021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

عفونت پستان

یکی از عفونت‌های رایج در زنان عفونت پستان است. ایجاد شدن عفونت در پستان باعث اختلالاتی نظیر تورم، قرمزی چشم، افزایش دمای پستان و… را به همراه دارد. اگر عفونت در پستان درمان نشود این عفونت به مرور زمان بیشتر می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود که عفونت باعث التهاب‌های دردناک و مشکلاتی در شیردهی پستان شود. بیشتر عفونت‌های پستان در ۳ ماه پس از زایمان اتفاق می‌افتد. علت اصلی عفونت پستان نوعی از سرطان نادر است که ایجاد کننده التهاب است. مراجعه به موقع پزشک برای درمان عفونت پستان یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین علل ایجاد آبسه است.

مراجعه کردن برای درمان ماستیت پستان اگر در همان روزهای اولیه بیماری انجام شود می‌تواند روند بهبودی و درمان کردن بیماری سرعت بیشتری بگیرد و به نوعی از ایجاد مشکلاتی مانند آبسه در پستان جلوگیری می‌شود.

علامت‌های عفونت پستان

عفونت پستان مانند هر بیماری دیگری خود را با علائم و نشانه‌‌های گوناگونی نشان می‌دهد. از اصلی‌ترین علامت‌های عفونت پستان می‌توان به قرمزی، احساس درد و همچنین تورم در ناحیه پستان اشاره کرد.

راه‌های تشخیص عفونت پستان

راه‌های مختلفی برای تشخیص وجود عفونت در پستان وجود دارد که از جمله راه‌های تشخیص آن می‌توان به خودآزمایی یا همان معاینه فیزیکی پستان اشاره کرد.

راه دیگر مراجعه به پزشک و معاینه با استفاده از سونوگرافی است. معاینه با سونوگرافی یکی از مطمعن‌ترین راه‌ها برای تشخیص زود هنگام عفونت پستان است. مراجعه به پزشک و انجام آزمایش‌های رایج یکی از بهترین و اصلی‌ترین روش برای تشخیص عفونت پستان است.

گرفتن کشت از ترشحات پستان یکی دیگر از راه‌های تشخیصی  ارگانیسمی

عفونت پستان است.

آبسته پستان چیست؟

عفونت پیشرفته پستان را آبسه پستان می‌گویند. اگر عفونت پستان در همان ابتدا درمان نشود، این امکان وجود دارد که با گذشت زمان آبسه پستان به وجود آید. آبسه در پستان باعث به وجود آمدن توده‌های چرکی می‌کند. در صورتی که یک یا هر دو عفونت پستان دچار آبسه شود نیاز است که تخلیه انجام شود.

از جمله علامت‌های آبسته پستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • وجود توده‌های قابل لمس که با شیردهی هم از بین نمی‌رود.
 • پیشرفت بیماری در طول زمان
 • احساس درد عمیق در پستان
 • تب مقاوم و ماندگار
 • عدم بهبود یافتن بیماری در مدت زمان ۴۸ تا ۷۲ ساعت
 • توده‌های موجود در پستان قابلیت حرکت دارند
 • و…

چه زمانی باید برای عفونت به پزشک مراجعه کرد؟

مراجعه کردن به پزشک برای عفونت اگر در همان ابتدای کار به وجود آمدن عفونت انجام نشود حتما مشکلات مختلفی را برای شما به وجود خواهد آورد، در ادامه شرایطی را بیان خواهیم کرد تا با نمایان شدن آن حتما به پزشک مراجعه کنید.

 • احساس توده در پستان
 • ترشح غیر طبیعی از نوک پستان
 • ترشح چرک از نوک سینه
 • تب زیاد و مقاوم
 • قرمزی و تورم
 • وجود درد زیاد در پستان‌ها
 • تهوع و استفراغ
 • گیجی و غش

ماستیت گرانولوماتوز چیست؟

ماستیت گرانولوماتوز به عنوان یکی از ضایعات التهابی گرانولوماتوز پستان شناخته می‌شود. این نوع بیماری امکان دارد که بر اثر سل، سیفیلیس یا تزریق سیلیکون باشد. ماستیت یک بیماری عفونتی است، با این که این بیماری با سرطان پستان مشابهت‌های زیادی دارد اما بیماری ماستیت یک بیماری خوشخیم است که به راحتی قابل درمان است.

درمان عفونت پستان به چه صورتی است؟

عفونت پستان یا همان ماستیت به دو صورت ساده و مزمن احتمال دارد پیش بیاید. روش درمانی ماستیت ساده با ماستیت مزمن متفاوت است.

درمان عفونت پستان ساده

اگر میزان عفونت کم باشد یا عفونت بدون آبسه باشد، پزشک با تجویز آنتی بیوتیک‌های خوراکی اقدام به درمان عفونت ساده پستان می‌کند. البته توجه داشته باشید که مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند عوارض مختلفی با خود به همراه داشته باشد به همین دلیل پیشنهاد می‌شود به هیچ عنوان اقدام به مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک برای درمان ماستیت ساده نکنید.

درمان عفونت پستان مزمن

در صورتی که عفونت پستان از نوع مزمن باشد یا آن که خانم در دوران غیر شیردهی قرار داشته باشد، روند درمانی ماستیت پیچیده‌تر خواهد بود. عموما عفونت‌های ماستیت مزمن مقاومت بسیار بالاتری نسبت به آنتی بیوتیک‌ها دارند. عموما بهترین درمانی که برای ماستیت مزمن وجود دارد دناژ یا همان تخلیه کردن است. توجه داشته باشید که برای درمان ماستیت مزمن نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود دارد.

عوارض عفونت پستان چیست؟

اصلی‌ترین عارضه ماستیت را می‌توان آبسه در نظر گرفت. درمان نکردن عفونت پستان می‌تواند ایجاد کننده آبسه باشد. در صورتی که ماستیت به اندازه‌ای شدید شود که آبسه به وجود آید پزشک امکان دارد با روش جراحی اقدام به خارج سازی ناحیه عفونت کند. این نوع جراحی هیچ گونه عارضه خاصی را برای مادران در دوران شیردهی ایجاد نمی‌کند.  

عفونت پستان در چه افرادی بیشتر دیده می‌شود؟

اغلب در بین خانم‌های باردار و شیرده شایع است اما در به غیر از این افراد به صورت ماستیت پری داکتال و یا ماستیت گرانولوماتو دیده می‌شود که نسبتا نادر است و معمولا در خانم‌هایی که دخانیات مصرف می‌کنند بیشتر دیده می‌شود.

آبسه پستان چگونه به وجود می‌آید؟

در افرادی که زمینه عفونت‌های پستانی دارند حفره حاوی چرک ممکن است ایجاد شود که همان آبسه پستان است.

درمان آبسه پستان به چه صورتی است؟

آبسه‌ها باید تخلیه شوند. تخلیه و شستشوی مکرر زیر هدایت سونوگرافی بهترین روش درمان است البته آنتی بیوتیک خوراکی هم تجویز می‌شود. میزان موفقیت این روش با یک بار آسپیراسیون در آبسه‌‌های زیر ۳ سانتی متر تقریبا ۹۰% است.

 در چه مواردی آبسه باید جراحی شود؟

 زمانی که شستشو و تخلیه با هدایت سونوگرافی ناموفق باشد و بهبود حاصل نشود و در مواردی که پوست روی آبسه از بین برود جراحی لازم می‌شود.

آیا سرطان می‌تواند علت عفونت باشد؟

گونه خاصی از سرطان پستان وجود دارد که سرطان التهابی نامیده می‌شود و شباهت زیادی به عفونت پستان دارد. به همین دلیل در عفونت‌های که مقاوم به درمان است نمونه برداری ضرورت دارد.

آیا بروز آبسه و عفونت‌های پستانی خطر بروز سرطان پستان را افزایش می‌دهد؟

اگر آبسه و عفونت از ابتدا سرطان التهابی نباشند خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی‌دهند.

درمان آبسه پستان در خانم‌های شیرده چیست؟

تفاوت عمده و خاصی با درمان در خانم‌های غیر شیرده ندارد و حتی تاکید می‌شود که شیردهی ادامه یابد تا شیر پستان ها تخلیه شوند.

مراقبت‌های فردی در زمان عفونت پستان

در زمانی که به عفونت پستان دچار شده‌ایم برخی از مراقبت‌های فردی می‌تواند کمک کننده و تسکین دهنده وضعیت باشد.

استفاده از کمپرس آب گرم می‌تواند درد ناشی از عفونت را تا میزان قابل قبولی کاهش دهد و همچنین می‌تواند کمک کننده به شیردهی باشد.

استفاده کردن از حوله گرم و مرطوب نیز می‌تواند درد ناشی از عفونت را کاهش دهد.

استفاده از داروهای ضد التهابی مانند ایبوبروفن نیز می‌تواند باعث کاهش درد شود.

تخلیه کردن شیر پستان به صورت روزانه نیز می‌تواند تسکین دهنده درد باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری