. در صورتی که فیبروآدنوم‌ها در همان ابتدا تشخیص داده شود با روش‌های دارویی می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد اما اگر توده پیشرفت کرده باشد اقدام به انجام روش جراحی سینه لازم و ضروری خواهد بود.

علامت‌های وجود توده خوش خیم در پستان

توده‌های پستان منظم هستند، این نکته را در نظر داشته باشید که یک خانم در طول زندگی عادی خود به احتمال زیاد دچار توده‌های خوش خیم پستان می‌شوند این بدان معنا نیست که این توده‌ها حتما نشان دهنده سرطان پستان نیستند. هرچند توصیه می‌شود که پس از به وجود آمدن هر نوع توده حتی خوش خیم به یک پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا روند درمانی شروع شود. در حالت کلی می‌توان گفت که علامت‌های وجود توده‌های خوش خیم در پستان به صورت زیر است.

  1. وجود درد در سینه
  2. وجود تغییر در نوک سینه
  3. وجود توده‌های کوچک و بزرگ در سینه
  4. ترشح از نوک سینه

جراحی توده‌های خوش خیم سینه

یکی از مواردی که پس از به وجود آمدن هر نوع توده در پستان باید به آن توجه نشان داد، مراجعه به پزشک متخصص است. توده‌های خوش خیم این امکان را دارند که در صورت عدم درمان به توده‌های بدخیم تبدیل شوند به همین خاطر جراحان توده‌های خوش خیم را برای جلوگیری از رشد و مبتلا شدن فرد به سرطان از پستان خارج می‌کنند. فیبروآدنوم‌ها همان طور که عنوان شد یک نوع توده‌های خوش خیم هستند که در صورت عدم درمان به توده‌های بدخیم سینه تبدیل می‌شوند.

توده‌های بینابینی پستان

توده‌های بینابینی در حالت عادی جزو توده‌های خوش خیم به حساب می‌آیند اما این امکان وجود دارد که به توده‌های بدخیم تبدیل شوند. توده‌های بینابینی با تقسیم شدن به وجود می‌آیند. اگر در ابتدای به وجود آمدن این توده‌ها توجه کافی برای درمان آن‌‌ها نشود این امکان وجود دارد که این توده‌ها روند تقسیم سلولی بیشتری را دنبال کنند و تشکیل یک توده سرطانی بدهند.

توده‌های بدخیم پستان

منظور از توده‌های بدخیم توده‌هایی است که این امکان را دارند که به مناطق مختلف بدن دسترسی داشته باشند. این توده‌ها در صورتی که روند درمانی مناسبی برای درمان آن‌ها در نظر گرفته نشود سرتاسر بدن را پوشش خواهند داد و باعث خواهد شد که روند درمانی با مشکل رو به رو شود. با وجود پیشرفت‌های مختلف در علم پزشکی و کشف روش‌های درمانی مختلف، در حال حاضر با مراجعه به جراح سینه و با روند تشخیصی به راحتی می‌توان انواع توده‌های بدخیم پستان را از بین برد.

جلوگیری از ابتلا به توده‌های پستان

انجام خودآزمایی پستان به صورت ماهیانه می‌تواند از به وجود آمدن سرطان پستان تا اندازه زیادی جلوگیری کند. توجه داشته باشید که غربالگری پستان می‌تواند یکی از مهم‌ترین رکن‌های اطلاع از وجود توده در پستان باشد به همین خاطر پیشنهاد می‌شود حتما در مدت زمان‌های معلوم نسبت به انجام غربالگری اقدام کنید.

آیا هر توده ای در پستان سرطان است؟

توده‌های موجود در پستان به طور کلی می‌توانند هم خوش خیم باشند وهم بدخیم (سرطان). برخی از این توده‌ها خوش خیم هستند اما در همین حال هم می‌توانند زمینه ساز سرطان باشند. اصولا اغلب توده‌های پستان خوش خیم هستند اما درصورت مواجهه با هر توده جدید در پستان لازم است احتمال سرطان مد نظر گرفته شود.

آیا هر توده‌ای در پستان لازم است جراحی شود؟

در اغلب مواقع با بررسی‌های لازم اگر خوش خیم بودن آن محرز شود و اطمینان حاصل شود که خطری ندارد نیاز به جراحی نیست.

چطور می‌توان از سرطانی یا سرطان زا نبودن یک توده اطمینان حاصل نمود؟

با روش‌هایی همانند بررسی حال عمومی بیمار ، معاینه، تصویربرداری ( رادیولوژی ) و نمونه برداری خوش خیم یا بدخیم بودن توده را میتوان تشخیص داد اما بهترین و مطمئن ترین روش برای تشخیص توده خوشخیم از بدخیم نمونه برداری است که البته در برخی موارد نمونه برداری نیز لازم نمی‌شود.

آیا با معاینه میتوان از سرطانی بودن توده اطمینان حاصل نمود؟

معاینه اولین راه است اما باید آگاه باشید که در معاینه اولیه ممکن است در معاینه به طور قطع از سرطانی بودن یا سرطانی نبودن توده نمی‌توان اطمینان حاصل نمود بلکه ممکن است نکاتی پیدا شود که شک به سرطان را افزایش یا کاهش دهد .برای اطمینان لازم است تا یافته‌های معاینه با تصویربرداری تایید شوند.

آیا انجام ماموگرافی همیشه لازم است؟

معمولا در افراد بالای ۳۵ سال در صورت مواجهه با توده اولین تصویربرداری ماموگرافی است اما در خانم‌های زیر ۳۵ سال معمولا از سونوگرافی استفاده می‌شود اما در بعضی مواقع ممکن است در ادامه بررسی‌ها ماموگرافی و MRI هم لازم شود.

دقیق ترین روش تصویر برداری برای تشخیص توده پستان کدام است؟

بهترین و دقیق ترین روش تشخیص توده در پستان MRI است که معمولا به دلیل هزینه بالا و احتمال مشکوک نشان دادن توده‌های خوش خیم فقط در موارد خاص توصیه می‌شود. تقریبا می‌توان اذعان داشت هیچ روشی وجود ندارد که به طور قطعی نوع توده را مشخص سازد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری