021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

عفونت پستان

عفونت پستان؛یکی از عفونت‌های رایج در زنان عفونت پستان است. ایجاد شدن عفونت در پستان باعث اختلالاتی نظیر تورم، قرمزی چشم، افزایش دمای پستان و… را به همراه دارد. اگر عفونت در پستان درمان نشود این عفونت به مرور زمان بیشتر می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود که عفونت باعث التهاب‌های دردناک و مشکلاتی در شیردهی پستان شود. بیشتر عفونت‌های پستان در ۳ ماه پس از زایمان اتفاق می‌افتد. علت اصلی عفونت پستان نوعی از سرطان نادر است که ایجاد کننده التهاب است. مراجعه به موقع پزشک برای درمان عفونت پستان یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین علل ایجاد آبسه است.

عفونت سینه زمانی رخ می دهد که باکتری به سینه حمله کرده و باعث التهاب شود.

اگرچه بسیاری از مردم این وضعیت را با شیردهی مرتبط می دانند، اما زنانی که شیر نمی دهند نیز ممکن است به عفونت سینه مبتلا شوند.

در این مقاله، عفونت‌های سینه را با جزئیات بیشتری از جمله علائم، عوامل خطر و گزینه‌های درمانی بررسی می‌کنیم.

در برخی موارد، با عفونت پستان، ممکن است یک ضایعه عفونی در سطح پستان مشاهده شود. گاهی اوقات، درد شدید سینه ممکن است نشان دهنده عفونت باشد.

مراجعه کردن برای درمان ماستیت پستان اگر در همان روزهای اولیه بیماری انجام شود می‌تواند روند بهبودی و درمان کردن بیماری سرعت بیشتری بگیرد و به نوعی از ایجاد مشکلاتی مانند آبسه در پستان جلوگیری می‌شود.

علامت‌های عفونت پستان

عفونت پستان مانند هر بیماری دیگری خود را با علائم و نشانه‌‌های گوناگونی نشان می‌دهد. از اصلی‌ترین علامت‌های عفونت پستان می‌توان به قرمزی، احساس درد و همچنین تورم در ناحیه پستان اشاره کرد.

علائم عفونت سینه می تواند شامل مواردهای زیر باشد:

سینه در لمس گرم احساس می شود

نوک سینه های ترک خورده و یا آسیب دیده

تب

علائم شبیه آنفولانزا، از جمله بدن درد و احساس خستگی

حالت تهوع

درد سینه

علائم کشش قرمز روی سینه

زخم های سینه که خوب نمی شوند

برخی افراد ممکن است دچار زخم های پوستی شوند که ممکن است چرک یا خون ترشح کند.

انواع و علل

انواع مختلفی از عفونت سینه وجود دارد، از جمله:

عفونت مرکزی یا ساب آرئولار، که زمانی رخ می دهد که مجاری شیر به دلیل آبسه عفونی یا ملتهب شوند. احتمال بروز این عفونت در افرادی که سیگار می کشند بیشتر است. علاوه بر تجربه علائم در هر دو پستان، مشاهده تغییرات نوک پستان، مانند جمع شدن نوک پستان یا ترشحات غیر معمول، معمول است.

ورم پستان لوبولار گرانولوماتوز، که می تواند باعث ایجاد یک توده دردناک اما نه سرطانی در پستان شود. برای افراد مبتلا به این بیماری پستان، ممکن است درمان عفونت با آنتی بیوتیک ها دشوار باشد.

عفونت محیطی غیر نوزادی، که بیشتر در افراد مبتلا به شرایط پزشکی موجود، مانند دیابت یا آرتریت روماتوئید رخ می دهد. افرادی که سابقه ضربه به سینه یا مصرف استروئید دارند نیز در معرض خطر بیشتری هستند. این نوع عفونت معمولا باعث التهاب یا آبسه قابل مشاهده در سینه می شود.

عفونت پوست، مانند سلولیت. از علل احتمالی عفونت پوست می توان به کیست های سباسه اشاره کرد که کیست هایی هستند که در غدد سبوم ساز رشد می کنند. زنانی که سینه های بزرگ دارند یا کسانی که سابقه جراحی سینه یا پرتودرمانی دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به این عفونت هستند.

ورم پستان در دوران شیردهی شایع تر است زیرا ممکن است خانم ها دچار ترک خوردگی نوک سینه شوند که از طریق آن باکتری می تواند وارد پستان شود.

همچنین ممکن است مجرای شیر به دلیل تخلیه ناقص سینه ها یا فشار بیش از حد روی سینه مسدود شود. مجاری شیر بسته به باکتری ها اجازه تکثیر می دهند که می تواند منجر به عفونت شود.

راه‌های تشخیص عفونت پستان

راه‌های مختلفی برای تشخیص وجود عفونت در پستان وجود دارد که از جمله راه‌های تشخیص آن می‌توان به خودآزمایی یا همان معاینه فیزیکی پستان اشاره کرد.

راه دیگر مراجعه به پزشک و معاینه با استفاده از سونوگرافی است. معاینه با سونوگرافی یکی از مطمعن‌ترین راه‌ها برای تشخیص زود هنگام عفونت پستان است. مراجعه به پزشک و انجام آزمایش‌های رایج یکی از بهترین و اصلی‌ترین روش برای تشخیص عفونت پستان است.

گرفتن کشت از ترشحات پستان یکی دیگر از راه‌های تشخیصی  ارگانیسمی

عفونت پستان است.

تشخیص

پزشک در مورد علائم فرد و اینکه آیا او در حال شیردهی است، سابقه ضربه به سینه ها، یا تا به حال جراحی یا درمان سینه را انجام داده است، سؤالاتی می پرسد.

پزشک همچنین در مورد علائم اضافی مانند تب، لرز یا خستگی سؤال خواهد کرد. او ممکن است یک معاینه فیزیکی از سینه و نوک سینه انجام دهد.

در برخی موارد، کشت یا سواب ترشح سینه ممکن است برای تعیین نوع باکتری در حال رشد در پستان گرفته شود. دانستن نوع باکتری می تواند به پزشک شما در تجویز داروی مناسب کمک کند.

رفتار

درمان عفونت پستان به طور کلی به علت زمینه ای و شدت علائم ارائه شده بستگی دارد.

اگر فردی دچار آبسه سینه باشد، پزشک ممکن است تخلیه آبسه را توصیه کند.

اگر عفونت ناشی از باکتری باشد، معمولاً آنتی بیوتیک تجویز می کند. به طور کلی، علائم در عرض ۱ تا ۲ روز پس از درمان شروع به بهبود خواهند کرد.

افراد همیشه باید دوره کامل آنتی بیوتیک را مصرف کنند، حتی اگر قبل از اتمام دوره احساس بهتری داشته باشند.

به ندرت ممکن است برای برداشتن مجرای آسیب دیده و جلوگیری از عود عفونت به جراحی نیاز باشد.

با این حال، زمانی که آنتی بیوتیک ها و تخلیه کیست بی اثر باشند، جراحی آخرین راه حل است.

بیشتربدانید:ام آر آی چیست؟ – حاملگی خارخ از رحم سونوگرافی تشخیص جنسیت

آبسته پستان چیست؟

عفونت پیشرفته پستان را آبسه پستان می‌گویند. اگر عفونت پستان در همان ابتدا درمان نشود، این امکان وجود دارد که با گذشت زمان آبسه پستان به وجود آید. آبسه در پستان باعث به وجود آمدن توده‌های چرکی می‌کند. در صورتی که یک یا هر دو عفونت پستان دچار آبسه شود نیاز است که تخلیه انجام شود.

از جمله علامت‌های آبسته پستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • وجود توده‌های قابل لمس که با شیردهی هم از بین نمی‌رود.
 • پیشرفت بیماری در طول زمان
 • احساس درد عمیق در پستان
 • تب مقاوم و ماندگار
 • عدم بهبود یافتن بیماری در مدت زمان ۴۸ تا ۷۲ ساعت
 • توده‌های موجود در پستان قابلیت حرکت دارند
 • و…

چه زمانی باید برای عفونت پستان به پزشک مراجعه کرد؟

مراجعه کردن به پزشک برای عفونت اگر در همان ابتدای کار به وجود آمدن عفونت انجام نشود حتما مشکلات مختلفی را برای شما به وجود خواهد آورد، در ادامه شرایطی را بیان خواهیم کرد تا با نمایان شدن آن حتما به پزشک مراجعه کنید.

 • احساس توده در پستان
 • ترشح غیر طبیعی از نوک پستان
 • ترشح چرک از نوک سینه
 • تب زیاد و مقاوم
 • قرمزی و تورم
 • وجود درد زیاد در پستان‌ها
 • تهوع و استفراغ
 • گیجی و غش
ماستیت گرانولوماتوز چیست؟

ماستیت گرانولوماتوز به عنوان یکی از ضایعات التهابی گرانولوماتوز پستان شناخته می‌شود. این نوع بیماری امکان دارد که بر اثر سل، سیفیلیس یا تزریق سیلیکون باشد. ماستیت یک بیماری عفونتی است، با این که این بیماری با سرطان پستان مشابهت‌های زیادی دارد اما بیماری ماستیت یک بیماری خوشخیم است که به راحتی قابل درمان است.

درمان عفونت پستان به چه صورتی است؟

عفونت پستان یا همان ماستیت به دو صورت ساده و مزمن احتمال دارد پیش بیاید. روش درمانی ماستیت ساده با ماستیت مزمن متفاوت است.

درمان عفونت پستان ساده

اگر میزان عفونت کم باشد یا عفونت بدون آبسه باشد، پزشک با تجویز آنتی بیوتیک‌های خوراکی اقدام به درمان عفونت ساده پستان می‌کند. البته توجه داشته باشید که مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند عوارض مختلفی با خود به همراه داشته باشد به همین دلیل پیشنهاد می‌شود به هیچ عنوان اقدام به مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک برای درمان ماستیت ساده نکنید.

درمان عفونت پستان مزمن

در صورتی که عفونت پستان از نوع مزمن باشد یا آن که خانم در دوران غیر شیردهی قرار داشته باشد، روند درمانی ماستیت پیچیده‌تر خواهد بود. عموما عفونت‌های ماستیت مزمن مقاومت بسیار بالاتری نسبت به آنتی بیوتیک‌ها دارند. عموما بهترین درمانی که برای ماستیت مزمن وجود دارد دناژ یا همان تخلیه کردن است. توجه داشته باشید که برای درمان ماستیت مزمن نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود دارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد سونوگرافی سینه – تفاوت سونوگرافی با ماموگرافی – انواع سونوگرافی به مقالات مربوطه بروید.

عوارض عفونت پستان چیست؟

اصلی‌ترین عارضه ماستیت را می‌توان آبسه در نظر گرفت. درمان نکردن عفونت پستان می‌تواند ایجاد کننده آبسه باشد. در صورتی که ماستیت به اندازه‌ای شدید شود که آبسه به وجود آید پزشک امکان دارد با روش جراحی اقدام به خارج سازی ناحیه عفونت کند. این نوع جراحی هیچ گونه عارضه خاصی را برای مادران در دوران شیردهی ایجاد نمی‌کند.  

عفونت پستان در چه افرادی بیشتر دیده می‌شود؟

اغلب در بین خانم‌های باردار و شیرده شایع است اما در به غیر از این افراد به صورت ماستیت پری داکتال و یا ماستیت گرانولوماتو دیده می‌شود که نسبتا نادر است و معمولا در خانم‌هایی که دخانیات مصرف می‌کنند بیشتر دیده می‌شود.

آبسه پستان چگونه به وجود می‌آید؟

در افرادی که زمینه عفونت‌های پستانی دارند حفره حاوی چرک ممکن است ایجاد شود که همان آبسه پستان است.

درمان آبسه پستان به چه صورتی است؟

آبسه‌ها باید تخلیه شوند. تخلیه و شستشوی مکرر زیر هدایت سونوگرافی بهترین روش درمان است البته آنتی بیوتیک خوراکی هم تجویز می‌شود. میزان موفقیت این روش با یک بار آسپیراسیون در آبسه‌‌های زیر ۳ سانتی متر تقریبا ۹۰% است.

 در چه مواردی آبسه باید جراحی شود؟

 زمانی که شستشو و تخلیه با هدایت سونوگرافی ناموفق باشد و بهبود حاصل نشود و در مواردی که پوست روی آبسه از بین برود جراحی لازم می‌شود.

آیا سرطان می‌تواند علت عفونت باشد؟

گونه خاصی از سرطان پستان وجود دارد که سرطان التهابی نامیده می‌شود و شباهت زیادی به عفونت پستان دارد. به همین دلیل در عفونت‌های که مقاوم به درمان است نمونه برداری ضرورت دارد.

آیا بروز آبسه و عفونت‌های پستانی خطر بروز سرطان پستان را افزایش می‌دهد؟

اگر آبسه و عفونت از ابتدا سرطان التهابی نباشند خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی‌دهند.

درمان آبسه پستان در خانم‌های شیرده چیست؟

تفاوت عمده و خاصی با درمان در خانم‌های غیر شیرده ندارد و حتی تاکید می‌شود که شیردهی ادامه یابد تا شیر پستان ها تخلیه شوند.

مراقبت‌های فردی در زمان عفونت پستان

در زمانی که به عفونت پستان دچار شده‌ایم برخی از مراقبت‌های فردی می‌تواند کمک کننده و تسکین دهنده وضعیت باشد.

استفاده از کمپرس آب گرم می‌تواند درد ناشی از عفونت را تا میزان قابل قبولی کاهش دهد و همچنین می‌تواند کمک کننده به شیردهی باشد.

استفاده کردن از حوله گرم و مرطوب نیز می‌تواند درد ناشی از عفونت را کاهش دهد.

استفاده از داروهای ضد التهابی مانند ایبوبروفن نیز می‌تواند باعث کاهش درد شود.

تخلیه کردن شیر پستان به صورت روزانه نیز می‌تواند تسکین دهنده درد باشد.

زنان اغلب از عفونت سینه رنج می برند. اغلب، ماستیت یا آبسه است. اما کاشت پروتز سینه نیز می تواند منشا این مشکل باشد.

مانند هر قسمت دیگر از بدن انسان، سینه نیز می تواند مستعد ابتلا به عفونت باشد. ورم پستان (عفونت پستان) یا نفاس است (یعنی در دوران شیردهی زن رخ می دهد) یا غیر نفاس. دسته اول شایع ترین شکل است و ۸۶ درصد موارد ورم پستان را تشکیل می دهد. یک درمان ساده آنتی بیوتیکی اغلب عفونت را از بین می برد. آبسه‌های پستان که کمتر دیده می‌شوند، با استفاده از پنکچر آسپیراسیون همراه با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند. در نهایت، عفونت سینه با پروتز سینه نیاز به جراحی دارد.

ورم پستان نفاس

۱۰ تا ۲۰ درصد زنان شیرده به ورم پستان پس از زایمان مبتلا هستند. این عفونت معمولاً فقط یک سینه را درگیر می کند و با ظاهر شدن درد، قرمزی، تورم سینه و گاهی حالت تب مشخص می شود. درمان آنتی بیوتیکی (مانند آموکسی سیلین/کلاوولانات) به مدت یک تا دو هفته برای درمان این عفونت کافی است. تخلیه سینه با شیردهی یا دستگاهی (پمپ سینه) باید حفظ شود.

ورم پستان غیر نفاس

این نوع ورم پستان عمدتاً پس از یک عمل جراحی، جراحی پلاستیک (کوچک کردن سینه) یا در یک زمینه انکولوژیک (به عنوان مثال در حین برداشتن تومور) رخ می دهد. علائم مشابه علائم ورم پستان نفاس است اما حالت تب بیشتر است. اگر آنتی بیوتیک ها به طور معمول موفق به سرکوب التهاب شوند، در صورت تکامل نامطلوب، نمونه بافتی گرفته می شود تا میکروب مسئول عفونت برجسته شود.

تصویربرداری جردن بهترین مرکز ماموگرافی در تهران  با ارائه خدمات ماموگرافی، ماموگرافی دیجیتال و۳ بعدی و ماموگرافی هالوژیک، سونوگرافی سینه و بیوپسی در خدمت شما عزیزان میباشد.

سرطان سینه التهابی

در مورد ورم پستان یا آبسه، پزشک ابتدا اطمینان حاصل می کند که فرضیه سرطان سینه التهابی رد شده است. در واقع، از آنجایی که جنبه بالینی این سرطان شبیه به علل عفونی است، بنابراین لازم است این احتمال را رد کرد. این نوع سرطان عمدتاً در صورتی که آنتی بیوتیک درمانی مؤثر واقع نشده باشد یا در حین آبسه در زنی که هیچ فاکتور خطری ندارد، جستجو می شود. سپس یک سری معاینات (ماموگرافی، ام آر آی، بیوپسی و غیره) تشخیص را ممکن می سازد.

عفونت پروتز سینه

در زمینه انکولوژیک، عفونت پروتز سینه می تواند در ۵۰ درصد موارد رخ دهد. از سوی دیگر، به ندرت در شرایط دیگر خود را نشان می دهد. جراحی باعث برداشتن و جایگزینی پروتز می شود. علاوه بر این، یک نمونه میکروبیولوژیکی برای تجویز یک درمان آنتی بیوتیکی برای میکروب مسئول عفونت گرفته می شود.

آبسه سینه

از آنجایی که علائم آبسه شبیه ورم پستان است، سونوگرافی تشخیص را تایید می کند و مستقیماً به سوراخ کردن-آسپیراسیون آبسه ادامه می دهد. سپس تجزیه و تحلیل چرک به منظور تجویز مناسب ترین درمان آنتی بیوتیکی انجام می شود. با این حال، اگر آبسه خیلی بزرگ باشد، ممکن است جراحی در نظر گرفته شود.

عوامل خطر اصلی برای آبسه نفاس، غرق شدن شیر یا تخلیه ضعیف آن است. به نظر می رسد سن مادر (بیش از ۳۰ سال)، اولیه بودن (اولین فرزند) یا زایمان بعد از ۴۱ هفته بارداری نیز در ظاهر آبسه نقش داشته باشد. در مورد شکل غیر نفاس، مصرف دخانیات، چاقی یا حتی سوراخ کردن نوک پستان می‌تواند بر آن تأثیر بگذارد.

آبسه پستان تشکیل یک مجموعه چرکی (انباشته شدن چرک) در غده پستانی یا بافت اطراف غده است. آبسه اغلب ناشی از عفونت استافیلوکوکوس اورئوس است. این عفونت می تواند ناشی از عوارض مختلف شیردهی باشد:

اغلب، ورم پستان عفونی درمان نشده یا بد درمان شده (درناژ ناقص پستان، آنتی بیوتیک نامناسب یا درمان کوتاه مدت)؛

یک شکاف فوق عفونی که نقطه ورود میکروب های بیماری زا است.

به لطف مدیریت خوب ورم پستان، خوشبختانه آبسه پستان یک آسیب شناسی نادر باقی مانده است و تنها ۰٫۱ درصد از مادران شیرده را تحت تاثیر قرار می دهد.

علائم آبسه سینه چیست؟

آبسه پستان با علائم بسیار خاص ظاهر می شود:

وجود یک توده گرم، سخت، کاملاً مشخص و گرم در سینه؛

درد شدید ضربان دار، افزایش در هنگام لمس؛

سینه متورم و متورم با رنگ قرمز در ناحیه آسیب دیده، گاهی اوقات با ناحیه مرکزی کم رنگ تر. در ابتدا پوست براق می شود، سپس پوست می تواند پوست کنده شود، یا حتی ترک بخورد و اجازه دهد چرک بیرون بیاید.

تب.

در مواجهه با این علائم، مهم است که در اسرع وقت مشورت کنید.

چگونه آبسه سینه را تشخیص دهیم؟

علاوه بر معاینه بالینی، معمولاً سونوگرافی برای تأیید تشخیص آبسه پستان، اندازه گیری آبسه و تعیین محل آن انجام می شود. این عناصر برای انتخاب درمان بسیار مهم هستند.

بیشتربدانید:ام آر آی چیست؟ – حاملگی خارخ از رحم سونوگرافی تشخیص جنسیتترشح پستان

چگونه آبسه سینه را درمان کنیم؟

آبسه پستان را نمی توان به تنهایی جذب کرد و نه با یک درمان “طبیعی”. این یک اورژانس پزشکی است که برای جلوگیری از سپسیس، یک عارضه جدی، نیاز به درمان سریع دارد. این درمان چندگانه است:

درمان ضد درد ضد التهابی

یک درمان ضد درد ضد التهابی سازگار با شیردهی، به منظور تسکین درد.

درمان آنتی بیوتیکی

درمان آنتی بیوتیکی (ترکیب آموکسی سیلین/کلاوولانیک اسید، اریترومایسین یا کلیندامایسین) به صورت سیستمیک به مدت حداقل ۱۴ روز به منظور از بین بردن میکروب مورد نظر. این درمان را می توان با توجه به نتایج آنالیز باکتریایی مایع سوراخ شده تطبیق داد.

سوراخ کردن – آسپیراسیون چرک

سوراخ کردن- آسپیراسیون چرک و نیز با استفاده از سوزن برای تخلیه آبسه. این عمل تحت بی حسی موضعی و تحت کنترل اولتراسوند انجام می شود. هنگامی که چرک به طور کامل تخلیه شد، یک محلول ایزوتونیک (محلول نمکی استریل) برای تمیز کردن آبسه انجام می شود، سپس یک پانسمان برای جذب چرک اعمال می شود.

اغلب لازم است این سوراخ را چندین بار (به طور متوسط ​​۲ تا ۳ بار) تکرار کنید تا به تحلیل کامل آبسه برسیم. غیر تهاجمی (و در نتیجه احتمال آسیب کمتر به غده پستانی)، عدم ایجاد اسکارهای ناخوشایند و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان (و در نتیجه عدم جدایی مادر از نوزاد)، پانکچر-آسپیراسیون با هدایت اولتراسوند، درمان اولین هدف آبسه پستان است.

نصب زهکشی

در صورت وجود آبسه با قطر بیش از ۳ سانتی متر، می توان برای انجام شستشوی روزانه، یک درن از راه پوست زیر سونوگرافی قرار داد.

زهکشی جراحی

در صورت عدم موفقیت پانکچر-آسپیراسیون با هدایت اولتراسوند (چرک بسیار چسبناک، آبسه سپتات، تعداد سوراخ‌های زیاد، درد بسیار قابل توجه و غیره)، آبسه بزرگ یا عمیق یا آبسه عود کننده یا مزمن، جراحی درناژ ضروری است.

پس از برش پوست تحت بیهوشی موضعی یا عمومی، جراح پوسته آبسه را با انگشت خود خراش می دهد تا اکثریت سلول ها (ریز آبسه های واقع در اطراف) را خارج کند. سپس قبل از نصب یک دستگاه زهکشی (فتیله گاز یا تیغه پلاستیکی قابل انعطاف) ناحیه را با محلول ضد عفونی کننده آبیاری می کند تا مایعات مختلف (چرک، خون) را در طول انجام فرآیند بهبودی تخلیه کند و نیز آبسه را باز نگه دارد.

این برای به دست آوردن شفای تدریجی، از درون به بیرون، و جلوگیری از عود مهم است. مراقبت های خاص روزانه ارائه می شود و مسکن هم تجویز می شود.

آیا می توان با آبسه سینه به شیردهی ادامه داد؟

با توجه به سازگاری آنتی بیوتیک های تجویز شده با شیردهی، مادر می تواند با سینه سالم به شیردهی ادامه دهد. در سینه آسیب دیده، اگر آبسه پری آرئولار نباشد، به عبارت دیگر اگر دهان نوزاد خیلی نزدیک به محل سوراخ نباشد، ادامه شیردهی امکان پذیر است. شیر مادر به طور کلی عاری از میکروب های بیماری زا است.

مادر به سادگی اطمینان حاصل می کند که قبل و بعد از شیر دادن دست های خود را به خوبی بشویید و در حین شیردهی یک کمپرس استریل روی محل سوراخ قرار دهد تا نوزاد با چرک آن تماس پیدا نکند. اگر شیردهی بیش از حد دردناک باشد، مادر می‌تواند در حین بهبودی بیمار از سینه‌پمپ استفاده کند تا از گرفتگی که می‌تواند باعث تداوم آبسه شود، جلوگیری کند.

درمانهای خانگی

فرد می تواند از انواع درمان های خانگی برای به حداقل رساندن درد و ناراحتی ناشی از عفونت استفاده کند.

درمان های خانگی عبارتند از:

مسکن های بدون نسخه همانند استامینوفن و یا ایبوپروفن مصرف کنید.

مایعات بسیار فراوان بنوشید و تا حد امکان استراحت کنید.

لباس های گشاد بپوشید و از پوشیدن سوتین های تنگ خودداری کنید.

اگر عفونت پستان به دلیل شیردهی  مادر باشد، اقدامات زیر برای کاهش ناراحتی و همچنین به حداقل رساندن احتمال بازگشت عفونت توصیه می شود:

به شیردهی ادامه دهید مگر اینکه پزشک دستور دیگری بدهد. یک زن عفونت را به نوزاد منتقل نمی کند.

هنگام شیردهی ابتدا از سینه عفونی استفاده کنید تا از خالی شدن آن مطمئن شوید. با این حال، اگر باعث درد بیش از حد شود، زن می تواند از سینه مخالف شروع کند. سپس می‌توانید به سینه آسیب‌دیده بروید، زمانی که حرکت مکیدن کودک ممکن است ملایم‌تر باشد.

کمپرس گرم و مرطوب را روی سینه دردناک قرار دهید.

سعی کنید در دوران شیردهی موقعیت های مختلفی را در نظر بگیرید تا پستان تخلیه شود. مشاور شیردهی گاهی اوقات می‌تواند به شناسایی موقعیت‌های بدن جایگزین یا راه‌های دیگر برای آسان‌تر کردن شیردهی کمک کند.

نواحی از سینه را که در هنگام شیردهی احساس سختی می کنند با فشار ملایم ماساژ دهید. این ماساژ می تواند به جلوگیری از گرفتگی مجرا کمک کند.

اگر علائم فرد با آنتی بیوتیک ها و درمان های بدون نسخه بهبود نیافت، باید با پزشک مشورت کند.

همچنین در صورت ظاهر شدن علائم کشش قرمز رنگ که از سینه منشا گرفته و تا زیر بغل امتداد می یابد و یا در شیر مادر خون یا چرک وجود دارد، باید با پزشک مشورت کرد.

پیش بینی

عفونت پستان می تواند به دلیل شیردهی رخ دهد یا می تواند در نتیجه آسیب یا آسیب به سینه باشد.

اگر مشکوک به عفونت هستید، باید به دکتری مراجعه کنید که بتواند آنتی بیوتیک تجویز کند یا آبسه را تخلیه کند.

M/عفونت پستان

ورم پستان چیست؟

اصطلاح ماستیت نشان دهنده التهاب بافت پستان است. اصطلاح “التهاب پستان” نیز گاهی اوقات به جای ماستیت استفاده می شود. ورم پستان می تواند در اثر عفونت ایجاد شود یا می تواند بدون عفونت ایجاد شود. ورم پستان، را می توان به عنوان ورم پستانی که در دوران شیردهی رخ می دهد یا با شیردهی ارتباطی ندارد، مشاهده کرد. ورم پستان در دوران شیردهی ورم پستان شیردهی نامیده می شود. ورم پستان غیر مرتبط با دوران شیردهی ورم پستان غیر شیردهی نامیده می شود. ورم پستان که با ورم پستان شیردهی همراه است، التهاب پستان است که در اثر نفوذ باکتری های دهان نوزاد به مجاری شیر سینه از طریق نوک پستان در دوران شیردهی و تکثیر باکتری در آنجا ایجاد می شود. این بیماری خود را با درد، قرمزی، تورم و به طور کلی افزایش دمای بدن در سینه نشان می دهد. در ورم پستان غیرمرتبط با شیردهی، علائم یکسان است. ارتباط این نوع ورم پستان با سیگار کشیدن ثابت شده است. به عبارت دیگر، افراد سیگاری در معرض خطر ورم پستان هستند که بدون شیردهی ایجاد می شود. هر دو ورم پستان منجر به ورم پستان حاد می شوند. به عبارت دیگر، این نوع ورم پستان به عنوان ورم پستان حاد طبقه بندی می شود. باید آنها را از ورم پستان گرانولوماتوز مزمن تشخیص داد. زیرا درمان این دو نوع ورم پستان کاملاً متفاوت است. ورم پستان در صورت عدم درمان به آبسه پستان تبدیل می شود. وقتی با ورم پستان یا ورم پستان حاد مواجه می شویم، باید آن را از سرطان سینه تشخیص دهیم. به عبارت دیگر، این مهم است که ابتدا احتمال سرطان سینه را رد کرده و سپس به درمان ورم پستان روی آوریم.

چه چیزی باعث ورم پستان می شود؟

ورم پستان که در دوران شیردهی ایجاد می شود، معمولاً به دلیل ایجاد ترک در نوک پستان و ورود باکتری ها از طریق این شکاف ها ایجاد می شود. منبع باکتری ممکن است به شکل فلور دهان کودک یا آلودگی از بیرون باشد. باکتری هایی که وارد مجاری شیر می شوند در اینجا شروع به تکثیر می کنند. تخلیه ناکافی سینه نیز یک علت است. بنابراین، شیر دادن مکرر یا تخلیه سینه برای جلوگیری از ایجاد ورم پستان بسیار توصیه می شود. یکی دیگر از عوامل تحریک نوک پستان می تواند دستمال کاغذی باشد که برای پاک کردن نوک پستان استفاده می شود. اگر این کاغذها ساختار آلرژیک داشته باشند می توانند باعث ایجاد ترک در نوک پستان شوند. باکتری های تکثیر شونده عبارتند از: استافیلوکوک و استرپتوکوک. معمولا عفونت های استرپتوکوک دو طرفه هستند. در التهاب‌های پستانی غیرمرتبط با شیردهی، عوامل عفونی ممکن است از عفونت در پوست غده پستانی ناشی از کیست موجود در پستان ایجاد شود. علاوه بر این، مطالعات زیادی منتشر شده است که نشان می دهد این موارد در افراد سیگاری شایع تر است. با این حال، اگر بیماری درمان نشود، در برخی موارد، هیچ میکروارگانیسمی نمی تواند در مایعات تخلیه شده از آبسه های در حال توسعه پستان تولید شود. به عبارت دیگر، این به ما نشان می دهد که ورم پستان می تواند بدون عفونت ایجاد شود.

بیشتر بدانید:مرکز سونوگرافی سینهتفاوت بین کیست سینه و تومورسونوگرافی در منزلبهترین زمان سونوگرافی پستان

علائم ماستیت چیست؟

علائم ماستیت یا ورم پستان ابتدا در سینه در سمت آسیب دیده ظاهر می شود. در عفونت سینه ناشی از استرپتوکوک، این علائم در هر دو پستان دیده می شود. درد، تورم، افزایش دما در سینه، التهاب زرد از نوک سینه و تب بالا از علائم اصلی این علائم هستند. هنگام معاینه پستان، ناحیه قرمز شده ای دیده می شود که هنگام فشار دادن روی آن دردناک است. تورم غیر طبیعی در این ناحیه باید “آبسه سینه” را به ذهن متبادر کند. اختلاف دمای دو سینه در بیمار یکی از علائم ورم پستان است. سینه مبتلا به ورم پستان ممکن است گرمتر، قرمزتر و متورم تر از سینه دیگر به نظر برسد. یکی از شایع ترین شکایات بیمار ناتوانی در شیر دادن به نوزاد است. این رویداد یا در نتیجه فرو افتادن آناتومیک نوک پستان یا درد بیمار به دلیل عفونت پستان است. اگر این علائم در شش هفته اول پس از تولد در مادرانی که نمی توانند به طور مکرر شیر بدهند یا سینه های خود را خالی کنند، رخ دهد، ممکن است ورم پستان یا آبسه پستان ذکر شود. اما ورم پستان در خانمی که ربطی به شیردهی ندارد، یعنی شیر نمی دهد نیز دیده می شود. علائم تقریباً یکسان است.

درمان ورم پستان

درمان ورم پستان ممکن است با توجه به درجه بیماری متفاوت باشد. بیمار معمولاً با آنتی بیوتیک های موثر علیه استرپتوکوک و استافیلوکوک شروع می شود. این درمان باید با مسکن ها و داروهای تب بر حمایت شود. در صورت امکان کشت و آنتی بیوگرام، می توان با توجه به نتایج، آنتی بیوتیک را شروع کرد. در برخی از ورم پستان های تاخیری یا کسانی که به آنتی بیوتیک های خوراکی مقاوم هستند، ممکن است نیاز به بستری شدن بیمار باشد. در طول این درمان، آنتی بیوتیک ها باید به صورت داخل وریدی تجویز شوند. اگر آبسه پستان ایجاد شود، آبسه باید به سرعت تخلیه شود و از دیواره آبسه کشت داده شود.

در نتیجه مطالعه آنتی بیوگرام، ممکن است نیاز به تغییر آنتی بیوتیک موثر در برابر میکروارگانیسم تولید مثل شود. ترجیح داده می شود که بیماران در طول این درمان به شیردهی ادامه دهند. با این حال، در عفونت‌های استافیلوکوک و استرپتوکوک پیشرفته، ممکن است به کودک آنتی‌بیوتیک داده شود. در این مرحله، جراح سینه بیمار باید تصمیم بگیرد که آیا کودک باید از آنتی بیوتیک استفاده کند یا خیر. اگر او نتواند به شیردهی ادامه دهد، تخلیه مکرر پستان توصیه می شود. قطع شیردهی یا عدم تخلیه سینه ممکن است درمان ورم پستان را بی اثر کند.

بیشتر بدانید:توموسنتز سینهبیوپسی سینهبیوپسی هسته سوزنی سینهبیوپسی پستان

سوالات متداول

برای جلوگیری از ورم پستان چه باید کرد؟

برای جلوگیری از ورم پستان در دوران شیردهی تا حد امکان، رعایت برخی اقدامات بهداشتی ضروری است. با این حال، به دلیل ساختار سینه، ورم پستان یا آبسه پستان ممکن است همچنان ایجاد شود، حتی اگر تمام اقدامات احتیاطی انجام شده باشد. اینکه نوک پستان در ساختار آناتومیک مناسبی برای گرفتن نوزاد با دهان نیست یکی از این موقعیت هاست. اگر نوک پستان به سمت داخل چرخانده شود، یا خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد، هنگام بردن نوک پستان به دهان کودک، ضربه‌ای وارد می‌کند. این ریز تروماهای مداوم باعث ایجاد زخم و ترک در نوک پستان می شود، به خصوص در ۶-۷ هفته اول پس از تولد. باکتری های موجود در فلور دهان نوزاد از طریق این زخم ها و ترک ها وارد می شوند و در مجاری شیر و سایر قسمت های بافت پستان شروع به تولید مثل می کنند. به خصوص استافیلوکوک ها و استرپتوکوک ها تکثیر می شوند و باعث التهاب و آبسه سینه می شوند.

حتی اگر مادر هیچ ناهنجاری در نوک سینه نداشته باشد، ممکن است به دلیل عوامل دیگر عفونت در اینجا ایجاد شود. یکی از مهم ترین راه های پیشگیری از ورم پستان و آبسه سینه تمیز نگه داشتن نوک پستان است. برای این کار کافی است قبل و بعد از هر تغذیه نوک پستان را با یک پد پنبه ای تمیز مرطوب شده با “آب گرم جوشیده” پاک کنید. همچنین نیازی به دارو نیست. علاوه بر این، این دارو حتی ممکن است ناخوشایند باشد زیرا به طور مداوم به نوزاد منتقل می شود. مسئله مهم دیگر شیردهی مکرر یا تخلیه سینه است. شیر در سینه‌ای که شیرده نیست و کاملاً تخلیه نمی‌شود جمع می‌شود و شیر انباشته شده بستر مناسبی برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کند. به عبارت دیگر، هر چه شیر کمتر انباشته شود، ورم پستان، ورم پستان یا آبسه پستان کمتر ایجاد می شود. استفاده از کمپرس گرم روی سینه نیز ممکن است تسکین دهنده باشد، اما هیچ مطالعه مبتنی بر شواهد مبنی بر جلوگیری از ورم پستان وجود ندارد. علاوه بر این، نمی توان گفت که ماساژ سینه نیز بسیار مفید است. در نتیجه؛ می توان گفت تمیز نگه داشتن نوک سینه و همچنین شیر دادن مکرر یا تخلیه سینه با بخار از مهم ترین عوامل جلوگیری از ایجاد ورم پستان است.

در ورم پستان غیر مرتبط با شیردهی؛ از نظر محافظت، تمیز نگه داشتن نوک پستان و اهمیت دادن به بهداشت حرف اول را می زند. مهم است که هر زخم در پستان به طور کامل درمان شود، به خصوص در زخم های نزدیک به نوک پستان، درمان را در پیشگیری از ورم پستان و آبسه پستان به تاخیر نیندازید. مطالعات زیادی وجود دارد که نشان می دهد سیگار باعث التهاب سینه و آبسه سینه می شود. بنابراین محدودیت مصرف دخانیات می تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در نظر گرفته شود.

آیا درمان های طبیعی برای ورم پستان وجود دارد؟

گزارش شده است که ویتامین E، ویتامین A و بتاکاروتن ممکن است در پیشگیری یا درمان ورم پستان موثر باشند. به ویژه ویتامین E در این زمینه موثرتر نشان داده شده است. بنابراین مصرف غذاهای غنی از این ویتامین در دوران شیردهی می تواند به پیشگیری از ورم پستان کمک کند. پس از ایجاد ورم پستان، ویتامین E را می توان به عنوان نگهدارنده برای جلوگیری از عود حتی پس از پایان درمان استفاده کرد. ممکن است مصرف غذاهای طبیعی حاوی ویتامین E یا مصرف آنها به صورت قرص توصیه شود. می توان مواد غذایی اصلی حاوی ویتامین E را به شرح زیر فهرست کرد: روغن فندق، روغن زیتون، فندق، بادام، گردو، تخمه آفتابگردان، اسفناج، شاهی، جعفری، کاهو، کرفس، کلم، کلم بروکلی، مرغ، آنچوی، سالمون، ماهی خال مخالی، ساردین ماهی تن. .

ورم پستان چند روز از بین می رود؟

ورم پستان در عرض ۱۴-۷ روز بهبود می یابد، مشروط بر اینکه درمان مناسب انجام شود. در ورم پستان همراه با شیردهی، تخلیه مداوم پستان و تمیز نگه داشتن آن و همچنین طولانی شدن درمان آنتی بیوتیکی تا ۱۴ روز در پیشگیری از التهاب مکرر پستان و آبسه پستان مهم است. در طول درمان، بیمار باید تحت نظر باشد و از نظر ایجاد آبسه تحت نظر باشد. در صورت ایجاد آبسه، تورم و درد شدید در محل خاصی از بیمار رخ می دهد. قرمزی پوست روی تورم قابل توجه است. هنگام فشار دادن روی آن احساس درد شدید می کند. اگر در طول درمان آبسه ایجاد شود، درمان طولانی می شود. پس از مشخص شدن آبسه، تخلیه سریع آبسه با یک برش بزرگ یا با سرنگ ضروری است و این عمل باید به اندازه کافی انجام شود. سپس درمان تا بسته شدن حفره آبسه با پانسمان های مداوم ادامه می یابد. آنتی بیوتیک را می توان با توجه به میکروارگانیسم رشد یافته در کشت های گرفته شده از اینجا تغییر داد. در چنین حالتی طبعاً درمان طولانی خواهد شد. گاهی اوقات، درمان آبسه را می توان به مدت ۲۰٫۲۵ روز یا تا یک ماه مشاهده کرد. با این حال، به طور خلاصه; با درمان مناسب آنتی بیوتیکی و اقدامات احتیاطی، درمان ورم پستان در عرض ۷ تا ۱۴ روز کامل می شود.

آیا ورم پستان باعث تب می شود؟

هنگامی که به علائم عمومی التهاب نگاه می کنیم، اینها هستند. درد، تب، تورم و قرمزی را می بینیم. این قبلاً دانش کلاسیک است. در حالی که ورم پستان به شکل ماستیت یا آبسه پستان نیز می باشد، در نهایت یک التهاب است. یعنی در زمان ورم پستان احتمال تب بالا زیاد است. این تب می تواند از ۳۸٫۵ درجه سانتیگراد تا ۴۰ درجه سانتیگراد افزایش یابد. پس از تنظیم درمان و ایجاد شرایط بهداشتی لازم، کاهش در این پارامتر شروع به مشاهده می شود. به طور خاص، نتایج خوبی با درمان آنتی بیوتیکی و استفاده از داروهای ضد درد و تب کاهش می یابد. علاوه بر درمان کلاسیک، در صورت بالا بودن تب ممکن است به درمان های خنک کننده نیز نیاز باشد که در نتیجه درمان به مدت ۷ تا ۱۴ روز مشاهده می شود که تب کاهش یافته و حساسیت سینه بهبود می یابد. اگر تبی وجود داشته باشد که طی چند روز کاهش نیابد، باید آبسه پستان به ذهن متبادر شود و معاینه در آن جهت انجام شود. اگر با وجود عدم تشخیص آبسه، تب همچنان بالا می‌رود، باید منبع عفونت دوم در بیمار بررسی شود.

بیشتر بدانید:انواع سونوگرافیتفاوت بین کیست سینه و توموردکتر ماموگرافی

آیا با ورم پستان می توان از سینه شیر داد؟

وقتی به محتوای درمان ورم پستان نگاه می کنیم. می بینیم که ادامه دادن شیردهی یا تخلیه مکرر پستان بخشی از درمان است. زیرا در صورت تخلیه نشدن سینه یا قطع شیردهی، شیر در مجاری شیر جمع می شود و این محیط محل رشد باکتری ها می شود. بنابراین، عفونت تسریع می شود. باکتری ها در شیر انباشته شده راحت تر تکثیر می شوند. بنابراین در بیمار مبتلا به ورم پستان علاوه بر درمان آنتی بیوتیکی و ضد التهابی، از بیماران خواسته می شود که شیردهی خود را ادامه داده و به طور مکرر به نوزاد خود شیر دهند. اگر او نتواند شیر بدهد، گفته می شود که باید مرتباً سینه را با یک پف بخار تخلیه کند. البته در کنار این موارد رعایت نکات بهداشتی و تمیز نگه داشتن نوک پستان برای بیمار ضروری است. در صورت آبسه پستان، علاوه بر تخلیه آبسه، آنتی بیوتیک و داروهای مسکن و ضد التهاب مناسب نیز تجویز شود. همچنین شیر دادن یا تخلیه مکرر سینه توصیه می شود. یعنی در طول درمان آبسه پستان شیردهی باید ادامه یابد. در برخی موارد، این موضوع بحث برانگیز است که آنتی بیوتیک نیز باید به نوزاد داده شود. با این حال، باید مراقب بود که آنتی بیوتیک های داده شده به مادر برای گروه سنی نوزاد مضر نباشد.

آیا با ورم پستان شیر از سینه می آید؟

در فردی که ورم پستان یا آبسه سینه دارد، شیر از پستان ادامه می یابد. در واقع، برعکس، تغذیه با شیر مادر در طول درمان تشویق می شود. زیرا تخلیه مکرر پستان با خروج باکتری ها به محیط خارجی به درمان کمک می کند. اگر در داخل شیر تجمع یافته باشد، باکتری ها می توانند راحت تر تکثیر شوند. به طور معمول، وجود عفونت پستان مانع از تولید و ترشح شیر از نوک پستان نمی شود. با این حال، اگر ضایعه یا پوسته سفت روی سرپستانک وجود داشته باشد که بتواند از خروج شیر جلوگیری کند، می تواند از خروج مکانیکی شیر جلوگیری کند. یا اگر بیمار در ناحیه سینه درد زیادی داشته باشد، نگه داشتن نوک سینه برای نوزاد امکان پذیر نخواهد بود. زیرا مادر مدام نوک سینه را از نوزاد می کشد. در این صورت ممکن است نتواند شیر بدهد. پس از تجویز دوزهای بالاتر مسکن و تسکین درد، شیردهی انجام می شود. به عنوان یک رویکرد اشتباه در درمان، در صورت قطع شیردهی، عدم شیردهی به مدت چند روز ممکن است از تولید شیر جلوگیری کرده و باعث از شیر گرفتن سینه شود. لازم به ذکر است که قطع شیردهی در هیچ زمانی در طول درمان توصیه نمی شود. اگر سطح درد خیلی زیاد باشد، تخلیه سینه با اسپری برای پوشاندن نوک سینه عمل کمتری دردناک خواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری