021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی پستان و اگزیلاری

سونوگرافی پستان و اگزیلاری ؛پزشکان اغلب از اولتراسوند به عنوان یک ابزار تشخیصی اولیه برای ارزیابی توده های سینه استفاده می کنند.

برخلاف سی تی اسکن و اشعه ایکس، سونوگرافی از اشعه یونیزان استفاده نمی کند. به همین دلیل، پزشکان اغلب سونوگرافی را برای افرادی که کاندید تکنیک های تصویربرداری مبتنی بر پرتو نیستند توصیه می کنند.

خدمات سونوگرافی سینه سیستم های تصویربرداری خاصی هستند که امکان بررسی بافت پستان را با امواج صوتی فراهم می کنند. حاوی هیچ گونه تشعشعی نیست و نیاز به آماده سازی خاصی ندارد. سونوگرافی پستان جایگاه مهمی در تشخیص و درمان سرطان سینه دارد. از آنجایی که حاوی اشعه نیست، می توان آن را به راحتی در دوران بارداری و برای زنان در هر سنی استفاده کرد. کلینیک ما که یکی از مراکز سونوگرافی در مرکز ما نیز می باشد، کلیه اقدامات سونوگرافی سینه را انجام می دهد.

افرادی که باید از تشعشعات پرهیز کنند کسانی هستند که:
باردار یا شیرده هستند
زیر ۲۵ سال سن دارند
ایمپلنت سینه داشته باشید
پزشک همچنین ممکن است از سونوگرافی برای کمک به هدایت سوزن بیوپسی برای جمع آوری بافت از یک توده برای آزمایش استفاده کند. این روش بیوپسی با هدایت اولتراسوند نامیده می شود.

پزشک ممکن است پس از کشف توده ای در بافت پستان در طول معاینه فیزیکی معمول یا ماموگرافی، سونوگرافی پستان را برنامه ریزی کند.

همچنین می توانید سونوگرافی پستان و اگزیلاری را به موارد زیر سفارش دهید:
ترشح غیر معمول نوک پستان را ارزیابی کنید
موارد ورم پستان که التهاب بافت پستان است را ارزیابی کنید
کنترل ایمپلنت سینه
علائمی مانند درد سینه، قرمزی و تورم را ارزیابی کنید
تغییرات پوست مانند تغییر رنگ را بررسی کنید
کنترل توده های خوش خیم پستان موجود
نتایج سایر آزمایشات تصویربرداری مانند MRI یا ماموگرافی را بررسی کنید

آماده سازی
افراد باید قبل از معاینه از استفاده از لوسیون ها یا پودرها روی پوست خود اجتناب کنند، زیرا این کار می تواند دقت تصاویر اولتراسوند را کاهش دهد.

وجود هر شکلی از فلز روی بدن شما نیز می تواند در نتایج آزمایش اختلال ایجاد کند، بنابراین مهم است که از جواهرات یا ساعت استفاده نکنید.

اکثر سونوگرافی‌های پستان در بخش رادیولوژی بیمارستان انجام می‌شود، اگرچه برخی ممکن است در یک کلینیک خصوصی یا تخصصی انجام شوند. معمولاً سونوگرافیست، اما گاهی رادیولوژیست، این آزمایش را انجام می دهد.

بیشتربدانید:بیوپسی چیستبیوپسی سینه در تهرانهزینه بیوپسی

برخی از زنانی که توده سینه دارند ممکن است با یک متخصص زن احساس راحتی بیشتری داشته باشند. اگر می خواهید یک زن در این آزمون شرکت کند، باید از قبل درخواست دهید.

همچنین می توان همراهی مانند پرستار، یکی از اعضای خانواده یا دوست را که می تواند در طول امتحان در اتاق بماند به همراه داشته باشد.

پوشیدن تاپ و پایین جداگانه به جای لباس یا لباس یک تکه اغلب باعث می شود که مجبور نباشید همه لباس های خود را در بیاورید. برای برخی از افراد، انتخاب پیراهن دکمه دار یا زیپ دار نیز می تواند روند در آوردن لباس را راحت تر کند.

UpToDate

انتظار چه چیزی می باشد؛
اکثر سونوگرافی های سینه بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد. سونوگرافی معمولا بدون درد است، مگر اینکه توده حساس باشد.
این فرآیند با معاینه فیزیکی پستان توسط سونوگرافیک شروع می شود. سپس معمولاً از فرد سؤالاتی در مورد توده می پرسند، مانند:
چه زمانی متوجه شدید
اگر علائم دیگری دارید
آیا پیشرفت کرده است و چگونه
پس از معاینه، سونوگرافی ژل خنک و شفافی را روی سینه اعمال می کند. این ژل با محدود کردن حباب های هوا، توانایی امواج صوتی را برای حرکت در بافت افزایش می دهد.
در برخی موارد، سونوگرافیک یک بالش مثلثی شکل زیر شانه فرد قرار می دهد و به بدن اجازه می دهد به یک طرف بچرخد. سونوگرافیک ممکن است بازوی فرد را بالای سرش بالا بیاورد. این موقعیت ها می توانند مسیر امواج صوتی و نحوه دریافت آنها توسط بافت را تسهیل کنند.
سونوگرافی ممکن است نورهای اتاق را کم کند تا صفحه کامپیوتر و تصاویر واضح تر دیده شوند.

هنگامی که سونوگرافیک ژل را به طور یکنواخت پخش کرد، یک دستگاه گرز مانند به نام مبدل را از روی سینه شما عبور می دهد. مبدل امواج صوتی را از طریق سینه می فرستد و فعالیت شما را ثبت می کند.
هنگامی که یک موج صوتی به بافت یا ساختار برخورد می کند، به عقب باز می گردد. مبدل اطلاعاتی را درباره مدت زمان بازیابی موج و همچنین حجم، گام و فرکانس آن به کامپیوتر ارسال می کند. کامپیوتر این اطلاعات را به تصویری به نام اولتراسوند ترجمه می کند.
سونوگرافی تمام بافت ها و ساختارهای پستان را بررسی می کند و از چندین مکان مختلف و از زوایای مختلف عکس می گیرد.
به طور معمول، شما چندین تصویر ثابت از توده و ناحیه اطراف ایجاد خواهید کرد. سونوگرافیک همچنین می تواند فیلم های حرکتی کوتاه بگیرد.
پس از اسکن سینه، ناحیه زیر بغل را از نظر غدد و غدد لنفاوی متورم یا سفت شده بررسی می کنند.
اگر یک متخصص سونوگرافی در مورد صحت تصویر نگرانی داشته باشد، ممکن است نظر دوم را از یک رادیولوژیست درخواست کند. گاهی اوقات ممکن است رادیولوژیست برای ارزیابی دقیق ناحیه مورد نظر نیاز به اسکن مجدد بخش‌هایی از سونوگرافی داشته باشد.
پس از اتمام آزمایش، سونوگرافیک به فرد دستمال می دهد تا ژل را پاک کند و به او حریم خصوصی می دهد تا لباس هایش را دوباره بپوشد. قبل از خروج فرد، سونوگرافیست ممکن است یک قرار ملاقات برای بحث در مورد نتایج تعیین کند.

بیشتربدانید:ماموگرافی سه بعدیتوموسنتز سینهبیوپسی چیستعکس رنگی رحم یا هیستروسالپینگوگرافیآندومتریوز چیست؟

نتایج
انتظار برای نتایج یک معاینه سلامت می تواند استرس زا باشد و باعث اضطراب شود. با این حال، توجه به این نکته مهم است که تعداد کمی از توده های سینه خطر قابل توجهی برای سلامتی دارند.
کیست ها معمولاً نیازی به درمان بیشتری ندارند مگر اینکه باعث درد شوند یا نزدیک مجاری شیر یا رگ های خونی باشند.
بسته به پزشک، مطب یا بیمارستان، نتایج ممکن است در همان روز یا چند روز بعد آماده شود. در بیشتر موارد، این نتایج برای یک پزشک خانواده ارسال می‌شود، که برای بحث در مورد نتایج یا توضیح آنها در طی یک ویزیت مطب تماس می‌گیرد.

عوامل دیگری که بر سرعت در دسترس بودن نتایج سونوگرافی پستان و اگزیلاری تأثیر می گذارند عبارت اند از:
خطر احتمالی علائم و نیاز به درمان فوری
اگر رادیولوژیست برای تفسیر نتایج به اطلاعات بیشتری نیاز دارد
اگر پزشک نیاز به مقایسه نتایج با سونوگرافی های قبلی یا نتایج سایر آزمایشات تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا اشعه ایکس داشته باشد.
اگر علائم می تواند نتیجه یک بیماری زمینه ای باشد
اگر مرکز نتایج را از طریق ایمیل، فکس، تلفن یا پست ارسال کند
بافت مایع و جامد در سونوگرافی متفاوت ظاهر می شوند. اگر سونوگرافی تایید کرد که توده یک کیست پر از مایع است، پزشک می‌تواند نتایج را از طریق تلفن صحبت کند.

اگر سونوگرافی یک توده جامد را تشخیص دهد، نتایج به تنهایی برای تایید یا رد سرطان یا سایر شرایط کافی نخواهد بود. پزشک معمولا برای ارزیابی نتایج غیرطبیعی سونوگرافی، ام آر آی و بیوپسی را تجویز می کند.
هنگام تفسیر نتایج غیرقطعی یا غیرطبیعی، این نکته مفید است که به خاطر داشته باشید که سرطان تنها بیماری پزشکی نیست که باعث ایجاد توده های سینه می شود.

علل شایع توده های غیرسرطانی سینه عبارتند از:
کیست ها
سینه های فیبروکیستیک
پاپیلوم داخل مجاری
فیبروآدنوم
توده های چربی شامل سلول های چربی سینه زخمی، مرده یا آسیب دیده
غدد پستانی بیش فعال
شرایط هورمونی، تغییرات یا درمان ها
ورم پستان یا عفونت سینه
برخی از داروها
اگر بیوپسی منجر به تشخیص سرطان سینه شود، پزشک در مورد مراحل بعدی توصیه می کند.

سونوگرافی پستان در چه بیماری هایی استفاده می شود؟

سونوگرافی پستان روشی است که به طور مکرر در زنان و مردان در موارد مشکوک به سرطان سینه استفاده می شود و به عنوان راهنمایی در تشخیص افتراقی بیماری های پستان و در روش های تهاجمی مانند بیوپسی استفاده می شود. جدا از این، دلایل درخواست سونوگرافی سینه را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

تهیه گزارش سونوگرافی سرطان پستان در صورت وجود توده قابل لمس در پستان.

برای کمک به زنانی که مشکوک به سرطان سینه نیستند اما پارانشیم پستان متراکم دارند.

مواجهه با موقعیت های مشکوک در ماموگرافی و معاینات MRI پستان.

تجربه شکایات در بافت پستان در دوران شیردهی و بارداری.

ارزیابی شرایط التهاب سینه

این به عنوان یک راهنما در اقدامات تهاجمی مانند بیوپسی در نظر گرفته شده است.

روش های اولتراسوند برای تشخیص بیماری پستان در مردان استفاده می شود.

مزایای سونوگرافی پستان و اگزیلاری چیست؟

به لطف معاینه USG پستان، مشکل سرطان در بافت متراکم سینه بیماران به راحتی قابل تشخیص است. در عین حال، این اپلیکیشن که در تشخیص زودهنگام سرطان سینه از اهمیت بالایی برخوردار است، ساختار داخلی سینه را به صورت عمیق مورد بررسی قرار می دهد. سونوگرافی پستان به راحتی توسط زنان باردار ترجیح داده می شود زیرا یک روش بدون اشعه است. در صورت وجود توده در پستان و روش بیوپسی بسته به خوش خیم یا بدخیم بودن آن، تحت هدایت سونوگرافی انجام می شود. در عین حال سونوگرافی پستان مزایای زیادی دارد. مهمتر از همه، روش های تشخیصی مانند سرطان سینه را ارائه می دهد.

سونوگرافی پستان و اگزیلاری چگونه انجام می شود؟

به طور خلاصه نحوه انجام سونوگرافی پستان، هیچ دردی در طول آن وجود ندارد. و هیچ فرآیند آماده سازی وجود ندارد. پس از استفاده از ژل، پروب اولتراسوند به آرامی روی بافت پستان حرکت می کند و تصاویر بررسی می شوند. در طول روش سونوگرافی پستان، رادیولوژیست بیمار را راهنمایی می کند که در چه وضعیتی باید دراز بکشد. این روش بسته به بافت سینه بیماران متفاوت است و تقریباً ۲۰-۳۰ دقیقه طول می کشد. همزمان ژل اولتراسوند بدون بو و شفاف روی بافت سینه اعمال می شود. و این ژل به دستگاه اولتراسوند کمک می کند تا تصویر را به وضوح دریافت کند.

بیشتربدانید:هزینه بیوپسیبیوپسی چیستبیوپسی سینهبیوپسی سینه در تهران

چه کسانی باید سونوگرافی پستان و اگزیلاری انجام دهند؟

به عنوان اولین روش معاینه در زنان جوان با شکایت، سونوگرافی سینه برای اهداف کنترلی در زنان دارای پروتز سینه و در موارد مشکوک به سرطان سینه در مردان، به منظور حمایت از تشخیص زمانی که توده قابل لمس در پستان وجود دارد استفاده می شود. هنگامی که شرایط مشکوک در ماموگرافی و ام آر آی سینه یافت می شود. در موارد مشکوک، معاینه فیزیکی، ماموگرافی و سونوگرافی پستان را می توان با هدف حمایت از تشخیص و بررسی دقیق آن ترجیح داد. در بیماران با بافت پستان بسیار متراکم، سونوگرافی پستان برای حمایت از ماموگرافی انجام می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری