021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سلامت جنین

سلامت جنین

سلامت جنین

سلامت جنین;بارداری طبیعی نه ماه طول می کشد. هر دوره سه ماهه بارداری را سه ماهه می نامند. در طول هر سه ماهه، جنین رشد می کند. معاینات منظم پزشکی و آزمایشات قبل از تولد بسیار مهم هستند. آنها می توانند:

به حفظ سلامت خود و کودکتان کمک کنند

مشکلاتی را در کودکتان (در صورت وجود) مشاهده کنید. در برخی موارد، پزشکان متخصص می توانند این مشکل را قبل از تولد کودک شما درمان کنند. اما حتی زمانی که آنها نمی توانند، هنوز هم می تواند مفید باشد که در مورد مشکل در مراحل اولیه بدانند. این به شما زمان می دهد تا در مورد وضعیت کودک خود بدانید و برای هر چالشی که ممکن است پس از تولد نوزاد با آن روبرو شوید آماده شوید.

از بروز مشکلات در حین زایمان جلوگیری کنید. برای مثال، اگر کودک شما بریچ است .اول  پاها پایین باشد، به جای سر، ابتدا باید سزارین کنید تا از عوارض جلوگیری کنید.

علاوه بر مراقبت های پزشکی، کارهای دیگری نیز وجود دارد که می توانید برای حفظ سلامت کودک خود تا حد امکان انجام دهید. بسیار مهم است که نوشیدنی ها و غذاهای مضر مصرف نکنید . سعی کنید یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و مطمئن شوید که از مشکلات سلامتی که در دوران بارداری دارید مراقبت کنید.

افزایش وزن در دوران بارداری

معمولا مادران در انتظار بارداری حدود ۱۲-۱۵ کیلو وزن اضافه می کنند. شما می توانید وزن خود را به طور منظم بررسی کنید و در صورت تغییر عمده به پزشک خود اطلاع دهید. شکم نیز باید با گذشت ماه ها بزرگ شود.

علائم رایج بارداری سالم

برای مادر باردار بسیار مهم است که بتواند نشانه های یک جنین سالم و ناسالم را تشخیص دهد. برخی از علائم در صورت عدم درمان می تواند منجر به عوارض شدید و حتی سقط جنین شود.

اگرچه تعداد کمی از بارداری‌هایی وجود دارد که به سقط جنین یا هر عارضه دیگری ختم می‌شود، اما اجازه نمی‌دهد مادران در طول ۹ ماه بارداری راحت باشند. اگر شما نیز یک مادر آینده هستید، در اینجا علائم بارداری سالم وجود دارد که باید به خاطر بسپارید:

حرکت

جنین بعد از پنج ماهگی شروع به حرکت می کند. اصطلاحا حرکت جنین تسریع نامیده می شود. یک جنین شش ماهه از طریق حرکت به صدا پاسخ می دهد. پس از هفت ماهگی، جنین به محرک هایی مانند صدا، درد و نور پاسخ می دهد. در پایان هشت ماهگی، کودک بیشتر شروع به لگد زدن می کند. اما در پایان نه ماه، به دلیل فضای کمتر، حرکت کمتر می شود.

رشد طبیعی

پزشک شما یک سونوگرافی برای ردیابی رشد سلامت و رشد کودک شما انجام می دهد. به طور کلی، جنین هر ماه دو اینچ رشد می کند. بنابراین، در ماه هفتم، طول کودک شما باید ۱۴ اینچ باشد. در پایان نه ماهگی، وزن جنین حدود ۳ کیلو و طول آن ۱۸ تا ۲۰ اینچ است.

تپش قلب

قلب کودک از هفته پنجم  به بد بارداری شروع به تپیدن می کند. برای تایید ضربان سلامت قلب جنین، پزشک  یک آزمایش بدون استرس می تواند انجام دهد. این آزمایش ها ضربان قلب نوزاد را کنترل می کند و اطلاعاتی در مورد مشکلات احتمالی در صورت وجود ارائه می دهد. ضربان قلب سالم  جنین بین ۱۱۰ تا ۱۶۰ در دقیقه است.

سلامت جنین

وضعیت نوزاد در زمان قبل از زایمان

در طول نه ماه، به دلیل فضای کمتر، حرکت به حداقل می رسد. یک نوزاد سالم در موقعیت اول قرار می گیرد و شروع به حرکت به سمت کانال زایمان می کند.

کسب اطلاعات بیشتر:

هورمون پروژسترون چیست؟ مقدار پروژسترون چقدر باید باشد؟

پروژسترون یکی از هورمون هایی است که برای سلامت باروری زنان بسیار حیاتی است. رسیدن هورمون پروژسترون به میزان کافی در خون برای تداوم چرخه قاعدگی ماهانه و شروع و حفظ بارداری ضروری است. اگر سطح پروژسترون کافی در خون حفظ نشود، چرخه قاعدگی سالم رخ نخواهد داد. بارداری را نمی توان شروع کرد یا حفظ کرد. بنابراین، اهمیت هورمون پروژسترون برای سلامت باروری زنان و مشکلاتی که ممکن است در صورت کمبود آن به وجود بیاید باید به طور دقیق شناخته شود.

پروژسترون چیست؟

هورمون پروژسترون یکی از هورمون های مرتبط با چرخه قاعدگی و ادامه بارداری است. تخمک گذاری تقریباً در روز چهاردهم سیکل ماهانه قاعدگی زن اتفاق می افتد. در نتیجه ساختاری به نام جسم زرد تشکیل می شود. جسم زرد تا ابتدای بارداری وظیفه ترشح هورمون پروژسترون را بر عهده دارد. با این حال، هنگامی که سلول تخمک روی دیواره رحم مستقر شد و بارداری شروع شد، ترشح پروژسترون توسط کانال جفت انجام می شود که ارتباط بین مادر و نوزاد را فراهم می کند. ذخیره هورمون پروژسترون که یک هورمون استروئیدی است برای بدن امکان پذیر نیست. بنابراین کمبود پروژسترون در صورت وجود هر شرایطی که مانع از ترشح این هورمون در بدن شود، بروز می کند. در نتیجه، هم بارداری و هم چرخه قاعدگی سالم در خطر هستند. در غیاب هورمون پروژسترون که عملکردهای بسیار مهمی برای سلامت باروری زنان دارد، نمی توان بارداری سالم را آغاز کرد و آن را حفظ کرد.

پروژسترون چه می کند؟

وظیفه اصلی پروژسترون این است که رحم را آماده کند تا سلول تخم بارور شده به راحتی ته نشین شود و اطمینان حاصل شود که این سلول به لایه آندومتر متصل می شود. همان طور که برای اینکه بارداری به آرامی آغاز شود، لقاح سلول تخمک توسط سلول اسپرم مهم است، به همان اندازه مهم است که سلول تخمک بارور شده به درستی در رحم مستقر شود. اگر تخمک بارور شده نتواند محیط مناسبی را در رحم پیدا کند و نتواند در آنجا نگه داشته و رشد کند، حتی اگر فرآیند لقاح به طور کامل انجام شود، امکان شروع روند بارداری وجود ندارد. بنابراین برای اینکه بارداری به درستی شروع شود و بدون مشکل ادامه پیدا کند باید بافت داخل رحم از طریق هورمون پروژسترون برای بارداری مناسب شود. هورمون پروژسترون که از ساختاری به نام جسم زرد ترشح می شود، در درجه اول ترشح ترشحات داخل رحمی را افزایش می دهد و در نتیجه بافت مخاطی را نرم می کند. نرمی مخاط رحم اولین شرط اتصال سلول تخمک بارور شده به این بافت است. سپس، هورمون پروژسترون جریان خون را در سطح رحم تسریع می‌کند و باعث می‌شود بافت‌های آنجا متورم و چاق شوند. به این ترتیب، سلول تخم بارور شده می تواند با خیال راحت به دیواره داخلی رحم بچسبد و در آنجا به رشد خود ادامه دهد.

هورمون پروژسترون همچنین حساسیت ماهیچه های رحم را به هورمون اکسی توسین کاهش می دهد. یکی از وظایف اصلی هورمون اکسی توسین این است که باعث انقباض عضلات رحم و در نتیجه شروع زایمان می شود. هورمون پروژسترون حساسیت ماهیچه های رحم را به هورمون اکسی توسین کاهش می دهد و از انقباضات ناگهانی این عضلات جلوگیری می کند. به این ترتیب خطر سقط جنین را کنترل می کند. علاوه بر این، پروژسترون که از رشد بافت پستان حمایت می کند و این بافت ها را برای ترشح شیر در دوره پس از زایمان آماده می کند، یکی از هورمون های بسیار مهم برای دوره پس از زایمان است.

مقدار پروژسترون باید چقدر باشد؟

در طول یک چرخه قاعدگی سالم، سطح هورمون پروژسترون به طور طبیعی متفاوت است. ترشح پروژسترون تا زمان تخمک گذاری حداقل است. این دوره که فاز فولیکولی نامیده می شود، ۱۴ روز اول چرخه را تشکیل می دهد. در این دوره، سطح پروژسترون در خون بین ۰٫۲-۱٫۴ نانوگرم در میلی لیتر متغیر است. اما با تشکیل جسم زرد همراه با تخمک گذاری، ترشح پروژسترون به سرعت افزایش می یابد و از روزهای ۱۴-۲۸ سیکل قاعدگی شروع می شود. بین روزها در محدوده ۴-۲۵ نانوگرم در میلی لیتر باقی می ماند. حفظ این سطوح پروژسترون به منظور دستیابی و حفظ چرخه قاعدگی سالم بسیار مهم است. علاوه بر این، سطح پروژسترون در خون در شرایطی مانند بارداری، یائسگی و در صورت وجود برخی بیماری ها به شدت تغییر می کند.

در سه ماهه اول که سه ماهه اول بارداری نامیده می شود، هورمون پروژسترون به سطوح ۹۰-۱۱٫۲ نانوگرم در میلی لیتر می رسد. سطح هورمون در دوره ۶-۳ ماهه به نام سه ماهه دوم به ۲۵٫۶-۸۹٫۴ نانوگرم در میلی لیتر افزایش می یابد و در سه ماهه آخر حداقل ۴۸-۳۰۰ نانوگرم در میلی لیتر اندازه گیری می شود. در دوران یائسگی در سطوح کمتر از ۱ نانوگرم در میلی لیتر دیده می شود.

چه مقدار پروژسترون می توانید باردار شوید؟

سطح هورمون پروژسترون در شروع بارداری و حفظ یک بارداری سالم بسیار مهم است. جسم زرد که در نتیجه خارج شدن تخمک از تخمدان تشکیل می شود، به سرعت پروژسترون ترشح می کند تا بدن را برای بارداری آماده کند. به این ترتیب شروع به آماده سازی داخل رحم می کند تا سلول تخمک بارور شده بتواند بچسبد. برای اینکه بارداری اتفاق بیفتد، تخمک بارور شده باید به رحم بچسبد. حتی اگر مرحله لقاح تخمک به درستی انجام شود، اگر این سلول تخمک بارور شده به درستی در رحم ته نشین نشود، نمی توان یک پروسه بارداری سالم را آغاز کرد. بنابراین، هورمون پروژسترون برای شروع و حفظ یک روند بارداری سالم بسیار مهم است.

جسم زرد که هنگام بیرون راندن تخمک از تخمدان تشکیل می شود، مستقیماً ترشح پروژسترون را افزایش می دهد. سطح هورمون که در ۱۴ روز اول سیکل قاعدگی بین ۰٫۲-۱٫۴ نانوگرم در میلی لیتر باقی می ماند، با شروع ترشح پروژسترون از جسم زرد به ۲۵-۴ نانوگرم در میلی لیتر می رسد. به عبارت دیگر می توان گفت که سطح پروژسترون باید حداقل ۴ نانوگرم در میلی لیتر باشد تا بارداری اتفاق بیفتد. با شروع بارداری، کانالی به نام جفت بین مادر و نوزاد نقش ترشح پروژسترون را بر عهده می گیرد. در این دوره، سطح پروژسترون در خون بسیار سریع افزایش می یابد.

آیا پروژسترون پایین از بارداری جلوگیری می کند؟

پروژسترون برای شروع و حفظ بارداری ضروری است. برای اینکه یک پروسه بارداری سالم آغاز شود، سلول تخمک بارور شده باید به خوبی ته نشین شده و به درستی به رحم بچسبد. یکی از مهم ترین هورمون هایی که در این فرآیند نقش دارد، هورمون پروژسترون ترشح شده از بدن زرد رنگ به نام جسم زرد است. به لطف این هورمون، ترشح بافت مخاطی داخل رحمی افزایش می یابد و آماده سازی برای کاشت تخمک آغاز می شود. جریان خون به دیواره رحم افزایش می یابد و باعث می شود این ناحیه پرتر، متورم و پف کند تا تخمک به راحتی کاشته شود. اگر هورمون پروژسترون به اندازه کافی ترشح نشود و به میزان کافی در خون نرسد، این آماده سازی ها در دیواره رحم ایجاد نمی شوند. حتی اگر مرحله لقاح تخمک به درستی انجام شود، نمی توان روند بارداری را شروع کرد. برای شروع بارداری به روشی سالم، سطح پروژسترون کافی باید حفظ شود و سلول تخم بارور شده باید به درستی به دیواره رحم بچسبد.

تست پروژسترون چیست؟

به خصوص در صورت وجود سقط های مکرر یا حاملگی های پرخطر به دلیل بیماری های مختلف، ممکن است لازم باشد سطح هورمون ها با آزمایش پروژسترون بررسی شود. در دوره های خاصی از چرخه قاعدگی یا پروسه بارداری از فرد خون گرفته می شود و میزان پروژسترون موجود در این خون اندازه گیری می شود. سپس این مقادیر با مقادیر طبیعی پروژسترون برای آن روز سیکل قاعدگی یا هفته جاری بارداری مقایسه می شود. به این ترتیب وجود شرایطی مانند پروژسترون کم یا زیاد در فرد قابل تشخیص است. آزمایش پروژسترون همچنین می تواند در تشخیص برخی از مشکلات تولید مثل مفید باشد. آزمایش پروژسترون اغلب ترجیح داده می شود، به ویژه در تشخیص مشکلات باروری که به دلیل تخمک گذاری ایجاد می شود. هورمون پروژسترون در مراحل بعدی بارداری از جفت ترشح می شود. بنابراین، آزمایش پروژسترون نتایج بسیار قابل اعتمادی در ارزیابی وضعیت و عملکرد جفت می دهد.

علائم پروژسترون پایین

عبور سلول تخمک که به بلوغ کافی برای لقاح رسیده است از تخمدان ها به لوله های فالوپ را تخمک گذاری می گویند. افزایش ترشح پروژسترون با تخمک گذاری آغاز می شود. مشکلات باروری مربوط به تخمک گذاری در مواردی رخ می دهد که سلول تخمک بالغ نمی تواند وارد لوله ها شود. هنگامی که سلول تخمک از تخمدان ها خارج می شود و برای لقاح به لوله ها می رود، ساختاری به نام جسم زرد تشکیل می شود. جسم زرد مهمترین ساختاری است که هورمون پروژسترون را در ابتدای بارداری ترشح می کند. در مواردی که سلول تخمک نمی تواند از تخمدان ها به لوله ها عبور کند، ساختار جسم زرد نمی تواند تشکیل شود. بنابراین در صورت عدم وجود این ساختار، کاهش پروژسترون و مشکلات باروری مرتبط با آن رخ می دهد. سیکل قاعدگی نامنظم نیز از جمله یافته هایی است که نشان دهنده کاهش پروژسترون است.

علائم پروژسترون بالا

پروژسترون یکی از هورمون هایی است که هم برای برقراری یک چرخه قاعدگی سالم و هم برای شروع و حفظ یک روند بارداری سالم حیاتی است. به طور کلی تصور می شود زنانی که دوره های قاعدگی منظمی دارند، بدون آزمایش سطح هورمون کافی دارند. بنابراین، اولین نکته ای که در ارزیابی سطح پروژسترون باید در نظر گرفت، منظم بودن چرخه قاعدگی است. اگر چرخه قاعدگی به طور منظم در فواصل طبیعی اتفاق بیفتد، می توان گفت که هورمون پروژسترون به سطح کافی رسیده است.

با این حال، هورمون پروژسترون نیز بر رشد بافت سینه تأثیر می گذارد. اگرچه اثر اصلی آن توسعه بافت سینه برای ترشح شیر در دوران پس از زایمان است، اما در برخی موارد به دلیل سطح بالای هورمون پروژسترون، ممکن است حساسیت و احساس پری در بافت پستان ایجاد شود.

چگونه پروژسترون را افزایش دهیم؟

با برخی از روش های درمانی پزشکی، می توان میزان پروژسترون را در خون افزایش داد و در نتیجه از شروع و ادامه بارداری با خیال راحت تری حمایت کرد. هورمون پروژسترون که می تواند به صورت خوراکی، واژینال یا تزریق عضلانی مصرف شود، به ویژه در مادران باردار با سابقه سقط جنین، در صورت وجود بیماری های مختلف که حاملگی را در معرض خطر قرار می دهد مانند اختلالات انعقادی و در مواردی مانند بارداری پیشرفته ترجیح داده می شود. سن. پس از مصرف مکمل هورمونی، سطح خون باید به دقت کنترل شود و برنامه درمانی بر اساس آن شکل بگیرد. بنابراین، برای افزایش هورمون پروژسترون باید از گزینه های درمانی تحت کنترل پزشک استفاده کرد و فرد باید از عوارض جانبی آن آگاه باشد.

عوارض جانبی پروژسترون

برخی از عوارض جانبی با مصرف مکمل هورمون پروژسترون در بدن مشاهده می شود. عمده ترین آنها خواب آلودگی، سرگیجه، کوتاه شدن یا قطع شدن دوره قاعدگی، خونریزی، آکنه، حساسیت و قرمزی پوست، کهیر، ادم، افزایش وزن، اختلالات سیستم گوارشی مانند تهوع و استفراغ، تغییر میل جنسی، حساسیت و ناراحتی در بافت پستان است. این موارد را می توان به عنوان تب بالا، بی خوابی، افزایش رشد مو، آلوپسی آره آتا (کرم حلقه ای)، افسردگی و ترومبوآمبولی وریدی ذکر کرد. با این حال، مکمل پروژسترون ممکن است اثرات غیرمنتظره ای به خصوص بر بافت سینه و سیستم قلبی عروقی ایجاد کند. بنابراین، درمان باید زیر نظر پزشک انجام شود و فرد باید از نظر همه این موقعیت های پرخطر به دقت تحت نظر باشد. اگر در مورد هورمون پروژسترون سوالی دارید، می توانید با نزدیکترین موسسه بهداشتی مشورت کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری