021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

شیمی درمانی

شیمی درمانی چیست؟

در واقع به از بین بردن سلولهای سرطانی با استفاده از داروهای خاص گفته میشود. داروهای شیمی درمانی باعث از بین رفتن سلولهای درحال تقسیم شده و بیشترین آسیب را به این سلولها میزنند زیرا یکی از بارزترین خصوصیات سلول های سرطانی سرعت در تکثیرآنهاست.

این داروها به محض اینکه سلول ها وارد مرحله ی تکثیر میشوند آنها را از بین میبرند. در بافتهای طبیعی بدن تعداد سلولهای درحال تقسیم بسیارکم هستند و به همین دلیل آسیب کمی هم به آنها وارد میشود.

چرا باید شیمی درمانی انجام شود؟

برای جلوگیری از احتمال وجود سلول های سرطانی و از بین بردن سلول های باقی مانده پس از جراحی تومور و این روش احتمال بهبود را بسیار افزایش داده و تکمیل کننده روند درمانی است.

چگونه شیمی درمانی انجام میشود؟

تزریق مجموعه داروهایی است که با فاصله زمانی حدود ۳ هفته به بیمار تجویز میگردد. این داروها عارضه هایی پس از مصرف به همراه خواهند داشت که در این فواصل زمانی برطرف میشوند و بدن بیمار آمادگی دریافت سری بعدی داروها را پس از گذشت این فاصله زمانی بدست خواهد آورد.

عوارض شیمی درمانی کدامند؟

عوارض آن در زمان استفاده و یا پس از استفاده از داروها در بیمار دریافت کننده بروز می یابند و این عوارض ها که در زمان استفاده ایجاد میشوند معمولا گذرا و قابل برگشت هستند. شایع ترین این عوارض عبارتند از تهوع، استفراغ، ریزش موها و کاهش سلولهای خونی . عوارض درازمدت این داروها عبارتند از نارسایی تخمدان ها، اختلالات قلبی.

آیا باعث ریزش مو میشود؟

به دلیل سرعت بالای تکثیری که فولیکولهای مو دارند به سرعت تحت تاثیر داروهای درمانی قرار میگیرند که نتیجه آن ریزش موها است. اما پس از پایان معمولا موها دوباره همانند اول رشد خواهند کرد.

آیا درهمه موارد سرطان پستان انجام شیمی درمانی لازم است؟

لزوما نه، زیرا انجام آن معیارهای مشخصی دارد. مثلا وقتی غدد لنفاوی زیربغل درگیر شده باشند شیمی درمانی ضرورت پیدا میکند و یا در تومورهایی که از نظر گیرنده هورمونی (استروژن و پروژسترون) منفی هستند انجام آن لازم خواهد شد.

سرطان هایی که از طرق غربالگری پیدا میشوند معمولا در مراحل خیلی زودرس شناسایی میشوند و احتمال نیاز به شیمی درمانی در آنها کمتر است و اما درمقابل سرطان هایی که با تاخیر شناسایی میشوند به احتمال زیاد نیاز پیدا خواهند کرد.

در چه مواردی قبل از جراحی انجام میشود؟

در سه حالت قبل از جراحی انجام می شود:

در سرطان هایی که به صورت موضعی پیشرفته باشند (یعنی تومورهای بزرگ تر از ۵ سانتی متر یا درگیری پوست یا درگیری وسیع غدد لنفاوی زیربغل یا سرطان التهابی). در این شرایط اول شیمی درمانی انجام میشود تا حجم تومور را کم کند تا هم تومور قابل جراحی گردد وهم احتمال عود موضعی کم شود.
در سرطان هایی که پیشرفته نیستند ولی بیمار تمایل به حفظ پستان داشته باشد ولی به علت بزرگی نسبی تومور امکان حفظ پستان نباشد. در این شرایط انجام آن از حجم تومور می کاهد و امکان جراحی حفظ پستان را فراهم می کند.
مواردی وجود دارد که سرطان پیشرفته نیست اما از ابتدا نیاز به انجام آن واضح است. در این شرایط می توان اول شیمی درمانی و سپس جراحی انجام داد. البته در این حالت خاص این که شروع درمان با جراحی باشد و یا انجام آن مورد بحث است و شواهد کافی برای این که نشان دهد کدام بهتر است موجود نیست و توسط محققین در حال بررسی است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری