021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

بیوپسی پستان

بیوپسی پستان

توصیفی کلی از روش بیوپسی پستان

بیوپسی پستان جریانی است که در طی آن  قسمتی از بافت پستان بر داشته و برای تجزیه و تحلیل شدن به آزمایشگاه انتقال می­ یابد. در واقع می­ توان گفت؛یک راهکار و راهبردی است که به واسطه آن توده ­­های سرطانی سینه مورد بررسی قرار می ­گیرد. همچنین به واسطه بیوپسی خوش ­خیم بودن و سرطانی بودن توده ­ها مشخص می­ گردد.

در واقع بیوپسی پستان روشی است که در آن یک نمونه از بافت پستان جدا می ­شود و برای بررسی در اختیار پزشک قرار می­ گیرد تا به واسطه آن ناهنجاری ­هایی رو که در سلول ­های تشکیل دهنده توده­ های پستانی هستند را شناسایی کنند. بیوپسی در طی تصویر برداری از بافت پستان  با روش­ های ماموگرافی و سونوگرافی و با دیدن توده­ های مشکوک انجام می­ گیرد و سپس پزشک با مشاهده نتایج حاصل از بیوپسی می ­تواند بهترین روش درمان این توده­ ها را انتخاب و به کار گیرد. بنابراین بیوپسی پستان روشی است که به واسطه آن می ­توان سرطان پستان را تشخیص داد.

برای انجام روش بیوپسی امکان دارد که یک بافت سینه به واسطه یک سوزن خاص از سینه جدا می ­شود یا به واسطه عمل جراحی این کار صورت می­ گیرد. بعد بافتی که از سینه جدا می ­شود بررسی می­ شود تا مشخص گردد که اثری از سرطان یا سلول ­های غیر طبیعی در آن وجود دارد یا نه؟

علل به کار بردن روش بیوپسی پستان

۱-به واسطه روش توده ­ی قابل لمسی که در پستان موجود است بررسی می ­شود.

۲-مشکلی که در ماموگرافی مثال رسوبات کلسیم کوچک در بافت پستان یا توده پر از مایع دیده شده است به واسطه بیوپسی پستان بررسی می ­گردد.

۳-مشکلات نوک پستان مانند ترشح خون از نوک سینه به واسطه بیوپسی پستان ارزیابی می ­شود.

۴-برای این به کار می ­رود که مشخص گردد که آیا یک توده پستانی بد خیم است یا نه؟ از روش بیوپسی پستان استفاده می ­شود.

بیوپسی پستان

خطرات احتمالی روش بیوپسی پستان

هر فرایند و جریانی که روی بدن صورت می­ گیرد، یک سری خطرات و مشکلاتی را در پی دارد. خطرات احتمالی این روش عبارت ­اند از: ۱-در محل نمونه­ برداری کبود می ­شود و درد خفیف در آن ناحیه حس خواهد شد۲- ممکن است خون­ریزی طولانی در محل نمونه برداری ایجاد شود. ۳-در نزدیکی محل نمونه ­برداری عفونت ایجاد می­ گردد.

گونه ­های مختلف بیوپسی پستان

گونه ­های مختلفی از بیوپسی موجود است که با توجه به محل و اندازه تومور راهکار مناسب انتخاب می­ گردد. این گونه­ ها عبارت ­اند از:

۱-بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ریز: در این روش سوزنی نازکی را وارد قسمتی از بدن که مورد نگرانی است می­کنند. یه نمونه از بافت سینه جدا می­ شود.

۲-بیوپسی: در این روش، سوزنی بزرگ وارد توده ­ای که موجب ناراحتی شده است می ­شود. بخش ­هایی از بافت که به آن ­ها هسته گفته می ­شود جدا می­ گردد و نیازی به برش دادن نیست

۳- بیوپسی باز: این روش همان جراحی می ­باشد. در این روش برشی در پستان زده می­ شود. در بعضی از موااقع توده کوچک ولی عمیق است. به همین دلیل روش لوکالیزاسیون با سیم استفاده شود.

۴- یوپسی استریوتاکتیک: به واسطه رایانه و ماموگرام یک تصویری سه بعدی صورت می­گیرد. بعد یک تصویر سه بعدی به محل توده سینه ناراحت کننده هدایت می­ شود.

۵- بیوپسی هسته ای به کمک خلأ: روشی است که در آن یک برش باریک در پستان ایجاد می­گردد. لوله ­ای خالی به واسطه برش ورود پیدا می­کند و به واسطه mri ، اشعه ایکس و اولتراسوند هدایت می­ شود. بافت پستان به تدریج درون پروب کشیده می­گردد.

۶- بیوپسی هدایت شده توسط سونوگرافی: تصاویر اولتراسوند بافت پستان به کار گرفته می ­شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 2.5]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری