021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

ماموگرافی

ماموگرافی یکی از واجب ترین آزمایش ها برای خانم ها است.

زنان نیاز دارند که به صورت دوره‌ای آزمایشاتی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری سرطان پستان انجام دهند. یکی از عالی‌ترین آزمایشاتی که می‌تواند تشخیص دقیقی از این بیماری داشته باشد، آزمایش ماموگرافی است. یکی از روش‌هایی که برای غربالگری پستان‌ها برای تشخیص وجود سرطان انجام می‌شود ماموگرافی است. در این روش به کمک دستگاه ماموگرافی، از سینه‌ها با اشعه ساطع شده ایکس، عکس برداری می‌شود. این روش یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان است.

انواع ماموگرافی ۱- ماموگرافی تشخیصی ۲- ماموگرافی غربالگری

هدف از ماموگرافی ۱- تشخیص بهتر سرطان ۲- تشخیص رشد غیر طبیعی

در مورد ماموگرافی از زبان خانم دکتر مهناز هدایی بشنوید

خلاصه توضیحات این صفحه را از زبان دکتره هدایی بشنوید – ویدیو حدود ۳ دقیقه است

ماموگرافی چه فوایدی دارد؟

ماموگرافی دارای فواید مختلفی است که در ادامه به بررسی چند نمونه از فواید ماموگرافی خواهیم پرداخت.

تشخیص بهتر سرطان: به دلیل آن که ماموگرافی یک روش مناسب و جدید برای تشخیص توده‌های سرطانی است، استفاده کردن از این روش برای وجود یا عدم وجود غده سرطانی در سینه می‌تواند مناسب باشد. این روش همچنین با میزان دقت بالا باعث خواهد شد که سرطان در مراحل اولیه به درستی تشخیص داده شود. تشخیص سرطان در مراحل اولیه باعث خواهد شد که روند درمانی بهتر و اصولی‌تر انجام شود.

عدم باقی ماندن اشعه در بدن بیمار: پس از انجام ماموگرافی که فیلم ماموگرافی در انتهای همین مطلب موجود است، هیچگونه اشعه‌ای در بدن فرد باقی نخواهد ماند. هیچگونه اثر نامناسبی در بدن بیمار به جا نمی‌ماند در این روش تشخیصی به دلیل آن که جزو روش‌های کم خطر است، هیچگونه عارضه‌ای پس از این آزمایش در بدن فرد باقی نخواهد ماند.

روشی مناسب برای تشخیص انواع سرطان: از روش ماموگرافی می‌توان برای تشخیص انواع سرطان پستان استفاده کرد. سرطان‌های پستانی که می‌توان به وسیله این روش تشخیص داد، شامل موارد زیر می‌شود. Invaseive ductal carcinoma Invasive carninoma lobular

تشخیص رشد غیر طبیعی بافت مجاری شیری: این روش تشخیصی همچنین روش مناسبی برای تشخیص رشد غیر طبیعی بافت مجاری شیری خواهد بود. رشد غیر طبیعی بافت درون مجاری شیری باعث به وجود آمدن سرطان داخل مجاری خواهد شد. جالب است بدانید که ماموگرافی تنها روش تشخیصی برای این نوع از سرطان است. در صورتی که این نوع از سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود به راحتی می‌توان به درمان آن پرداخت و درمان آسانی برای بیمار به همراه خواهد داشت.

ماموگرافی تا چه اندازه می‌تواند دقیق عمل کند؟

گفتیم که یکی از روش‌های تشخیص سریع وجود سرطان سینه در زنان، انجام آزمایش ماموگرافی است. با انجام این روش تشخیصی می‌توان در مراحل اولیه وجود یا عدم وجود سرطان سینه را به درستی تشخیص داد. تشخیص زود هنگام همان طور که گفته شد باعث می‌شود تا روند درمانی سرعت بیشتری بگیرد؛ دلیل این موضوع را هم می‌توان در عدم سرایت بافت سرطانی به بیرون از سینه دانست.

این روش تشخیصی هر چند که دارای مزیت‌های زیادی است، اما نباید از خاطر ببریم که این روش نتایج منفی و مثبت کاذب زیادی به همراه خواهد داشت. این بدان معنا است که این روش تشخیصی برخی از سرطان‌ها را شناسایی نمی‌کند. همچنین این روش به دلیل اعلام نتایج مثبت کاذب می‌تواند باعث شود که بافت برداری غیر ضروری در سینه انجام شود. در حالت کلی این روش را می‌توان یک روش مناسب برای تشخیص سرطان سینه در نظر گرفت که میزان دقت آن چیزی حدود ۸۷ درصد خواهد بود.

ماموگرافی تا چه اندازه می‌تواند دقیق عمل کند؟

سوالات متدوال درباره ماموگرافی

منظور از ماموگرافی تشخیصی چیست؟

از این روش برای تشخیص وجود یک ناحیه مشکوک در پستان، درد در ناحیه پستان و مواردی از این دست استفاده می‌شود. این روش شامل عکس برداری اضافی از ماموگرافی است.

منظور از ماموگرافی غربالگری چیست؟

ماموگرافی غربالگری برای تشخیص وجود تغییرات در زنانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به تازگی دچار علائم و نا هنجاری‌هایی در ناحیه پستان خود شده‌اند. هدف نهایی از این روش ماموگرافی آن است که قبل از آن که ماموگرافی تشخیصی انجام شود، بتوان سرطان را تشخیص داد.

چه زنانی نیاز به ماموگرافی سینه دارند؟

ماموگرافی همان طور که گفته شد یک روش تشخیصی برای سرطان پستان در زنانی است که هیچگونه علائم و نشانه‌ای از سرطان ندارند. به همین منظور پزشکان این روش تشخیصی را برای اکثر زنان به ویژه زنانی که بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند توصیه می‌کنند. این آزمایش همچنین امکان دارد برای زمانی که دچار علائم سرطان پستان هستند مناسب باشد. در حالت کلی انجام این آزمایش برای افرادی که دچار علائم زیر می‌شوند تجویز می‌شود. درد در ناحیه پستان فرورفتگی نوک سینه احساس درد خفیف و سنگینی در ناحیه سینه هرگونه تغییر در اندازه، حجم و شکل سینه به وجود آمدن توده متورم در سینه وجود عده در سینه وجود برآمدگی در زیر بغل خارش و جوش در سینه یا نوک پستان وجود ترشحات از نوک سینه در صورتی که علائم و نشانه‌های بالا در شما به وجود آمده باشد، نیاز است که برای انجام معاینات و آزمایش ماموگرافی به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

نتیجه ماموگرافی و معنای آن

این روش همان طور که گفته شد برای زنانی تجویز می‌شود که مشکوک به سرطان سینه‌ هستند، اما از خاطر نبرید که هر تجویز آزمایشی دلیل بر وجود سرطان نخواهد بود. با انجام این آزمایش مشخص خواهد شد که کلسیفیکاسیون یا رسوبات کلسیم در سینه وجود دارد یا نه. هر چند که در اکثر واقع وجود کلسیفیکاسیون در سینه فرد نشان از سرطان نخواهد بود. در تصاویری گرفته شده از سینه در این روش تشخیصی غددی که در زمان قاعدگی در سینه به وجود می‌آید را هم می‌تواند تشخیص دهد. توجه داشته باشید که تمامی این موارد باید توسط پزشک متخصص و معالج شما تشخیص داده شود، به همین دلیل از هرگونه انجام تحلیل و تفسیر تصاویر خودداری کنید.

آیا ماموگرافی درد دارد؟

انجام این آزمایش می‌تواند همراه با درد باشد. این درد زمانی بیشتر خود را نشان خواهد داد که فرد دچار درد سینه باشد. در این روش همان‌ طور که در ابتدای مقاله توضیح داده شد، سینه باید به صورت کامل وارد دستگاه شود و تحت فشار قرار گیرد تا به این صورت عکس مناسب از غده‌های موجود در سینه به نمایش گذاشته شود. وجود همین فشار برای عکاسی می‌تواند باعث ایجاد درد شود که استفاده از خوردن یک ضد درد قبل از عمل ماموگرافی مناسب خواهد بود.

انجام ماموگرافی برای چند بار در سال خطر آفرین است؟

به دلیل آن که در این شیوه تشخیصی از اشعه برای عکس برداری استفاده می‌شود، پزشکان عموما از انجام این روش تشخیصی بیش از یک بار در سال استفاده نمی‌کنند. اما در برخی از مواقع نیاز خواهد بود که این آزمایش بسته به تشخیص پزشک بیش از یک بار در سال انجام شود.

سونوگرافی یا ماموگرافی

به دلیل آن که روش مامو گرافی عموما روشی مناسب‌تر و دقیق‌تر برای تشخیص است، پزشکان عموما از ماموگرافی استفاده می‌کنند. این روش به دلیل آن که حتی می‌تواند رسوبات ریز کلسیم را در سینه به درستی نشان دهد یک روش مناسب در مقابل دیگر روش‌های تشخیصی خواهد بود.
همچنین به دلیل آن که این روش یک روش سریع برای تشخیص سرطان پستان است، متخصصان عموما این روش را مقدم بر هر روش دیگری می‌دانند.

بهترین زمان برای انجام ماموگرافی

انجام این آزمایش در زمان قاعدگی می‌تواند باعث ایجاد نتایج مثبت و منفی کاذب شود، به همین دلیل عموما پزشکان انجام آزمایش مامو گرافی را پس از زمان عادت ماهیانه و یا یک هفته پس از شروع عادت ماهیانه مناسب می‌دانند. این دو زمان بهترین زمان‌هایی است که باعث می‌شود نتیجه و تفسیر آزمایش در بهترین حالت خود باشد.

مدت زمان انجام آزمایش

انجام این آزمایش باید برای هر پستان به صورت جداگانه انجام شود. هر پستان برای فرآیند عکس برداری بین دو صفحه ماموگرافی قرار می‌گیرد. مدت زمان مورد نیاز برای عکس برداری یکی از بالا و دیگری از اطراف پستان تنها به ۱۰ ثانیه خواهد بود. هر پستان برای مدت زمان ۱۰ ثانیه توسط این صفحه تحت فشار قرار داده می‌شود.

مدت زمان مورد نیاز برای ماموگرافی تشخیصی

انجام مامو گرافی تشخیصی همان طور که در ابتدای مقاله عنوان شد به زمان بیشتری برای انجام آزمایش نیاز دارد، به دلیل نیاز به عکس برداری به تعداد بیشتر، عموما در این روش حدود نیم ساعت زمان برای فرآیند ماموگرافی تشخیصی نیاز خواهد بود.

ماموگرافی چیست

ماموگرافی پستان دارای پروتز چگونه انجام می‌شود؟

به دلیل آن که در این روش مامو گرافی بافت اضافی در پستان وجود دارد، نیاز است که تکنسین مخصوص و آموزش دیده در رابطه با این کار، این آزمایش را انجام دهد. به دلیل آن که سینه در هنگام ماموگرافی تحت فشار قرار می‌گیرد امکان پارگی پروتز وجود دارد، همچنین به دلیل وجود پروتز در سینه این امکان وجود دارد که درد در سینه ناشی شود. همچنین توجه داشته باشید که بعد از انجام آزمایش ماموگرافی امکان تغییر شکل و همچنین نرم شدن بافت پروتز سینه وجود دارد به همین دلیل تضمینی برای یک شکل باقی ماندن هر دو پستان پس از ماموگرافی وجود ندارد.

تفسیر ماموگرافی چگونه انجام می‌شود؟

پس از آن که عکس سیاه و سفید از پستان شما آمده شد، نوبت به تفسیر ماموگرافی خواهد رسید. عموما رادیولوژیست پس از تفسیر و بررسی، نتیجه را به صورت کتبی برای پزشک متخصص می‌فرستد. در صورتی که دچار علائم و نشانه‌های سرطان باشید، پزشک برای انجام آزمایش‌های دیگر، آزمایش را تجویز می‌کند.

هزینه ماموگرافی

وابسته به آن که ماموگرافی در مراکز خصوصی و یا دولتی انجام شود و همچنین بسته به آن که یک طرفه بودن و یا دو طرفه بودن عکس برداری، قیمت ماموگرافی می‌تواند متفاوت باشد. یکی دیگر از مواردی که باعث می‌شود هزینه ماموگرافی بالاتر برود را می‌توان میزان بزرگ نمایی تصویر در نظر گرفت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه و همچنین وقت مشاوره می‌توانید با شماره‌های درج شده در وب سایت تماس حاصل نمایید.

برای کسب اطلاعات در باره تفاوت ماموگرافی دیجیتال ۳ بعدی  و ۲ بعدی بر روی آن کلیک کنید.

اقدامات لازم برای انجام ماموگرافی

برای انجام ماموگرافی نیاز است که مراحلی را پشت سر بگذارید، این مراحل از انتخاب محل آغاز می‌شود تا مرحله انجام ماموگرافی که مرحله پایانی خواهد بود.

انتخاب مرکز معتبر و مناسب

اولین قدم برای انجام آزمایش مامو گرافی آن است که یک مرکز ماموگرافی سینه مناسب انتخاب کنید. در این مرحله نیاز است که به درستی از وجود دستگاه ماموگرافی استاندارد با خبر شوید. وجود داشتن گواهی نامه سازمان غذا و دارو می‌تواند مهر تاییدی بر عملکرد درست آن مجموعه باشد.

بهترین زمان برای انجام ماموگرافی سینه

عموما پزشکان بهترین زمان برای انجام آزمایش ماموگرافی را یک الی دو هفته بعد از یائسگی می‌دانند. به دلیل حساس بودن سینه‌ها در هفته قبل و در زمان یائسگی، انجام دادن این آزمایش در این دوره می‌تواند باعث تشخیص نامناسب در فرد شود.

ماموگرافی هالوژیک چیست؟ ماموگرافی دیجیتال چیست؟ برای اطلاع در مورد ۲ وسال مطرح شده روی هر کدام کلیک کنید.

عدم استفاده از دئودورانت

نیاز است که در زمان حاضر شدن در مطب استفاده کردن از خوشبو کننده‌ها، ضد تعریق‌ها، دئودورانت و مواردی از این دست خودداری کنید. وجود این ذرات در زیر بغل و همچنین روی سینه می‌تواند باعث عدم تشخیص مناسب سرطان شود و روند تشخیصی را با مشکل رو به رو کند.

استفاده از ضد درد

می‌توانید برای کاستن از درد ماموگرافی از داروهای بدون نیاز به نسخه ضد درد یک الی دو ساعت قبل از انجام آزمایش مامو گرافی اقدام کنید. این کار باعث خواهد شد که درد ناشی شده از ماموگرافی به میزان زیادی کاهش یابد.

همراه داشتن عکس‌های گذشته

گاهی اوقات نیاز است که برای تشخیص بهتر به وجود آمدن توده در سینه، تصاویر جدید مامو گرافی با تصاویر گذشته به درستی بررسی شوند. این کار باعث خواهد شد که وجود توده در پستان به درستی تشخیص داده شود.

ماموگرافی چه خطرات و محدودیت‌هایی به همراه دارد؟

هر روش درمانی و تشخیصی در کنار داشتن مزیت‌های مختلف می‌تواند در برخی از موارد خطراتی به همراه داشته باشد. از آنجایی که در فرآیند ماموگرافی بیمار در معرض تابش میزان دوز کم قرار می‌گیرد ممکن از خطراتی را برای بیمار داشته باشد. هر چند که فواید این روش تشخیصی بسیار بیشتر از خطرات آن خواهد بود. در ادامه به برخی از خطرات و محدودیت‌های آن خواهیم پرداخت.

اشتباه در تفسیر نتیجه

یکی از اشتباهاتی که امکان دارد در تفسیر و همچنین تشخیص سرطان پستان برای زنان جوان رخ دهد آن است که به دلیل وجود بافت‌های فراوان و متراکم در سینه، امکان تشخیص سرطان به درستی انجام نشود. هر چه سن فرد بیشتر شود، به دلیل سست شدن پستان و همچنین کاهش غدد، تشخیص و تفسیر وجود سرطان در سینه برای پزشک آسان‌تر خواهد شد.

کم بودن میزان دقت 

یکی از مشکلاتی که امکان دارد در این روش تشخیصی به وجود آید، کم بودن تجربه و مهارت فرد رادیولوژیست خواهد بود. این موضوع یکی از دلایل عدم تشخیص درست سرطان در زنان خواهد بود که عموما نتایج مثبت کاذب را به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که ماموگرافی نزد افرادی انجام شود که از تخصص بالاتری برخوردار هستند.

عدم درمان تمامی توده‌های یافت شده

یکی از محدودیت‌هایی که وجود دارد آن است که ممکن است تمامی توده‌های شناسایی شده قابلیت درمان نداشته باشند تا پزشک روش درمانی مناسبی را برای آن پیشنهاد دهد.

همه سرطان‌ها قابلیت تشخیص ندارد

شاید به دلیل ناچیز بوده میزان سرطان و همچنین عدم مشاهده درست توسط روش ماموگرافی، سرطان تشخیص داده نشود. وجود غده در زیر بغل و وجود غده‌های کوچک می‌تواند در این روش تشخیصی از دید پزشک پنهان بماند.

نیاز به انجام آزمایشات جانبی

معمولا در ده درصد از زنانی که با این روش تشخیصی اقدام به تشخیص سرطان پستان می‌کنند، نیاز به آزمایشات جانبی وجود داشته باشد. یکی از آزمایشاتی جانبی همراه با مامو گرافی، سونوگرافی است. البته توجه داشته باشید که نیاز به آزمایش جانبی تنها به وسیله پزشک تشخیص داده خواهد شد و این موضوع موردی نیست که توسط افراد غیر متخصص توصیه شود.

بهترین مرکز سونوگرافی تهران دکتر هدایی میتواند همه ی این خدمات را در بهترین شکل و با بهترین پرسنل برای شما انجام دهد.

عدم تشخیص درست با وجود پروتز

می‌دانیم زنانی که کاشت پروتز سینه انجام داده‌اند نیاز دارد که هر ۶ ماه یک بار برای انجام آزمایش عدم سرطان به پزشک مراجعه کنند. در صورتی که پروتز در سینه وجود داشته باشد تشخیص صحیح غده و توده سرطانی برای پزشک مشکل خواهد شد و در برخی از موارد نیاز به انجام آزمایش‌های جانبی برای تشخیص درست وجود خواهد داشت.  در حالت عادی برای تشخیص سرطان ۲ عکس از هر سینه انداخته می‌شود، اما در این روش به دلیل وجود پروتز نیاز به ۴ عکس از هر سینه خواهد بود.

سرطان پستان؛ این بیماری است که از هر ۸ زن ۱ نفر در طول زندگی خود با آن مواجه می شود. هر سال زنان بیشتری در چنگال این بیماری قرار می گیرند. تشخیص سرطان سینه و شروع درمان در اسرع وقت ضروری است. علاوه بر این، زنان برای آگاهی از سرطان سینه به کنترل هایی هم نیاز دارند.

ماموگرافی ; می توان آن را به عنوان یک روش تشخیص رادیولوژیکی تعریف کرد که معاینه دقیق بافت سینه زنان را فراهم می کند. به ویژه به عنوان یک ابزار تصویربرداری مهم در تشخیص سرطان سینه مفید است. هر زن ۴۰ ساله و بالاتر باید حداقل سالی یک بار برای غربالگری به نام ماموگرافی اقدام کند.

سرطان سینه به لطف ماموگرافی زود تشخیص داده می شود. ماموگرافی هیچ ضرری ندارد که می توان آن را فیلم برداری از سینه با قرار دادن آن بین دو لایه نیز خلاصه کرد.

بسیاری از زنانی که نگران سرطان سینه هستند این سوال را دارند که ماموگرافی چیست؟

سرطان پستان؛ این یک بیماری جدی با عواقبی است که از هر هشت زن در جهان یک نفر به آن مبتلا می شود. اما اگر سرطان سینه به موقع تشخیص داده شود، نتایج موفقیت آمیز تا ۹۰ درصد در درمان این بیماری مشاهده می شود. مامو گرافی در تشخیص سرطان پستان حیاتی است. زیرا به لطف مامو گرافی، درمان سرطان قبل از انتشار به سایر بافت های بدن امکان پذیر می شود.

این سوال که ماموگرافی چیست را می توان به عنوان فیلم اشعه ایکس از بافت پستان پاسخ داد. در طی این فرآیند، سینه بین دو لایه دستگاه ماموگرافی قرار می گیرد که با اشعه ایکس تصویربرداری می کند. در ماموگرافی سینه برای بهترین نتایج فشرده می شود. در مرحله بعد، مقدار کمی اشعه ایکس به بافت پستان داده می شود. به این ترتیب تصویر بافت سینه بلافاصله به محیط کامپیوتر منتقل می شود. دکتر با بررسی دقیق تصویر مورد نظر، تشخیص می دهد که آیا در بافت سینه هیچ گونه ناهنجاری وجود دارد یا خیر.

ماموگرافی; تشخیص توده های کوچک یا تفاوت در سینه را امکان پذیر می کند. افراد مبتلا به سرطان سینه ممکن است متوجه توده در بافت سینه خود شوند. با این حال، این وضعیت خیلی دیرتر از زمانی است که بتوان توده را با مامو گرافی تشخیص داد. ماموگرافی برای هر زن یا بدون سابقه خانوادگی سرطان سینه بسیار ضروری است. این فرآیندی است که برای اهداف اسکن انجام می شود. فرد لزوماً علامت یا شکایتی ندارد. به لطف غربالگری ماموگرافی، تلفات ناشی از سرطان سینه به ویژه در دو دهه اخیر کاهش یافته است.

علاوه بر ماموگرافی غربالگری، ماموگرافی تشخیصی نیز وجود دارد. این روشی است که در صورت وجود هرگونه شکایت بالینی اعمال می شود. ضایعات موجود در بافت پستان درک می شود. به عبارت دیگر، اگر فرد با علائمی مانند قرمزی، تغییر رنگ، تکثیر یا شفاف شدن رگ‌ها و توده قابل لمس در ناحیه پستان مواجه شود، ماموگرافی تشخیصی انجام می‌شود.

مقالات دیگر:مرکز تخصصی ماموگرافی –ماموگرافی هالوژیک

آیا ماموگرافی مضر است؟

این کار که به دلیل بروز مکرر موارد سرطان سینه هر روز اهمیت بیشتری پیدا می کند، چند علامت سوال نیز وجود دارد. بسیاری از افراد به دنبال پاسخی برای این سوال هستند که آیا مامو گرافی مضر است یا خیر. مردم نگرانی هایی دارند زیرا در طول ماموگرافی در معرض تشعشعات قرار می گیرند. با این حال، دوز تابش داده شده توسط مامو گرافی با دوزی که استانداردها را برآورده می کند، کم است. علاوه بر این، میزان تابش داده شده در دستگاه های ماموگرافی دیجیتال به خصوص در مقایسه با سیستم های آنالوگ کمتر است.

ماموگرافی با موفقیت در تشخیص سرطان توجه زیادی را به خود جلب می کند. بنابراین، فواید آن بسیار بیشتر از مضرات آن است. به طور خاص، حتی ممکن نیست که پرتو گرفته شده پس از یک سن خاص باعث بروز عوارض جانبی شود.

ماموگرافی چگونه گرفته می شود؟

پستان بین دو لایه که به عنوان واحد تصویربرداری تعریف شده است قرار می گیرد. با کمک اشعه ایکس تصویربرداری از بافت پستان انجام می شود. در طول عمل، فرد باید ثابت بماند و نفس بکشد. تصاویر به دست آمده توسط مامو گرافی با جزئیات مورد بررسی قرار می گیرند. در این مرحله، در صورت مشاهده هرگونه تاری، عکس تکرار می شود. بافت سینه؛ در طول فرآیند کمی له می شود. بنابراین، طبیعی است که فرد کمی احساس ناراحتی کند.

افراد باید قبل از انجام عمل آماده شوند. شما باید لباس راحتی انتخاب کنید که بتوان آن را پوشید و درآورد. علاوه بر این، باید از استفاده از دئودورانت یا عطر خودداری شود. زنانی که وارد دوره یائسگی نشده اند. آن ها می توانند در روزهای اول قاعدگی خود که حساسیت پستان کمتر است، ماموگرافی را انجام دهند.

ماموگرافی کجا گرفته می شود؟

افرادی که علائم سرطان سینه دارند یا نیاز به معاینات معمول دارند در پاسخ به این سوال که ماموگرافی کجا گرفته می شود تعجب می کنند. در این مرحله باید با یک رادیولوژیست مجرب در رادیولوژی سینه مشورت شود. رادیولوژیست پستان؛ مسئول فرآیندهایی مانند گرفتن و تفسیر ماموگرافی، تشخیص خوش خیم بودن یا نبودن یافته ها و انجام معاینات اضافی است. در این مرحله، یک زن باید یک رادیولوژیست سینه را ترجیح دهد که قابل اعتماد باشد و بتواند مادام العمر مراجعه کند.

برای مشکلات مربوط به سایر بافت های سینه، به ویژه درد سینه، باید به بخش جراحی عمومی مراجعه شود.

چه زمانی ماموگرافی گرفته می شود؟

همچنین در مورد ماموگرافی که به دو روش مختلف برای تشخیص و غربالگری انجام می شود، نکات جالبی وجود دارد. نمی توان به این سوال که چه زمانی ماموگرافی انجام می شود پاسخ روشنی داد. زیرا ماموگرافی را می توان در هر سنی که مشکلی در بافت پستان تشخیص داد انجام داد.

نکات مورد توجه:

ماموگرافی روش تصویربرداری از بافت پستان است. در اینجا بافت سینه در دستگاه مخصوصی ثابت می شود و تحت اشعه ایکس بسیار کوچک بررسی می شود. این یک روش رادیولوژیکی است که برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان بسیار مهم است.

بیشتربدانید:ماموگرافی سه بعدیتفاوت سونوگرافی با ماموگرافیتوموسنتز سینهدکتر ماموگرافی

ماموگرافی در چه شرایطی انجام می شود؟ چند نوع ماموگرافی وجود دارد؟

هدف از ای غربالگری و تشخیص است. مامو گرافی غربالگری اولین تشخیص سرطان سینه است. ماموگرافی تشخیصی برای زنانی اعمال می شود که با یافته هایی مانند درد سینه، توده و قرمزی به پزشک مراجعه می کنند.

هنگام مشاهده توده در ماموگرافی یا سونوگرافی چه باید کرد؟

هنگامی که توده ای در مامو گرافی و سونوگرافی تشخیص داده می شود، ابتدا ساختار داخلی توده مورد ارزیابی قرار می گیرد. داخل جرم می تواند مایع یا جامد باشد. توده های مایع تقریباً در ۳۰ درصد از زنان اعمال می شود و به آن کیست سینه می گویند. در افراد مبتلا به کیست پستان نیازی به انجام هیچ گونه معاینه ای نیست. اگر ساختار داخلی جرم شناسایی شده جامد باشد. خوش خیم یا بدخیم بودن آن بررسی می شود. این توده ها قطعا باید دنبال شوند. در صورت وجود سوء ظن به بدخیم بودن توده، نمونه بیوپسی برای بررسی و ارزیابی به پاتولوژی فرستاده می شود.

در صورت مشاهده توده در معاینه دستی چه باید کرد؟

معاینه رادیولوژیکی برای توده ای که در نتیجه معاینه دستی تشخیص داده می شود، مورد نیاز است. در حالی که معاینه ای که باید در زنان قبل از ۴۰ سالگی انجام شود مامو گرافی است، در زنان بالای ۴۰ سال نیاز به انجام سونوگرافی است. ساختار توده ها برای تشخیص و روش های درمانی که باید اعمال شود تعیین کننده است. مشخص می شود که توده جامد است یا کیستیک. اگرچه توده‌های کیستیک توده‌های خوش‌خیم هستند، اما توده‌های جامد باید ادامه پیدا کنند.

آیا فشار دادن سینه در ماموگرافی اجباری است؟

در این روش، بافت پستان باید فشرده شود. علاوه بر افزایش موفقیت در تصویربرداری، این اطمینان را می دهد که بافت پستان تابش کمتری دریافت می کند. این دستگاه به طور خودکار نسبت فشرده سازی را در ماموگرافی تنظیم می کند.

چرا ماموگرافی ضروری است؟ فواید آن چیست؟

اولین روشی است که برای تجسم بافت پستان و تشخیص بیماری های پستان استفاده می شود. اثربخشی مامو گرافی در سرطان پستان اولیه پیشرفت کرده است. مهم ترین کاربرد در تشخیص زودهنگام سرطان سینه به ویژه در زنان بعد از ۴۰ سالگی غربالگری ماموگرافی است.

در مورد انواع سونوگرافی – تفسیر سونوگرافی سینه – عکس رنگی رحم بیشتر بدانید. با مرکز تصویر برداری دکتر هدایی همراه باشید.

ماموگرافی چگونه گرفته می شود؟

سرطان سینه شایع ترین نوع از سرطان ها در زنان است. به همین دلیل، آگاهی از سرطان سینه باید افزایش یابد و از کنترل ماموگرافی از سن ۳۵ تا ۴۰ سالگی غافل نشوید.

چرا ماموگرافی گرفته می شود؟

این عمل برای اهداف کامل و تشخیصی انجام می شود. ماموگرافی غربالگری نوعی ماموگرافی است که در فواصل زمانی معین و به منظور کنترل انجام می شود در حالی که فرد مشکلی ندارد. از سوی دیگر، ماموگر افی تشخیصی برای بررسی توده ای که در حین لمس تشخیص داده می شود، گرفته می شود. ماموگرافی فرصتی را برای تشخیص علائم اولیه سرطان پستان با تشخیص و غربالگری فراهم می کند. ماموگرافی به تنهایی برای تشخیص سرطان سینه کافی نیست. علاوه بر ماموگرافی، بیمار باید تحت سونوگرافی نیز قرار گیرد.

چه کسانی باید ماموگرافی انجام دهند؟

هر خانمی باید از ۴۰ سالگی ماموگرافی کنترلی انجام دهد. بیمارانی که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارند، باید این کار را زودتر (۳۵ سالگی) شروع کنند. بروز سرطان سینه در دهه ۲۰ زندگی کم است.

ماموگرافی چگونه گرفته می شود؟

این کار به گونه ای انجام می شود که کمر را به سمت بالا رها می کند. در طی مامو گرافی، سینه از جلو و پهلو فشرده می شود تا بین دو صفحه باقی بماند. هرچه سینه بیشتر گسترش یابد و نازک تر شود، تصویر واضح تر و موفق تری از بافت داخلی به دست می آید. تکنسین ماموگرافی هشدارهای لازم را برای فرآیند عکسبرداری می دهد. بیمار باید نفس خود را حبس کند و در حالی که پرتو داده می شود حرکت نکند.

برای اهداف اسکن، دو نوردهی از جلو و کنار کافی است. در عکس های تشخیصی، بسته به موقعیت ممکن است تصاویر از موقعیت های مختلف درخواست شود.

انواع ماموگرافی

می توان در مورد دو نوع ماموگر افی صحبت کرد. این ها معمولی (سنتی) و ماموگرافی دیجیتال هستند.

در مامو گرافی دیجیتال می توان تصویر واضح و دقیق تری نسبت به ماموگرافی معمولی به دست آورد. بنابراین، در تشخیص علائم اولیه سرطان سینه موفق تر است. به عبارت دیگر تصاویر در محیط دیجیتال با حسگرهای الکترونیکی به دست می آیند. نتایج عکسبرداری را می توان با جزئیات در مانیتور با وضوح بالا بررسی کرد. ما موگرافی دیجیتال به ویژه برای زنان دارای بافت سینه متراکم و ساختار فیبروکیستیک مفید است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 4.2]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری