021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی حاملگی

سونوگرافی حاملگی

سونوگرافی حاملگی ؛سونوگرافی جنین آزمایشی است که در دوران بارداری استفاده می شود. تصویری از نوزاد در رحم مادر (رحم) ایجاد می کند. این یک راه مطمئن برای بررسی سلامت نوزاد متولد نشده است. در طول سونوگرافی جنین، قلب، سر و ستون فقرات جنین به همراه سایر قسمت‌های نوزاد بررسی می‌شود. آزمایش ممکن است بر روی شکم مادر (ترانس شکمی) یا در واژن (ترانس واژینال) انجام شود.سونوگرافی در بارداری یکی از مهم ترین زمان های انجام سونوگرافی است.

سونوگرافی حاملگی

برای انجام سونوگرافی حاملگی میتوانید به مرکز تخصصی دکتر هدایی مراجعه کنید.

انواع مختلفی از سونوگرافی حاملگی وجود دارد:

سونوگرافی حاملگی استاندارد این آزمایش از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر دو بعدی بر روی صفحه نمایش کامپیوتر استفاده می کند.

سونوگرافی حاملگیداپلر. این آزمایش حرکت خون را از طریق بند ناف، در قلب نوزاد یا بین نوزاد و جفت نشان می دهد.

سونوگرافی حاملگی سه بعدی این آزمایش تصویری واقعی از یک نوزاد که هنوز متولد نشده را نشان می دهد.

اولتراسوند از یک گره الکترونیکی به نام مبدل برای ارسال و دریافت امواج صوتی استفاده می کند. در طول انجام سونوگرافی از اشعه استفاده نمی شود. مبدل بر روی شکم حرکت می کند و امواج صوتی در پوست، ماهیچه، استخوان و مایعات با سرعت های مختلف حرکت می کنند. امواج صوتی مانند یک پژواک از کودک منعکس می شود و به مبدل باز می گردد. مبدل امواج صوتی را به تصویر الکترونیکی روی صفحه کامپیوتر تبدیل می کند.

چرا ممکن است به سونوگرافی حاملگی نیاز داشته باشم؟

سونوگرافی حاملگی بخشی از مراقبت های دوران بارداری در ایران است، زیرا این یک روش کم خطر است که اطلاعات مهمی را ارائه می دهد.

یک سونوگرافی معمول قبل از تولد می تواند نقص یا سایر مشکلات جنین را بررسی کند. موارد زیر قابل بررسی است:

شکم و معده

بازوها، پاها و سایر اعضای بدن

پشت گردن

سر و مغز

حفره های قلب و دریچه ها

کلیه ها

قرار دادن جفت

ستون فقرات

بند ناف

مثانه

سونوگرافی حاملگی همچنین می تواند نشان دهد:

اگر زنی چند نوزاد باردار باشد

سن حاملگی نوزاد

محل قرار دادن سوزن هنگام برداشتن مایع آمنیوتیک (آمنیوسنتز)

اینکه آیا یک فئوس به درستی رشد می کند

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است دلایل دیگری برای درخواست سونوگرافی جنین داشته باشد.

ماموگرافی هالوژیک چیست؟ ماموگرافی دیجیتال چیست؟ برای اطلاع در مورد ۲ وسال مطرح شده روی هر کدام کلیک کنید.

سونوگرافی حاملگی چه خطراتی دارد؟

همه رویه ها خطراتی دارند. خطرات این روش عبارتند از:

ناراحتی خفیف از مبدل در شکم یا واژن

واکنش به پوشش لاتکس برای مبدل، در صورت داشتن حساسیت به لاتکس

در برخی موارد، سونوگرافی حاملگی ممکن است مشکلی را نشان دهد که مثبت کاذب نامیده می شود. این تست همچنین می تواند مشکلی را که در آنجا منفی کاذب نامیده می شود از دست بدهد. در برخی موارد، ممکن است پس از سونوگرافی جنین به آزمایش های اضافی نیاز باشد.

گاهی اوقات سونوگرافی جنین در محیط های غیرپزشکی ارائه می شود. این به عنوان راهی برای دادن تصاویر یا فیلم های یادگاری برای والدین انجام می شود. در این موارد، ممکن است کارکنان آموزش ندیده تصاویر را اشتباه بخوانند و به والدین اطلاعات نادرست بدهند. حتما سونوگرافی جنین را توسط کادر پزشکی آموزش دیده انجام دهید. اگر سوالی دارید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

خطرات شما ممکن است بسته به سلامتی های عمومی و سایر عوامل متفاوت باشد. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که کدام خطرات بیشتر برای شما اعمال می شود. در مورد هر گونه نگرانی که ممکن است داشته باشید بحث کنید.

چگونه برای سونوگرافی حاملگی آماده شوم؟

ارائه دهنده های  مراقبت های بهداشت شما این روش ها را برای شما توضیح خواهد داد. هر سوالی دارید بپرسید. ممکن است از شما خواسته شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید که اجازه انجام این روش را به مرکز می دهد. فرم را با دقت بخوانید. اگر چیزی واضح نیست سوال بپرسید.

اگر شما:

به هر نوع دارو، لاتکس، نوار چسب یا داروهای بیهوش کننده (محلی و عمومی) حساس یا حساسیت دارند.

هر دارویی، از جمله داروهای بدون نسخه، داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و مکمل های گیاهی را مصرف کنید

ممکن است از شما خواسته شود که چندین لیوان آب قبل از عمل بنوشید. این می تواند به ارائه تصاویر واضح تر کمک کند.

در سونوگرافی بارداری چه اتفاقی می افتد؟

ممکن است سونوگرافی حاملگی خود را به صورت سرپایی انجام دهید. یعنی می توانید همان روز به خانه ی خود بروید. یا ممکن است به عنوان بخشی از اقامت کمی طولانی تر در بیمارستان انجام شود. روش انجام آن ممکن است متفاوت باشد. این روش ها بستگی به شرایط شما و روش های ارائه دهنده مراقبت های بهداشت شما دارد. در بیشتر موارد، از این روند پیروی می کند:

اگر سونوگرافی از طریق شکم انجام می دهید، از شما خواسته می شود که پیراهن خود را بالا بیاورید تا شکمتان نمایان شود. برای سونوگرافی ترانس واژینال، از شما خواسته می شود که لباس خود را از کمر به پایین درآورید. به شما ملحفه ای داده می شود تا روی پاهای خود قرار دهید. ممکن است از شما خواسته شود که جواهرات یا اشیاء دیگر را بردارید.

روی میز امتحان دراز می کشید، چه به پشت یا به پهلو.

برای یک عمل ترانس شکمی، یک ژل شفاف روی پوست شکم (شکم) قرار می گیرد. مبدل بر روی ناحیه حرکت داده می شود و روی پوست فشار داده می شود.

برای سونوگرافی ترانس واژینال، باید به پشت دراز بکشید. پاهای شما به صورت رکابی و زانوهای شما از هم باز خواهند بود.

یک پروب مبدل واژن با یک پوشش استریل پوشانده می شود. یک روان کننده روی پروب قرار خواهد گرفت. پروب وارد واژن می شود. تکنسین کاوشگر را به اطراف حرکت می دهد تا مجموعه ای از تصاویر را ثبت کند. سپس پروب حذف خواهد شد.

بعد از سونوگرافی جنین چه اتفاقی می افتد؟

به شما دستمال داده می شود تا ژل اضافی را پاک کنید. شما می توانید مدت کوتاهی پس از آزمایش به خانه بروید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما در مورد نتایج با شما صحبت خواهد کرد. ممکن است بعد از عمل دستورالعمل های دیگری دریافت کنید.

مراحل بعدی

قبل از اینکه با آزمایش و یا روش ها موافقت کنید، مطمئن شوید که:

نام آزمون یا روش

دلیل انجام آزمایش ویا روش

چه نتایجی را باید از انجام سونوگرافی انتظار داشت و چه معنایی دارند

خطرات و مزایای آزمایش یا روش

عوارض جانبی یا عوارض احتمالی چیست؟

زمان و حتی مکان شما برای انجام آزمایش ویا روش

چه کسی این آزمایش و یا روش را انجام خواهد داد و صلاحیت شخص چیست

اگر آزمایش و یا از روش را انجام نمی دادید چه اتفاقی می افتاد

هر گونه آزمایش و یا روش های جایگزین که باید در مورد آن فکر کنید

چه زمانی ،چگونه به نتایج خواهید رسید

اگر سؤال و یا مشکلی دارید، پس از انجام آزمون یا روش با چه کسی تماس بگیرید

چقدر باید برای انجام آزمایش هزینه بپردازید

اگر اخیرا متوجه شده اید که باردار هستید، تاریخ اولین سونوگرافی حاملگی چیزی است که احتمالا مشتاقانه منتظر آن هستید. بالاخره فرصتی برای نگاه کردن به کودک کوچکتان! آیا می توانید شباهت خانوادگی را در آن تصویر سیاه و سفید دانه دار ببینید؟ پسر دارین یا دختر؟ بسیاری از مردم حتی تصاویر اولتراسوند را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند تا همه دنیا ببینند.

همانطور که سونوگرافی می تواند هیجان انگیز باشد، آنها همچنین یک روش پزشکی تشخیصی مهم هستند که به شما و کودکتان در طول بارداری ایمن و سالم کمک می کند. گاهی اوقات، سونوگرافی می تواند برای والدین استرس زا باشد، به خصوص اگر از آنها برای تشخیص مشکلی در بارداری یا جنین شما استفاده شود.

مقالات دیگر:مرکز تخصصی ماموگرافی –ماموگرافی هالوژیک

هدف از سونوگرافی در بارداری

متخصصان زنان و زایمان و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی از سونوگرافی برای مشاهده نوزادان و تمام قطعات گرانبهای آنها در رحم استفاده می کنند.

سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از جنین و همچنین رحم، جفت و عروق خونی و اندام های اطراف استفاده می کند. در طول معاینه اولتراسوند، ابزاری به نام مبدل امواج صوتی را در بدن شما ارسال می کند. امواج سپس به مبدل بازتاب داده می‌شوند، که آنها را به تصاویری تبدیل می‌کند که روی صفحه ویدیو مشاهده می‌شوند.

فناوری اولتراسوند از بدن و اندام های کودک شما تصویربرداری می کند و در نتیجه سلامت و رشد آنها را بررسی می کند. علاوه بر این، فناوری اولتراسوند ممکن است برای موارد زیر استفاده شود:

تایید بارداری شما

تعیین اینکه چند هفته باردار هستید

یاد بگیرید که چند جنین حمل می کنید

بررسی ناهنجاری های دهانه رحم و رحم

نظارت بر بارداری شما

بررسی هرگونه ناهنجاری جنینی

کمک به روش های تشخیصی مانند نمونه برداری از پرزهای کوریونی و آمنیوسنتز

به حجم آمنیوتیک خود توجه کنید

به سلامت جفت خود نگاه کنید

بررسی هر گونه عوارض بارداری که ممکن است تجربه کنید، مانند خونریزی غیرطبیعی

با نزدیک شدن به تولد، موقعیت کودک خود را تعیین کنید

آیا سونوگرافی خطراتی دارد؟

فناوری اولتراسوند سال‌هاست که در بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرد و هیچ خطر شناخته‌شده‌ای وجود ندارد، به خصوص زمانی که به درستی و فقط به دلایل پزشکی استفاده شود. کمترین و موثرترین مقدار انرژی اولتراسوند باید استفاده شود.

نگرانی اصلی در مورد سونوگرافی این است که در حالی که آنها مفید هستند، نمی توانند تمام ناهنجاری های جنین را تشخیص دهند و گاهی اوقات نتایج مثبت کاذب ایجاد می کنند.

مقالات دیگر:ماموگرافی دیجیتال، درد ماموگرافی

انواع سونوگرافی های مورد استفاده در بارداری

هنگامی که سونوگرافی بارداری بزرگ خود را تصویر می کنید، احتمالاً به سونوگرافی فکر می کنید که در اواسط بارداری شما (هفته ۱۸ تا ۲۲) رخ می دهد، جایی که چیزهایی مانند جنسیت کودک خود را می فهمید. این به این دلیل است که سونوگرافی اواسط بارداری چیزی است که تقریباً همه زنان باردار دارند و شامل یک معاینه و مشاهده دقیق (و بسیار هیجان انگیز) از کودک شما است.

با این حال این تنها سونوگرافی نیست که باردارها تجربه می کنند. در واقع چندین نوع مختلف سونوگرافی وجود دارد که ممکن است در دوران بارداری انجام دهید، که همه آنها اهداف کمی متفاوت دارند.

دو نوع اصلی سونوگرافی در دوران بارداری وجود دارد – ترانس واژینال و ترانس شکمی.

سونوگرافی ترانس واژینال

در طول این نوع سونوگرافی، یک مبدل گرز شکل در داخل واژن شما قرار می گیرد. سونوگرافی ترانس واژینال معمولاً در اوایل بارداری برای تأیید بارداری شما، بررسی ضربان قلب و موقعیت جنین، جستجوی علائم حاملگی خارج رحمی و تشخیص تعداد جنین استفاده می شود. اما اگر سونوگرافی شکم اطلاعات کافی را ارائه نکند، ممکن است بعداً در بارداری شما نیز استفاده شوند.

سونوگرافی ترانس شکمی

در سونوگرافی ترانس شکمی از مبدلی استفاده می شود که روی شکم شما قرار می گیرد تا جنین شما را مشاهده کند و بارداری شما را بررسی کند.

دریافت یک سونوگرافی کامل از طریق شکم در هفته های ۱۸ تا ۲۲ بارداری معمول است، اما در صورت بروز هر گونه نگرانی که نیاز به بررسی یا نظارت داشته باشد، می توان از آنها بعداً در بارداری استفاده کرد.انواع سونوگرافی:

سونوگرافی سه بعدی

این نوع سونوگرافی را می توان به صورت ترانس واژینال یا ترانس شکم انجام داد. سونوگرافی سه بعدی زمانی استفاده می شود که تصاویر دقیق تری از کودک شما مورد نیاز باشد. می تواند به تشخیص شرایطی مانند نقص لوله عصبی و ناهنجاری های صورت کمک کند.سونوگرافی سه بعدی در بارداری چیست و چرا انجام می‌شود؟

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر برای مشاهده حرکت در رگ های خونی استفاده می شود و می تواند اطلاعاتی در مورد جریان خون جنین و همچنین جریان خون در رحم و جفت شما ارائه دهد.

اکوکاردیوگرافی جنین

اکوکاردیوگرافی جنین به پزشکان اجازه می دهد تا تصویری دقیق از قلب و ساختار قلب جنین شما را ببینند. در صورت مشکوک بودن به نقص مادرزادی قلب می توان از آن استفاده کرد.

چگونه برای سونوگرافی خود آماده شوید

در برخی موارد، از شما خواسته می شود که با مثانه پر به سونوگرافی بیایید، زیرا مثانه پر به تکنسین سونوگرافی کمک می کند دید واضح تری از ساختارهایی که به دنبال تصویربرداری هستند، داشته باشد.

اگر قرار است سونوگرافی از طریق شکم انجام دهید، ممکن است بخواهید لباس های گشاد بپوشید، بنابراین تکنسین به راحتی به شکم شما دسترسی خواهد داشت. پزشک یا مرکز سونوگرافی شما ممکن است دستورالعمل های دقیق تری برای نحوه آماده شدن برای معاینه به شما بدهد.

ممکن است هنگام رفتن به سونوگرافی در دوران بارداری احساس عصبی یا عصبانیت کنید. این طبیعی و قابل درک است، اما باید بدانید که اگرچه نتایج سونوگرافی گاهی اوقات می تواند استرس زا باشد، این روش به ندرت ناراحت کننده است. و در بیشتر موارد، از نظر آنچه که پزشک شما در معاینه پیدا خواهد کرد، جای نگرانی وجود ندارد.

چه چیزی در طول  انجام سونوگرافی انتظار می رود

معاینه ترانس واژینال مشابه هر معاینه لگنی است که در متخصص زنان انجام داده اید. برای این معاینه معمولاً از شما خواسته می شود که مثانه خود را از قبل خالی کنید. به پشت روی میز معاینه دراز می کشید، معمولاً با لباس بیمارستان. ممکن است از شما خواسته شود که پاهای خود را در رکاب قرار دهید.

گرز مبدل دارای یک غلاف محافظ استریل (مانند کاندوم) خواهد بود و برای قرار دادن آسان و راحتی روانکاری می شود. گرز در واژن شما قرار داده می شود و به آرامی به اطراف حرکت می کند تا پزشک شما بتواند تمام ساختارهای مهمی را که باید مشاهده شود پیدا کند. شما قادر خواهید بود تصاویری از رحم و جنین خود را در یک صفحه ویدئو مشاهده کنید.

شاید علاقه مند باشید بیوپسی پستان را مطالعه فرمایید

در طول معاینه ترانس شکمی

برای سونوگرافی ترانس شکمی خود روی میز معاینه دراز خواهید کشید. شکم شما – از دنده ها تا باسن – باید در معرض دید قرار گیرد. سونوگرافی از ژل مخصوصی استفاده می کند که روی شکم شما آغشته می شود. سپس آنها مبدل را روی شکم شما اجرا می کنند و در نقاط مختلف با تولید تصاویر مکث می کنند.

بسته به اینکه هدف از معاینه چیست، سونوگرافیست ممکن است نیاز داشته باشد زمانی را صرف جستجوی ساختارهای مورد نظر خود کند. در طول معاینه استاندارد ۱۸ تا ۲۲ هفته ای، لیست بلندبالایی از مواردی وجود دارد که سونوگرافیست قرار است آنها را ببیند، بنابراین این معاینه ممکن است کمی طول بکشد.

در مورد انواع سونوگرافی – تفسیر سونوگرافی سینه – عکس رنگی رحم بیشتر بدانید. با مرکز تصویر برداری دکتر هدایی همراه باشید.

سوالاتی که باید در حین یا بعد از سونوگرافی بپرسید

اگر سونوگرافی شما توسط پزشک انجام شود، ممکن است بتوانید فوراً به نتایج برسید. معمولا سونوگرافی ترانس واژینال توسط متخصصین زنان و زایمان انجام می شود و آنها قادر خواهند بود آنچه را که می بینند روایت کنند.

معاینه استاندارد ۱۸ تا ۲۲ هفته ای ترانس شکم اغلب توسط تکنسین سونوگرافی انجام می شود که معمولاً نمی تواند اطلاعاتی را که می بیند فاش کند و باید گزارشی را برای ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ارسال کند، که سپس می تواند آن را بررسی کند و به شما ارائه دهد. اطلاعات با این حال، اکثر تکنسین‌های سونوگرافی می‌توانند جنسیت کودکتان را به شما بگویند – اگر این چیزی است که شما می‌خواهید بدانید!

انتظار برای نتایج معاینه می تواند چالش برانگیز و نگران کننده باشد، به خصوص اگر از سونوگرافی برای تشخیص یا بررسی مشکل بارداری یا جنین شما استفاده شده باشد. اطمینان حاصل کنید که از حمایت عاطفی لازم برای عبور از این روزهای عدم اطمینان برخوردار می شوید. ارتباط با والدین دیگری که مشکلات مشابهی را تجربه کرده اند می تواند بسیار مفید باشد.

هنگامی که نتایج سونوگرافی شما در دسترس است، سوالاتی که می خواهید از پزشک خود بپرسید بسته به دلیل انجام سونوگرافی متفاوت خواهد بود.

اگر هر گونه ناهنجاری در سونوگرافی تشخیص داده شد، نباید از پرسیدن سؤالات زیادی در مورد آنها در صورت لزوم از پزشک خود بترسید. بپرسید که این یافته ها برای آینده کودک شما چه معنایی دارند، یافته ها تا چه حد قطعی و قابل تأیید هستند، و از نظر آزمایش و آماده سازی چه چیزی در آینده خواهد آمد.

اگر توضیحات پزشک شما واضح نیست یا اگر فکر می کنید چیزی گم شده است یا ممکن است اشتباه باشد، نظر دوم را در نظر بگیرید.

اگر به شما گفته شد که در آینده به یک سری سونوگرافی نیاز خواهید داشت، حتماً بپرسید که برنامه این سونوگرافی ها چگونه خواهد بود، چه زمانی در مورد سلامتی شما و جنینتان تصمیم گیری می شود، و پزشک شما انتظار دارد از معاینات چه چیزی یاد بگیرد.

اگر سونوگرافی در نهایت برای شما استرس زا بود، مراجعه به لیست کتبی از سوالات و همراه داشتن یک عزیز مورد اعتماد در طول امتحان، مانند شریک زندگی، دوست یا عضو خانواده می تواند بسیار مفید باشد.

معاینه اولتراسوند شما ممکن است چیزی باشد که شما آن را نقطه برجسته بارداری خود می دانید – و در بیشتر مواقع، سونوگرافی واقعاً هیجان انگیز است! اما درک این نکته مهم است که آنها همچنین روش های پزشکی هستند که برای اطمینان از بارداری سالم و زایمان ایمن استفاده می شوند. به این ترتیب، سونوگرافی باید فقط برای مقاصد پزشکی و فقط در صورت تجویز پزشک استفاده شود.

در برخی موارد، نتایج یا نتیجه قریب الوقوع سونوگرافی بارداری می تواند برای والدین باردار نگران کننده باشد. باید بدانید که تیم پزشکی دکتر هدایی تمام تلاش خود را می کند تا شما را ایمن، آگاه نگه دارد و از داده های جمع آوری شده برای اطمینان از بهترین نتیجه برای بارداری شما استفاده کند. شما همیشه باید احساس قدرت کنید که از پزشک خود سؤالات مربوطه بپرسید – این همان چیزی است که آنها آنجا هستند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری