021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

نمونه برداری سینه

نمونه برداری سینه

نمونه برداری سینه

نمونه برداری سینه، روشی برای برداشتن نمونه ای از بافت پستان برای آزمایش است. نمونه بافت به آزمایشگاه فرستاده می شود، جایی که پزشکان متخصص در آنالیز خون و بافت بدن (پاتولوژیست ها) نمونه بافت را بررسی کرده و تشخیص می دهند.

اگر ناحیه مشکوکی مانند توده سینه یا سایر علائم و نشانه های سرطان سینه دارید، ممکن است بیوپسی سینه توصیه شود. همچنین می توان از آن برای بررسی یافته های غیرعادی در ماموگرافی، سونوگرافی یا سایر معاینه پستان استفاده کرد.

نتایج نمونه برداری سینه می تواند نشان دهد که آیا ناحیه مورد نظر سرطان سینه است یا سرطانی نیست. گزارش پاتولوژی از بیوپسی پستان می تواند به پزشک شما کمک کند

تا تشخیص دهد آیا به جراحی اضافی یا درمان دیگری نیاز دارید یا خیر.

بیوپسی شامل به دست آوردن بافت از ضایعه با استفاده از یک سوزن مخصوص است که نمونه های بافتی را از ضایعه می گیرد.

هنگامی که ناحیه غیرطبیعی پستان از طریق ماموگرافی یا سونوگرافی یافت می شود، باید زیر میکروسکوپ آنالیز شود تا مشخص شود که آیا ضایعه خوش خیم یا بدخیم است.

بیوپسی شامل گرفتن نمونه بافت از ناحیه مشکوک است تا آسیب شناس بتواند آنها را معاینه کند و تشخیص خاصی بدهد.

با بیوپسی، نمونه‌های بافتی از ناحیه مشکوک گرفته می‌شود تا آسیب‌شناس آن‌ها را بررسی کرده و تشخیص دقیق بدهد. این نمونه ها از طریق سوراخی به دست می آیند که طبق معیارهای پزشکی با سوزن ظریف یا سوزن ضخیم انجام خواهد شد.

بیوپسی پستان فرآیند نمونه برداری از سلول یا بافت پستان یا برداشتن کل توده است. سپس نمونه گرفته شده در محیط آزمایشگاهی برای بررسی علائم بیماری بررسی می شود. بیوپسی تنها راه برای نشان دادن سرطانی بودن سلول ها است.

این روش معمولاً به صورت روزانه در بیمارستان انجام می شود. تمام روش های بیوپسی پستان تقریباً ۱۰-۱۵ دقیقه طول می کشد. فرد می تواند در همان روز پس از بیوپسی به خانه برود. در بیوپسی از بی حسی موضعی استفاده می شود. این بدان معناست که شما در طول عمل بیدار خواهید بود اما هیچ دردی احساس نخواهید کرد. بیهوشی عمومی بیشتر در بیوپسی های جراحی استفاده می شود که در حال حاضر کمتر ترجیح داده می شود. این بدان معنی است که شما در طول عمل خواب خواهید بود و تا زمانی که عمل به پایان برسد در خواب خواهید ماند.

بیوپسی قبلا فقط برای جداسازی بافت طبیعی بدن فرد از بافت سرطانی استفاده می شد. اما امروزه با آشکارسازی ساختار ژنتیکی و بیولوژی بافت سرطانی از طریق بیوپسی، می توان سرعت رشد تومور، احتمال انتشار به سایر اندام ها (متاستاز)، نوع درمان (شیمی درمانی، رادیوتراپی و …) را پیش بینی کرد. ) موثر خواهد بود و حتی کدام نوع داروها مؤثرتر خواهند بود.

نمونه برداری سینه

پزشک مورد نظر شما ممکن است نیاز به بیوپسی پستان را توصیه کند اگر:

شما یا پزشکتان یک توده یا ضخیم شدن در سینه را احساس می کنید و پزشک به سرطان سینه مشکوک است

ماموگرافی شما یک ناحیه مشکوک در سینه شما را نشان می دهد

سونوگرافی یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی پستان (MRI) یافته مشکوکی را نشان می دهد.

تغییرات غیرمعمول نوک سینه یا آرئولار، از جمله پوسته پوسته شدن، فرورفتگی پوست یا ترشحات خونی دارید.

خطرات مرتبط با بیوپسی پستان عبارتند از:

تورم و کبودی سینه

خونریزی و یا عفونت در محل بیوپسی

 تغییر ظاهر سینه، بسته به مقدار بافت برداشته شده و نحوه بهبودی سینه

جراحی اضافی یا سایر درمان ها، بسته به نتایج بیوپسی

اگر تب کردید، اگر محل بیوپسی قرمز یا گرم شد، یا اگر تخلیه غیرعادی از محل بیوپسی دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. اینها می توانند نشانه های عفونتی باشند که ممکن است نیاز به درمان فوری داشته باشند.

قبل از بیوپسی پستان، اگر شما:

 آلرژی داشته اید

 در طی هفت روزی که گذشته آسپرین مصرف کرده اید

داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید

نمی توانید برای مدت طولانی روی شکم خود بخوابید

اگر بیوپسی سینه با استفاده از MRI انجام می‌شود، اگر دستگاه ضربان‌ ساز قلبی یا دستگاه الکترونیکی دیگری در بدن شما کاشته شده است، به پزشک خود اطلاع دهید. علاوه به آن اگر باردار هستید یا فکر می کنید احتمالا باردار هستید به پزشک خود حتما اطلاع دهید. معمولاً MRI در این شرایط توصیه نمی‌شود.

از چندین روش بیوپسی سینه می توان برای به دست آوردن نمونه بافتی از پستان استفاده کرد. پزشک شما ممکن است یک روش خاص را بر اساس اندازه، محل و سایر ویژگی های ناحیه مشکوک در سینه شما توصیه کند. اگر مشخص نیست که چرا یک نوع بیوپسی را به جای دیگری انجام می دهید، از پزشک خود بخواهید که توضیح دهد.

برای بسیاری از نمونه‌ برداری‌ ها، تزریقی برای بی‌حس کردن ناحیه پستان که قرار است بیوپسی شود، دریافت می‌کنید.

نمونه برداری سینه

انواع روش های بیوپسی سینه عبارتند از:

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف

بیوپسی با سوزن مرکزی

بیوپسی استریوتاکتیک

بیوپسی سوزنی مرکزی با هدایت اولتراسوند.

بیوپسی با سوزن مرکزی با هدایت MRI.

بیوپسی جراحی

بعد از بیوپسی سینه با همه انواع بیوپسی سینه به جز بیوپسی جراحی تنها با بانداژ و کیسه یخ روی محل بیوپسی به خانه بر می گردید.

اگر چه باید برای بقیه روز راحت باشید، اما می توانید در عرض یک روز فعالیت های معمول خود را از سر بگیرید.

کبودی پس از بیوپسی با سوزن مرکزی شایع است. برای کاهش درد و ناراحتی پس از بیوپسی پستان،

ممکن است یک مسکن غیر اسپرین حاوی استامینوفن (تیلنول، سایرین) مصرف کنید

و در صورت نیاز از یک بسته سرد برای کاهش تورم استفاده کنید. اگر بیوپسی جراحی داشته باشید، احتمالاً بخیه خواهید زد. احتمالاً در همان روز عمل به خانه می‌روید و معمولاً می‌توانید روز بعد فعالیت‌های معمول خود را از سر بگیرید.پزشک به شما می گوید که چگونه از بخیه های خود محافظت کنید.

 ممکن است چندین روز طول بکشد تا نتایج بیوپسی پستان در دسترس باشد. پس از انجام نمونه برداری، بافت سینه به آزمایشگاه فرستاده می شود، جایی که پزشک متخصص در آنالیز خون و بافت بدن (پاتولوژیست) نمونه را با استفاده از میکروسکوپ و روش های خاص بررسی می کند.

پاتولوژیست یک گزارش پاتولوژی تهیه می کند که برای پزشک شما ارسال می شود و او نتایج را با شما در میان می گذارد. گزارش پاتولوژی شامل جزئیات مربوط به اندازه و قوام نمونه های بافت و محل محل بیوپسی است. این گزارش توضیح می‌دهد که آیا سرطان، تغییرات غیر سرطانی یا سلول‌های پیش سرطانی وجود داشته است.

اگر گزارش پاتولوژی بیان می کند که فقط بافت سالم یا تغییرات خوش خیم پستان تشخیص داده شده است، پزشک شما باید ببیند که آیا رادیولوژیست و پاتولوژیست با یافته ها موافق هستند یا خیر. گاهی اوقات این دو کارشناس نظرات متفاوتی دارند.

اطلاعات بیشتر:

بیوپسی با سوزن ظریف:

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف یک عمل بسیار ساده است که تنها برای چند دقیقه طول می کشد. در این روش یک سوزن نازک به سینه وارد می شود و نمونه ای از مایع و سلول ها گرفته می شود. برای تخلیه مایع و نمونه برداری در ضایعات پر از مایع که به آن کیست می گوییم استفاده می شود. به طور معمول، این روش برای نمونه برداری از توده های سینه مشکوک به سرطان ترجیح داده نمی شود.

بیوپسی با سوزن ضخیم (تروکات):

در بیوپسی با سوزن ضخیم، نمونه ای از بافت پستان با استفاده از سوزن گرفته می شود. این نمونه های گرفته شده به اندازه یک دانه برنج هستند. این یک روش بدون درد است که تحت بی حسی موضعی با استفاده از سونوگرافی انجام می شود. بیوپسی در عرض چند دقیقه کامل می شود و بیمار پس از مدتی تحت نظر می تواند مرخص شود. بیوپسی سینه روشی است که برای بیمار فوق العاده راحت است، ارزش تشخیصی بسیار بالایی دارد و خطر بسیار پایینی دارد. ممکن است در ناحیه ای که عمل انجام شده کبودی خفیفی وجود داشته باشد، اما جای زخم وجود نخواهد داشت. این روش مرجح ترین روش برای بیوپسی پستان است.

بیوپسی خلاء:

در بیوپسی خلاء، نمونه ای از بافت پستان با پروب متصل به دستگاه خلاء گرفته می شود. برش کوچک ایجاد شده در پستان بسیار کوچکتر از نمونه برداری جراحی است. این عمل جای زخم بسیار کمی دارد و نیازی به بخیه ندارد.

بیوپسی جراحی:

بیوپسی جراحی – که بیوپسی اکسیزیونال نیز نامیده می شود – روش برداشتن بخشی یا تمام توده است. قطعه برداشته شده در محیط آزمایشگاهی مورد بررسی قرار می گیرد و از وجود سرطان سوال می شود. گاهی اوقات پزشک به عنوان اولین قدم بیوپسی جراحی را انجام می دهد. گاهی که اطلاعات کافی از بیوپسی سوزنی به دست نمی آید، می توان از بیوپسی جراحی استفاده کرد. هنگامی که تنها نمونه ای از بافت پستان گرفته می شود، این روش بیوپسی برشی نامیده می شود. هنگامی که کل توده یا ناحیه مشکوک برداشته شود، به این روش بیوپسی اکسیزیونال می گویند. ما دیگر به ندرت این روش را ترجیح می دهیم.

چه کسانی بیوپسی سینه را انجام می دهد؟

بیوپسی توسط رادیولوژیست های مداخله ای همراه با روش های تصویربرداری انجام می شود. رادیولوژیست های مداخله ای، پزشکانی هستند که در استفاده از دستگاه هایی مانند سونوگرافی (USG)، توموگرافی و MRI (MRI)، تشخیص نواحی بیمار با این دستگاه ها و رسیدن به این مناطق با سوزن آموزش دیده و با تجربه هستند.

بیوپسی و سایر روش های مداخله ای

بیوپسی سینه چیست؟

بیوپسی روشی است که در آن نمونه بافتی از ضایعه گرفته می شود تا زیر میکروسکوپ بررسی شود. این تجزیه و تحلیل، تایید یا رد سرطان و در مورد خاص سرطان سینه، تعیین نوع آن را ممکن می سازد تا تیم متخصصان سلامت بتوانند درمان بهینه را آغاز کنند. بیوپسی سینه به روشی ساده و بدون نیاز به جراحی انجام می شود، زیرا در صورتی که ضایعه قابل لمس نباشد، رادیولوژیست می تواند با راهنمایی یک تکنیک تصویربرداری آن را انجام دهد.

چه نوع بیوپسی وجود دارد؟

بسته به هدف و نوع اطلاعاتی که باید از بافت به دست آید، انواع مختلفی از بیوپسی وجود دارد.

سوراخ کردن آسپیراسیون با سوزن ظریف (PAAF)

با یک سوزن گیج کوچک متصل به سرنگ و آسپیراسیون شدید سوراخ می شود. با راهنمایی اولتراسوند انجام می شود. به طور کلی، به دست آوردن سلول های جدا شده از بافت مورد مطالعه را امکان پذیر می کند، که بعداً روی یک لام شیشه ای پخش شده و با مواد مختلف برای مشاهده از طریق میکروسکوپ رنگ آمیزی می شوند. اطلاعات به دست آمده، از آنجایی که از بافت نمی آید، بلکه از سلول ها می آید، تا حدودی محدود است.

در زمینه سرطان سینه، از این نوع بیوپسی برای تجزیه و تحلیل غدد لنفاوی زیر بغل و بررسی وجود درگیری در ناحیه استفاده می شود. در مورد ندول مشکوک در پستان، این روش با انواع دیگر بیوپسی جایگزین شده است که اطلاعات بیشتری را ارائه می دهند. این روش فقط چند دقیقه طول می کشد.

چه چیزی باید قبل از آن بدانیم؟

 نه آمادگی لازم است و نه لازم است ناشتا بیایید. گاهی اوقات بی حسی موضعی در ناحیه مورد نظر اعمال می شود.

بعد از سوراخ شدن می‌توانید متوجه ناراحتی خفیفی شوید و کبودی کوچکی در ناحیه مشابه همان کبودی پس از آزمایش خون ظاهر می‌شود. اگر ناراحتی شدید است، می توانید یک مسکن معمولی (به جز آسپرین) مصرف کنید.

بیوپسی با سوزن مرکزی (BAG)

به دست آوردن نمونه بافتی به وسیله سوزنی است که وارد پوست می شود و به ضایعه ای که برای مطالعه در نظر گرفته شده است می رسد. این روش را می توان با هدایت سونوگرافی، ماموگرافی یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی بسته به ویژگی های ضایعه انجام داد.

با سونوگرافی: در صورت امکان، رادیولوژیست شما این راهنما را انتخاب می کند زیرا معمولاً ساده ترین و راحت ترین راهنما است. مدت زمان انجام آن تقریبا ۱۰-۱۵ دقیقه می باشد.

با ماموگرافی (که بیوپسی استریوتاکتیک نیز نامیده می شود): برخی از ضایعات یا انواع سرطان تنها با ظاهر شدن “میکروکلسیفیکاسیون ها” ظاهر می شوند که فقط در ماموگرافی قابل مشاهده است، بنابراین بیوپسی باید با هدایت این ابزار انجام شود. این یک روش تا حدودی پر زحمت و آزاردهنده است که در ماموگراف با سینه فشرده انجام می شود. با این حال، بیش از ۲۰ دقیقه طول نخواهد کشید.

با تشدید مغناطیسی: بیوپسی با هدایت رزونانس مغناطیسی در صورت مشاهده ضایعات فقط از طریق این روش انجام می شود. مدت زمان متغیر است و به محل ضایعه بستگی دارد، در مجموع بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بین آماده سازی و انجام سوراخ کردن.

چه چیزی باید قبل از آن بدانیم؟

اگر قرار است بیوپسی با هدایت تشدید مغناطیسی انجام شود، لازم است ۴-۶ ساعت ناشتا باشید.

اگر از داروهای سینتروم یا ضد پلاکت استفاده می کنید، باید به پزشک عمومی خود مراجعه کنید تا چند روز قبل از بیوپسی، سینتروم را برای هپارین تغییر دهد و در صورت امکان چند روز قبل از آن، داروهای ضد پلاکتی را معلق کنید. بی حسی موضعی در این ناحیه انجام خواهد شد.

پس از از بین رفتن بیهوشی، این ناحیه احتمالاً تا حدودی ناراحت کننده خواهد بود. این ناراحتی با مسکنی که به طور مرتب مصرف می‌کنید برطرف می‌شود (هرگز آسپرین را مصرف نکنید زیرا باعث خونریزی می‌شود). توصیه می شود زمانی که به خانه می رسید به مدت چند ساعت یخ را روی آن ناحیه بمالید (همیشه از طریق پارچه یا گاز استفاده کنید تا پوست نسوزد). از آنجایی که سوزن ضخیم است، معمولاً روز بعد کبودی ظاهر می شود و متوجه تغییرات رنگی در پوست می شوید که مربوط به ترومای ناشی از بیوپسی است، نگران نباشید، به تدریج دوباره جذب می شود.

بیوپسی با سوزن مغزی با کمک خلاء (BAV)

این روش بسیار شبیه به BAG است، اما اندازه سوزن قابل استفاده بیشتر است، زیرا دستگاه اجازه آسپیراسیون هماتوم در ناحیه سوراخ را می دهد. مانند BAG، می توان آن را با هدایت اولتراسوند، ماموگرافی و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی انجام داد.

تفاوت با BAG این است که می توان مقدار بیشتری از بافت را برای تجزیه و تحلیل استخراج کرد و به همین دلیل، در حال حاضر پرکاربردترین تکنیک در مورد میکروکلسیفیکاسیون ها و ضایعات است که فقط با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی قابل مشاهده هستند. هم میکروکلسیفیکاسیون ها و هم ضایعاتی که فقط در MRI قابل مشاهده هستند معمولاً ضایعات پیچیده تری برای تجزیه و تحلیل هستند، زیرا یافته ها ظریف تر هستند و آسیب شناس اغلب به مواد بیشتری برای تجزیه و تحلیل نیاز دارد.

با استفاده از این روش، رادیولوژیست شما همچنین می تواند بدون نیاز به جراحی، ضایعات را به طور کامل برش دهد، عمدتاً ضایعاتی که بهتر است برداشته شوند اما سرطانی نیستند.

چه چیزی باید قبل از آن بدانم؟ اگر قرار است بیوپسی با هدایت تشدید مغناطیسی انجام شود، لازم است ۴-۶ ساعت ناشتا باشید.

اگر از داروهای سینتروم یا ضد پلاکت استفاده می کنید، باید به پزشک عمومی خود مراجعه کنید تا چند روز قبل از بیوپسی، سینتروم را برای هپارین تغییر دهد و در صورت امکان چند روز قبل از آن، داروهای ضد پلاکتی را معلق کنید. بی حسی موضعی در این ناحیه انجام خواهد شد.

همان مراقبت هایی که بعد از کیسه کیسه ای انجام می شود، با ظاهر ناراحتی و کبودی بیشتر مورد نیاز است. این ناحیه باید به مدت ۲۴ ساعت در حالت استراحت باشد.

چگونه باید اماده شویم؟

انجام آزمایشات انعقادی اخیر که باید حداکثر ۳۰ روز قبل از انجام سوراخ انجام شود.

به عنوان یک اقدام احتیاطی، نباید در طول هفته قبل از اسکن از داروهای ضد انعقاد استفاده کنید.

چگونه انجام می شود؟

برای انجام بیوپسی سوزنی از پستان، سوزنی وارد می شود که با تشخیص رادیولوژیست می توان آن را با ماموگرافی (سوزن استریوتاکسیک) یا سونوگرافی هدایت کرد. پس از پایان عمل، فشرده سازی روی ناحیه بیوپسی شده اعمال می شود تا از ظاهر کبودی جلوگیری شود.

بیوپسی اولتراسوند برای ضایعات قابل مشاهده با سونوگرافی و قابل لمس اندیکاسیون دارد. ناحیه ای که ضایعه در آن قرار دارد قرار می گیرد، بی حسی موضعی انجام می شود و نمونه ها تحت کنترل اولتراسوند استخراج می شوند. ممکن است یک یا چند سوراخ لازم باشد.

اگر ضایعه فقط در ماموگرافی و نه در سونوگرافی دیده می شد، روش بیوپسی توسط استریوتاکسی دیجیتال با تجهیزات میز مستعد هدایت می شود.

انجام آن را بیمار احساس می کند؟

بسته به سوزنی که با آن سوراخ انجام می شود، بی حسی موضعی انجام می شود یا خیر.

بیوپسی با سوزن ظریف با استفاده از یک سوزن بسیار ظریف انجام می شود که باید حداقل درد یا بدون درد داشته باشد.

هنگامی که عمل با یک سوزن ضخیم انجام می شود، از بی حسی موضعی استفاده می شود. به غیر از سوراخ تزریق بی حسی موضعی، نباید دردی احساس کنید. اگر احساس درد کردید، باید فورا به ما اطلاع دهید.

بهبود یابی

پس از انجام آزمایش، احتمالاً احساس درد خواهید کرد که معمولاً متوسط ​​است. در صورت لزوم، داروهای ضد درد ممکن است تجویز شود.

ظاهر کبودی نیز طبیعی است و معمولاً در عرض چند روز بدون مشکل بیشتر دوباره جذب می شود.

عفونت ناحیه به دلیل آسپسی که میدان سوراخ با آن آماده می شود بسیار نادر است. با این حال، اگر قرمزی یا تورم سینه ظاهر شد، باید برای انجام درمان مناسب به پزشک مراجعه کنید.

بیوپسی سینه سوزنی چه خطراتی دارد؟

بعد از عمل ممکن است ناحیه کمی درد و با کمترین کبودی باشد، اما هیچ عارضه جانبی مرتبط دیگری وجود ندارد.

اگر در مورد نحوه انجام این روش عصبی یا مضطرب هستید، پزشک جزئیات بیشتری در مورد آن به شما می دهد.

به عنوان مثال:

رادیولوژیست ممکن است متوجه شود که نتیجه ماموگرافی شما ضایعه مشکوک تری مانند:

سرطان سینه یا ضایعه پیش سرطانی را نشان می دهد، اما گزارش آسیب شناسی فقط بافت سالم پستان را نشان می دهد. در این شرایط، ممکن است به جراحی بیشتری برای به دست آوردن بافت بیشتر برای ارزیابی بیشتر ناحیه نیاز داشته باشید.

اگر گزارش پاتولوژی بگوید که سرطان سینه وجود دارد، شامل اطلاعاتی در مورد

خود سرطان، مانند نوع سرطان پستان شما و اطلاعات اضافی، مانند مثبت یا منفی بودن گیرنده‌های هورمونی سرطان می‌شود.

پس از آن، شما و پزشکتان می توانید یک برنامه درمانی که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد، ایجاد کنید.

بیشتربدانید؛بیوپسی سینه در تهرانبیوپسی پستاندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیکهزینه بیوپسی

برنامه ریزی درمان (با شورای راه دور) با همکاری سایر رشته ها (رادیولوژی، انکولوژی، پاتولوژی)

در تشخیص توده های پستان، معاینه جراح پستان، معاینات رادیولوژیک (سونوگرافی، ماموگرافی و گاهی ام آر آی)، بیوپسی پستان مورد نیاز است. در این ارزیابی سه گانه، تشخیص و درمان شما را با همکاری پزشکان مجرب انجام می دهیم. گزینه های درمانی شما را با شما در میان می گذاریم و شما را به سمت درمان های مناسب راهنمایی می کنیم تا سینه خود را از دست ندهید. در حل بیماری های خوش خیم اما صعب العلاج مانند ورم پستان گرانولوماتوز همراه شما هستیم. در تشخیص توده ها بیوپسی سوزنی ضخیم با هدایت اولتراسوند انجام می دهیم. ما از روش‌های جراحی حفظ پستان، نمونه‌برداری از غدد لنفاوی نگهبان، جراحی حفظ بازو و جراحی انکوپلاستیک استفاده می‌کنیم. در حالی که جرم برداشته می شود، اطمینان حاصل می کنیم که ظاهر زیبایی سینه حفظ می شود یا مشکلات از قبل موجود اصلاح می شوند. ما از روش های کوچک کردن سینه و کاشت ایمپلنت (پروتز سیلیکونی) استفاده می کنیم. همچنین به بیمارانی که نیاز به تعیین خطر ابتلا به سرطان سینه و دریافت مشاوره ژنتیک دارند، اطلاع می دهیم. ما پیگیری های سالانه شما را انجام می دهیم.

جراحی محافظ سینه

جراحی حفظ پستان برداشتن سرطان پستان با حاشیه‌های جراحی منفی ماکروسکوپیک و میکروسکوپی است و «لومپکتومی»، «برش موضعی گسترده»، «ماستکتومی جزئی»، «رزکسیون سگمنتال» یا «کوادرانکتومی» نامیده می‌شود.

درمان حفظ پستان (MCT) با جراحی حفظ پستان همراه با رادیوتراپی با دوز متوسط ​​برای از بین بردن بیماری باقیمانده میکروسکوپی دنبال می شود. این روش جایگزینی برای ماستکتومی در بیماران مبتلا به سرطان پستان در مراحل اولیه است. قبل از MCT، تمام سرطان های پستان با ماستکتومی درمان می شدند. اگرچه تکنیک های جراحی معاصر نسبت به ماستکتومی رادیکال عوارض کمتری ایجاد می کنند، ماستکتومی باعث از دست دادن سینه می شود. اهداف MCT ارائه امید به زندگی معادل ماستکتومی، ظاهری زیبا و نرخ عود کم در پستان تحت درمان است.

هیچ تفاوتی بین درمان حفظ پستان و برداشتن کامل پستان از نظر طول عمر بیمار وجود ندارد. این بهترین نتیجه زیبایی و روانشناختی است که درمان با حفظ پستان بر ماستکتومی برتری دارد.

عیب آن این است که خطر عود تومور در بافت باقیمانده پستان کمی بیشتر از برداشتن کل پستان است. اگر تومور در پستانی که تحت درمان محافظه کارانه قرار گرفته است عود کند، درمان توصیه شده برداشتن کل پستان، یعنی ماستکتومی است. عود موضعی تومور تأثیر منفی بر بقا ندارد.

لامپکتومی: برداشتن پوست پستان از روی ضایعه و برداشتن ضایعه تا لبه های پهن (>=1 سانتی متر) و لایه زیرین فاسیال است.

تومورکتومی/ برش موضعی گسترده: تنها برداشتن کل ضایعه است. نیازی به برداشتن پوست یا فرود آمدن در فاسیا نیست.

کوادرانکتومی: ربع محل قرارگیری تومور با یک حاشیه جراحی ۲-۳ سانتی متری همراه با پوست و فاسیای زیرین برداشته می شود. خطر حاشیه مثبت جراحی کم است، اما نتایج زیبایی ضعیف است.

انتخاب بیمار – اگرچه BCS جایگزین خوبی برای ماستکتومی است، اما نمی توان آن را برای همه بیماران اعمال کرد. انتخاب بیماران مناسب در موفقیت BCS مهم است. بیشتر موارد منع مصرف به دلیل ناتوانی در دستیابی به کنترل مرزی با BCS یا ناتوانی در تحمل پرتودرمانی کمکی است.

برای اطلاع از سونوگرافی ژل پاژ و سونوگرافی برای جراحی ژل و سونوگرافی تشخیص ژل و سونوگرافی محل تزریق ژل و سونوگرافی داپلر عروق بر روی آنها کلیک کنید.

نمونه گیری از غدد لنفاوی نگهبان

اولین ناحیه در سیستم لنفاوی که سرطان سینه می تواند بعد از بافت پستان در بدن به آنجا برود، غدد لنفاوی زیر بغل است. وجود بیماری در این منطقه نیز مسیر و مرحله بیماری را تعیین می کند. به همین دلیل، غدد لنفاوی زیر بغل تقریباً در هر جراحی سرطان سینه گنجانده شده است.

هر فرد حدود ۴۰ غده لنفاوی در ناحیه زیر بغل دارد. اینها مسئول دفاع و سیستم لنفاوی سینه و همچنین بازوی آن سمت هستند. پس از پاکسازی غدد لنفاوی اصلی در این ناحیه، دفاع بازو و گردش خون لنفاوی به طور کامل بدتر می شود.

تا دهه ۲۰۰۰، غدد لنفاوی زیر بغل در هر عمل کاملاً تمیز می شدند و هر چه پاکسازی بیشتر انجام می شد، موفقیت بیشتری در نظر گرفته می شد. در این بیماران، از آنجایی که حفاظت از بازو برای مادام العمر ضروری بود، از دست دادن قدرت، درد و بی حسی مداوم، لنف ادم مداوم و کیفیت زندگی و سلامت بیمار بدتر شد.

پس از اینکه مشخص شد هر سرطان سینه به زیر بغل سرایت نکرده است، ضرورت این پاکسازی مورد تردید قرار گرفت و تصمیم گرفته شد که فقط نمونه برداری کافی باشد. سلول های تومور با دنبال کردن مسیرهای لنفاوی به غدد لنفاوی در ایستگاه اول زیر بغل منتقل شدند. اگر به این نقطه نمی رسیدند زیر بغل تمیز بود و نیازی به تخلیه نداشت. بر اساس این دیدگاه، نمونه برداری از غدد لنفاوی نگهبان آغاز شد.

علامت گذاری با استفاده از دو روش انجام شد. مواد رادیواکتیو و روش رنگ آبی. علامت گذاری قبل از عمل انجام می شود، غدد لنفاوی نگهبان (۱-۴ واحد) پیدا و برداشته می شوند و بلافاصله در حین عمل به پاتولوژی فرستاده می شوند. معاینه سریع (روش منجمد) و ۱۵-۲۰ دقیقه انجام می شود. قبل از اتمام عمل به تیم جراحی گزارش می شود. در صورت تمیز بودن غدد لنفاوی نگهبان، جراحی اضافی زیر بغل انجام نمی شود و در صورت درگیری، بدون نیاز به عمل دوم، مراحل پاکسازی لازم تکمیل می شود.

به لطف این روش از اعمال جراحی غیرضروری جلوگیری شد و مشکلات مادام العمر بازوی بیمار نیز برطرف شد.

برای تشخیص قطعی سرطان سینه باید نمونه کوچکی از بافت تومور گرفته شود و پس از رنگ‌ آمیزی ویژه زیر میکروسکوپ بررسی شود. این روش ها باعث گسترش سرطان نمی شوند.

بیوپسی پستان تحت هدایت سونوگرافی:

• سوزن ظریف (آسپیراسیون): امکان گرفتن نمونه های سلولی از بافت را با سوزن ظریف فراهم می کند. نمونه برداری و ارزیابی آنها دشوار است. نیاز به رادیولوژیست و سیتولوژیست مجرب دارد.

• سوزن ضخیم (Tru-cut): اجازه نمونه برداری از بافت را با سوزن ضخیم تر می دهد. به راحتی توسط متخصص در توده های قابل لمس انجام می شود. نتایج دقیق تری نسبت به یک سوزن ظریف می دهد.

بیوپسی پستان با هدایت ماموگرافی:

• بیوپسی وکیوم استریوتاکتیک: روشی است که در توده هایی که قابل لمس نیست اما با تصویربرداری تشخیص داده می شود، اعمال می شود. بیشتر در میکروکلسیفیکاسیون های همراه با ماموگرافی استفاده می شود.

بیشتربدانید:بیوپسی وکیوم چیست؟سونوگرافی بیوپسی چیستآزمایش بیوپسی چیست

بیوپسی سینه با روش جراحی:

• بیوپسی باز پس از علامت گذاری جراحی با استفاده از روش های تصویربرداری

• بیوپسی باز جراحی با هدایت یافته های معاینه دستی بدون استفاده از تصویربرداری: بیوپسی جراحی باز در صورتی انجام می شود که نتایج متناقض یا ناکافی یا مشکوک در نمونه های گرفته شده با روش های دیگر وجود داشته باشد یا زمانی که روش های دیگر بیوپسی قابل انجام نباشد. در ضایعات غیر قابل لمس یا عمیقاً، بیوپسی با علامت گذاری تصویربرداری (با علامت گذاری با سیم) انجام می شود.

بیوپسی اکسیزیونال: برداشتن کامل ضایعه است.

بیوپسی برشی: برداشتن قطعه ای از ضایعه با اندازه کافی برای معاینه پاتولوژیک است.

بیوپسی سوزنی روشی ایده آل برای تشخیص قطعی سرطان سینه است. برای تشخیص قطعی سرطان سینه باید نمونه کوچکی از بافت تومور گرفته شود و پس از رنگ‌آمیزی ویژه زیر میکروسکوپ بررسی شود.

با راهنمایی سونوگرافی

سوزن ظریف (آسپیراسیون): امکان گرفتن نمونه های سلولی از بافت با سوزن ظریف را فراهم می کند. نمونه برداری و ارزیابی آنها دشوار است. نیاز به رادیولوژیست و سیتولوژیست مجرب دارد.

سوزن ضخیم (Tru-cut): امکان نمونه برداری از بافت با سوزن ضخیم تر را فراهم می کند. به راحتی توسط متخصص در توده های قابل لمس انجام می شود. نتایج دقیق تری نسبت به یک سوزن ظریف می دهد.

با راهنمایی ماموگرافی

بیوپسی وکیوم استریوتاکتیک: روشی است که در توده هایی که قابل لمس نیست اما با تصویربرداری تشخیص داده می شود. بیشتر در میکروکلسیفیکاسیون های همراه با ماموگرافی استفاده می شود.

بیوپسی سینه با روش جراحی

بیوپسی باز پس از علامت گذاری جراحی با استفاده از روش های تصویربرداری

بیوپسی باز جراحی با هدایت یافته‌های معاینه دستی بدون استفاده از تصویربرداری: بیوپسی جراحی باز در صورتی انجام می‌شود که نتایج متناقض یا ناکافی یا مشکوک در نمونه‌های گرفته‌شده با روش‌های دیگر وجود داشته باشد یا زمانی که روش‌های بیوپسی دیگر قابل انجام نباشد. در ضایعات غیر قابل لمس یا عمیقاً، بیوپسی با علامت گذاری تصویربرداری (با علامت گذاری با سیم) انجام می شود.

بیوپسی اکسیزیونال: برداشتن کامل ضایعه است.

تقریباً ۲۰-۱۵ درصد بافت پستان از غدد ترشح کننده شیر در دوران شیردهی تشکیل شده است که به آن ساختار غده ای می گوییم.

۱٫ اطلاعات عمومی

سینه به عنوان نمادی از زنانگی فراتر از فقط یک اندام ارزیابی شده است. اهمیت زنان از نظر زیبایی شناسی و همچنین ادراک تمامیت بدنی غیر قابل انکار است. از طرفی در زنان نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است که باعث ایجاد پیوند عاطفی – اجتماعی بین مادر و نوزاد می شود. از سوی دیگر، در مردان، سالم بودن یا نبودن آن به عنوان یک امر ابتدایی مطرح می شود. مهم نیست که چگونه ارزیابی شود، بیماری های بدخیم یا خوش خیم می توانند مشکلات جدی ایجاد کنند.

شکل و اندازه سینه ارتباط نزدیکی با عوامل ژنتیکی، نژادی، رژیم غذایی، تعداد بارداری ها و وضعیت یائسگی دارد. بافت پستان می تواند نیمکره ای، مخروطی، آونگی، نازک یا مسطح در اشکال آناتومیکی متفاوت باشد. از دنده ۲ یا ۳ روی دیواره قفسه سینه شروع می شود، در امتداد خط میانی زیر بغل که تا دنده ۶ امتداد می یابد، و یکپارچگی را با جزئی که ما آن را نوک پستان می نامیم (کمپلکس نوک پستان-آرئولار) نشان می دهد. همچنین گسترش می یابد تا تداوم بافت زیر بغل در قسمت های بیرونی بدن را فراهم کند. به این دم سینه (دم اسپنس) نیز می گویند.

در صفحه عمیق، بافت پستان روی فاسیای M. Pectoralis Major قرار دارد. همچنین در مجاورت عضله M. Serratus Anterior که برای تنفس بسیار مهم است و عضله M. Obliquus Externus و قسمت بالایی غلاف ماهیچه M. Rectus Abdominis قرار دارد. همانطور که از این تعاریف ترکیبی می توان فهمید، در صفحه عمودی، اندام سینه ناحیه بسیار بزرگی را بالای دیواره قفسه سینه، بین زیر بغل، استخوان ترقوه و دیواره قدامی شکم از بیرون به داخل می پوشاند. شکل خاص خود را با یک بافت همبند منحصر به فرد متشکل از غدد لنفاوی نسبتاً شل و غدد لنفاوی بین بافت سینه و بسیاری از ماهیچه ها و بافت های همبند که روی آن قرار می گیرد، ایجاد می کند. این نواحی را زیرفضاهای بافتی زیر پستانی- پستانی می نامند. به لطف این ویژگی ساختاری، یک اندام متحرک است. این وضعیت در مرحله بندی بالینی سرطان، به ویژه در سرطان های عمیق، به دلیل کاهش تحرک پستان اهمیت پیدا می کند.

نوک پستان که وظیفه مهمی را در دوره شیردهی پستان به عهده می گیرد، که ما آن را شیردهی می نامیم، واحدی است که بصری را که ما آن را “برآمدگی” در وسط سینه می نامیم تکمیل می کند. بسته به عوامل هورمونی، رشدی و اعصاب غدد (بارداری)، می تواند به شکل مخروطی یا مسطح باشد. روی دیواره قفسه سینه بین دنده ۴ در یک سینه سالم قرار دارد. رنگ نوک پستان ارتباط نزدیکی با رنگدانه ملانین پوست دارد. همچنین با توجه به تعداد حاملگی ها و ویژگی های نژادی متفاوت است.

۲٫ پوست سینه

اندام سینه با یک لایه پوستی نازک و مشخص پوشیده شده و با فولیکول های بسیار نازک مو پوشیده شده است. با این حال، نوک پستان ساختار پوستی خاصی دارد و دارای ویژگی تورفتگی و رنگدانه ای است. این ناحیه حاوی بسیاری از غدد عرق و چربی است و مستقیماً به سمت پوست باز می شود. غدد چربی روی نوک پستان برای ایجاد یک اثر نرم کننده – روان کننده برای محافظت از نوک پستان در طول دوره شیردهی، که ما آن را شیردهی می نامیم، استفاده می شود. بافت هایی که بین عرق و غده روی نوک پستان قرار دارند در دوران بارداری و شیردهی رشد می کنند. به خصوص از ماه دوم بارداری، رنگ آن به لطف سلول هایی به نام “ملانوسیت” شروع به تیره شدن می کند.

الف – تغذیه عروقی و تخلیه لنفاوی

در داخل، پوست پستان توسط شاخه های شریان های بین دنده ای قدامی تامین می شود. سپس این عروق به سمت عرضی گسترش می یابند تا ماهیچه های بین دنده ای را تامین کنند. از طرفی، پوست پستان توسط شریان قفسه سینه جانبی، شاخه های شریان زیر بغل و شاخه های جانبی شریان های بین دنده ای خلفی تامین می شود. زهکشی نهایی بافت پستان که با تخلیه وریدی نیز توسط وریدهای همراه شریان ها تامین می شود به وریدهای زیر بغل، سینه داخلی و بین دنده ای می باشد.

تراکم عروق لنفاوی متعلق به پوست سینه بیشتر از سایر طرف های سینه است. تخلیه لنفاوی عمدتاً به زیر بغل است. قسمت های بیرونی پوست سینه و تخلیه لنفاوی نوک پستان به سمت غدد لنفاوی سینه ای هدایت می شود. تخلیه لنفاوی که به قسمت های داخلی پوست سینه تعلق دارد به غدد لنفاوی در ناحیه بین دنده ای می رود. غدد لنفاوی در ناحیه پاراسترنوم در قدامی و خلفی جناغ به هم مرتبط هستند که باید هنگام برنامه ریزی رفتار بیولوژیکی و درمان تومورهای سینه در نظر گرفته شود.

۳-بافت نرم

غدد بافت پستانی و مجاری کوچک حاوی لوبول، مجاری را لوب می نامیم.

این شامل ساختار بافتی است که ساختارهای بزرگتری را تشکیل می دهد که آن را در بر می گیرد. در زبان پزشکی، اینها به ترتیب از کوچک‌ترین به بزرگ‌تر، به‌عنوان آسین-لوبول-TDLU-مجرای و لوبول مرتب می‌شوند و معماری به‌گونه‌ای را نشان می‌دهند که در ربع پستان توزیع می‌شوند. در تناسب مستقیم با تجربه جراح، ساختار لوب در ربع ها را می توان در طول عمل تعریف کرد. این اطلاعات تشریحی در تعیین حاشیه جراحی سالم در جراحی حفظ پستان و تعیین محل برداشتن بافت مناسب اهمیت حیاتی دارد. بین “لوبول ها و لوب ها” بافت همبند تشکیل شده توسط بافت کلاژن قرار دارد (شکل ۱). این ساختار بافت همبند، که ما آن را استروما می نامیم، با پوست از عمق به سطح، از لوبول ها تا کانال های روی نوک پستان مرتبط است. این ساختارهای بافت همبند به ویژه در ربع بالایی سینه برجسته تر هستند و از بافت حمایت می کنند. اگر توموری که ممکن است در بافت پستان ایجاد شود درگیر باشد، دلیل آن علامت عقب افتادگی روی نوک پستان یا پوست پستان است. بین این لوبول‌ها و لوب‌های سینه، بافت چربی وجود دارد که در رشد و شکل پستان تحت تأثیر هورمون استروژن در دوره رشدی که بلوغ می‌نامیم، مهم است.

۴٫ ساختار عروقی و لنفاوی که تغذیه بافت سینه را تامین می کند

الف-ساختارهای شریانی – شریانی و ساختارهای ورید – وریدی

بافت پستان توسط شریان زیر بغل، شریان سینه داخلی و شریان های بین دنده ای تامین می شود. یک شبکه وریدی دایره ای به نام “شبکه وریدی” در اطراف نوک پستان وجود دارد. سایر ساختارهای سیاهرگی شریان ها را همراهی می کنند. این ساختارهای عروقی شریان داخلی قفسه سینه را در سطح سومین بافت غضروف بین دنده ای همراهی می کنند و به داخل سیاهرگ “براکیوسفالیک” در سطح استخوان ترقوه تخلیه می شوند. این ساختار معماری باید همیشه در رفتار بیولوژیکی تومورهای پستان مورد توجه جراح قرار گیرد.

ب- شبکه لنفاوی سطحی و عمیق وجود دارد که از نظر ایجاد ایده در مورد محل ایجاد سرطان در پستان و گسترش آن مهم هستند. غدد لنفاوی زیر بغل ۷۵ درصد از تخلیه لنفاوی کل بافت سینه را جمع آوری می کنند. ۲۰ تا ۴۰ غدد لنفاوی در این ناحیه وجود دارد. به ۳ گروه زیر کتف مرکزی و آپیکال تقسیم می شود. غدد لنفاوی روی عضله سینه ای مینور سطح ۱ نامیده می شوند، غدد لنفاوی بلافاصله در مجاورت عضله به عنوان سطح ۲ طبقه بندی می شوند و آنهایی که در ناحیه بین لبه بالایی عضله و استخوان ترقوه قرار دارند به عنوان سطح ۳ طبقه بندی می شوند. غدد لنفاوی در ربع داخلی سینه و برخی در ربع خارجی به غدد لنفاوی پاراسترنال تخلیه می شوند. این غدد لنفاوی نیز با ایجاد شبکه ای از عروق لنفاوی مرتبط در دو طرف استخوان سینه، مسیری رو به بالا نشان می دهند. اما نباید فراموش کرد که تمام غدد لنفاوی پستان همیشه با یک شبکه عروقی ظریف مرتبط هستند.

بیشاربدانید:بیوپسی پستانبیوپسی سینهبیوپسی سینه در تهرانبیوپسی چیست

ج. مداخله جراحی برای سرطان سینه و غدد لنفاوی زیر بغل

جراحی غدد لنفاوی زیر بغل بخشی از جراحی پستان برای سرطان است. از آنجا که، کدام یک از نواحی زیر بغل که در بالا فهرست کرده ایم و به عنوان سطح ۱-۲-۳ طبقه بندی کرده ایم، متاستاز دارد، چه تعداد غدد لنفاوی دارد، آیا تومور متاستاز در اینجا فراتر از غدد لنفاوی است، چه ناحیه ای از غدد لنفاوی درگیر است. بر برنامه های شیمی درمانی و رادیوتراپی پس از جراحی تاثیر می گذارد. مداخله لنفاوی زیر بغل که بخشی از جراحی پستان زیر بغل انجام می شود و برای سرطان انجام می شود نیز می تواند عوارض نامطلوبی مانند از دست دادن حس، ادم بازو، محدودیت حرکات بازو و تجمع مایع بعد از عمل ایجاد کند که به آن لنفوسل می گوییم. .

۴٫ نمونه برداری از غدد لنفاوی نگهبان

امروزه روشی است که برای کاهش عوارض جانبی منفی برش غدد لنفاوی زیر بغل، تعیین حداقل تعداد غدد لنفاوی مورد نیاز برای مرحله بندی کافی و نجات بیمار از مداخلات غیر ضروری زیر بغل استفاده می شود. یک گره لنفاوی “گارد” با استفاده از رنگ مخصوصی که قبل از عمل با استفاده از ماده رادیوایزوتوپ به بافت پستان از مناطق مختلف تشریحی تزریق می شود، تعیین می شود.

نمونه برداری سینه

توده خوش خیم در پستان

بیماری های خوش خیم سینه

بی شک سرطان سینه اولین چیزی است که در بین بیماری های پستان به ذهن خطور می کند که هر سال بر میزان بروز آن افزوده می شود. با این حال، بروز بیماری های خوش خیم پستان بسیار بیشتر از سرطان است. علائم این بیماری ها را در ابتدا می توان با سرطان مقایسه کرد. بنابراین معاینه دقیق در تشخیص بیماری پستان ضروری است. “بیماری های خوش خیم در پستان چیست؟” بیایید نگاه دقیق تری بیندازیم.

بیشتربدانید:بیوپسی وکیوم چیست؟سونوگرافی بیوپسی چیستآزمایش بیوپسی چیست

فیبروآدنوم چیست؟

فیبروآدنوم شایع ترین توده خوش خیم بعد از کیست است. تومور خوش خیم پستان به عنوان تعریف دیگری استفاده می شود. فیبروآدنوما خطر تبدیل شدن به سرطان را ندارند و در دسته بیماری های خوش خیم پستان قرار می گیرند. آنها را می توان به راحتی لمس کرد یا می توان از روش ماموگرافی تشخیصی برای تشخیص دقیق استفاده کرد. در صورت لزوم می توان در مرحله بعدی اسکن را با سونوگرافی انجام داد. آنها را می توان با ایجاد احساس توپ در ناحیه فیبروآدنوما حرکت داد. مرزهای این کیست ها تیز و واضح است. فیبروآدنوم می تواند بزرگ یا کوچک شود و ممکن است بیش از یک فیبروآدنوم در سینه وجود داشته باشد.

این بیماری معمولاً در زنان جوان و بالغ در سنین ۱۵ تا ۳۵ سال دیده می شود. آنها به ۴ دسته مختلف به عنوان فیبروآدنوم ساده، پیچیده، جوانی و غول پیکر تقسیم می شوند.

فیبروآدنوم ساده:

در موردی است که تمام فیبروآدنومای تشکیل شده در پستان یا سینه ها یکسان هستند. آنها خطر ابتلا به سرطان سینه را برای افراد افزایش نمی دهند.

فیبروآدنوم پیچیده:

این نوعی فیبروآدنوم است که در زنان مسن دیده می شود. این نوع تومورها خیلی سریعتر رشد و گسترش می یابند.

فیبروآدنوم نوجوانان:

این شایع ترین نوع فیبروآدنوم در نوجوانان و زنان بالغ است. این تومورها معمولا کوچک شده و ناپدید می شوند.

فیبروآدنوم غول پیکر:

این تومورها که اندازه آنها می تواند به بیش از ۵ سانتی متر برسد، می تواند به بافت سینه فشار وارد کند. این نوع تومورها باید با جراحی برداشته شوند.

علائم توده های خوش خیم پستان

درمان فیبروآدنوما

چنین تومورهایی معمولاً نیازی به درمان ندارند. با این حال، ممکن است نیاز به برداشتن آنها با مداخله جراحی زمانی باشد که در اندازه های بزرگ هستند یا به دلیل افزایش فشار روی بافت پستان. افراد مبتلا به فیبروآدنوم باید به طور مرتب تحت نظر پزشک باشند مگر اینکه عمل جراحی انجام شود. در گروه کنترل، بررسی می شود که آیا تغییری در اندازه یا تعداد تومورها وجود دارد یا خیر.

جراحی فیبروآدنوما می تواند متفاوت باشد. در لامپکتومی، تومور و برخی از بافت های اطراف برداشته می شوند. بافت تمیز برداشته شده برای بررسی ارسال می شود. روش دیگر کرایوآبلیشن است. در این روش وسیله ای به نام کیوبروب وارد سینه می شود. با خروج گاز تحت فشار از دستگاه، تومور متلاشی می شود. ابلیشن با لیزر نیز روشی مشابه است. این روش نیازی به بیهوشی ندارد، کیست با کمک لیزر متلاشی می شود. آخرین روش روش فرکانس رادیویی است. تومور از پستان با روش فرکانس رادیویی برداشته می شود. این روش تحت بیهوشی فرد  انجام می شود.

بسته به تعداد تومور، اندازه و مشخصات بیمار، پزشک متخصص باید در مورد روش صحیح جراحی تصمیم بگیرد.

درمان آدنوم فیبرو

ماستیت (التهاب سینه) چیست؟

ورم پستان یکی دیگر از بیماری های خوش خیم پستان است. آنها التهاباتی هستند که به دلیل ایجاد عفونت های میکروبی در بافت پستان رخ می دهند. هم در مردان و نیز هم در زنان دیده می شود. قبل از بروز علائم ورم پستان، حساسیت، قرمزی، درد، سفت شدن و افزایش دما در نوک پستان دیده می شود. این بیماری معمولا در دوران شیردهی بروز می کند، اما بدون ارتباط با شیردهی نیز می توان با آن مواجه شد. بنابراین به دو دسته هم تقسیم می شود;

ورم پستان مرتبط با شیردهی: این نوع ورم پستان ها انسداد مجاری شیر به دلیل تجمع شیر هستند، عفونتی که به دنبال یک آلودگی میکروبی است که می تواند از راه های خارجی یا از دهان نوزاد از طریق شکاف در نوک سینه ایجاد شود. تشکیل آبسه ممکن است به دلیل عفونت ایجاد شود.

ورم پستان غیرمرتبط با شیردهی: هم در مردان و نیز هم در زنان دیده می شود. ورم پستان به دلیل سیگار کشیدن، عفونت زخم در نوک پستان، سوراخ کردن و ریزش مو در نوک پستان دیده می شود. تشکیل آبسه ممکن است به دلیل عفونت ایجاد شود.

بیشاربدانید:بیوپسی پستانبیوپسی سینهبیوپسی سینه در تهرانبیوپسی چیست

درمان ورم پستان:

اگر ورم پستان در ابتدا تشخیص داده شد، درمان ورم پستان با آنتی بیوتیک های تایید شده توسط پزشک انجام می شود. در مورد آبسه ناشی از ورم پستان نیز، آبسه باید تخلیه شود. تخلیه آبسه با کمک یک سوزن یا یک مداخله جراحی جزئی انجام می شود. پس از انزال باید از آنتی بیوتیک استفاده کرد.

کیست سینه چیست؟

آنها شایع ترین مشکلات در پستان هستند. خطر سلول های سرطانی را در مرحله اولیه به ذهن متبادر می کند. در صورت لزوم با انجام بیوپسی نوع کیست ها مشخص می شود. با این حال، پیگیری این مشکل معمولا بدون نیاز به بیوپسی ادامه می یابد. در زنان از سن ۳۰ سالگی تا قبل از یائسگی شایع تر است. آنها ممکن است به دلیل افزایش بافت همبند در پستان یا به دلیل انسداد مجاری شیر ایجاد شوند.

کیست سینه ممکن است در یک سینه یا هر دو سینه ایجاد شود و ممکن است در یک یا چند سینه وجود داشته باشد. آنها اغلب می توانند علائم درد ایجاد کنند. این کیست های ساده پستان معمولاً ظرف یک سال پس از تشخیص ناپدید می شوند. با این حال، در برخی موارد، آنها می توانند تا ۵ سال به حیات خود ادامه دهند. در طول دوره های قاعدگی، تغییراتی در اندازه یا تعداد کیست های سینه دیده می شود.

درمان کیست سینه:

در بیشتر مواقع توصیه می شود بدون نیاز به بیوپسی آن را تحت پیگیری قرار دهید. در صورت لزوم می توان مداخلات جراحی را انجام داد. در صورت وجود کیست منفرد و بزرگ می توان کیست را با سوزن تخلیه کرد.

در صورت مشاهده خون در حین تخلیه سوزنی، بررسی پاتولوژیکی کیست های تخلیه شده ضروری است.

نکروز چربی چیست؟

این بیماری در پستان هایی با بافت چربی بالا، پس از ضربه یا عفونت رخ می دهد. باعث سفت شدن سینه می شود و مرزهای آن مشخص نیست. می تواند باعث چروک شدن قابل مشاهده روی پوست سینه شود. این یک بیماری خوش خیم پستان است که به دلیل شباهت علائم به سرطان سینه، بیشتر شبیه سرطان سینه است. بروز در زنان مسن بیشتر است.

باعث می شود میکروکلسیفیکاسیون در ماموگرافی دیده شود. بر این اساس، علاوه بر تغییرات قابل مشاهده، می توان آنها را در نتیجه ماموگرافی یا در معاینه بالینی تشخیص داد. نکروز چربی از ناحیه با بیوپسی یا عمل جراحی پاک می شود. در مرحله تشخیص باید به دقت بررسی شود. پس از انجام این اقدامات می توان به طور قطعی بیماری را تشخیص داد.

درمان نکروز چربی:

معمولاً نکروز با بیوپسی یا عمل جراحی پاک می شود تا برای معاینه ارسال شود. اما در مواردی که این روش ها انجام نمی شود، نکروز چربی ممکن است به مرور زمان از بین برود. جدا از این، هیچ روش درمانی دنبال نمی شود.

آدنوز اسکلروزان چیست؟

آنها بافت فیبری یا گره هایی هستند که به دلیل رشد بافت اضافی در لوبول های سینه ایجاد می شوند. آنها ممکن است بیش از یک منطقه خاص یا در مکان های مختلف، بزرگ و کوچک باشند. اولین علائم شامل سفت شدن و حساس شدن سینه است. اگرچه این بیماری در هر سنی دیده می شود، اما معمولا در زنان بین ۳۰ تا ۴۰ سال شایع تر است.

آنها همچنین می توانند به عنوان کیست های قابل لمس به دلیل تشکیل بیش از یک لوبول بزرگ دیده شوند. در مواجهه با این وضعیت، باید معاینات دقیق در برابر خطر ابتلا به سرطان سینه انجام شود. با این حال، آنها معمولاً در طی جراحی سینه یا تزریق مونوگرام شناسایی می شوند. اگرچه آدنوز اسکلروزان خطر ابتلا به سرطان را ایجاد نمی کند، اما مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد زنان مبتلا به این بیماری بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. بنابراین، کانتورینگ منظم سینه پس از بیماری مهم است.

درمان آدنوز اسکلروزان:

آدنوز اسکلروزان بیماری نیست که نیاز به درمان داشته باشد تا زمانی که گره های ایجاد شده آزاردهنده نباشند یا به بافت سینه فشار وارد نکنند. بنابراین، روش درمانی معمولا اعمال نمی شود.

تومور فیلودس چیست؟

همچنین به عنوان سیستوسارکوم فیلود شناخته می شود، به عنوان یک نوع فیبروآدنوم پذیرفته شده است. آنها با رشد سریع خود مشخص می شوند، اما خطر بدخیم بودن بسیار کم است. با این حال، اگرچه نادر هستند، اما می توانند بدخیم باشند و به بافت های دیگر متاستاز بدهند. بنابراین، انجام معاینه دقیق در صورت تشخیص مهم است. از آنجایی که آنها تشکیلات توده ای سخت و متحرک هستند، می توان آنها را در طی لمس تشخیص داد. در مواردی که تومورها به سرعت رشد می کنند، ممکن است تغییرات قابل مشاهده در پستان وجود داشته باشد. مرزهای این توده ها مشخص است.

نمونه برداری سینه

درمان تومور فیلود:

به طور کلی، تومورها با عمل جراحی از بافت پستان خارج می شوند. در طول فرآیند تمیز کردن، برداشتن مقداری از بافت طبیعی سینه در اطراف تومور مناسب تر است.

نوک پستان معکوس چیست؟

انسداد یا کوتاه شدن مجاری شیر به دلیل عفونت سینه می تواند باعث ریزش نوک پستان و چرخش نوک سینه به داخل شود. وضعیت تبدیل نوک پستان به نوک سینه که در سنین بالا اتفاق می افتد، بیماری است که باید مورد توجه قرار گیرد. در برخی از زنان، این ممکن است نشانه سرطان سینه باشد. وارونگی نوک پستان به درجات داخلی تقسیم می شود.

سطح: نوک پستان را می توان بیرون آورد، اما با عقب راندن دوباره به داخل فرو می رود.

درجه: نوک پستان را نمی توان به راحتی بیرون آورد و به محض رها شدن دوباره به داخل فرو می رود.

درجه: به هیچ وجه نمی توان نوک سینه را بیرون آورد. از آنجایی که مجاری شیر در چنین سینه‌هایی رشد نمی‌کند، شیر از مجاری خارج نمی‌شود. حتی اگر جراحی انجام شود، زنان با افتادگی سینه درجه ۳ نمی توانند شیر بدهند.

درمان نوک پستان معکوس

زنان مبتلا به افتادگی درجه یک سینه را می توان بدون عمل جراحی درمان کرد. درمان دائمی را می توان با ابزار فشار منفی ویژه “مکش” اعمال کرد.

در زنانی که دچار افتادگی نوک پستان درجه ۲ یا ۳ هستند، نیاز به عمل جراحی است. در این جراحی ها مجاری غدد پستانی که باعث کشیده شدن نوک پستان می شوند بریده می شوند و با فلپ های ناحیه ای فرو افتادگی نوک پستان اصلاح می شود.

لیپوم چیست؟

لیپوم یا لیپوم توده هایی هستند که به دلیل رشد بیش از حد سلول های چربی ایجاد می شوند. از آنجایی که لیپوم ها خوش خیم هستند، جزو بیماری های خوش خیم پستان هستند. اگرچه بروز آن در بافت پستان بسیار زیاد است، لیپوم را می توان در قسمت های مختلف بدن مشاهده کرد. محدوده سنی یا جنسیت خاصی برای این بیماری وجود ندارد. در مردان و زنان در هر سنی قابل مشاهده است. اگرچه نادر است، اما در کودکان نیز دیده می شود. لیپوم ممکن است به دلیل افزایش وزن ایجاد شود یا ممکن است مادرزادی باشد. خطر ابتلا به سرطان بسیار کم است. لیپوم هایی که قابل لمس هستند را می توان در معاینه یا با کمک سونوگرافی تشخیص داد.

درمان لیپوم

لیپوم نوعی بیماری است که معمولاً نیازی به درمان ندارد. اما در برخی موارد می توان آنها را با عمل جراحی از بدن خارج کرد تا تشخیص داده شود. از آنجایی که لیپوم هایی که به سرعت و بیش از حد رشد می کنند می توانند بر روی اعصاب فشار بیاورند، می توان آنها را با کمک جراحی برداشت.

بیشتر بدانید:مرکز سونوگرافی سینهتفاوت بین کیست سینه و تومورسونوگرافی در منزلبهترین زمان سونوگرافی پستان

ژنیکوماستی (رشد سینه در مردان)

ژنیکوماستی بزرگ شدن سینه در مردان در نتیجه نوسانات هورمون های تستوسترون و استروژن است. در یک سینه یا هر دو سینه دیده می شود و یک رشد بافت خوش خیم است. بیشتر اوقات به دلیل افزایش یا کاهش میزان هورمون تستوسترون رخ می دهد، اما به دلایل مختلفی نیز قابل مشاهده است. از جمله این دلایل؛ عوارضی وجود دارد که ممکن است در نتیجه مصرف داروها، مصرف مواد مخدر یا الکل، برخی مکمل های گیاهی و برخی بیماری ها رخ دهد.

این اختلالی است که تقریباً در مردان در تمام گروه های سنی دیده می شود. این می تواند در نوزادان، نوجوانی، بزرگسالی و پیری به دلیل تغییرات هورمونی یا سبک زندگی ایجاد شود. معمولاً در نوجوانی و نوزادان به دلیل تغییرات ناگهانی در سطح تستوسترون ایجاد می شود. اگرچه استروژن یک هورمون زنانه است، اما در مردان نیز در سطوح پایین یافت می شود. ژنیکوماستی ممکن است به دلیل تولید بیش از حد هورمون استروژن یا اثر استروژنی چیزی که استفاده می شود، تولید ناکافی هورمون تستوسترون یا بیماری که تولید آن را سرکوب می کند رخ دهد.

علائم ژنیکوماستی

علائم ژنیکوماستی شامل بزرگ شدن سینه قابل مشاهده، حساسیت یا درد سینه و علائم خروج شیر از نوک پستان است. در صورت مشاهده این علائم، باید با یک متخصص مشورت شود. عوارضی که در افراد ایجاد می شود بسیار نادر است با این تفاوت که معمولاً باعث ایجاد ناراحتی در ظاهر می شود. در برخی از بیماران علائم متفاوتی ایجاد نمی کند، به جز اینکه باعث درد یا حساسیت در ناحیه سینه می شود.

درمان ژنیکوماستی

از آنجایی که ژنیکوماستی یک بیماری خوش خیم است، نیازی به مداخله نیست. برخی از افراد می توانند در طول زمان بدون درمان بهتر شوند. با این حال، در مردانی که مشکلات بزرگ شدن سینه دارند، این اغلب می تواند بر وضعیت روانی تأثیر منفی بگذارد و باعث شود فرد از ظاهر خود ناراحت شود. در صورت درد یا حساسیت، درمان مستقیما اعمال می شود.

ژنیکوماستی بیماری است که با دارو یا جراحی قابل درمان است. دو روش به طور کلی برای افرادی که تحت مداخله جراحی قرار می گیرند ترجیح داده می شود. روش لیپساکشن اولین مورد از این موارد است. با این روش چربی از سینه فرد خارج می شود. بافت غده پستانی برداشته نمی شود. در روش ماستکتومی، بافت غده پستانی به طور کامل برداشته می شود. در هر دو روش هیچ جای زخمی وجود ندارد زیرا برش های کوچک ایجاد می شود.

کسب اطلاعات بیشتر:

جراحی سینه

تشخیص سلول‌های سرطانی در بافت پستان، بررسی بافت‌های لنفاوی زیر بغل، برداشتن تومور و استفاده همزمان از درمان‌های سرطان، امکان انجام جراحی حفظ پستان را فراهم می‌کند.

جراحی سرطان سینه چیست؟

جراحی سرطان سینه؛ این روش اصلی مورد استفاده در درمان سرطان سینه است. با توجه به محل آناتومیکی و ساختار بافت پستان، سرطان سینه را می توان بسیار راحت تر از سایر انواع سرطان تشخیص و بررسی کرد. تصمیم برای شروع سرطان سینه با درمان جراحی در درجه اول به مرحله سرطان بستگی دارد. سن بیمار، وضعیت سلامت عمومی، نوع مولکولی سرطان و غیره. ویژگی ها نیز عواملی هستند که بر تصمیم گیری برای درمان جراحی تأثیر می گذارند. روش جراحی که باید اعمال شود ممکن است به عواملی مانند تعداد کانون هایی که در آن بیماری شروع می شود، اندازه سرطان، حجم سینه و وجود سایر مشکلات سلامت همراه بیمار بستگی داشته باشد.

کاربردهای اصلی انجام شده در جراحی سرطان سینه عبارتند از: جراحی حفظ پستان (ماستکتومی سگمنتال، لامپکتومی، کوادرانکتومی) و روش های مختلف ماستکتومی (ماستکتومی ساده، ماستکتومی محافظ پوست، ماستکتومی رادیکال اصلاح شده).

جراحی سینه به چه چیزی نگاه می کند؟

جراحی سینه باید در درمان انواع بیماری های پستان، چه بدخیم و چه خوش خیم، نقش داشته باشد. از آنجایی که شایع ترین بیماری پستان در جامعه سرطان سینه است، در مورد جراحی سرطان بیشتر صحبت می شود. بروز سرطان سینه در سال های اخیر افزایش یافته است. گمان می رود با گسترش سبک زندگی غربی، شیوع سرطان سینه در کشور ما افزایش یافته است. این یک رویکرد پذیرفته شده است که تغییر در سبک زندگی (تأخیر زایمان، زایمان نکردن، عدم شیردهی، استفاده طولانی مدت از قرص های ضد بارداری، رژیم غذایی ناسالم، بی تحرکی، مصرف الکل و سیگار و غیره) خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. .

تشخیص زودهنگام سرطان سینه هم از نظر ادامه روند درمان راحت تر و هم از نظر زنده ماندن از سرطان و افزایش طول عمر بیمار بسیار مهم است. به خصوص افراد در معرض خطر باید به طور دوره ای معاینات دستی انجام دهند، سبک زندگی سالمی را ایجاد کنند و از بررسی های معمول خود (سونوگرافی، ماموگرافی) صرفنظر نکنند.

جراحی سینه

جراحی سینه توسط پزشکان بسیار ماهر در  انجام می شود. در کشور ما نیز به دلیل تراکم جمعیت و عادات سبک زندگی، بروز سرطان سینه در کلان شهرهایی مانند استانبول، ، ازمیر و در غرب کشور نسبت به سایر شهرها بیشتر است.  علاوه بر اینکه یک کلان شهر است، همچنین شهری است که در آن موسسات بهداشتی تشخیص و درمان واجد شرایط را برای بیماران مبتلا به سرطان سینه از استان های اطراف و خارج از کشور ارائه می دهند. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد جراحی سینه در  می توانید با شماره ما تماس بگیرید.

جراحی انکوپلاستیک سینه چیست؟

جراحی انکوپلاستیک سینه تکنیکی است که برای کاهش ناهنجاری‌های زیبایی در سینه پس از جراحی‌های حفظ سینه ایجاد شده است. به لطف این روش ها، موفقیت درمان روش های جراحی حفظ پستان به طور کلی افزایش می یابد و نتایج زیبایی نیز بهتر می شود.

جراحی حفظ پستان

جراحی حفظ پستان؛ یکی از روش های جراحی است که در سرطان سینه استفاده می شود. سرطان سینه، شایع ترین نوع سرطان در زنان؛ امروزه از هر ۸ زن ۱ نفر قابل تشخیص است. تشخیص زودهنگام سرطان سینه جان انسان ها را نجات می دهد.

ماستکتومی های رادیکال رادیکال و اصلاح شده قبل از روش های جراحی حفظ پستان انجام شد که در اواخر قرن بیستم محبوبیت آن افزایش یافت. این‌ها تکنیک‌های جراحی هستند که بیمار را بیشتر خسته می‌کنند و در مواردی که به درستی انتخاب شده‌اند، نسبت به جراحی‌های حفظ پستان برتری ندارند.

هدف اصلی از انجام عمل جراحی حفظ پستان است. حفظ بافت و زیبایی سینه در حداکثر سطح ممکن بدون به خطر انداختن اصول سرطان شناسی است. به حدی که از دست دادن سینه زن از نظر روانی اثرات مخربی دارد. به همین دلیل، جراحی حفظ پستان رویکرد درمانی ترجیحی در بیماران مبتلا به سرطان پستان است که در مراحل اولیه تشخیص داده شده و معیارها را رعایت می کنند.

جراحی حفظ پستان چیست؟

این بر اساس نظم حذف سلول های سرطانی در بافت پستان و حفظ پستان بیمار در این فرآیند است. جراحی حفظ پستان را می توان به طور قابل اعتماد انجام داد، به خصوص در بیماران مبتلا به سرطان پستان در مراحل اولیه و در بیماران با تشکیل تومور تک کانونی. با این حال، در برخی موارد دیگر، ممکن است پس از درمان های دارویی مناسب رخ دهد. جراحی های حفظ پستان اغلب با رادیوتراپی بعدی همراه است. سرطان سینه همراه با برخی از بافت های دست نخورده سینه اطراف برداشته می شود. تومور برداشته شده برای بررسی پاتولوژیک ارسال می شود. اگر در نتیجه معاینات، سلول های سرطانی در بافت سینه اطراف تومور (در حاشیه جراحی) یافت شود، بافت بیشتری از پستان برداشته می شود. شکاف باقی مانده با استفاده از روش های انکوپلاستیک و بافت پستان بسته می شود.

انتخاب بیمار در جراحی حفظ پستان بسیار مهم است. هنگامی که بر روی بیمار مناسب با تکنیک مناسب اعمال می شود، نتایج انکولوژیک و زیبایی شناختی کاملا رضایت بخش هستند.

بیشتربدانید: سونوگرافی بیوپسی چیست– بهترین مرکز بیوپسی سینه درتهرانبیوپسی چیستهزینه بیوپسی

بیمارانی که نباید تحت عمل جراحی حفظ پستان قرار گیرند را می توان به شرح زیر فهرست کرد:

افراد مبتلا به تومورهای گسترده (تومورهای چند مرکزی)

کسانی که نسبت اندازه تومور به حجم سینه آنها برای جراحی حفظ پستان مناسب نیست

بیمارانی که نمی توانند تحت رادیوتراپی قرار گیرند

ماستکتومی در بیمارانی که نمی توانند تحت عمل جراحی حفظ پستان قرار گیرند، مورد نیاز است. در چنین مواردی، جایگزین های بازسازی سینه همزمان با ماستکتومی با بیمار در میان گذاشته می شود.

مداخلات برای غدد لنفاوی زیر بغل (کاربرد گره نگهبان یا تشریح غدد لنفاوی زیر بغل) بر روش‌های جراحی حفظ پستان تأثیری ندارد. این مداخلات همراه با روش های محافظه کارانه یا ماستکتومی است که قرار است روی پستان انجام شود.

قیمت جراحی حفظ پستان

قیمت جراحی برای جراحی حفظ پستان ممکن است بسته به تکنیک مورد استفاده متفاوت باشد. معمولاً به مدت ۱ شب نیاز به بستری شدن دارد. در حین عمل، ممکن است به ارزیابی های پاتولوژیک سریع به نام برش های منجمد نیاز باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 8 میانگین: 3.4]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری