021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران؛سونوگرافی: چگونه کار می کند؟

سونوگرافی یکی از شناخته شده ترین تکنیک های تصویربرداری است. این بر اساس خواص امواج فراصوت یا امواج صوتی است که شبیه به ارتعاش هستند و برای گوش انسان قابل شنیدن نیستند.

این سونوگرافی ها در یک پرتو توسط یک پروب ساطع می شوند و در یک خط مستقیم پخش می شوند. اما زمانی که به یک محیط متراکم تر یا سفت تر برسند، مسیر آنها می تواند منحرف شود. مواجهه با این «موانع» پژواک هایی ایجاد می کند که دیواره های اندام ها یا بافت ها را منعکس می کند. با استفاده از کامپیوتر، اکوها به تصویر مقطعی و متحرک منطقه مورد بررسی تبدیل می شوند. سپس مورفولوژی منطقه قابل مشاهده قابل تجزیه و تحلیل است.

این تکنیک همچنین می تواند با استفاده از یک “رادار” مرتبط باشد که امکان مطالعه عروق (داپلر) را فراهم می کند، به عنوان مثال در مورد اکو داپلر قلبی.

چه زمانی سونوگرافی انجام می شود؟

اولتراسوند در درجه اول برای تجسم مورفولوژی (اندازه، شکل و غیره) اندام ها، اطلاع از تکامل یا رشد خوب آنها، مکان آنها و غیره استفاده می شود.

بنابراین تشخیص بیماری، اطمینان از نظارت بر پاتولوژی های خاص (تکامل سرطان ها، اندومتریوز و غیره) یا راهنمایی پزشک در زمینه برخی از عملیات های جراحی امکان پذیر می شود. ما در این مقاله به این جنبه آخر که بیشتر مداخله ای است نمی پردازیم.

سونوگرافی شکم لگن

سونوگرافی شکم- لگن (یا پروستات اگر فقط مربوط به پروستات باشد) امکان مشاهده اندام های شکم و لگن (رحم، تخمدان ها، پروستات و وزیکول های منی یا کبد، کیسه صفرا، کلیه ها و مثانه) را فراهم می کند.

برای تشخیص آسیب شناسی هایی که می توانند بر این اندام ها تأثیر بگذارند، مانند وجود کیست تخمدان یا اندومتریوز در دستگاه تناسلی زنان، یا سنگ در کلیه ها، یا در نهایت تشخیص عفونت های کیسه صفرا (کوله سیستیت) یا کلیه ها (به عنوان مثال پیلونفریت) مفید است. .

و همچنین برای کمک به نظارت بر بارداری زنان باردار و اطمینان از رشد خوب جنین و عدم وجود عوارض (سقط جنین، حاملگی خارج از رحم و غیره) شناخته شده است.

دو تکنیک استفاده می شود. اندام ها را می توان از طریق یک کاوشگر روی پوست شکم مشاهده کرد. سونوگرافی از طریق پوست نامیده می شود. در صورت مشکل در به دست آوردن تصاویر به اندازه کافی واضح و قابل تجزیه، سونوگرافی از طریق اندوکاویتاری یا اندورکتال (به عنوان مثال برای سونوگرافی پروستات) انجام می شود. سپس کاوشگر به داخل بدن (از طریق واژن یا راست روده) وارد می شود تا تا حد امکان به اندام هایی که باید مشاهده شوند نزدیک شود.

 اکو داپلر قلب

اکو داپلر قلبی در صورت مشکوک بودن به بیماری قلبی عروقی مفید است، مشاهده چندین قسمت را در حال حرکت ممکن می سازد. اول از همه از قلب (حفره‌ها، دریچه‌ها…)، بلکه از رگ‌های مسئول انتقال خون به قلب و سایر اعضای بدن (این مورد آئورت و شریان‌های ریوی است) و در نهایت خون. جریان، برای دانستن اینکه خون با چه سرعتی و در چه جهتی در رگ ها جریان می یابد. بنابراین برای تشخیص بیماری ها، ناهنجاری ها، نارسایی قلبی، فشار خون بالا و غیره استفاده می شود. همچنین برای اطمینان از پیگیری پس از مصرف داروهای به اصطلاح “قلبی سمی” استفاده می شود.

این کار با چرخاندن پروبی که بر روی قفسه سینه قرار می گیرد و به آن “ترانس توراسیک” (ETT) می گویند، انجام می شود.

سونوگرافی کلیه و مثانه

برای بررسی کلیه ها و مثانه، باید به سونوگرافی کلیه و مثانه تکیه کنید. اگر بیمار از درد شکم رنج می برد و یا در معرض اختلالات ادراری (وجود خون، درد) باشد، می توان آن را تجویز کرد. می تواند کیست ها را تشخیص دهد، انسداد کلیه ها یا سنگ ها را شناسایی کند.

برای اطلاع در مورد توموسنتز سینه ، مرکز تخصصی ماموگرافی ، ماموگرافی دیجیتال ، ماموگرافی سه بعدی و سونوگرافی آنومالی بر روی آن کلیک کنید.

سونوگرافی در صورت وجود تومور

در نهایت، در مورد تومور، عملکرد اولتراسوند کمک به تمایز بین کیست ساخته شده از تومور مایع و تومور جامد یا حتی تشخیص سرطان در کدام نواحی یا اندام های دیگر است. به عنوان مثال، سرطان تیروئید قبل از اینکه منجر به توده های بالقوه، مشکل در تنفس یا بلع شود، بدون علامت است. سونوگرافی تیروئید که امکان تجزیه و تحلیل ساختار آن، اندازه غده و وجود گره ها را فراهم می کند، در صورت شک ضروری است.

سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

می توان آن را در بسیاری از مکان ها (بیمارستان، مطب رادیولوژی، مطب، و غیره) انجام داد، به شرطی که اتاق به اندازه کافی تاریک باشد تا تصاویر به خوبی دیده شوند. دوام چندانی ندارد و به طور متوسط ​​بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه است و سرپایی است (نیازی به شب ماندن نیست). این می تواند توسط یک پزشک متخصص در اندام مورد تجزیه و تحلیل (متخصص قلب، متخصص زنان و غیره)، رادیولوژیست یا در برخی موارد توسط سایر متخصصان سلامت انجام شود.

قبل از سونوگرافی، در بهترین مرکز سونوگرافی در تهران ممکن است نیاز به اقداماتی باشد تا معاینه اندام را آسان‌تر کند. در برخی موارد، ابتدا باید یک ملین مصرف شود. گاهی اوقات لازم است با معده خالی، بدون نوشیدن یا خوردن غذا بیایید یا برعکس نوشیدن مقدار زیادی آب.

ارزیابی مربوط به سابقه پزشکی، بیماری های فعلی و داروهای مصرفی قبل از سونوگرافی انجام می شود. برای خود سونوگرافی، بیمار نشسته یا دراز کشیده است و ممکن است از او خواسته شود نفس خود را حبس کند. یک کاوشگر که قبلاً با یک ژل رسانای اولتراسوند پوشانده شده بود، روی ناحیه مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد (پوست یا با قرار دادن در دهانه ای برای تماس مستقیم با اندام). با اتصال به کامپیوتر، امکان رونویسی تصاویر متحرک ناحیه مشاهده شده با استفاده از سونوگرافی را فراهم می کند. تصاویر خاصی ثبت می شود تا پزشک بتواند مورفولوژی اندام ها را بهتر تجزیه و تحلیل کند و به ویژه اندازه گیری کند. نتایج به طور کلی پس از معاینه اطلاع رسانی و توضیح داده می شود و در گزارشی رسمی به بیمار و گاهی اوقات به پزشک تجویز کننده داده می شود.

در صورت لزوم، پزشک ممکن است آزمایشات اضافی را توصیه کند.

سونوگرافی دردناک است؟

سونوگرافی اشعه ایکس نیست معاینه هیچ گونه درد، خطر یا عارضه ای برای بیمار ندارد.

با این حال، اگر ناحیه ضعیف شده یا درد داشته باشد، فشار پروب می تواند ناخوشایند باشد.

برای سونوگرافی چه مدارکی همراه داشته باشیم؟

اگر نیاز به انجام سونوگرافی در بهترین مرکز سونوگرافی در تهران دارید، دریغ نکنید که اطلاعاتی را که باید در روز D ارائه دهید از مطب پزشک خود بپرسید.

به ویژه، به یاد داشته باشید که نسخه، کارت حیاتی، کارت بیمه متقابل خود، و هر عنصر مهم دیگری از پرونده پزشکی خود (نامه های پزشک، نتایج معاینات، گزارش ها، عکس برداری با اشعه ایکس قدیمی، سونوگرافی و غیره) را به همراه داشته باشید.

اگر نظر دومی داشته باشید چه؟

آیا نتایج سونوگرافی را دریافت کرده اید، آنها را با پزشک خود در میان گذاشته اید اما هنوز در مورد تشخیص انجام شده و روشی که باید دنبال کنید سؤالاتی دارید؟ نظر دوم از یک پزشک متخصص در بیماری شما ممکن است برای اطمینان شما مفید باشد.

سونوگرافی یکی از متداول ترین روش های تصویربرداری است که می توان آن را در بهترین مرکز سونوگرافی در تهران برای بررسی قسمت های مختلف بدن و اندام ها استفاده کرد.

معاینات اولتراسوند در طب حاد استفاده می شود، اما نقش مهمی در معاینات و معاینات معمول دارد. سونوگرافی می تواند به صورت سرپایی انجام شود و کاملا بی ضرر، بدون درد و بدون عوارض است.

خلاصه

سونوگرافی یک آزمایش تصویربرداری است و اغلب اولین انتخاب در هنگام تشخیص است.

معاینات سونوگرافی را می توان به سرعت، بدون خطر و بدون درد انجام داد.

با کمک سونوگرافی می توان نواحی و اندام های مختلف بدن را نمایش و بررسی کرد.

مهم ترین زمینه های کاربرد اولتراسوند عبارتند از: تشخیص بارداری، تشخیص بافت نرم، اندام ها و مفاصل، تشخیص شکم و لگن، تشخیص عروق و تشخیص قلب.

معاینه اولتراسوند معمولا به صورت سرپایی انجام می شود و همچنین می تواند برای کودکان و زنان باردار مورد استفاده قرار گیرد.

سونوگرافی چیست؟

اولتراسوند اصطلاحی است که برای توصیف امواج صوتی که خارج از محدوده شنوایی انسان هستند استفاده می شود. امواج اولتراسوند در پزشکی برای تجسم ساختارهای داخلی بدن استفاده می شود. معاینه اولتراسوند (سونوگرافی، اکووگرافی) به ویژه برای ارزیابی بافت نرم و عروق مناسب است.

سونوگرافی یک معاینه ملایم بدون قرار گرفتن در معرض اشعه است. کاملا بدون درد و بدون عوارض است و همچنین می توان آن را برای کودکان و زنان باردار بدون تردید استفاده کرد.

سونوگرافی چگونه کار می کند؟

دستگاه اولتراسوند از سه جزء اصلی تشکیل شده است:

مبدل

ماشین حساب

نظارت کنید

مبدل دستگاه اولتراسوند به عنوان فرستنده و گیرنده امواج اولتراسوند عمل می کند. امواج اولتراسونیک از خود ساطع می کند که به داخل بدن هدایت شده و از طریق بافت پخش می شود. اگر اینها به یک رابط برخورد کنند، به درجات مختلف توسط ساختارهای بافتی مختلف (ماهیچه‌ها، استخوان‌ها، اندام‌ها) منعکس می‌شوند – یعنی به سمت مبدل پرتاب می‌شوند. این پژواک های صوتی از هد صدا به کامپیوتر ارسال می شود که اطلاعات دریافتی را به تصاویر چند بعدی تبدیل می کند و آنها را در سایه های مختلف خاکستری روی مانیتور نمایش می دهد.

چه زمانی سونوگرافی معاینه می شود؟

تقریباً تمام اندام ها را می توان با استفاده از سونوگرافی مشاهده کرد. بسته به سوال و ناحیه بدن، دستگاه ها و مبدل های مختلفی استفاده می شود.

معاینات اولتراسوند در موارد زیر از جمله موارد زیر استفاده می شود:

شفاف سازی شکایات نامشخص

بررسی یافته های بالینی

پیگیری درمان ها

چک آپ ها

چه چیزی با سونوگرافی بررسی می شود؟

تشخیص بارداری: سونوگرافی بارداری این سونوگرافی اغلب در دوران بارداری استفاده می شود، به عنوان مثال.

تشخیص اندام، بافت نرم و مفاصل: تیروئید، بیضه ها، سینه ها و همچنین عضلات و مفاصل را می توان با سونوگرافی بررسی کرد.

تشخیص شکم و لگن: کبد، کیسه صفرا، لوزالمعده، طحال، سونوگرافی مثانه زنان و اندام تناسلی را می توان با معاینه اولتراسوند به خوبی ارزیابی کرد.

تشخیص عروقی: انقباض یا گرفتگی عروق را می توان با استفاده از سونوگرافی تشخیص داد. از سونوگرافی داپلر عروق می توان برای نمایش و اندازه گیری جریان خون در رگ استفاده کرد. معاینه سونوگرافی عروق عمدتاً در مواقعی استفاده می شود که مشکوک به تصلب شرایین، ترومبوز وریدی یا وریدهای واریسی باشد.

تشخیص قلب: با به اصطلاح اکوکاردیوگرافی، اختلالات عملکردی عضله قلب یا دریچه های قلب قابل تشخیص است.

چه چیزهایی را می توان و نمی توان با سونوگرافی به خوبی نشان داد؟

اولتراسوند می تواند در درجه اول ساختارهای مایع یا نرم را نشان دهد. از جمله موارد زیر است:

تیروئید

پستان

بیضه ها

قلب

کبد

کیسه صفرا

کلیه ها

مثانه

رحم

تمام ساختارهای حاوی هوا یا احاطه یا پوشیده شده توسط استخوان تنها با استفاده از سونوگرافی ضعیف قابل مشاهده هستند. اینها به عنوان مثال به عنوان مثال.:

ریه

نای

روده (به استثنای یافته های غیر طبیعی، مانند آپاندکتومی)

معده

استخوان

مغز

سونوگرافی چگونه کار می کند؟

معاینات سونوگرافی در بهترین مرکز سونوگرافی در تهران توسط رادیولوژیست ها و توسط پزشکانی که در تخصص آنها از معاینات اولتراسوند استفاده می شود (به عنوان مثال در سونوگرافی حاملگی در زنان و زایمان) انجام می شود. معاینه معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود و به آمادگی کمی نیاز دارد.

معاینه اولتراسوند در حالت ایستاده، نشسته یا دراز کشیده بسته به ناحیه بدن مورد بررسی قرار می گیرد. یک ژل تماسی روی مبدل یا سطح پوست اعمال می شود تا انتقال صدا را بهبود بخشد. مبدل مستقیماً روی ناحیه بدن قرار دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد. با حرکت دادن و زاویه دار کردن مبدل بر روی پوست، اندام ها و بافت ها را می توان از جهات مختلف مشاهده و ارزیابی کرد.

آندوسونوگرافی ممکن است برای سوالات خاص ضروری باشد. یک پروب سونوگرافی مخصوص از طریق دهان وارد بدن می شود. بنابراین می تواند z. ب. بیماری های مری، معده یا قلب را بهتر بشناسد. سرهای سونوگرافی ویژه ای که در رکتوم قرار می گیرند، امکان ارزیابی روده را فراهم می کنند.

معاینات سونوگرافی شکم معمولاً در حالت ناشتا انجام می شود. بنابراین حداقل چهار ساعت قبل از معاینه نباید چیزی خورد. برای معاینه سونوگرافی قسمت تحتانی شکم و اندام های لگنی نیاز به مثانه پر است، بنابراین قبل از معاینه باید به اندازه کافی بنوشید.

برای اطلاع در مورد بیوپسی سینه ، بیوپسی پستان ، بیوپسی سینه در تهران ، بیوپسی ریه بر روی آن کلیک کنید.

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مرکز تصویربرداری جردن نام دارد کافیست برای رزو نوبت با ما تماس بگیرید.

خطرات سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی یک روش معاینه غیر تهاجمی است. فقط چند دقیقه طول می کشد و این کار کاملا بدون درد است. هیچ عارضه یا عوارض جانبی ندارد. سونوگرافی برای تمام سنین مناسب است و خطرناک نیست. اسکن اولتراسوند را می توان هر چند وقت یکبار که دوست دارید انجام داد.

در سونوگرافی ، امواج صوتی با فرکانس های بالاتر از محدوده شنوایی انسان توسط مبدل مخصوص تولید می شود و به صورت پالس یا به صورت صدای پیوسته منتشر می شود. بافت های بدن در معرض ارتعاشات را منعکس می کنند و پژواک های مشخصی تولید می کنند که توسط همان مبدل دریافت می شوند. در نهایت، تصویر اولتراسوند با پردازش کامپیوتری پیچیده ارائه می شود.

در طول سونوگرافی در معرض اشعه قرار نمی گیرد. بنابراین روش تصویربرداری انتخابی در دوران بارداری است. بدون تردید و هر چند وقت یکبار که دوست دارید قابل استفاده است. با این حال، اگر بافت دیگری بین مبدل و اندامی که باید بررسی شود بسیار زیاد باشد، این روش به حد خود می رسد – به عنوان مثال. B. معاینه سونوگرافی از اندام های شکمی در بیماران دارای اضافه وزن شدید امکان پذیر نیست.

سونوگرافی برای بیمار بدون درد است. ژلی که برای جلوگیری از پل های هوایی استفاده می شود به راحتی شسته می شود و حداکثر یک محرک سرد مختصر ایجاد می کند. با این حال، وارد کردن یک مبدل مخصوص به مری، مقعد یا واژن برای بسیاری از بیماران ناراحت کننده و گاهی اوقات حتی دردناک است.

این فرض که بارها و بارها مطرح شده است که معاینات اولتراسوند نیز می تواند باعث آسیب طولانی مدت یا تبعی شود، در یک مورد تایید نشده است. با توجه به وضعیت فعلی دانش، حتی نوزادان متولد نشده در رحم می توانند هر چند وقت یکبار که دوست دارند سونوگرافی شوند.

B-Scan، M-Scan و Doppler

بسته به نوع پردازش داده های الکترونیکی و مبدل مورد استفاده، روش های مختلف تصویربرداری متمایز می شوند:

اسکن B تصویر دو بعدی معمولی را ایجاد می کند که هر فرد غیرمستقیم آن را با اولتراسوند برابر می کند. از آنجایی که تصویر با دستگاه‌های امروزی خیلی سریع ساخته می‌شود، می‌توان توالی حرکت را مستقیماً مشاهده کرد. سونوگرافی اسکن B خود را به عنوان یک روش استاندارد، حتی در عمل عمومی، تثبیت کرده است. به ویژه در شکم، بسیاری از فرآیندهای بیماری را می توان به راحتی شناسایی یا رد کرد.

با M-Scan (Time-Motion-Scan)، نمایش آناتومیکی تنها یک بعدی است، بعد دوم تصویر برای نمایش حرکات بسیار سریع استفاده می شود، به عنوان مثال. ب. دریچه های قلب مورد استفاده.

با روش داپلر (داپلر)، امواج اولتراسونیک به طور پیوسته به رابط های متحرک برخورد می کنند که منجر به انعکاس معمولی امواج می شود. روش‌های داپلر مخصوصاً برای تشخیص عروقی مهم هستند: شرایط جریان در شریان‌ها یا وریدها را می‌توان به سرعت و غیرتهاجمی نشان داد.

سونوگرافی دوبلکس رنگی (سونوگرافی دوبلکس با کد رنگی) نمایش رنگی سرعت جریان خون و جهت جریان خون در سونوگرافی را امکان پذیر می کند. برای بررسی شریان ها و سیاهرگ ها استفاده می شود.

سونوگرافی سه بعدی به طور معمول در بهترین حالت در تشخیص قبل از تولد استفاده می شود، زیرا تلاش فنی هنوز زیاد است و خطاهای تشخیصی ممکن است.

سونوگرافی داخل عروقی (IVUS) نیز هنوز در حال توسعه است. یک نمایش دقیق از داخل کشتی، به عنوان مثال. B. عروق کرونر، ممکن است.

آندوسونوگرافی ترکیبی از سونوگرافی و آندوسکوپی است. پزشک مبدل متصل به آندوسکوپ را وارد دستگاه گوارش می کند.

الاستوگرافی میزان کشش و کشش یک بافت را بررسی می کند. در تشخیص سرطان نقش دارد، زیرا به تشخیص بافت تومور خوش خیم از بدخیم کمک می کند. دلیل: بافت خوش خیم نرم تر و کشسان تر است. پزشکان این تفاوت را با استفاده از مقدار کشسانی اندازه گیری می کنند. اگر مقدار زیر ۴ باشد، پارچه کشسان و کشسان است. از طرف دیگر، مقدار بالای ۴ نشان می دهد که پارچه کشش کمی دارد و به سختی خاصیت ارتجاعی دارد. در این مورد، معاینات بیشتر باید به وضوح مشکوک به سرطان را روشن کند.

برا اطلاع بیشتر در رابطه با بهترین مرکز سونوگرافی در تهران در جردن از طریق شماره تماس ها با ما در ارتباط باشید.

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مرکز تصویربرداری جردن نام دارد کافیست برای رزو نوبت با ما تماس بگیرید.

کسب اطلاعات بیشتر:

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران

کشف کنید که سونوگرافی چیست و چه کاربردهایی در مراقبت های بهداشتی دارد. دریابید که مزایای آن چیست و معمولاً در چه مواردی این مطالعات بالینی که تصاویر دقیقی از داخل بدن ما ارائه می دهند نشان داده می شوند.

فناوری پزشکی موفق شده است از روش های مختلفی برای کشف آنچه در بدن ما می افتد استفاده کند. این مورد سونوگرافی یا اکووگرافی است که یکی از رایج‌ترین مطالعات رادیولوژی و تصویربرداری است که پزشکان مختلف می‌توانند برای تشخیص و درمان بسیاری از بیماری‌ها یا آسیب‌ها نشان دهند. در زیر نحوه عملکرد آن را توضیح می دهیم.

امواج انواع مختلفی دارند که یکی از آنها امواج مکانیکی است که در سونوگرافی استفاده می شود. آنها امواج صوتی غیر قابل درک برای گوش انسان هستند که می توان از آنها برای تشخیص بیماری های مختلف و همچنین آگاهی از وضعیت کلی سلامت بدن استفاده کرد. در مورد زنان، سونوگرافی برای اطلاع از پیشرفت بارداری احتمالی یا سلامت دستگاه تناسلی رایج است.

به همین ترتیب، سونوگرافی پس از صدمات نیز کاربردهای درمانی دارد، عمدتاً ارتوپدی، که ممکن است شامل بی حرکتی باشد.

اولتراسوند چیزی جز تبدیل انرژی الکتریکی به امواج مکانیکی نیست و این کار توسط تجهیزات پزشکی که سونوگرافی یا اکووگرافی نیز نامیده می شود انجام می شود. این یک فرآیند غیر تهاجمی است و بنابراین برای بدن دردناک یا مضر نیست. از این رو، هیچ محدودیتی برای انجام تعداد معینی سونوگرافی یا هر مطالعه دیگری که بر اساس این اصل باشد وجود ندارد.

ارتعاشات مکانیکی گفته شده زمانی که با یک محیط الاستیک مانند پوست تماس پیدا می کنند ظاهر می شوند. امواج صوتی با استفاده از یک مبدل از ساختار بدن ما منعکس می شوند، که همچنین یک تصویر را در زمان واقعی بر روی مانیتور منعکس می کند.

اولتراسوند یک موج صوتی است که فرکانس آن از حد قابل درک توسط گوش انسان فراتر می رود (یعنی صدا را افراد نمی توانند دریافت کنند زیرا در اطراف طیف ۲۰۰۰۰ هرتز قرار دارد).

سونوگرافی کاربردهای متعددی دارد. در سطح صنعتی، به عنوان مثال، امکان اندازه گیری فواصل یا توسعه آزمایش های غیر مخرب را فراهم می کند. یکی دیگر از موارد استفاده بسیار مکرر در زمینه پزشکی رخ می دهد.

سونوگرافی یکی از رایج ترین روش های مرتبط با سونوگرافی است. انتشار این نوع صداها به سمت بدن امکان تشکیل تصویری را فراهم می کند که برای اهداف تشخیصی استفاده می شود. دستگاهی که به عنوان مبدل شناخته می شود، امواج اولتراسوند را به سمت جرم مورد مطالعه منتشر می کند و سپس پژواک آن را دریافت می کند. کامپیوتر وظیفه تبدیل پژواک به تصویری را بر عهده دارد که روی صفحه نمایش داده می شود.

از آنجایی که از هیچ نوع اشعه ای استفاده نمی کند، سونوگرافی برای تجسم جنینی که در رحم در حال شکل گیری است استفاده می شود. قرار دادن ژل روی پوست به انتقال صحیح سونوگرافی کمک می کند.

اولتراسونیک به عنوان دافع حشرات نیز مفید است. برخی از رایانه ها یا تلفن های همراه قادر به تولید مجدد یک موج صوتی هستند که حشرات را آزار می دهد و آنها را دور نگه می دارد.

گونه هایی مانند خفاش ها و دلفین ها از امواج فراصوت به عنوان نوعی رادار استفاده می کنند. این پدیده که به عنوان اکولوکاسیون شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که امواج صوتی ساطع شده توسط این جانوران به اشیایی که در اطراف آنها قرار دارند “جهش” می کنند و اجازه ایجاد نوعی “تصویر” را می دهند.

هنگامی که مایعی تحت سونوگرافی قرار می گیرد، حفره های خاصی ایجاد می شود که پس از فروپاشی به دمای ۳۰۰۰۰ درجه سانتیگراد می رسد و پدیده ای به نام سونولومینسانس رخ می دهد که طی آن تابش نور رخ می دهد. برخی تحقیقات تلاش می‌کنند نشان دهند که همجوشی سرد، یک واکنش همجوشی هسته‌ای که در دماهای بسیار پایین‌تر از دمای لازم برای تولید یک واکنش گرما هسته‌ای رخ می‌دهد، می‌تواند در چنین حفره‌هایی رخ دهد.

اولتراسوند در طول درمان فیزیوتراپی، سونوگرافی بسیار مکرر استفاده می شود. از جمله مزایای آن در استفاده از گرما یا سرما این است که هیچ اثر فیزیکی قابل درک توسط بیمار ایجاد نمی کند، هیچ احساس فوری ایجاد نمی کند. با این حال، این دارونما نیست: اثرات درمانی آن از نظر علمی ثابت شده است.

با توجه به عملکرد آن در بدن، از تجهیزاتی استفاده می شود که قادر به انتقال امواج مکانیکی با فرکانس بالاتر از صوت از طریق ژل است که به آن امکان انتشار و انتقال انرژی (گرما) به دلیل ارتعاشات ناشی از امواج را می دهد.

ارتعاشات باعث حرکت سلول ها می شود، بهبودی را بهبود می بخشد و در عین حال دمای ناحیه ای را که سونوگرافی اعمال می شود افزایش می دهد. با این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، بیماران این تغییر حرارتی را درک نمی کنند. دلیل آن این است که گیرنده های حرارتی بسیار کمی در اعماق بافت ها وجود دارد.

با توجه به معیارهای کاربرد اولتراسوند در درمان های فیزیوتراپی، زمان، ابعاد سطح مورد درمان و ابعاد سر شمارش می شود (اول از این پارامترها به دو پارامتر دیگر بستگی دارد). به طور کلی، کاربردهایی بین ۲ تا ۶ دقیقه و فقط در جلسات اول انجام می شود، زیرا هدف اصلی آنها کاهش التهاب است که معمولاً بیش از ۵ روز طول نمی کشد و به فیبروپلازی (تولید بافت فیبری در حین بهبودی) کمک می کند. ) که از ۳ هفته تجاوز نمی کند.

بسته به زمان بهبودی هر بیمار، در میان سایر عوامل شخصی، تعداد جلسات سونوگرافی متفاوت است. به طور متوسط، با این حال، تخمین زده می شود که استفاده از آن بیش از ۸ برنامه، در طول ۳ هفته نیست.

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مرکز تصویربرداری جردن نام دارد کافیست برای رزو نوبت با ما تماس بگیرید.

سونوگرافی پزشکی چگونه کار می کند؟

در مورد سونوگرافی پزشکی، از امواج برای تشخیص بسیاری از آسیب شناسی ها یا بیماری های مرتبط با زنان و دستگاه گوارش استفاده می شود، اگرچه در قلب و عروق، اورولوژی، ارتوپدی، چشم پزشکی، غدد درون ریز و سایر تخصص های پزشکی نیز استفاده می شود.

مهمترین بخش تجهیزات مورد استفاده برای سونوگرافی تشخیصی، پروب مبدل است، زیرا وظیفه دریافت و ارسال امواج برای ایجاد اثر اکو را بر عهده دارد که تصاویری از بدن ارائه می دهد. بیمار یک ژل سرد روی ناحیه ای از بدن که قرار است تحت درمان قرار گیرد، اعمال می شود که به انتقال تصاویر از بدن کمک می کند.

یکی دیگر از کاربردهای اولتراسوند در مداخلات جراحی مختلف با استفاده از پروب های استریل برای ارزیابی ساختار داخلی مورد درمان است. نمونه‌برداری‌های هدایت‌شونده با اولتراسوند چنین است، که به پزشک مداخله‌ای تصویر واضحی از محل برداشتن نمونه بافت برای مطالعه زیر میکروسکوپ می‌دهد.

بیشتربدانید؛بیوپسی سینه در تهرانبیوپسی پستاندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیکهزینه بیوپسی

این نوع سونوگرافی به نوبه خود دارای دو دسته است، دسته اول آناتومیک است که برای به دست آوردن تصاویری از ساختار داخلی بدن اعم از بافت ها یا اندام ها استفاده می شود. دومی کاربردی است، که اجازه می دهد تا سرعت بافت ها یا خون با اطلاعات دیگر ادغام شود تا “نقشه های اطلاعاتی” ایجاد شود.

یکی از مهم ترین پیشرفت ها در سونوگرافی این است که اکنون می توان نتایج را به صورت سه بعدی، چهار بعدی و رنگی بدست آورد. دومی چیزی است که به سونوگرافی داپلر معروف است. همه اینها به مطالعه قلب و عملکرد صحیح آن و همچنین عروق، التهاب در کبد و بسیاری از مناطق دیگر بدن کمک بزرگی کرده است.

سونوگرافی برای درمان

وقتی به سونوگرافی درمانی اشاره می کنیم، در اصل تولید امواج مکانیکی بر اساس انرژی الکتریکی تغییری ایجاد نمی شود، فقط در این صورت متخصص به شما تصاویری را به عنوان نتیجه نمی دهد.

هدف این است که این امواج با بافت های بدن شما تعامل داشته باشند تا آنها را مطابق با بیماری قبلی تغییر دهند. برخی از نمونه‌ها از هم پاشیدن لخته‌های خون، تومورها، گرم کردن نواحی خاص برای شل شدن عضله و هدایت دارو به مکان‌های خاص است.

این باعث می شود که التهاب و درد کاهش یابد. نفوذپذیری پوست را افزایش می دهد، اگرچه هیچ اسکار مرتبطی وجود ندارد، تولید آنزیم ها و بسیاری از مزایای دیگر را افزایش می دهد. بسته به هدف، دوز فرکانس تعیین شده و تکنیکی وجود دارد که می تواند پیوسته یا پالسی باشد.

آیا سونوگرافی خطراتی دارد؟

سونوگرافی برای بدن شما تهاجمی و بدون درد نیست، بنابراین متخصصان پزشکی و رادیولوژی خطر را در این مطالعات و درمان ها صفر می دانند. و اگر در مقایسه با تشعشعی که می توانید خود را در معرض اشعه ایکس قرار دهید، مقایسه کنید.

با این حال، باید بدانید که آنها دو مطالعه کاملاً متفاوت و برای اهداف خاص بسته به ناحیه ای از بدن هستند که باید برای تشخیص بعدی ارزیابی شوند، بنابراین فقط پزشک شما می تواند نشان دهد که کدام مطالعه تصویربرداری برای شما بهترین است.

برای اینکه بتوانید ایمنی بدن خود را تضمین کنید، نکته مهم این است که با تجربه زیاد به مراکز بهداشتی تایید شده مراجعه کنید که در خط مقدم به روز رسانی تجهیزات و اطلاعات قرار دارند.

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مرکز تصویربرداری جردن نام دارد کافیست برای رزو نوبت با ما تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری