021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

شرایط سونوگرافی حاملگی

شرایط سونوگرافی حاملگی

شرایط سونوگرافی حاملگی؛ سونوگرافی قبل از تولد و آزمایشات ژنتیکی

اکثر زنان در مراحل خاصی از بارداری سونوگرافی انجام می دهند تا اطمینان حاصل شود که رشد و تکامل جنین در مسیر درست قرار دارد. مهمترین سونوگرافی برای بررسی این پیشرفت که در شرایط سونوگرافی حاملگی بررسی آناتومیک نام دارد، بین هفته های ۱۶ تا ۲۲ بارداری انجام می شود. برای زنان در سیستم مراقبت بیمارستان های دانشگاهی، خدمات سونوگرافی و آزمایش پیشرفته قبل از تولد در چندین مکان ارائه می شود.

به عنوان یک بیمار در بیمارستان های دانشگاهی، احتمالا حداقل یک جلسه سونوگرافی قبل از تولد خواهید داشت و همچنین ممکن است برای تشخیص زودهنگام هر گونه شرایط سونوگرافی حاملگی و شرایط ژنتیکی یا ناهنجاری جنین تحت آزمایش ژنتیک قرار بگیرید. این آزمایش‌ها – اغلب با هم – برای تشخیص دقیق هرگونه مشکل جنینی و شروع یک برنامه درمانی که شامل بارداری و پس از زایمان است، انجام می‌شود.مرکز تصویر برداری جردن زیر نظر دکتر هدایی میتواند به شما کمک کند.

تخصص و شرایط سونوگرافی حاملگی پیشرفته قبل از تولد

تمام بررسی های آناتومیک نوزادان متولد نشده در سیستم بیمارستان های دانشگاهی توسط متخصصان سونولوژیست آموزش دیده انجام می شود. اینها پزشکانی هستند که متخصص سونوگرافی هستند و از تصویربرداری سه بعدی و چهار بعدی با وضوح بالا برای مشاهده دقیق ترین جنین استفاده می کنند. این پزشک بسیار ماهر و با تجربه، که می داند به دنبال چه چیزی باشد، سونوگرافی را ارزیابی می کند. سونوگرافی های اضافی توسط سونوگرافیست ها انجام می شود – تکنسین هایی که در تصویربرداری اولتراسوند OB تخصص دارند و توسط یک تیم مجرب از متخصصان ژنتیک بالینی کودکان آموزش دیده اند.

سونوگرافی در بارداری یکی از مهم ترین زمان های انجام سونوگرافی است.

آنچه ما در طول سونوگرافی پیش از تولد به دنبال آن خواهیم بود

ما در طول سونوگرافی ودر شرایط سونوگرافی حاملگی قبل از تولد به دنبال شرایط مختلف خواهیم بود. با شروع ساختارهای مادر، به تخمدان ها، دهانه رحم و رحم مادر نگاه می کنیم. در مرحله بعد، به مکان جفت، نحوه رشد و تکامل کودک و حجم مایع نگاه خواهیم کرد.

سپس، ما به کودک نگاه می کنیم، از جمله قرار دادن بند ناف، سیستم های مختلف اندام ها و فاصله بین و اندازه چشم ها. ما تصاویری از ستون فقرات و قفسه سینه، از جمله شش نما از قلب، می گیریم. این سطح بالای بررسی دقیق قلب به طور قابل توجهی پیشرفته تر از استاندارد صنعتی تنها یک نمای است. ما همچنین به دیافراگم، دستگاه ادراری و روده ها علاوه بر بازوها، دست ها، پاها و پاها نگاه خواهیم کرد.

تصویربرداری پیشرفته در شرایط سونوگرافی حاملگی با سونوگرافی ۳ بعدی و ۴ بعدی به تشخیص دقیق تر شرایط جنین مانند:

شکاف لب/کام: باز شدن یا شکاف در لب بالایی یا سقف دهان.

ناهنجاری های داخل جمجمه ای: نقایص مادرزادی صورت یا سر

ناهنجاری های دست: نقایص مادرزادی دست ها

نقص مادرزادی قلب: نقایص مادرزادی قلب

اسکولیوز: انحنای ستون فقرات

ناهنجاری‌های اسکلتی: این بیماری‌ها می‌توانند مادرزادی یا ارثی باشند و شامل شرایطی مانند پای پرانتزی، دیسپلازی رشدی مفصل ران و نقایص مادرزادی اندام می‌شوند.

اسپینا بیفیدا: نقص مادرزادی که در آن ستون فقرات و غشاهای اطراف نخاع ناقص هستند.

سندرم داون: سونوگرافی می تواند برای ارزیابی خطر ابتلا به سندرم داون و سایر اختلالات کروموزومی در زمانی که روش های تهاجمی تر ناخواسته هستند استفاده شود.

آزمایشات و مراحل پیشرفته جنین

حدود ۳ تا ۵ درصد از همه نوزادان با نقص مادرزادی متولد می شوند. بسیاری از این موارد را می توان با معاینه سونوگرافی تخصصی تشخیص داد. متخصصان پزشکی جنین مادر ما در زمینه تکنیک های سونوگرافی پیشرفته برای تشخیص دقیق ناهنجاری های جنین آموزش دیده اند. این شامل سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی و ارزیابی جریان خون پیشرفته است.

تیم ما از طریق مرکز ژنتیک انسانی به جدیدترین و پیچیده‌ترین آزمایش‌های ژنتیکی، از جمله ارزیابی روتین کروموزوم، تعیین توالی ژن و آزمایش ژنتیک مولکولی هدفمند، دسترسی دارد. ما طیف گسترده ای از روش های غربالگری و آزمایش جنین را ارائه می دهیم، مانند:

آمنیوسنتز

غربالگری سرم قبل از زایمان

نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS)

سرعت سنجی داپلر

اکوکاردیوگرافی جنین

تست بدون استرس (NST)

آزمایش حامل مبتنی بر قومیت

غربالگری سه ماهه اول

غربالگری سرم مادر

تست غیر تهاجمی قبل از تولد (NIPT)

غربالگری سه ماهه دوم بارداری

غربالگری احتمالی متوالی

مطالعات سونوگرافی

غربالگری ژنتیک/آنئوپلوئیدی سه ماهه اول

کمک با تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی نیز در دسترس است.

غربالگری آنیوپلوئیدی سه ماهه اول از سونوگرافی و آزمایش خون برای به دست آوردن اطلاعات در مورد خطرات ژنتیکی قبل از پایان سه ماهه اول استفاده می کند. این غربالگری می تواند والدین را زودتر از خطر ابتلا به جنین تحت تاثیر شرایط ژنتیکی مانند سندرم داون و تریزومی ۱۸ آگاه کند. همچنین می توان چندین نقص مادرزادی شدید را در سونوگرافی سه ماهه اول تشخیص داد.

بعد از یک تشخیص

اگر آزمایشی مشکلی را برای نوزاد متولد نشده شما شناسایی کرد، ما با سایر اعضای تیم UH برای برگزاری جلسات یا جلسات جنینی کار می کنیم که در آن هر موردی را با ناهنجاری های تشخیص داده شده یا نقص های ژنتیکی مورد بحث قرار می دهیم. ما با هم برنامه‌ای برای درمان قبل و بعد از تولد نوزاد، از جمله انتقال مراقبت‌ها ایجاد می‌کنیم. این تیم شامل تیم‌های پزشکی جنین مادر، مامایی و اطفال، به‌علاوه رادیولوژیست‌ها، فوق‌متخصصین کودکان و سونوگرافیک‌های ما است تا گزینه‌های درمانی دقیقی را برای شما و نوزاد متولد نشده‌تان ارائه دهند.

برای کسب اطلاعات در باره عکس کلی دندان و عکس دندان بر روی آن ها کلیک کنید.

مشاوره ژنتیک قبل از تولد

قبل از انجام هر آزمایشی، تیم ما مشاوره ژنتیکی ارائه می‌کند تا به خانواده‌ها کمک کند گزینه‌های آزمایش را به شیوه‌ای حساس فرهنگی درک کنند تا بتوانند بهترین تصمیم‌های ممکن را برای موقعیت منحصر به فرد خود بگیرند. برخی از دلایل مراجعه یا مراجعه به مشاوره ژنتیک عبارتند از:

نتایج غیر طبیعی غربالگری سرم مادر

سن مادر بالا

نتایج آزمایش غربالگری حامل غیرطبیعی

سابقه خانوادگی اختلالات ژنتیکی

دارو، قرار گرفتن در معرض سموم محیطی

کودکان قبلی با نقایص مادرزادی

سقط مکرر بارداری

بارداری سالم در جه زمانی در سونوگرافی قابل مشاهده است؟

اولین سونوگرافی که می تواند حاملگی سالم را در داخل حفره ی رحم  مادر تشخیص دهد ۱۷ روز پس از آزاد شدن تخمک از تخمدان (تخمک گذاری) است. این تقریباً سه روز پس از قاعدگی از دست رفته ی مادر است. تست‌های بارداری حساس‌تر هستند و چند روز قبل از اتمام پریود مثبت می‌شوند، بنابراین بین اولین آزمایش ادرار مثبت بارداری تا اولین زمانی که بارداری در اسکن قابل مشاهده است، یک هفته فاصله وجود دارد.

بارداری اولیه در سونوگرافی چگونه به نظر می رسد؟

در دو هفته اول پس از قاعدگی از دست رفته، حاملگی اولیه در اسکن به صورت حباب کوچک پر از مایع ظاهر می شود، زیرا جنین (کودک آینده) هنوز کوچکتر از آن است که دیده شود. جنین با ضربان قلب خود برای اولین بار ۱۲-۱۷ روز پس از از دست دادن قاعدگی (یعنی در حدود شش هفته حاملگی محاسبه شده از اولین روز آخرین قاعدگی) دیده می شود. وجود ضربان قلب یک علامت بسیار اطمینان بخش است که نشان می دهد خطر سقط جنین در بارداری کم است. از آن زمان به بعد، جنین خیلی سریع رشد می کند و سه هفته پس از پریود از دست رفته سر و بدن در اسکن دیده می شود. چهار هفته پس از قاعدگی از دست رفته، بسیاری از جزئیات ظریف جنین از جمله مغز، ستون فقرات، بازوها و پاها قابل مشاهده است. ضربان قلب نیز به سرعت افزایش می‌یابد و در چهار تا پنج هفته پس از قاعدگی (هفته‌های ۹-۸ بارداری) به اوج خود می‌رسد.

برای کسب اطلاعات درباره پانورکس دیجیتال و پانورکس در جردن بر روی آن ها کلیک کنید.

بهترین زمان برای شرکت در اسکن بارداری اولیه چه زمانی است؟

زنانی که تست بارداری ادرارشان مثبت است و خونریزی واژینال یا درد زیر شکم را تجربه می‌کنند باید بدون در نظر گرفتن چند هفته بارداری در اسکن اولیه بارداری شرکت کنند.

زنانی که حالشان خوب است اما در بارداری قبلی خود سقط جنین داشته اند، باید سه هفته پس از قاعدگی از دست رفته (در هفته هفتم بارداری) که جنین و ضربان قلب به وضوح دیده می شود، برای اسکن شرکت کنند.

زنانی که حاملگی خارج از رحم قبلی داشته اند باید یک تا دو هفته پس از قاعدگی از دست رفته (پنج تا شش هفته حاملگی) برای بررسی محل بارداری در اسکن شرکت کنند.

سقط جنین

سقط جنین در سونوگرافی زمانی تشخیص داده می شود که یک قطب جنین (جنین) قابل مشاهده باشد، اما قلب تپش نداشته باشد. هنگامی که سقط جنین در اوایل بارداری قبل از رشد جنین اتفاق می افتد، تشخیص سقط جنین همیشه ساده نیست و گاهی اوقات قبل از تشخیص نیاز به اسکن های مکرر است.

در بسیاری از موارد سقط جنین، حاملگی به طور طبیعی با انقباضات شدید و با خونریزی از رحم خارج می شود. سونوگرافی ممکن است برای تعیین اینکه آیا روند طبیعی سقط جنین کامل شده است یا اینکه ممکن است برای تسریع بهبودی نیاز به جراحی یا مداخله پزشکی باشد مفید باشد.

حاملگی خارج رحمی

عوارض اولیه بارداری که در خارج از حفره رحم قرار دارند به عنوان حاملگی خارج از رحم توصیف می شوند. آنها نسبتا نادر هستند و در ۱-۲٪ از تمام حاملگی ها رخ می دهند. شایع ترین محل حاملگی خارج از رحم در لوله فالوپ است، اما ممکن است در هر جایی از لگن رخ دهد. عوامل خطر حاملگی خارج رحمی عبارتند از: سابقه عفونت لگن، سابقه ناباروری و افزایش سن مادر. زنانی که در حین استفاده از کویل برای پیشگیری از بارداری باردار می شوند و آنهایی که در گذشته حاملگی خارج از رحمی داشته اند در معرض خطر بالایی برای داشتن حاملگی خارج از رحم هستند.

سونوگرافی تنها روشی است که تشخیص مطمئن حاملگی خارج از رحم را قبل از جراحی ارائه می دهد. کلیه مشاوران ما در تشخیص سونوگرافی حاملگی خارج از رحم متخصص هستند. در برخی موارد، حاملگی خارج از رحم ممکن است منجر به خونریزی داخلی جدی شود و تشخیص سریع و دقیق به جلوگیری از تاخیر در ارجاع زنان برای جراحی اورژانسی کمک می کند. اکثر زنان مبتلا به حاملگی خارج از رحم با علائم خفیفی که نیازی به عمل فوری ندارند، ظاهر می شوند. در این موارد، سونوگرافی به شناسایی آن دسته از زنان کمک می کند که احتمال دارد حاملگی خارج از رحم در آنها به طور طبیعی و بدون ایجاد آسیب برطرف شود. مشاوران ما برای سال‌ها پیشتاز تحقیقات در زمینه مدیریت حاملگی خارج از رحم بوده‌اند و یک رویکرد تشخیصی را ایجاد کرده‌اند که به بیش از یک سوم زنان مبتلا به حاملگی خارج رحمی کمک می‌کند تا بدون نیاز به جراحی یا درمان پزشکی بر این عارضه غلبه کنند.

بارداری با اسکار سزارین

این نوع حاملگی خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که حاملگی در سوراخی در عضله رحم که به دلیل بهبودی ضعیف پس از سزارین قبلی ایجاد شده است، لانه گزینی می کند. زنانی که دو یا چند سزارین انجام داده اند، به ویژه در خطر ابتلا به این عوارض اولیه بارداری هستند. تشخیص بارداری اسکار سزارین همیشه آسان نیست و نیاز به مهارت بالایی در سونوگرافی دارد. خطر اصلی بارداری با اسکار سزارین خونریزی شدید از رحم است که حتی در زمانی که بارداری خیلی زود است اتفاق می افتد و می تواند منجر به هیسترکتومی و از دست دادن باروری زن شود.

ما همچنین علاقه خاصی به تشخیص و مدیریت حاملگی اسکار سزارین و سایر حاملگی‌های نابجا نادر مانند حاملگی دهانه رحم، بینابینی و داخل رحمی داریم. تیم ما به ویژه به دلیل تخصص خود در تشخیص و مدیریت حاملگی خارج رحمی با اسکار سزارین شناخته شده است و ما به طور مرتب زنان مبتلا به این بیماری را می بینیم که از تمام نقاط انگلستان و بسیاری از کشورهای اروپایی به ما مراجعه می کنند.

بارداری با مکان نامشخص

گاهی اوقات بارداری را نمی توان در اسکن مشاهده کرد، اگرچه آزمایش بارداری ادرار مثبت است. این به عنوان حاملگی با مکان نامشخص (PUL) در زنان توصیف می شود. در بیشتر موارد این به این دلیل است که قبل از حضور زنان برای اسکن، سقط جنین ناگهانی اتفاق افتاده است. معمولاً چند هفته طول می کشد تا هورمون های بارداری پس از سقط جنین از بین بروند که دلیل مثبت بودن تست بارداری را توضیح می دهد. برخی از زنان مطمئن نیستند که چه زمانی ممکن است باردار شده باشند و ممکن است قبل از اینکه بارداری به اندازه کافی بزرگ باشد که در سونوگرافی نشان داده شود، برای اسکن شرکت کنند. تعداد کمی از زنان مبتلا به PUL در اسکن های بعدی، حاملگی خارج از رحم تشخیص داده می شوند.

ما روش بسیار مؤثر خود را برای ارزیابی زنانی که با PUL مراجعه می‌کنند توسعه داده‌ایم. ما یک آزمایش خون برای اندازه گیری هورمون های ß-hCG و پروژسترون انجام می دهیم. هنگامی که با هم ترکیب شوند، خواندن سطح هورمون در خون به ما کمک می کند تا تشخیص دهیم که آیا سقط جنین قبلاً رخ داده است یا اینکه آیا بارداری هنوز در حال پیشرفت است و اسکن های بعدی مورد نیاز است. این ما را قادر می سازد تا در همان روز یک تشخیص قطعی برای اکثر زنان ارائه دهیم و از بازدیدهای غیرضروری پیگیری و استرس ناشی از تشخیص طولانی مدت به طور نامطمئن اجتناب کنیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری