021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

ماموگرافی

ماموگرافی یکی از واجب ترین آزمایش ها برای خانم ها است.

زنان نیاز دارند که به صورت دوره‌ای آزمایشاتی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری سرطان پستان انجام دهند. یکی از عالی‌ترین آزمایشاتی که می‌تواند تشخیص دقیقی از این بیماری داشته باشد، آزمایش ماموگرافی است. یکی از روش‌هایی که برای غربالگری پستان‌ها برای تشخیص وجود سرطان انجام می‌شود ماموگرافی است. در این روش به کمک دستگاه ماموگرافی، از سینه‌ها با اشعه ساطع شده ایکس، عکس برداری می‌شود. این روش یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان است.

انواع ماموگرافی ۱- ماموگرافی تشخیصی ۲- ماموگرافی غربالگری

هدف از ماموگرافی ۱- تشخیص بهتر سرطان ۲- تشخیص رشد غیر طبیعی

در مورد ماموگرافی از زبان خانم دکتر مهناز هدایی بشنوید

خلاصه توضیحات این صفحه را از زبان دکتره هدایی بشنوید – ویدیو حدود ۳ دقیقه است

ماموگرافی چه فوایدی دارد؟

ماموگرافی دارای فواید مختلفی است که در ادامه به بررسی چند نمونه از فواید ماموگرافی خواهیم پرداخت.

تشخیص بهتر سرطان: به دلیل آن که ماموگرافی یک روش مناسب و جدید برای تشخیص توده‌های سرطانی است، استفاده کردن از این روش برای وجود یا عدم وجود غده سرطانی در سینه می‌تواند مناسب باشد. این روش همچنین با میزان دقت بالا باعث خواهد شد که سرطان در مراحل اولیه به درستی تشخیص داده شود. تشخیص سرطان در مراحل اولیه باعث خواهد شد که روند درمانی بهتر و اصولی‌تر انجام شود.

عدم باقی ماندن اشعه در بدن بیمار: پس از انجام ماموگرافی که فیلم ماموگرافی در انتهای همین مطلب موجود است، هیچگونه اشعه‌ای در بدن فرد باقی نخواهد ماند. هیچگونه اثر نامناسبی در بدن بیمار به جا نمی‌ماند در این روش تشخیصی به دلیل آن که جزو روش‌های کم خطر است، هیچگونه عارضه‌ای پس از این آزمایش در بدن فرد باقی نخواهد ماند.

روشی مناسب برای تشخیص انواع سرطان: از روش ماموگرافی می‌توان برای تشخیص انواع سرطان پستان استفاده کرد. سرطان‌های پستانی که می‌توان به وسیله این روش تشخیص داد، شامل موارد زیر می‌شود. Invaseive ductal carcinoma Invasive carninoma lobular

تشخیص رشد غیر طبیعی بافت مجاری شیری: این روش تشخیصی همچنین روش مناسبی برای تشخیص رشد غیر طبیعی بافت مجاری شیری خواهد بود. رشد غیر طبیعی بافت درون مجاری شیری باعث به وجود آمدن سرطان داخل مجاری خواهد شد. جالب است بدانید که ماموگرافی تنها روش تشخیصی برای این نوع از سرطان است. در صورتی که این نوع از سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود به راحتی می‌توان به درمان آن پرداخت و درمان آسانی برای بیمار به همراه خواهد داشت.

ماموگرافی تا چه اندازه می‌تواند دقیق عمل کند؟

گفتیم که یکی از روش‌های تشخیص سریع وجود سرطان سینه در زنان، انجام آزمایش ماموگرافی است. با انجام این روش تشخیصی می‌توان در مراحل اولیه وجود یا عدم وجود سرطان سینه را به درستی تشخیص داد. تشخیص زود هنگام همان طور که گفته شد باعث می‌شود تا روند درمانی سرعت بیشتری بگیرد؛ دلیل این موضوع را هم می‌توان در عدم سرایت بافت سرطانی به بیرون از سینه دانست.

این روش تشخیصی هر چند که دارای مزیت‌های زیادی است، اما نباید از خاطر ببریم که این روش نتایج منفی و مثبت کاذب زیادی به همراه خواهد داشت. این بدان معنا است که این روش تشخیصی برخی از سرطان‌ها را شناسایی نمی‌کند. همچنین این روش به دلیل اعلام نتایج مثبت کاذب می‌تواند باعث شود که بافت برداری غیر ضروری در سینه انجام شود. در حالت کلی این روش را می‌توان یک روش مناسب برای تشخیص سرطان سینه در نظر گرفت که میزان دقت آن چیزی حدود ۸۷ درصد خواهد بود.

ماموگرافی تا چه اندازه می‌تواند دقیق عمل کند؟

سوالات متدوال درباره ماموگرافی

منظور از ماموگرافی تشخیصی چیست؟

از این روش برای تشخیص وجود یک ناحیه مشکوک در پستان، درد در ناحیه پستان و مواردی از این دست استفاده می‌شود. این روش شامل عکس برداری اضافی از ماموگرافی است.

منظور از ماموگرافی غربالگری چیست؟

ماموگرافی غربالگری برای تشخیص وجود تغییرات در زنانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به تازگی دچار علائم و نا هنجاری‌هایی در ناحیه پستان خود شده‌اند. هدف نهایی از این روش ماموگرافی آن است که قبل از آن که ماموگرافی تشخیصی انجام شود، بتوان سرطان را تشخیص داد.

چه زنانی نیاز به ماموگرافی سینه دارند؟

ماموگرافی همان طور که گفته شد یک روش تشخیصی برای سرطان پستان در زنانی است که هیچگونه علائم و نشانه‌ای از سرطان ندارند. به همین منظور پزشکان این روش تشخیصی را برای اکثر زنان به ویژه زنانی که بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند توصیه می‌کنند. این آزمایش همچنین امکان دارد برای زمانی که دچار علائم سرطان پستان هستند مناسب باشد. در حالت کلی انجام این آزمایش برای افرادی که دچار علائم زیر می‌شوند تجویز می‌شود. درد در ناحیه پستان فرورفتگی نوک سینه احساس درد خفیف و سنگینی در ناحیه سینه هرگونه تغییر در اندازه، حجم و شکل سینه به وجود آمدن توده متورم در سینه وجود عده در سینه وجود برآمدگی در زیر بغل خارش و جوش در سینه یا نوک پستان وجود ترشحات از نوک سینه در صورتی که علائم و نشانه‌های بالا در شما به وجود آمده باشد، نیاز است که برای انجام معاینات و آزمایش ماموگرافی به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

نتیجه ماموگرافی و معنای آن

این روش همان طور که گفته شد برای زنانی تجویز می‌شود که مشکوک به سرطان سینه‌ هستند، اما از خاطر نبرید که هر تجویز آزمایشی دلیل بر وجود سرطان نخواهد بود. با انجام این آزمایش مشخص خواهد شد که کلسیفیکاسیون یا رسوبات کلسیم در سینه وجود دارد یا نه. هر چند که در اکثر واقع وجود کلسیفیکاسیون در سینه فرد نشان از سرطان نخواهد بود. در تصاویری گرفته شده از سینه در این روش تشخیصی غددی که در زمان قاعدگی در سینه به وجود می‌آید را هم می‌تواند تشخیص دهد. توجه داشته باشید که تمامی این موارد باید توسط پزشک متخصص و معالج شما تشخیص داده شود، به همین دلیل از هرگونه انجام تحلیل و تفسیر تصاویر خودداری کنید.

آیا ماموگرافی درد دارد؟

انجام این آزمایش می‌تواند همراه با درد باشد. این درد زمانی بیشتر خود را نشان خواهد داد که فرد دچار درد سینه باشد. در این روش همان‌ طور که در ابتدای مقاله توضیح داده شد، سینه باید به صورت کامل وارد دستگاه شود و تحت فشار قرار گیرد تا به این صورت عکس مناسب از غده‌های موجود در سینه به نمایش گذاشته شود. وجود همین فشار برای عکاسی می‌تواند باعث ایجاد درد شود که استفاده از خوردن یک ضد درد قبل از عمل ماموگرافی مناسب خواهد بود.

انجام ماموگرافی برای چند بار در سال خطر آفرین است؟

به دلیل آن که در این شیوه تشخیصی از اشعه برای عکس برداری استفاده می‌شود، پزشکان عموما از انجام این روش تشخیصی بیش از یک بار در سال استفاده نمی‌کنند. اما در برخی از مواقع نیاز خواهد بود که این آزمایش بسته به تشخیص پزشک بیش از یک بار در سال انجام شود.

سونوگرافی یا ماموگرافی

به دلیل آن که روش مامو گرافی عموما روشی مناسب‌تر و دقیق‌تر برای تشخیص است، پزشکان عموما از ماموگرافی استفاده می‌کنند. این روش به دلیل آن که حتی می‌تواند رسوبات ریز کلسیم را در سینه به درستی نشان دهد یک روش مناسب در مقابل دیگر روش‌های تشخیصی خواهد بود.
همچنین به دلیل آن که این روش یک روش سریع برای تشخیص سرطان پستان است، متخصصان عموما این روش را مقدم بر هر روش دیگری می‌دانند.

بهترین زمان برای انجام ماموگرافی

انجام این آزمایش در زمان قاعدگی می‌تواند باعث ایجاد نتایج مثبت و منفی کاذب شود، به همین دلیل عموما پزشکان انجام آزمایش مامو گرافی را پس از زمان عادت ماهیانه و یا یک هفته پس از شروع عادت ماهیانه مناسب می‌دانند. این دو زمان بهترین زمان‌هایی است که باعث می‌شود نتیجه و تفسیر آزمایش در بهترین حالت خود باشد.

مدت زمان انجام آزمایش

انجام این آزمایش باید برای هر پستان به صورت جداگانه انجام شود. هر پستان برای فرآیند عکس برداری بین دو صفحه ماموگرافی قرار می‌گیرد. مدت زمان مورد نیاز برای عکس برداری یکی از بالا و دیگری از اطراف پستان تنها به ۱۰ ثانیه خواهد بود. هر پستان برای مدت زمان ۱۰ ثانیه توسط این صفحه تحت فشار قرار داده می‌شود.

مدت زمان مورد نیاز برای ماموگرافی تشخیصی

انجام مامو گرافی تشخیصی همان طور که در ابتدای مقاله عنوان شد به زمان بیشتری برای انجام آزمایش نیاز دارد، به دلیل نیاز به عکس برداری به تعداد بیشتر، عموما در این روش حدود نیم ساعت زمان برای فرآیند ماموگرافی تشخیصی نیاز خواهد بود.

ماموگرافی چیست

ماموگرافی پستان دارای پروتز چگونه انجام می‌شود؟

به دلیل آن که در این روش مامو گرافی بافت اضافی در پستان وجود دارد، نیاز است که تکنسین مخصوص و آموزش دیده در رابطه با این کار، این آزمایش را انجام دهد. به دلیل آن که سینه در هنگام ماموگرافی تحت فشار قرار می‌گیرد امکان پارگی پروتز وجود دارد، همچنین به دلیل وجود پروتز در سینه این امکان وجود دارد که درد در سینه ناشی شود. همچنین توجه داشته باشید که بعد از انجام آزمایش ماموگرافی امکان تغییر شکل و همچنین نرم شدن بافت پروتز سینه وجود دارد به همین دلیل تضمینی برای یک شکل باقی ماندن هر دو پستان پس از ماموگرافی وجود ندارد.

تفسیر ماموگرافی چگونه انجام می‌شود؟

پس از آن که عکس سیاه و سفید از پستان شما آمده شد، نوبت به تفسیر ماموگرافی خواهد رسید. عموما رادیولوژیست پس از تفسیر و بررسی، نتیجه را به صورت کتبی برای پزشک متخصص می‌فرستد. در صورتی که دچار علائم و نشانه‌های سرطان باشید، پزشک برای انجام آزمایش‌های دیگر، آزمایش را تجویز می‌کند.

هزینه ماموگرافی

وابسته به آن که ماموگرافی در مراکز خصوصی و یا دولتی انجام شود و همچنین بسته به آن که یک طرفه بودن و یا دو طرفه بودن عکس برداری، قیمت ماموگرافی می‌تواند متفاوت باشد. یکی دیگر از مواردی که باعث می‌شود هزینه ماموگرافی بالاتر برود را می‌توان میزان بزرگ نمایی تصویر در نظر گرفت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه و همچنین وقت مشاوره می‌توانید با شماره‌های درج شده در وب سایت تماس حاصل نمایید.

برای کسب اطلاعات در باره تفاوت ماموگرافی دیجیتال ۳ بعدی  و ۲ بعدی بر روی آن کلیک کنید.

اقدامات لازم برای انجام ماموگرافی

برای انجام ماموگرافی نیاز است که مراحلی را پشت سر بگذارید، این مراحل از انتخاب محل آغاز می‌شود تا مرحله انجام ماموگرافی که مرحله پایانی خواهد بود.

انتخاب مرکز معتبر و مناسب

اولین قدم برای انجام آزمایش مامو گرافی آن است که یک مرکز ماموگرافی سینه مناسب انتخاب کنید. در این مرحله نیاز است که به درستی از وجود دستگاه ماموگرافی استاندارد با خبر شوید. وجود داشتن گواهی نامه سازمان غذا و دارو می‌تواند مهر تاییدی بر عملکرد درست آن مجموعه باشد.

بهترین زمان برای انجام ماموگرافی سینه

عموما پزشکان بهترین زمان برای انجام آزمایش ماموگرافی را یک الی دو هفته بعد از یائسگی می‌دانند. به دلیل حساس بودن سینه‌ها در هفته قبل و در زمان یائسگی، انجام دادن این آزمایش در این دوره می‌تواند باعث تشخیص نامناسب در فرد شود.

ماموگرافی هالوژیک چیست؟ ماموگرافی دیجیتال چیست؟ برای اطلاع در مورد ۲ وسال مطرح شده روی هر کدام کلیک کنید.

عدم استفاده از دئودورانت

نیاز است که در زمان حاضر شدن در مطب استفاده کردن از خوشبو کننده‌ها، ضد تعریق‌ها، دئودورانت و مواردی از این دست خودداری کنید. وجود این ذرات در زیر بغل و همچنین روی سینه می‌تواند باعث عدم تشخیص مناسب سرطان شود و روند تشخیصی را با مشکل رو به رو کند.

استفاده از ضد درد

می‌توانید برای کاستن از درد ماموگرافی از داروهای بدون نیاز به نسخه ضد درد یک الی دو ساعت قبل از انجام آزمایش مامو گرافی اقدام کنید. این کار باعث خواهد شد که درد ناشی شده از ماموگرافی به میزان زیادی کاهش یابد.

همراه داشتن عکس‌های گذشته

گاهی اوقات نیاز است که برای تشخیص بهتر به وجود آمدن توده در سینه، تصاویر جدید مامو گرافی با تصاویر گذشته به درستی بررسی شوند. این کار باعث خواهد شد که وجود توده در پستان به درستی تشخیص داده شود.

ماموگرافی چه خطرات و محدودیت‌هایی به همراه دارد؟

هر روش درمانی و تشخیصی در کنار داشتن مزیت‌های مختلف می‌تواند در برخی از موارد خطراتی به همراه داشته باشد. از آنجایی که در فرآیند ماموگرافی بیمار در معرض تابش میزان دوز کم قرار می‌گیرد ممکن از خطراتی را برای بیمار داشته باشد. هر چند که فواید این روش تشخیصی بسیار بیشتر از خطرات آن خواهد بود. در ادامه به برخی از خطرات و محدودیت‌های آن خواهیم پرداخت.

اشتباه در تفسیر نتیجه

یکی از اشتباهاتی که امکان دارد در تفسیر و همچنین تشخیص سرطان پستان برای زنان جوان رخ دهد آن است که به دلیل وجود بافت‌های فراوان و متراکم در سینه، امکان تشخیص سرطان به درستی انجام نشود. هر چه سن فرد بیشتر شود، به دلیل سست شدن پستان و همچنین کاهش غدد، تشخیص و تفسیر وجود سرطان در سینه برای پزشک آسان‌تر خواهد شد.

کم بودن میزان دقت 

یکی از مشکلاتی که امکان دارد در این روش تشخیصی به وجود آید، کم بودن تجربه و مهارت فرد رادیولوژیست خواهد بود. این موضوع یکی از دلایل عدم تشخیص درست سرطان در زنان خواهد بود که عموما نتایج مثبت کاذب را به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که ماموگرافی نزد افرادی انجام شود که از تخصص بالاتری برخوردار هستند.

عدم درمان تمامی توده‌های یافت شده

یکی از محدودیت‌هایی که وجود دارد آن است که ممکن است تمامی توده‌های شناسایی شده قابلیت درمان نداشته باشند تا پزشک روش درمانی مناسبی را برای آن پیشنهاد دهد.

همه سرطان‌ها قابلیت تشخیص ندارد

شاید به دلیل ناچیز بوده میزان سرطان و همچنین عدم مشاهده درست توسط روش ماموگرافی، سرطان تشخیص داده نشود. وجود غده در زیر بغل و وجود غده‌های کوچک می‌تواند در این روش تشخیصی از دید پزشک پنهان بماند.

نیاز به انجام آزمایشات جانبی

معمولا در ده درصد از زنانی که با این روش تشخیصی اقدام به تشخیص سرطان پستان می‌کنند، نیاز به آزمایشات جانبی وجود داشته باشد. یکی از آزمایشاتی جانبی همراه با مامو گرافی، سونوگرافی است. البته توجه داشته باشید که نیاز به آزمایش جانبی تنها به وسیله پزشک تشخیص داده خواهد شد و این موضوع موردی نیست که توسط افراد غیر متخصص توصیه شود.

بهترین مرکز سونوگرافی تهران دکتر هدایی میتواند همه ی این خدمات را در بهترین شکل و با بهترین پرسنل برای شما انجام دهد.

عدم تشخیص درست با وجود پروتز

می‌دانیم زنانی که کاشت پروتز سینه انجام داده‌اند نیاز دارد که هر ۶ ماه یک بار برای انجام آزمایش عدم سرطان به پزشک مراجعه کنند. در صورتی که پروتز در سینه وجود داشته باشد تشخیص صحیح غده و توده سرطانی برای پزشک مشکل خواهد شد و در برخی از موارد نیاز به انجام آزمایش‌های جانبی برای تشخیص درست وجود خواهد داشت.  در حالت عادی برای تشخیص سرطان ۲ عکس از هر سینه انداخته می‌شود، اما در این روش به دلیل وجود پروتز نیاز به ۴ عکس از هر سینه خواهد بود.

سرطان پستان؛ این بیماری است که از هر ۸ زن ۱ نفر در طول زندگی خود با آن مواجه می شود. هر سال زنان بیشتری در چنگال این بیماری قرار می گیرند. تشخیص سرطان سینه و شروع درمان در اسرع وقت ضروری است. علاوه بر این، زنان برای آگاهی از سرطان سینه به کنترل هایی هم نیاز دارند.

ماموگرافی ; می توان آن را به عنوان یک روش تشخیص رادیولوژیکی تعریف کرد که معاینه دقیق بافت سینه زنان را فراهم می کند. به ویژه به عنوان یک ابزار تصویربرداری مهم در تشخیص سرطان سینه مفید است. هر زن ۴۰ ساله و بالاتر باید حداقل سالی یک بار برای غربالگری به نام ماموگرافی اقدام کند.

سرطان سینه به لطف ماموگرافی زود تشخیص داده می شود. ماموگرافی هیچ ضرری ندارد که می توان آن را فیلم برداری از سینه با قرار دادن آن بین دو لایه نیز خلاصه کرد.

بسیاری از زنانی که نگران سرطان سینه هستند این سوال را دارند که ماموگرافی چیست؟

سرطان پستان؛ این یک بیماری جدی با عواقبی است که از هر هشت زن در جهان یک نفر به آن مبتلا می شود. اما اگر سرطان سینه به موقع تشخیص داده شود، نتایج موفقیت آمیز تا ۹۰ درصد در درمان این بیماری مشاهده می شود. مامو گرافی در تشخیص سرطان پستان حیاتی است. زیرا به لطف مامو گرافی، درمان سرطان قبل از انتشار به سایر بافت های بدن امکان پذیر می شود.

این سوال که ماموگرافی چیست را می توان به عنوان فیلم اشعه ایکس از بافت پستان پاسخ داد. در طی این فرآیند، سینه بین دو لایه دستگاه ماموگرافی قرار می گیرد که با اشعه ایکس تصویربرداری می کند. در ماموگرافی سینه برای بهترین نتایج فشرده می شود. در مرحله بعد، مقدار کمی اشعه ایکس به بافت پستان داده می شود. به این ترتیب تصویر بافت سینه بلافاصله به محیط کامپیوتر منتقل می شود. دکتر با بررسی دقیق تصویر مورد نظر، تشخیص می دهد که آیا در بافت سینه هیچ گونه ناهنجاری وجود دارد یا خیر.

ماموگرافی; تشخیص توده های کوچک یا تفاوت در سینه را امکان پذیر می کند. افراد مبتلا به سرطان سینه ممکن است متوجه توده در بافت سینه خود شوند. با این حال، این وضعیت خیلی دیرتر از زمانی است که بتوان توده را با مامو گرافی تشخیص داد. ماموگرافی برای هر زن یا بدون سابقه خانوادگی سرطان سینه بسیار ضروری است. این فرآیندی است که برای اهداف اسکن انجام می شود. فرد لزوماً علامت یا شکایتی ندارد. به لطف غربالگری ماموگرافی، تلفات ناشی از سرطان سینه به ویژه در دو دهه اخیر کاهش یافته است.

علاوه بر ماموگرافی غربالگری، ماموگرافی تشخیصی نیز وجود دارد. این روشی است که در صورت وجود هرگونه شکایت بالینی اعمال می شود. ضایعات موجود در بافت پستان درک می شود. به عبارت دیگر، اگر فرد با علائمی مانند قرمزی، تغییر رنگ، تکثیر یا شفاف شدن رگ‌ها و توده قابل لمس در ناحیه پستان مواجه شود، ماموگرافی تشخیصی انجام می‌شود.

مقالات دیگر:مرکز تخصصی ماموگرافی –ماموگرافی هالوژیک

آیا ماموگرافی مضر است؟

این کار که به دلیل بروز مکرر موارد سرطان سینه هر روز اهمیت بیشتری پیدا می کند، چند علامت سوال نیز وجود دارد. بسیاری از افراد به دنبال پاسخی برای این سوال هستند که آیا مامو گرافی مضر است یا خیر. مردم نگرانی هایی دارند زیرا در طول ماموگرافی در معرض تشعشعات قرار می گیرند. با این حال، دوز تابش داده شده توسط مامو گرافی با دوزی که استانداردها را برآورده می کند، کم است. علاوه بر این، میزان تابش داده شده در دستگاه های ماموگرافی دیجیتال به خصوص در مقایسه با سیستم های آنالوگ کمتر است.

ماموگرافی با موفقیت در تشخیص سرطان توجه زیادی را به خود جلب می کند. بنابراین، فواید آن بسیار بیشتر از مضرات آن است. به طور خاص، حتی ممکن نیست که پرتو گرفته شده پس از یک سن خاص باعث بروز عوارض جانبی شود.

ماموگرافی چگونه گرفته می شود؟

پستان بین دو لایه که به عنوان واحد تصویربرداری تعریف شده است قرار می گیرد. با کمک اشعه ایکس تصویربرداری از بافت پستان انجام می شود. در طول عمل، فرد باید ثابت بماند و نفس بکشد. تصاویر به دست آمده توسط مامو گرافی با جزئیات مورد بررسی قرار می گیرند. در این مرحله، در صورت مشاهده هرگونه تاری، عکس تکرار می شود. بافت سینه؛ در طول فرآیند کمی له می شود. بنابراین، طبیعی است که فرد کمی احساس ناراحتی کند.

افراد باید قبل از انجام عمل آماده شوند. شما باید لباس راحتی انتخاب کنید که بتوان آن را پوشید و درآورد. علاوه بر این، باید از استفاده از دئودورانت یا عطر خودداری شود. زنانی که وارد دوره یائسگی نشده اند. آن ها می توانند در روزهای اول قاعدگی خود که حساسیت پستان کمتر است، ماموگرافی را انجام دهند.

ماموگرافی کجا گرفته می شود؟

افرادی که علائم سرطان سینه دارند یا نیاز به معاینات معمول دارند در پاسخ به این سوال که ماموگرافی کجا گرفته می شود تعجب می کنند. در این مرحله باید با یک رادیولوژیست مجرب در رادیولوژی سینه مشورت شود. رادیولوژیست پستان؛ مسئول فرآیندهایی مانند گرفتن و تفسیر ماموگرافی، تشخیص خوش خیم بودن یا نبودن یافته ها و انجام معاینات اضافی است. در این مرحله، یک زن باید یک رادیولوژیست سینه را ترجیح دهد که قابل اعتماد باشد و بتواند مادام العمر مراجعه کند.

برای مشکلات مربوط به سایر بافت های سینه، به ویژه درد سینه، باید به بخش جراحی عمومی مراجعه شود.

چه زمانی ماموگرافی گرفته می شود؟

همچنین در مورد ماموگرافی که به دو روش مختلف برای تشخیص و غربالگری انجام می شود، نکات جالبی وجود دارد. نمی توان به این سوال که چه زمانی ماموگرافی انجام می شود پاسخ روشنی داد. زیرا ماموگرافی را می توان در هر سنی که مشکلی در بافت پستان تشخیص داد انجام داد.

نکات مورد توجه:

ماموگرافی روش تصویربرداری از بافت پستان است. در اینجا بافت سینه در دستگاه مخصوصی ثابت می شود و تحت اشعه ایکس بسیار کوچک بررسی می شود. این یک روش رادیولوژیکی است که برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان بسیار مهم است.

بیشتربدانید:ماموگرافی سه بعدیتفاوت سونوگرافی با ماموگرافیتوموسنتز سینهدکتر ماموگرافی

ماموگرافی در چه شرایطی انجام می شود؟ چند نوع ماموگرافی وجود دارد؟

هدف از ای غربالگری و تشخیص است. مامو گرافی غربالگری اولین تشخیص سرطان سینه است. ماموگرافی تشخیصی برای زنانی اعمال می شود که با یافته هایی مانند درد سینه، توده و قرمزی به پزشک مراجعه می کنند.

هنگام مشاهده توده در ماموگرافی یا سونوگرافی چه باید کرد؟

هنگامی که توده ای در مامو گرافی و سونوگرافی تشخیص داده می شود، ابتدا ساختار داخلی توده مورد ارزیابی قرار می گیرد. داخل جرم می تواند مایع یا جامد باشد. توده های مایع تقریباً در ۳۰ درصد از زنان اعمال می شود و به آن کیست سینه می گویند. در افراد مبتلا به کیست پستان نیازی به انجام هیچ گونه معاینه ای نیست. اگر ساختار داخلی جرم شناسایی شده جامد باشد. خوش خیم یا بدخیم بودن آن بررسی می شود. این توده ها قطعا باید دنبال شوند. در صورت وجود سوء ظن به بدخیم بودن توده، نمونه بیوپسی برای بررسی و ارزیابی به پاتولوژی فرستاده می شود.

در صورت مشاهده توده در معاینه دستی چه باید کرد؟

معاینه رادیولوژیکی برای توده ای که در نتیجه معاینه دستی تشخیص داده می شود، مورد نیاز است. در حالی که معاینه ای که باید در زنان قبل از ۴۰ سالگی انجام شود مامو گرافی است، در زنان بالای ۴۰ سال نیاز به انجام سونوگرافی است. ساختار توده ها برای تشخیص و روش های درمانی که باید اعمال شود تعیین کننده است. مشخص می شود که توده جامد است یا کیستیک. اگرچه توده‌های کیستیک توده‌های خوش‌خیم هستند، اما توده‌های جامد باید ادامه پیدا کنند.

آیا فشار دادن سینه در ماموگرافی اجباری است؟

در این روش، بافت پستان باید فشرده شود. علاوه بر افزایش موفقیت در تصویربرداری، این اطمینان را می دهد که بافت پستان تابش کمتری دریافت می کند. این دستگاه به طور خودکار نسبت فشرده سازی را در ماموگرافی تنظیم می کند.

چرا ماموگرافی ضروری است؟ فواید آن چیست؟

اولین روشی است که برای تجسم بافت پستان و تشخیص بیماری های پستان استفاده می شود. اثربخشی مامو گرافی در سرطان پستان اولیه پیشرفت کرده است. مهم ترین کاربرد در تشخیص زودهنگام سرطان سینه به ویژه در زنان بعد از ۴۰ سالگی غربالگری ماموگرافی است.

در مورد انواع سونوگرافی – تفسیر سونوگرافی سینه – عکس رنگی رحم بیشتر بدانید. با مرکز تصویر برداری دکتر هدایی همراه باشید.

ماموگرافی چگونه گرفته می شود؟

سرطان سینه شایع ترین نوع از سرطان ها در زنان است. به همین دلیل، آگاهی از سرطان سینه باید افزایش یابد و از کنترل ماموگرافی از سن ۳۵ تا ۴۰ سالگی غافل نشوید.

چرا ماموگرافی گرفته می شود؟

این عمل برای اهداف کامل و تشخیصی انجام می شود. ماموگرافی غربالگری نوعی ماموگرافی است که در فواصل زمانی معین و به منظور کنترل انجام می شود در حالی که فرد مشکلی ندارد. از سوی دیگر، ماموگر افی تشخیصی برای بررسی توده ای که در حین لمس تشخیص داده می شود، گرفته می شود. ماموگرافی فرصتی را برای تشخیص علائم اولیه سرطان پستان با تشخیص و غربالگری فراهم می کند. ماموگرافی به تنهایی برای تشخیص سرطان سینه کافی نیست. علاوه بر ماموگرافی، بیمار باید تحت سونوگرافی نیز قرار گیرد.

چه کسانی باید ماموگرافی انجام دهند؟

هر خانمی باید از ۴۰ سالگی ماموگرافی کنترلی انجام دهد. بیمارانی که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارند، باید این کار را زودتر (۳۵ سالگی) شروع کنند. بروز سرطان سینه در دهه ۲۰ زندگی کم است.

ماموگرافی چگونه گرفته می شود؟

این کار به گونه ای انجام می شود که کمر را به سمت بالا رها می کند. در طی مامو گرافی، سینه از جلو و پهلو فشرده می شود تا بین دو صفحه باقی بماند. هرچه سینه بیشتر گسترش یابد و نازک تر شود، تصویر واضح تر و موفق تری از بافت داخلی به دست می آید. تکنسین ماموگرافی هشدارهای لازم را برای فرآیند عکسبرداری می دهد. بیمار باید نفس خود را حبس کند و در حالی که پرتو داده می شود حرکت نکند.

برای اهداف اسکن، دو نوردهی از جلو و کنار کافی است. در عکس های تشخیصی، بسته به موقعیت ممکن است تصاویر از موقعیت های مختلف درخواست شود.

انواع ماموگرافی

می توان در مورد دو نوع ماموگر افی صحبت کرد. این ها معمولی (سنتی) و ماموگرافی دیجیتال هستند.

در مامو گرافی دیجیتال می توان تصویر واضح و دقیق تری نسبت به ماموگرافی معمولی به دست آورد. بنابراین، در تشخیص علائم اولیه سرطان سینه موفق تر است. به عبارت دیگر تصاویر در محیط دیجیتال با حسگرهای الکترونیکی به دست می آیند. نتایج عکسبرداری را می توان با جزئیات در مانیتور با وضوح بالا بررسی کرد. ما موگرافی دیجیتال به ویژه برای زنان دارای بافت سینه متراکم و ساختار فیبروکیستیک مفید است.

سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان است. تمام زنان بالای ۳۵ سال باید نسبت به سرطان سینه حساس باشند . ماموگرافی مهمترین روش در تصویربرداری می باشد که در تشخیص زود هنگام سرطان پستان کاربرد دارد. با تصاویر به دست آمده از ماموگرافی ، حتی تغییرات بسیار جزئی در پستان که با لمس کردن  قابل تشخیص نمی باشند ، زودتر قابلیت تشخیص دارند. تشخیص زود هنگام  سرطان سینه این امکان را به بیماران می دهد تا با بهبودی کامل پیدا کنند و بتوانند به زندگی خود ادامه دهند. به اللخصوص هر خانمی که به سن ۴۰ سالگی رسیده باشد باید به مراکز مربوطه مراجعه نماید و ماموگرافی انجام دهند، حتی اگر مشکلی در این رابطه نداشته باشد، به این می گویند ماموگرافی غربالگری. در معاینه پستان که توسط خود خانم ها انجام می شود، به دنبال هرگونه زخم روی پوست سینه، تغییر رنگ، نفوذ در نوک پستان، تکثیر و شفاف شدن رگ ها ، ظاهر شدن مانند پوست پرتقال بر روی سینه و قرمزی شدید می شود.

بعد از بررسی آیا از نظر بصری مشکلی وجود دارد، معاینه دستی انجام داده می شود. اگر خانمی در معاینه دستی خود متوجه تورم، سفتی یا توده شد یا تغییرات ذکر شده در بالا مشخص شد، باید در اسرع وقت با جراح سینه یا انکولوژیست جراحی یا جراح عمومی که با پستان و مشکلات آن سروکار دارد، مشورت کنند. این ماموگرافی را ماموگرافی تشخیصی می نامند. با این حال، تفاوتی در سبک های تیراندازی وجود ندارد.

بر اساس تحقیقات بیمارستان دل مار در بارسلون، زنان مبتلا به بیماری خوش خیم پستان دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند. این مطالعه بیش از ۷۰۰۰۰۰ زن اسپانیایی تبار را که در غربالگری پستان شرکت کرده بودند مورد بررسی قرار داد. این مطالعه زنانی را که با هر گونه بیماری خوش خیم پستان، از جمله فیبروآدنوم و کیست تشخیص داده شده بود، با زنانی که هیچ بیماری پستانی تشخیص داده نشده بود، مقایسه کرد. تحقیق، دکتر. ارائه شده توسط مارتا رومان در سیزدهمین کنفرانس اروپایی سرطان سینه.

این مطالعه شامل داده‌های ۷۷۸۳۰۶ زن ۵۰ تا ۶۹ ساله بود که حداقل در یک غربالگری پستان بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۵ شرکت کردند. در اسپانیا، هر زن در این گروه سنی هر دو سال یک بار ماموگرافی غربالگری سینه دریافت می کند. محققان این زنان را تا سال ۲۰۲۱ دنبال کردند و در این مدت ۱۷۸۲۷ زن به بیماری خوش خیم پستان و ۱۱۷۰۸ زن مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده شدند.

داده ها نشان داد که از هر ۱۰۰۰ زن مبتلا به بیماری خوش خیم پستان حدود ۲۵ نفر متعاقباً به سرطان سینه مبتلا شدند. حدود ۱۵ نفر از هر ۱۰۰۰ زن بدون بیماری خوش خیم پستان به سرطان سینه مبتلا می شوند. افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان بدون توجه به سن مشاهده شد و این خطر برای حداقل ۲۰ سال ادامه داشت. پس از چهار سال پیگیری، زنان مبتلا به بیماری خوش خیم پستان ۹۹ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه بودند. در طول دوره پیگیری ۱۲ تا ۲۰ ساله، زنان بیش از ۹۶ درصد احتمال ابتلا به سرطان سینه را داشتند.

بیشتربدانید:ماموگرافی سه بعدیتوموسنتز سینهبیوپسی چیستعکس رنگی رحم یا هیستروسالپینگوگرافیآندومتریوز چیست؟

بهینه سازی غربالگری بیماری پستان

این مطالعه نشان می‌دهد که بیماری خوش‌خیم پستان یک شاخص مهم است که نشان می‌دهد یک زن در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به سرطان سینه است، نه چیزی که صرفاً به سرطان تبدیل شود. در واقع، ما معمولاً یک بیماری خوش خیم را در یک پستان پیدا می کنیم و سپس سرطان در سینه دیگر ایجاد می شود. ما می‌توانیم از این اطلاعات، همراه با آنچه در مورد عوامل خطر دیگر می‌دانیم، برای کمک به بهینه‌سازی غربالگری پستان که به زنان ارائه می‌کنیم، استفاده کنیم. به عنوان مثال، اگر زنی مبتلا به بیماری خوش خیم پستان تشخیص داده شود و سایر عوامل پرخطر مانند سابقه خانوادگی سرطان سینه را داشته باشد، ممکن است از غربالگری مکرر بهره مند شود.

زنان تا ۴۰ سالگی خود باید یک ماموگرافی سالانه یا دوسالانه را به عنوان بخشی از معاینات سلامت خود انجام دهند. اگر به دلایلی مانند عوامل خطر ارثی زودتر توصیه نشود، به لطف تصویربرداری ماموگرافی که بعد از این سن انجام می شود، سرطان پستان زود تشخیص داده می شود و در نتیجه شانس موفقیت درمان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

– فامیلی، ارثی و پراکنده: مفاهیمی که اغلب در سرطان با هم اشتباه گرفته می شوند

۳ نوع ماموگرافی وجود دارد:

ماموگرافی کلاسیک

ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی توموسنتز

ماموگرافی دیجیتال یا توموسنتز امروزه در اکثر مراکز پیشرفته سرطان در دسترس است.

شرایط پرخطر سرطان سینه

ممکن است در مواردی مانند جهش ژرمینال، سابقه خانوادگی سرطان سینه، خطر ابتلا به سرطان پستان بالاتر از حد معمول باشد. افرادی که چنین عوامل خطر بالایی دارند باید آزمایش را زودتر شروع کنند.

ماموگرافی از چه سنی باید شروع شود و هر چند وقت یکبار باید انجام شود؟

آنچه باید قبل از انجام ماموگرافی بدانید

مهم نیست در چه سنی ماموگرافی را شروع می کنید، چند موضوع مهم وجود دارد که باید بدانید:

۱٫ ابتدا دریابید که چه فناوری هایی برای آزمایش در دسترس هستند

توموسنتز یا ماموگرافی سه بعدی (سه بعدی) در حال رایج شدن است و کارشناسان می گویند این فناوری ها نتایج مثبت کاذب کمتری تولید می کنند. از آنجا که بافت در تصاویر دو بعدی همپوشانی دارد، این می تواند نتایج متفاوتی ایجاد کند. مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد تصویربرداری با توموسنتز خطا را تا ۳۰٪ کاهش می دهد. از شما بپرسید که آیا می توانید هنگام قرار ملاقات خود، توموسنتز را انتخاب کنید.

۲٫ قبل از ماموگرافی از دئودورانت یا پودر استفاده نکنید

هیدروکلرایدهای آلومینیوم موجود در ضد تعریق ها ممکن است به صورت کلسیفیکاسیون در ماموگرافی ظاهر شوند. این ترکیبات که معمولا در دئودورانت‌ها و برخی محصولات مانند پودر لوسیون یافت می‌شوند، ممکن است به صورت لکه‌های سفیدی شبیه تومور در تصویربرداری ماموگرافی ظاهر شوند. به همین دلیل بهتر است در روز ماموگرافی از محصولاتی مانند دئودورانت، پودر، لوسیون استفاده نکنید. با این حال، اگر قرار باشد تصویربرداری اولتراسوند انجام شود، مشکلی نیست. با این حال، این هشدار در مورد فرآیند ماموگرافی نباید به عنوان دئودورانت یا کرم های ایجاد کننده سرطان سینه تلقی شود.

– پارابن چیست و چرا در لوازم آرایشی استفاده می شود؟ این جمله که باعث سرطان می شود از کجا آمده است؟

بیشتربدانید؛تفاوت بین کیست سینه و تومورانواع سونوگرافیآیا آندومتریوز سرطان استبیوپسی چیست

۳٫ در مجموع ۴ تصویر گرفته می شود – ۲ تصویر برای هر پستان

در مرکز تصویربرداری برای هر سینه دو تصویر افقی و عمودی می گیرند. و سپس تصاویر مایل یا مدیولترال نیز گرفته می شود. این چهار جنبه همیشه در نظر گرفته می شود. اگر فرد پروتز سینه داشته باشد یا سینه بزرگتر از حد معمول داشته باشد، ممکن است تصویربرداری بیشتری از این مورد نیاز باشد. با این حال، توموسنتز امکان ارزیابی سه بعدی با تصویربرداری چند برش را فراهم می کند.

یکی از رایج ترین سوالاتی که خانم ها در مورد ماموگرافی می پرسند این است که چقدر در معرض اشعه قرار می گیرند. حتی در یک ماموگرافی چندبخشی مانند توموسنتز، دوز تابش دریافتی برابر با دوز تشعشع طبیعی است که در طی یک پرواز ۶-۸ ساعته در معرض دید قرار می گیرد.

۴٫ ماموگرافی تشخیصی با ماموگرافی غربالگری متفاوت است

ماموگرافی تشخیصی را می توان علاوه بر تصویربرداری استاندارد، مانند سونوگرافی، زمانی که تومور یا توده قابل لمس پستان در تصویربرداری دیگری شناسایی شد، انجام داد. فرض کنید برای یک توده مشکوک در پستان ماموگرافی گرفته می شود، سپس بخش های بیشتری نسبت به ماموگرافی ۴ زاویه استاندارد گرفته می شود.

در طول ماموگرافی تشخیصی، تکنسین تصاویر استاندارد را می گیرد و به رادیولوژیست نشان می دهد. رادیولوژیست احتمالاً تصاویر اضافی یا سونوگرافی را تجویز می کند. اگر پزشک پس از ارزیابی تصاویر فکر می کند که جای نگرانی نیست، باید فعلا با شما خداحافظی کند و ببیند که آیا بعد از ۳-۶ ماه تغییری در وضعیت وجود دارد یا خیر. یا اگر توده در فیلم شبیه سرطان به نظر می رسد، او درخواست بیوپسی می کند.

نکته: ژن ماموگرافی در زنان و افرادی که سینه های متراکم (متراکم) دارند اطلاعات کمتری می دهد. بنابراین، روش های تصویربرداری اضافی مانند سونوگرافی یا رزونانس مغناطیسی (MRI) ممکن است در این افراد استفاده شود.

– سینه دنز چیست؟ چرا خطر سرطان در سینه های متراکم بیشتر است؟

۵٫ ممکن است کمی سفتی در سینه تجربه کنید، اما ارزشش را دارد.

۴۵ درصد از افرادی که تحت ماموگرافی قرار می گیرند اصلاً دردی را احساس نمی کنند، ۴۰ درصد درد بسیار کمی را احساس می کنند و ۱۵ درصد دیگر گزارش می دهند که این روش دردناک است. البته اکثریت این افراد نیز اظهار می کنند که این درد در عرض چند ثانیه از بین می رود و پس از یک دقیقه به حالت عادی باز می گردد.

اگر نگران درد هستید، می توانید آن را بین روزهای ۱۴ تا ۲۱ بعد از اولین روز قاعدگی انجام دهید، زمانی که پستان ها کمترین حساسیت را دارند. علاوه بر این، می توان از کرم های بی حس کننده موضعی قبل از عمل استفاده کرد. با این حال، دستگاه ماموگرافی توموسنتز به دلیل فشرده سازی کمتر، احساس فشار/درد کمتری را ایجاد می کند.

۶٫ بدانید چرا بافت سینه را فشرده می کند

برای نمایش بهتر پستان به بافت همپوشانی کمتری نیاز است. حتی در روشی مانند توموسنتز که تعداد زیادی تصویر مقطعی می گیرد، بافت سینه بیمار باید صاف شود و بیمار برای مدت کوتاهی بی حرکت بماند. اگر دلیل این فرآیند فشرده سازی را درک کنید، هنگام عکاسی احساس راحتی بیشتری خواهید کرد.

۷٫ بدانید که می توانید صحبت کنید

اگر در حین عمل درد زیادی داشت، می‌توانید به تکنسین بگویید و او می‌تواند با تغییر وضعیت یا به روشی دیگر به شما کمک کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

۸٫ این یک فرآیند کوتاه مدت است

اگر چه احساس کمی فشار با فشرده سازی وجود دارد، هر یک از چهار تصویر تنها چند ثانیه طول می کشد. معمولاً از شروع تا پایان ماموگرافی استاندارد غربالگری سرطان حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد. هر فشرده سازی سینه کمتر از یک دقیقه به طول می انجامد.

۹٫ چند روز طول می کشد تا به نتیجه برسید

نتایج ماموگرافی شما چند روز دیگر مشخص می شود. اگر ایمیل یا تماس تلفنی مبنی بر اینکه نتایج شما منتشر شده است دریافت نکردید، با مرکز خود تماس بگیرید.

۱۰٫ آنها می توانند بعد از اولین ماموگرافی برای تصویربرداری بیشتر تماس بگیرند

به طور معمول، ماموگرافی ها با ماموگرافی های قبلی مقایسه می شوند تا ببینند آیا تغییراتی وجود دارد یا خیر. با این حال، اگر یک ماموگرافی انجام شود، هیچ فیلم ماموگرافی قبلی برای مقایسه در دسترس نخواهد بود. بنابراین، اسکن یا تصاویر اضافی مورد نیاز است. همچنین به همین دلیل مهم است که همه ماموگرافی ها در یک مرکز انجام شوند. اگر نیاز به رفتن به مرکز دیگری دارید، نسخه هایی از فیلم خود را نگه دارید یا آنها را به مرکز جدیدی که برای معاینه می روید ببرید. سپس رادیولوژیست جدید کل سابقه تصویربرداری شما را برای مقایسه خواهد داشت.

۱۱٫ اگر با شما تماس گرفته شد، وحشت نکنید

بین ۲ تا ۴ مورد از هر ۱۰۰۰ ماموگرافی غربالگری سرطان تشخیص داده می شود، بنابراین حتی اگر برای بازدید بیشتر از شما فراخوانده شود، شانس ابتلا به سرطان کم است.

۱۲٫ اشکالی ندارد که هیجان زده شوید

طبیعی است که در طی این اقدامات پزشکی کمی عصبی و هیجان زده شوید. “آیا من سرطان هستم؟” همانطور که از خود می‌پرسید، ممکن است اضطراب مشابهی را تجربه کنید، چه اولین ماموگرافی یا بیستمین ماموگرافی باشد. نکته مهم این است که با این آگاهی و هوشیاری، علیرغم هر خطری، این آزمایشات به طور مرتب انجام شود. حتی اگر سطح اضطراب شما در این زمان کمی بالا باشد، باور کنید، تشخیص زودهنگام و این روش های نجات دهنده ارزش آن را دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 3.7]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری