021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

توده پستان

توده پستان؛وجود توده در پستان نشانه چیست؟ این امکان وجود دارد که توده‌هایی در پستان به وجود آید. توده‌ها به دو دسته کلی بدخیم و خوش خیم تقسیم بندی‌ می‌شوند. بیش از ۹۰ درصد توده‌ها در سینه خطری ایجاد نمی‌کنند نیازی هم به روند درمانی ندارند. ساختار پستان به صورتی است که هر خانم در طول زندگی خود این امکان را دارد که با انواع توده‌های خوش خیم رو به رو شود، در صورتی که توده‌های خوش خیم پستان درمان نشوند این امکان وجود دارد که به توده‌های بدخیم تبدیل شوند به همین خاطر پیشنهاد می‌شود در منزل به صورت خودآزمایی اقدام به پیدا کردن توده‌‌ها در سینه کنید. غربالگری پستان یکی از راه‌هایی است که به واسطه آن می‌توان به صورت مناسب روند از وجود توده در پستان آگاه شد. در حالت کلی وجود توده‌ها در پستان را می‌توان به سه گروه توده‌های بدون ریسک، با ریسک جزئی و با ریسک متوسط تقسیم بندی کرد.

فیبروآدنوم‌ها یکی از انواع توده‌های خوش خیم است که در صورت عدم توجه به درمان آن می‌تواند مشکلات مختلفی برای فرد بیمار ایجاد کند.

توده پستان:پستان و ساختمان‌ آن‌

پستان در انسان یک غده عرق است که شکل آن تغییر یافته است. پستان در مردان در همان شکل ابتدایی خود باقی می‌ماند اما در زنان با شروع فرآیند بلوغ این غده تغییر شکل یافته و بزرگ می‌شود. نوک پستان در مردان و زنان کوچک است اما‌هاله پستان پس از روند شروع فرآیند بزرگ می‌شود.

این امکان وجود دارد که در طول عمر، در پستان غددی به وجود آید. همان طور که عنوان شد تمام غدد موجود در پستان بدخیم نیستند و نیازی به درمان ندارد، اکثر خانم‌‌ها پس از لمس بافت توده در سینه با نگرانی زیاد برای مراجعه به پزشک اقدام می‌کنند. توجه داشته باشید که بیش از ۹۰ درصد توده‌های به وجود آمده در پستان غدد سرطانی نیستند و نیازی به درمان ندارند.

توده‌های موجود در سینه خانم‌ها

وجود هر توده در سینه نشان از سرطان نیست، انواع بیماری‌های دیگری وجود دارد که می‌تواند خود را به عنوان یک توده نشان دهد. توده‌هایی که در سینه خانم‌ها به وجود می‌آید خود به دسته بندی‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

توده‌های خوش خیم در پستان زنان

توده‌های خوش خیم که نیازی به درمان ندارد بیش از ۹۰ درصد است. توجه داشته باشید که توده‌های خوش خیم خود به دسته‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. فیبروآدنوم‌ها، فیبروکیستیک‌ها و… از انواع توده‌های خوش خیم هستند که امکان دارد خود را در پستان زنان نشان دهند.

توده‌های فیبروکستیک

توده‌های فیبروکستیک یکی از انواع توده‌های خوش خیم است. این توده با میزان درد زیادی خود را نشان می‌دهد. توده‌های فیبروکستیک یک بیماری نیستند و روند به وجود آمدن سرطان سینه را نشان می‌دهند. زمانی که سن زنان بالا می‌رود و به سن یائسگی می‌روند، این تغییرات خود را در پستان نشان می‌دهد. این توده‌ها عموما با روش‌های مختلفی تخلیه می‌‌شوند که رایج‌ترین شیوه‌ آن استفاده از سوزن برای درمان است.

توده‌های فیبروآدنوم‌ها

فیبروآدنوم‌ها یکی از رایج‌ترین توده‌های خوش خیم پستان است که عموما خود را در خانم‌های ۲۰ تا ۳۵ ساله نشان می‌دهد. در صورتی که فیبروآدنوم‌ها در همان ابتدا تشخیص داده شود با روش‌های دارویی می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد اما اگر توده پیشرفت کرده باشد اقدام به انجام روش جراحی سینه لازم و ضروری خواهد بود.

علامت‌های وجود توده خوش خیم در پستان

توده‌های پستان منظم هستند، این نکته را در نظر داشته باشید که یک خانم در طول زندگی عادی خود به احتمال زیاد دچار توده‌های خوش خیم پستان می‌شوند این بدان معنا نیست که این توده‌ها حتما نشان دهنده سرطان پستان نیستند. هرچند توصیه می‌شود که پس از به وجود آمدن هر نوع توده حتی خوش خیم به یک پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا روند درمانی شروع شود. در حالت کلی می‌توان گفت که علامت‌های وجود توده‌های خوش خیم در پستان به صورت زیر است.

  1. وجود درد در سینه
  2. وجود تغییر در نوک سینه
  3. وجود توده‌های کوچک و بزرگ در سینه
  4. ترشح از نوک سینه

جراحی توده‌های خوش خیم سینه

یکی از مواردی که پس از به وجود آمدن هر نوع توده در پستان باید به آن توجه نشان داد، مراجعه به پزشک متخصص است. توده‌های خوش خیم این امکان را دارند که در صورت عدم درمان به توده‌های بدخیم تبدیل شوند به همین خاطر جراحان توده‌های خوش خیم را برای جلوگیری از رشد و مبتلا شدن فرد به سرطان از پستان خارج می‌کنند. فیبروآدنوم‌ها همان طور که عنوان شد یک نوع توده‌های خوش خیم هستند که در صورت عدم درمان به توده‌های بدخیم سینه تبدیل می‌شوند.

توده‌های بینابینی پستان

توده‌های بینابینی در حالت عادی جزو توده‌های خوش خیم به حساب می‌آیند اما این امکان وجود دارد که به توده‌های بدخیم تبدیل شوند. توده‌های بینابینی با تقسیم شدن به وجود می‌آیند. اگر در ابتدای به وجود آمدن این توده‌ها توجه کافی برای درمان آن‌‌ها نشود این امکان وجود دارد که این توده‌ها روند تقسیم سلولی بیشتری را دنبال کنند و تشکیل یک توده سرطانی بدهند.

برای دانستن درباره تفاوت ماموگرافی دیجیتال ۳ بعدی و ماموگرافی ۲ بعدی و ام آر آی چیست؟ بر روی آن کلیک کنید.

توده‌های بدخیم پستان

منظور از توده‌های بدخیم توده‌هایی است که این امکان را دارند که به مناطق مختلف بدن دسترسی داشته باشند. این توده‌ها در صورتی که روند درمانی مناسبی برای درمان آن‌ها در نظر گرفته نشود سرتاسر بدن را پوشش خواهند داد و باعث خواهد شد که روند درمانی با مشکل رو به رو شود. با وجود پیشرفت‌های مختلف در علم پزشکی و کشف روش‌های درمانی مختلف، در حال حاضر با مراجعه به جراح سینه و با روند تشخیصی به راحتی می‌توان انواع توده‌های بدخیم پستان را از بین برد.

جلوگیری از ابتلا به توده‌های پستان

انجام خودآزمایی پستان به صورت ماهیانه می‌تواند از به وجود آمدن سرطان پستان تا اندازه زیادی جلوگیری کند. توجه داشته باشید که غربالگری پستان می‌تواند یکی از مهم‌ترین رکن‌های اطلاع از وجود توده در پستان باشد به همین خاطر پیشنهاد می‌شود حتما در مدت زمان‌های معلوم نسبت به انجام غربالگری اقدام کنید.

آیا هر توده ای در پستان سرطان است؟

توده‌های موجود در پستان به طور کلی می‌توانند هم خوش خیم باشند وهم بدخیم (سرطان). برخی از این توده‌ها خوش خیم هستند اما در همین حال هم می‌توانند زمینه ساز سرطان باشند. اصولا اغلب توده‌های پستان خوش خیم هستند اما درصورت مواجهه با هر توده جدید در پستان لازم است احتمال سرطان مد نظر گرفته شود.

آیا هر توده‌ای در پستان لازم است جراحی شود؟

در اغلب مواقع با بررسی‌های لازم اگر خوش خیم بودن آن محرز شود و اطمینان حاصل شود که خطری ندارد نیاز به جراحی نیست.

چطور می‌توان از سرطانی یا سرطان زا نبودن یک توده اطمینان حاصل نمود؟

با روش‌هایی همانند بررسی حال عمومی بیمار ، معاینه، تصویربرداری ( رادیولوژی ) و نمونه برداری خوش خیم یا بدخیم بودن توده را میتوان تشخیص داد اما بهترین و مطمئن ترین روش برای تشخیص توده خوشخیم از بدخیم نمونه برداری است که البته در برخی موارد نمونه برداری نیز لازم نمی‌شود.

آیا با معاینه میتوان از سرطانی بودن توده اطمینان حاصل نمود؟

معاینه اولین راه است اما باید آگاه باشید که در معاینه اولیه ممکن است در معاینه به طور قطع از سرطانی بودن یا سرطانی نبودن توده نمی‌توان اطمینان حاصل نمود بلکه ممکن است نکاتی پیدا شود که شک به سرطان را افزایش یا کاهش دهد .برای اطمینان لازم است تا یافته‌های معاینه با تصویربرداری تایید شوند.

آیا انجام ماموگرافی همیشه لازم است؟

معمولا در افراد بالای ۳۵ سال در صورت مواجهه با توده اولین تصویربرداری ماموگرافی است اما در خانم‌های زیر ۳۵ سال معمولا از سونوگرافی استفاده می‌شود اما در بعضی مواقع ممکن است در ادامه بررسی‌ها ماموگرافی و MRI هم لازم شود.

دقیق ترین روش تصویر برداری برای تشخیص توده پستان کدام است؟

بهترین و دقیق ترین روش تشخیص توده در پستان MRI است که معمولا به دلیل هزینه بالا و احتمال مشکوک نشان دادن توده‌های خوش خیم فقط در موارد خاص توصیه می‌شود. تقریبا می‌توان اذعان داشت هیچ روشی وجود ندارد که به طور قطعی نوع توده را مشخص سازد.

سینه ها  هم در مردان و هم در زنان وجود دارد، اما آنها فقط در زنان عملکردی دارند. عملکرد بیولوژیکی آنها تولید شیر برای شیر دادن به نوزاد است.

آناتومی سینه

سینه ها در سطح قفسه سینه، جلوی عضله سینه ای در هر طرف قرار دارند و از نظر ارتفاع تا استخوان ترقوه و در عرض از زیر بغل تا وسط جناغ تقریباً امتداد دارند. آنها نامتقارن هستند و فاقد ماهیچه هستند. آنها توسط رباط ها های آن قسمت حمایت می شوند.

سینه ها از یک غده پستانی، بافت همبند و بافت چربی تشکیل شده است. این بافت های چربی است که به آن ها شکل و هم حجم می دهد. آنها که توسط پوست پوشانده شده اند، در مرکز خود یک ناحیه رنگدانه دار به نام آرئول پستانی دارند که خود نوک سینه را احاطه کرده است (روزنه تخلیه شیر). غده پستانی از ۱۵ تا ۲۵ لوب تشکیل شده است که حاوی لوبول هستند. این لوبول ها حاوی واحدهای ترشحی به نام آسینی هستند که شیر تولید می کنند. دومی توسط مجاری ترشحی، مجاری شیر، از لوبول ها به نوک پستان منتقل می شود.

بیشتربدانید:ام آر آی چیست؟ – حاملگی خارخ از رحم سونوگرافی تشخیص جنسیتترشح پستان

رشد سینه

سینه ها در بدو تولد

غده پستانی نابالغ است و تا سن بلوغ خفته باقی می ماند. در پسران تا آخر عمر در این مرحله ی مشخص باقی می ماند.

سینه ها در دوران بلوغ

در دختران، سینه ها تحت تأثیر هورمون های ترشح شده از تخمدان (استروژن و پروژسترون) رشد می کنند. سپس مشاهده می کنیم:

افزایش حجم سینه،

برآمدگی نوک پستان به همراه بزرگ شدن و رنگدانه شدن هاله،

توسعه مجاری و غددی که شیر تولید می کنند.

رشد نهایی سینه ها ی افراد در اولین بارداری انجام می شود.

سینه ها در دوران بارداری و بعد از آن

تحت تأثیر چندین هورمون (عمدتاً استروژن، پروژسترون و پرولاکتین)، سینه‌ها از طریق تکثیر مجاری و لوبول‌ها و همچنین بافت چربی افزایش می‌یابند. نوک پستان بیرون می‌آید و آرئول ظاهری دانه‌دار به خود می‌گیرد، زیرا با غده‌هایی پوشیده شده است که عرق ترشح می‌کنند و به عنوان روان کننده در طول شیردهی عمل می‌کنند.

سینه ها در یائسگی

ترشح هورمونی متوقف می شود، غده پستانی آتروفی می شود. با این حال، حجم آن همیشه کاهش نمی یابد زیرا با بافت فیبری یا چربی جایگزین می شود.

فیزیولوژی و بافت شناسی

عملکرد بیولوژیکی سینه ها تولید و ترشح شیر برای تغذیه ی یک نوزاد است: این پدیده شیردهی نام دارد.

پس از زایمان، هورمونی به نام پرولاکتین، لوبول های غده پستانی را تحریک می کند که سپس شیر تولید می کند. شیر از طریق مجاری شیر که تحت تأثیر هورمون دیگری به نام اکسی توسین منقبض می شود، منتقل و خارج می شود. شیردهی مادر به لطف رفلکس مکیدن کودک حفظ می شود: تحریک نوک پستان موجب تولید پرولاکتین می شود که دوباره موجب ترشح شیر می شود.

آسیب شناسی و بیماری های سینه

پاتولوژی های خوش خیم

ماستودینیا قبل از شروع قاعدگی: مربوط به تنش دردناک سینه ها در روزهای قبل از این قوانین است. یک پدیده رایج، اما اگر درد خیلی شدید باشد، ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

ترشحات از نوک پستان: خارج از بارداری و شیردهی غیر طبیعی هستند. علت ممکن است تومور خوش خیم، پریود نشدن یا تومور در مجرای شیر باشد. سپس نیاز است با پزشک مشورت شود.

فیبروآدنوم: تومورهای خوش خیم، به طور کلی سخت و جدا شده. با این حال، نظارت بر آنها ضروری است.

ماستوزها: تومورهای بدنی خوش خیمی هستند که با متراکم شدن بافت غده مشخص می شوند. ممکن است ندول های دردناک (معمولاً اندازه غیر طبیعی گرد) یا کیست های مکرر پر از مایع ظاهر شوند. این تومورها با لمس قابل تشخیص هستند. مصرف خوراکی پروژسترون (مشتق شده از پروژسترون) یا سوراخ کردن کیست ها برای تخلیه مایع موثر است.

سرطان پستان: اولین سرطان زن، علت اصلی مرگ و میر در میان زنان است که در سال ۲۰۱۵ در فرانسه حدود ۱۱۹۰۰ مرگ برآورد شده است. بر اساس گزارش موسسه ملی سرطان (۴)، تقریباً ۵۴۰۰۰ مورد جدید سرطان سینه در سال ۲۰۱۵ پیش بینی می شد. از هر ۹ زن، یک زن مبتلا می شود و با افزایش سن، این خطر افزایش می یابد.

سرطان سینه می تواند در مردان هم ایجاد شود. با تنها ۱ درصد از کل سرطان های سینه و ۰٫۵ درصد سرطان های مردانه، موارد نادر هستند.

علائم کشش: پارگی در درم عمیق. علائم کشش عمدتاً روی شکم، سینه ها، بازوها، باسن و ران ها قرار دارند. بسیار رایج است، آنها می توانند در دوران بارداری، در طی افزایش یا کاهش وزن قابل توجه و ناگهانی یا در دوران نوجوانی ظاهر شوند.

پیشگیری و درمان سینه

جلوگیری

به گفته سازمان بهداشت جهانی، داشتن یک رژیم غذایی سالم، انجام تمرینات بدنی و مبارزه با مصرف الکل، اضافه وزن و چاقی می تواند در بروز سرطان سینه تاثیرگذار باشد.

تغذیه با شیر مادر، فواید برای مادر و کودک

یک مطالعه بین‌المللی که در ۲۹ ژانویه منتشر شد و داده‌های ۱۶۴ مطالعه دیگر را جمع‌بندی کرد، به این نتیجه رسید که تغذیه با شیر مادر می‌تواند سالانه از مرگ ۸۲۳۰۰۰ کودک زیر ۵ سال در سراسر جهان جلوگیری کند و از بیماری‌های دوران کودکی جلوگیری کند. علاوه بر این، نویسندگان تأیید می‌کنند که این امر تعداد مرگ و میرهای سالانه ناشی از سرطان سینه را تا ۲۰۰۰۰ کاهش می‌دهد. این نتیجه‌گیری‌ها با نتایج سازمان جهانی بهداشت همخوانی دارد که در سال ۲۰۱۴ از نجات ۸۰۰۰۰۰ کودک به لطف شیردهی صحبت کرده بود.

درمان ها

Dogmatil: داروی اعصاب اختلالات اضطرابی در بزرگسالان و اختلالات رفتاری در کودکان را نمایان میکند. در دوزهای بالا، می تواند موجب آمنوره یا گالاکتوره (جریان غیر طبیعی شیر از یک یا دو نوک پستان به دلیل خارج از دوره تولید شیر) شود.

مواد شیمیایی: در سال ۲۰۱۴، یک مطالعه آمریکایی، مواد شیمیایی را فهرست کرد که می توانند باعث سرطان سینه شوند. بنزین، گازوئیل یا حتی حلال ها مثال هایی هستند.

ماموگرافی: عکسبرداری با اشعه ایکس از سینه ها که امکان تجسم دقیق ساختار داخلی آنها را فراهم می کند. در صورت وجود تومورها، ماموگرافی تشخیص بدخیم یا خوش خیم بودن آنها را ممکن می سازد. به گفته سازمان جهانی بهداشت، به لطف این معاینه، مرگ و میر در زنان بالای ۵۰ سال بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش می یابد.

خودآزمایی پستان: لمس سینه ها توسط خود خانم ها به منظور شناخت سینه ها و نظارت بر ظاهر آنها انجام می شود. در صورت بروز ندول یا تغییر در اندازه، شکل، خط سینه یا نوک پستان، مشورت با متخصص ضروری است.

آزمایش ژنتیکی: جهش‌های ژنتیکی با استعداد ابتلا به سرطان پستان، مانند جهش در ژن‌های BRCA1 و BRCA210 مرتبط است. در صورت داشتن سابقه خانوادگی، می توان آزمایش ژنتیکی انجام داد تا مشخص شود که آیا بیمار ناقل چنین جهشی است یا خیر.

انجام سونوگرافی سینه: تکنیک تصویربرداری اولتراسوند برای تجسم  فضای داخل سینه ها

بیوپسی: معاینه پزشکی که شامل نمونه برداری از تومور پستان به منظور تشخیص سرطانی بودن یا نبودن آن است. ممکن است که با سوراخ شدن همراه باشد.

ماستکتومی: برداشتن جزئی یا کامل پستان به منظور برداشتن غده پستانی انجام می شود. در مورد سرطان سینه و یا برای پیشگیری آن انجام می شود. در این مورد، این پیشنهاد فقط برای زنان حامل جهش در ژن‌های BRCA1 و BRCA2 مانند آنجلینا جولی انجام می‌شود. احتمال ابتلا به سرطان سینه قبل از ۷۰ سالگی و سپس ۶۵ تا ۸۵ درصد (در مقایسه با ۱۰ درصد در زنان غیر ناقل). این عمل خطر ابتلا به سرطان سینه را تا ۹۰ درصد کاهش می دهد.

چنین عملی زخمی بر روی سینه بر جای می گذارد که می تواند منبع آسیب های روانی در زنان باشد. در ۱۲ ژانویه، موسسه گوستاو روسی (Villejuif) برای اولین بار در جهان ماستکتومی را با استفاده از یک ربات انجام داد. این تکنیک امکان برش پوست زیر بغل را به منظور برجای گذاشتن اسکار محتاطانه تر و کمتر آسیب زا فراهم کرد. جراح به دلیل کمبود دید و یا دامنه حرکتی نمی تواند چنین حرکتی را در شرایط خوب انجام دهد.

تصویربرداری جردن بهترین مرکز ماموگرافی در تهران  با ارائه خدمات ماموگرافی، ماموگرافی دیجیتال و۳ بعدی و ماموگرافی هالوژیک، سونوگرافی سینه و بیوپسی در خدمت شما عزیزان میباشد.

بازسازی سینه:

بعد از ماستکتومی: بازسازی سینه می تواند مستقیماً به دنبال برداشتن سینه ها باشد یا بعداً انجام شود، اغلب در پایان درمان ها. دو روش اصلی وجود دارد: قرار دادن پروتز داخلی (ایمپلنت سینه) یا استفاده از بافت گرفته شده از سایر قسمت های بدن (بازسازی فلپ). این عمل سیستماتیک نیست، برخی از زنان ترجیح می دهند سینه های خود را بازسازی نکنند.

اصلاح حجم سینه ها: عمل جراحی پلاستیک، کمتر از ۱ درصد از زنانی را که مایل به تغییر حجم سینه خود هستند، اغوا می کند.

تاریخچه و نماد سینه

سینه ها نمادی از زنانگی و فریبندگی هستند و همچنین مظهر مادری و شیردهی هستند.

درک قفسه سینه

توسط مردان

شیء فانتزی، مردان عموماً مجذوب سینه های زنان هستند. طبق یک مطالعه، برای ۸۲ درصد از مردان مورد بررسی، سینه ها دومین قسمت مورد علاقه بدن زنان است. در جایگاه اول صورت (۸۶ درصد) قرار دارد.

توسط زنان

بر اساس نظرسنجی مجله بریتانیایی «دیلی میرور»، ۳۰ درصد از ۱۶۷ زن مورد سؤال گفته اند که از سینه های خود متنفر هستند و تنها ۱۰ درصد از آنها راضی هستند. علاوه بر این، سینه ها آخرین عناصر فیزیکی هستند که زنان در خانه خود (۱۶٪)، پشت چشم ها (۵۱٪)، دهان و لبخند (۲۸٪) و موها (۲۴٪) دوست دارند. با این حال، یک مطالعه آمریکایی نشان می دهد که زنان به اندازه مردان روی سینه زنان دیگر درنگ می کنند. اما در مورد آنها، مقایسه شبح های آنهاست.

بیشتربدانید:ام آر آی چیست؟ – حاملگی خارخ از رحم سونوگرافی تشخیص جنسیتترشح پستان

نکات قابل توجه که باید به آن ها دقت کنید:

چگونه توده غیر طبیعی در سینه را تشخیص دهیم؟

تمام مشکل در این واقعیت نهفته است که بافت سینه به طور طبیعی می تواند جنبه های “برآمدگی” را نشان دهد. با این حال، با لمس خود، ممکن است احساس کنید که برخی از توده ها بزرگتر از حد معمول هستند. برخی از توپ ها در سینه سفت و/یا کم و بیش متحرک هستند.

البته درد جنبه ای است که باید به دقت مورد توجه قرار گیرد. به طور مشابه، ترشحات از نوک پستان باید به شما هشدار دهد، به خصوص اگر خونی باشد، و همچنین ناهنجاری های پوست سینه. این علائم باید شما را به مشاوره سوق دهد.

اما نترسید، توده در سینه یک پدیده شایع است. در اکثریت قریب به اتفاق موارد، آنها نشانه سرطان سینه نیستند.

علل احتمالی ندول یا کیست پستان چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که می تواند ظاهر ناگهانی یا آهسته توده ها را در یک یا حتی هر دو سینه توضیح دهد. در اینجا موارد اصلی وجود دارد:

کیست سینه

این تومور خوش خیم در زنان بین ۳۵ تا ۵۰ سال شایع است. کیست سینه یک پاکت پر از مایع است که می تواند در هر دو یا هر دو سینه ظاهر شود. کیست سینه هنگام لمس، نرم، متحرک و گاهی دردناک است. علاوه بر این، حساسیت آنها در دوران قاعدگی افزایش می یابد. با چند استثنا، کیست پستان به سرطان سینه تبدیل نمی شود.

تغییرات فیبروکیستیک

اینها تغییراتی در بافت پستان هستند که بیشتر اوقات منشا هورمونی دارند. آنها با وجود کیست ها، گره ها (توده های جامد) و/یا درد و افزایش حساسیت به لمس بیان می شوند. تغییرات فیبروکیستیک عمدتاً بر زنانی تأثیر می‌گذارد که اولین قاعدگی خود را خیلی زود تجربه کرده‌اند، آن‌هایی که فرزندی ندارند یا اولین فرزند خود را پس از ۳۰ سال به دنیا آورده‌اند.

تغییرات فیبروکیستیک خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهد.

نام های شناخته شده دیگر: ماستوز اسکلروسیستیک، فیبروز کیستیک پستان، ماستوپاتی فیبروکیستیک، دیستروفی فیبروکیستیک، دیسپلازی پستان…

فیبروآدنوم (یا فیبروآدنوم)

این یک ندول خوش خیم است که اغلب در زنان در سنین باروری دیده می شود. در لمس، گرد و صاف و در ظاهر متحرک است. بیشتر اوقات با عرض ۲ یا ۳ سانتی متر بدون درد است. تکامل آن به سرطان سینه نادر است.

آبسه سینه (عفونت)

به طور عمده در دوران شیردهی، عفونت باکتریایی می تواند باعث التهاب سینه شود: این ورم پستان است. در برخی موارد (نادر، نگران نباشید)، در نهایت منجر به آبسه، به عبارت دیگر تجمع موضعی چرک می شود. سپس توده گرم، سخت، گاهی بسیار دردناک و همراه با تب است.

لیپوم سینه

این توده چربی، اغلب بیضی شکل، درست زیر پوست سینه رشد می کند. او کاملاً خوش خیم است.

سرطان پستان

این تنها در حدود ۱۰ درصد از توده های سینه دخیل است. اولین علامت قابل لمس آن ممکن است فقط یک توده جامد، بدون درد و کاملاً متمایز از بقیه بافت پستان باشد. گاهی اوقات با تورم غدد زیر بغل، تغییر در ظاهر پوست سینه یا نوک پستان یا ترشحات همراه است.

در مورد سرطان سینه التهابی، که شکل نادری است، سینه نیز قرمز، گرم و متورم می شود، گویی عفونی شده است.

۸۰ درصد سرطان های سینه در زنان بالای ۵۰ سال ایجاد می شود.

توده در سینه: چه زمانی نگران باشیم؟

علائم خاصی باید شما را به مشورت با متخصص سوق دهد:

توده ای مخصوصا حجیم

یک توده سخت و دردناک

یک حساسیت غیر معمول

ترشح خونی یا شفاف از نوک پستان

قرمزی یا تغییر در ظاهر پوست سینه

تغییر در ظاهر نوک پستان، به خصوص اگر به سمت داخل چرخانده شود (به این حالت نوک پستان معکوس، نوک پستان فرورفته یا حتی نوک پستان معکوس گفته می شود)

با چه کسی مشورت کنیم؟

با کوچکترین شک، اگر توده ای غیرعادی در سینه مشاهده کردید، برای تشخیص مشورت کنید.

با متخصص زنان یا پزشک عمومی خود صحبت کنید، که می تواند اولین معاینه بالینی را انجام دهد و یک لمس را به ثمر برساند. در صورت نیاز به معاینات بیشتر، پزشک شما را معرفی خواهد کرد.

تشخیص: امتحاناتی که در انتظار شماست

ابتدا پزشک یک معاینه بصری و یک لمس انجام می دهد که او را در مورد ماهیت بالقوه توده پستان آگاه می کند.

به طور خاص در صورت وجود کیست، سیتوپانکسچر را می توان بدون بیهوشی در اتاق مشاوره انجام داد. این شامل وارد کردن یک سوزن بسیار ظریف برای خارج کردن مایع است. خیلی دردناک نیست و اغلب مشکل را حل می کند. از آسپیراسیون با سوزن ریز نیز می توان برای تجزیه و تحلیل ترکیب مایع استفاده کرد و در نتیجه مسیر سرطانی را رد کرد.

با این حال، در برخی موارد، گرفتن نمونه بافت برای بیوپسی ضروری است. این کار توسط رادیولوژیست انجام می شود.

در شرایط دیگر، به ویژه برای آدنوفیبروم، تشخیص نیاز به یک بررسی تصویربرداری قبلی دارد: سونوگرافی، ماموگرافی، یا حتی MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی).

توده در سینه: چه درمان هایی؟

اغلب اوقات، ندول یا کیست پستان نیازی به درمان خاصی ندارد و خود به خود ناپدید می شود. پزشک شما ممکن است درمان هورمونی یا صرفاً پوشیدن یک سوتین مناسب را برای بهبود راحتی و همچنین داروهای مسکن پیشنهاد کند.

ممکن است یک عمل جراحی برای برداشتن حجیم‌ترین، آزاردهنده‌ترین یا دردناک‌ترین توده‌ها پیشنهاد شود.

اگر آبسه سینه باشد آنتی بیوتیک تجویز می شود.

در نهایت، در مواجهه با سرطان سینه، می توان انواع مختلفی از درمان را در نظر گرفت: جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی، هورمون درمانی و غیره پس از تصمیمی که در یک جلسه مشاوره چند رشته ای گرفته شده و با شما به اشتراک گذاشته می شود.

و مردان در همه اینها؟

گاهی اوقات مردان سینه‌های متورم یا حساس‌تر از حد طبیعی دارند که به‌صورت توده‌ای در نوک پستان ظاهر می‌شود. ممکن است ژنیکوماستی باشد، یک بیماری بی ضرر.

اما مردان نیز ممکن است که به سرطان سینه مبتلا شوند. تخمین زده می شود که امروزه ۱ درصد از سرطان های سینه مردانه اتفاق می افتد. مانند زنان، یکی از علائم، ظهور یک توده کوچک در سینه، به خصوص زیر نوک پستان است.

توده در سینه: چه دلایلی ممکن است خوش خیم باشد؟

ایجاد توده در سینه (یا کیست سینه) بسیار رایج است. همیشه به بدترین ها فکر نکن! چندین علت خوش خیم می تواند وجود توده را توضیح دهد. رایج ترین آنها عبارتند از:

فیبروآدنوم (یا فیبروآدنوم): این شایع ترین تومور خوش خیم پستان در زنان زیر ۲۵ سال است. فیبروآدنوم از مخلوطی از بافت غده ای و بافت فیبری تشکیل شده است. توده ای به قطر ۲ تا ۳ سانتی متر، گرد و صاف است که زیر انگشتان (مانند یک توپ کشویی) با خطوط بسیار منظم و بافت لاستیکی “غلط” می کند. معمولاً بدون درد است و با ترشح از نوک پستان همراه نیست. یک زن ممکن است یک یا چند آدنوفیبروم در یک یا هر دو سینه داشته باشد.

کیست: یک کیسه کوچک پر از مایع است که در پستان ایجاد می شود و در زنان بالای ۳۵ تا ۵۰ سال شایع است. اندازه کیست از چند میلی متر تا چند سانتی متر متغیر است. کیست صاف، نرم و در لمس متحرک است.

رشد آن به دلیل هورمون هایی است که چرخه قاعدگی را تنظیم می کنند. به همین دلیل است که ممکن است قبل یا در طول قاعدگی بزرگتر، حساس یا دردناک شود. کیست پس از یائسگی نیز کمتر شایع است (مگر اینکه از درمان جایگزین هورمونی استفاده شود).

لیپوم توده‌ای از بافت چربی، یک “توپ چربی” است. دارای کانتور منظم و صاف، متحرک است و به راحتی زیر انگشتان تغییر شکل می دهد. لیپوم دردناک نیست.

اما علل دیگری نیز می تواند علت توده در سینه باشد، مثلاً آبسه.

و سرطان؟

در مورد سرطان سینه، توده معمولاً سفت‌تر است و به دلیل چسبیدن به بافت‌های سینه، «غلط» نمی‌کند. خطوط آن نامنظم است و گاهی اوقات توده شکل سینه را تغییر می دهد.

در صورت ایجاد توده در سینه چه باید کرد؟

اگر متوجه توده ای در سینه شدید، اولین غریزه این است که با پزشک یا متخصص زنان خود صحبت کنید. معاینه بالینی (لمس پستان) و همچنین سایر معاینات عمیق (سونوگرافی، ماموگرافی، بیوپسی با سوزن ظریف و غیره) را انجام خواهد داد. بسته به نتایج، او شما را به درمان مناسب هدایت می کند. به طور کلی، فقط توده های سرطانی نیاز به درمان دارند: جراحی، شیمی درمانی، هورمون درمانی… با این حال، زمانی که آنها آزاردهنده هستند، تومورهای خوش خیم را می توان با جراحی برداشت.

خودآزمایی پستان: اقدامی پیشگیرانه که نباید نادیده گرفته شود

خودآزمایی پستان روشی برای تشخیص تغییر در یک یا هر دو سینه و شناسایی یک توده مشکوک است.

معاینه باید به طور مرتب انجام شود تا سینه های شما به خوبی شناخته شود: هر ماه، چند روز پس از پایان دوره قاعدگی، آن را انجام دهید.

ابتدا سینه های خود را به صورت بصری در موقعیت های مختلف (بازوها در امتداد بدن، دست ها روی باسن، بازوها به سمت بالا، خم شدن به جلو) به منظور تشخیص هرگونه تغییر در شکل یا ظاهر/رنگ پوست بررسی کنید. سپس با استفاده از ۳ انگشت میانی سینه های خود را روی تمام سطح آن لمس کنید (بدون فراموشی قسمت بین زیر بغل و سینه ها):

دایره های کوچکی از لبه سینه به سمت نوک سینه ایجاد کنید،

خطوط عمودی بکش

این ژست به شما این امکان را می دهد که هر گونه جرم، برآمدگی یا تغییر در بافت غیر معمول را تشخیص دهید. همچنین به یاد داشته باشید که به آرامی نوک سینه ها را فشار دهید تا ببینید آیا شیر خارج می شود یا خیر. اگر متوجه چیز غیرعادی شدید، وحشت نکنید، اما فوراً به پزشک خود مراجعه کنید، به خصوص اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه دارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری