021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

بیوپسی پستان

توصیفی کلی از روش بیوپسی پستان

فرآیند برداشتن یک نمونه بافت کوچک از پستان برای آزمایش در آزمایشگاه پاتولوژی، بیوپسی پستان نامیده می شود. هدف از این روش تشخیص و ارزیابی ناحیه مشکوک با آزمایش آن است تا مشخص شود که آیا سرطان سینه است یا خیر. روش های مختلفی برای انجام بیوپسی سینه در افراد  وجود دارد. در طول بیوپسی پستان، پزشکان سعی می‌کنند توده‌های متورم و سفت، تغییرات در غدد لنفاوی یا ناهنجاری‌هایی در بافت پستان که در طول ماموگرافی و تصویربرداری اولتراسوند مشاهده می‌شوند را شناسایی و تشخیص دهند. گزارش آزمایشگاهی به‌دست‌آمده از بیوپسی پستان به تعیین اینکه آیا نیاز به مداخله جراحی اضافی و سایر درمان‌ها نیاز است یا خیر، کمک می‌کند.

بیوپسی، یکی از روش های تشخیصی، نامی است که به فرآیند برداشت بافت، مایع یا سلول از ناحیه ای که مشکوک به بیماری است، با استفاده از روش های مختلف جراحی داده می شود. اگرچه اولین چیزی که با ذکر بیوپسی به ذهن خطور می کند سرطان است، اما برای تشخیص دقیق بسیاری از بیماری های مختلف ترجیح داده می شود. بیوپسی را می توان به عنوان یک روش جداگانه یا در برخی موارد در حین جراحی انجام داد. نمونه های گرفته شده توسط بیوپسی در آزمایشگاه های پاتولوژی بررسی می شوند. تغییرات یا ناهنجاری های نمونه گرفته شده در نتیجه این معاینات توسط آسیب شناسان بررسی و گزارش می شود. به این ترتیب تشخیص لازم برای درمان مناسب مشخص می شود. در کاربردهای بیوپسی نیز در صورتی که متخصص لازم بداند امکان برداشتن کل بافت وجود دارد. به همین دلیل بیوپسی جنبه درمانی نیز دارد.

بیوپسی پستان

بیوپسی ریه

بیوپسی ریه برای تایید سریع تشخیص سرطان ریه یا بیماری های شناسایی شده در طی تکنیک های تصویربرداری انجام می شود. ناحیه ای که توده در آن قرار دارد و در معاینات قبلی مشاهده شده است، با بی حسی موضعی بی حس می شود و با بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف یا بیوپسی با سوزن ضخیم، قطعات بافتی لازم برداشته می شود. به منظور تعیین محل دقیق توده، تصویربرداری با توموگرافی کامپیوتری یا سونوگرافی در طول روش بیوپسی انجام می شود. در بیوپسی ریه از یک سوزن پهن برای عبور از غشای ریه استفاده می شود. سپس با کمک سوزن نازک نمونه های لازم جمع آوری می شود. به لطف این روش از نشت هوا به غشای ریه جلوگیری می شود. حتی اگر هوا در حین بیوپسی خارج شود، با این روش می توان آن را تخلیه کرد.

بیوپسی کبد

آسیب به کبد را می توان به لطف بیوپسی کبد تعیین کرد که برای بررسی بسیاری از بیماری های کبدی مانند کبد چرب ، هپاتیت و سیروز استفاده می شود. علاوه بر این، بیوپسی کبد می تواند برای روشن شدن تشخیص توده مشاهده شده در کبد انجام شود. قبل از بیوپسی کبد، داروهای آرامبخش به صورت داخل وریدی تجویز می شود. به همین دلیل، بیمار نباید ۵-۶ ساعت قبل از عمل چیزی بخورد یا بنوشد. برش کوچکی در ناحیه درگیر در عمل ایجاد می شود و بیمار به پشت دراز می کشد و سپس نمونه های لازم با استفاده از روش بیوپسی سوزنی گرفته می شود. از آنجایی که بیماران پس از بیوپسی کبد باید تحت نظر باشند، مراحل ترخیص در روز بعد انجام می شود.

در برخی بیماران از سیستم سوزنی دوگانه استفاده می شود. به لطف این سیستم، یک سوراخ سوزنی از طریق پوست تا کبد ایجاد می شود و می توان نمونه های بیشتری را برداشت. به این ترتیب روند بهبودی بیمار سریعتر می شود و خطر تکرار عمل بیوپسی به حداقل می رسد. در برخی موارد، از آنجایی که ورود سوزن از طریق پوست به کبد خطر خونریزی را به همراه دارد، می‌توان نمونه‌های بیوپسی را با دسترسی به کبد از طریق ورید گردن با سیستم سوزنی مخصوص جمع‌آوری کرد.

بیوپسی مغز استخوان

بیوپسی مغز استخوان و آسپیراسیون با هم انجام می شود. زیرا پزشکان برای بررسی قسمت های جامد و مایع مغز استخوان ترجیح می دهند هر دو روش را با هم انجام دهند. در حالی که یک نمونه مایع با آسپیراسیون مغز استخوان گرفته می شود، بافت جامد را می توان در بیوپسی مغز استخوان برداشت. به لطف بیوپسی و آسپیراسیون مغز استخوان، می توان تشخیص داد که فرد بیماری خونی دارد یا سرطان خون. مناسب ترین نقطه برای هر دو روش، استخوان لگن است که در قسمت پایین کمر در کنار لگن قرار دارد.

بیوپسی سینه

در طول بیوپسی پستان که تقریباً ۱۵ دقیقه طول می کشد، می توان نمونه های سلولی و بافتی را برداشت و برداشت توده را نیز انجام داد. در بیوپسی سینه که با توموگرافی، ام آر آی یا هدایت اولتراسوند انجام می شود، این عمل با بی حسی موضعی انجام می شود. اندازه توده عامل تعیین کننده روش در بیوپسی پستان است که در آن می توان از بیوپسی خلاء، بیوپسی سوزنی یا بیوپسی جراحی تحت بیهوشی عمومی استفاده کرد.

بیوپسی تیروئید

در حین بیوپسی تیروئید احتمال خونریزی وجود ندارد. در روش بیوپسی تیروئید که با بی حسی موضعی و با راهنمایی اولتراسوند انجام می شود، ورودی و گذرگاه با سونوگرافی دقیق توسط رادیولوژیست مشخص می شود. بیوپسی تیروئید که با تکنیک آسپیراسیون با سوزن ظریف انجام می شود، در صورت وجود بیش از یک ماژول، تک تک ماژول ها اعمال می شود. به این ترتیب می توان تشخیص داد که هر ندول خوش خیم است یا بدخیم. پس از بیوپسی، بیمار تقریباً نیم ساعت تحت نظر قرار می گیرد و سپس به زندگی عادی خود باز می گردد.

بیشتربدانید:هزینه بیوپسیبیوپسی چیستبیوپسی سینهبهترین زمان سونوگرافی پستانتفسیر سونوگرافی سینه

بیوپسی رحم

در بیوپسی رحم که بیوپسی آندومتر نیز نامیده می شود، از طریق لوله ای که در رحم قرار می گیرد، نمونه بافتی به دست می آید. در بیوپسی رحم، که امکان نمونه برداری از پوشش رحم را فراهم می کند، سلول ها زیر میکروسکوپ بررسی می شوند تا مشخص شود که آیا ناهنجاری وجود دارد یا خیر.

بیوپسی معده

بیوپسی معده که امکان تشخیص برخی بیماری ها مانند سرطان معده، ورم معده یا زخم را فراهم می کند، بیوپسی آندوسکوپی نیز نامیده می شود. نمونه های گرفته شده در این بیوپسی که به روش آندوسکوپی انجام می شود در محیط آزمایشگاهی بررسی می شوند. به این ترتیب مشخص می شود که آیا باکتری های مضر وجود دارد و آیا تغییراتی در سلول های معده ایجاد شده است یا خیر.

بیوپسی کلیه

بیوپسی کلیه هم برای تایید بیماری های مشاهده شده در کلیه و هم برای اطلاع از وضعیت کلیه پیوندی انجام می شود. برای بیوپسی کلیه از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود که تقریباً نیم ساعت طول می‌کشد. به دلیل خطر خونریزی بعد از عمل، بیماران باید به مدت ۲۴ ساعت تحت نظر باشند. در طی این فرآیند با انجام شمارش ادرار و خون وضعیت بیماران بررسی می شود.

بیمار تحت بیوپسی کلیه رو به پایین دراز می کشد. سونوگرافی مشخص می کند که سوزن بیوپسی به کدام قسمت کلیه و با چه زاویه ای وارد می شود. در بیوپسی کلیه، یک برش کوچک در جایی که سوزن وارد می شود ایجاد می شود و سوزن پیشروی با سونوگرافی کنترل می شود. بیماران ممکن است در طول عمل احساس فشار کنند و صدای سوزن را بشنوند. اما از آنجایی که تحت بی حسی موضعی انجام می شود، هیچ درد و رنجی احساس نمی کنند. پس از بیوپسی، از سونوگرافی برای بررسی خونریزی استفاده می شود.

بیوپسی چگونه انجام می شود؟

روش های مختلفی در فرآیند بیوپسی استفاده می شود. به همین دلیل، برخی از روش های بیوپسی با بی حسی موضعی انجام می شود، در حالی که برخی از نمونه برداری ها در طول جراحی انجام می شود. همچنین می توان از تجهیزات مختلف در روش های بیوپسی با هدایت تصویربرداری استفاده کرد.

چرا بیوپسی انجام می شود؟

دلیل انجام بیوپسی اطمینان از تشخیص قطعی توده، ضایعه یا ساختار غیر طبیعی است که با معاینه یا تصویربرداری در هر قسمت از بدن تشخیص داده شده است. بیوپسی که قطعی ترین روش در تشخیص سرطان است، همچنین نقش مهمی در تعیین اینکه آیا سرطان گسترش یافته و در مرحله بندی سرطان ایفا می کند.

بیوپسی پستان جریانی است که در طی آن  قسمتی از بافت پستان بر داشته و برای تجزیه و تحلیل شدن به آزمایشگاه انتقال می­ یابد. در واقع می­ توان گفت؛یک راهکار و راهبردی است که به واسطه آن توده ­­های سرطانی سینه مورد بررسی قرار می ­گیرد. همچنین به واسطه بیوپسی خوش ­خیم بودن و سرطانی بودن توده ­ها مشخص می­ گردد.

در واقع بیوپسی پستان روشی است که در آن یک نمونه از بافت پستان جدا می ­شود و برای بررسی در اختیار پزشک قرار می­ گیرد تا به واسطه آن ناهنجاری ­هایی رو که در سلول ­های تشکیل دهنده توده­ های پستانی هستند را شناسایی کنند. بیوپسی در طی تصویر برداری از بافت پستان  با روش­ های ماموگرافی و سونوگرافی و با دیدن توده­ های مشکوک انجام می­ گیرد و سپس پزشک با مشاهده نتایج حاصل از بیوپسی می ­تواند بهترین روش درمان این توده­ ها را انتخاب و به کار گیرد. بنابراین بیوپسی پستان روشی است که به واسطه آن می ­توان سرطان پستان را تشخیص داد.

بیوپسی پستان شامل نمونه برداری از بافت پستان برای تشخیص است.

اگر در طی اقداماتی مانند معاینه معمول پستان، ماموگرافی یا سونوگرافی با وضعیت مشکوک یا غیر طبیعی مواجه شد، پزشک ممکن است یکی از روش‌های بیوپسی پستان را درخواست کند. اساساً دو نوع روش برای بیوپسی سینه وجود دارد. اینها؛ آنها به عنوان بیوپسی سوزنی و بیوپسی جراحی شناخته می شوند. بیوپسی سینه تقریباً ۱۵-۲۰ دقیقه طول می کشد. عوارض جانبی مانند کبودی و گزگز طبیعی تلقی می شود و هیچ آسیبی برای بیمار ندارد. پس از انجام عمل، افراد در همان روز از بیمارستان مرخص می شوند. نتایج ممکن است از ۳ روز تا ۱ هفته طول بکشد.

برای انجام روش بیوپسی امکان دارد که یک بافت سینه به واسطه یک سوزن خاص از سینه جدا می ­شود یا به واسطه عمل جراحی این کار صورت می­ گیرد. بعد بافتی که از سینه جدا می ­شود بررسی می­ شود تا مشخص گردد که اثری از سرطان یا سلول ­های غیر طبیعی در آن وجود دارد یا نه؟

سینه به خصوص سینه زنان عضوی است که سلامت آن باید تحت کنترل ویژه باشد. به همین دلیل، علاوه بر معاینات سالانه برای نظارت بر سلامت پستان، فرد باید معاینات فیزیکی منظم را نیز انجام دهد.

سونوگرافی پستان و ماموگرافی برای بررسی سالانه پستان استفاده می شود. هنگامی که در اسکن هایی که با این روش ها انجام می شود، مشکل قابل توجهی در سینه بیمار مشاهده می شود، بیوپسی سینه انجام می شود تا دقیقا متوجه شود این مشکل چیست.

بیوپسی پستان را می توان توسط رادیولوژیست مداخله ای با استفاده از روش سوزن ظریف و تحت هدایت سونوگرافی انجام داد. هیچ آمادگی قبلی برای انجام این روش لازم نیست. بیوپسی سینه ممکن است پس از ماموگرافی یا سونوگرافی سینه انجام شود.

اگر پس از بیوپسی پستان، سلول های سرطانی بدخیم در نتیجه معاینه پاتولوژی تشخیص داده شوند، این توده باید از پستان خارج شود. در این مرحله جراحی سینه یک ضرورت می شود.

بیوپسی تنها راه تشخیص درست سرطان پروستات که در مردان شایع ترین است، انجام بیوپسی از بیمار است. اما در سایر اندام ها همیشه قسمت های مشکوک در قسمت های گرفته شده وجود دارد و می توان قطعه ای از آن نواحی را گرفت. گرفتن عکس از پروستات مانند سایر اندام ها بسیار دشوار است. دومین نکته مهم این است که بیوپسی پروستات عملاً تحت سونوگرافی قابل انجام است. انجام آن تحت ام آر آی یا توموگرافی می تواند بسیار دشوار باشد. بیوپسی کلاسیک پروستات اکنون با بیوپسی فیوژن جایگزین شده است، جایی که تکنولوژی در بالاترین سطح قرار دارد. در حالی که سرطان های تهاجمی در بیمار را می توان با بیوپسی کلاسیک از دست داد، سرطان های تهاجمی در بیمار را می توان شناسایی کرد و درمان صحیح را با بیوپسی فیوژن انجام داد. بیوپسی فیوژن پروستات که سرطان تهاجمی پروستات را بدون از دست دادن سریع تشخیص می دهد، در حال حاضر در تعدادی از نقاط کشورمان به ویژه در بیمارستان های مموریال انجام می شود. بیماران قبل از بیوپسی پروستات تحت MRI مولتی پارامتریک پروستات قرار می گیرند. نواحی مشکوک به سرطان پروستات از تصاویر MRI مشخص می شوند و روی تصاویر MRI مشخص می شوند. در مرحله دوم بیمار بیهوش می شود و پروب سونوگرافی در مقعد بیمار قرار می گیرد. بر خلاف نوع قدیمی، این نوع جدید از دستگاه ها تصاویر اولتراسوند و تصاویر MR را روی هم قرار می دهند. به این ترتیب، مناطقی از سرطان پروستات که به طور معمول با سونوگرافی قابل مشاهده نیستند، قابل مشاهده می شوند. بیوپسی پروستات “تصادفی” نیست. در این روش تمامی سرطان های پروستات به ویژه سرطان های تهاجمی (به سرعت در حال پیشرفت) با سرعت بیشتری قابل تشخیص هستند.

بیشتربدانید:بهترین مرکز بیوپسی سینه در تهرانماموگرافیبیوپسی سینهبیوپسی چیست

بیوپسی پروستات چیست؟

بیوپسی پروستات فرآیند برداشتن تکه ای از پروستات با سوزن مخصوص است. با وجود اینکه امروزه تکنولوژی به نقاط بسیار پیشرفته ای رسیده است. تشخیص سرطان پروستات در حال حاضر با بیوپسی پروستات انجام می شود. بافت پروستات که توسط بیوپسی گرفته می شود، پس از درمان با رنگ های مخصوص، زیر میکروسکوپ بررسی می شود. در نتیجه پاتولوژیست به اورولوژیست گزارش می دهد که آیا بیمار سرطان پروستات دارد یا خیر.

انواع بیوپسی پروستات چیست؟

امروزه بیوپسی پروستات با گرفتن MRI پروستات از قبل و هدف قرار دادن نقاط مشکوک شناسایی شده در MRI انجام می شود. بیوپسی پروستات در حال حاضر به دو گروه اصلی تقسیم می شود. این بیوپسی پروستات کلاسیک و بیوپسی پروستات فیوژن است.

بیوپسی کلاسیک پروستات (نوع قدیمی):

این نوع بیوپسی پروستات نوعی بیوپسی است که تقریباً در هر بیمارستان بزرگ و کوچک کشور ما معمولاً توسط متخصص اورولوژی انجام می شود. در این روش بیوپسی پروستات، “فقط سونوگرافی ترانس رکتال” استفاده می شود (بیمار قبل از بیوپسی پروستات تحت معاینه MRI قرار نمی گیرد). اورولوژیست پروب سونوگرافی را وارد مقعد بیمار می کند. دستگاه اولتراسوند نمی تواند نواحی مشکوک به سرطان را در پروستات ببیند. فقط جلو و پشت پروستات؛ ناحیه محیطی (قسمت پوسته) پروستات محل قرارگیری آن را نشان می دهد. هنگام انجام بیوپسی کلاسیک پروستات، متخصص اورولوژی معمولا در مجموع ۱۲ قطعه را به صورت تصادفی از قسمت های مختلف پروستات می گیرد و آنها را بررسی می کند.

بیوپسی فیوژن پروستات (نوع جدید):

بیوپسی فیوژن پروستات که سرطان تهاجمی پروستات را بدون از دست دادن سریع تشخیص می دهد، در حال حاضر در تعدادی از نقاط کشورمان به ویژه در بیمارستان های مموریال انجام می شود. بیماران قبل از بیوپسی پروستات تحت MRI مولتی پارامتریک پروستات قرار می گیرند. نواحی مشکوک به سرطان پروستات از تصاویر MRI مشخص می شوند و روی تصاویر MRI مشخص می شوند. در مرحله دوم بیمار بیهوش می شود و پروب سونوگرافی در مقعد بیمار قرار می گیرد. بر خلاف نوع قدیمی، این نوع جدید از دستگاه ها تصاویر اولتراسوند و تصاویر MR را روی هم قرار می دهند. به این ترتیب، مناطقی از سرطان پروستات که به طور معمول با سونوگرافی قابل مشاهده نیستند، قابل مشاهده می شوند. بیوپسی پروستات “تصادفی” نیست. در این روش تمامی سرطان های پروستات به ویژه سرطان های تهاجمی (به سرعت در حال پیشرفت) با سرعت بیشتری قابل تشخیص هستند.

بیوپسی فیوژن پروستات چگونه انجام می شود؟

در بیمارستان مموریال، بیوپسی پروستات توسط رادیولوژیست مداخله ای انجام می شود. بیوپسی پروستات تحت آرامبخشی انجام می شود تا بیمار در حین بیوپسی پروستات احساس درد نکند و در حین عمل حرکتی نداشته باشد.

قبل از بیوپسی پروستات، پروستات بیمار توسط MRI مولتی پارامتریک بررسی می شود. رادیولوژیست ما که تجربه بالایی در ام آر آی پروستات دارد و در این زمینه پیشرفت کرده است. پس از علامت گذاری مناطق مشکوک به سرطان در تصاویر MRI. این تصاویر علامت گذاری شده در سیستم دستگاه بیوپسی پروستات ما آپلود می شوند.

بیوپسی پروستات به دو روش انجام می شود.

در هر دو روش، یک پروب اولتراسوند از مقعد وارد روده بزرگ می شود و مرزهای پروستات مشخص می شود. اگر سوزنی را که از آن قطعه پروستات می گیریم وارد مقعد کنیم. اگر قطعه ای از پروستات با سوراخ کردن روده بزرگ گرفته شود، به این عمل “بیوپسی پروستات ترانس رکتال” می گویند. از آنجایی که سوزن روده بزرگ را سوراخ می کند و به پروستات می رسد، پس از این نوع بیوپسی پروستات، خطر عفونت در بیماران به ندرت وجود دارد.

۱-بیوپسی پروستات ترانسرکتال: در این روش معمولاً در حالتی که بیمار به پهلو، رو به چپ دراز کشیده و زانوها به سمت شکم کشیده می شود، انجام می شود. قبل از نمونه برداری ممکن است یک بی حس کننده موضعی در اطراف غده پروستات تزریق شود. سونوگرافی ترانس رکتال اغلب برای هدایت سوزن به نقطه درست استفاده می شود. سوزن به سرعت وارد غده پروستات می شود و نمونه بافتی را خارج می کند. به طور متوسط ۱۰-۱۲ نمونه از قسمت های مختلف پروستات گرفته می شود. بیوپسی پروستات ترانس رکتال تقریباً ۳۰-۲۰ دقیقه طول می کشد.

۲- از طریق پرینه (بیوپسی ترانس پرینه): بیوپسی ترانس پرینه به اندازه بیوپسی ترانس رکتال استفاده نمی شود. این کار با دراز کشیدن به پهلو یا به پشت با زانوهای خمیده انجام می شود. می توان آن را تحت بیهوشی عمومی یا موضعی انجام داد. پوست شما در ناحیه بیوپسی با محلول استریل تمیز می شود. اطراف آن با یک پارچه استریل پوشانده شده است. سونوگرافی ترانس رکتال اغلب برای هدایت سوزن به نقطه درست استفاده می شود. پزشک انگشتی را وارد راست روده می کند تا غده پروستات را نگه دارد. سپس سوزن از طریق پرینه به غده پروستات وارد می شود. برای جمع آوری نمونه بافت، سوزن به آرامی چرخانده شده و خارج می شود. بیوپسی معمولاً حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد.

علل به کار بردن روش بیوپسی پستان

۱-به واسطه روش توده ­ی قابل لمسی که در پستان موجود است بررسی می ­شود.

۲-مشکلی که در ماموگرافی مثال رسوبات کلسیم کوچک در بافت پستان یا توده پر از مایع دیده شده است به واسطه بیوپسی پستان بررسی می ­گردد.

۳-مشکلات نوک پستان مانند ترشح خون از نوک سینه به واسطه بیوپسی پستان ارزیابی می ­شود.

۴-برای این به کار می ­رود که مشخص گردد که آیا یک توده پستانی بد خیم است یا نه؟ از روش بیوپسی پستان استفاده می ­شود.

خطرات احتمالی روش بیوپسی پستان

هر فرایند و جریانی که روی بدن صورت می­ گیرد، یک سری خطرات و مشکلاتی را در پی دارد. خطرات احتمالی این روش عبارت ­اند از: ۱-در محل نمونه­ برداری کبود می ­شود و درد خفیف در آن ناحیه حس خواهد شد۲- ممکن است خون­ریزی طولانی در محل نمونه برداری ایجاد شود. ۳-در نزدیکی محل نمونه ­برداری عفونت ایجاد می­ گردد.

گونه ­های مختلف بیوپسی پستان

گونه ­های مختلفی از بیوپسی موجود است که با توجه به محل و اندازه تومور راهکار مناسب انتخاب می­ گردد. این گونه­ ها عبارت ­اند از:

۱-بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ریز: در این روش سوزنی نازکی را وارد قسمتی از بدن که مورد نگرانی است می­کنند. یه نمونه از بافت سینه جدا می­ شود.

۲-بیوپسی: در این روش، سوزنی بزرگ وارد توده ­ای که موجب ناراحتی شده است می ­شود. بخش ­هایی از بافت که به آن ­ها هسته گفته می ­شود جدا می­ گردد و نیازی به برش دادن نیست

۳- بیوپسی باز: این روش همان جراحی می ­باشد. در این روش برشی در پستان زده می­ شود. در بعضی از موااقع توده کوچک ولی عمیق است. به همین دلیل روش لوکالیزاسیون با سیم استفاده شود.

۴- یوپسی استریوتاکتیک: به واسطه رایانه و ماموگرام یک تصویری سه بعدی صورت می­گیرد. بعد یک تصویر سه بعدی به محل توده سینه ناراحت کننده هدایت می­ شود.

۵- بیوپسی هسته ای به کمک خلأ: روشی است که در آن یک برش باریک در پستان ایجاد می­گردد. لوله ­ای خالی به واسطه برش ورود پیدا می­کند و به واسطه mri ، اشعه ایکس و اولتراسوند هدایت می­ شود. بافت پستان به تدریج درون پروب کشیده می­گردد.

۶- بیوپسی هدایت شده توسط سونوگرافی: تصاویر اولتراسوند بافت پستان به کار گرفته می ­شود.

در این مقاله بیوپسی سینه چیست و چگونه بیوپسی سوزنی در پستان انجام شود، صحبت خواهیم کرد. از آنجایی که پستان با عملکردهای خود یکی از ارگان های بسیار مهم در سلامت زنان است، متاسفانه سرطان سینه شایع ترین سرطانی است که در زنان نسبت به سایر سرطان ها با آن مواجه می شویم. بروز سرطان سینه در طول زمان در حال افزایش است و امروزه بروز آن به یک نفر از هر هشت زن در طول زندگی رسیده است.

سرطان سینه معمولاً به عنوان یک توده کوچک شروع می شود که در بافت پستان ایجاد می شود، سپس این توده به تدریج رشد می کند و به صورت موضعی گسترش می یابد و می تواند به زیر بغل و غدد لنفاوی اطراف و / یا تمام قسمت های بدن گسترش یابد. در حالی که سرطانی که در پستان ایجاد می‌شود در مراحل اولیه است و توده‌ای کوچک است، تشخیص زودهنگام و دقیق از اهمیت بالایی برخوردار است و نجات‌بخش است. در تحقیقات سرطان، بیوپسی پستان یکی از متداول‌ترین روش‌هایی است که در میان روش‌های رادیولوژی مداخله‌ای ما انجام می‌شود.

چرا بیوپسی سینه انجام می شود؟

هدف اصلی در معاینه پستان بررسی اینکه آیا بیمار سرطان سینه دارد یا خیر. اولین مورد از این بازرسی ها بازرسی دستی است. در اینجا مهم ترین حالتی که در مرحله اول قابل تشخیص است وجود یک یا چند توده قابل لمس در پستان است. معاینه دستی به تنهایی کافی نیست و باید با روش تصویربرداری سینه ها را بررسی کرد که آیا توده قابل لمس وجود دارد یا خیر. با توجه به سن بیمار و ساختار سینه، ماموگرافی معمولاً روش اصلی معاینه است.

سونوگرافی پستان اطلاعات مهم تری را در زنان دارای ساختار سینه فیبروکیستیک و به ویژه در گروه سنی جوان قبل از یائسگی می دهد و در صورت لزوم هم ماموگرافی و هم معاینه سونوگرافی در بیماران انجام می شود. در ماموگرافی و سونوگرافی، یک یا چند توده پستان در ساختارهای بسیار متفاوت دیده می شود.

توده مشاهده شده کوچک یا بزرگ، مرزهای منظم یا نامنظم، کیستیک (مملو از مایع)، جامد (ساختار بافت)، کیستیک پیچیده و جامد (ساختار مخلوط)، بسیار عروقی و خونی در معاینه داپلر رنگی، سخت یا نرم در معاینه الاستوگرافی است. ، کلسیفیکاسیون های داخل آن می تواند در ساختارهای با یا بدون کلسیفیکاسیون باشد. بیوپسی پستان بستگی به ظاهر توده ای دارد که در معاینه ماموگرافی و سونوگرافی مشاهده می شود. بیوپسی برای هر توده ای که دیده می شود لازم نیست. با این حال، انجام بیوپسی پستان برای توده های در معرض خطر سرطان با توجه به ویژگی های ظاهری آنها ضروری است.

بیشتربدانید؛بیوپسی سینه در تهراندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیک

بیوپسی سینه چه زمانی انجام می شود؟

ابتدا توده ای که در معاینات ماموگرافی و سونوگرافی دیده می شود از نظر خطر سرطان دسته بندی شده و درجه خطر آن مشخص می شود. برای تعیین درجه خطر از یک طبقه بندی به نام BIRADS استفاده می شود. در این بررسی ها و طبقه بندی ها؛ بررسی هایی مانند اندازه، تعداد، شکل، ساختار توده، خون رسانی عروقی در معاینه داپلر رنگی و سفتی در معاینه الاستوگرافی در تعیین خطر سرطان مهم هستند.

علاوه بر این، MRI سینه با کنتراست پویا نیز ممکن است در تعیین خطر در برخی بیماران مفید باشد. با این معاینات، بیوپسی پستان باید برای توده هایی با خطر سرطان بالا یا مشکوک انجام شود. توده های کیستیک در پستان را می توان در سونوگرافی نیز تشخیص داد. با ارزیابی دیواره کیست، مرزها، وجود محفظه، محتوای جرم، عروقی شدن و غیره، کیست های مشکوک پیچیده نیز بیوپسی شده و به پاتولوژی فرستاده می شوند.

علاوه بر این، حتی اگر فهمیده شود که خطر سرطان وجود ندارد، درمان کیست های دردناک بزرگ با تخلیه با سوزن تحت هدایت سونوگرافی مناسب خواهد بود. راهنمایی سونوگرافی به عنوان روش بیوپسی در تمام توده های پرخطری که در سونوگرافی قابل مشاهده است استفاده می شود. به ندرت بیوپسی خلاء با هدایت ماموگرافی نیز انجام می شود. به عنوان یک نوع سوزنی، بیوپسی بافت با استفاده از سوزن های برش در توده های مناسب انجام می شود و گاهی اوقات می توان آسپیراسیون با سوزن ظریف را در توده های کیستیک انجام داد.

بیوپسی پستان به دلیل نوع سوزنی که ما بیشتر از آن استفاده می کنیم، بیوپسی Tru-cut نیز نامیده می شود. بیوپسی سینه چگونه انجام می شود؟ ابتدا توده با سونوگرافی مشاهده می شود و نقطه ورود سوزن مشخص می شود. این نقطه و اطراف آن استریل شده و بی حسی موضعی با سوزن ظریف انجام می شود. سپس با یک سوزن ترو کات با ضخامت و طول مناسب وارد شده و تحت هدایت تصویر سونوگرافی، توده مورد نظر بیوپسی و پیشرفت سوزن به طور همزمان دیده می شود و نوک سوزن آورده می شود. به نقطه توده مورد نظر. سپس با این سوزن نمونه برداری می شود که به طور خودکار بافت را می گیرد و سوزن خارج می شود. روش بیوپسی با زدن نقطه ورود خاتمه می یابد.

بیشتربدانید:بیوپسی چیستبیوپسی سینه در تهرانهزینه بیوپسی

بیوپسی پستان چگونه انجام می شود؟

عوامل متعددی وجود دارد که می تواند به متخصص در تصمیم گیری در مورد روش بیوپسی سینه کمک کند. روش بیوپسی پستان بسته به محل، اندازه و ساختار ناحیه مشکوک در پستان متفاوت است. دو نوع اصلی بیوپسی پستان وجود دارد: بیوپسی جراحی و بیوپسی سوزنی.

در روش بیوپسی با سوزن پستان، بافت یا سلول های سرطانی با سوزن برداشته می شود. دو نوع مختلف سوزن بیوپسی وجود دارد: نازک و ضخیم. بیوپسی سوزنی ظریف زمانی ترجیح داده می شود که توده مورد بررسی با مایع پر شده باشد و به راحتی قابل دسترسی باشد. در طی این فرآیند، مایع داخل توده با سوزن خارج می شود و انتظار می رود که توده فرو بریزد. در بیوپسی با سوزن ضخیم، مقدار کمی از بافت از ناحیه مشکوک با یک سوزن بزرگتر برداشته می شود. این روش معمولاً زمانی انجام می شود که بیمار کاملا تحت بی حسی موضعی است. علاوه بر این، از یک دستگاه سونوگرافی برای هدایت سوزن کمک گرفته می شود.

در روش بیوپسی جراحی، برشی در پستان برای برداشتن بافت غیر طبیعی ایجاد می شود. در حالی که بیمار تحت بی حسی موضعی است، یک تا دو برش در سینه ایجاد می شود و تمام یا بخشی از توده غیر طبیعی برداشته می شود. اگر توده در حین معاینه به راحتی قابل لمس نباشد اما با ماموگرافی یا سونوگرافی قابل مشاهده باشد، سیمی برای علامت گذاری ناحیه مشکوک قرار داده و به این روش بیوپسی انجام می شود.

جراحی سینه چگونه باید انجام شود؟

تقریباً در تمام جراحی هایی که برای سرطان سینه انجام می شود، یک پاتولوژیست باید مشارکت داشته باشد. پاتولوژیست برای اهداف زیر در اتاق عمل حضور دارد:

۱- مستند کردن تشخیص قطعی.

۲-بررسی امنیت مرزی تومور.

۳- بررسی بیوپسی لنفاوی نگهبان.

در مناطقی که امکانات محدود است، تشخیص قطعی ممکن است با بیوپسی سوزنی قبل از جراحی انجام نشود. در این حالت، پاتولوژیست که به اتاق عمل می آید، بدخیم بودن یا نبودن تومور را با استفاده از روش برش منجمد تشخیص می دهد. بسته به اطلاعاتی که پاتولوژیست می دهد، جراحی ادامه می یابد یا رها می شود. این روش امروزه روشی ارجح نیست.

اگر تشخیص بیمار از قبل تایید شده باشد، پاتولوژیست در اتاق عمل حضور خواهد داشت. این بار، آسیب شناس بررسی می کند که آیا مرزهای بافت تومور برداشته شده مشخص است یا خیر. هنگامی که جراحی حفظ پستان انجام می شود، لازم است بافت سرطانی به همراه مقداری بافت سالم اطراف آن برداشته شود. پاتولوژیست فردی است که کفایت این بافت جامد اطراف تومور را در اتاق عمل بررسی و مستند می کند.

اگر قرار است بیوپسی لنفاوی نگهبان بر روی بیمار انجام شود و عمل جراحی زیر بغل بر این اساس تصمیم گیری شود، باید پاتولوژیست در اتاق عمل حضور داشته باشد. بررسی می کند که آیا سلول های سرطانی در لنف نگهبان برداشته شده (لنف نگهبان) وجود دارد یا خیر و جراح را بر این اساس راهنمایی می کند. نیازی به برداشتن لنف زیر بغل بیماری که غده لنفاوی نگهبانش تمیز است نیست.

اگر جراحی های سرطان سینه به صورت تیمی با متخصص آسیب شناسی و پزشکی هسته ای غیر از تیم جراحی انجام شود، این به معنای ضرر کمتر و سود بیشتر برای بیمار است.

صرف نظر از سن بیمار، می توان روز بعد از عمل با جراحی محافظ پستان و بیوپسی لنفاوی نگهبان (در بیماران با لنف نگهبان منفی) بیمار را با سلامت کامل ترخیص کرد.

برای اطلاعات بیشتر و قرار ملاقات در مورد بیوپسی پستان با ما تماس بگیرید.

نتیجه بیوپسی سینه چند روز دیگر مشخص می شود؟

بافت وارد شده به داخل سوزن اتوماتیک بلافاصله در ظرف حاوی مایع فرمول قرار داده شده و به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال می شود. با توجه به سرعت کار آزمایشگاه پاتولوژی و الزامات فنی، معاینه میکروسکوپی توسط متخصص پاتولوژی طی ۳-۱ روز تکمیل و نتیجه گزارش می شود.

آیا بیوپسی سوزنی درد دارد؟

نه به درد نمیخوره بیوپسی انجام شده توسط رادیولوژیست مداخله ای مجرب بسیار ایمن و راحت است. هنگام اعمال بی حسی موضعی با یک سوزن بسیار نازک به محل ورود، بیمار احساس سبکی بسیار زیادی می کند، اما پس از آن دردی احساس نمی کند. کسانی که بیوپسی سوزنی از پستان انجام دادند، اظهار داشتند که این روش پس از بیوپسی بسیار راحت بوده، ترس و نگرانی هایی که قبلاً احساس می کردند بی اساس بوده و درد یا درد زیادی احساس نمی کنند.

با توجه به تجربه رادیولوژیست مداخله ای که بیوپسی را انجام داده است، عمل در یک یا دو دقیقه کامل می شود. ترس از درد پس از بیوپسی پستان نیز بی اساس است و دردی احساس نمی شود.

آیا بیوپسی سینه مضر است؟

خیر، بیوپسی ضرری ندارد. برخی از بیماران ما بی مورد نگران هستند که اگر سرطان باشد با بیوپسی گسترش پیدا کند و آسیبی به آن وارد شود، اما بیوپسی چنین آسیبی ندارد، برعکس برای بیمار اجتناب ناپذیر است که لازم تشخیص داده می شود، زیرا قطعی است. تشخیص با بیوپسی در مدت زمان کوتاهی به دست می آید.

بیشتربدانید:سونوگرافی در ارتوپدیسونوگرافی پرتابلسونوگرافی در منزل

در مورد بیوپسی پستان چه باید بدانید؟

نیاز به بیوپسی پستان به این معنی نیست که فرد مبتلا به سرطان است. در واقع، نتایج اکثر بیوپسی‌های سینه خوش‌خیم است، به این معنی که سرطانی نیستند. زمان نقاهت برای بیوپسی سینه معمولاً بسیار کوتاه است. با این حال، این دوره ممکن است بسته به میزان خونریزی یا کبودی متفاوت باشد. بیوپسی که با سوزن ضخیم انجام می شود در مقایسه با بیوپسی با سوزن ظریف کبودی بیشتری ایجاد می کند. ممکن است چند هفته طول بکشد تا کبودی پس از عمل به طور کامل بهبود یابد. پزشک اطلاعات لازم در مورد زمان بهبودی مورد انتظار را در اختیار شما قرار می دهد. نکته دیگری که باید در مورد بیوپسی سینه بدانید این است که این روش دردناکی نیست. بیوپسی سینه علاوه بر ناراحتی خفیف، فشار یا کشش ناشی از سوزن، به عنوان روشی شناخته می شود که باعث درد شدید و غیر قابل تحمل نمی شود.

آیا بیوپسی پستان خطراتی دارد؟

بیماران ممکن است پس از عمل درد، خونریزی در بافت و عفونت را تجربه کنند. به همین دلیل لازم است قبل از انجام عمل از موقعیت های احتمالی مطلع شده و در مورد آنها اطلاعاتی را از پزشک دریافت کنید. یکی از نگرانی های رایج بیماران در مورد روش بیوپسی پستان این است که مداخله سوزنی ممکن است باعث گسترش یا رشد سرطان به نواحی دیگر شود. اگرچه داشتن چنین نگرانی هایی برای بیماران عادی تلقی می شود، اما هیچ اطلاعات اثبات شده ای وجود ندارد که بیوپسی سوزنی پستان باعث گسترش سرطان شود.

بعد از بیوپسی پستان

نحوه دوش گرفتن یا مراقبت از زخم پس از بیوپسی سینه باید با رعایت توصیه های پزشک انجام شود. در صورت لزوم می توان نسخه ای برای استفاده از مسکن تهیه کرد. وجود کبودی های آبی یا سیاه در ناحیه ای که این عمل پس از بیوپسی سینه به مدت چند روز انجام شده، طبیعی است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 2.5]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری