021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی غربالگری اول؛ سونوگرافی سه ماهه اول (که بین ۱۱ تا ۱۳ هفته انجام می شود)، به یک سونوگرافی رایج در بارداری تبدیل شده است. این سونوگرافی گاهی اوقات به عنوان سونوگرافی ۱۲ تا ۱۳ هفته یا اولتراسوند شفافیت نوکال نامیده می شود.

این سونوگرافی اغلب به منظور ارائه نشانه ای از خطر داشتن نوزادی مبتلا به سندرم داون انجام می شود، اما فواید دیگری نیز دارد (در زیر به آنها پرداخته می شود).

آیا باید آزمایش غربالگری سندرم داون بدهم؟

اگرچه بسیاری از افراد انجام این آزمایش یعنی آزمایش غربالگری ژنتیکی قبل از تولد و یا سونوگرافی غربالگری را انتخاب می کنند. سونوگرافی حاملگی تست سونوگرافی غربالگری اول یا سه ماهه اول برای سندرم داون یک تست اختیاری است. برخی افراد ترجیح می دهند که این آزمایش را انجام ندهند.

سندرم داون چیست؟

یکی از شایع ترین علل ناتوانی ذهنی، سندرم داون است. سندرم داون یک ناهنجاری ژنتیکی است که کروموزوم ها را درگیر می کند که منجر به ناتوانی ذهنی می شود. بسیاری از کودکان مبتلا به سندرم داون ناهنجاری های دیگری نیز دارند. خطر کلی تولد فرزند مبتلا به سندرم داون تقریباً ۱ در ۷۰۰ است اما با افزایش سن مادر این خطر افزایش می یابد. این خطر زمانی که مادر بالای ۳۵ سال سن دارد به سرعت افزایش می یابد.

سندرم داون را می توان در دوران بارداری با تجزیه و تحلیل کروموزوم های جنین تشخیص داد. این کار با انجام آمنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS) انجام می شود. متأسفانه، هر دوی این روش‌ها خطر سقط جنین را افزایش می‌دهند. تست های غربالگری به منظور شناسایی بهتر افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به سندرم داون هستند توسعه یافته است.

چرا با افزایش سن خطر ابتلا به سندرم داون افزایش می یابد؟

در بیشتر موارد سندرم داون، این ناهنجاری به دلیل مشکل در نحوه ترکیب تخمک مادر با اسپرم پدر رخ می دهد. تخم های یک زن زمانی که در شکم مادرش بود در تخمدان هایش گذاشته شد. بنابراین تخمک ها با افزایش سن مادر پیر می شوند و با افزایش سن تخمک ها بیشتر مستعد ترکیب نادرست با اسپرم پدر می شوند.

خطر بچه دار شدن مبتلا به سندرم داون با افزایش سن افزایش می یابد، از ۱ در ۱۵۰۰ شانس برای مادران ۲۰ تا ۲۴ ساله به ۱ در ۸۵ شانس برای زنان ۴۰ سال و بالاتر.

سن پدر اهمیت کمتری دارد زیرا اسپرم در طول زندگی بزرگسالی مرد ساخته می شود.

تست غربالگری شامل چه مواردی است؟

در حال حاضر دقیق ترین تست غربالگری سندرم داون به عنوان سونوگرافی غربالگری اول ترکیبی سه ماهه اول نامیده می شود. آزمون دارای دو بخش است:

بهترین آزمایش خونی که از مادر گرفته می شود در هفته ۱۰ بارداری انجام می شود

سونوگرافی بین هفته ۱۱ و ۱۳ بارداری انجام شد.

آزمایش خون:

آزمایش خون به عنوان آزمایش غربالگری سرم مادر در سه ماهه اول نامیده می شود. این آزمایش خون دو پروتئین را در بدن مادر که توسط جنین ترشح می شود اندازه گیری می کند. این پروتئین ها PAPP-A و βhCG هستند. این پروتئین ها در حاملگی های طبیعی و حاملگی های سندرم داون، اما در نسبت های مختلف ترشح می شوند. برای آنالیز صحیح این نسبت باید تعداد دقیق هفته های بارداری را دانست. به همین دلیل آزمایش خون را نمی توان به صورت مجزا انجام داد و باید همیشه با سونوگرافی همراه باشد. با ترکیب نتیجه خون با سونوگرافی می توان خطر ابتلا به سندرم داون را محاسبه کرد.

آزمایش خون را می توان از ۹ تا ۱۳ هفتگی انجام داد اما بهتر است در هفته ۱۰ بارداری انجام شود. این دقیق ترین زمان برای تجزیه و تحلیل خون است، همچنین به این معنی است که تا زمانی که برای سونوگرافی خود شرکت کنید، نتیجه آماده خواهد شد.

آزمایش خون توسط خدمات ژنتیک بالینی دکترهدایی انجام می شود. پزشک شما برای انجام این آزمایش خون در حدود ۱۰ هفته ارجاع می دهد. خون را می توان در اکثر مراکز جمع آوری پاتولوژی جمع آوری کرد. VCGS برای آنالیز خون هزینه ای از شما دریافت خواهد کرد.

مرکز تصویر برداری جردن زیر نظر دکتر هدایی

سونوگرافی:

سونوگرافی غربالگری اول برای اندازه گیری شفافیت نوکال انجام می شود. این ناحیه ای از مایع در پوست پشت گردن نوزاد است. همه نوزادان مقداری مایع در این ناحیه دارند، اما مایع اضافی با افزایش خطر ابتلا به سندرم داون و سایر ناهنجاری های کروموزومی مرتبط است. این ناحیه از مایع گذرا است و در اواخر بارداری برای جنین های طبیعی و همچنین جنین های سندرم داون ناپدید می شود. به همین دلیل، سطح مایع به بهترین وجه بین هفته های ۱۱ و ۱۳ و نیم بارداری اندازه گیری می شود.

سونوگرافی غربالگری اول ترکیبی سه ماهه اول چقدر دقیق است؟

داده های زنان در سونوگرافی دکتر هدایی نشان داده است که آزمایش غربالگری ترکیبی سه ماهه اول می تواند حداقل ۹۰ درصد از نوزادان مبتلا به سندرم داون را تشخیص دهد. این به شرطی است که آزمایش توسط فردی که به طور خاص آموزش دیده و دارای اعتبار برای اندازه گیری است انجام شود.

اگر غربالگری ترکیبی خطر ابتلا به سندرم داون یا سایر ناهنجاری های کروموزومی را نشان دهد، به شما CVS یا آمنیوسنتز پیشنهاد می شود.

سونوگرافی در بارداری یکی از مهم ترین زمان های انجام سونوگرافی است.

نتیجه “کم خطر” به چه معناست؟

این بدان معنی است که خطر شما کمتر از ۱ در ۳۰۰ است. یک در ۳۰۰ به عنوان حد فاصل بین ریسک بالا و پایین تعریف شده است. این تقریباً خطر تولد یک زن ۳۵ ساله با سندرم داون را نشان می دهد.

اگر صفحه نمایش ترکیبی خطر کم پیدا کند، آزمایش بیشتری توصیه نمی شود. این بسیار مهم است؛ با این حال، درک اینکه این فقط یک تست غربالگری است و یک نتیجه کم خطر احتمال ابتلا به سندرم داون را بسیار کمتر می کند. آزمایش غربالگری قادر به رد کامل سندرم داون نیست.

نتیجه “ریسک افزایش یافته” به چه معناست؟

اگر نتایج ترکیبی از صفحه نمایش باعث افزایش خطر ابتلا به سندرم داون شود، باید آزمایش‌های بیشتری در نظر گرفته شود. تقریباً از هر ۲۰ زنی که آزمایش ترکیبی را انجام می دهند، ۱ نفر با افزایش خطر مواجه می شود. مهم است که به یاد داشته باشید که اکثر این افراد نوزاد مبتلا به سندرم داون نخواهند داشت.

نتیجه ریسک افزایش یافته به عنوان خطر ابتلا به سندرم داون برابر یا بیشتر از ۱ در ۳۰۰ تعریف می شود. حتی اگر نتیجه به اندازه ۱ در ۱۰۰ باشد، مهم است که به یاد داشته باشید که این سطح از خطر به این معنی است که هنوز ۹۹٪ وجود دارد. شانس (۹۹ در ۱۰۰) که حاملگی سندرم داون ندارد.

بسیاری از بیمارانی که در معرض خطر افزایش یافته هستند، مایلند به طور قطع بدانند که آیا حاملگی تحت تأثیر سندرم داون است یا خیر. تنها راه برای دانستن ۱۰۰% انجام یک آزمایش تهاجمی مانند نمونه برداری از پرزهای کوریونی یا آمنیوسنتز است.

درباره اشعه ایکس و پانورکس در جردن بیشتر بدانید.

چگونه می توانم نتایج سونوگرافی خود را دریافت کنم؟

معمولا کمتر از یک ساعت طول می کشد تا نتایج سونوگرافی با نتایج آزمایش خون ترکیب شود. مشاور ژنتیک ما نتایج خطر ترکیبی را با شما تماس خواهد گرفت. در صورت لزوم، نتایج را می توان به طور کلی در عرض ۱ ساعت پس از اتمام آزمایش به پزشک معرف شما فکس کرد.

آیا دلایل دیگری برای انجام سونوگرافی سه ماهه اول وجود دارد؟

دستگاه‌های سونوگرافی غربالگری اول مدرن می‌توانند نماهای بسیار خوبی از آناتومی جنین، حتی در این اوایل بارداری، ارائه دهند. سونوگرافی در این مرحله از بارداری فواید دیگری نیز دارد. می تواند:

زنده بودن جنین را تایید کنید.

برآورد دقیق تاریخ سررسید را ارائه دهید.

حاملگی های چند قلو (دوقلو، سه قلو) را تشخیص دهید.

تشخیص بسیاری از ناهنجاری ها (اما نه به اندازه سونوگرافی سه ماهه دوم)

تشخیص مشکلات درون تخمدان مادر؛ رحم؛ یا سایر ساختارهای لگنی

از آنجایی که بارداری در سونوگرافی سه ماهه اول هنوز بسیار کوچک است، اگر سونوگرافی از طریق واژن (سونوگرافی ترانس واژینال) انجام شود، گاهی اوقات مشاهده بهتر است. اگر متخصص انجام سونوگرافی غربالگری اول فکر می کند که سونوگرافی واژینال اطلاعات بیشتری را ارائه می دهد، این آزمایش به شما پیشنهاد می شود. در صورت تمایل می توانید معاینه واژینال را رد کنید.

آیا به آزمایش خون و سونوگرافی نیاز دارم؟

برخی افراد فقط سونوگرافی در بارداری را انتخاب می کنند و جزء آزمایش خون را ندارند. این دقت کمتری نسبت به صفحه نمایش ترکیبی با نرخ تشخیص در حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد است.

چگونه می توانم اطلاعات بیشتری در مورد آزمایش غربالگری سه ماهه اول دریافت کنم؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری، می توانید با مشاور ژنتیک ما صحبت کنید. همچنین ممکن است بخواهید این مسائل را با پزشک خود در میان بگذارید.

غربالگری سه ماهه اول

غربالگری سه ماهه اول یک ارزیابی غیرتهاجمی اختیاری اولیه است که ترکیبی از آزمایش غربالگری خون مادر با ارزیابی اولتراسوند جنین برای شناسایی خطرات ناهنجاری های کروموزومی خاص، از جمله سندرم داون تریزومی-۲۱ و تریزومی-۱۸ است.

علاوه بر غربالگری این ناهنجاری ها، بخشی از آزمایش (معروف به شفافیت نوکال) می تواند به شناسایی سایر ناهنجاری های مهم جنین مانند اختلالات قلبی کمک کند. تست غربالگری نقایص لوله عصبی را تشخیص نمی دهد.

تست غربالگری سه ماهه اول چیست؟

بسیار مهم است که قبل از انجام آزمایش غربالگری به یاد داشته باشید. این به کاهش برخی از اضطراب هایی که می تواند با نتایج آزمایش همراه باشد کمک می کند. آزمایش های غربالگری فقط به نتایج آزمایش خون نگاه نمی کنند. آنها تعدادی از عوامل مختلف را مقایسه می کنند (از جمله سن، قومیت، نتایج آزمایش خون، و غیره…) و سپس تخمین می زنند که شانس یک فرد برای داشتن یک ناهنجاری چقدر است.

این آزمایشات مشکلی را تشخیص نمی دهند. آنها فقط سیگنال می دهند که باید آزمایش بیشتری انجام شود.

غربالگری سه ماهه اول چطور انجام می شود؟

غربالگری خون حاوی خونگیری از مادر است که حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان میبرد. پس از نمونه خون برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود. سونوگرافی توسط متخصصین سونوگرافی و یا پریناتولوژیست انجام می شود و بین ۲۰ تا ۴۰ دقیقه زمان میبرد. نتایج در عرض یک هفته پس از انجام آزمایش ارزیابی می شود.

خطرات و عوارض جانبی برای مادر یا نوزاد چیست؟

به جز ناراحتی ناشی از خونگیری، هیچ خطر یا عوارض جانبی شناخته شده ای در ارتباط با غربالگری سه ماهه اول وجود ندارد. یک درصد مثبت کاذب برای آزمایش ۵٪ ​​وجود دارد. والدین باید از احتمال دریافت نتایج غیرطبیعی آگاه باشند و پس از آزمایشات بیشتر متوجه شوند که نوزاد طبیعی است.

چرا ممکن است این تست را در نظر بگیرید

یکی از مزایای انجام غربالگری سه ماهه اول این است که اطلاعاتی در مورد خطر ابتلا به سندرم داون و تریزومی ۱۸ در اوایل بارداری نسبت به غربالگری استاندارد سرم مادر خواهید داشت. در حالی که غربالگری سرم سه ماهه اول و مادر می تواند سندرم داون و تریزومی ۱۸ را آزمایش کند، غربالگری سرم مادر نیز می تواند نقص لوله عصبی را آزمایش کند.

غربالگری سه ماهه اول در زمانی انجام می شود؟

غربالگری سه ماهه اول بین هفته یازدهم تا سیزدهم بارداری انجام می شود. از آنجایی که آزمایش خیلی زود انجام می شود، اغلب برای تعیین اینکه آیا مادر باید آزمایش تشخیصی اولیه (سه ماهه اول) مانند نمونه برداری از پرزهای کوریونی یا آمنیوسنتز سه ماهه دوم را در نظر بگیرد، استفاده می شود.

صفحه نمایش سه ماهه اول به دنبال چه چیزی است؟

در نوزادانی که در معرض افزایش خطر ناهنجاری های کروموزومی هستند، افزایش مایع اغلب در شفافیت نوکال مشاهده می شود. سطوح غیر طبیعی بالا یا پایین hCG و PAPP-A نیز اغلب یافت می شود. غربالگری سه ماهه اول نتایج حاصل از این سه اندازه گیری (شفافیت گردن، hCG و PAPP-A) را با عوامل خطر سن مادر ترکیب می کند و یک عامل خطر کلی برای ناهنجاری های کروموزومی را تعیین می کند.

درباره اشعه ایکس و پانورکس در جردن بیشتر بدانید.

این نتایج چه معنی ای می دهد؟

مهم است که به یاد داشته باشید که غربالگری سه ماهه اول یک آزمایش غربالگری است و نه یک آزمایش تشخیصی. این آزمایش فقط به این نکته اشاره می کند که مادر در معرض خطر حاملگی نوزاد مبتلا به اختلال ژنتیکی است. بسیاری از زنانی که آزمایش غیرطبیعی را تجربه می کنند، بعداً نادرست بودن آزمایش را کشف می کنند.

به شما مقادیر کمی خاص برای بخش های جداگانه صفحه نمایش سه ماهه اول داده نمی شود. در عوض، به شما گفته می‌شود که آیا نتایج شما «طبیعی است یا غیرطبیعی»، و یک سطح خطر توسط مشاور ژنتیک به شما داده می‌شود. مشاور بر اساس نتایج آزمایش (به عنوان مثال ۱/۲۵۰، ۱/۱۳۰۰) عامل خطر ناهنجاری های کروموزومی شما را به شما می دهد.

نتایج غیرطبیعی آزمایش نیاز به آزمایش های اضافی برای تشخیص دارد. مشاور ژنتیک شما نتایج را با شما هم در میان می گذارد و به شما در تصمیم گیری در مورد آزمایش های تشخیصی مثل CVS یا آمنیوسنتز کمک می کند. این روش‌های تهاجمی باید به طور کامل با ارائه‌ دهنده ی مراقبت‌های بهداشتی و بین شما و شریک زندگی شما مورد بحث قرار گیرد. مشاوره های اضافی ممکن است مفید باشد.

دلایل انجام آزمایشات بیشتر چیست؟

غربالگری سه ماهه اول به یافتن حدود ۸۴ درصد یا ۵ از هر ۶ نوزاد مبتلا به سندرم داون و حدود ۸۰ درصد یا ۴ از هر ۵ نوزاد مبتلا به تریزومی ۱۸ کمک می کند.

سندرم داون که تریزومی ۲۱ نیز نامیده می شود، توسط یک کروموزوم اضافی در نوزاد در حال رشد ایجاد می شود. موجب عقب ماندگی ذهنی و مشکلات جدی قلبی می شود. از هر ۶۰۰ نوزاد یک نوزاد با سندرم داون متولد می شود. اگرچه بچه دار شدن با سندرم داون بیشتر در زنان مسن رخ می دهد، اما در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد.

تریزومی ۱۸ به وسیله ی یک کروموزوم اضافی در نوزاد در حال رشد ایجاد می شود. تعداد کمی از نوزادان مبتلا به تریزومی ۱۸ تا زمان تولد زنده می مانند. از هر ۶۰۰۰ نوزاد یک نوزاد با تریزومی ۱۸ متولد می شود. تریزومی ۱۸ باعث عقب ماندگی ذهنی، نقص قلبی، رشد بسیار ضعیف و مشکلات دیگر می شود.

انجام آزمایشات بیشتر به شما امکان می دهد تشخیص را تأیید کنید و سپس فرصت های خاصی را در اختیار شما قرار می دهد:

مداخلات بالقوه ای که ممکن است وجود داشته باشد را دنبال کنید (مانند جراحی جنین برای اسپینا بیفیدا)

برنامه ریزی برای یک کودک و با نیازهای مخصوص را شروع کنید

شروع به رسیدگی به تغییرات پیش بینی شده در شیوه زندگی کنید

گروه ها و منابع پشتیبانی را شناسایی کنید

در مورد حمل فرزند تا پایان عمر تصمیم بگیرید

برخی از افراد یا زوج ها ممکن است به دلایل مختلف تصمیم بگیرند که آزمایش یا آزمایش اضافی را دنبال نکنند:

آنها بدون توجه به نتیجه، با نتایج راحت هستند

به دلایل شخصی، اخلاقی یا مذهبی، تصمیم گیری در مورد حمل فرزند یک گزینه نیست

برخی از والدین تصمیم می گیرند هیچ آزمایشی را که خطری برای آسیب رساندن به کودک در حال رشد داشته باشد، مجاز نمی دانند

مهم است که خطرات و مزایای آزمایش را به طور کامل با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی به شما کمک می‌کند تا ارزیابی کنید که آیا مزایای نتایج می‌تواند بر خطرات ناشی از این روش بیشتر باشد یا خیر.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری