021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

اکو قلب جنین

اکو قلب جنین

اکو قلب جنین؛ اکو جنین مخفف اکوکاردیوگرام جنین است، یک آزمایش سونوگرافی که پزشکان برای بررسی بیماری مادرزادی قلب (CHD) از آن استفاده می کنند. این بیماری  در طول سال حدود ۱ درصد از تولدها را تحت تاثیر قرار می دهد و طیف وسیعی از مشکل های قلبی را در بر می گیرد. شایع ترین تشخیص CHD، نقص دیواره بین بطنی (VSD) نام دارد.

درک اکو جنی

پروب مورد استفاده در اکوکاردیوگرام جنین مبدل نام دارد. امواج صوتی اولتراسونیک را به شکم شما ساطع می کند که تصویری را روی صفحه نمایش پزشک ایجاد می کند. این امواج صوتی در فرکانسی هستند که از طریق پوست شما و پوست کودک شما حرکت می کند تا از ساختارهای قلب منعکس شود.‌

این نوع آزمایش برای شما یا کودکتان درد یا آسیبی ایجاد نمی کند. به دلیل پیچیدگی قلب در حال رشد نوزاد و تعداد چیزهایی که پزشک به دنبال آن است، معمولا بین ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت طول می کشد.

اکوکاردیوگرام جنین بسیار شبیه سایر سونوگرافی حاملگی انجام شده در دوران بارداری است. متفاوت است زیرا صرفاً برای نگاه کردن به قلب کودک شما و هیچ ساختار دیگری استفاده می شود.

در طول اکو جنین چه اتفاقی می افتد؟

یک تکنسین سونوگرافی در بارداری معاینه و تصویربرداری را کامل می کند. یک متخصص قلب کودکان تصاویر را به عنوان متخصصی که رشد قلب کودک شما را در رحم درک می کند، می خواند و تفسیر می کند.

پزشکان سونوگرافی را در زمانی که کودک شما در رحم است انجام می دهند، زیرا ۲۵ درصد از نوزادان مبتلا به CHD در سال اول زندگی نیاز به دارو یا جراحی دارند. تشخیص زودهنگام به پزشکان این امکان را می دهد که برای مراقبت از نوزاد شما آماده شوند و اطمینان حاصل کنند که آنها برنامه ای دارند.

برای دانستن درباره تفاوت ماموگرافی دیجیتال ۳ بعدی و ماموگرافی ۲ بعدی بر روی آن کلیک کنید.

آماده شدن برای اکو قلب جنین

  برخی از سونوگرافی ها برای نتایج بهتر نیاز به داشتن مثانه پر دارند. این برای اکوکاردیوگرام جنین ضروری نیست. در واقع، ممکن است ترجیح دهید مثانه خود را قبل از معاینه خالی کنید، زیرا ممکن است تا ۲ ساعت طول بکشد.

از آنجایی که پزشک شما به یک متخصص ارجاع می دهد، مهم است که تا حد امکان اطلاعات بیشتری در اختیار تکنسین خود داشته باشید. این ممکن است شامل جزئیاتی مانند:

نقص قلب خودت

سابقه خانوادگی نقص قلبی

مدارک پزشکی

جزئیات نگرانی های شما

چرا اکو جنین مهم است؟

پژواک جنین بیماری های مادرزادی قلبی را که در رحم اتفاق می افتد و ممکن است بر ساختار و عملکرد قلب کودک شما تأثیر بگذارد، بررسی می کند. CHD خفیف ممکن است سوراخی در قلب کودک شما باشد، در حالی که در مورد شدیدتر ممکن است قسمت هایی از دست رفته باشد. انواع CHD عبارتند از:

نقص دیواره بین دهلیزی

نقص سپتوم دهلیزی

کوآرکتاسیون آئورت

بطن راست دو خروجی

d – جابجایی شریان های بزرگ

ناهنجاری ابشتاین

سندرم هیپوپلاستیک قلب چپ

قوس آئورت قطع شده

آترزی ریوی

بطن منفرد

تترالوژی فالوت

بازگشت غیرعادی کامل وریدی ریوی

آترزی سه لتی

تنه شریانی

نقص دیواره بین بطنی

نتایج یک اکو جنین

یک متخصص قلب کودکان نتایج سونوگرافی را به شما و پزشکتان می دهد. ممکن است پاسخ های مورد نیاز خود را از آزمون دریافت کنید، یا ممکن است سوالات بیشتری برای شما باقی بماند. این بستگی به سن حاملگی نوزاد، تشخیص و کیفیت تصویربرداری دارد.

پس از تکمیل مطالعه، با متخصص قلب کودکان ملاقات می کنید تا در مورد یافته ها مطلع شوید. ممکن است به یک یا چند آزمایش قبل از تولد نوزادتان نیاز داشته باشید تا بر شدت بیماری نظارت شود. این درست است حتی اگر اولین آزمایش شما نتایج را در محدوده طبیعی ارائه دهد.

اکوکاردیوگرام جنین بعد از هفته ۱۷ بارداری قابل اطمینان در نظر گرفته می شود، اگرچه ممکن است در اوایل هفته ۱۲ به جای شکم از طریق واژینال انجام شود. اگر نقص قلبی مشاهده شود، با بهترین و بدترین سناریوهای ممکن برای کودک خود آشنا خواهید شد.‌

این به شما کمک می کند تا برای آنچه که پس از تولد اتفاق می افتد آماده شوید. در برخی موارد، نوزادان بلافاصله پس از تولد برای تثبیت نیاز به نظارت یا جراحی دارند. پزشک شما همه گزینه های موجود را در اختیار شما قرار می دهد، نتایج احتمالی هر کدام را به شما آموزش می دهد و به شما و همسرتان اجازه می دهد بهترین تصمیم را بگیرید.‌

بیماری های مادرزادی قلبی ممکن است خطر ابتلای کودک شما به سایر مشکلات ژنتیکی مانند سندرم داون یا سندرم دی جورج را افزایش دهد. تومورهای خوش خیم ممکن است همراه با بیماری های قلبی ظاهر شوند که نشان دهنده اسکلروز توبروس است.

سایر آزمایش ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سونوگرافی جنین سطح بالا، سونوگرافی دقیق تر برای جستجوی سایر علائم غیر طبیعی

ام آر آی جنین، که به رشد اندام های جنین شما نگاه می کند

مشاوره ژنتیک، ارزیابی که احتمال یک بیماری ژنتیکی را تعیین می‌کند، از جمله احتمال ابتلای کودکان آینده به شرایط مشابه.

آمنیوسنتز، که اختلالات کروموزومی، اختلالات ژنتیکی و برخی نقایص مادرزادی را بر اساس DNA نوزاد شما در حالی که هنوز در رحم مادر است تعیین می کند.

اکوکاردیوگرافی جنین چیست؟

اکوکاردیوگرافی جنین نوعی مطالعه تصویربرداری است که به پزشکان اجازه می دهد تا قلب یک نوزاد متولد نشده را قبل از تولد مشاهده کنند.

اکوکاردیوگرافی جنین به معنای استفاده از سونوگرافی برای بررسی ساختار و عملکرد قلب است.

اکوکاردیوگرام جنین خود آزمایش است.

اکو جنین اصطلاح کوتاه شده ای است که اغلب می شنوید که برای این آزمایش استفاده می شود.

در طی اکو جنین، از پروب اولتراسوند برای ارسال و دریافت امواج صوتی استفاده می شود. این شبیه به نحوه انجام سونوگرافی زنان و زایمان است. این آزمایش تصاویر متحرک و در زمان واقعی از قلب جنین ایجاد می کند. این به پزشکان اجازه می‌دهد قلب، رگ‌های خونی آن و جریان خون از طریق عروق و چهار حفره قلب را مشاهده کنند.

چرا به اکوکاردیوگرافی جنین نیاز دارم؟

اکوکاردیوگرام جنین معمولاً زمانی انجام می شود که این نگرانی وجود داشته باشد که کودک ممکن است بیماری قلبی داشته باشد یا در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به آن باشد.

دلایل رایج برای انجام اکو جنین عبارتند از:

نگرانی برای نقص قلب در سونوگرافی زنان و زایمان

والدین یا فرزند دیگری که با نقص مادرزادی قلب متولد شده اند. (این بیماری قلبی است که در بدو تولد وجود دارد.)

ناهنجاری های کروموزومی مشکوک در آزمایش های ژنتیکی قبل از تولد، (آزمایش ژنتیک قبل از تولد)

سایر ناهنجاری های جنینی که در سونوگرافی زنان و زایمان مشاهده می شود

دیابت مادر

بی نظمی در ضربان قلب جنین (به نام آریتمی)

اکوکاردیوگرافی جنین چگونه انجام می شود؟

اکو جنین بدون درد است. مانند سونوگرافی معمولی زنان و زایمان انجام می شود. مادر باردار باید صاف یا به پهلو دراز بکشد. این گاهی اوقات برای مادران در اواخر بارداری ناراحت کننده است.

قبل از اکو جنین نیازی به آمادگی خاصی ندارید. این آزمایش حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می کشد. به صورت سرپایی انجام می شود. برای انجام این آزمایش نیازی نیست یک شب بمانید.

در کودکان سینسیناتی، یک متخصص سونوگرافی جنین ثبت شده این اکو را انجام می دهد. یک متخصص قلب کودکان این مطالعه را تفسیر می کند. این متخصصان قلب آموزش های پیشرفته ای در زمینه تصویربرداری جنین و سونوگرافی قلب دارند.

این آزمایش در کلینیک های سرپایی قلب کودکان ما انجام می شود. در صورت غیر طبیعی بودن، بلافاصله پس از تکمیل اکو جنین، نتایج را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

اکو جنین در چه مرحله ای از بارداری باید انجام شود؟

برای اکوهای جنینی که بین هفته های ۱۸ تا ۲۴ بارداری (در حدود اواسط بارداری) انجام شود، ایده آل است. اما آنها را می توان در هر زمان پس از این مدت انجام داد.

قبل از هفته ۱۸ بارداری، اندازه کوچک جنین، تصویربرداری از قلب را دشوارتر می کند. با این حال، در برخی از حاملگی های پرخطر، ممکن است پژواک جنین در اوایل هفته ۱۲-۱۴ بارداری کامل شود.

از اکوکاردیوگرام جنین چه می توان آموخت؟

یک اکو کامل جنین آناتومی کامل قلب جنین را به ما نشان می دهد. ما می توانیم از آن برای ارزیابی عملکرد قلب و شناسایی ریتم های طبیعی یا غیر طبیعی قلب استفاده کنیم.

اطلاعات حاصل از آزمون چگونه استفاده خواهد شد؟

اطلاعات مربوط به مشکلات قلب جنین برای متخصص زنان و زایمان شما و متخصص اطفال یا متخصص نوزادان ارسال می شود که احتمالاً بلافاصله پس از تولد نوزاد شما را خواهند دید.

برخی از مشکلات قلبی ممکن است بلافاصله پس از زایمان نیاز به توجه داشته باشند. اطلاعات اکوی جنین می تواند بر انتخاب محل تولد نوزاد شما (مرکز زنان و زایمان پرخطر یا یک مرکز اجتماعی) تأثیر بگذارد. این نتایج آزمایش همچنین به ما کمک می کند تا نحوه مراقبت از نوزاد را بلافاصله پس از تولد آماده کنیم.

برخی از مشکلات قلبی ممکن است قبل از تولد نوزاد قابل درمان باشند. برای مثال، برای نوزاد متولد نشده مبتلا به آریتمی، می‌توانیم داروهای ضد آریتمی را در دوران بارداری به مادر بدهیم.

دانستن یک مشکل قلبی احتمالی قبل از زایمان به خانواده این فرصت را می دهد که در مورد این مشکل بیشتر بدانند. این می تواند به شما کمک کند تا برای مقابله با چالش های اضافی که ممکن است پس از تولد با آن روبرو شوید آماده شوید. این ممکن است شامل جراحی یا سایر مداخلاتی باشد که کودک شما ممکن است به آن نیاز داشته باشد. همچنین به تیم پزشکی کمک می کند تا حمایت و منابع مورد نیاز در دوران بارداری شما را برای اطمینان از بهترین نتایج ممکن در هنگام تولد فراهم کند.

تصویربرداری جردن بهترین مرکز ماموگرافی در تهران  با ارائه خدمات ماموگرافی، ماموگرافی دیجیتال و۳ بعدی و ماموگرافی هالوژیک، سونوگرافی سینه و بیوپسی در خدمت شما عزیزان میباشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری