021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

بیوپسی پستان

بیوپسی پستان

توصیفی کلی از روش بیوپسی پستان

فرآیند برداشتن یک نمونه بافت کوچک از پستان برای آزمایش در آزمایشگاه پاتولوژی، بیوپسی پستان نامیده می شود. هدف از این روش تشخیص و ارزیابی ناحیه مشکوک با آزمایش آن است تا مشخص شود که آیا سرطان سینه است یا خیر. روش های مختلفی برای انجام بیوپسی سینه در افراد  وجود دارد. در طول بیوپسی پستان، پزشکان سعی می‌کنند توده‌های متورم و سفت، تغییرات در غدد لنفاوی یا ناهنجاری‌هایی در بافت پستان که در طول ماموگرافی و تصویربرداری اولتراسوند مشاهده می‌شوند را شناسایی و تشخیص دهند. گزارش آزمایشگاهی به‌دست‌آمده از بیوپسی پستان به تعیین اینکه آیا نیاز به مداخله جراحی اضافی و سایر درمان‌ها نیاز است یا خیر، کمک می‌کند.

بیوپسی پستان

بیوپسی پستان جریانی است که در طی آن  قسمتی از بافت پستان بر داشته و برای تجزیه و تحلیل شدن به آزمایشگاه انتقال می­ یابد. در واقع می­ توان گفت؛یک راهکار و راهبردی است که به واسطه آن توده ­­های سرطانی سینه مورد بررسی قرار می ­گیرد. همچنین به واسطه بیوپسی خوش ­خیم بودن و سرطانی بودن توده ­ها مشخص می­ گردد.

در واقع بیوپسی پستان روشی است که در آن یک نمونه از بافت پستان جدا می ­شود و برای بررسی در اختیار پزشک قرار می­ گیرد تا به واسطه آن ناهنجاری ­هایی رو که در سلول ­های تشکیل دهنده توده­ های پستانی هستند را شناسایی کنند. بیوپسی در طی تصویر برداری از بافت پستان  با روش­ های ماموگرافی و سونوگرافی و با دیدن توده­ های مشکوک انجام می­ گیرد و سپس پزشک با مشاهده نتایج حاصل از بیوپسی می ­تواند بهترین روش درمان این توده­ ها را انتخاب و به کار گیرد. بنابراین بیوپسی پستان روشی است که به واسطه آن می ­توان سرطان پستان را تشخیص داد.

بیوپسی پستان شامل نمونه برداری از بافت پستان برای تشخیص است.

اگر در طی اقداماتی مانند معاینه معمول پستان، ماموگرافی یا سونوگرافی با وضعیت مشکوک یا غیر طبیعی مواجه شد، پزشک ممکن است یکی از روش‌های بیوپسی پستان را درخواست کند. اساساً دو نوع روش برای بیوپسی سینه وجود دارد. اینها؛ آنها به عنوان بیوپسی سوزنی و بیوپسی جراحی شناخته می شوند. بیوپسی سینه تقریباً ۱۵-۲۰ دقیقه طول می کشد. عوارض جانبی مانند کبودی و گزگز طبیعی تلقی می شود و هیچ آسیبی برای بیمار ندارد. پس از انجام عمل، افراد در همان روز از بیمارستان مرخص می شوند. نتایج ممکن است از ۳ روز تا ۱ هفته طول بکشد.

برای انجام روش بیوپسی امکان دارد که یک بافت سینه به واسطه یک سوزن خاص از سینه جدا می ­شود یا به واسطه عمل جراحی این کار صورت می­ گیرد. بعد بافتی که از سینه جدا می ­شود بررسی می­ شود تا مشخص گردد که اثری از سرطان یا سلول ­های غیر طبیعی در آن وجود دارد یا نه؟

علل به کار بردن روش بیوپسی پستان

۱-به واسطه روش توده ­ی قابل لمسی که در پستان موجود است بررسی می ­شود.

۲-مشکلی که در ماموگرافی مثال رسوبات کلسیم کوچک در بافت پستان یا توده پر از مایع دیده شده است به واسطه بیوپسی پستان بررسی می ­گردد.

۳-مشکلات نوک پستان مانند ترشح خون از نوک سینه به واسطه بیوپسی پستان ارزیابی می ­شود.

۴-برای این به کار می ­رود که مشخص گردد که آیا یک توده پستانی بد خیم است یا نه؟ از روش بیوپسی پستان استفاده می ­شود.

خطرات احتمالی روش بیوپسی پستان

هر فرایند و جریانی که روی بدن صورت می­ گیرد، یک سری خطرات و مشکلاتی را در پی دارد. خطرات احتمالی این روش عبارت ­اند از: ۱-در محل نمونه­ برداری کبود می ­شود و درد خفیف در آن ناحیه حس خواهد شد۲- ممکن است خون­ریزی طولانی در محل نمونه برداری ایجاد شود. ۳-در نزدیکی محل نمونه ­برداری عفونت ایجاد می­ گردد.

گونه ­های مختلف بیوپسی پستان

گونه ­های مختلفی از بیوپسی موجود است که با توجه به محل و اندازه تومور راهکار مناسب انتخاب می­ گردد. این گونه­ ها عبارت ­اند از:

۱-بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ریز: در این روش سوزنی نازکی را وارد قسمتی از بدن که مورد نگرانی است می­کنند. یه نمونه از بافت سینه جدا می­ شود.

۲-بیوپسی: در این روش، سوزنی بزرگ وارد توده ­ای که موجب ناراحتی شده است می ­شود. بخش ­هایی از بافت که به آن ­ها هسته گفته می ­شود جدا می­ گردد و نیازی به برش دادن نیست

۳- بیوپسی باز: این روش همان جراحی می ­باشد. در این روش برشی در پستان زده می­ شود. در بعضی از موااقع توده کوچک ولی عمیق است. به همین دلیل روش لوکالیزاسیون با سیم استفاده شود.

۴- یوپسی استریوتاکتیک: به واسطه رایانه و ماموگرام یک تصویری سه بعدی صورت می­گیرد. بعد یک تصویر سه بعدی به محل توده سینه ناراحت کننده هدایت می­ شود.

۵- بیوپسی هسته ای به کمک خلأ: روشی است که در آن یک برش باریک در پستان ایجاد می­گردد. لوله ­ای خالی به واسطه برش ورود پیدا می­کند و به واسطه mri ، اشعه ایکس و اولتراسوند هدایت می­ شود. بافت پستان به تدریج درون پروب کشیده می­گردد.

۶- بیوپسی هدایت شده توسط سونوگرافی: تصاویر اولتراسوند بافت پستان به کار گرفته می ­شود.

در این مقاله بیوپسی سینه چیست و چگونه بیوپسی سوزنی در پستان انجام شود، صحبت خواهیم کرد. از آنجایی که پستان با عملکردهای خود یکی از ارگان های بسیار مهم در سلامت زنان است، متاسفانه سرطان سینه شایع ترین سرطانی است که در زنان نسبت به سایر سرطان ها با آن مواجه می شویم. بروز سرطان سینه در طول زمان در حال افزایش است و امروزه بروز آن به یک نفر از هر هشت زن در طول زندگی رسیده است.

سرطان سینه معمولاً به عنوان یک توده کوچک شروع می شود که در بافت پستان ایجاد می شود، سپس این توده به تدریج رشد می کند و به صورت موضعی گسترش می یابد و می تواند به زیر بغل و غدد لنفاوی اطراف و / یا تمام قسمت های بدن گسترش یابد. در حالی که سرطانی که در پستان ایجاد می‌شود در مراحل اولیه است و توده‌ای کوچک است، تشخیص زودهنگام و دقیق از اهمیت بالایی برخوردار است و نجات‌بخش است. در تحقیقات سرطان، بیوپسی پستان یکی از متداول‌ترین روش‌هایی است که در میان روش‌های رادیولوژی مداخله‌ای ما انجام می‌شود.

چرا بیوپسی سینه انجام می شود؟

هدف اصلی در معاینه پستان بررسی اینکه آیا بیمار سرطان سینه دارد یا خیر. اولین مورد از این بازرسی ها بازرسی دستی است. در اینجا مهم ترین حالتی که در مرحله اول قابل تشخیص است وجود یک یا چند توده قابل لمس در پستان است. معاینه دستی به تنهایی کافی نیست و باید با روش تصویربرداری سینه ها را بررسی کرد که آیا توده قابل لمس وجود دارد یا خیر. با توجه به سن بیمار و ساختار سینه، ماموگرافی معمولاً روش اصلی معاینه است.

سونوگرافی پستان اطلاعات مهم تری را در زنان دارای ساختار سینه فیبروکیستیک و به ویژه در گروه سنی جوان قبل از یائسگی می دهد و در صورت لزوم هم ماموگرافی و هم معاینه سونوگرافی در بیماران انجام می شود. در ماموگرافی و سونوگرافی، یک یا چند توده پستان در ساختارهای بسیار متفاوت دیده می شود.

توده مشاهده شده کوچک یا بزرگ، مرزهای منظم یا نامنظم، کیستیک (مملو از مایع)، جامد (ساختار بافت)، کیستیک پیچیده و جامد (ساختار مخلوط)، بسیار عروقی و خونی در معاینه داپلر رنگی، سخت یا نرم در معاینه الاستوگرافی است. ، کلسیفیکاسیون های داخل آن می تواند در ساختارهای با یا بدون کلسیفیکاسیون باشد. بیوپسی پستان بستگی به ظاهر توده ای دارد که در معاینه ماموگرافی و سونوگرافی مشاهده می شود. بیوپسی برای هر توده ای که دیده می شود لازم نیست. با این حال، انجام بیوپسی پستان برای توده های در معرض خطر سرطان با توجه به ویژگی های ظاهری آنها ضروری است.

بیشتربدانید؛بیوپسی سینه در تهراندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیک

بیوپسی سینه چه زمانی انجام می شود؟

ابتدا توده ای که در معاینات ماموگرافی و سونوگرافی دیده می شود از نظر خطر سرطان دسته بندی شده و درجه خطر آن مشخص می شود. برای تعیین درجه خطر از یک طبقه بندی به نام BIRADS استفاده می شود. در این بررسی ها و طبقه بندی ها؛ بررسی هایی مانند اندازه، تعداد، شکل، ساختار توده، خون رسانی عروقی در معاینه داپلر رنگی و سفتی در معاینه الاستوگرافی در تعیین خطر سرطان مهم هستند.

علاوه بر این، MRI سینه با کنتراست پویا نیز ممکن است در تعیین خطر در برخی بیماران مفید باشد. با این معاینات، بیوپسی پستان باید برای توده هایی با خطر سرطان بالا یا مشکوک انجام شود. توده های کیستیک در پستان را می توان در سونوگرافی نیز تشخیص داد. با ارزیابی دیواره کیست، مرزها، وجود محفظه، محتوای جرم، عروقی شدن و غیره، کیست های مشکوک پیچیده نیز بیوپسی شده و به پاتولوژی فرستاده می شوند.

علاوه بر این، حتی اگر فهمیده شود که خطر سرطان وجود ندارد، درمان کیست های دردناک بزرگ با تخلیه با سوزن تحت هدایت سونوگرافی مناسب خواهد بود. راهنمایی سونوگرافی به عنوان روش بیوپسی در تمام توده های پرخطری که در سونوگرافی قابل مشاهده است استفاده می شود. به ندرت بیوپسی خلاء با هدایت ماموگرافی نیز انجام می شود. به عنوان یک نوع سوزنی، بیوپسی بافت با استفاده از سوزن های برش در توده های مناسب انجام می شود و گاهی اوقات می توان آسپیراسیون با سوزن ظریف را در توده های کیستیک انجام داد.

بیوپسی پستان به دلیل نوع سوزنی که ما بیشتر از آن استفاده می کنیم، بیوپسی Tru-cut نیز نامیده می شود. بیوپسی سینه چگونه انجام می شود؟ ابتدا توده با سونوگرافی مشاهده می شود و نقطه ورود سوزن مشخص می شود. این نقطه و اطراف آن استریل شده و بی حسی موضعی با سوزن ظریف انجام می شود. سپس با یک سوزن ترو کات با ضخامت و طول مناسب وارد شده و تحت هدایت تصویر سونوگرافی، توده مورد نظر بیوپسی و پیشرفت سوزن به طور همزمان دیده می شود و نوک سوزن آورده می شود. به نقطه توده مورد نظر. سپس با این سوزن نمونه برداری می شود که به طور خودکار بافت را می گیرد و سوزن خارج می شود. روش بیوپسی با زدن نقطه ورود خاتمه می یابد.

بیشتربدانید:بیوپسی چیستبیوپسی سینه در تهرانهزینه بیوپسی

بیوپسی پستان چگونه انجام می شود؟

عوامل متعددی وجود دارد که می تواند به متخصص در تصمیم گیری در مورد روش بیوپسی سینه کمک کند. روش بیوپسی پستان بسته به محل، اندازه و ساختار ناحیه مشکوک در پستان متفاوت است. دو نوع اصلی بیوپسی پستان وجود دارد: بیوپسی جراحی و بیوپسی سوزنی.

در روش بیوپسی با سوزن پستان، بافت یا سلول های سرطانی با سوزن برداشته می شود. دو نوع مختلف سوزن بیوپسی وجود دارد: نازک و ضخیم. بیوپسی سوزنی ظریف زمانی ترجیح داده می شود که توده مورد بررسی با مایع پر شده باشد و به راحتی قابل دسترسی باشد. در طی این فرآیند، مایع داخل توده با سوزن خارج می شود و انتظار می رود که توده فرو بریزد. در بیوپسی با سوزن ضخیم، مقدار کمی از بافت از ناحیه مشکوک با یک سوزن بزرگتر برداشته می شود. این روش معمولاً زمانی انجام می شود که بیمار کاملا تحت بی حسی موضعی است. علاوه بر این، از یک دستگاه سونوگرافی برای هدایت سوزن کمک گرفته می شود.

در روش بیوپسی جراحی، برشی در پستان برای برداشتن بافت غیر طبیعی ایجاد می شود. در حالی که بیمار تحت بی حسی موضعی است، یک تا دو برش در سینه ایجاد می شود و تمام یا بخشی از توده غیر طبیعی برداشته می شود. اگر توده در حین معاینه به راحتی قابل لمس نباشد اما با ماموگرافی یا سونوگرافی قابل مشاهده باشد، سیمی برای علامت گذاری ناحیه مشکوک قرار داده و به این روش بیوپسی انجام می شود.

نتیجه بیوپسی سینه چند روز دیگر مشخص می شود؟

بافت وارد شده به داخل سوزن اتوماتیک بلافاصله در ظرف حاوی مایع فرمول قرار داده شده و به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال می شود. با توجه به سرعت کار آزمایشگاه پاتولوژی و الزامات فنی، معاینه میکروسکوپی توسط متخصص پاتولوژی طی ۳-۱ روز تکمیل و نتیجه گزارش می شود.

آیا بیوپسی سوزنی درد دارد؟

نه به درد نمیخوره بیوپسی انجام شده توسط رادیولوژیست مداخله ای مجرب بسیار ایمن و راحت است. هنگام اعمال بی حسی موضعی با یک سوزن بسیار نازک به محل ورود، بیمار احساس سبکی بسیار زیادی می کند، اما پس از آن دردی احساس نمی کند. کسانی که بیوپسی سوزنی از پستان انجام دادند، اظهار داشتند که این روش پس از بیوپسی بسیار راحت بوده، ترس و نگرانی هایی که قبلاً احساس می کردند بی اساس بوده و درد یا درد زیادی احساس نمی کنند.

با توجه به تجربه رادیولوژیست مداخله ای که بیوپسی را انجام داده است، عمل در یک یا دو دقیقه کامل می شود. ترس از درد پس از بیوپسی پستان نیز بی اساس است و دردی احساس نمی شود.

آیا بیوپسی سینه مضر است؟

خیر، بیوپسی ضرری ندارد. برخی از بیماران ما بی مورد نگران هستند که اگر سرطان باشد با بیوپسی گسترش پیدا کند و آسیبی به آن وارد شود، اما بیوپسی چنین آسیبی ندارد، برعکس برای بیمار اجتناب ناپذیر است که لازم تشخیص داده می شود، زیرا قطعی است. تشخیص با بیوپسی در مدت زمان کوتاهی به دست می آید.

در مورد بیوپسی پستان چه باید بدانید؟

نیاز به بیوپسی پستان به این معنی نیست که فرد مبتلا به سرطان است. در واقع، نتایج اکثر بیوپسی‌های سینه خوش‌خیم است، به این معنی که سرطانی نیستند. زمان نقاهت برای بیوپسی سینه معمولاً بسیار کوتاه است. با این حال، این دوره ممکن است بسته به میزان خونریزی یا کبودی متفاوت باشد. بیوپسی که با سوزن ضخیم انجام می شود در مقایسه با بیوپسی با سوزن ظریف کبودی بیشتری ایجاد می کند. ممکن است چند هفته طول بکشد تا کبودی پس از عمل به طور کامل بهبود یابد. پزشک اطلاعات لازم در مورد زمان بهبودی مورد انتظار را در اختیار شما قرار می دهد. نکته دیگری که باید در مورد بیوپسی سینه بدانید این است که این روش دردناکی نیست. بیوپسی سینه علاوه بر ناراحتی خفیف، فشار یا کشش ناشی از سوزن، به عنوان روشی شناخته می شود که باعث درد شدید و غیر قابل تحمل نمی شود.

آیا بیوپسی پستان خطراتی دارد؟

بیماران ممکن است پس از عمل درد، خونریزی در بافت و عفونت را تجربه کنند. به همین دلیل لازم است قبل از انجام عمل از موقعیت های احتمالی مطلع شده و در مورد آنها اطلاعاتی را از پزشک دریافت کنید. یکی از نگرانی های رایج بیماران در مورد روش بیوپسی پستان این است که مداخله سوزنی ممکن است باعث گسترش یا رشد سرطان به نواحی دیگر شود. اگرچه داشتن چنین نگرانی هایی برای بیماران عادی تلقی می شود، اما هیچ اطلاعات اثبات شده ای وجود ندارد که بیوپسی سوزنی پستان باعث گسترش سرطان شود.

بعد از بیوپسی پستان

نحوه دوش گرفتن یا مراقبت از زخم پس از بیوپسی سینه باید با رعایت توصیه های پزشک انجام شود. در صورت لزوم می توان نسخه ای برای استفاده از مسکن تهیه کرد. وجود کبودی های آبی یا سیاه در ناحیه ای که این عمل پس از بیوپسی سینه به مدت چند روز انجام شده، طبیعی است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 2.5]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری