021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

تغییرات فیبروکیستیک

تغییرات فیبروکیستیک سینه زمانی رخ می دهد که زنان کیست های پر از مایع همراه با مناطق فیبروز در یک یا هر دو سینه ایجاد کنند. (ممکن است به این بیماری فیبروکیستیک پستان گفته شود ، اما در واقع یک بیماری نیست.) فیبروز ضخیم شدن بافت سینه است که شما و پزشکتان می توانید از طریق پوست احساس کنید. این می تواند تا حدودی حالت محکم ، سنگی یا لاستیکی باشد. فیبروز همچنین می تواند بدون ایجاد کیست به خودی خود اتفاق بیفتد.

تغییرات فیبروکیستیک سینه تقریباً عادی است ، نیازی به درمان ندارد و خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهد. تغییرات فیبروکیستیک سینه شایع است. تقریباً نیمی از زنان در برهه ای از زندگی خود آن ها را تجربه خواهند کرد. این تغییرات معمولاً در زنان یائسه رخ می دهد و تحت تأثیر تغییرات سطح هورمون ها قرار می گیرد.

تغییرات فیبروکیستیک سینه را معمولاً از طریق معاینه بالینی پستان و سابقه علائم می توان تشخیص داد. همچنین ممکن است پزشک از آزمایشات تصویربرداری مانند ماموگرافی و سونوگرافی برای بررسی پستان استفاده کند. در موارد نادر ، کیست های فردی ممکن است نیاز به بررسی بیشتر با سونوگرافی داشته باشند و برخی از آن ها نیاز به تخلیه و احتمالاً نمونه برداری داشته باشند.

اگر علائم ناراحت کننده ای دارید ، استراتژی های زیر ممکن است به شما کمک کند:

کمپرس گرم یا سرد را در زمانی که سینه ها بیشترین درد را دارند روی آن ها قرار دهید.

از یک سوتین راحت و حمایتی (مانند یک سوتین ورزشی پنبه ای) استفاده کنید.

از مصرف زیاد کافئین ، نمک و یا چربی در رژیم غذایی خودداری کنید ، که در برخی از زنان می توانند علائم را بدتر کنند.

سینه های فیبروکیستیک از بافتی تشکیل شده است که بافتی متورم یا شبیه به شکل حلزونی دارد. پزشکان این را بافت پستان ندولی یا غده ای می نامند.

داشتن سینه های فیبروکیستیک یا تغییرات سینه فیبروکیستیک به هیچ وجه غیر معمول نیست. در واقع ، متخصصان پزشکی استفاده از اصطلاح “بیماری فیبروکیستیک سینه” را متوقف کرده اند و اکنون فقط به “سینه های فیبروکیستیک” یا “تغییرات سینه فیبروکیستیک” اشاره می کنند زیرا داشتن سینه های فیبروکیستیک یک بیماری نیست. تغییرات سینه که با چرخه قاعدگی متغیر است و دارای بافت روپلی است طبیعی تلقی می شود.

تغییرات فیبروکیستیک پستان همیشه علائم ایجاد نمی کند. برخی از افراد درد ، حساسیت و برآمدگی سینه را تجربه می کنند به ویژه در ناحیه فوقانی و بیرونی سینه ها. علائم پستان دقیقاً قبل از قاعدگی آزاردهنده هستند و پس از آن بهتر می شوند. اقدامات ساده خود مراقبتی معمولاً می تواند ناراحتی مربوط به سینه های فیبروکیستیک را برطرف کند.

علائم و نشانه های سینه های فیبروکیستیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

توده های سینه یا نواحی ضخیم شدن که تمایل به بافت سینه اطراف دارند

درد عمومی یا حساسیت به سینه که قسمت فوقانی خارجی سینه را درگیر می کند

ندول های سینه یا بافت توده ای با چرخه قاعدگی تغییر اندازه می دهند

ترشح نوک پستان بدون رنگ خون سبز یا قهوه ای تیره که تمایل به نشت بدون فشار دارد

تغییرات فیبروکیستیک سینه اغلب بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی رخ می دهد. این تغییرات به ندرت پس از یائسگی اتفاق می افتد مگر اینکه از داروهای جایگزین هورمون مانند استروژن یا پروژسترون استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری