021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

توده پستان

توده پستان؛وجود توده در پستان نشانه چیست؟ این امکان وجود دارد که توده‌هایی در پستان به وجود آید. توده‌ها به دو دسته کلی بدخیم و خوش خیم تقسیم بندی‌ می‌شوند. بیش از ۹۰ درصد توده‌ها در سینه خطری ایجاد نمی‌کنند نیازی هم به روند درمانی ندارند. ساختار پستان به صورتی است که هر خانم در طول زندگی خود این امکان را دارد که با انواع توده‌های خوش خیم رو به رو شود، در صورتی که توده‌های خوش خیم پستان درمان نشوند این امکان وجود دارد که به توده‌های بدخیم تبدیل شوند به همین خاطر پیشنهاد می‌شود در منزل به صورت خودآزمایی اقدام به پیدا کردن توده‌‌ها در سینه کنید. غربالگری پستان یکی از راه‌هایی است که به واسطه آن می‌توان به صورت مناسب روند از وجود توده در پستان آگاه شد. در حالت کلی وجود توده‌ها در پستان را می‌توان به سه گروه توده‌های بدون ریسک، با ریسک جزئی و با ریسک متوسط تقسیم بندی کرد.

تورم، سختی یا توده ای که در مقایسه با سایر قسمت های سینه یا بافت سینه در همان ناحیه سینه دیگر متفاوت باشد، توده در سینه نامیده می شود. دلایل مختلفی برای تشکیل توده سینه وجود دارد. اکثر توده ها سرطانی نیستند و هیچ خطری برای سرطان ندارند.

توده سینه به عنوان رشد غیر طبیعی یا تجمع بافت در بافت پستان تعریف می شود. معمولاً با لمس قابل لمس است. بسیاری از توده های سینه خوش خیم (غیر سرطانی) هستند و خطرناک نیستند. 

توده در سینه چیست؟

توده سینه رشد غیر طبیعی یا بافت انباشته شده در بافت پستان است. توده های سرطان سینه معمولا سفت، ثابت و بدون درد هستند. وجود توده در سینه را نباید نادیده گرفت و باید با پزشک مشورت کرد. پزشکان توده را بررسی می کنند، آزمایش های تصویربرداری را انجام می دهند و در صورت لزوم بیوپسی را انجام می دهند. تشخیص زودهنگام می تواند موفقیت درمان سرطان سینه را افزایش دهد، بنابراین مهم است که هر توده ای را جدی بگیرید. تشکیل توده پستان نیاز به نظارت دقیق از نظر سلامت دارد.

چه چیزی باعث ایجاد توده در سینه می شود؟

دلایل متعددی برای تشکیل توده سینه وجود دارد . توده های خوش خیم، یعنی توده های غیر سرطانی، اغلب می توانند به دلیل عواملی مانند کیست یا فیبروآدنوم باشند. کیست ها کیسه های پر از مایع هستند و ممکن است با تغییرات هورمونی مرتبط باشند. فیبروآدنوم در اثر رشد غیر طبیعی غدد پستانی ایجاد می شود. تجمع چربی یا ضخیم شدن بافت در بافت سینه نیز می تواند منجر به توده شود. اینها عموما توده های بی ضرر هستند. با این حال، ممکن است توده های بدخیم نیز وجود داشته باشد. سرطان سینه در نتیجه رشد غیرطبیعی سلول در بافت پستان رخ می دهد. توده های سرطانی معمولا سفت، ثابت و بدون درد هستند.

توده سینه نشان دهنده چیست؟

خطرات بیماری های پستان با سن، عوامل ژنتیکی، تغییرات هورمونی و عوامل دیگر مرتبط است. یک توده در سینه می تواند نشان دهنده بسیاری از موارد باشد. در صورت مشاهده توده در پستان باید بدون تاخیر علت آن بررسی شود و خوش خیم یا بدخیم بودن این توده بررسی شود.

علل توده سینه چیست؟

علل عبارتند از عفونت، ضربه، فیبروآدنوم، کیست پستان، نکروز چربی، یا بیماری فیبروکیستیک. توده در پستان هم در مردان و هم در زنان دیده می شود، اما در زنان بسیار شایع تر است. فیبروآدنوم یک تومور غیر سرطانی در بافت پستان است که معمولا در زنان زیر ۳۰ سال ایجاد می شود. کیست های سینه توده های غیر سرطانی هستند که از وزیکول های پر از مایع تشکیل شده اند.

وضعیت تشکیل کیست در پستان که با درد و ناراحتی در دوران قبل از قاعدگی رخ می دهد، به عنوان بیماری فیبروکیستیک شناخته می شود. این بیماری با وجود کیست های متعدد در سینه ها مشخص می شود. این بیماری در ۳۰ درصد زنانی که هنوز وارد دوران یائسگی نشده اند دیده می شود. اگرچه علت دقیق این بیماری مشخص نیست، اما نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد سطح استروژن بیش از حد در بدن ایجاد می شود. توده های قابل لمس در سینه ممکن است خوش خیم باشند یا ممکن است نشانه سرطان سینه باشند. به همین دلیل، علائم سرطان سینه باید به خوبی شناخته شود و در صورت احساس تفاوت در پستان، باید سریعاً به کلینیک جراحی عمومی مراجعه شود.

چه کسی توده سینه می گیرد؟

توده‌های سینه می‌توانند در افراد با هر جنسیت ایجاد شوند، اگرچه عموماً در بین زنان شایع‌تر است. دلایل ظاهر شدن توده ها، که می تواند در هر سنی رخ دهد، متفاوت است. تغییرات هورمونی، عوامل ژنتیکی و سن ممکن است بر خطر تأثیر بگذارد. علاوه بر این، سرطان سینه ممکن است در افرادی با عوامل خطر مانند سابقه خانوادگی یا جهش های ژنتیکی شایع تر باشد. مهم است که توده های سینه را بدون در نظر گرفتن سن یا جنسیت در نظر بگیرید و در صورت لزوم با پزشک مشورت کنید.

فیبروآدنوم‌ها یکی از انواع توده‌های خوش خیم است که در صورت عدم توجه به درمان آن می‌تواند مشکلات مختلفی برای فرد بیمار ایجاد کند.

توده پستان:پستان و ساختمان‌ آن‌

پستان در انسان یک غده عرق است که شکل آن تغییر یافته است. پستان در مردان در همان شکل ابتدایی خود باقی می‌ماند اما در زنان با شروع فرآیند بلوغ این غده تغییر شکل یافته و بزرگ می‌شود. نوک پستان در مردان و زنان کوچک است اما‌هاله پستان پس از روند شروع فرآیند بزرگ می‌شود.

این امکان وجود دارد که در طول عمر، در پستان غددی به وجود آید. همان طور که عنوان شد تمام غدد موجود در پستان بدخیم نیستند و نیازی به درمان ندارد، اکثر خانم‌‌ها پس از لمس بافت توده در سینه با نگرانی زیاد برای مراجعه به پزشک اقدام می‌کنند. توجه داشته باشید که بیش از ۹۰ درصد توده‌های به وجود آمده در پستان غدد سرطانی نیستند و نیازی به درمان ندارند.

توده‌های موجود در سینه خانم‌ها

وجود هر توده در سینه نشان از سرطان نیست، انواع بیماری‌های دیگری وجود دارد که می‌تواند خود را به عنوان یک توده نشان دهد. توده‌هایی که در سینه خانم‌ها به وجود می‌آید خود به دسته بندی‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

توده‌های خوش خیم در پستان زنان

توده‌های خوش خیم که نیازی به درمان ندارد بیش از ۹۰ درصد است. توجه داشته باشید که توده‌های خوش خیم خود به دسته‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. فیبروآدنوم‌ها، فیبروکیستیک‌ها و… از انواع توده‌های خوش خیم هستند که امکان دارد خود را در پستان زنان نشان دهند.

توده‌های فیبروکستیک

توده‌های فیبروکستیک یکی از انواع توده‌های خوش خیم است. این توده با میزان درد زیادی خود را نشان می‌دهد. توده‌های فیبروکستیک یک بیماری نیستند و روند به وجود آمدن سرطان سینه را نشان می‌دهند. زمانی که سن زنان بالا می‌رود و به سن یائسگی می‌روند، این تغییرات خود را در پستان نشان می‌دهد. این توده‌ها عموما با روش‌های مختلفی تخلیه می‌‌شوند که رایج‌ترین شیوه‌ آن استفاده از سوزن برای درمان است.

توده‌های فیبروآدنوم‌ها

فیبروآدنوم‌ها یکی از رایج‌ترین توده‌های خوش خیم پستان است که عموما خود را در خانم‌های ۲۰ تا ۳۵ ساله نشان می‌دهد. در صورتی که فیبروآدنوم‌ها در همان ابتدا تشخیص داده شود با روش‌های دارویی می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد اما اگر توده پیشرفت کرده باشد اقدام به انجام روش جراحی سینه لازم و ضروری خواهد بود.

علامت‌های وجود توده خوش خیم در پستان

توده‌های پستان منظم هستند، این نکته را در نظر داشته باشید که یک خانم در طول زندگی عادی خود به احتمال زیاد دچار توده‌های خوش خیم پستان می‌شوند این بدان معنا نیست که این توده‌ها حتما نشان دهنده سرطان پستان نیستند. هرچند توصیه می‌شود که پس از به وجود آمدن هر نوع توده حتی خوش خیم به یک پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا روند درمانی شروع شود. در حالت کلی می‌توان گفت که علامت‌های وجود توده‌های خوش خیم در پستان به صورت زیر است.

  1. وجود درد در سینه
  2. وجود تغییر در نوک سینه
  3. وجود توده‌های کوچک و بزرگ در سینه
  4. ترشح از نوک سینه

برای اطلاعات بیشتر در مورد بیوپسی سینه در تهران ، بیوپسی سینه ، بیوپسی هسته سوزنی سینه ، بیوپسی وکیوم چیست؟ ، بیوپسی ریه چیست؟ بر روی آن کلیک کنید.

چگونه توده سینه را تشخیص دهیم؟

توده در سینه ؛ به تمام ضایعاتی که در پستان فضایی را اشغال می کنند و اندازه آنها از میلی متر تا سانتی متر متفاوت است و دردناک یا بدون درد هستند، توده های سینه می گویند.

اکثریت توده های سینه توسط بیماران مورد توجه قرار می گیرد و آنها با پزشک مشورت می کنند. در قسمت دیگر که کمتر دیده می شود، در معاینه پزشک یا در معاینه پستان متوجه آنها می شوند.

صرف نظر از خوش خیم یا بدخیم بودن چنین ضایعاتی در پستان، همه آنها به عنوان توده های سینه تعریف می شوند.

چگونه یک توده در سینه را شناسایی کنیم؟

اکثریت توده های سینه توسط بیماران مورد توجه قرار می گیرند و به پزشک مراجعه می کنند.

علاوه بر این، توده ها را می توان در طول معاینه پزشک یا در معاینات پستان مانند سونوگرافی، ماموگرافی یا MRI تشخیص داد. باید تشخیص داد که این توده ها خوش خیم یا بدخیم هستند و پس از این که دقیقاً این تمایز ایجاد شد، باید پیگیری یا درمان ترتیب داده شود.

علائم توده سینه چیست؟

اکثر توده‌های پستان به صورت توده قابل لمس در پستان تشخیص داده می‌شوند، اما توده‌های کوچک‌تر از آن که در معاینه پزشک قابل تشخیص نیستند، از طریق معاینه پستان (USG پستان – ماموگرافی – MRI) قابل تشخیص هستند.

چگونه بفهمیم که یک توده در سینه خوش خیم است؟

پس از اینکه توده های سینه از طریق معاینه و آزمایش مشکوک ارزیابی شدند، باید از طریق تشخیص بافتی، تمام توده های مشکوک به طور قطعی نتیجه گیری شوند. متداول ترین روشی که برای این کار استفاده می شود بیوپسی Tru-Cut است که تحت هدایت اولتراسوند انجام می شود یا بررسی سیتولوژی با بیوپسی آسپیراسیون برای ضایعات بسیار کوچک یا برداشتن جراحی با علامت گذاری با سیم و این توده ها برای بررسی پاتولوژیک ارسال می شوند و قابل درک است که آنها خوش خیم یا بدخیم هستند.

کدام توده در سینه خطرناک است؟

اگر توده سخت، چسبیده به بافت های اطراف باشد،

اگر در جابجایی آن مشکل دارید،

اگر باعث تغییر شکل و قرمزی شود،

اگر در معاینه ماموگرافی رادیولوژیک به عنوان ضایعه مشکوک توصیف شود،

اگر سونوگرافی انجام شده روی پستان ضایعه مشکوک تلقی شود و بیوپسی توصیه شود.

تشخیص بافت (خوش خیم یا بدخیم) باید با بیوپسی از چنین توده هایی انجام شود. با توجه به نتایج باید پیگیری یا درمان ترتیب داده شود.

آیا می توان توده سینه را به صورت دستی تشخیص داد؟

اکثر توده های سینه توسط بیماران به عنوان یک توده قابل لمس یا به عنوان توده ای که توسط پزشک در طول معاینه مشاهده می شود توصیف می شود. در مواردی که اندازه آنها بسیار کوچک است و با دست نمی توان آن را حس کرد، توده در سینه با روش های تصویربرداری شناسایی می شود.

توده سینه چند سانتی متر خطرناک است؟

هیچ ارتباط شناخته شده ای بین اندازه توده های سینه و بروز سرطان وجود ندارد. ممکن است توده‌های خوش‌خیم پستانی وجود داشته باشد که به اندازه‌های بسیار بزرگ رشد کرده‌اند، و همچنین ممکن است توده‌های بدخیم پستانی بسیار کوچک وجود داشته باشند. با این حال، زمانی که توده‌های خوش‌خیم سینه از اندازه معینی فراتر می‌روند، برداشتن آن‌ها توصیه می‌شود زیرا ممکن است باعث ایجاد ظاهر و تغییر شکل در سینه شوند.

توده ای در سینه چپ من وجود دارد چه کار کنم؟

وجود توده در سینه چپ هیچ ویژگی را تشکیل نمی دهد. توده های سینه در هر دو سینه دیده می شود. در سمت راست یا چپ منطقی نیست. اما صرف نظر از اینکه توده در سمت راست باشد یا چپ، باید با معاینات و معاینات لازم مشخص شود که توده خوش خیم است یا بدخیم.

توده ای در سینه راست من وجود دارد، چه کار کنم؟

توده های سینه در هر دو سینه دیده می شود.فقط در سمت راست یا چپ منطقی نیست. اما صرف نظر از اینکه توده در سمت راست باشد یا چپ، باید با معاینات لازم مشخص شود که توده خوش خیم است یا بدخیم.

توده سینه که با فشار دادن درد می کند چیست؟

برخی از توده‌های سینه می‌توانند دردناک باشند، اما اکثر آنها توده‌های سینه عفونی و کیست‌های سینه هستند. با این حال، هر توده ای در سینه باعث درد نمی شود. هر توده ای که باعث درد در سینه شود می تواند خوش خیم یا بدخیم باشد. برای ارزیابی حتماً معاینه پزشک لازم است.

در صورت وجود توده در سینه چه باید کرد؟

در صورت مشاهده توده در پستان ، باید با پزشک مشورت شود و آزمایشات لازم انجام شود. با این حال، معاینات و پیگیری های پزشکی منظم باید بدون انتظار برای مشاهده توده در پستان برای پیگیری و معاینات سالانه انجام شود.

آیا بهترین دکتر برای توده پستان مهم است؟

از آنجایی که بخش جراحی عمومی با بیماری های پستان و جراحی سروکار دارد، باید با جراح عمومی مشورت شود و معاینات و آزمایشات لازم انجام شود.

جراحی توده‌های خوش خیم سینه

یکی از مواردی که پس از به وجود آمدن هر نوع توده در پستان باید به آن توجه نشان داد، مراجعه به پزشک متخصص است. توده‌های خوش خیم این امکان را دارند که در صورت عدم درمان به توده‌های بدخیم تبدیل شوند به همین خاطر جراحان توده‌های خوش خیم را برای جلوگیری از رشد و مبتلا شدن فرد به سرطان از پستان خارج می‌کنند. فیبروآدنوم‌ها همان طور که عنوان شد یک نوع توده‌های خوش خیم هستند که در صورت عدم درمان به توده‌های بدخیم سینه تبدیل می‌شوند.

توده‌های بینابینی پستان

توده‌های بینابینی در حالت عادی جزو توده‌های خوش خیم به حساب می‌آیند اما این امکان وجود دارد که به توده‌های بدخیم تبدیل شوند. توده‌های بینابینی با تقسیم شدن به وجود می‌آیند. اگر در ابتدای به وجود آمدن این توده‌ها توجه کافی برای درمان آن‌‌ها نشود این امکان وجود دارد که این توده‌ها روند تقسیم سلولی بیشتری را دنبال کنند و تشکیل یک توده سرطانی بدهند.

برای دانستن درباره تفاوت ماموگرافی دیجیتال ۳ بعدی و ماموگرافی ۲ بعدی و ام آر آی چیست؟ بر روی آن کلیک کنید.

توده‌های بدخیم پستان

منظور از توده‌های بدخیم توده‌هایی است که این امکان را دارند که به مناطق مختلف بدن دسترسی داشته باشند. این توده‌ها در صورتی که روند درمانی مناسبی برای درمان آن‌ها در نظر گرفته نشود سرتاسر بدن را پوشش خواهند داد و باعث خواهد شد که روند درمانی با مشکل رو به رو شود. با وجود پیشرفت‌های مختلف در علم پزشکی و کشف روش‌های درمانی مختلف، در حال حاضر با مراجعه به جراح سینه و با روند تشخیصی به راحتی می‌توان انواع توده‌های بدخیم پستان را از بین برد.

جلوگیری از ابتلا به توده‌های پستان

انجام خودآزمایی پستان به صورت ماهیانه می‌تواند از به وجود آمدن سرطان پستان تا اندازه زیادی جلوگیری کند. توجه داشته باشید که غربالگری پستان می‌تواند یکی از مهم‌ترین رکن‌های اطلاع از وجود توده در پستان باشد به همین خاطر پیشنهاد می‌شود حتما در مدت زمان‌های معلوم نسبت به انجام غربالگری اقدام کنید.

آیا هر توده ای در پستان سرطان است؟

توده‌های موجود در پستان به طور کلی می‌توانند هم خوش خیم باشند وهم بدخیم (سرطان). برخی از این توده‌ها خوش خیم هستند اما در همین حال هم می‌توانند زمینه ساز سرطان باشند. اصولا اغلب توده‌های پستان خوش خیم هستند اما درصورت مواجهه با هر توده جدید در پستان لازم است احتمال سرطان مد نظر گرفته شود.

آیا هر توده‌ای در پستان لازم است جراحی شود؟

در اغلب مواقع با بررسی‌های لازم اگر خوش خیم بودن آن محرز شود و اطمینان حاصل شود که خطری ندارد نیاز به جراحی نیست.

چطور می‌توان از سرطانی یا سرطان زا نبودن یک توده اطمینان حاصل نمود؟

با روش‌هایی همانند بررسی حال عمومی بیمار ، معاینه، تصویربرداری ( رادیولوژی ) و نمونه برداری خوش خیم یا بدخیم بودن توده را میتوان تشخیص داد اما بهترین و مطمئن ترین روش برای تشخیص توده خوشخیم از بدخیم نمونه برداری است که البته در برخی موارد نمونه برداری نیز لازم نمی‌شود.

آیا با معاینه میتوان از سرطانی بودن توده اطمینان حاصل نمود؟

معاینه اولین راه است اما باید آگاه باشید که در معاینه اولیه ممکن است در معاینه به طور قطع از سرطانی بودن یا سرطانی نبودن توده نمی‌توان اطمینان حاصل نمود بلکه ممکن است نکاتی پیدا شود که شک به سرطان را افزایش یا کاهش دهد .برای اطمینان لازم است تا یافته‌های معاینه با تصویربرداری تایید شوند.

آیا انجام ماموگرافی همیشه لازم است؟

معمولا در افراد بالای ۳۵ سال در صورت مواجهه با توده اولین تصویربرداری ماموگرافی است اما در خانم‌های زیر ۳۵ سال معمولا از سونوگرافی استفاده می‌شود اما در بعضی مواقع ممکن است در ادامه بررسی‌ها ماموگرافی و MRI هم لازم شود.

دقیق ترین روش تصویر برداری برای تشخیص توده پستان کدام است؟

بهترین و دقیق ترین روش تشخیص توده در پستان MRI است که معمولا به دلیل هزینه بالا و احتمال مشکوک نشان دادن توده‌های خوش خیم فقط در موارد خاص توصیه می‌شود. تقریبا می‌توان اذعان داشت هیچ روشی وجود ندارد که به طور قطعی نوع توده را مشخص سازد.

سینه ها  هم در مردان و هم در زنان وجود دارد، اما آنها فقط در زنان عملکردی دارند. عملکرد بیولوژیکی آنها تولید شیر برای شیر دادن به نوزاد است.

آناتومی سینه

سینه ها در سطح قفسه سینه، جلوی عضله سینه ای در هر طرف قرار دارند و از نظر ارتفاع تا استخوان ترقوه و در عرض از زیر بغل تا وسط جناغ تقریباً امتداد دارند. آنها نامتقارن هستند و فاقد ماهیچه هستند. آنها توسط رباط ها های آن قسمت حمایت می شوند.

سینه ها از یک غده پستانی، بافت همبند و بافت چربی تشکیل شده است. این بافت های چربی است که به آن ها شکل و هم حجم می دهد. آنها که توسط پوست پوشانده شده اند، در مرکز خود یک ناحیه رنگدانه دار به نام آرئول پستانی دارند که خود نوک سینه را احاطه کرده است (روزنه تخلیه شیر). غده پستانی از ۱۵ تا ۲۵ لوب تشکیل شده است که حاوی لوبول هستند. این لوبول ها حاوی واحدهای ترشحی به نام آسینی هستند که شیر تولید می کنند. دومی توسط مجاری ترشحی، مجاری شیر، از لوبول ها به نوک پستان منتقل می شود.

بیشتربدانید:ام آر آی چیست؟ – حاملگی خارخ از رحم سونوگرافی تشخیص جنسیتترشح پستان

رشد سینه

سینه ها در بدو تولد

غده پستانی نابالغ است و تا سن بلوغ خفته باقی می ماند. در پسران تا آخر عمر در این مرحله ی مشخص باقی می ماند.

سینه ها در دوران بلوغ

در دختران، سینه ها تحت تأثیر هورمون های ترشح شده از تخمدان (استروژن و پروژسترون) رشد می کنند. سپس مشاهده می کنیم:

افزایش حجم سینه،

برآمدگی نوک پستان به همراه بزرگ شدن و رنگدانه شدن هاله،

توسعه مجاری و غددی که شیر تولید می کنند.

رشد نهایی سینه ها ی افراد در اولین بارداری انجام می شود.

سینه ها در دوران بارداری و بعد از آن

تحت تأثیر چندین هورمون (عمدتاً استروژن، پروژسترون و پرولاکتین)، سینه‌ها از طریق تکثیر مجاری و لوبول‌ها و همچنین بافت چربی افزایش می‌یابند. نوک پستان بیرون می‌آید و آرئول ظاهری دانه‌دار به خود می‌گیرد، زیرا با غده‌هایی پوشیده شده است که عرق ترشح می‌کنند و به عنوان روان کننده در طول شیردهی عمل می‌کنند.

سینه ها در یائسگی

ترشح هورمونی متوقف می شود، غده پستانی آتروفی می شود. با این حال، حجم آن همیشه کاهش نمی یابد زیرا با بافت فیبری یا چربی جایگزین می شود.

فیزیولوژی و بافت شناسی

عملکرد بیولوژیکی سینه ها تولید و ترشح شیر برای تغذیه ی یک نوزاد است: این پدیده شیردهی نام دارد.

پس از زایمان، هورمونی به نام پرولاکتین، لوبول های غده پستانی را تحریک می کند که سپس شیر تولید می کند. شیر از طریق مجاری شیر که تحت تأثیر هورمون دیگری به نام اکسی توسین منقبض می شود، منتقل و خارج می شود. شیردهی مادر به لطف رفلکس مکیدن کودک حفظ می شود: تحریک نوک پستان موجب تولید پرولاکتین می شود که دوباره موجب ترشح شیر می شود.

آسیب شناسی و بیماری های سینه

پاتولوژی های خوش خیم

ماستودینیا قبل از شروع قاعدگی: مربوط به تنش دردناک سینه ها در روزهای قبل از این قوانین است. یک پدیده رایج، اما اگر درد خیلی شدید باشد، ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

ترشحات از نوک پستان: خارج از بارداری و شیردهی غیر طبیعی هستند. علت ممکن است تومور خوش خیم، پریود نشدن یا تومور در مجرای شیر باشد. سپس نیاز است با پزشک مشورت شود.

فیبروآدنوم: تومورهای خوش خیم، به طور کلی سخت و جدا شده. با این حال، نظارت بر آنها ضروری است.

ماستوزها: تومورهای بدنی خوش خیمی هستند که با متراکم شدن بافت غده مشخص می شوند. ممکن است ندول های دردناک (معمولاً اندازه غیر طبیعی گرد) یا کیست های مکرر پر از مایع ظاهر شوند. این تومورها با لمس قابل تشخیص هستند. مصرف خوراکی پروژسترون (مشتق شده از پروژسترون) یا سوراخ کردن کیست ها برای تخلیه مایع موثر است.

سرطان پستان: اولین سرطان زن، علت اصلی مرگ و میر در میان زنان است که در سال ۲۰۱۵ در فرانسه حدود ۱۱۹۰۰ مرگ برآورد شده است. بر اساس گزارش موسسه ملی سرطان (۴)، تقریباً ۵۴۰۰۰ مورد جدید سرطان سینه در سال ۲۰۱۵ پیش بینی می شد. از هر ۹ زن، یک زن مبتلا می شود و با افزایش سن، این خطر افزایش می یابد.

سرطان سینه می تواند در مردان هم ایجاد شود. با تنها ۱ درصد از کل سرطان های سینه و ۰٫۵ درصد سرطان های مردانه، موارد نادر هستند.

علائم کشش: پارگی در درم عمیق. علائم کشش عمدتاً روی شکم، سینه ها، بازوها، باسن و ران ها قرار دارند. بسیار رایج است، آنها می توانند در دوران بارداری، در طی افزایش یا کاهش وزن قابل توجه و ناگهانی یا در دوران نوجوانی ظاهر شوند.

علائم سرطان سینه چیست؟

توده در سینه راست یا چپ. توده ها و تورم های بدون درد و سفت که ممکن است در طول زمان رشد کنند

تغییر در اندازه و شکل سینه

کبودی، قرمزی، بزرگ شدن عروق، فرورفتگی روی سینه

تغییر رنگ در نوک پستان و اطراف آن، تغییر در شکل نوک پستان

ترشح یا خون از نوک پستان

تورم دردناک یا بدون درد در زیر بغل

سختی در زیر بغل یا سینه

چگونه یک توده در سینه را شناسایی کنیم؟

خودآزمایی پستان، معاینه پزشک، سونوگرافی و ماموگرافی روش هایی هستند که می توان از آنها برای تشخیص توده استفاده کرد. اگر می خواهید خودتان یک معاینه منظم پستان انجام دهید، می توانید از پزشک خود در مورد نحوه انجام این کار اطلاعات کسب کنید. از آنجایی که ممکن است در طول دوره قاعدگی تغییرات بافت پستان رخ دهد، معاینه باید چند روز پس از این دوره انجام شود.

برای خودآزمایی پستان، با اعمال فشار سبک بررسی می شود که آیا توده هایی نزدیک به سطح وجود دارد یا خیر. برای ساختارهای عمیق تر باید کمی فشار بیشتری اعمال کنید. اگر به ساختار غیر معمول مشکوک هستید، باید با پزشک مشورت کنید. پزشک شما با انجام معاینه فیزیکی دقیق و در صورت لزوم با معاینات USG و ماموگرافی وجود هر توده ای را بررسی می کند. اگر توده ای در طول معاینات تشخیص داده شود، ممکن است لازم باشد قطعه ای از بافتی که در آن تغییر رخ می دهد برداشته شود و در بخش پاتولوژی بیوپسی برای بررسی سرطان پستان انجام شود.درد و تورم سینه در زنان نشان دهنده چیست؟

بسیاری از زنان در مقطعی از زندگی خود با مشکلاتی مانند درد سینه یا تورم مواجه می شوند. اگرچه این وضعیت اغلب با سرطان سینه همراه است، اما درد و تورم سینه می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. شایع ترین علل درد و تورم سینه در زنان به شرح زیر است:

علل هورمونی

یکی از شایع ترین علائم سندرم پیش از قاعدگی، به ویژه در زنان ۳۰ ساله، درد قفسه سینه و تورم در سینه ها است. شکایات تورم، حساسیت، درد و تنش سینه که ۷-۳ روز قبل از قاعدگی شروع می شود، معمولاً در هر دو سینه دیده می شود و بیشتر در قسمت بیرونی بالای سینه احساس می شود. اگرچه علت دقیق آن مشخص نیست، اما تسکین درد در دوران یائسگی بهترین دلیل بر هورمونی بودن شکایات است. علاوه بر این، درمان جایگزینی هورمونی و استفاده از قرص های ضد بارداری نیز می تواند باعث درد و تورم سینه شود.

بارداری

درد و تورم در سینه از علائم بارداری است. درد و تورم با وضوح بیشتری احساس می شود، به خصوص در کسانی که برای اولین بار یا در سنین پایین باردار می شوند. در سه ماهه اول بارداری، جریان خون افزایش می یابد و سینه ها رشد می کنند. با افزایش هورمون ها، سینه ها خود را برای تولد آماده می کنند و در حین رشد، درد و تورم افزایش می یابد.

شیر دادن

هر زنی که زایمان می‌کند، چه به نوزادش شیر بدهد یا نه، درد سینه را تجربه می‌کند. تورم و درد در سینه ها به دلیل افزایش تولید شیر مشاهده می شود. با این حال، طبیعی نیست که درد قفسه سینه تشدید شود و در مدت زمان مشخصی از بین نرود. تورم و درد طولانی مدت قفسه سینه نیز ممکن است ناشی از التهاب قفسه سینه باشد.

التهاب در سینه

التهابی که در نتیجه انسداد مجاری شیر در سینه‌ها ایجاد می‌شود، می‌تواند باعث قرمزی و تورم سینه‌ها شود. در صورت التهاب در پستان که نشان دهنده بیماری عفونی با منشا ویروسی، باکتریایی یا قارچی است، باید با پزشک مشورت شود.

کیست در سینه

به ساختارهایی که در داخل سینه ها تشکیل می شوند و به شکل کیسه های پر از مایع هستند، کیست سینه می گویند. کیست ها که معمولاً با بزرگ شدن غدد سینه ایجاد می شوند، ممکن است بیش از یک باشند. کیست هایی که باعث درد در قفسه سینه می شوند معمولا خوش خیم هستند. کیست در سینه ممکن است تا حدی رشد کند که با لمس قابل لمس باشد. با این حال، برخی از کیست‌های پستان تنها از طریق ماموگرافی یا سونوگرافی قابل تشخیص هستند.

آبسه در سینه

یک بیماری التهابی ناشی از عفونت در بافت سینه ممکن است باعث تجمع چرک در ناحیه قفسه سینه شود. آبسه در سینه باعث درد و تورم در سینه می شود. آبسه های سینه که معمولاً توسط باکتری ایجاد می شوند، به صورت تورم های نرم احساس می شوند. باکتری هایی که از طریق ترک های نوک سینه به بافت سینه گسترش می یابند باعث التهاب در بافت سینه می شوند. برای آبسه های ایجاد شده در قفسه سینه، باید با پزشک متخصص مشورت شود و مناسب ترین روش درمانی انجام شود.

سرطان پستان

اگرچه درد و تورم پستان اغلب به عنوان مشکوک به سرطان توسط زنان در نظر گرفته می شود، درد یا تورم معمولا در سرطان سینه مشاهده نمی شود. مهمترین علامت سرطان ایجاد کیست در پستان است که سفت، بدون درد و شکل نامنظم است. درد قفسه سینه علامتی است که در مراحل پایانی سرطان سینه مشاهده می شود.

پیشگیری و درمان سینه

جلوگیری

به گفته سازمان بهداشت جهانی، داشتن یک رژیم غذایی سالم، انجام تمرینات بدنی و مبارزه با مصرف الکل، اضافه وزن و چاقی می تواند در بروز سرطان سینه تاثیرگذار باشد.

تغذیه با شیر مادر، فواید برای مادر و کودک

یک مطالعه بین‌المللی که در ۲۹ ژانویه منتشر شد و داده‌های ۱۶۴ مطالعه دیگر را جمع‌بندی کرد، به این نتیجه رسید که تغذیه با شیر مادر می‌تواند سالانه از مرگ ۸۲۳۰۰۰ کودک زیر ۵ سال در سراسر جهان جلوگیری کند و از بیماری‌های دوران کودکی جلوگیری کند. علاوه بر این، نویسندگان تأیید می‌کنند که این امر تعداد مرگ و میرهای سالانه ناشی از سرطان سینه را تا ۲۰۰۰۰ کاهش می‌دهد. این نتیجه‌گیری‌ها با نتایج سازمان جهانی بهداشت همخوانی دارد که در سال ۲۰۱۴ از نجات ۸۰۰۰۰۰ کودک به لطف شیردهی صحبت کرده بود.

درمان ها

Dogmatil: داروی اعصاب اختلالات اضطرابی در بزرگسالان و اختلالات رفتاری در کودکان را نمایان میکند. در دوزهای بالا، می تواند موجب آمنوره یا گالاکتوره (جریان غیر طبیعی شیر از یک یا دو نوک پستان به دلیل خارج از دوره تولید شیر) شود.

مواد شیمیایی: در سال ۲۰۱۴، یک مطالعه آمریکایی، مواد شیمیایی را فهرست کرد که می توانند باعث سرطان سینه شوند. بنزین، گازوئیل یا حتی حلال ها مثال هایی هستند.

ماموگرافی: عکسبرداری با اشعه ایکس از سینه ها که امکان تجسم دقیق ساختار داخلی آنها را فراهم می کند. در صورت وجود تومورها، ماموگرافی تشخیص بدخیم یا خوش خیم بودن آنها را ممکن می سازد. به گفته سازمان جهانی بهداشت، به لطف این معاینه، مرگ و میر در زنان بالای ۵۰ سال بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش می یابد.

خودآزمایی پستان: لمس سینه ها توسط خود خانم ها به منظور شناخت سینه ها و نظارت بر ظاهر آنها انجام می شود. در صورت بروز ندول یا تغییر در اندازه، شکل، خط سینه یا نوک پستان، مشورت با متخصص ضروری است.

آزمایش ژنتیکی: جهش‌های ژنتیکی با استعداد ابتلا به سرطان پستان، مانند جهش در ژن‌های BRCA1 و BRCA210 مرتبط است. در صورت داشتن سابقه خانوادگی، می توان آزمایش ژنتیکی انجام داد تا مشخص شود که آیا بیمار ناقل چنین جهشی است یا خیر.

انجام سونوگرافی سینه: تکنیک تصویربرداری اولتراسوند برای تجسم  فضای داخل سینه ها

بیوپسی: معاینه پزشکی که شامل نمونه برداری از تومور پستان به منظور تشخیص سرطانی بودن یا نبودن آن است. ممکن است که با سوراخ شدن همراه باشد.

ماستکتومی: برداشتن جزئی یا کامل پستان به منظور برداشتن غده پستانی انجام می شود. در مورد سرطان سینه و یا برای پیشگیری آن انجام می شود. در این مورد، این پیشنهاد فقط برای زنان حامل جهش در ژن‌های BRCA1 و BRCA2 مانند آنجلینا جولی انجام می‌شود. احتمال ابتلا به سرطان سینه قبل از ۷۰ سالگی و سپس ۶۵ تا ۸۵ درصد (در مقایسه با ۱۰ درصد در زنان غیر ناقل). این عمل خطر ابتلا به سرطان سینه را تا ۹۰ درصد کاهش می دهد.

چنین عملی زخمی بر روی سینه بر جای می گذارد که می تواند منبع آسیب های روانی در زنان باشد. در ۱۲ ژانویه، موسسه گوستاو روسی (Villejuif) برای اولین بار در جهان ماستکتومی را با استفاده از یک ربات انجام داد. این تکنیک امکان برش پوست زیر بغل را به منظور برجای گذاشتن اسکار محتاطانه تر و کمتر آسیب زا فراهم کرد. جراح به دلیل کمبود دید و یا دامنه حرکتی نمی تواند چنین حرکتی را در شرایط خوب انجام دهد.

تصویربرداری جردن بهترین مرکز ماموگرافی در تهران  با ارائه خدمات ماموگرافی، ماموگرافی دیجیتال و۳ بعدی و ماموگرافی هالوژیک، سونوگرافی سینه و بیوپسی در خدمت شما عزیزان میباشد.

بازسازی سینه:

بعد از ماستکتومی: بازسازی سینه می تواند مستقیماً به دنبال برداشتن سینه ها باشد یا بعداً انجام شود، اغلب در پایان درمان ها. دو روش اصلی وجود دارد: قرار دادن پروتز داخلی (ایمپلنت سینه) یا استفاده از بافت گرفته شده از سایر قسمت های بدن (بازسازی فلپ). این عمل سیستماتیک نیست، برخی از زنان ترجیح می دهند سینه های خود را بازسازی نکنند.

اصلاح حجم سینه ها: عمل جراحی پلاستیک، کمتر از ۱ درصد از زنانی را که مایل به تغییر حجم سینه خود هستند، اغوا می کند.

تاریخچه و نماد سینه

سینه ها نمادی از زنانگی و فریبندگی هستند و همچنین مظهر مادری و شیردهی هستند.

درک قفسه سینه

توسط مردان

شیء فانتزی، مردان عموماً مجذوب سینه های زنان هستند. طبق یک مطالعه، برای ۸۲ درصد از مردان مورد بررسی، سینه ها دومین قسمت مورد علاقه بدن زنان است. در جایگاه اول صورت (۸۶ درصد) قرار دارد.

توسط زنان

بر اساس نظرسنجی مجله بریتانیایی «دیلی میرور»، ۳۰ درصد از ۱۶۷ زن مورد سؤال گفته اند که از سینه های خود متنفر هستند و تنها ۱۰ درصد از آنها راضی هستند. علاوه بر این، سینه ها آخرین عناصر فیزیکی هستند که زنان در خانه خود (۱۶٪)، پشت چشم ها (۵۱٪)، دهان و لبخند (۲۸٪) و موها (۲۴٪) دوست دارند. با این حال، یک مطالعه آمریکایی نشان می دهد که زنان به اندازه مردان روی سینه زنان دیگر درنگ می کنند. اما در مورد آنها، مقایسه شبح های آنهاست.

بیشتربدانید:ام آر آی چیست؟ – حاملگی خارخ از رحم سونوگرافی تشخیص جنسیتترشح پستان

نکات قابل توجه که باید به آن ها دقت کنید:

چگونه توده غیر طبیعی در سینه را تشخیص دهیم؟

تمام مشکل در این واقعیت نهفته است که بافت سینه به طور طبیعی می تواند جنبه های “برآمدگی” را نشان دهد. با این حال، با لمس خود، ممکن است احساس کنید که برخی از توده ها بزرگتر از حد معمول هستند. برخی از توپ ها در سینه سفت و/یا کم و بیش متحرک هستند.

البته درد جنبه ای است که باید به دقت مورد توجه قرار گیرد. به طور مشابه، ترشحات از نوک پستان باید به شما هشدار دهد، به خصوص اگر خونی باشد، و همچنین ناهنجاری های پوست سینه. این علائم باید شما را به مشاوره سوق دهد.

اما نترسید، توده در سینه یک پدیده شایع است. در اکثریت قریب به اتفاق موارد، آنها نشانه سرطان سینه نیستند.

علل احتمالی ندول یا کیست پستان چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که می تواند ظاهر ناگهانی یا آهسته توده ها را در یک یا حتی هر دو سینه توضیح دهد. در اینجا موارد اصلی وجود دارد:

کیست سینه

این تومور خوش خیم در زنان بین ۳۵ تا ۵۰ سال شایع است. کیست سینه یک پاکت پر از مایع است که می تواند در هر دو یا هر دو سینه ظاهر شود. کیست سینه هنگام لمس، نرم، متحرک و گاهی دردناک است. علاوه بر این، حساسیت آنها در دوران قاعدگی افزایش می یابد. با چند استثنا، کیست پستان به سرطان سینه تبدیل نمی شود.

تغییرات فیبروکیستیک

اینها تغییراتی در بافت پستان هستند که بیشتر اوقات منشا هورمونی دارند. آنها با وجود کیست ها، گره ها (توده های جامد) و/یا درد و افزایش حساسیت به لمس بیان می شوند. تغییرات فیبروکیستیک عمدتاً بر زنانی تأثیر می‌گذارد که اولین قاعدگی خود را خیلی زود تجربه کرده‌اند، آن‌هایی که فرزندی ندارند یا اولین فرزند خود را پس از ۳۰ سال به دنیا آورده‌اند.

بیشتربدانید: سونوگرافی بیوپسی چیست– بهترین مرکز بیوپسی سینه درتهرانبیوپسی چیستهزینه بیوپسی

تغییرات فیبروکیستیک خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهد.

نام های شناخته شده دیگر: ماستوز اسکلروسیستیک، فیبروز کیستیک پستان، ماستوپاتی فیبروکیستیک، دیستروفی فیبروکیستیک، دیسپلازی پستان…

فیبروآدنوم (یا فیبروآدنوم)

این یک ندول خوش خیم است که اغلب در زنان در سنین باروری دیده می شود. در لمس، گرد و صاف و در ظاهر متحرک است. بیشتر اوقات با عرض ۲ یا ۳ سانتی متر بدون درد است. تکامل آن به سرطان سینه نادر است.

آبسه سینه (عفونت)

به طور عمده در دوران شیردهی، عفونت باکتریایی می تواند باعث التهاب سینه شود: این ورم پستان است. در برخی موارد (نادر، نگران نباشید)، در نهایت منجر به آبسه، به عبارت دیگر تجمع موضعی چرک می شود. سپس توده گرم، سخت، گاهی بسیار دردناک و همراه با تب است.

لیپوم سینه

این توده چربی، اغلب بیضی شکل، درست زیر پوست سینه رشد می کند. او کاملاً خوش خیم است.

سرطان پستان

این تنها در حدود ۱۰ درصد از توده های سینه دخیل است. اولین علامت قابل لمس آن ممکن است فقط یک توده جامد، بدون درد و کاملاً متمایز از بقیه بافت پستان باشد. گاهی اوقات با تورم غدد زیر بغل، تغییر در ظاهر پوست سینه یا نوک پستان یا ترشحات همراه است.

در مورد سرطان سینه التهابی، که شکل نادری است، سینه نیز قرمز، گرم و متورم می شود، گویی عفونی شده است.

۸۰ درصد سرطان های سینه در زنان بالای ۵۰ سال ایجاد می شود.

توده در سینه: چه زمانی نگران باشیم؟

علائم خاصی باید شما را به مشورت با متخصص سوق دهد:

توده ای مخصوصا حجیم

یک توده سخت و دردناک

یک حساسیت غیر معمول

ترشح خونی یا شفاف از نوک پستان

قرمزی یا تغییر در ظاهر پوست سینه

تغییر در ظاهر نوک پستان، به خصوص اگر به سمت داخل چرخانده شود (به این حالت نوک پستان معکوس، نوک پستان فرورفته یا حتی نوک پستان معکوس گفته می شود)

با چه کسی مشورت کنیم؟

با کوچکترین شک، اگر توده ای غیرعادی در سینه مشاهده کردید، برای تشخیص مشورت کنید.

با متخصص زنان یا پزشک عمومی خود صحبت کنید، که می تواند اولین معاینه بالینی را انجام دهد و یک لمس را به ثمر برساند. در صورت نیاز به معاینات بیشتر، پزشک شما را معرفی خواهد کرد.

تشخیص: امتحاناتی که در انتظار شماست

ابتدا پزشک یک معاینه بصری و یک لمس انجام می دهد که او را در مورد ماهیت بالقوه توده پستان آگاه می کند.

به طور خاص در صورت وجود کیست، سیتوپانکسچر را می توان بدون بیهوشی در اتاق مشاوره انجام داد. این شامل وارد کردن یک سوزن بسیار ظریف برای خارج کردن مایع است. خیلی دردناک نیست و اغلب مشکل را حل می کند. از آسپیراسیون با سوزن ریز نیز می توان برای تجزیه و تحلیل ترکیب مایع استفاده کرد و در نتیجه مسیر سرطانی را رد کرد.

با این حال، در برخی موارد، گرفتن نمونه بافت برای بیوپسی ضروری است. این کار توسط رادیولوژیست انجام می شود.

در شرایط دیگر، به ویژه برای آدنوفیبروم، تشخیص نیاز به یک بررسی تصویربرداری قبلی دارد: سونوگرافی، ماموگرافی، یا حتی MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی).

توده در سینه: چه درمان هایی؟

اغلب اوقات، ندول یا کیست پستان نیازی به درمان خاصی ندارد و خود به خود ناپدید می شود. پزشک شما ممکن است درمان هورمونی یا صرفاً پوشیدن یک سوتین مناسب را برای بهبود راحتی و همچنین داروهای مسکن پیشنهاد کند.

ممکن است یک عمل جراحی برای برداشتن حجیم‌ترین، آزاردهنده‌ترین یا دردناک‌ترین توده‌ها پیشنهاد شود.

اگر آبسه سینه باشد آنتی بیوتیک تجویز می شود.

در نهایت، در مواجهه با سرطان سینه، می توان انواع مختلفی از درمان را در نظر گرفت: جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی، هورمون درمانی و غیره پس از تصمیمی که در یک جلسه مشاوره چند رشته ای گرفته شده و با شما به اشتراک گذاشته می شود.

و مردان در همه اینها؟

گاهی اوقات مردان سینه‌های متورم یا حساس‌تر از حد طبیعی دارند که به‌صورت توده‌ای در نوک پستان ظاهر می‌شود. ممکن است ژنیکوماستی باشد، یک بیماری بی ضرر.

اما مردان نیز ممکن است که به سرطان سینه مبتلا شوند. تخمین زده می شود که امروزه ۱ درصد از سرطان های سینه مردانه اتفاق می افتد. مانند زنان، یکی از علائم، ظهور یک توده کوچک در سینه، به خصوص زیر نوک پستان است.

بیشتربدانید؛بیوپسی سینه در تهرانبیوپسی پستاندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیکهزینه بیوپسی

توده در سینه: چه دلایلی ممکن است خوش خیم باشد؟

ایجاد توده در سینه (یا کیست سینه) بسیار رایج است. همیشه به بدترین ها فکر نکن! چندین علت خوش خیم می تواند وجود توده را توضیح دهد. رایج ترین آنها عبارتند از:

فیبروآدنوم (یا فیبروآدنوم): این شایع ترین تومور خوش خیم پستان در زنان زیر ۲۵ سال است. فیبروآدنوم از مخلوطی از بافت غده ای و بافت فیبری تشکیل شده است. توده ای به قطر ۲ تا ۳ سانتی متر، گرد و صاف است که زیر انگشتان (مانند یک توپ کشویی) با خطوط بسیار منظم و بافت لاستیکی “غلط” می کند. معمولاً بدون درد است و با ترشح از نوک پستان همراه نیست. یک زن ممکن است یک یا چند آدنوفیبروم در یک یا هر دو سینه داشته باشد.

کیست: یک کیسه کوچک پر از مایع است که در پستان ایجاد می شود و در زنان بالای ۳۵ تا ۵۰ سال شایع است. اندازه کیست از چند میلی متر تا چند سانتی متر متغیر است. کیست صاف، نرم و در لمس متحرک است.

رشد آن به دلیل هورمون هایی است که چرخه قاعدگی را تنظیم می کنند. به همین دلیل است که ممکن است قبل یا در طول قاعدگی بزرگتر، حساس یا دردناک شود. کیست پس از یائسگی نیز کمتر شایع است (مگر اینکه از درمان جایگزین هورمونی استفاده شود).

لیپوم توده‌ای از بافت چربی، یک “توپ چربی” است. دارای کانتور منظم و صاف، متحرک است و به راحتی زیر انگشتان تغییر شکل می دهد. لیپوم دردناک نیست.

اما علل دیگری نیز می تواند علت توده در سینه باشد، مثلاً آبسه.

و سرطان؟

در مورد سرطان سینه، توده معمولاً سفت‌تر است و به دلیل چسبیدن به بافت‌های سینه، «غلط» نمی‌کند. خطوط آن نامنظم است و گاهی اوقات توده شکل سینه را تغییر می دهد.

در صورت ایجاد توده در سینه چه باید کرد؟

اگر متوجه توده ای در سینه شدید، اولین غریزه این است که با پزشک یا متخصص زنان خود صحبت کنید. معاینه بالینی (لمس پستان) و همچنین سایر معاینات عمیق (سونوگرافی، ماموگرافی، بیوپسی با سوزن ظریف و غیره) را انجام خواهد داد. بسته به نتایج، او شما را به درمان مناسب هدایت می کند. به طور کلی، فقط توده های سرطانی نیاز به درمان دارند: جراحی، شیمی درمانی، هورمون درمانی… با این حال، زمانی که آنها آزاردهنده هستند، تومورهای خوش خیم را می توان با جراحی برداشت.

خودآزمایی پستان: اقدامی پیشگیرانه که نباید نادیده گرفته شود

خودآزمایی پستان روشی برای تشخیص تغییر در یک یا هر دو سینه و شناسایی یک توده مشکوک است.

معاینه باید به طور مرتب انجام شود تا سینه های شما به خوبی شناخته شود: هر ماه، چند روز پس از پایان دوره قاعدگی، آن را انجام دهید.

ابتدا سینه های خود را به صورت بصری در موقعیت های مختلف (بازوها در امتداد بدن، دست ها روی باسن، بازوها به سمت بالا، خم شدن به جلو) به منظور تشخیص هرگونه تغییر در شکل یا ظاهر/رنگ پوست بررسی کنید. سپس با استفاده از ۳ انگشت میانی سینه های خود را روی تمام سطح آن لمس کنید (بدون فراموشی قسمت بین زیر بغل و سینه ها):

دایره های کوچکی از لبه سینه به سمت نوک سینه ایجاد کنید،

خطوط عمودی بکش

این ژست به شما این امکان را می دهد که هر گونه جرم، برآمدگی یا تغییر در بافت غیر معمول را تشخیص دهید. همچنین به یاد داشته باشید که به آرامی نوک سینه ها را فشار دهید تا ببینید آیا شیر خارج می شود یا خیر. اگر متوجه چیز غیرعادی شدید، وحشت نکنید، اما فوراً به پزشک خود مراجعه کنید، به خصوص اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه دارید.

توده های سینه: انواع، علائم و علل، علاوه بر سرطان

وقتی زنی توده ای در سینه خود پیدا می کند، اولین چیزی که معمولا فکر می کند این است که سرطان سینه است. این یک واکنش منطقی است و درست است که ما باید همیشه مراقب تغییرات بدن خود باشیم که ممکن است نشان دهنده وجود مشکل باشد و برای ارزیابی کافی به متخصص مراجعه کنیم. با این حال، مهم است بدانید که در بیشتر مواقع این توده ها مترادف با سرطان نیستند، زیرا ضایعات خوش خیم هستند.

به خصوص در زنان در سنین باروری (تقریباً بین ۱۸ تا ۴۰ سال) ظاهر توده ها بسیار شایع است، به خصوص که با چرخه قاعدگی مرتبط است. در بیشتر موارد، درمان حتی ضروری نیست، زیرا معمولاً خود به خود ناپدید می شوند. اگر در افراد مسن‌تر ظاهر شوند، به احتمال زیاد مشکلی وجود دارد، اگرچه لازم نیست اینطور باشد.

مهم ترین نکته در صورت تشخیص توده مشکوک در پستان این است که در اسرع وقت با پزشک خود مشورت کنیم، زیرا در مورد سرطان، تشخیص سریع برای دستیابی به پیش آگهی خوب برای بیماری ضروری است.

انواع توده های سینه و علل آن

در ادامه قصد داریم علاوه بر سرطان، در مورد علل دیگری که باعث ایجاد توده در سینه می شوند صحبت کنیم.

۱٫ کیست سینه

کیست سینه یکی از شایع ترین علل مشاوره است. آنها ضایعات گردی هستند که با گشاد شدن مجرای شیر و پر شدن از مایع ایجاد می شوند. فراوانی آن پس از ۳۵ سالگی افزایش می یابد و در سنین ۴۰ تا ۵۰ سالگی به حداکثر بروز می رسد.

شایع ترین تظاهرات بالینی آن لمس یک توده است که به طور ناگهانی ظاهر می شود و تا حدودی دردناک است. آنها گرد، تا حدودی متحرک و با دیوارهای صاف هستند. آنها تحت تأثیر تغییرات هورمونی هستند، به همین دلیل شایع ترین چیز این است که قبل از قاعدگی ظاهر می شوند و پس از پریود کوچکتر می شوند یا خود به خود ناپدید می شوند.

در بیشتر موارد نیازی به درمان ندارند. اما گاهی اوقات اگر بزرگ شوند ممکن است آزاردهنده شوند، زیرا باعث ایجاد فشار بر روی بافت سینه اطراف می شوند که می تواند باعث درد شود، بنابراین گاهی لازم است آنها را سوراخ کرد تا مایع تخلیه شود و در نتیجه علائم کاهش یابد.

اگر قسمتی از کیست سفت یا سفت باشد یا بعد از قاعدگی از بین نرود، ممکن است چیزی فراتر از کیست باشد و بنابراین بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید.

۲٫ تغییرات فیبروکیستیک

بیماری فیبروکیستیک سینه سینه را با نواحی ناهموار یا ناهموار حساس تر می کند. این تغییرات مربوط به چرخه قاعدگی است و تمایل به بهبود بعد از قاعدگی دارد.

معمولاً نیازی به درمان پزشکی ندارد. اقدامات خاصی مانند استفاده از سوتین مناسب از نظر شکل و اندازه، که حمایت کافی از سینه را تضمین می کند، و کاهش مصرف غذاهای حاوی متیل گزانتین (قهوه، شکلات، چای) و چربی، همراه با ترکیب مواد مصرفی. ویتامین E، B1 و B6 می تواند به بهبود علائم کمک کند.

۳٫ نکروز چربی

پس از ضربه (آسیب کمربند ایمنی، پس از بیوپسی سینه یا جراحی سینه) التهاب و فیبروز ایجاد می‌شود که می‌تواند باعث پیدایش توده‌ای دردناک در پستان شود که به نکروز چربی معروف است.

۴٫ عفونت ها

عفونت یا ورم پستان نیز عامل درد، قرمزی پوست و پیدایش توده در سینه است. آنها معمولاً در طول دوره شیردهی رخ می دهند، اما ظهور آنها در خارج از شیردهی نیز امکان پذیر است و می تواند با تشکیل آبسه ها پیچیده شود، که توده های بسیار دردناکی هستند که هنگام تجمع مایع عفونی در بافت پستان ایجاد می شوند.

۵٫ فیبروآدنوم

فیبروآدنوما تومورهای جامد بسیار شایع پستان هستند، به ویژه در نوجوانان و زنان جوان، اگرچه می توانند در هر سنی ظاهر شوند.

در بیشتر موارد به صورت یک ندول منفرد، کاملاً مشخص، متحرک و بدون درد ظاهر می شود. اگرچه در ۱۰ تا ۲۰ درصد موارد، آنها می توانند متعدد باشند و/یا در هر دو پستان ظاهر شوند.

همیشه قبل از هر ندول جامد با ظاهر جدید باید محتاط بود و از نبود تومور بدخیم رد کرد. به همین دلیل، حتی اگر اکتشاف حاکی از وجود فیبروآدنوم باشد، همیشه باید با برخی از آزمایشات تصویربرداری، سونوگرافی از پستان و/یا ماموگرافی و در نهایت بیوپسی هدایت شده برای تایید ماهیت خوش خیم آن تکمیل شود.

به طور کلی، آنها را می توان کنترل کرد و معمولاً در مواردی که رشد داشته باشد یا باعث درد، تغییر زیبایی یا نگرانی بیمار شود، حذف می شوند.

۶٫ لیپوم

لیپوم یک توده نرم و غیر سرطانی است که معمولاً قابل جابجایی است. باعث درد نمی شود. این یک تومور چربی خوش خیم است.

۷٫ پاپیلوم های داخل مجرای

پاپیلوم های داخل مجاری ضایعات خوش خیمی هستند که از مجاری پستان منشا می گیرند. کلینیکی که می دهند معمولاً ترشح از نوک پستان است که اغلب با ظاهری هموراژیک (ترشحات خونی) است. برداشتن و بیوپسی آن برای رد بدخیمی توصیه می شود.

۸٫ سرطان سینه

ظهور یک توده بدون درد و سفت در پستان با کانتور نامنظم یا نامنظم یک گره مشکوک است که نیاز به رد کردن سرطان سینه دارد. سرطان سینه معمولاً درد ندارد، در واقع در کمتر از ۲ تا ۷ درصد موارد سرطان پستان تظاهرات بالینی آن درد است، به خصوص در مراحل اولیه بیماری.

همچنین توجه به سایر تغییرات قابل مشاهده در سینه مانند ظاهر شدن گودی، فرورفتگی یا قرمزی در پوست، تغییر در اندازه یا شکل سینه یا ترشح از نوک پستان ضروری است.

اهمیت خودآزمایی پستان

خودآزمایی پستان به بیمار این امکان را می دهد که سینه های خود را بهتر بشناسد. شناخت همدیگر ضروری است تا بتوانیم تغییرات بدن خود را تشخیص دهیم. خودآزمایی پستان باید یک روش روتین باشد و با مقداری تکرار و ترجیحاً در هفته بعد از قاعدگی انجام شود. در مورد زنان یائسه، توصیه می شود یک روز در ماه را برای این کار انتخاب کنند. انجام آن فقط چند دقیقه طول می کشد. در اینجا همه چیزهایی را که برای انجام خودآزمایی پستان باید بدانید در اختیار شما قرار می دهیم.

همیشه توصیه می شود از ۴۰ سالگی به سینه ها بیشتر توجه شود، اما حقیقت این است که معاینه سینه باید جزء کنترل منظم زنان باشد.

همه زنان باید خودآزمایی پستان را انجام دهند، اما مهمتر از همه اینها در کسانی که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارند یا در بیماران مبتلا به انواع بیماری زا BRCA1/2 مربوط می شود.

خودآزمایی پستان یک روش غربالگری مفید و ضروری است، به ویژه زمانی که همراه با ماموگرافی و معاینات فیزیکی منظم توسط متخصصان باشد. به لطف آن می توان علائم هشدار دهنده ای مانند توده ها، جمع شدن نوک پستان یا تغییر در شکل، اندازه یا رنگ سینه را تشخیص داد.

در صورت مشاهده توده در سینه چه باید کرد؟ انواع توده سینه

همانطور که دیدیم، توده‌های سینه می‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند و به روش‌های مختلفی ظاهر شوند. بافت پستانی به خودی خود فیبری است و قوام متغیری دارد، بنابراین هنگام لمس سینه‌ها می‌توانند حساس و تا حدودی دردناک با نواحی برآمده به نظر برسند که احتمالاً با دوره قاعدگی ناپدید می‌شوند.

وقتی توده ها را در قفسه سینه پیدا می کنیم، باید ببینیم که آیا این است:

توده‌های گرد و صاف، انگار یک توپ تا حدودی دردناک در لمس (احتمالا کیست) است.

توده های جامدی که می توانند زیر پوست حرکت کنند، دردناک نیستند (ممکن است فیبروآدنوما باشند).

توده های سخت، کم متحرک و شکل نامنظم. این می تواند یک تومور بدخیم باشد، به خصوص اگر با تغییراتی در شکل سینه، پوست و نوک پستان همراه باشد.

ما باید به شکل و اندازه سینه ها نگاه کنیم: توجه کنید که آیا یکی از سینه ها شکل دیگری دارد یا اندازه دیگری دارد.

توجه داشته باشید که آیا پوست دارای فرورفتگی هایی به شکل پوست پرتقال است و/یا تحریک شده و قرمز شده است. مشاهده کنید که آیا تغییراتی در بافت به خصوص در اطراف نوک پستان وجود دارد یا خیر.

ما باید بررسی کنیم که آیا تغییراتی در شکل نوک پستان وجود دارد، به خصوص اگر به طور ناگهانی وارونه یا صاف شده باشد و ترشح مایع از آن وجود داشته باشد.

تشخیص زودهنگام سرطان سینه برای درمان این بیماری ضروری است و در آن به غیر از ماموگرافی، خودآزمایی پستان یک ابزار ضروری است.

به یاد داشته باشید که برای تشخیص توده ها در قفسه سینه یک کنترل معمولی داشته باشید و در صورت مشکوک یا غیر طبیعی با متخصص خود مشورت نکنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید ادامه مقاله رو مطالعه کنید:

چه چیزی باعث ایجاد کیست در سینه می شود؟ علائم و درمان کیست پستان

وجود توده در سینه یک یافته رایج است. این توده ها ممکن است به دلیل کیست های خوش خیم که بیشتر در پستان ایجاد می شوند، توده های جامد مانند فیبروآدنوم، نکروز چربی در اثر ضربه و عفونت ایجاد شوند. آنها ترس زیادی در زنان ایجاد می کنند زیرا می توانند نشانه سرطان سینه نیز باشند. با این حال، هر توده ای که در سینه قابل لمس است سرطان نیست. علت این توده ها در پستان بیشتر کیست های خوش خیم سینه است. در صورت مشاهده ساختاری متفاوت از حالت طبیعی در بافت پستان، توصیه می شود برای انجام معاینات و آزمایشات لازم با موسسات بهداشتی تماس گرفته و از پزشک متخصص حمایت شود.

کیست در سینه چیست؟

کیست سینه وضعیتی است که معمولاً به دلیل تجمع مایع در بافت پستان ایجاد می شود. اگرچه نوسانات در سطوح هورمونی در بدن زنان مسئول تشکیل کیست های سینه است، اما علت اصلی این وضعیت هنوز به طور کامل مشخص نشده است. ساختارهای کیستیک گرد و پر از مایع از رایج ترین ساختارها در موارد توده سینه هستند. این ساختارهای کیست به ویژه در بیماران زن در دهه ۴۰ دیده می شود. به ندرت ممکن است کیست سینه در مردان ایجاد شود. کیست ها همچنین می توانند در برخی افراد به صورت ساختارهای بسیار کوچک به نام میکروکیست ایجاد شوند. این ساختارهای کوچک کیست را فقط می توان از طریق معاینات تصویربرداری پستان آشکار کرد. در برخی موارد، کیست‌ها می‌توانند به اندازه‌های بزرگی برسند که در معاینه فیزیکی می‌توان آن‌ها را در خارج تشخیص داد و ماکروسیست نامیده می‌شوند.

دلایل ایجاد کیست در سینه چیست؟

مواجهه با کیست در سینه بسیار شایع است. این وضعیت که به طور کلی نشانه یک بیماری جدی در نظر گرفته نمی شود، ممکن است به دلایل ساده ای مانند تغییرات هورمونی رخ دهد. اگرچه بیش از ۸۰ درصد کیست های پستان خوش خیم هستند، اما احتمال بدخیمی باید کنار گذاشته شود. برای افرادی که کیست در سینه خود پیدا می کنند، طبیعی است که از این وضعیت احساس ناراحتی کنند. در صورت ایجاد کیست در سینه‌ها که از ساختارهایی مانند بافت غده‌ای، بافت همبند، غده پستانی، مجاری شیر و بافت چربی تشکیل شده‌اند، اندازه هر دو سینه ممکن است تغییر کند. در ایجاد یک ساختار سخت و کیستیک، این ساختارها متفاوت از بافت طبیعی پستان احساس می شوند.

بیشتربدانید:ماموگرافی سه بعدیتوموسنتز سینهبیوپسی چیستعکس رنگی رحم یا هیستروسالپینگوگرافیآندومتریوز چیست؟

عواملی که ممکن است در ایجاد چنین کیست هایی در پستان موثر باشد را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

تغییرات هورمونی که در طول چرخه قاعدگی رخ می دهد

انسداد مجاری شیر

ایجاد عفونت در بافت پستان

به طور معمول، کیست خوش خیم پستان را می توان به راحتی بین انگشتان دستکاری کرد. توده‌هایی که بی‌حرکت هستند و به بافت پستان چسبیده‌اند، باید با آزمایش‌های بیشتر بررسی شوند تا ببینیم که آیا تشکیل بدخیم وجود دارد یا خیر.

علائم کیست در سینه چیست؟

علائم کیست در سینه ممکن است بسته به نوع و ویژگی های ساختار این کیست متفاوت باشد.

کیست های ساده سینه به شکل کیسه های شفاف پر از مایع هستند که در بافت سینه ایجاد می شوند و معمولاً به صورت یک توده صاف زیر پوست احساس می شوند. برخی از کیست های سینه ممکن است به صورت ساختارهای بدون درد ظاهر شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به صورت ساختارهای بسیار دردناک ظاهر شوند. در معاینات سونوگرافی کیست پستان مشاهده می شود که اندازه کیست های ساده عموماً بین ۵/۲ تا ۵ سانتی متر متغیر است. کیست‌های بزرگ‌تر از این اندازه می‌توانند به بافت‌های اطراف فشار وارد کنند و باعث شوند فرد ناراحتی‌های مختلفی را در پستان تجربه کند.

در برخی از کیست‌های پستان که کیست‌های پیچیده نامیده می‌شوند، کیست حاوی مواد زائد، پروتئین، خون و سلول‌های اپیتلیال است. این نوع کیست ها باعث ایجاد تصویر اکوژنیک تری در سونوگرافی می شوند و باید با دقت بیشتری بررسی شوند.

کیست‌ها که ما آن‌ها را کیست‌های پیچیده می‌نامیم، دارای دیواره‌های ضخیم و پارتیشنی با ضخامت بیشتر از ۰٫۵ میلی‌متر در داخل کیست و ساختار گره‌ای است که به داخل کیست کشیده می‌شود. این نوع کیست ها ممکن است نیاز به پیگیری دقیق و تشخیص افتراقی ساختار جامد درون کیست با استفاده از بیوپسی سوزنی ضخیم داشته باشند.

آیا کیست در سینه می تواند باعث درد شود؟

هنگامی که ساختارهای کیست در پستان به شکل کیست های ساده هستند، معمولاً باعث شکایت درد نمی شوند. نباید فراموش کرد که اگر کیست کاملاً بزرگ باشد و به طور ناگهانی ظاهر شود، دیواره آن عفونی شود و محتوای کیست آبسه شود، ممکن است درد ایجاد شود.

تفاوت بین کیست و توده در سینه

اگرچه تفاوت هایی بین کیست و توده در سینه وجود دارد. نباید فراموش کرد که برخی از این تفاوت ها تمایز دقیق بین کیست و توده را امکان پذیر نمی کند. در حالی که کیست‌های سینه ممکن است دارای ویژگی‌هایی مانند درد، لبه‌های صاف، صافی، تحرک و تغییر در ساختار خود با چرخه قاعدگی باشند، تومورهای سینه اغلب می‌توانند به صورت توده‌هایی بدون درد، سخت و با سختی قابل جابجایی ظاهر شوند که به راحتی قابل جابجایی نیستند و مستقل هستند. از چرخه قاعدگی

کیست سینه چند سانتی متر خطرناک است؟

هیچ محدوده اندازه ای وجود ندارد که برای کیست سینه ایمن در نظر گرفته شود. کیست ها تنها زمانی می توانند درد ایجاد کنند که به اندازه ۲ تا ۳ سانتی متر برسند یا به سرعت رشد کنند. هر کیستی که توسط فرد تشخیص داده می شود باید توسط پزشک متخصص ارزیابی شود و در نتیجه بررسی های بیشتر مشخص شود که ساختار موجود خوش خیم یا بدخیم است.

درمان کیست پستان چگونه است؟

درمان کیست پستان پس از مشخص شدن ساختار موجود برنامه ریزی می شود. در برخی از ساختارهای کیست، فقط پیگیری توصیه می شود، در حالی که در برخی دیگر، محتوای کیست آسپیره و تخلیه می شود و با سونوگرافی در فواصل ۶ ماهه نظارت می شود. برای رد احتمال سرطان در کیست های با ساختار جامد، به نام کیست های پیچیده یا پیچیده. باید بیوپسی با سوزن ضخیم روی کیست ها انجام شود و تشخیص پاتولوژیک انجام شود. گاهی اوقات، این نوع کیست ها برای اهداف تشخیص و درمان نیاز به جراحی دارند.

در کیست هایی که در اثر عفونت ایجاد می شوند، معمولا پس از درناژ پسرفت مشاهده می شود. آنتی بیوتیک ها باید به برنامه درمانی این کیست ها اضافه شود.

بیشتربدانید:سونوگرافی در ارتوپدیسونوگرافی پرتابلسونوگرافی در منزل

آیا کیست سینه خود به خود از بین می رود؟

ناپدید شدن خودبخودی کیست بسته به نوع و ویژگی های تشکیل متفاوت است. کیست‌های خوش‌خیم، به‌ویژه آن‌هایی که به دلیل نوسانات هورمونی ایجاد می‌شوند، بدون نیاز به درمان یا مداخله، خودبه‌خود پسرفت می‌کنند. در صورت مشاهده علائم و نشانه های کیست در پستان، توصیه می شود برای روشن شدن کامل این ساختار با مراکز بهداشتی تماس گرفته و از پزشک متخصص حمایت کنید. برای شما روزهای سلامتی آرزومندیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در باره سرطان سینه میتوانید مطالب زیر را مطالعه فرمایید

انواع سرطان سینه چیست؟

سرطان سینه با تکثیر غیرطبیعی سلول‌هایی در بافت پستان که مسئول تولید شیر هستند، ایجاد می‌شود. سرطان سینه، یکی از شایع ترین انواع سرطان در زنان در جهان، به شرح زیر است:

سرطان سینه مهاجم مجرای چیست؟

این شایع ترین نوع سرطان، کارسینوم مجرای مهاجم سینه نیز نامیده می شود. بروز آن در هر ۱۰۰ تشخیص ۷۰ تا ۸۰ درصد است. در این نوع سرطان، سرطان در سلول های غشای مجاری شیر شروع به تشکیل می کند و به بافت سینه اطراف گسترش می یابد.

سرطان مهاجم سینه لوبولار چیست؟

این نوع سرطان که در ۱ درصد از هر ۱۰ تشخیص سرطان سینه رخ می دهد، سرطان لوبولار مهاجم سینه نیز نامیده می شود. معمولا در سنین ۴۵-۵۵ سالگی دیده می شود. در این نوع سرطان، سرطان از سلول های غشای لوب سینه شروع می شود و متاستاز سرطان لوبولار مهاجم را به بافت سینه اطراف نشان می دهد.

کارسینوم مهاجم پستان به چه معناست؟

کارسینوم مجرای مهاجم تعریف می کند که سرطان مشاهده شده در پستان در مجاری شیر رخ می دهد و ۲۰ درصد از این سرطان کارسینوم لوبولار مهاجم است، یعنی سرطان سینه در غدد شیر ایجاد می شود نه مجاری شیر.

انواع دیگر سرطان سینه چیست؟

کارسینوم کیستیک آدنوئید: سلول های موجود در بزاق و غدد بزاقی مشابه هستند.

کارسینوم آدنوسکواموس درجه پایین: این تومور نادر به کندی رشد می کند و اغلب با انواع دیگر اشتباه گرفته می شود.

سرطان سینه التهابی: نادر است و از سلول های التهابی موجود در رگ های لنفاوی پوست سرچشمه می گیرد.

کارسینوم مدولاری: توده ای نرم شبیه به قسمتی از مغز به نام مدولا است.

بیماری پاژه نوک پستان: آرئول اطراف نوک پستان را تحت تاثیر قرار می دهد.

تومورهای فیلود پستان: به شکل برگ مانند رشد می کنند و به سرعت رشد می کنند. به ندرت پیش می آید که به خارج از سینه منتشر شود.

سرطان سینه متاستاتیک: سرطانی که به قسمت های مختلف بدن مانند ریه، مغز یا استخوان گسترش یافته است.

کارسینوم موسینوس: در مخزن موسین از مواد لزج و لغزنده شناور است.

کارسینوم پاپیلاری: نادر است و زنان را در دوران یائسگی درگیر می کند .

کارسینوم توبولار: لوله ای شکل است و به کندی رشد می کند.

مراحل سرطان سینه چیست؟

سرطان سینه اولین نوع سرطانی است که در زنان دیده می شود و تقریباً زنان در هر گروه سنی را مبتلا می کند. تشخیص زودهنگام در مبارزه با این نوع سرطان که به طور قابل توجهی سلامت عمومی را تحت تاثیر قرار می دهد بسیار مهم است. برای اینکه این اتفاق بیفتد، شناخت بیماری، آگاهی از علائم و تشخیص بیماری ضروری است. مراحل بیماری سرطان سینه به شرح زیر است :

مراحل سرطان سینه چیست؟

در سرطان سینه که یک نوع سرطان به کندی در حال پیشرفت است ، مراحل و علائم سرطان سینه به دقت مشاهده می شود تا اطلاعاتی در مورد اینکه تومور در چه مرحله و در کدام ناحیه قرار دارد و کجا متاستاز داده است . درمان بر اساس این مرحله بندی و مشاهده تصمیم گیری می شود. سیستم TNM در مرحله بندی استفاده می شود. برای این سیستم، T نشان دهنده تومور (اندازه و گسترش آن به پستان و اندام های اطراف)، N نشان دهنده وضعیت غدد لنفاوی، و M نشان می دهد که آیا سرطان متاستاز داده است یا خیر. جزئیات مربوط به غدد لنفاوی، تومور و متاستاز با اعداد و حروف زیر T، N و M مشخص می شود.

چگونه مراحل سرطان سینه را تعیین کنیم؟

مرحله بندی در سرطان سینه با تکنیک های تشخیصی انجام می شود که گسترش سلول های سرطانی را اندازه گیری می کند. مناسب بودن این روش تشخیصی در نتیجه معاینه انجام شده توسط پزشک مشخص می شود. بیوپسی، توموگرافی کامپیوتری، ماموگرافی دیجیتال توموسنتز، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی، PET CT و سونوگرافی برای تعیین مراحل و تشخیص سرطان استفاده می شود.

مراحل سرطان پستان چگونه رخ می دهد؟

مرحله بندی ارتباط نزدیکی با اندازه و گسترش تومور دارد. در مرحله اول، تومور به غدد لنفاوی زیر بغل گسترش می یابد. در این مرحله، اگر تشخیص و درمان اولیه انجام نشود، سلول‌های سرطانی از طریق لنف و خون به بافت‌های دور یا نزدیک گسترش می‌یابند. سلول های سرطانی معمولاً به ریه ها، مغز، بافت پوست، کبد، استخوان ها و غدد لنفاوی زیر بغل گسترش می یابند.

بیشتربدانید:سونوگرافی در ارتوپدیبهترین زمان سونوگرافی پستانسونوگرافی سینه در تهرانبیوپسی هسته سوزنی سینه

مراحل سرطان سینه چیست؟

اطلاعات مربوط به مراحل و علائم سرطان سینه بر اساس اندازه و گسترش تومور تعیین می شود. مرحله بندی از صفر تا چهار است. در اینجا ” مراحل سرطان سینه چیست ؟” به سوال پاسخ بدهید:

مرحله ۰

DCIS (کارسینوم مجرای درجا) و LCIS (کارسینوم لوبولار درجا)

سرطان هنوز در مرحله شکل گیری است.

سلول های سرطانی به بافت های اطراف آن گسترش نیافته اند.

سرطان محدود به ناحیه ای است که در آن رخ می دهد.

مرحله ی ۱

فاز اولیه است.

تومور بزرگتر از ۲ سانتی متر نیست و سلول های سرطانی در جایی غیر از پستان پخش نشده اند.

مرحله ۲A

قطر تومور ۲ سانتی متر یا کمتر است و به غدد لنفاوی زیر بغل گسترش یافته است.

یا اینکه تومور بزرگتر از ۲ سانتی متر و قطر کمتر از ۵ سانتی متر است و به غدد لنفاوی زیر بغل گسترش نیافته است.

مرحله ۲B

تومور بزرگتر از ۲ سانتی متر و قطر کمتر از ۵ سانتی متر است و به غدد لنفاوی زیر بغل گسترش یافته است.

یا قطر تومور بیشتر از ۵ سانتی متر است، اما به غدد لنفاوی زیر بغل گسترش نیافته است.

مرحله ۳A

تومور در پستان ۵ سانتی متر یا کوچکتر است. علاوه بر این، به بافت‌های اطراف یا به غدد لنفاوی زیر بغل که به هم چسبیده‌اند گسترش یافته است.

یا قطر تومور بزرگتر از ۵ سانتی متر است و به غدد لنفاوی زیر بغل گسترش یافته است (ممکن است به یکدیگر یا به بافت های اطراف چسبیده باشند).

مرحله ۳B

تومور در هر اندازه ای است.

به بافت های مجاور سینه (پوست یا دیواره قفسه سینه، دنده ها یا ماهیچه های دیواره قفسه سینه) گسترش یافته است.

و به غدد لنفاوی واقع در زیر بغل منتقل می شود.

مرحله ۳C

سرطان به غدد لنفاوی زیر استخوان ترقوه گسترش یافته است.

سرطان به غدد لنفاوی و بافت های مجاور زیر بازو گسترش یافته است. مراحل سرطان سینه و درمان بر این اساس تعیین می شود.

مرحله ۴

سرطان به سایر نقاط بدن گسترش یافته است.

اگر می خواهید اطلاعات جامع تری در مورد سرطان سینه به دست آورید، ” انواع سرطان سینه چیست ؟” همچنین می توانید به مقاله ما با عنوان نگاهی بیندازید.

توده پستان بهترین دکتر

برای انتخاب بهترین پزشک برای یک توده در سینه، توصیه می شود که فرد پزشکی را انتخاب کند که بتواند به بهترین شکل با مشکلی که دارد مقابله کند. کار و تجربه دکتر در این زمینه قابل تحقیق است.

بهترین پزشک پزشکی است که با نیازهای شخصی و موقعیت مکانی شما مطابقت داشته باشد. با انتخاب دقیق، می توانید تشخیص و درمان صحیح توده سینه خود را دریافت کنید.

بیشتربدانید:هزینه بیوپسیبیوپسی چیستبیوپسی سینهبهترین زمان سونوگرافی پستانتفسیر سونوگرافی سینه

چه زمانی برای توده سینه به پزشک مراجعه کنیم؟

زمان مراجعه به پزشک برای توده سینه زمانی است که هر گونه توده مشکوک، ناهنجاری یا تغییر را احساس کنید. توصیه می شود در صورت تشخیص توده بدون توجه به سن، جنسیت یا عوامل خطر، توسط پزشک معاینه شوید. اگر در طی معاینه معمولی پستان با توده سفت، ثابت یا بدون درد در سینه مواجه شدید، باید فوراً با پزشک مشورت کنید. تشخیص زودهنگام می تواند شانس درمان سرطان سینه را افزایش دهد. علاوه بر این، علائمی مانند خروج مایع غیرطبیعی از نوک پستان، قرمزی پوست، یا تورم در بافت سینه نیز نشانه‌هایی هستند که باید به پزشک مراجعه کنید.

درمان توده پستان

درمان توده های سینه بسته به علت توده ها ممکن است متفاوت باشد. توده های خوش خیم (غیر سرطانی) معمولا تحت نظر هستند و نیازی به درمان ندارند. کیست ها را می توان با تخلیه مایع یا آسپیراسیون سوزنی تخلیه کرد. فیبروآدنوما را می توان با جراحی برداشت. گزینه های درمانی برای توده های بدخیم (سرطانی) ممکن است شامل جراحی، رادیوتراپی، شیمی درمانی یا داروهای هدفمند باشد. برنامه درمانی بسته به نوع توده، مرحله آن و وضعیت سلامت عمومی بیمار تعیین می شود. وضعیت هر بیمار باید به صورت جداگانه ارزیابی شود. بنابراین، توصیه های پزشک باید رعایت شود و ارزیابی دقیق گزینه های درمانی انجام شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری