021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی واژینال درتهران

سونوگرافی واژینال درتهران

سونوگرافی واژینال در تهران؛سونوگرافی واژینال در تهران روشی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصویری از قسمتی از داخل بدن شما استفاده می کند.

سونوگرافی واژینال در تهران دارای یک کاوشگر است که امواج صوتی را منتشر می کند. کاوشگر کمی شبیه میکروفون است. امواج صوتی از اندام های داخل بدن شما منعکس می شود و کاوشگر آنها را می گیرد. کاوشگر به کامپیوتری متصل می شود که امواج صوتی را به تصویری روی صفحه تبدیل می کند.

سونوگرافی واژینال در تهران دردناک نیست اما می تواند باعث ناراحتی شود.

سونوگرافی واژینال در تهران ممکن است در یکی از موارد زیر داشته باشید:

جراحی پزشک عمومی شما

کلینیک جامعه محلی

در بخش اشعه ایکس بیمارستان شما

معمولاً یک متخصص مراقبت های بهداشتی به نام سونوگرافیست این آزمایش را انجام می دهد.

سونوگرافی واژینال در تهران می تواند تغییرات را در رحم، تخمدان ها یا ساختارهای اطراف شما نشان دهد. به عنوان مثال، ضخیم شدن دیواره رحم.

آماده شدن برای اسکن شما

قبل از انجام سونوگرافی ترانس واژینال آمادگی خاصی وجود ندارد.

ممکن است لازم باشد مثانه خود را قبل از اسکن خالی کنید. نامه قرار ملاقات شما ممکن است بگوید که آیا نیاز به خالی بودن مثانه دارید یا خیر. اگر اینطور نیست، می‌توانید هنگام ورود بررسی کنید.

چه اتفاقی می افتد

معمولاً سونوگرافی واژینال در تهران را در بخش تصویربرداری یا کلینیک سرپایی زنان انجام می دهید.

یک پزشک (رادیولوژیست) یا سونوگرافیست اسکن شما را انجام می دهد. یک متخصص سونوگرافی یک متخصص آموزش دیده است که در اسکن سونوگرافی تخصص دارد.

وقتی در اتاق اسکن هستید، از شما می‌خواهند لباس‌هایتان را از کمر به پایین درآورید. می توانید لباس بیمارستان بپوشید یا ملحفه ای به شما می دهند تا خود را با آن بپوشانید.

روی کاناپه اسکن به پشت دراز می کشید و زانوهایتان را خم کرده و پاها را از هم باز می کنید. اگر این وضعیت برای شما دشوار است، ممکن است بتوانید به پهلو دراز بکشید و زانوهای خود را به سمت سینه خود بکشید.

پزشک یا متخصص سونوگرافی یک پوشش محافظ روی پروب سونوگرافی باریک قرار داده و آن را با ژل روان کننده می پوشاند.

آنها به آرامی پروب را در قسمت پایین واژن قرار می دهند. این آسیبی ندارد، اما ممکن است هنگام حرکت دادن کاوشگر به اطراف کمی احساس ناراحتی کند. اگر ترجیح می دهید، می توانید پروب را مانند قرار دادن تامپون در خود قرار دهید.

سونوگرافی واژینال در تهران حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد.

گاهی اوقات، ممکن است یک پروب سونوگرافی روی شکم خود (شکم) نیز قرار دهید (سونوگرافی شکم). برای این کار معمولاً به مثانه پر نیاز دارید.

بعد از اسکن شما

پزشک یا متخصص سونوگرافی به شما یک دستمال می دهد تا هر ژلی را پاک کنید. می توانید لباس بپوشید و معمولاً بلافاصله به خانه بروید.

خطرات احتمالی

سونوگرافی واژینال در تهران یک آزمایش بی خطر است.

ممکن است در طول اسکن کمی ناراحتی داشته باشید.

گرفتن نتایج شما

شما باید در عرض ۱ یا ۲ هفته نتایج خود را دریافت کنید. دکتری که اسکن را ترتیب داده است آنها را به شما می دهد.

برخی از بیمارستان ها دارای کلینیک های تخصصی خونریزی پس از یائسگی هستند که نتایج را در همان روز دریافت می کنید و در صورت نیاز می توانید آزمایشات بیشتری را انجام دهید.

اگر تغییرات غیرطبیعی در رحم خود دارید، برای یافتن علت به بیوپسی نیاز دارید. بیوپسی شامل نمونه برداری از پوشش داخلی رحم توسط پزشک است. آنها آنها را به آزمایشگاه می فرستند تا بتوان آنها را از نزدیک زیر میکروسکوپ مشاهده کرد.

در طول امتحان شما

به محض ورود، از شما خواسته می شود که لباس بیمارستان را بپوشید.

پس از ورود به اتاق معاینه، متخصص سونوگرافی تشخیصی روش شما را توضیح می دهد و به هر سوالی که ممکن است داشته باشید پاسخ می دهد.

شما به پشت روی میز معاینه قرار می گیرید، در حالی که پاهای خود را بالا آورده اید – درست مانند معاینه لگن.

یک پروب کوچک و روغن کاری شده به نام مبدل در واژن شما قرار داده می شود. مبدل مانند یک تامپون وارد می شود. مبدل بزرگتر از تامپون است، اما کوچکتر از اسپکولوم است که پزشک شما برای معاینه لگن استفاده می کند.

در طول امتحان، فشار کمی را احساس خواهید کرد. ممکن است از شما خواسته شود که بی حرکت دراز بکشید، وضعیت خود را تغییر دهید، نفس خود را نگه دارید یا فقط به طور عادی نفس بکشید.

امواج صوتی از مبدل به طور بی ضرر از پوست عبور می کنند. امواج صوتی از اندام ها و بافت های خاصی در بدن منعکس می شود. این “پژواک” ایجاد می کند. پژواک ها به مبدل منعکس می شوند. یک مانیتور تلویزیون تصاویری را نشان می دهد که مبدل اکوها را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. این تصاویر متحرک ممکن است فوراً مشاهده، ضبط و/یا برای بررسی پزشک عکسبرداری شوند.

گاهی اوقات رادیولوژیست ممکن است تصاویر اضافی را درخواست کند.

عمل شما تقریباًبین  ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول خواهد کشید.

اسکن با امواج فراصوت

اسکن اولتراسوند، که گاهی سونوگرافی نامیده می شود، روشی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصویری از بخشی از داخل بدن استفاده می کند.

اسکن اولتراسوند را می توان برای نظارت بر نوزاد متولد نشده، تشخیص بیماری، یا راهنمایی جراح در طی برخی روش ها مورد استفاده قرار داد.

نحوه عملکرد اسکن اولتراسوند

از دستگاه بسیارکوچکی به نام کاوشگر اولتراسوند در سونوگرافی استفاده می شود که امواج صوتی با فرکانس های بالا منتشر می کند.

شما نمی توانید این امواج صوتی را بشنوید، اما هنگامی که آنها از قسمت های مختلف بدن پرش می کنند، “پژواک” ایجاد می کنند که توسط کاوشگر گرفته می شود و به یک تصویر به شکل متحرک تبدیل می شود.

این تصویر در حین انجام اسکن بر روی مانیتور نمایش داده می شود.

آماده شدن برای اسکن اولتراسوند

قبل از انجام برخی از انواع اسکن اولتراسوند، ممکن است از شما خواسته شود که دستورالعمل های خاصی را برای کمک به بهبود کیفیت تصاویر تولید شده دنبال کنید.

به عنوان مثال، ممکن است تا به شما توصیه شود:

آب بنوشید و تا پس از انجام اسکن به توالت نروید – ممکن است قبل از اسکن نوزاد متولد نشده یا ناحیه لگن شما لازم باشد.

از خوردن یا آشامیدن چندین ساعت قبل از اسکن اجتناب کنید – ممکن است قبل از اسکن دستگاه گوارش شما از جمله کبد و کیسه صفرا نیاز باشد.

بسته به ناحیه ای از بدن شما که معاینه می شود، ممکن است بیمارستان از شما بخواهد مقداری لباس را درآورید و لباس بیمارستان بپوشید.

اگر به آرامبخشی نیاز دارید که به آرامش شما کمک کند، این دارو از طریق یک لوله کوچک به پشت دست یا بازوی شما داده می شود.

در برخی موارد، ممکن است قبل از اسکن، ماده بی ضرری به نام ماده کنتراست به شما تزریق شود، زیرا این کار می تواند تصاویر را شفاف تر کند.

برای اطلاع از سونوگرافی ژل پاژ و سونوگرافی برای جراحی ژل و سونوگرافی تشخیص ژل و سونوگرافی محل تزریق ژل بر روی آنها کلیک کنید.

در طول سونوگرافی چه اتفاقی می افتد

بیشتر اسکن های اولتراسوند در سونوگرافی بین ۱۵ تا ۴۵ دقیقه طول می کشد. آنها معمولاً در بخش رادیولوژی بیمارستان انجام می شوند و توسط پزشک، رادیوگرافی یا سونوگرافیک انجام می شوند.

آنها همچنین می توانند در مکان های اجتماعی مانند مطب های عمومی انجام شوند و ممکن است توسط سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی مانند ماماها یا فیزیوتراپیست هایی که به طور ویژه در زمینه سونوگرافی آموزش دیده اند انجام شوند.

انواع مختلفی از اسکن سونوگرافی وجود دارد، بسته به اینکه کدام قسمت از بدن اسکن می شود و چرا.

۳ نوع اصلی عبارتند از:

در اسکن سونوگرافی خارجی – پروب روی پوست فرد حرکت می کند

در اسکن سونوگرافی داخلی – پروب در بدن فرد قرار می گیرد

اسکن اولتراسوند آندوسکوپی – پروب به یک لوله بلند، نازک و انعطاف پذیر (یک آندوسکوپ) متصل می شود و بیشتر به بدن منتقل می شود.

این تکنیک ها در زیر توضیح داده شده است.

اسکن سونوگرافی خارجی

یک فرد حامله روی میز. یک رادیوگراف یک کاوشگر اولتراسوند را روی شکم خود نگه داشته و به یک صفحه نمایش اشاره می کند

اسکن سونوگرافی خارجی اغلب برای بررسی قلب یا نوزاد متولد نشده در رحم استفاده می شود.

همچنین می‌تواند برای بررسی کبد، کلیه‌ها و سایر اندام‌های شکم و لگن، و همچنین سایر اندام‌ها یا بافت‌هایی که از طریق پوست قابل ارزیابی هستند، مانند ماهیچه‌ها و مفاصل، استفاده شود.

یک کاوشگر دستی کوچک روی پوست شما قرار می گیرد و روی قسمتی از بدن که مورد معاینه قرار می گیرد حرکت می کند.

یک ژل روان کننده روی پوست شما قرار می گیرد تا پروب به آرامی حرکت کند. این همچنین تماس مداوم بین پروب و پوست را تضمین می کند.

شما نباید چیزی غیر از سنسور و ژل روی پوست خود (که اغلب سرد است) احساس کنید.

اگر از رحم یا ناحیه لگن خود اسکن می کنید، ممکن است مثانه پر شده باشد که کمی ناراحتی برای شما ایجاد کند.

پس از اتمام اسکن، توالتی در نزدیکی شما وجود دارد تا مثانه شما را تخلیه کند.

سونوگرافی داخلی یا ترانس واژینال

فردی که روی کاناپه دراز کشیده و زانوهایش را خم کرده است به عنوان یک رادیوگرافی، یک اسکن ترانس واژینال انجام می دهد و به یک صفحه نمایش اشاره می کند.

معاینه داخلی به پزشک اجازه می دهد تا اندام هایی مانند غده پروستات، تخمدان ها یا رحم را با دقت بیشتری در داخل بدن بررسی کند.

سونوگرافی “ترانس واژینال” به معنای “از طریق واژن” است. در طول عمل، از شما خواسته می شود که یا به پشت یا به پهلو دراز بکشید و زانوها را به سمت قفسه سینه بکشید.

یک کاوشگر کوچک اولتراسوند با پوشش استریل، نه چندان گسترده‌تر از انگشت، به آرامی وارد واژن یا رکتوم می‌شود و تصاویر به مانیتور منتقل می‌شوند.

معاینات داخلی ممکن است کمی ناراحتی ایجاد کند، اما معمولاً درد ایجاد نمی کند و نباید خیلی طول بکشد.

اسکن سونوگرافی آندوسکوپی

فردی که به پهلو دراز کشیده با لوله سیاهی در دهانش که توسط رادیوگرافی در حالی که به صفحه نمایش نگاه می کند نگه داشته است.

در طول اسکن اولتراسوند آندوسکوپی، یک آندوسکوپ به بدن شما، معمولاً از طریق دهان، وارد می شود تا نواحی مانند معده یا لوله غذا (مری) را بررسی کند.

معمولاً از شما خواسته می شود که به پهلو دراز بکشید زیرا آندوسکوپ با دقت به سمت معده شما فشار داده می شود.

آندوسکوپ دارای چراغ و دستگاه اولتراسوند در انتهای آن است. هنگامی که آن را در بدن قرار می دهند، از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر مانند سونوگرافی خارجی استفاده می شود.

معمولاً به شما یک آرام‌بخش برای حفظ آرامش و اسپری بی‌حس کننده موضعی برای بی‌حس کردن گلو داده می‌شود، زیرا اسکن اولتراسوند آندوسکوپی می‌تواند ناراحت‌کننده باشد و ممکن است باعث ایجاد احساس بیماری در شما شود.

همچنین ممکن است به شما یک محافظ دهان داده شود تا در صورت گاز گرفتن آندوسکوپ، دهان شما را باز نگه دارد و از دندان های شما محافظت کند.

بعد از سونوگرافی

در بیشتر موارد، هیچ عارضه‌ای بعد از انجام سونوگرافی وجود ندارد و شما می‌توانید پس از پایان آن اسکن به زودی به خانه بروید.

اگر از داروی آرام‌بخش استفاده نمی‌شد، می‌توانید بلافاصله رانندگی کنید، بخورید، بنوشید و به سایر فعالیت‌های عادی خود بازگردید.

اگر سونوگرافی آندوسکوپی انجام دادید و به شما یک آرام بخش برای کمک به آرامش داده شد، معمولاً به شما توصیه می شود که چند ساعت در بیمارستان بمانید تا دارو شروع به از بین رفتن کند.

باید ترتیبی دهید که شخصی شما را از بیمارستان بردارد و تا ۲۴ ساعت آینده با شما بماند.

در این مدت نباید رانندگی کنید و یا با ماشین آلات کار کنید.

ممکن است نتایج اسکن شما به زودی پس از انجام آن به شما گفته شود، اما در بیشتر موارد، تصاویر نیاز به تجزیه و تحلیل دارند و گزارشی برای دکتری که شما را برای انجام اسکن ارجاع داده ارسال می‌شود.

آنها نتایج را با شما چند روز بعد یا در قرار بعدی شما، اگر هماهنگ شده باشد، در میان خواهند گذاشت.

آیا خطرات یا عوارض جانبی وجود دارد؟

هیچ خطر شناخته شده ای از برای امواج صوتی مورد استفاده در اسکن اولتراسوند وجود ندارد. بر خلاف برخی از اسکن های دیگر، مانند سی تی اسکن، اسکن اولتراسوند شامل قرار گرفتن در معرض تابش نیست.

اسکن سونوگرافی خارجی و یا داخلی هیچ عارضه جانبی ندارد و به طور کلی بدون کاملا درد است، اگرچه ممکن است با فشار دادن پروب روی پوست شما یا قرار دادن آن در بدن، کمی ناراحتی را تجربه کنید.

اگر اسکن سونوگرافی داخلی انجام می دهید و به لاتکس حساسیت دارید، مهم است که به سونوگرافیست و یا دکتری خود که اسکن را انجام می دهد اطلاع دهید تا بتوانند از روکش پروب بدون لاتکس هم استفاده کنند.

همچنین خطر کوچکی برای عوارض جدی تر، مانند خونریزی داخلی وجود دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری