021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

عفونت پستان

عفونت پستان؛یکی از عفونت‌های رایج در زنان عفونت پستان است. ایجاد شدن عفونت در پستان باعث اختلالاتی نظیر تورم، قرمزی چشم، افزایش دمای پستان و… را به همراه دارد. اگر عفونت در پستان درمان نشود این عفونت به مرور زمان بیشتر می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود که عفونت باعث التهاب‌های دردناک و مشکلاتی در شیردهی پستان شود. بیشتر عفونت‌های پستان در ۳ ماه پس از زایمان اتفاق می‌افتد. علت اصلی عفونت پستان نوعی از سرطان نادر است که ایجاد کننده التهاب است. مراجعه به موقع پزشک برای درمان عفونت پستان یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین علل ایجاد آبسه است.

مراجعه کردن برای درمان ماستیت پستان اگر در همان روزهای اولیه بیماری انجام شود می‌تواند روند بهبودی و درمان کردن بیماری سرعت بیشتری بگیرد و به نوعی از ایجاد مشکلاتی مانند آبسه در پستان جلوگیری می‌شود.

علامت‌های عفونت پستان

عفونت پستان مانند هر بیماری دیگری خود را با علائم و نشانه‌‌های گوناگونی نشان می‌دهد. از اصلی‌ترین علامت‌های عفونت پستان می‌توان به قرمزی، احساس درد و همچنین تورم در ناحیه پستان اشاره کرد.

راه‌های تشخیص عفونت پستان

راه‌های مختلفی برای تشخیص وجود عفونت در پستان وجود دارد که از جمله راه‌های تشخیص آن می‌توان به خودآزمایی یا همان معاینه فیزیکی پستان اشاره کرد.

راه دیگر مراجعه به پزشک و معاینه با استفاده از سونوگرافی است. معاینه با سونوگرافی یکی از مطمعن‌ترین راه‌ها برای تشخیص زود هنگام عفونت پستان است. مراجعه به پزشک و انجام آزمایش‌های رایج یکی از بهترین و اصلی‌ترین روش برای تشخیص عفونت پستان است.

گرفتن کشت از ترشحات پستان یکی دیگر از راه‌های تشخیصی  ارگانیسمی

عفونت پستان است.

بیشتربدانید:ام آر آی چیست؟ – حاملگی خارخ از رحم سونوگرافی تشخیص جنسیت

آبسته پستان چیست؟

عفونت پیشرفته پستان را آبسه پستان می‌گویند. اگر عفونت پستان در همان ابتدا درمان نشود، این امکان وجود دارد که با گذشت زمان آبسه پستان به وجود آید. آبسه در پستان باعث به وجود آمدن توده‌های چرکی می‌کند. در صورتی که یک یا هر دو عفونت پستان دچار آبسه شود نیاز است که تخلیه انجام شود.

از جمله علامت‌های آبسته پستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • وجود توده‌های قابل لمس که با شیردهی هم از بین نمی‌رود.
 • پیشرفت بیماری در طول زمان
 • احساس درد عمیق در پستان
 • تب مقاوم و ماندگار
 • عدم بهبود یافتن بیماری در مدت زمان ۴۸ تا ۷۲ ساعت
 • توده‌های موجود در پستان قابلیت حرکت دارند
 • و…

چه زمانی باید برای عفونت پستان به پزشک مراجعه کرد؟

مراجعه کردن به پزشک برای عفونت اگر در همان ابتدای کار به وجود آمدن عفونت انجام نشود حتما مشکلات مختلفی را برای شما به وجود خواهد آورد، در ادامه شرایطی را بیان خواهیم کرد تا با نمایان شدن آن حتما به پزشک مراجعه کنید.

 • احساس توده در پستان
 • ترشح غیر طبیعی از نوک پستان
 • ترشح چرک از نوک سینه
 • تب زیاد و مقاوم
 • قرمزی و تورم
 • وجود درد زیاد در پستان‌ها
 • تهوع و استفراغ
 • گیجی و غش
ماستیت گرانولوماتوز چیست؟

ماستیت گرانولوماتوز به عنوان یکی از ضایعات التهابی گرانولوماتوز پستان شناخته می‌شود. این نوع بیماری امکان دارد که بر اثر سل، سیفیلیس یا تزریق سیلیکون باشد. ماستیت یک بیماری عفونتی است، با این که این بیماری با سرطان پستان مشابهت‌های زیادی دارد اما بیماری ماستیت یک بیماری خوشخیم است که به راحتی قابل درمان است.

درمان عفونت پستان به چه صورتی است؟

عفونت پستان یا همان ماستیت به دو صورت ساده و مزمن احتمال دارد پیش بیاید. روش درمانی ماستیت ساده با ماستیت مزمن متفاوت است.

درمان عفونت پستان ساده

اگر میزان عفونت کم باشد یا عفونت بدون آبسه باشد، پزشک با تجویز آنتی بیوتیک‌های خوراکی اقدام به درمان عفونت ساده پستان می‌کند. البته توجه داشته باشید که مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند عوارض مختلفی با خود به همراه داشته باشد به همین دلیل پیشنهاد می‌شود به هیچ عنوان اقدام به مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک برای درمان ماستیت ساده نکنید.

درمان عفونت پستان مزمن

در صورتی که عفونت پستان از نوع مزمن باشد یا آن که خانم در دوران غیر شیردهی قرار داشته باشد، روند درمانی ماستیت پیچیده‌تر خواهد بود. عموما عفونت‌های ماستیت مزمن مقاومت بسیار بالاتری نسبت به آنتی بیوتیک‌ها دارند. عموما بهترین درمانی که برای ماستیت مزمن وجود دارد دناژ یا همان تخلیه کردن است. توجه داشته باشید که برای درمان ماستیت مزمن نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود دارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد سونوگرافی سینه – تفاوت سونوگرافی با ماموگرافی – انواع سونوگرافی به مقالات مربوطه بروید.

عوارض عفونت پستان چیست؟

اصلی‌ترین عارضه ماستیت را می‌توان آبسه در نظر گرفت. درمان نکردن عفونت پستان می‌تواند ایجاد کننده آبسه باشد. در صورتی که ماستیت به اندازه‌ای شدید شود که آبسه به وجود آید پزشک امکان دارد با روش جراحی اقدام به خارج سازی ناحیه عفونت کند. این نوع جراحی هیچ گونه عارضه خاصی را برای مادران در دوران شیردهی ایجاد نمی‌کند.  

عفونت پستان در چه افرادی بیشتر دیده می‌شود؟

اغلب در بین خانم‌های باردار و شیرده شایع است اما در به غیر از این افراد به صورت ماستیت پری داکتال و یا ماستیت گرانولوماتو دیده می‌شود که نسبتا نادر است و معمولا در خانم‌هایی که دخانیات مصرف می‌کنند بیشتر دیده می‌شود.

آبسه پستان چگونه به وجود می‌آید؟

در افرادی که زمینه عفونت‌های پستانی دارند حفره حاوی چرک ممکن است ایجاد شود که همان آبسه پستان است.

درمان آبسه پستان به چه صورتی است؟

آبسه‌ها باید تخلیه شوند. تخلیه و شستشوی مکرر زیر هدایت سونوگرافی بهترین روش درمان است البته آنتی بیوتیک خوراکی هم تجویز می‌شود. میزان موفقیت این روش با یک بار آسپیراسیون در آبسه‌‌های زیر ۳ سانتی متر تقریبا ۹۰% است.

 در چه مواردی آبسه باید جراحی شود؟

 زمانی که شستشو و تخلیه با هدایت سونوگرافی ناموفق باشد و بهبود حاصل نشود و در مواردی که پوست روی آبسه از بین برود جراحی لازم می‌شود.

آیا سرطان می‌تواند علت عفونت باشد؟

گونه خاصی از سرطان پستان وجود دارد که سرطان التهابی نامیده می‌شود و شباهت زیادی به عفونت پستان دارد. به همین دلیل در عفونت‌های که مقاوم به درمان است نمونه برداری ضرورت دارد.

آیا بروز آبسه و عفونت‌های پستانی خطر بروز سرطان پستان را افزایش می‌دهد؟

اگر آبسه و عفونت از ابتدا سرطان التهابی نباشند خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی‌دهند.

درمان آبسه پستان در خانم‌های شیرده چیست؟

تفاوت عمده و خاصی با درمان در خانم‌های غیر شیرده ندارد و حتی تاکید می‌شود که شیردهی ادامه یابد تا شیر پستان ها تخلیه شوند.

مراقبت‌های فردی در زمان عفونت پستان

در زمانی که به عفونت پستان دچار شده‌ایم برخی از مراقبت‌های فردی می‌تواند کمک کننده و تسکین دهنده وضعیت باشد.

استفاده از کمپرس آب گرم می‌تواند درد ناشی از عفونت را تا میزان قابل قبولی کاهش دهد و همچنین می‌تواند کمک کننده به شیردهی باشد.

استفاده کردن از حوله گرم و مرطوب نیز می‌تواند درد ناشی از عفونت را کاهش دهد.

استفاده از داروهای ضد التهابی مانند ایبوبروفن نیز می‌تواند باعث کاهش درد شود.

تخلیه کردن شیر پستان به صورت روزانه نیز می‌تواند تسکین دهنده درد باشد.

زنان اغلب از عفونت سینه رنج می برند. اغلب، ماستیت یا آبسه است. اما کاشت پروتز سینه نیز می تواند منشا این مشکل باشد.

مانند هر قسمت دیگر از بدن انسان، سینه نیز می تواند مستعد ابتلا به عفونت باشد. ورم پستان (عفونت پستان) یا نفاس است (یعنی در دوران شیردهی زن رخ می دهد) یا غیر نفاس. دسته اول شایع ترین شکل است و ۸۶ درصد موارد ورم پستان را تشکیل می دهد. یک درمان ساده آنتی بیوتیکی اغلب عفونت را از بین می برد. آبسه‌های پستان که کمتر دیده می‌شوند، با استفاده از پنکچر آسپیراسیون همراه با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند. در نهایت، عفونت سینه با پروتز سینه نیاز به جراحی دارد.

ورم پستان نفاس

۱۰ تا ۲۰ درصد زنان شیرده به ورم پستان پس از زایمان مبتلا هستند. این عفونت معمولاً فقط یک سینه را درگیر می کند و با ظاهر شدن درد، قرمزی، تورم سینه و گاهی حالت تب مشخص می شود. درمان آنتی بیوتیکی (مانند آموکسی سیلین/کلاوولانات) به مدت یک تا دو هفته برای درمان این عفونت کافی است. تخلیه سینه با شیردهی یا دستگاهی (پمپ سینه) باید حفظ شود.

ورم پستان غیر نفاس

این نوع ورم پستان عمدتاً پس از یک عمل جراحی، جراحی پلاستیک (کوچک کردن سینه) یا در یک زمینه انکولوژیک (به عنوان مثال در حین برداشتن تومور) رخ می دهد. علائم مشابه علائم ورم پستان نفاس است اما حالت تب بیشتر است. اگر آنتی بیوتیک ها به طور معمول موفق به سرکوب التهاب شوند، در صورت تکامل نامطلوب، نمونه بافتی گرفته می شود تا میکروب مسئول عفونت برجسته شود.

تصویربرداری جردن بهترین مرکز ماموگرافی در تهران  با ارائه خدمات ماموگرافی، ماموگرافی دیجیتال و۳ بعدی و ماموگرافی هالوژیک، سونوگرافی سینه و بیوپسی در خدمت شما عزیزان میباشد.

سرطان سینه التهابی

در مورد ورم پستان یا آبسه، پزشک ابتدا اطمینان حاصل می کند که فرضیه سرطان سینه التهابی رد شده است. در واقع، از آنجایی که جنبه بالینی این سرطان شبیه به علل عفونی است، بنابراین لازم است این احتمال را رد کرد. این نوع سرطان عمدتاً در صورتی که آنتی بیوتیک درمانی مؤثر واقع نشده باشد یا در حین آبسه در زنی که هیچ فاکتور خطری ندارد، جستجو می شود. سپس یک سری معاینات (ماموگرافی، ام آر آی، بیوپسی و غیره) تشخیص را ممکن می سازد.

عفونت پروتز سینه

در زمینه انکولوژیک، عفونت پروتز سینه می تواند در ۵۰ درصد موارد رخ دهد. از سوی دیگر، به ندرت در شرایط دیگر خود را نشان می دهد. جراحی باعث برداشتن و جایگزینی پروتز می شود. علاوه بر این، یک نمونه میکروبیولوژیکی برای تجویز یک درمان آنتی بیوتیکی برای میکروب مسئول عفونت گرفته می شود.

آبسه سینه

از آنجایی که علائم آبسه شبیه ورم پستان است، سونوگرافی تشخیص را تایید می کند و مستقیماً به سوراخ کردن-آسپیراسیون آبسه ادامه می دهد. سپس تجزیه و تحلیل چرک به منظور تجویز مناسب ترین درمان آنتی بیوتیکی انجام می شود. با این حال، اگر آبسه خیلی بزرگ باشد، ممکن است جراحی در نظر گرفته شود.

عوامل خطر اصلی برای آبسه نفاس، غرق شدن شیر یا تخلیه ضعیف آن است. به نظر می رسد سن مادر (بیش از ۳۰ سال)، اولیه بودن (اولین فرزند) یا زایمان بعد از ۴۱ هفته بارداری نیز در ظاهر آبسه نقش داشته باشد. در مورد شکل غیر نفاس، مصرف دخانیات، چاقی یا حتی سوراخ کردن نوک پستان می‌تواند بر آن تأثیر بگذارد.

آبسه پستان تشکیل یک مجموعه چرکی (انباشته شدن چرک) در غده پستانی یا بافت اطراف غده است. آبسه اغلب ناشی از عفونت استافیلوکوکوس اورئوس است. این عفونت می تواند ناشی از عوارض مختلف شیردهی باشد:

اغلب، ورم پستان عفونی درمان نشده یا بد درمان شده (درناژ ناقص پستان، آنتی بیوتیک نامناسب یا درمان کوتاه مدت)؛

یک شکاف فوق عفونی که نقطه ورود میکروب های بیماری زا است.

به لطف مدیریت خوب ورم پستان، خوشبختانه آبسه پستان یک آسیب شناسی نادر باقی مانده است و تنها ۰٫۱ درصد از مادران شیرده را تحت تاثیر قرار می دهد.

علائم آبسه سینه چیست؟

آبسه پستان با علائم بسیار خاص ظاهر می شود:

وجود یک توده گرم، سخت، کاملاً مشخص و گرم در سینه؛

درد شدید ضربان دار، افزایش در هنگام لمس؛

سینه متورم و متورم با رنگ قرمز در ناحیه آسیب دیده، گاهی اوقات با ناحیه مرکزی کم رنگ تر. در ابتدا پوست براق می شود، سپس پوست می تواند پوست کنده شود، یا حتی ترک بخورد و اجازه دهد چرک بیرون بیاید.

تب.

در مواجهه با این علائم، مهم است که در اسرع وقت مشورت کنید.

چگونه آبسه سینه را تشخیص دهیم؟

علاوه بر معاینه بالینی، معمولاً سونوگرافی برای تأیید تشخیص آبسه پستان، اندازه گیری آبسه و تعیین محل آن انجام می شود. این عناصر برای انتخاب درمان بسیار مهم هستند.

بیشتربدانید:ام آر آی چیست؟ – حاملگی خارخ از رحم سونوگرافی تشخیص جنسیتترشح پستان

چگونه آبسه سینه را درمان کنیم؟

آبسه پستان را نمی توان به تنهایی جذب کرد و نه با یک درمان “طبیعی”. این یک اورژانس پزشکی است که برای جلوگیری از سپسیس، یک عارضه جدی، نیاز به درمان سریع دارد. این درمان چندگانه است:

درمان ضد درد ضد التهابی

یک درمان ضد درد ضد التهابی سازگار با شیردهی، به منظور تسکین درد.

درمان آنتی بیوتیکی

درمان آنتی بیوتیکی (ترکیب آموکسی سیلین/کلاوولانیک اسید، اریترومایسین یا کلیندامایسین) به صورت سیستمیک به مدت حداقل ۱۴ روز به منظور از بین بردن میکروب مورد نظر. این درمان را می توان با توجه به نتایج آنالیز باکتریایی مایع سوراخ شده تطبیق داد.

سوراخ کردن – آسپیراسیون چرک

سوراخ کردن- آسپیراسیون چرک و نیز با استفاده از سوزن برای تخلیه آبسه. این عمل تحت بی حسی موضعی و تحت کنترل اولتراسوند انجام می شود. هنگامی که چرک به طور کامل تخلیه شد، یک محلول ایزوتونیک (محلول نمکی استریل) برای تمیز کردن آبسه انجام می شود، سپس یک پانسمان برای جذب چرک اعمال می شود.

اغلب لازم است این سوراخ را چندین بار (به طور متوسط ​​۲ تا ۳ بار) تکرار کنید تا به تحلیل کامل آبسه برسیم. غیر تهاجمی (و در نتیجه احتمال آسیب کمتر به غده پستانی)، عدم ایجاد اسکارهای ناخوشایند و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان (و در نتیجه عدم جدایی مادر از نوزاد)، پانکچر-آسپیراسیون با هدایت اولتراسوند، درمان اولین هدف آبسه پستان است.

نصب زهکشی

در صورت وجود آبسه با قطر بیش از ۳ سانتی متر، می توان برای انجام شستشوی روزانه، یک درن از راه پوست زیر سونوگرافی قرار داد.

زهکشی جراحی

در صورت عدم موفقیت پانکچر-آسپیراسیون با هدایت اولتراسوند (چرک بسیار چسبناک، آبسه سپتات، تعداد سوراخ‌های زیاد، درد بسیار قابل توجه و غیره)، آبسه بزرگ یا عمیق یا آبسه عود کننده یا مزمن، جراحی درناژ ضروری است.

پس از برش پوست تحت بیهوشی موضعی یا عمومی، جراح پوسته آبسه را با انگشت خود خراش می دهد تا اکثریت سلول ها (ریز آبسه های واقع در اطراف) را خارج کند. سپس قبل از نصب یک دستگاه زهکشی (فتیله گاز یا تیغه پلاستیکی قابل انعطاف) ناحیه را با محلول ضد عفونی کننده آبیاری می کند تا مایعات مختلف (چرک، خون) را در طول انجام فرآیند بهبودی تخلیه کند و نیز آبسه را باز نگه دارد.

این برای به دست آوردن شفای تدریجی، از درون به بیرون، و جلوگیری از عود مهم است. مراقبت های خاص روزانه ارائه می شود و مسکن هم تجویز می شود.

آیا می توان با آبسه سینه به شیردهی ادامه داد؟

با توجه به سازگاری آنتی بیوتیک های تجویز شده با شیردهی، مادر می تواند با سینه سالم به شیردهی ادامه دهد. در سینه آسیب دیده، اگر آبسه پری آرئولار نباشد، به عبارت دیگر اگر دهان نوزاد خیلی نزدیک به محل سوراخ نباشد، ادامه شیردهی امکان پذیر است. شیر مادر به طور کلی عاری از میکروب های بیماری زا است.

مادر به سادگی اطمینان حاصل می کند که قبل و بعد از شیر دادن دست های خود را به خوبی بشویید و در حین شیردهی یک کمپرس استریل روی محل سوراخ قرار دهد تا نوزاد با چرک آن تماس پیدا نکند. اگر شیردهی بیش از حد دردناک باشد، مادر می‌تواند در حین بهبودی بیمار از سینه‌پمپ استفاده کند تا از گرفتگی که می‌تواند باعث تداوم آبسه شود، جلوگیری کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری