021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی حاملگی

سونوگرافی حاملگی

سونوگرافی حاملگی ؛سونوگرافی جنین آزمایشی است که در دوران بارداری استفاده می شود. تصویری از نوزاد در رحم مادر (رحم) ایجاد می کند. این یک راه مطمئن برای بررسی سلامت نوزاد متولد نشده است. در طول سونوگرافی جنین، قلب، سر و ستون فقرات جنین به همراه سایر قسمت‌های نوزاد بررسی می‌شود. آزمایش ممکن است بر روی شکم مادر (ترانس شکمی) یا در واژن (ترانس واژینال) انجام شود.سونوگرافی در بارداری یکی از مهم ترین زمان های انجام سونوگرافی است.

سونوگرافی حاملگی

برای انجام سونوگرافی حاملگی میتوانید به مرکز تخصصی دکتر هدایی مراجعه کنید.

سونوگرافی حاملگی دقیق چیست؟ چه زمانی انجام می شود؟

سونوگرافی دقیق یک اسکن اولتراسوند ۲۰ هفته ای است که گاهی اوقات آناتومی یا اسکن آنومالی نامیده می شود. بین هفته های ۱۸ تا ۲۲ بارداری انجام می شود. رشد اندام ها و اعضای بدن جنین را کنترل می کند و برخی از نقایص مادرزادی تشخیص داده می شود. در بیشتر موارد می توانید جنسیت جنین را هم تشخیص دهد.

سونوگرافی حاملگی دقیق چیست؟

سونوگرافی ۲۰ هفته ای که گاهی اوقات سونوگرافی دقیق، اسکن آناتومی یا اسکن آنومالی نامیده می شود، یک سونوگرافی قبل از تولد است که بین هفته های ۱۸ تا ۲۲ بارداری انجام می شود. رشد فیزیکی جنین را بررسی می کند و ناهنجاری های مهم آناتومیکی و همچنین برخی از اختلالات مادرزادی را تشخیص می دهد. پزشک شما از سونوگرافی دو بعدی، سه بعدی و حتی چهار بعدی برای عکسبرداری از جنین داخل رحم شما استفاده می کند. او اندازه گیری ها را انجام می دهد و مطمئن می شود که جنین برای هفته خود رشد مناسبی دارد. در این نوبت می توانید جنسیت جنین را نیز بدانید.

انواع مختلفی از سونوگرافی حاملگی وجود دارد:

سونوگرافی حاملگی استاندارد این آزمایش از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر دو بعدی بر روی صفحه نمایش کامپیوتر استفاده می کند.

سونوگرافی حاملگی داپلر. این آزمایش حرکت خون را از طریق بند ناف، در قلب نوزاد یا بین نوزاد و جفت نشان می دهد.

سونوگرافی حاملگی سه بعدی این آزمایش تصویری واقعی از یک نوزاد که هنوز متولد نشده را نشان می دهد.

اولتراسوند از یک گره الکترونیکی به نام مبدل برای ارسال و دریافت امواج صوتی استفاده می کند. در طول انجام سونوگرافی از اشعه استفاده نمی شود. مبدل بر روی شکم حرکت می کند و امواج صوتی در پوست، ماهیچه، استخوان و مایعات با سرعت های مختلف حرکت می کنند. امواج صوتی مانند یک پژواک از کودک منعکس می شود و به مبدل باز می گردد. مبدل امواج صوتی را به تصویر الکترونیکی روی صفحه کامپیوتر تبدیل می کند.

سونوگرافی حاملگی دقیق چه زمانی انجام می شود؟

بین هفته های ۱۸ تا ۲۲ بارداری انجام می شود و در برخی موارد خاص مانند بارداری های پرخطر (دوقلو یا سه قلو، پره اکلامپسی، چاقی، دیابت، فشار خون بالا و …) معمولا بین هفته های ۱۵ تا ۱۸ انجام می شود. .

چرا سونوگرافی دقیق انجام می شود؟

یک سونوگرافی ۲۰ هفته ای اندام ها و اعضای بدن کودک شما را اندازه گیری می کند تا از رشد مناسب کودک مطمئن شود. این غربالگری همچنین به دنبال نشانه هایی از ناتوانی های مادرزادی خاص یا مشکلات ساختاری در اندام های خاص است.

این مطالعه از ارزیابی جفت تا بررسی اندام‌های مختلف نوزاد، مانند:

مشکلات ساختاری که در اسکن سونوگرافی دقیق قابل تشخیص هستند

صورت: تشکیل صحیح استخوان بینی، استخوان پیشانی، فک بالا، فک پایین، بینی و مدارهای چشم ارزیابی می شود. در این بخش از مطالعه، مشکلاتی مانند شکاف کام و لب شناسایی می شود.

گردن: در اینجا چین یا شفافیت گردن نوزاد اندازه گیری می شود، در پشت گردن نوزاد، اگر اندازه گیری های طبیعی داشته باشد، مثلاً سندرم داون را می توان حذف کرد.

سر: دور سر و قطر دو جداره برای تشخیص هیدروسفالی احتمالی اندازه گیری می شود.

ستون فقرات پشتی: بررسی می شود که ستون فقرات نوزاد به درستی شکل گرفته است و مشکلات رشدی مانند اسپینا بیفیدا را نشان نمی دهد.

قفسه سینه: تشکیل صحیح آئورت و حفره ریه تایید می شود.

قلب: از آنجایی که بررسی می کنند که آیا چهار دریچه قلب کودک به درستی کار می کند و خون را پمپاژ می کند یا خیر، ۷۰ درصد از نقص های مادرزادی قلب در اینجا برطرف می شود.

اندام ها: اندازه گیری استخوان های اندام، به ویژه استخوان بازو و استخوان ران، که در آن تراکم استخوان نیز ارزیابی می شود. هر گونه تغییر شکل استخوانی مانند استخوان های کوتاه یا پای اسب در اینجا نادیده گرفته می شود.

شکم: تشکیل و عملکرد هر یک از اندام های حیاتی ناحیه شکم مانند دیواره شکم، محل ورود بند ناف، معده، کیسه صفرا، طحال، روده، کلیه ها و مثانه توسط پزشک متخصص بررسی می شود.

موقعیت جفت، بند ناف و مایع آمنیوتیک: این ۳ عنصر برای بقای جنین در دوران بارداری بسیار مهم هستند و در صورت وجود ناهنجاری در هر یک از آنها، پزشک قادر خواهد بود به موقع آنها را تشخیص داده و اقدامات احتیاطی را انجام دهد. میزان.

اندام های جنسی: با این مطالعه، جنسیت نوزاد با حذف کلیتوریس بیرون زده که اغلب باعث سردرگمی می شود و جنسیت مذکر را به جای زنانه اعلام می کند، تایید می شود.

در طی این سونوگرافی چندین تصویر گرفته می شود. شما خواهید دید که پزشکتان روی صفحه سونوگرافی خطوطی می کشد. این خط به عنوان یک خط کش که ابعاد اندام ها و اندام ها را مستند می کند عمل می کند. این اندازه گیری ها را با تاریخی که شما زایمان خواهید کرد مقایسه می کند. در برخی موارد، ممکن است اندازه گیری آن را از قبل و بعد از تاریخ پیش بینی شده تولد بشنوید. اگر اندازه گیری جنین بین ۱۰ تا ۱۴ روز از تاریخ تخمینی زایمان باشد، جنین به اندازه کافی رشد یافته در نظر گرفته می شود. تاریخ سررسید شما تغییر نخواهد کرد مگر اینکه خارج از این بازه زمانی اندازه گیری کنید.

چرا ممکن است به سونوگرافی حاملگی نیاز داشته باشم؟

سونوگرافی حاملگی بخشی از مراقبت های دوران بارداری در ایران است، زیرا این یک روش کم خطر است که اطلاعات مهمی را ارائه می دهد.

یک سونوگرافی معمول قبل از تولد می تواند نقص یا سایر مشکلات جنین را بررسی کند. موارد زیر قابل بررسی است:

شکم و معده

بازوها، پاها و سایر اعضای بدن

پشت گردن

سر و مغز

حفره های قلب و دریچه ها

کلیه ها

قرار دادن جفت

ستون فقرات

بند ناف

مثانه

سونوگرافی حاملگی همچنین می تواند نشان دهد:

اگر زنی چند نوزاد باردار باشد

سن حاملگی نوزاد

محل قرار دادن سوزن هنگام برداشتن مایع آمنیوتیک (آمنیوسنتز)

اینکه آیا یک فئوس به درستی رشد می کند

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است دلایل دیگری برای درخواست سونوگرافی جنین داشته باشد.

ماموگرافی هالوژیک چیست؟ ماموگرافی دیجیتال چیست؟ برای اطلاع در مورد ۲ وسال مطرح شده روی هر کدام کلیک کنید.

سونوگرافی حاملگی چه خطراتی دارد؟

همه رویه ها خطراتی دارند. خطرات این روش عبارتند از:

ناراحتی خفیف از مبدل در شکم یا واژن

واکنش به پوشش لاتکس برای مبدل، در صورت داشتن حساسیت به لاتکس

در برخی موارد، سونوگرافی حاملگی ممکن است مشکلی را نشان دهد که مثبت کاذب نامیده می شود. این تست همچنین می تواند مشکلی را که در آنجا منفی کاذب نامیده می شود از دست بدهد. در برخی موارد، ممکن است پس از سونوگرافی جنین به آزمایش های اضافی نیاز باشد.

گاهی اوقات سونوگرافی جنین در محیط های غیرپزشکی ارائه می شود. این به عنوان راهی برای دادن تصاویر یا فیلم های یادگاری برای والدین انجام می شود. در این موارد، ممکن است کارکنان آموزش ندیده تصاویر را اشتباه بخوانند و به والدین اطلاعات نادرست بدهند. حتما سونوگرافی جنین را توسط کادر پزشکی آموزش دیده انجام دهید. اگر سوالی دارید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

خطرات شما ممکن است بسته به سلامتی های عمومی و سایر عوامل متفاوت باشد. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که کدام خطرات بیشتر برای شما اعمال می شود. در مورد هر گونه نگرانی که ممکن است داشته باشید بحث کنید.

چگونه برای سونوگرافی حاملگی آماده شوم؟

ارائه دهنده های  مراقبت های بهداشت شما این روش ها را برای شما توضیح خواهد داد. هر سوالی دارید بپرسید. ممکن است از شما خواسته شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید که اجازه انجام این روش را به مرکز می دهد. فرم را با دقت بخوانید. اگر چیزی واضح نیست سوال بپرسید.

اگر شما:

به هر نوع دارو، لاتکس، نوار چسب یا داروهای بیهوش کننده (محلی و عمومی) حساس یا حساسیت دارند.

هر دارویی، از جمله داروهای بدون نسخه، داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و مکمل های گیاهی را مصرف کنید

ممکن است از شما خواسته شود که چندین لیوان آب قبل از عمل بنوشید. این می تواند به ارائه تصاویر واضح تر کمک کند.

در سونوگرافی حاملگی چه اتفاقی می افتد؟

ممکن است سونوگرافی حاملگی خود را به صورت سرپایی انجام دهید. یعنی می توانید همان روز به خانه ی خود بروید. یا ممکن است به عنوان بخشی از اقامت کمی طولانی تر در بیمارستان انجام شود. روش انجام آن ممکن است متفاوت باشد. این روش ها بستگی به شرایط شما و روش های ارائه دهنده مراقبت های بهداشت شما دارد. در بیشتر موارد، از این روند پیروی می کند:

اگر سونوگرافی از طریق شکم انجام می دهید، از شما خواسته می شود که پیراهن خود را بالا بیاورید تا شکمتان نمایان شود. برای سونوگرافی ترانس واژینال، از شما خواسته می شود که لباس خود را از کمر به پایین درآورید. به شما ملحفه ای داده می شود تا روی پاهای خود قرار دهید. ممکن است از شما خواسته شود که جواهرات یا اشیاء دیگر را بردارید.

روی میز امتحان دراز می کشید، چه به پشت یا به پهلو.

برای یک عمل ترانس شکمی، یک ژل شفاف روی پوست شکم (شکم) قرار می گیرد. مبدل بر روی ناحیه حرکت داده می شود و روی پوست فشار داده می شود.

برای سونوگرافی ترانس واژینال، باید به پشت دراز بکشید. پاهای شما به صورت رکابی و زانوهای شما از هم باز خواهند بود.

یک پروب مبدل واژن با یک پوشش استریل پوشانده می شود. یک روان کننده روی پروب قرار خواهد گرفت. پروب وارد واژن می شود. تکنسین کاوشگر را به اطراف حرکت می دهد تا مجموعه ای از تصاویر را ثبت کند. سپس پروب حذف خواهد شد.

بعد ازسونوگرافی حاملگی چه اتفاقی می افتد؟

به شما دستمال داده می شود تا ژل اضافی را پاک کنید. شما می توانید مدت کوتاهی پس از آزمایش به خانه بروید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما در مورد نتایج با شما صحبت خواهد کرد. ممکن است بعد از عمل دستورالعمل های دیگری دریافت کنید.

مراحل بعدی

قبل از اینکه با آزمایش و یا روش ها موافقت کنید، مطمئن شوید که:

نام آزمون یا روش

دلیل انجام آزمایش ویا روش

چه نتایجی را باید از انجام سونوگرافی انتظار داشت و چه معنایی دارند

خطرات و مزایای آزمایش یا روش

عوارض جانبی یا عوارض احتمالی چیست؟

زمان و حتی مکان شما برای انجام آزمایش ویا روش

چه کسی این آزمایش و یا روش را انجام خواهد داد و صلاحیت شخص چیست

اگر آزمایش و یا از روش را انجام نمی دادید چه اتفاقی می افتاد

هر گونه آزمایش و یا روش های جایگزین که باید در مورد آن فکر کنید

چه زمانی ،چگونه به نتایج خواهید رسید

اگر سؤال و یا مشکلی دارید، پس از انجام آزمون یا روش با چه کسی تماس بگیرید

چقدر باید برای انجام آزمایش هزینه بپردازید

اگر اخیرا متوجه شده اید که باردار هستید، تاریخ اولین سونوگرافی حاملگی چیزی است که احتمالا مشتاقانه منتظر آن هستید. بالاخره فرصتی برای نگاه کردن به کودک کوچکتان! آیا می توانید شباهت خانوادگی را در آن تصویر سیاه و سفید دانه دار ببینید؟ پسر دارین یا دختر؟ بسیاری از مردم حتی تصاویر اولتراسوند را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند تا همه دنیا ببینند.

همانطور که سونوگرافی می تواند هیجان انگیز باشد، آنها همچنین یک روش پزشکی تشخیصی مهم هستند که به شما و کودکتان در طول بارداری ایمن و سالم کمک می کند. گاهی اوقات، سونوگرافی می تواند برای والدین استرس زا باشد، به خصوص اگر از آنها برای تشخیص مشکلی در بارداری یا جنین شما استفاده شود.

مقالات دیگر:مرکز تخصصی ماموگرافی –ماموگرافی هالوژیکدکتر ماموگرافی

هدف از سونوگرافی حاملگی

متخصصان زنان و زایمان و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی از سونوگرافی برای مشاهده نوزادان و تمام قطعات گرانبهای آنها در رحم استفاده می کنند.

سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از جنین و همچنین رحم، جفت و عروق خونی و اندام های اطراف استفاده می کند. در طول معاینه اولتراسوند، ابزاری به نام مبدل امواج صوتی را در بدن شما ارسال می کند. امواج سپس به مبدل بازتاب داده می‌شوند، که آنها را به تصاویری تبدیل می‌کند که روی صفحه ویدیو مشاهده می‌شوند.

فناوری اولتراسوند از بدن و اندام های کودک شما تصویربرداری می کند و در نتیجه سلامت و رشد آنها را بررسی می کند. علاوه بر این، فناوری اولتراسوند ممکن است برای موارد زیر استفاده شود:

تایید بارداری شما

تعیین اینکه چند هفته باردار هستید

یاد بگیرید که چند جنین حمل می کنید

بررسی ناهنجاری های دهانه رحم و رحم

نظارت بر بارداری شما

بررسی هرگونه ناهنجاری جنینی

کمک به روش های تشخیصی مانند نمونه برداری از پرزهای کوریونی و آمنیوسنتز

به حجم آمنیوتیک خود توجه کنید

به سلامت جفت خود نگاه کنید

بررسی هر گونه عوارض بارداری که ممکن است تجربه کنید، مانند خونریزی غیرطبیعی

با نزدیک شدن به تولد، موقعیت کودک خود را تعیین کنید

آیا سونوگرافی خطراتی دارد؟

فناوری اولتراسوند سال‌هاست که در بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرد و هیچ خطر شناخته‌شده‌ای وجود ندارد، به خصوص زمانی که به درستی و فقط به دلایل پزشکی استفاده شود. کمترین و موثرترین مقدار انرژی اولتراسوند باید استفاده شود.

نگرانی اصلی در مورد سونوگرافی حاملگی این است که در حالی که آنها مفید هستند، نمی توانند تمام ناهنجاری های جنین را تشخیص دهند و گاهی اوقات نتایج مثبت کاذب ایجاد می کنند.

مقالات دیگر:ماموگرافی دیجیتال، درد ماموگرافی ، بیوپسی پستان

انواع سونوگرافی های مورد استفاده در بارداری

هنگامی که سونوگرافی حاملگی بزرگ خود را تصویر می کنید، احتمالاً به سونوگرافی فکر می کنید که در اواسط بارداری شما (هفته ۱۸ تا ۲۲) رخ می دهد، جایی که چیزهایی مانند جنسیت کودک خود را می فهمید. این به این دلیل است که سونوگرافی اواسط بارداری چیزی است که تقریباً همه زنان باردار دارند و شامل یک معاینه و مشاهده دقیق (و بسیار هیجان انگیز) از کودک شما است.

با این حال این تنها سونوگرافی نیست که باردارها تجربه می کنند. در واقع چندین نوع مختلف سونوگرافی وجود دارد که ممکن است در دوران بارداری انجام دهید، که همه آنها اهداف کمی متفاوت دارند.

دو نوع اصلی سونوگرافی در دوران بارداری وجود دارد – ترانس واژینال و ترانس شکمی.

سونوگرافی ترانس واژینال

در طول این نوعسونوگرافی حاملگی، یک مبدل گرز شکل در داخل واژن شما قرار می گیرد. سونوگرافی ترانس واژینال معمولاً در اوایل بارداری برای تأیید بارداری شما، بررسی ضربان قلب و موقعیت جنین، جستجوی علائم حاملگی خارج رحمی و تشخیص تعداد جنین استفاده می شود. اما اگر سونوگرافی شکم اطلاعات کافی را ارائه نکند، ممکن است بعداً در بارداری شما نیز استفاده شوند.

سونوگرافی ترانس شکمی

در سونوگرافی ترانس شکمی از مبدلی استفاده می شود که روی شکم شما قرار می گیرد تا جنین شما را مشاهده کند و بارداری شما را بررسی کند.

دریافت یک سونوگرافی کامل از طریق شکم در هفته های ۱۸ تا ۲۲ بارداری معمول است، اما در صورت بروز هر گونه نگرانی که نیاز به بررسی یا نظارت داشته باشد، می توان از آنها بعداً در بارداری استفاده کرد.انواع سونوگرافی:

سونوگرافی سه بعدی

این نوع سونوگرافی حاملگی را می توان به صورت ترانس واژینال یا ترانس شکم انجام داد. سونوگرافی سه بعدی زمانی استفاده می شود که تصاویر دقیق تری از کودک شما مورد نیاز باشد. می تواند به تشخیص شرایطی مانند نقص لوله عصبی و ناهنجاری های صورت کمک کند.سونوگرافی سه بعدی در بارداری چیست و چرا انجام می‌شود؟

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر برای مشاهده حرکت در رگ های خونی استفاده می شود و می تواند اطلاعاتی در مورد جریان خون جنین و همچنین جریان خون در رحم و جفت شما ارائه دهد.

اکوکاردیوگرافی جنین

اکوکاردیوگرافی جنین به پزشکان اجازه می دهد تا تصویری دقیق از قلب و ساختار قلب جنین شما را ببینند. در صورت مشکوک بودن به نقص مادرزادی قلب می توان از آن استفاده کرد.

چگونه برای سونوگرافی خود آماده شوید

در برخی موارد، از شما خواسته می شود که با مثانه پر به سونوگرافی بیایید، زیرا مثانه پر به تکنسین سونوگرافی حاملگی کمک می کند دید واضح تری از ساختارهایی که به دنبال تصویربرداری هستند، داشته باشد.

اگر قرار است سونوگرافی از طریق شکم انجام دهید، ممکن است بخواهید لباس های گشاد بپوشید، بنابراین تکنسین به راحتی به شکم شما دسترسی خواهد داشت. پزشک یا مرکز سونوگرافی شما ممکن است دستورالعمل های دقیق تری برای نحوه آماده شدن برای معاینه به شما بدهد.

ممکن است هنگام رفتن به سونوگرافی در دوران بارداری احساس عصبی یا عصبانیت کنید. این طبیعی و قابل درک است، اما باید بدانید که اگرچه نتایج سونوگرافی گاهی اوقات می تواند استرس زا باشد، این روش به ندرت ناراحت کننده است. و در بیشتر موارد، از نظر آنچه که پزشک شما در معاینه پیدا خواهد کرد، جای نگرانی وجود ندارد.

چه چیزی در طول  انجام سونوگرافی انتظار می رود

معاینه ترانس واژینال مشابه هر معاینه لگنی است که در متخصص زنان انجام داده اید. برای این معاینه معمولاً از شما خواسته می شود که مثانه خود را از قبل خالی کنید. به پشت روی میز معاینه دراز می کشید، معمولاً با لباس بیمارستان. ممکن است از شما خواسته شود که پاهای خود را در رکاب قرار دهید.

گرز مبدل دارای یک غلاف محافظ استریل (مانند کاندوم) خواهد بود و برای قرار دادن آسان و راحتی روانکاری می شود. گرز در واژن شما قرار داده می شود و به آرامی به اطراف حرکت می کند تا پزشک شما بتواند تمام ساختارهای مهمی را که باید مشاهده شود پیدا کند. شما قادر خواهید بود تصاویری از رحم و جنین خود را در یک صفحه ویدئو مشاهده کنید.

شاید علاقه مند باشید بیوپسی پستان را مطالعه فرمایید

در طول معاینه ترانس شکمی

برای سونوگرافی ترانس شکمی خود روی میز معاینه دراز خواهید کشید. شکم شما – از دنده ها تا باسن – باید در معرض دید قرار گیرد. سونوگرافی از ژل مخصوصی استفاده می کند که روی شکم شما آغشته می شود. سپس آنها مبدل را روی شکم شما اجرا می کنند و در نقاط مختلف با تولید تصاویر مکث می کنند.

بسته به اینکه هدف از معاینه چیست، سونوگرافیست ممکن است نیاز داشته باشد زمانی را صرف جستجوی ساختارهای مورد نظر خود کند. در طول معاینه استاندارد ۱۸ تا ۲۲ هفته ای، لیست بلندبالایی از مواردی وجود دارد که سونوگرافیست قرار است آنها را ببیند، بنابراین این معاینه ممکن است کمی طول بکشد.

در مورد انواع سونوگرافی – تفسیر سونوگرافی سینه – عکس رنگی رحم بیشتر بدانید. با مرکز تصویر برداری دکتر هدایی همراه باشید.

سوالاتی که باید در حین یا بعد از سونوگرافی بپرسید

اگر سونوگرافی شما توسط پزشک انجام شود، ممکن است بتوانید فوراً به نتایج برسید. معمولا سونوگرافی ترانس واژینال توسط متخصصین زنان و زایمان انجام می شود و آنها قادر خواهند بود آنچه را که می بینند روایت کنند.

معاینه استاندارد ۱۸ تا ۲۲ هفته ای ترانس شکم اغلب توسط تکنسین سونوگرافی انجام می شود که معمولاً نمی تواند اطلاعاتی را که می بیند فاش کند و باید گزارشی را برای ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ارسال کند، که سپس می تواند آن را بررسی کند و به شما ارائه دهد. اطلاعات با این حال، اکثر تکنسین‌های سونوگرافی می‌توانند جنسیت کودکتان را به شما بگویند – اگر این چیزی است که شما می‌خواهید بدانید!

انتظار برای نتایج معاینه می تواند چالش برانگیز و نگران کننده باشد، به خصوص اگر از سونوگرافی برای تشخیص یا بررسی مشکل بارداری یا جنین شما استفاده شده باشد. اطمینان حاصل کنید که از حمایت عاطفی لازم برای عبور از این روزهای عدم اطمینان برخوردار می شوید. ارتباط با والدین دیگری که مشکلات مشابهی را تجربه کرده اند می تواند بسیار مفید باشد.

هنگامی که نتایج سونوگرافی حاملگی شما در دسترس است، سوالاتی که می خواهید از پزشک خود بپرسید بسته به دلیل انجام سونوگرافی متفاوت خواهد بود.

اگر هر گونه ناهنجاری در سونوگرافی تشخیص داده شد، نباید از پرسیدن سؤالات زیادی در مورد آنها در صورت لزوم از پزشک خود بترسید. بپرسید که این یافته ها برای آینده کودک شما چه معنایی دارند، یافته ها تا چه حد قطعی و قابل تأیید هستند، و از نظر آزمایش و آماده سازی چه چیزی در آینده خواهد آمد.

اگر توضیحات پزشک شما واضح نیست یا اگر فکر می کنید چیزی گم شده است یا ممکن است اشتباه باشد، نظر دوم را در نظر بگیرید.

اگر به شما گفته شد که در آینده به یک سری سونوگرافی نیاز خواهید داشت، حتماً بپرسید که برنامه این سونوگرافی ها چگونه خواهد بود، چه زمانی در مورد سلامتی شما و جنینتان تصمیم گیری می شود، و پزشک شما انتظار دارد از معاینات چه چیزی یاد بگیرد.

اگر سونوگرافی در نهایت برای شما استرس زا بود، مراجعه به لیست کتبی از سوالات و همراه داشتن یک عزیز مورد اعتماد در طول امتحان، مانند شریک زندگی، دوست یا عضو خانواده می تواند بسیار مفید باشد.

معاینه اولتراسوند شما ممکن است چیزی باشد که شما آن را نقطه برجسته بارداری خود می دانید – و در بیشتر مواقع، سونوگرافی واقعاً هیجان انگیز است! اما درک این نکته مهم است که آنها همچنین روش های پزشکی هستند که برای اطمینان از بارداری سالم و زایمان ایمن استفاده می شوند. به این ترتیب، سونوگرافی باید فقط برای مقاصد پزشکی و فقط در صورت تجویز پزشک استفاده شود.

در برخی موارد، نتایج یا نتیجه قریب الوقوع سونوگرافی بارداری می تواند برای والدین باردار نگران کننده باشد. باید بدانید که تیم پزشکی دکتر هدایی تمام تلاش خود را می کند تا شما را ایمن، آگاه نگه دارد و از داده های جمع آوری شده برای اطمینان از بهترین نتیجه برای بارداری شما استفاده کند. شما همیشه باید احساس قدرت کنید که از پزشک خود سؤالات مربوطه بپرسید – این همان چیزی است که آنها آنجا هستند.اسکن اولتراسوند شامل انتقال امواج صوتی با فرکانس بالا از طریق رحم است. این انعکاس‌ها از کودک خارج می‌شوند و پژواک‌های برگشتی (امواج صوتی) توسط کامپیوتر به تصویری روی صفحه‌ای تبدیل می‌شوند که موقعیت و حرکات کودک را نشان می‌دهد.

مقالات دیگر: بیوپسی هسته سوزنی سینهسونوگرافی در منزلبیوپسی سینه در تهران

چرا به سونوگرافی نیاز دارم؟

سونوگرافی حدود ۳۰ سال است که در بارداری استفاده می شود، به تدریج به یک ابزار ضروری زنان و زایمان تبدیل شده است و نقش مهمی در مراقبت از هر زن باردار ایفا می کند.

دلایل رایج برای درخواست پزشک برای انجام سونوگرافی حاملگی عبارتند از:

• تعیین تاریخ موعد تولد نوزاد.

• برای بررسی تعداد نوزادان.

• برای تعیین اینکه بارداری به طور طبیعی ادامه دارد.

• برای نشان دادن موقعیت جفت.

• برای بررسی رشد جسمانی نوزاد و بررسی نقایص مادرزادی.

• در بارداری بعدی، ببینید که کودک متناسب با مرحله رشد خود رشد کرده است

چه کسی اسکن را انجام خواهد داد؟

اسکن ها معمولاً توسط پزشکان، ماماها یا رادیوگرافیانی انجام می شود که به طور ویژه در زمینه سونوگرافی آموزش دیده اند و به عنوان سونوگرافیست شناخته می شوند. اکثر آنها مدرک فوق لیسانس، دیپلم یا کارشناسی ارشد را در سونوگرافی پزشکی به پایان رسانده اند.

چه زمانی اسکن معمولا در دوران بارداری انجام می شود؟

مرکز جردن غربالگری سونوگرافی را برای زنان باردار و جنین‌هایی که در معرض خطر عوارض مرتبط با بارداری هستند، با ارائه اسکن‌های سونوگرافی تشخیصی برای تشخیص ناهنجاری‌های جنین و جفت در طول بارداری ارائه می‌دهد. سونوگرافی سه ماهه اول شما که معمولاً برای ارزیابی خطر ناهنجاری های ژنتیکی انجام می شود، امکان تشخیص زودهنگام برخی از ناهنجاری های اصلی را قبل از سه ماهه دوم بارداری فراهم کرده است.

طیف وسیعی از خدمات سونوگرافی جنین عبارتند از:

• غربالگری

• غربالگری سه ماهه اول و دوم سندرم داون

• سقط جنین و غربالگری حاملگی خارج از رحم

• غربالگری چندقلو حاملگی

• غربالگری ناهنجاری جنین

• ارزیابی و ارزیابی

• ارزیابی سه ماهه اول

• ارزیابی تشریحی سه ماهه دوم و سوم بارداری

• ارزیابی سونوگرافی سه بعدی

• تشخیص قبل از تولد

• آزمایش و نظارت

• مشخصات بیوفیزیکی و سرعت سنجی داپلر/ تست بدون استرس

• اکوکاردیوگرافی جنین

• رویه های تشخیصی

• آمنیوسنتز

• نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS)

• کوردوسنتز/نمونه گیری خون جنین

سطح ۱

پنج، شش یا هفت هفته:

سونوگرافی برای اندازه و تاریخ: قرار ملاقات بر اساس آخرین دوره قاعدگی شما می تواند بسیار نادرست باشد. سونوگرافی انجام شده در اوایل سه ماهه اول امکان تعیین تاریخ دقیق بارداری را فراهم می کند. از آنجایی که جنین (کودک) بسیار کوچک است، امکان تجسم بهتر ساختارهای مادر (رحم، تخمدان ها و لوله های فالوپ) را نیز فراهم می کند و به ما این توانایی را می دهد که هر گونه ناهنجاری را خیلی زود تشخیص دهیم. با این حال، اگر این سونوگرافی خیلی زود (قبل از هفته ۷ بارداری) انجام شود، ممکن است جنین به اندازه کافی رشد نکرده باشد تا تمام اطلاعات مورد نیاز را به دست آورد و ممکن است از شما خواسته شود تا ۱-۲ هفته دیگر برگردید. برای مثال اگر درد یا خونریزی دارید. این ممکن است حاملگی خارج از رحم را رد کند. اگر از تاریخ LMP مطمئن نیستید، ممکن است اولین اسکن خود را انجام دهید.

اسکن شفافیت نوکال (۱۱-۱۴ هفته)

اسکن ۱۲ هفته ای یک معاینه معمول اولتراسوند است که در هفته ۱۰ تا ۱۴ بارداری انجام می شود. در طول معاینه، جنین با سونوگرافی شکم دیده می شود. گاهی اوقات دید واضح نیست و ممکن است نیاز به انجام اسکن واژینال باشد. در اسکن سه ماهه اول، آنها زنده بودن جنین را تایید می کنند، سن حاملگی را با اندازه گیری طول تاج تاج دندان ارزیابی می کنند و همچنین به دنبال مشکلات اساسی می گردند.

۱۰ تا ۱۴ هفته:

NT یک سونوگرافی غربالگری غیر تهاجمی است که در سه ماهه اول برای تشخیص سندرم داون، تریزومی ۱۸ یا سایر مشکلات استفاده می شود. سپس نتایج غربالگری شفافیت نوکال با نتایج ۲ آزمایش خون و سن مادر ترکیب می شود تا خطر برای جنین ارزیابی شود. از آنجایی که تنها یک پنجره بسیار کوتاه برای به دست آوردن اندازه‌گیری‌های لازم وجود دارد، بسیار مهم است که ابتدا با سونوگرافی اندازه/تاریخ، تاریخ بارداری را دقیقاً تعیین کنیم. توصیه می شود که همه خانم های باردار در سه ماهه اول در حدود هفته ۱۲ بارداری یک اسکن دوستیابی برای تایید تاریخ خود انجام دهند. اسکن اولتراسونیک سه ماهه اول ممکن است نشانگرهای نرم را برای ناهنجاری های کروموزومی نشان دهد، مانند عدم وجود استخوان بینی جنین، افزایش شفافیت نوکال جنین (پشت گردن) برای تشخیص جنین های سندرم داون.

سطح ۲

حدود ۱۸ تا ۲۰ هفته:

به برخی از زنان در سه ماهه دوم در حدود هفته ۱۸ تا ۲۰ پیشنهاد می شود. به عنوان اسکن ناهنجاری یا سطح دوم شناخته می شود تا بررسی کنید که کودک شما به طور طبیعی رشد می کند. اسکن انجام شده در هفته ۱۸ تا ۲۰ جنین برای بررسی دقیق آناتومی جنین به اندازه کافی بزرگ است. ناهنجاری های مادرزادی، حاملگی های چند قلو را می توان به طور قطعی تشخیص داد و تاریخ و رشد را نیز می توان ارزیابی کرد. موقعیت جفت نیز تعیین می شود. در صورت مشکوک بودن به ناهنجاری ممکن است اسکن های بیشتری لازم باشد.

مقالات دیگر: درمان لنف آدم چیست؟عکس دندانسونوگرافی پرتابل

مرحله ۳

اسکن داپلر رنگی (حدود ۲۸-۳۲ هفته):

سونوگرافی داپلر به پزشکان یک نمایش دیداری یا شنیداری از حرکت خون از طریق وریدها، شریان‌ها و رگ‌های خونی با امواج صوتی می‌دهد. از صدای منعکس شده می توان برای تشخیص جریان خون محدود، لخته شدن خون و سلامت جنین استفاده کرد. برخلاف تصویربرداری اولتراسوند که برای نمایش تصویر نوزاد در رحم به والدین استفاده می شود، سونوگرافی داپلر برای مشاهده جریان خون در جنین استفاده می شود. آزمایش‌های سونوگرافی داپلر با یک دستگاه دستی معروف به مبدل انجام می‌شود. سه نوع اصلی سونوگرافی داپلر وجود دارد – پیوسته، دوبلکس و رنگی.

برای اطلاع از اکو قلب جنین – ماموگرافی سه بعدی هالوژیک – تفسیر سونوگرافی سینه بروی آن ها کلیک کنید.

چرا از سونوگرافی داپلر در دوران بارداری استفاده می شود؟

کاربردهای تشخیصی مختلفی برای سونوگرافی داپلر در یک محیط پزشکی سنتی وجود دارد، اما از نظر بارداری و سلامت جنین و بارداری، موارد استفاده محدود است. پزشکان اغلب از سونوگرافی داپلر در دوران بارداری برای بررسی جریان خون ناف جنین، جریان خون جفت و جریان خون در قلب و مغز استفاده می کنند. با استفاده از نتایج سونوگرافی داپلر، پزشکان می توانند تعیین کنند که آیا جریان خون محدود به دلیل کم خونی داسی شکل، حساسیت RH یا محدود شدن عروق خونی مقصر ناهنجاری های جنین است یا خیر.

محدود شدن جریان خون به جنین می تواند باعث موارد زیر شود:

• وزن کمتر هنگام تولد

• کاهش اندازه

• اختلال در رشد

اگر کم خونی داسی شکل تشخیص داده شود، کودکان ممکن است تحت فرم خاصی از سونوگرافی داپلر به نام داپلر ترانس کرانیال برای ارزیابی خطر سکته قرار گیرند.

۲۸ تا ۴۰ هفته:

اسکن رشد در سه ماهه سوم ممکن است در صورت کوچک بودن نوزاد قبلی، داشتن دوقلو یا سایر عوارض بارداری، به عنوان مثال اگر دیابتی هستید، توصیه شود. گاهی اوقات اگر نوزاد کوچکتر یا بزرگتر از حد انتظار باشد، ماما ممکن است اسکن رشد را پیشنهاد کند.

هیچ قانون سخت و سریعی برای تعداد اسکن هایی که باید در دوران بارداری انجام دهید وجود ندارد.

هنگامی که به دلایل بالینی مشکوک به وجود یک ناهنجاری باشد، ممکن است اسکن انجام شود. در غیر این صورت، اسکن معمولاً در سه ماهه اول برای تأیید بارداری، حذف حاملگی های خارج رحمی یا مولار، تأیید ضربان قلب و اندازه گیری طول تاج تا کفه برای قرار ملاقات انجام می شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد سونوگرافی سینه – تفاوت سونوگرافی با ماموگرافی – انواع سونوگرافی به مقالات مربوطه بروید.

از a3D Scan چه انتظاری داریم؟

حداقل چهار چاپ پرتره رنگی و حداقل دو پرتره سیاه و سفید دریافت خواهید کرد. این پرتره‌های پرتره با بین ۱۰ تا ۲۰ تصویر رنگی بر روی سی‌دی تکمیل می‌شوند که برای ارسال ایمیل و چاپ برای اشتراک‌گذاری با تمام اعضای خانواده مناسب است. علاوه بر این، در طول کل اسکن، یک DVD از هر حرکتی که کودک انجام می دهد ضبط می شود.

چه زمانی اسکن سه بعدی داشته باشیم؟

در حالی که انجام اسکن سه بعدی در هیچ مرحله ای از بارداری شما مشکلی ندارد، اما برای گرفتن بهترین تصاویر، اسکن سه بعدی را بین هفته های ۲۲ تا ۳۲ بارداری انجام می دهیم، اگرچه توصیه می کنیم زمان بهینه بین ۲۴ تا ۲۹ هفته باشد. . زمان انجام اسکن واقعاً یک عمل متعادل کننده است، زیرا شما می خواهید کودک تا حد ممکن بزرگ باشد تا جایی که می توانید ببینید، اما همچنان می خواهید کودک شما فضای زیادی برای حرکت داشته باشد.

اسکن ۳ بعدی / اسکن ۴ بعدی اختیاری است و جایگزین اسکن حاملگی ضروری  شما نمی شود، زیرا هدف آن ارائه اطلاعات تشخیصی نیست، بلکه برای افزایش لذت و پیوند والدین است.

آیا سونوگرافی دقیق در دوران بارداری ضروری است؟

سوال سوالی است که از ابتدای سونوگرافی دقیق مطرح شده است.

آیا سونوگرافی دقیق در دوران بارداری ضروری است؟

سونوگرافی دقیق در بارداری

آیا سونوگرافی دقیق در دوران بارداری ضروری است؟ سوال سوالی است که از ابتدای سونوگرافی دقیق مطرح شده است.

آیا سونوگرافی دقیق بارداری و سونوگرافی دقیق یکی هستند؟

اولتراسوند یک روش تصویربرداری بدون تشعشع است و امواج صوتی را از طریق پروب مورد استفاده ارسال می کند. امواج صوتی که به اندام ها برخورد کرده و برمی گردند دوباره در پروب جمع شده و در دستگاه اولتراسوند به تصویر تبدیل می شوند. به این ترتیب بافت ها و اندام ها در قسمت داخلی بدن، رگ ها و توده های موجود در آن دیده می شوند.

سونوگرافی تشخیص بسیاری از بیماری ها در بدن، تصویربرداری از نوزاد در رحم مادر است و جایگاه بسیار مهمی در درمان برخی بیماری ها با روش های مداخله ای دارد.

برای انجام انواع سونوگرافی و سونوگرافی ۴ بعدی و ماموگرافی سه بعدی و سونوگرافی غربالگری اول و انواع سونوگرافی در بارداری در مرکز تخصصی دکتر هدایی در تماس باشید.

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی چیست؟ به سوال پاسخ دهید؛ این یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کند که گوش نمی تواند بشنود و حاوی اشعه نیست، یعنی اشعه ایکس. بنابراین، می توان گفت که این یک روش بی ضرر است.

علاوه بر تصویربرداری اولتراسوند از شکم، گردن و پاها در بزرگسالان، سونوگرافی را می توان در پیگیری بارداری، نوزادان، نوزادان و بیماری های کودکان استفاده کرد. تصاویر به دست آمده توسط فرآیند سونوگرافی با توجه به منطقه ای که سونوگرافی در آن انجام می شود متفاوت است. در کشور ما هم فرآیند سونوگرافی و هم تجزیه و تحلیل و گزارش داده های به دست آمده؛ توسط رادیولوژیست ها با آموزش پیشرفته سونوگرافی و سایر روش های تصویربرداری (CT، MRI و …) انجام می شود.

اولتراسوند بر اساس استفاده از پروب، که دستگاه خاصی است که امواج صوتی را ارسال و دریافت می کند، به پوست ناحیه مورد نظر با ژل انجام می شود. امواج صوتی به دست آمده از اینجا توسط واحد پردازش مرکزی به تصویر تبدیل می شود. تصاویر گرفته شده در طول این فرآیند در زمان واقعی هستند و توسط رادیولوژیست ارزیابی می شوند.

معاینه اندام های جنین در رحم سونوگرافی دقیق نامیده می شود. به این معاینه سونوگرافی رنگی و سونوگرافی دقیق نیز می گویند.

سونوگرافی بین هفته های ۱۸ تا ۲۳ بارداری مادر باردار، برای بررسی اندام های داخلی نوزاد، مغز، قلب، جفت مادر، جریان خون در رحم مادر، اطلاعات زیادی در مورد سلامت نوزاد و مادر می دهد.

چه کسی سونوگرافی دقیق را در دوران بارداری انجام می دهد؟

اول از همه رادیولوژیست هایی که با سونوگرافی زنان و زایمان سروکار دارند یا متخصص زنان و زایمان متخصص در این زمینه سونوگرافی را انجام می دهند. معاینه ای که سونوگرافی دقیق، سونوگرافی دقیق یا سونوگرافی سطح دوم نامیده می شود با پیگیری طبیعی بارداری بسیار متفاوت است.

سونوگرافی دقیق با دستگاه های سونوگرافی نسل جدید انجام می شود که کیفیت تصویر با وضوح بسیار بالاتری نسبت به سونوگرافی معمولی، داپلر رنگی و تصویربرداری سه بعدی و چهار بعدی دارد.

در حالی که نوزاد در رحم مادر است، تمام اعضای بدنش با این دستگاه نسل جدید مورد بررسی دقیق قرار می گیرد. این معاینه توسط رادیولوژیست هایی انجام می شود که در زمینه بارداری های پرخطر و بیماری های ژنتیکی آموزش دیده اند و گزارش اطلاعاتی ارائه می شود.

سونوگرافی رنگی، سونوگرافی دو بعدی، سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

تصاویر دوبعدی: معمولاً با جزئیات ۱-۲ میلی متری سیاه و سفید و سایه های خاکستری نشان داده می شوند. نوزادان ابتدا به این روش معاینه می شوند. مغز و تمام اعضای داخلی و انگشتانش معاینه شده و قد و وزن او اندازه گیری می شود.

سونوگرافی رنگی: سونوگرافی داپلر رنگی. رادیولوژیست با کمک فناوری اولتراسوند، جریان خون در رحم، جفت، رگ های خونی نوزاد و جریان خون در قلب مادر آینده را کنترل می کند. با استفاده از سونوگرافی داپلر رنگی، عروق، قلب و اختلالات رشدی نوزاد تشخیص داده می شود.

سونوگرافی سه بعدی: تصاویر به دست آمده با برنامه های کامپیوتری دستگاه های سونوگرافی نسل جدید. تعداد زیادی از تصاویر دو بعدی توسط دستگاه برای به دست آوردن یک تصویر سه بعدی ترکیب می شوند. اگرچه جزئیات تصاویر سه بعدی کمتر از تصاویر دو بعدی است، اما اجازه می دهد تا سطح بدن به گونه ای نشان داده شود که خانواده قابل درک باشد. آنها هنوز تصاویر هستند.

سونوگرافی ۴ بعدی: به آن مشاهده زنده تصاویر سه بعدی با دستگاه سونوگرافی نسل جدید می گویند. ممکن است به دلیل موقعیت خواب مناسب نوزاد در رحم مادر، مقدار آب در رحم و وزن مادر باردار یا نوزادش از تصویربرداری ۳ و ۴ بعدی جلوگیری شود. به همین دلیل نمی توان کل وضعیت نوزاد را بررسی کرد.

در معاینه سونوگرافی حاملگی دقیق، تقریباً از همه انواع تصویربرداری دو بعدی، داپلر رنگی، تصویربرداری سه بعدی و چهار بعدی استفاده می شود.

چه چیزی در سونوگرافی دقیق ارزیابی می شود؟

در سونوگرافی حاملگی دقیق، از اندام های نوزاد؛

سر: جمجمه، مغز، بطن ها، شبکه مشیمیه، کیست در مغز، مخچه،

صورت: لب، کام، بینی، چشم،

یکپارچگی ستون فقرات، کیست کمر،

قفس سینه، فتق، قلب، ریه،

دیواره قدامی شکم، کلیه ها، معده، کبد، کیسه صفرا، مثانه و روده ها در شکم،

اندام تناسلی (جنسی)،

تعداد استخوان های دست و پا، بند انگشت وسط انگشت پنجم، تغییر شکل

اطلاعات در مورد مقدار آب در کیسه آمنیوتیک و جفت،

بند ناف ارزیابی می شود.

قد، وزن، تاریخ تولد نیز در این بررسی قابل ارزیابی است.

آیا سونوگرافی دقیق در دوران بارداری ضروری است؟

آیا سونوگرافی حاملگی دقیق در دوران بارداری ضروری است؟ وقتی گفته می شود باید به آنچه با سونوگرافی دقیق ارزیابی می شود نگاه کرد. با سونوگرافی دقیق، ناهنجاری های موجود در بدن نوزاد در رحم و یافته های حاکی از بیماری ژنتیکی بررسی می شود.

ابتلا به بیماری ژنتیکی نوزاد در شکم مادر، نقایص جدی در بدن و ساختارهای اندام داخلی نوزاد ایجاد می کند. مثلا؛ کیست در مغز، نقطه روشن در قلب، افزایش روشنایی روده، باز شدن در ستون فقرات، تجمع بیش از حد مایعات در حفره‌های مغز، مشکلاتی مانند اتصال رگ‌های قلب به قلب ممکن است رخ دهد.

۱۸-۲۳٫ این که آیا انجام سونوگرافی حاملگی دقیق در بارداری در هفته پنجم بارداری ضروری است یا خیر، کاملاً ضروری است زیرا تقریباً ۹۰ درصد از عیوب ساختاری را می توان با بررسی دقیق سونوگرافی تشخیص داد.

یافته هایی مانند بزرگ شدن حفره های مغزی یعنی بطن ها، اندازه گیری استخوان بینی کمتر از حد استاندارد، عدم وجود استخوان میانی در انگشت کوچک دست، جدا شدن شست پا از انگشتان دیگر، یعنی شکاف صندل در نوزادان عادی نیز دیده می شود، اما این موارد در نوزادان مبتلا به مغولیسم نیز بیشتر مشاهده می شود که به آن سندرم داون می گویند.

برای اطلاع در مورد توموسنتز سینه ، مرکز تخصصی ماموگرافی ، ماموگرافی دیجیتال ، ماموگرافی سه بعدی و سونوگرافی آنومالی بر روی آن کلیک کنید.

چه مشکلاتی را نمی توان در سونوگرافی دقیق به طور کامل درک کرد؟

اکثر مشکلات ساختاری جزئی با سونوگرافی قابل تشخیص نیستند. احتمال تشخیص عیوب سازه ای به اندازه و محل آنها مربوط می شود.

شکاف کام نرم،

احتقان در سوراخ های بینی به نام آترزی choanal،

انسداد مری به نام آترزی مری،

عدم وجود سوراخ مدفوع به نام آترزی مقعد،

داشتن انسداد در روده،

برخی از این موارد ناهنجاری در اندام تناسلی است.

بعلاوه،

اضافه وزن داشتن،

هفته نامناسب بارداری،

وضعیت نامناسب نوزاد در شکم مادر،

مایع آمنیوتیک نوزاد کم است،

عواملی از این دست بر معاینه سونوگرافی تاثیر منفی می گذارند و از تشخیص مشکلات احتمالی جلوگیری می کنند. علاوه بر این، بیماری های ارثی یا اکتسابی که ظاهر خارجی بدن و ساختارهای اندام نوزاد را تحت تأثیر قرار نمی دهند، با سونوگرافی قابل تشخیص نیستند.

مشکلات مادرزادی بینایی یا شنوایی، عقب ماندگی ذهنی، همه بیماری های خونی، برخی بیماری های متابولیک، برخی بیماری های عفونی ممکن است در سونوگرافی دیده نشوند. تشخیص اکثر این بیماری ها با هیچ معاینه ای در دوران بارداری امکان پذیر نیست. برخی از این بیماری ها را می توان با انجام آمنیوسنتز یا معاینه از نمونه خون بند ناف درک کرد.

آیا سونوگرافی دقیق در دوران بارداری برای مادر یا نوزاد ضرری دارد؟

سونوگرافی دقیق از امواج صوتی استفاده می کند و هیچ گزارشی از آسیب به نوزادان وجود ندارد.

معاینات سونوگرافی در دوران بارداری

یک شیفتگی بسیار خاص همیشه از اولین معاینه اولتراسوند ناشی می شود: والدین باردار می توانند قلب فرزند متولد نشده خود را برای اولین بار روی مانیتور ببینند. برای بسیاری از والدین، این لحظه فراموش نشدنی است.

۲٫ سونوگرافی حاملگی: هفته ۱۹ تا ۲۳ بارداری

غربالگری دوم دیگر به صورت واژینال انجام نمی شود، بلکه از طریق شکم روی دیواره شکم زن باردار انجام می شود. در طول این سونوگرافی، متخصص زنان و زایمان به اندام های جنین نگاه می کند. در صورت مشاهده بی نظمی در این معاینه، متخصص زنان و زایمان شما را به متخصص ارجاع می دهد. علاوه بر این، ضربان قلب، حرکات و رشد مناسب سن جنین بررسی می شود. مقدار مایع آمنیوتیک و موقعیت جفت (جفت) نیز در غربالگری دوم مشاهده می شود.

دومین معاینه اولتراسوند از ۱ ژوئیه ۲۰۱۳ گسترش یافته است: زنان باردار به عنوان بخشی از مراقبت های پیشگیرانه خود حق معاینه دقیق تری دارند. جنین از نظر ناهنجاری در قلب، سر، پشت، معده و مثانه مورد بررسی قرار می گیرد. در صورت وجود هر گونه ناهنجاری، یک سونوگرافی به اصطلاح خوب انجام می شود. این تشخیص قبل از تولد می تواند برای نوزاد نجات بخش باشد: به عنوان مثال، در مورد نقص قلبی، پزشک و والدین می توانند از قبل یک زایشگاه را با متخصصان مناسب انتخاب کنند. در مواقع اضطراری می توان بعد از تولد نوزاد را جراحی کرد.

برای بسیاری از والدین این سوال وجود دارد که “دختر یا پسر؟” به خصوص هیجان انگیز: بین هفته ۱۹ و ۲۳ بارداری، متخصص زنان می تواند اولین نگاهی به جنسیت کودک بیاندازد – در صورت تمایل والدین.

۳٫ معاینه سونوگرافی: هفته ۲۹ تا ۳۲

تمرکز سومین و آخرین سونوگرافی حاملگی قبل از زایمان، رشد فیزیکی جنین است. موقعیت کودک در رحم مانند ساختار و موقعیت جفت بررسی می شود. علاوه بر این، رشد، حرکت، عملکرد قلب و میزان مایع آمنیوتیک بررسی می شود. در صورتی که نوزاد متولد نشده پس از هفته سی و ششم بارداری هنوز موقعیت زایمان را نگرفته باشد، ممکن است غربالگری های بیشتری لازم باشد.

استثناها: بیش از سه نمایش

در موارد خاص لازم است بیش از سه غربالگری برنامه ریزی شده بر روی یک زن باردار انجام شود. اگر مثلاً حاملگی چند قلو وجود داشته باشد، خطر زایمان زودرس وجود داشته باشد یا زن باردار از دیابت، فشار خون بالا یا بیماری های دیگر رنج می برد، پزشکان بیشتر به نظر می رسند. دلیل دیگر می تواند اختلالات رشد جنین باشد.

معاینه سونوگرافی برای تشخیص قبل از تولد

اگر در طول سه معاینه اولتراسوند به عنوان بخشی از غربالگری، بی نظمی در رشد جنین رخ دهد، معاینات سونوگرافی بیشتر برای تشخیص قبل از تولد ضروری است. سونوگرافی داپلر برای بررسی قلب و جریان خون در داخل رگ ها استفاده می شود. سونوگرافی اندام ها سونوگرافی ظریف نیز نامیده می شود و برای تشخیص ناهنجاری ها در اندام ها و اندام ها استفاده می شود. اندازه گیری چین گردن سرنخ هایی از سندرم داون ارائه می دهد. تست شفافیت نوکال می تواند برای تشخیص تجمع مایع در ناحیه گردن جنین استفاده شود.

سونوگرافی سه بعدی

اگر چه سه آزمایش سونوگرافی در دوران بارداری از نظر پزشکی کافی است، اما این برای هر روز بیشتر والدین کافی نیست. آنها می خواهند تا زمانی که هنوز در رحم هستند بتوانند نوزاد متولد نشده خود را با جزئیات ببینند. فن آوری مدرن این امکان را فراهم می کند و بسیاری از پزشکان سونوگرافی سه بعدی را در عمل خود ارائه می دهند.

به جای تصاویر سیاه و سفید در سایه، می توانید شیر خوردن و خواب نوزاد را تماشا کنید. بنابراین، این نمای زنده جذاب از کودک متولد نشده اغلب “تلویزیون نوزاد” نامیده می شود – اما این قیمت خود را دارد: برخلاف سه آزمایش اولتراسوند در این ارائه، هزینه های سونوگرافی سه بعدی توسط بیمه درمانی پوشش داده نمی شود.

حتی اگر سونوگرافی سه بعدی به طور کلی هیچ خطری برای مادر و کودک نداشته باشد، پزشکان به والدین آینده توصیه می کنند که فقط برای آلبوم عکس سونوگرافی انجام ندهند. به گفته متخصصان، هنوز به طور کامل مشخص نشده است که معاینات مکرر سونوگرافی تا چه حد می تواند به جنین آسیب برساند.

سونوگرافی با توجه به وضعیت فعلی دانش علمی، با استفاده به مقدار معقول به کودک آسیبی نمی رساند. با این حال، از تماشای تلویزیون کودک در زمانی که احساس می کنید باید اجتناب شود.

البته، سونوگرافی سه بعدی یک مزیت پزشکی نیز دارد: به عنوان مثال، زمانی که پزشک معالج شما مشکوک به نقص قلبی، نقص لوله عصبی یا شکاف صورت در طول غربالگری معمولی باشد، استفاده می شود. ناهنجاری ها را می توان با غربالگری سه بعدی دقیق تر بررسی کرد.

معیارهای یک متخصص زنان خوب

چگونه یک متخصص زنان و زایمان مناسب خود را پیدا کنید – یک متخصص زنان خوب یک همراه مهم برای هر زنی است. متخصصان زنان اغلب بیشتر از بستگان، دوستان نزدیک و یا حتی شریک زندگی خود در مورد بیماران خود می دانند. مراجعه به متخصص زنان همیشه بر ناحیه صمیمی تأثیر می گذارد – از نظر فیزیکی و اغلب از نظر روحی

متخصص زنان و زایمان؟

اکثر خانم ها از خود یک سوال می پرسند: آیا باید متخصص زنان باشد؟ هیچ پاسخ کلی برای این وجود ندارد. اگر یک پزشک تصمیم بگیرد که به عنوان یک متخصص زنان و زایمان فعالیت کند، مانند یک متخصص زنان، خواسته های زیادی از خود، تعهد و اغلب ایده آل گرایی بزرگ دارد.

در شرایط سخت، یک متخصص زنان خوب از نظر عاطفی نیز بیماران خود را همراهی خواهد کرد. برعکس، پزشکان برای اینکه بتوانند به طور مؤثر کمک کنند، به فاصله عاطفی خاصی از بیماران خود نیاز دارند.

به طور خلاصه، کیفیت حرفه ای و انسانی درمان بین متخصصان زنان (خوب) تفاوتی ندارد. این واقعیت که بسیاری از زنان احساس می‌کنند با پزشک متخصص زنان بهتر هستند، عمدتاً به دلیل صمیمیت مرتبط با معاینات و درمان‌های زنان است.

به طور کلی، “شیمی” بین شما و پزشکتان باید درست باشد. تصمیم برای یک پزشک خاص و عمل او اغلب به یک “احساس روده” شخصی مربوط می شود.

چند معیار عینی برای یک متخصص زنان خوب

با این وجود، معیارهای عینی وجود دارد که می توانید یک متخصص زنان خوب را بشناسید. هم فرآیندهای عمل و هم نحوه برخورد پزشک و کارکنان مطب با بیماران نقش دارند. یک متخصص زنان خوب در کار خود به نکات زیر توجه می کند:

۱٫ منطقه پذیرش، کارکنان تمرین، تخصیص قرار

اغلب می توانید در بخش پذیرش بگویید که آیا متخصص زنان و زایمان خوبی پیدا کرده اید یا خیر. آیا کارکنان تمرین با شما با احترام برخورد می کنند؟ آیا این تصور را دارید که کارکنان تمرین نیز از نظر حرفه ای و شخصی صلاحیت دارند؟ آیا تمرین به خوبی سازماندهی شده است؟ و از همه مهمتر: آیا احساس خوبی دارید؟ یک معیار مهم برای یک متخصص زنان خوب این است که آیا می توانید در یک روز در مواقع اضطراری وقت ملاقات بگیرید یا خیر – یک امر مسلم در یک عمل خوب اداره می شود.

۲٫ صحبت های دکتر

آیا پزشک برای شما وقت می گذارد؟ و آیا با شما محترمانه رفتار می کند؟ یک متخصص زنان خوب اطمینان حاصل می کند که در اولین بازدید از مطب خود، در مورد وضعیت خود، سابقه پزشکی و سؤالات و مشکلات خود صحبت اولیه دقیقی داشته باشید. همچنین منطقه بحث را از اتاق درمان واقعی جدا می کند و بنابراین یک فضای دلپذیر و آرام قبل از معاینه را تضمین می کند.

۳٫ تحقیق

شما هرگز در معاینه زنان به طور کامل در یک عمل خوب از تن خارج نمی شوید: در هنگام معاینه واژینال سوتین و پیراهن می پوشید، در حین معاینه سینه ها می توانید دامن یا شلوار خود را بپوشید. ناگفته نماند که اتاق درمان تمیز است، تمام وسایل ضدعفونی شده و پزشک شما را فقط با دستکش یکبار مصرف معاینه می کند.

یک متخصص زنان خوب در حین معاینه توضیح می دهد که چه کاری انجام می دهد، چه احساسی دارد یا چه چیزی در تصویر سونوگرافی دیده می شود، به شما می گوید که آیا در طول معاینه اوضاع کمی ناراحت کننده است و همچنین اگر از او سوالی بپرسید می پذیرد. البته او نتایج معاینه را نیز برای شما توضیح می دهد، درمان های لازم یا معاینات بعدی را توضیح می دهد و برای پاسخ به سوالات شما وقت می گذارد.

۴٫ چک آپ و درمان های پولی

یک متخصص زنان خوب نیز مراقب معاینات شما خواهد بود. او همچنین در صورت عدم درخواست صریح، مراقبت های پیشگیرانه را به شما پیشنهاد می کند و به قرارهای بعدی برای مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه شما اشاره می کند.

۵٫ صلاحیت فنی

وقتی نوبت به پیشنهادات درمانی متخصص زنان و زایمان شما می رسد، البته در درجه اول به صلاحیت حرفه ای او مربوط می شود. همیشه نمی توانید تشخیص یا پیشنهاد درمانی را فوراً درک کنید.

یک متخصص زنان و زایمان خوب می‌تواند تمام اطلاعات مربوطه را حتی در شرایط پیچیده‌تر به‌گونه‌ای در اختیار شما بگذارد که بتوانید آن را درک کنید و تصمیمی آگاهانه و آگاهانه در مورد دارودرمانی، معاینات یا عمل‌های بیشتر بگیرید. اگر از نظر پزشکی امکان پذیر باشد، او نه تنها یک گزینه درمانی، بلکه جایگزین های درمانی را نیز به شما پیشنهاد می کند.

۶٫ شایستگی انسانی

البته، نحوه برخورد پزشک با سوالات، عدم قطعیت ها یا ترس های شما نیز مهم است. یک متخصص زنان خوب شما و تمام سوالات شما را جدی می گیرد. او ارتباط مثبت را تضمین می کند، اطلاعات واقعی را در اختیار شما قرار می دهد و با آرامش و خونسردی با شما رفتار می کند.

می توانید سونوگرافی حاملگی را در مرکز تصویربرداری جردن دکتر هدایی انجام دهید.

و چگونه می توانم یک متخصص زنان خوب پیدا کنم؟

پیدا کردن یک متخصص زنان خوب همیشه آسان نیست. مطمئناً می توانید آدرس پزشکان متخصص زنان در محل زندگی خود را در دفترچه تلفن، دایرکتوری های تجاری و در اینترنت بیابید. چنین ضربه شانسی اغلب ثابت می‌کند که انتخابی بسیار خوب و در بسیاری از موارد ماندگار است. توصیه های اعضای خانواده، دوستان یا پزشک خانواده شما اغلب برای یک متخصص زنان خوب صحبت می کند.

اکنون بسیاری از پزشکان خود، تیم و عمل خود را با جزئیات کامل در صفحه اصلی خود معرفی می کنند و بنابراین اطلاعات مهمی را برای تصمیم پزشک به شما می دهند. شما فقط پس از اولین تماس شخصی مطمئن خواهید شد که آیا واقعاً احساس می کنید که با یک پزشک خاص و در عمل او دست خوبی دارید یا خیر.

تشخیص دقیق اولتراسوند چیست؟

سونوگرافی ۲۰ هفته ای تمام نقایص مادرزادی را تشخیص نمی دهد. با این حال، اسکن به تشخیص چندین بیماری جدی کمک می کند:

  • آنسفالی
  • شاخص های سندرم داون یا تریزومی ۱۸ و تریزومی ۱۳٫
  • شکاف لب
  • اسپینا بیفیدا
  • ناهنجاری های مادرزادی قلب.
  • آژنزی کلیه (عدم وجود یک یا هر دو کلیه).
  • گاستروشیزیس (مشکل در روده).
  • امفالوسل (نوع مشکل دیواره شکم).
  • دیسپلازی اسکلتی (مشکلات استخوانی).
  • فتق دیافراگم (یک سوراخ در دیافراگم).

توجه به این نکته مهم است که نتایج اسکن سونوگرافی دقیق تشخیص رسمی هیچ بیماری نیست. در عوض، معمولاً نشانه‌ای از این است که آزمایش بیشتری لازم است. اگر پزشک شما به هر یک از آزمایشات علاقه مند باشد، در مورد مراحل بعدی شما با شما صحبت خواهد کرد.

بیشتربدانید:بهترین زمان سونوگرافی پستانتفسیر سونوگرافی سینههزینه بیوپسیبیوپسی چیستبیوپسی سینه

آیا شرایطی وجود دارد که سونوگرافی دقیق نتواند آن را شناسایی کند؟

در حالی که غربالگری ۲۰ هفته ای می تواند شرایط خاصی را تشخیص دهد، نمی تواند همه چیز را شناسایی کند. هدف غربالگری ارائه شاخص ها یا نشانگرهای مشکلات جدی سلامتی است. شرایطی وجود دارد که ممکن است تا زمان تولد نوزاد از آنها اطلاع نداشته باشید. به عنوان مثال، بسیاری از ناهنجاری های قلبی تا زمان تولد تشخیص داده نمی شوند و ممکن است ندانید که آیا کودک شما به اسکولیوز مبتلا شده است یا خیر.

آیا به آزمایشات یا سونوگرافی بیشتر نیاز دارم؟

اگر پزشک شما در مورد هر چیزی در سونوگرافی دقیق شما نگران باشد، ممکن است آزمایشات بیشتری توصیه شود. برخی از این آزمایش ها شامل آمنیوسنتز، نمونه برداری از پرزهای کوریونی یا سونوگرافی های اضافی است.

در اوایل بارداری با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که انواع تست های غیر تهاجمی قبل از تولد را که می توانید استفاده کنید، درک کرده اید. تست های مختلفی که نشان دهنده افزایش خطر ناهنجاری های مادرزادی است را می توان قبل از هفته بیستم بارداری انجام داد.

آیا اسکن سونوگرافی دقیق مضر است؟

خیر، انجام یک سونوگرافی دقیق بی خطر است. مطالعات نشان داده است که سونوگرافی برای شما و جنین خطرناک نیست. سونوگرافی ۲۰ هفته ای قبل از تولد از نظر پزشکی برای تشخیص ناهنجاری های بالقوه تغییر دهنده زندگی ضروری است.

آیا یک سونوگرافی دقیق جنسیت نوزادم را به من می گوید؟

بله، اندام تناسلی کودک شما به اندازه کافی رشد کرده است تا جنسیت آن را مشخص کند. بسته به موقعیت کودک شما، پزشک زنان ممکن است آلت تناسلی یا لابیا را ببیند. احتمال کمی وجود دارد که کودک شما همکاری نکند و پزشک نتواند تصویر واضحی از اندام تناسلی او در طول سونوگرافی بگیرد. اگر نمی خواهید جنسیت را بدانید، از قبل با پزشک خود صحبت کنید تا تصادفاً غافلگیر نشوید. اغلب اوقات، پزشک شما پس از اطمینان از جنسیت، پیش بینی می کند.

سونوگرافی دقیق چگونه انجام می شود؟

ابتدا روی میز معاینه دراز خواهید کشید. سپس یک ژل اولتراسونیک روی شکم شما اعمال می شود. در مرحله بعد، متخصص زنان و زایمان شما یک عصای اولتراسوند را روی نقاط مختلف شکم شما حرکت می دهد. با انجماد صفحه نمایش، از اندام ها و قسمت های خاصی تصاویر و اندازه گیری می کند. همچنین ممکن است متوجه شوید که آنها خطوطی را برای اندازه گیری طول اندام های کودک یا دور سر او می کشند. این به آنها کمک می کند تا اندازه کودک شما را بر اساس سن حاملگی ارزیابی کنند. شما کودک خود را روی صفحه نمایش خواهید دید که یکی از هیجان انگیزترین لحظات بارداری است.

اگر وضعیت نوزاد به گونه ای باشد که اندازه گیری آن دشوار باشد، پزشک از شما می خواهد که کمی حرکت کنید یا یک نوشیدنی شیرین بنوشید تا جنین را حرکت دهید.

اطلاعات عمومی:

سونوگرافی یک آزمایش تشخیصی است و از طریق سنسوری به نام مبدل انجام می‌شود.

سونوگرافی تشخیصی کاربردهای متعددی برای تشخیص ناهنجاری ها و تغییرات داخلی مانند وجود تومورها و/یا ناهنجاری ها دارد.

در سطح مامایی، تشخیص اینکه جنین در محل صحیح کاشته شده است، مشاهده رشد آناتومیکی جنین و همچنین اندازه گیری مایع آمنیوتیک و شناسایی جنسیت نوزاد امکان پذیر است.

در سطح زنان، اجازه می دهد تا تأیید شود که دستگاه داخل رحمی به درستی قرار گرفته است، بنابراین عملکرد ضد بارداری آن را انجام می دهد. برای مطالعه درد لگن و به عنوان کمکی برای پیگیری فولیکولی (روشی برای نظارت بر حرکت تخمک ها هنگام انجام درمان های باروری) کمک بزرگی است.

اولتراسوند هرگز جایگزین روش‌های تشخیصی دیگر مانند توموگرافی کامپیوتری محوری یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی نمی‌شود، اما در موارد خاص بسیار مفید است زیرا روشی غیرتهاجمی و ایمن است که انجام آن نیاز به آمادگی زیادی ندارد.

چگونه کار می کند؟

این تجهیزات شامل یک برج یا کامپیوتر با یک مانیتور است که به یک هندپیس به نام مبدل متصل است که از طریق آن امواج صوتی ارسال می شود که از بدن ساطع می شود و با ارتعاش “پژواک” را منتقل می کند که به دیواره های بافت ها برخورد می کند. کمک مایع داخلی برای انتقال موج صوتی با قدرت بیشتر. در حالی که این در داخل بدن اتفاق می افتد، کامپیوتر امواج را دریافت می کند و آنها را روی مانیتور منعکس می کند، سیگنال ها را تقویت می کند و به ما اجازه می دهد تا بافت ها، اندام ها یا ساختارهای متصل را با استفاده از سایه ها و رنگ ها اندازه گیری و اندازه کنیم تا منطقه را اندازه گیری کنیم. .

این معاینه معمولاً سریع، ساده و بدون درد است و اگرچه به عنوان وسیله ای برای تشخیص در همه بیماری ها استفاده نمی شود، اما با این روش می توان تعداد زیادی از تغییرات را تشخیص داد.

سونوگرافی چیست و چه فوایدی دارد؟

اولتراسوندها امواج مکانیکی هستند، مانند صداها. آنها را سونوگرافی می نامند زیرا فرکانس آن ها بالاتر از فرکانس صدا و دقیقاً بیش از ۲۰۰۰۰ هرتز است. فراتر از این آستانه فرکانس، گوش ما نمی تواند بشنود، در حالی که برخی از حیوانات آن را نمی شنوند و از امواج فراصوت برای برقراری ارتباط با یکدیگر (سگ ها، دلفین ها) یا حتی برای تعیین مکان اشیا (خفاش ها) استفاده می کنند.

سونوگرافی سرعت انتشار دارد که بستگی به محیطی دارد که در آن رخ می دهد: در جامدات بسیار خوب است. متوسط ​​در مایعات؛ کمیاب در هوا استفاده از اولتراسوند در بدن به لطف نفوذ امواج فراصوت به سیستم بیولوژیکی و رهاسازی موج (در عمقی که متناسب با فرکانس امواج است) امکان پذیر است.

اولتراسوند درمانی یکی از روش های رایج درمان فیزیوتراپی است که از امواج صوتی با فرکانس بالاتر از آستانه شنوایی ما استفاده می کند.

این یک درمان حرارتی مکانیکی در نظر گرفته می شود که از طریق نفوذ امواج صوتی، می تواند مزایای خاصی را به دست آورد.

اثربخشی درمان اولتراسوند بر اساس یک عمل ماساژ سلولی و بین سلولی با فرکانس بالا است. پارچه‌هایی که با امواج فراصوت تابش می‌شوند به نوبه خود وارد ارتعاش می‌شوند و در نتیجه انرژی و گرما را هدر می‌دهند: از این اثر اثر شفابخش حاصل می‌شود.

می توانید سونوگرافی حاملگی را در مرکز تصویربرداری جردن دکتر هدایی انجام دهید.

سونوگرافی

تابش اولتراسوند یک اثر ضربانی مکانیکی و یک اثر حرارتی ایجاد می کند که با هم، تبادلات سلولی و درون سلولی را تسهیل و بهبود می بخشد. با تمرکز بر نتایج، می توان به سادگی گفت که درمان اولتراسوند دارای اثر ضد درد، آنتی فلوژیستیک، فیبرینولیتیک، آرامش عضلانی و تحریک متابولیک گردش خون است.

همانطور که گفته شد، این درمان به طور گسترده در فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد و روشی که در تماس مستقیم است، گسترده ترین روش استفاده را نشان می دهد.

سونوگرافی چگونه کار می کند؟

یک ژل رسانا روی ناحیه مورد درمان و روی سر دستگاه اعمال می شود که امکان انتقال بهتر ارتعاشات صدا را فراهم می کند، در حالی که سر با یک حرکت چرخشی بسیار آهسته حرکت می کند و همیشه در تماس با پوست است.

سونوگرافی

مدت زمان یک جلسه درمانی بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه متغیر است. برای مثال، اولتراسوند درمانی به دلیل اثر تسکین درد، اغلب برای کاهش درد در زانو یا مچ پا یا پس از آسیب عضلانی استفاده می شود.

سونوگرافی برای چه مواردی استفاده می شود؟

در ورزش، یافتن آن در درمان های توانبخشی یا پیشگیری بسیار رایج است. این به ورزشکار به ویژه در سطح عضلانی و مفصلی کمک می کند:

به عنوان اتساع عروق، زیرا تغذیه ماهیچه ها را بهبود می بخشد، به جذب مجدد ریزه ها کمک می کند و متابولیسم را بهبود می بخشد. همچنین تغذیه غضروف مفصلی (پس از آسیب و/یا بی حرکتی) را افزایش می دهد و ساختارهای نرم را انعطاف پذیرتر می کند.

ما به سرعت توضیح می دهیم که اولتراسوند تراپی چیست و چه کاربردی دارد، اما برای اینکه کمی بیشتر آشنا شویم، به طور مختصر فواید و زمینه های کاربرد آن را ذکر می کنیم.

شایع ترین بیماری هایی که با سونوگرافی درمان می شوند عبارتند از:

سیاتیک

پری آرتیت

تاندونیت

اپی کندیلیت

تاندینوپاتی کشکک

تاندونوپاتی آشیل

درگیری ساب آکرومیال شانه یا روتاتور کاف

انقباضات یا آسیب های عضلانی

مزایای درمان با اولتراسوند تراپی

اثر ضد درد

شل کننده عضلات.

اثر ضد التهابی

تحریک متابولیسم

از اثرات و انواع بیماری های درمان شده، به راحتی می توان فهمید که چرا اولتراسوند درمانی در بین ورزشکاران گسترده است، اما می تواند برای همه مفید باشد.

عوارض و موارد منع مصرف سونوگرافی

مانند تمام درمان‌ها، مواردی وجود دارد که در آنها توسل به اولتراسوند درمانی توصیه نمی‌شود.

سونوگرافی نباید در ناحیه قلب، ناحیه سر و بافت های تخصصی (مانند بیضه ها و تخمدان ها) که ممکن است آسیب ببینند استفاده شود.

همچنین هنگام اعمال بر ستون مهره (ستون فقرات) بیماران با نتایج لامینکتومی، برای آسیب احتمالی به نخاع، اقدامات احتیاطی خاصی باید انجام شود.

بیشتربدانید؛بیوپسی سینه در تهرانبیوپسی پستاندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیکهزینه بیوپسی

چگونه می توانید مطمئن شوید که عوارض جانبی ندارید؟

مثل همیشه، در طول درمان توسط یک متخصص دنبال و توصیه شود.

حتی اگر دستگاه های مدرن اولتراسوند درمانی قابل حمل باشند، امکان پذیر نیست و نباید از کنترل متخصصی که شخصاً با برنامه ها سروکار دارد جدا شود.

به طور کلی، سونوگرافی هرگز نباید در موارد زیر اعمال شود:

پوکی استخوان با گردش بالا

وجود پروتزهای مفصلی

وجود قطعات فلزی

رگهای واریسی

فلبیت و ترومبوفلبیت

وجود ضربان ساز

آرتریوپاتی ها

خون ریزی

بارداری

می توانید سونوگرافی حاملگی را در مرکز تصویربرداری جردن دکتر هدایی انجام دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری