021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران؛سونوگرافی: چگونه کار می کند؟

سونوگرافی یکی از روش های ایمن برای تصویربرداری بدن است. بنابراین، سونوگرافی چیست؟ برای چه کاری انجام می شود؟

سونوگرافی که یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کند، هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای ندارد و یکی از پرکاربردترین روش های تصویربرداری برای بارداری است.

سوال “سونوگرافی چیست؟” از جمله سوالات متداول بیماران و نزدیکان آنهاست. در مواردی که هیچ دانش قبلی در این زمینه وجود ندارد، تعصب و در برخی موارد ترس هنگام درخواست سونوگرافی رخ می دهد. برای جلوگیری از این وضعیت، پاسخ به این سوال که سونوگرافی چیست بسیار مهم است. سونوگرافی در ساده ترین شکل خود یک روش تصویربرداری پزشکی است که امکان تجسم اندام های داخلی و برخی دیگر از بافت های نرم را فراهم می کند. این روش به طور کلی بر سایر روش های تصویربرداری ارجحیت دارد. دلیل این امر این است که علاوه بر اینکه یک روش تصویربرداری کارآمد است، می توان معاینه را بدون تشعشع انجام داد.

اولتراسوند یک روش از تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کند. از آنجایی که هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای ندارد، بهترین روش تصویربرداری به ویژه در دوران بارداری است.

عمده ترین زمینه های استفاده از سونوگرافی را می توان به شرح زیر بیان کرد: – اسکن وضعیت سلامت نوزاد در زنان باردار – تشخیص مشکلات احتمالی در عملکرد قلب – بررسی انواع عفونت ها – تشخیص سنگ ها و بیماری های کیسه صفرا – بررسی تومورها. در پستان و بافت های نرم – معاینات بیماری های عضلانی – پروستات و بررسی بیماری های ناحیه تناسلی – ارائه تصویربرداری در حین مداخلات سوزنی در درمان کیست و بیوپسی – بررسی بیماری های غده تیروئید.

سونوگرافی یکی از شناخته شده ترین تکنیک های تصویربرداری است. این بر اساس خواص امواج فراصوت یا امواج صوتی است که شبیه به ارتعاش هستند و برای گوش انسان قابل شنیدن نیستند.

این سونوگرافی ها در یک پرتو توسط یک پروب ساطع می شوند و در یک خط مستقیم پخش می شوند. اما زمانی که به یک محیط متراکم تر یا سفت تر برسند، مسیر آنها می تواند منحرف شود. مواجهه با این «موانع» پژواک هایی ایجاد می کند که دیواره های اندام ها یا بافت ها را منعکس می کند. با استفاده از کامپیوتر، اکوها به تصویر مقطعی و متحرک منطقه مورد بررسی تبدیل می شوند. سپس مورفولوژی منطقه قابل مشاهده قابل تجزیه و تحلیل است.

این تکنیک همچنین می تواند با استفاده از یک “رادار” مرتبط باشد که امکان مطالعه عروق (داپلر) را فراهم می کند، به عنوان مثال در مورد اکو داپلر قلبی.

سونوگرافی سال ها پیش ظهور کرد و هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد.سونوگرافی با کمک دستگاه ها نقش مهمی در تشخیص بسیاری از بیماری ها دارند. سونوگرافی توسط متخصصان به منظور معاینه بر روی بیمار استفاده می شود. عکس ها و معاینه علائم و نشانه های بیمار نشان می دهد که چه چیزی در طب داخلی می گذرد.

به خصوص در دوران بارداری از این دستگاه ها برای کنترل بیماری های داخلی زنان باردار و نوزاد به مدت ۹ ماه استفاده می شود. انواع مختلفی از دستگاه ها تحت نظر پزشک استفاده می شود. هر دستگاه می تواند برای تشخیص بیماری متفاوت استفاده شود. دستگاه های اولتراسوند گام مهمی در فناوری سلامت در این زمینه است.

همچنین اطلاعات بسیار مهم و بررسی های دقیقی در مورد این دستگاه ها وجود دارد. مهم‌ترین چیز این است که دستگاه‌ها بیماری‌های داخلی را تا ریزترین جزئیات ببینند و آشکار کنند.

کاربرد سونوگرافی

سونوگرافی که نام طولانی و پزشکی آن در واقع سونوگرافی است، نام دستگاهی است. گروهی از دستگاه‌ها هستند که برای بررسی نواحی از بدن ما که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند و به صورت دستی قابل بررسی نیستند استفاده می‌شوند.

سونوگرافی نه تنها برای تشخیص و درمان بیماری ها بلکه برای بررسی برخی تحولات و تغییرات استفاده می شود. مهمترین و بزرگ ترین ویژگی این دستگاه ها این است که صداهایی را که با گوش شنیده نمی شوند را قادر می سازند.

به خصوص خانم های باردار به لطف این وسایل به راحتی صدای درونی و ضربان قلب کودک را می شنوند. یکی دیگر از ویژگی های این دستگاه ها این است که به صورت آنی تصویر را به بیرون پخش می کنند. تصاویر همیشه هم برای اهداف کنترل و هم برای تشخیص بیماری فوراً گرفته می شوند. این برنامه برای اینکه نوزادان بتوانند صدای درونی و ضربان قلب خود را با استفاده از سونوگرافی بشنوند ساخته شده است.

چگونه سونوگرافی بگیریم؟

وقتی دستگاه اولتراسوند استاندارد باشد، در مجموع از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت اول دستگاهی است که با لمس پوست قسمت های داخلی را اسکن می کند و قسمت دوم دکمه های صدا و صفحه نمایش است که امواج صوتی و انتقال بین بافت ها را به بیرون منعکس می کند. هنگامی که این قطعات کنار هم قرار می گیرند، تصاویر فوری می توانند ظاهر شوند.به لطف بخش تبدیل واقع در مرکز، آنها می توانند بدون رفت و برگشت، هم تصویر و هم صدا را فوراً دریافت کنند. دقت کنید که از ژل مایع استفاده شود تا از هرگونه تشعشع به قسمتی که در تماس با پوست است جلوگیری شود.

پس از اعمال این ژل متراکم و شفاف روی پوست، دستگاه با جابجایی قسمت تماس به آنجا کار می کند. در حالی که صدای خروجی از دستگاه ضبط می شود، می توان تصویر را روی کاغذ چاپ کرد و ضبط اولتراسوند به پایان رسید.بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مرکز تصویربرداری جردن نام دارد کافیست برای رزو نوبت با ما تماس بگیرید.

سونوگرافی در چه مناطقی استفاده می شود؟

مناطق استفاده از این دستگاه ها کمتر از بسیاری از دستگاه های دیگر است. به عنوان یک استاندارد، از این دستگاه ها برای نظارت و نظارت بر رشد و تغییرات نوزاد در دوران بارداری، تشخیص و نمایش آسیب به اندام های داخلی و مشاهده مشکلات رخ داده در اندام های داخلی یا بافت های نرم بدن استفاده می شود. دستگاه های سونوگرافی به یکی از محصولات پرکاربرد در بیمارستان های خصوصی و دولتی تبدیل شده اند.

سونوگرافی برای چه مواردی استفاده می شود؟

سونوگرافی برای نظارت بر جنین در دوران بارداری و ثبت رشد او، تجسم مشکلاتی که در اندام‌های داخلی و به‌ویژه مشکلات ایجاد شده در بافت‌های نرم رخ می‌دهد و بر این اساس تشخیص و درمان را آغاز می‌کند . از این دستگاه ها برای تصویربرداری از اندام های داخلی و نوزادان استفاده می شود. برای بدست آوردن تصویری کاملا واضح از دستگاه های سونوگرافی توسط پزشکان متخصص استفاده می شود.

انواع سونوگرافی چیست؟

دستگاه های اولتراسوند در دو نوع در هر موسسه مراقبت های بهداشتی وجود دارد. نوع اول دستگاهی است که تیراندازی دو بعدی مامایی را انجام می دهد. این نوع بیشتر در مراحل اولیه بارداری برای تصویربرداری موثرتر از کودک استفاده می شود. سپس می توانید به استفاده از دستگاه دیگر تغییر دهید. البته استفاده از دستگاه اولتراسوند برای دو هفته اول ترجیح داده می شود.

نوع دوم آن است که با جزئیات یا با جزئیات شناخته شده است. این دستگاه در آخرین مراحل بارداری برای رنگی و زنده‌تر دیدن نوزاد ترجیح داده می‌شود. ضبط سی دی نیز در دستگاه های دقیق موجود است. هر دو ضبط صدا و ضبط ویدئو به طور همزمان انجام می شود.

یک نوع بسیار ناشناخته از واژینال نیز وجود دارد، یعنی سونوگرافی ترانس واژینال . هدف از استفاده از این نوع، انجام تصویربرداری در رحم مادر در مراحل اولیه بارداری است. این برای اندازه گیری اینکه آیا هر گونه میوم شناسایی شده است استفاده می شود.

سونوگرافی چیست و کجا گرفته می شود؟

سونوگرافی امکان تصویربرداری از اندام های داخلی را با استفاده از امواج رادیویی فراهم می کند. تصویربرداری اولتراسوند شامل تشعشع نمی شود. این امکان تصویربرداری فقط با استفاده از امواج را فراهم می کند. از آنجایی که معاینه حساسی است، باید در موسسات معتبر و توسط رادیولوژیست های متخصص انجام شود. از آنجایی که دکتر هدایی مرکز تصویربرداری است که سال ها در زمینه تصویربرداری توسط بیماران ترجیح داده می شود، معاینات سونوگرافی نیز به طور گسترده انجام می شود. برای برنامه ریزی تاریخ مناسب و تعیین وقت خود می توانید با تیم مرکز تصویربرداری اکومار از طریق تلفن تماس بگیرید یا فرم های تماس صفحه ما را پر کنید.بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مرکز تصویربرداری جردن نام دارد کافیست برای رزو نوبت با ما تماس بگیرید.

سونوگرافی معمولا در چه شرایطی انجام می شود؟

بعد از این سوال که سونوگرافی چیست، سوال دیگری که برای مردم جای سوال دارد این است که چه کسانی می توانند سونوگرافی انجام دهند. از آنجایی که این روش تصویربرداری شامل تشعشع نمی شود، تقریباً بر روی اکثر افراد از جمله زنان باردار قابل انجام است. فرآیند عکسبرداری اولتراسوند بسته به ناحیه ای که باید اسکن شود ممکن است متفاوت باشد. لذا پس از تعیین وقت، مرکز تصویربرداری اکومار این موضوع را به اطلاع شما می رساند. از آنجایی که بیمار وارد هیچ دستگاهی نمی شود، باعث ایجاد کلاستروفوبیا نمی شود. در طول تیراندازی، پزشکی که تیراندازی را انجام می دهد، دستگاه اولتراسوند را در اطراف محل تیراندازی حرکت می دهد. در عین حال، برای افزایش کیفیت تصویر، یک ماده شفاف به ناحیه مورد نظر اعمال می شود. اگرچه فرآیند تصویربرداری بسته به بیمار و یافته ها متفاوت است، اما معمولاً در عرض ۲۰ دقیقه تکمیل می شود.

سونوگرافی در چه بیماری هایی استفاده می شود؟

این روش تصویربرداری به طور کلی در دوران بارداری برای مشاهده رحم، تخمدان ها و رشد کودک استفاده می شود. به لطف این فرآیند تصویربرداری، رشد مغز، ستون فقرات و لگن نوزاد در رحم به دقت زیر نظر گرفته می شود. سونوگرافی برای ناحیه های زیر در خارج از بارداری استفاده می شود:

 • در مواردی مانند درد، تورم، عفونت
 • تصویربرداری از اندام های داخلی مانند کلیه ها، پانکراس، کبد، کیسه صفرا، طحال، مثانه، بیضه ها و تخمدان ها
 • ارزیابی التهاب مفاصل
 • معاینه کره چشم
 • بیوپسی با سوزن ظریف و بیوپسی پستان
 • قلب چه مقدار خون را خوب پمپاژ می کند
 • عملکرد دریچه های قلب
 • وضعیت قلب پس از حمله قلبی
 • ناهنجاری در قلب
 • رگورژیتاسیون دریچه یا نشت خون از دریچه ها
 • معاینه تیروئید و پاراتیروئید
 • تشخیص تومور در بافت نرم

چه زمانی سونوگرافی انجام می شود؟

اولتراسوند در درجه اول برای تجسم مورفولوژی (اندازه، شکل و غیره) اندام ها، اطلاع از تکامل یا رشد خوب آنها، مکان آنها و غیره استفاده می شود.

بنابراین تشخیص بیماری، اطمینان از نظارت بر پاتولوژی های خاص (تکامل سرطان ها، اندومتریوز و غیره) یا راهنمایی پزشک در زمینه برخی از عملیات های جراحی امکان پذیر می شود. ما در این مقاله به این جنبه آخر که بیشتر مداخله ای است نمی پردازیم.بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مرکز تصویربرداری جردن نام دارد کافیست برای رزو نوبت با ما تماس بگیرید.

سونوگرافی شکم لگن

سونوگرافی شکم- لگن (یا پروستات اگر فقط مربوط به پروستات باشد) امکان مشاهده اندام های شکم و لگن (رحم، تخمدان ها، پروستات و وزیکول های منی یا کبد، کیسه صفرا، کلیه ها و مثانه) را فراهم می کند.

برای تشخیص آسیب شناسی هایی که می توانند بر این اندام ها تأثیر بگذارند، مانند وجود کیست تخمدان یا اندومتریوز در دستگاه تناسلی زنان، یا سنگ در کلیه ها، یا در نهایت تشخیص عفونت های کیسه صفرا (کوله سیستیت) یا کلیه ها (به عنوان مثال پیلونفریت) مفید است. .

و همچنین برای کمک به نظارت بر بارداری زنان باردار و اطمینان از رشد خوب جنین و عدم وجود عوارض (سقط جنین، حاملگی خارج از رحم و غیره) شناخته شده است.

دو تکنیک استفاده می شود. اندام ها را می توان از طریق یک کاوشگر روی پوست شکم مشاهده کرد. سونوگرافی از طریق پوست نامیده می شود. در صورت مشکل در به دست آوردن تصاویر به اندازه کافی واضح و قابل تجزیه، سونوگرافی از طریق اندوکاویتاری یا اندورکتال (به عنوان مثال برای سونوگرافی پروستات) انجام می شود. سپس کاوشگر به داخل بدن (از طریق واژن یا راست روده) وارد می شود تا تا حد امکان به اندام هایی که باید مشاهده شوند نزدیک شود.

 اکو داپلر قلب

اکو داپلر قلبی در صورت مشکوک بودن به بیماری قلبی عروقی مفید است، مشاهده چندین قسمت را در حال حرکت ممکن می سازد. اول از همه از قلب (حفره‌ها، دریچه‌ها…)، بلکه از رگ‌های مسئول انتقال خون به قلب و سایر اعضای بدن (این مورد آئورت و شریان‌های ریوی است) و در نهایت خون. جریان، برای دانستن اینکه خون با چه سرعتی و در چه جهتی در رگ ها جریان می یابد. بنابراین برای تشخیص بیماری ها، ناهنجاری ها، نارسایی قلبی، فشار خون بالا و غیره استفاده می شود. همچنین برای اطمینان از پیگیری پس از مصرف داروهای به اصطلاح “قلبی سمی” استفاده می شود.

این کار با چرخاندن پروبی که بر روی قفسه سینه قرار می گیرد و به آن “ترانس توراسیک” (ETT) می گویند، انجام می شود.

سونوگرافی کلیه و مثانه

برای بررسی کلیه ها و مثانه، باید به سونوگرافی کلیه و مثانه تکیه کنید. اگر بیمار از درد شکم رنج می برد و یا در معرض اختلالات ادراری (وجود خون، درد) باشد، می توان آن را تجویز کرد. می تواند کیست ها را تشخیص دهد، انسداد کلیه ها یا سنگ ها را شناسایی کند.

برای اطلاع در مورد توموسنتز سینه ، مرکز تخصصی ماموگرافی ، ماموگرافی دیجیتال ، ماموگرافی سه بعدی و سونوگرافی آنومالی بر روی آن کلیک کنید.

سونوگرافی در صورت وجود تومور

در نهایت، در مورد تومور، عملکرد اولتراسوند کمک به تمایز بین کیست ساخته شده از تومور مایع و تومور جامد یا حتی تشخیص سرطان در کدام نواحی یا اندام های دیگر است. به عنوان مثال، سرطان تیروئید قبل از اینکه منجر به توده های بالقوه، مشکل در تنفس یا بلع شود، بدون علامت است. سونوگرافی تیروئید که امکان تجزیه و تحلیل ساختار آن، اندازه غده و وجود گره ها را فراهم می کند، در صورت شک ضروری است.

سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

می توان آن را در بسیاری از مکان ها (بیمارستان، مطب رادیولوژی، مطب، و غیره) انجام داد، به شرطی که اتاق به اندازه کافی تاریک باشد تا تصاویر به خوبی دیده شوند. دوام چندانی ندارد و به طور متوسط ​​بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه است و سرپایی است (نیازی به شب ماندن نیست). این می تواند توسط یک پزشک متخصص در اندام مورد تجزیه و تحلیل (متخصص قلب، متخصص زنان و غیره)، رادیولوژیست یا در برخی موارد توسط سایر متخصصان سلامت انجام شود.

قبل از سونوگرافی، در بهترین مرکز سونوگرافی در تهران ممکن است نیاز به اقداماتی باشد تا معاینه اندام را آسان‌تر کند. در برخی موارد، ابتدا باید یک ملین مصرف شود. گاهی اوقات لازم است با معده خالی، بدون نوشیدن یا خوردن غذا بیایید یا برعکس نوشیدن مقدار زیادی آب.

قبل از انجام تصویربرداری با دستگاه های اولتراسوند، بیمار لباس مخصوص بیمارستان می پوشد. سپس ژل اولتراسوند بر روی ناحیه مورد نظر فرد اعمال می شود. به این ترتیب پروب دستگاه به راحتی روی پوست حرکت می کند و امواج صوتی به راحتی منتقل می شود.

ممکن است از بیمار خواسته شود قبل از تصویربرداری اولتراسوند روپوش بیمارستان بپوشد.

بسته به منطقه ای که سونوگرافی در آن انجام می شود، ژل مبتنی بر آب روی پوست بیمار دراز کشیده روی تخت بیمار اعمال می شود. این ژل که در انتقال امواج صوتی نیز تاثیر دارد، به قسمت پروب دستگاه اولتراسوند نیز اجازه می دهد تا به راحتی روی پوست حرکت کند.

رادیولوژیست قسمت کاوشگر اولتراسوند را که امواج صوتی را ارسال می کند، بر روی ناحیه مورد نظر حرکت می دهد.

رادیولوژیست تصاویر منعکس شده از کاوشگر را روی صفحه نمایش روبروی خود دنبال می کند.

پس از اتمام عمل، ژل اعمال شده روی پوست تمیز می شود. از آنجایی که ژل بر پایه آب است، تمیز کردن آن بسیار آسان است.

ارزیابی مربوط به سابقه پزشکی، بیماری های فعلی و داروهای مصرفی قبل از سونوگرافی انجام می شود. برای خود سونوگرافی، بیمار نشسته یا دراز کشیده است و ممکن است از او خواسته شود نفس خود را حبس کند. یک کاوشگر که قبلاً با یک ژل رسانای اولتراسوند پوشانده شده بود، روی ناحیه مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد (پوست یا با قرار دادن در دهانه ای برای تماس مستقیم با اندام). با اتصال به کامپیوتر، امکان رونویسی تصاویر متحرک ناحیه مشاهده شده با استفاده از سونوگرافی را فراهم می کند. تصاویر خاصی ثبت می شود تا پزشک بتواند مورفولوژی اندام ها را بهتر تجزیه و تحلیل کند و به ویژه اندازه گیری کند. نتایج به طور کلی پس از معاینه اطلاع رسانی و توضیح داده می شود و در گزارشی رسمی به بیمار و گاهی اوقات به پزشک تجویز کننده داده می شود.

در صورت لزوم، پزشک ممکن است آزمایشات اضافی را توصیه کند.بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مرکز تصویربرداری جردن نام دارد کافیست برای رزو نوبت با ما تماس بگیرید.

سونوگرافی دردناک است؟

سونوگرافی اشعه ایکس نیست معاینه هیچ گونه درد، خطر یا عارضه ای برای بیمار ندارد.

با این حال، اگر ناحیه ضعیف شده یا درد داشته باشد، فشار پروب می تواند ناخوشایند باشد.

برای سونوگرافی چه مدارکی همراه داشته باشیم؟

اگر نیاز به انجام سونوگرافی در بهترین مرکز سونوگرافی در تهران دارید، دریغ نکنید که اطلاعاتی را که باید در روز D ارائه دهید از مطب پزشک خود بپرسید.

به ویژه، به یاد داشته باشید که نسخه، کارت حیاتی، کارت بیمه متقابل خود، و هر عنصر مهم دیگری از پرونده پزشکی خود (نامه های پزشک، نتایج معاینات، گزارش ها، عکس برداری با اشعه ایکس قدیمی، سونوگرافی و غیره) را به همراه داشته باشید.

اگر نظر دومی داشته باشید چه؟

آیا نتایج سونوگرافی را دریافت کرده اید، آنها را با پزشک خود در میان گذاشته اید اما هنوز در مورد تشخیص انجام شده و روشی که باید دنبال کنید سؤالاتی دارید؟ نظر دوم از یک پزشک متخصص در بیماری شما ممکن است برای اطمینان شما مفید باشد.

سونوگرافی یکی از متداول ترین روش های تصویربرداری است که می توان آن را در بهترین مرکز سونوگرافی در تهران برای بررسی قسمت های مختلف بدن و اندام ها استفاده کرد.

معاینات اولتراسوند در طب حاد استفاده می شود، اما نقش مهمی در معاینات و معاینات معمول دارد. سونوگرافی می تواند به صورت سرپایی انجام شود و کاملا بی ضرر، بدون درد و بدون عوارض است.

خلاصه

سونوگرافی یک آزمایش تصویربرداری است و اغلب اولین انتخاب در هنگام تشخیص است.

معاینات سونوگرافی را می توان به سرعت، بدون خطر و بدون درد انجام داد.

با کمک سونوگرافی می توان نواحی و اندام های مختلف بدن را نمایش و بررسی کرد.

مهم ترین زمینه های کاربرد اولتراسوند عبارتند از: تشخیص بارداری، تشخیص بافت نرم، اندام ها و مفاصل، تشخیص شکم و لگن، تشخیص عروق و تشخیص قلب.

معاینه اولتراسوند معمولا به صورت سرپایی انجام می شود و همچنین می تواند برای کودکان و زنان باردار مورد استفاده قرار گیرد.

قبل از انجام سونوگرافی چه کارهایی باید انجام داد؟

قبل از معاینه، مثانه باید با مصرف ۱٫۵ – ۲٫۵ لیتر آب به طور کامل پر شود. سایر برنامه های ویژه بسته به روش نمایش متفاوت است. بنابراین، آیا می توان سونوگرافی را با شکم پر انجام داد؟ اگر قرار است از اندام های شکم تصویربرداری شود، برای بیماران بزرگسال ۸ تا ۱۲ ساعت ، برای کودکان تا ۵ سال ۴ ساعت و برای کودکان ۱۰ سال سن تا ۶ ساعت ناشتایی لازم است.

در سونوگرافی شکم افراد چه چیزی دیده می شود؟

اگر تعجب می کنید، باید بدانید که کلیه، کبد، کیسه صفرا، طحال و سایر اندام های داخلی تصویربرداری می شوند.

انواع سونوگرافی چیست؟

انواع سونوگرافی به شرح زیر است:

 • سونوگرافی سه بعدی
 • سونوگرافی ۴ بعدی
 • سونوگرافی کلیه
 • سونوگرافی دقیق
 • سونوگرافی داپلر
 • اکوکاردیوگرافی
 • سونوگرافی کبد
 • سونوگرافی سینه
 • سونوگرافی زنان و زایمان
 • سونوگرافی لگن
 • سونوگرافی داپلر رنگی
 • سونوگرافی رنگی
 • سونوگرافی تیروئید
 • سونوگرافی ترانس رکتال
 • سونوگرافی ترانس واژینال
 • سونوگرافی کل شکم (سونوگرافی شکم)

سونوگرافی چقدر طول می کشد؟

باید بدانید که این فرآیند تقریباً ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد.

اولتراسوند اصطلاحی است که برای توصیف امواج صوتی که خارج از محدوده شنوایی انسان هستند استفاده می شود. امواج اولتراسوند در پزشکی برای تجسم ساختارهای داخلی بدن استفاده می شود. معاینه اولتراسوند (سونوگرافی، اکووگرافی) به ویژه برای ارزیابی بافت نرم و عروق مناسب است.

سونوگرافی یک معاینه ملایم بدون قرار گرفتن در معرض اشعه است. کاملا بدون درد و بدون عوارض است و همچنین می توان آن را برای کودکان و زنان باردار بدون تردید استفاده کرد.بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مرکز تصویربرداری جردن نام دارد کافیست برای رزو نوبت با ما تماس بگیرید.

سونوگرافی چگونه کار می کند؟

دستگاه اولتراسوند از سه جزء اصلی تشکیل شده است:

مبدل

ماشین حساب

نظارت کنید

مبدل دستگاه اولتراسوند به عنوان فرستنده و گیرنده امواج اولتراسوند عمل می کند. امواج اولتراسونیک از خود ساطع می کند که به داخل بدن هدایت شده و از طریق بافت پخش می شود. اگر اینها به یک رابط برخورد کنند، به درجات مختلف توسط ساختارهای بافتی مختلف (ماهیچه‌ها، استخوان‌ها، اندام‌ها) منعکس می‌شوند – یعنی به سمت مبدل پرتاب می‌شوند. این پژواک های صوتی از هد صدا به کامپیوتر ارسال می شود که اطلاعات دریافتی را به تصاویر چند بعدی تبدیل می کند و آنها را در سایه های مختلف خاکستری روی مانیتور نمایش می دهد.

چه زمانی سونوگرافی معاینه می شود؟

تقریباً تمام اندام ها را می توان با استفاده از سونوگرافی مشاهده کرد. بسته به سوال و ناحیه بدن، دستگاه ها و مبدل های مختلفی استفاده می شود.

معاینات اولتراسوند در موارد زیر از جمله موارد زیر استفاده می شود:

شفاف سازی شکایات نامشخص

بررسی یافته های بالینی

پیگیری درمان ها

چک آپ ها

چه چیزی با سونوگرافی بررسی می شود؟

تشخیص بارداری: سونوگرافی بارداری این سونوگرافی اغلب در دوران بارداری استفاده می شود، به عنوان مثال.

تشخیص اندام، بافت نرم و مفاصل: تیروئید، بیضه ها، سینه ها و همچنین عضلات و مفاصل را می توان با سونوگرافی بررسی کرد.

تشخیص شکم و لگن: کبد، کیسه صفرا، لوزالمعده، طحال، سونوگرافی مثانه زنان و اندام تناسلی را می توان با معاینه اولتراسوند به خوبی ارزیابی کرد.

تشخیص عروقی: انقباض یا گرفتگی عروق را می توان با استفاده از سونوگرافی تشخیص داد. از سونوگرافی داپلر عروق می توان برای نمایش و اندازه گیری جریان خون در رگ استفاده کرد. معاینه سونوگرافی عروق عمدتاً در مواقعی استفاده می شود که مشکوک به تصلب شرایین، ترومبوز وریدی یا وریدهای واریسی باشد.

تشخیص قلب: با به اصطلاح اکوکاردیوگرافی، اختلالات عملکردی عضله قلب یا دریچه های قلب قابل تشخیص است.

چه چیزهایی را می توان و نمی توان با سونوگرافی به خوبی نشان داد؟

اولتراسوند می تواند در درجه اول ساختارهای مایع یا نرم را نشان دهد. از جمله موارد زیر است:

تیروئید

پستان

بیضه ها

قلب

کبد

کیسه صفرا

کلیه ها

مثانه

رحم

تمام ساختارهای حاوی هوا یا احاطه یا پوشیده شده توسط استخوان تنها با استفاده از سونوگرافی ضعیف قابل مشاهده هستند. اینها به عنوان مثال به عنوان مثال.:

ریه

نای

روده (به استثنای یافته های غیر طبیعی، مانند آپاندکتومی)

معده

استخوان

مغز

سونوگرافی چگونه کار می کند؟

معاینات سونوگرافی در بهترین مرکز سونوگرافی در تهران توسط رادیولوژیست ها و توسط پزشکانی که در تخصص آنها از معاینات اولتراسوند استفاده می شود (به عنوان مثال در سونوگرافی حاملگی در زنان و زایمان) انجام می شود. معاینه معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود و به آمادگی کمی نیاز دارد.

معاینه اولتراسوند در حالت ایستاده، نشسته یا دراز کشیده بسته به ناحیه بدن مورد بررسی قرار می گیرد. یک ژل تماسی روی مبدل یا سطح پوست اعمال می شود تا انتقال صدا را بهبود بخشد. مبدل مستقیماً روی ناحیه بدن قرار دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد. با حرکت دادن و زاویه دار کردن مبدل بر روی پوست، اندام ها و بافت ها را می توان از جهات مختلف مشاهده و ارزیابی کرد.

آندوسونوگرافی ممکن است برای سوالات خاص ضروری باشد. یک پروب سونوگرافی مخصوص از طریق دهان وارد بدن می شود. بنابراین می تواند z. ب. بیماری های مری، معده یا قلب را بهتر بشناسد. سرهای سونوگرافی ویژه ای که در رکتوم قرار می گیرند، امکان ارزیابی روده را فراهم می کنند.

معاینات سونوگرافی شکم معمولاً در حالت ناشتا انجام می شود. بنابراین حداقل چهار ساعت قبل از معاینه نباید چیزی خورد. برای معاینه سونوگرافی قسمت تحتانی شکم و اندام های لگنی نیاز به مثانه پر است، بنابراین قبل از معاینه باید به اندازه کافی بنوشید.

برای اطلاع در مورد بیوپسی سینه ، بیوپسی پستان ، بیوپسی سینه در تهران ، بیوپسی ریه بر روی آن کلیک کنید.

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مرکز تصویربرداری جردن نام دارد کافیست برای رزو نوبت با ما تماس بگیرید.

خطرات سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی یک روش معاینه غیر تهاجمی است. فقط چند دقیقه طول می کشد و این کار کاملا بدون درد است. هیچ عارضه یا عوارض جانبی ندارد. سونوگرافی برای تمام سنین مناسب است و خطرناک نیست. اسکن اولتراسوند را می توان هر چند وقت یکبار که دوست دارید انجام داد.

در سونوگرافی ، امواج صوتی با فرکانس های بالاتر از محدوده شنوایی انسان توسط مبدل مخصوص تولید می شود و به صورت پالس یا به صورت صدای پیوسته منتشر می شود. بافت های بدن در معرض ارتعاشات را منعکس می کنند و پژواک های مشخصی تولید می کنند که توسط همان مبدل دریافت می شوند. در نهایت، تصویر اولتراسوند با پردازش کامپیوتری پیچیده ارائه می شود.

در طول سونوگرافی در معرض اشعه قرار نمی گیرد. بنابراین روش تصویربرداری انتخابی در دوران بارداری است. بدون تردید و هر چند وقت یکبار که دوست دارید قابل استفاده است. با این حال، اگر بافت دیگری بین مبدل و اندامی که باید بررسی شود بسیار زیاد باشد، این روش به حد خود می رسد – به عنوان مثال. B. معاینه سونوگرافی از اندام های شکمی در بیماران دارای اضافه وزن شدید امکان پذیر نیست.

سونوگرافی برای بیمار بدون درد است. ژلی که برای جلوگیری از پل های هوایی استفاده می شود به راحتی شسته می شود و حداکثر یک محرک سرد مختصر ایجاد می کند. با این حال، وارد کردن یک مبدل مخصوص به مری، مقعد یا واژن برای بسیاری از بیماران ناراحت کننده و گاهی اوقات حتی دردناک است.

این فرض که بارها و بارها مطرح شده است که معاینات اولتراسوند نیز می تواند باعث آسیب طولانی مدت یا تبعی شود، در یک مورد تایید نشده است. با توجه به وضعیت فعلی دانش، حتی نوزادان متولد نشده در رحم می توانند هر چند وقت یکبار که دوست دارند سونوگرافی شوند.

B-Scan، M-Scan و Doppler

بسته به نوع پردازش داده های الکترونیکی و مبدل مورد استفاده، روش های مختلف تصویربرداری متمایز می شوند:

اسکن B تصویر دو بعدی معمولی را ایجاد می کند که هر فرد غیرمستقیم آن را با اولتراسوند برابر می کند. از آنجایی که تصویر با دستگاه‌های امروزی خیلی سریع ساخته می‌شود، می‌توان توالی حرکت را مستقیماً مشاهده کرد. سونوگرافی اسکن B خود را به عنوان یک روش استاندارد، حتی در عمل عمومی، تثبیت کرده است. به ویژه در شکم، بسیاری از فرآیندهای بیماری را می توان به راحتی شناسایی یا رد کرد.

با M-Scan (Time-Motion-Scan)، نمایش آناتومیکی تنها یک بعدی است، بعد دوم تصویر برای نمایش حرکات بسیار سریع استفاده می شود، به عنوان مثال. ب. دریچه های قلب مورد استفاده.

با روش داپلر (داپلر)، امواج اولتراسونیک به طور پیوسته به رابط های متحرک برخورد می کنند که منجر به انعکاس معمولی امواج می شود. روش‌های داپلر مخصوصاً برای تشخیص عروقی مهم هستند: شرایط جریان در شریان‌ها یا وریدها را می‌توان به سرعت و غیرتهاجمی نشان داد.

سونوگرافی دوبلکس رنگی (سونوگرافی دوبلکس با کد رنگی) نمایش رنگی سرعت جریان خون و جهت جریان خون در سونوگرافی را امکان پذیر می کند. برای بررسی شریان ها و سیاهرگ ها استفاده می شود.

سونوگرافی سه بعدی به طور معمول در بهترین حالت در تشخیص قبل از تولد استفاده می شود، زیرا تلاش فنی هنوز زیاد است و خطاهای تشخیصی ممکن است.

سونوگرافی داخل عروقی (IVUS) نیز هنوز در حال توسعه است. یک نمایش دقیق از داخل کشتی، به عنوان مثال. B. عروق کرونر، ممکن است.

آندوسونوگرافی ترکیبی از سونوگرافی و آندوسکوپی است. پزشک مبدل متصل به آندوسکوپ را وارد دستگاه گوارش می کند.

الاستوگرافی میزان کشش و کشش یک بافت را بررسی می کند. در تشخیص سرطان نقش دارد، زیرا به تشخیص بافت تومور خوش خیم از بدخیم کمک می کند. دلیل: بافت خوش خیم نرم تر و کشسان تر است. پزشکان این تفاوت را با استفاده از مقدار کشسانی اندازه گیری می کنند. اگر مقدار زیر ۴ باشد، پارچه کشسان و کشسان است. از طرف دیگر، مقدار بالای ۴ نشان می دهد که پارچه کشش کمی دارد و به سختی خاصیت ارتجاعی دارد. در این مورد، معاینات بیشتر باید به وضوح مشکوک به سرطان را روشن کند.

برا اطلاع بیشتر در رابطه با بهترین مرکز سونوگرافی در تهران در جردن از طریق شماره تماس ها با ما در ارتباط باشید.

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مرکز تصویربرداری جردن نام دارد کافیست برای رزو نوبت با ما تماس بگیرید.

کسب اطلاعات بیشتر:

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران

کشف کنید که سونوگرافی چیست و چه کاربردهایی در مراقبت های بهداشتی دارد. دریابید که مزایای آن چیست و معمولاً در چه مواردی این مطالعات بالینی که تصاویر دقیقی از داخل بدن ما ارائه می دهند نشان داده می شوند.

فناوری پزشکی موفق شده است از روش های مختلفی برای کشف آنچه در بدن ما می افتد استفاده کند. این مورد سونوگرافی یا اکووگرافی است که یکی از رایج‌ترین مطالعات رادیولوژی و تصویربرداری است که پزشکان مختلف می‌توانند برای تشخیص و درمان بسیاری از بیماری‌ها یا آسیب‌ها نشان دهند. در زیر نحوه عملکرد آن را توضیح می دهیم.

امواج انواع مختلفی دارند که یکی از آنها امواج مکانیکی است که در سونوگرافی استفاده می شود. آنها امواج صوتی غیر قابل درک برای گوش انسان هستند که می توان از آنها برای تشخیص بیماری های مختلف و همچنین آگاهی از وضعیت کلی سلامت بدن استفاده کرد. در مورد زنان، سونوگرافی برای اطلاع از پیشرفت بارداری احتمالی یا سلامت دستگاه تناسلی رایج است.

به همین ترتیب، سونوگرافی پس از صدمات نیز کاربردهای درمانی دارد، عمدتاً ارتوپدی، که ممکن است شامل بی حرکتی باشد.

اولتراسوند چیزی جز تبدیل انرژی الکتریکی به امواج مکانیکی نیست و این کار توسط تجهیزات پزشکی که سونوگرافی یا اکووگرافی نیز نامیده می شود انجام می شود. این یک فرآیند غیر تهاجمی است و بنابراین برای بدن دردناک یا مضر نیست. از این رو، هیچ محدودیتی برای انجام تعداد معینی سونوگرافی یا هر مطالعه دیگری که بر اساس این اصل باشد وجود ندارد.

ارتعاشات مکانیکی گفته شده زمانی که با یک محیط الاستیک مانند پوست تماس پیدا می کنند ظاهر می شوند. امواج صوتی با استفاده از یک مبدل از ساختار بدن ما منعکس می شوند، که همچنین یک تصویر را در زمان واقعی بر روی مانیتور منعکس می کند.

اولتراسوند یک موج صوتی است که فرکانس آن از حد قابل درک توسط گوش انسان فراتر می رود (یعنی صدا را افراد نمی توانند دریافت کنند زیرا در اطراف طیف ۲۰۰۰۰ هرتز قرار دارد).

سونوگرافی کاربردهای متعددی دارد. در سطح صنعتی، به عنوان مثال، امکان اندازه گیری فواصل یا توسعه آزمایش های غیر مخرب را فراهم می کند. یکی دیگر از موارد استفاده بسیار مکرر در زمینه پزشکی رخ می دهد.

سونوگرافی یکی از رایج ترین روش های مرتبط با سونوگرافی است. انتشار این نوع صداها به سمت بدن امکان تشکیل تصویری را فراهم می کند که برای اهداف تشخیصی استفاده می شود. دستگاهی که به عنوان مبدل شناخته می شود، امواج اولتراسوند را به سمت جرم مورد مطالعه منتشر می کند و سپس پژواک آن را دریافت می کند. کامپیوتر وظیفه تبدیل پژواک به تصویری را بر عهده دارد که روی صفحه نمایش داده می شود.

از آنجایی که از هیچ نوع اشعه ای استفاده نمی کند، سونوگرافی برای تجسم جنینی که در رحم در حال شکل گیری است استفاده می شود. قرار دادن ژل روی پوست به انتقال صحیح سونوگرافی کمک می کند.

اولتراسونیک به عنوان دافع حشرات نیز مفید است. برخی از رایانه ها یا تلفن های همراه قادر به تولید مجدد یک موج صوتی هستند که حشرات را آزار می دهد و آنها را دور نگه می دارد.

گونه هایی مانند خفاش ها و دلفین ها از امواج فراصوت به عنوان نوعی رادار استفاده می کنند. این پدیده که به عنوان اکولوکاسیون شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که امواج صوتی ساطع شده توسط این جانوران به اشیایی که در اطراف آنها قرار دارند “جهش” می کنند و اجازه ایجاد نوعی “تصویر” را می دهند.

هنگامی که مایعی تحت سونوگرافی قرار می گیرد، حفره های خاصی ایجاد می شود که پس از فروپاشی به دمای ۳۰۰۰۰ درجه سانتیگراد می رسد و پدیده ای به نام سونولومینسانس رخ می دهد که طی آن تابش نور رخ می دهد. برخی تحقیقات تلاش می‌کنند نشان دهند که همجوشی سرد، یک واکنش همجوشی هسته‌ای که در دماهای بسیار پایین‌تر از دمای لازم برای تولید یک واکنش گرما هسته‌ای رخ می‌دهد، می‌تواند در چنین حفره‌هایی رخ دهد.

اولتراسوند در طول درمان فیزیوتراپی، سونوگرافی بسیار مکرر استفاده می شود. از جمله مزایای آن در استفاده از گرما یا سرما این است که هیچ اثر فیزیکی قابل درک توسط بیمار ایجاد نمی کند، هیچ احساس فوری ایجاد نمی کند. با این حال، این دارونما نیست: اثرات درمانی آن از نظر علمی ثابت شده است.

با توجه به عملکرد آن در بدن، از تجهیزاتی استفاده می شود که قادر به انتقال امواج مکانیکی با فرکانس بالاتر از صوت از طریق ژل است که به آن امکان انتشار و انتقال انرژی (گرما) به دلیل ارتعاشات ناشی از امواج را می دهد.

ارتعاشات باعث حرکت سلول ها می شود، بهبودی را بهبود می بخشد و در عین حال دمای ناحیه ای را که سونوگرافی اعمال می شود افزایش می دهد. با این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، بیماران این تغییر حرارتی را درک نمی کنند. دلیل آن این است که گیرنده های حرارتی بسیار کمی در اعماق بافت ها وجود دارد.

با توجه به معیارهای کاربرد اولتراسوند در درمان های فیزیوتراپی، زمان، ابعاد سطح مورد درمان و ابعاد سر شمارش می شود (اول از این پارامترها به دو پارامتر دیگر بستگی دارد). به طور کلی، کاربردهایی بین ۲ تا ۶ دقیقه و فقط در جلسات اول انجام می شود، زیرا هدف اصلی آنها کاهش التهاب است که معمولاً بیش از ۵ روز طول نمی کشد و به فیبروپلازی (تولید بافت فیبری در حین بهبودی) کمک می کند. ) که از ۳ هفته تجاوز نمی کند.

بسته به زمان بهبودی هر بیمار، در میان سایر عوامل شخصی، تعداد جلسات سونوگرافی متفاوت است. به طور متوسط، با این حال، تخمین زده می شود که استفاده از آن بیش از ۸ برنامه، در طول ۳ هفته نیست.

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مرکز تصویربرداری جردن نام دارد کافیست برای رزو نوبت با ما تماس بگیرید.

سونوگرافی پزشکی چگونه کار می کند؟

در مورد سونوگرافی پزشکی، از امواج برای تشخیص بسیاری از آسیب شناسی ها یا بیماری های مرتبط با زنان و دستگاه گوارش استفاده می شود، اگرچه در قلب و عروق، اورولوژی، ارتوپدی، چشم پزشکی، غدد درون ریز و سایر تخصص های پزشکی نیز استفاده می شود.

مهمترین بخش تجهیزات مورد استفاده برای سونوگرافی تشخیصی، پروب مبدل است، زیرا وظیفه دریافت و ارسال امواج برای ایجاد اثر اکو را بر عهده دارد که تصاویری از بدن ارائه می دهد. بیمار یک ژل سرد روی ناحیه ای از بدن که قرار است تحت درمان قرار گیرد، اعمال می شود که به انتقال تصاویر از بدن کمک می کند.

یکی دیگر از کاربردهای اولتراسوند در مداخلات جراحی مختلف با استفاده از پروب های استریل برای ارزیابی ساختار داخلی مورد درمان است. نمونه‌برداری‌های هدایت‌شونده با اولتراسوند چنین است، که به پزشک مداخله‌ای تصویر واضحی از محل برداشتن نمونه بافت برای مطالعه زیر میکروسکوپ می‌دهد.

بیشتربدانید؛بیوپسی سینه در تهرانبیوپسی پستاندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیکهزینه بیوپسی

این نوع سونوگرافی به نوبه خود دارای دو دسته است، دسته اول آناتومیک است که برای به دست آوردن تصاویری از ساختار داخلی بدن اعم از بافت ها یا اندام ها استفاده می شود. دومی کاربردی است، که اجازه می دهد تا سرعت بافت ها یا خون با اطلاعات دیگر ادغام شود تا “نقشه های اطلاعاتی” ایجاد شود.

یکی از مهم ترین پیشرفت ها در سونوگرافی این است که اکنون می توان نتایج را به صورت سه بعدی، چهار بعدی و رنگی بدست آورد. دومی چیزی است که به سونوگرافی داپلر معروف است. همه اینها به مطالعه قلب و عملکرد صحیح آن و همچنین عروق، التهاب در کبد و بسیاری از مناطق دیگر بدن کمک بزرگی کرده است.

سونوگرافی برای درمان

وقتی به سونوگرافی درمانی اشاره می کنیم، در اصل تولید امواج مکانیکی بر اساس انرژی الکتریکی تغییری ایجاد نمی شود، فقط در این صورت متخصص به شما تصاویری را به عنوان نتیجه نمی دهد.

هدف این است که این امواج با بافت های بدن شما تعامل داشته باشند تا آنها را مطابق با بیماری قبلی تغییر دهند. برخی از نمونه‌ها از هم پاشیدن لخته‌های خون، تومورها، گرم کردن نواحی خاص برای شل شدن عضله و هدایت دارو به مکان‌های خاص است.

این باعث می شود که التهاب و درد کاهش یابد. نفوذپذیری پوست را افزایش می دهد، اگرچه هیچ اسکار مرتبطی وجود ندارد، تولید آنزیم ها و بسیاری از مزایای دیگر را افزایش می دهد. بسته به هدف، دوز فرکانس تعیین شده و تکنیکی وجود دارد که می تواند پیوسته یا پالسی باشد.

بیشتربدانید:سونوگرافی در ارتوپدیبهترین زمان سونوگرافی پستانسونوگرافی سینه در تهرانبیوپسی هسته سوزنی سینه

آیا سونوگرافی خطراتی دارد؟

سونوگرافی برای بدن شما تهاجمی و بدون درد نیست، بنابراین متخصصان پزشکی و رادیولوژی خطر را در این مطالعات و درمان ها صفر می دانند. و اگر در مقایسه با تشعشعی که می توانید خود را در معرض اشعه ایکس قرار دهید، مقایسه کنید.

با این حال، باید بدانید که آنها دو مطالعه کاملاً متفاوت و برای اهداف خاص بسته به ناحیه ای از بدن هستند که باید برای تشخیص بعدی ارزیابی شوند، بنابراین فقط پزشک شما می تواند نشان دهد که کدام مطالعه تصویربرداری برای شما بهترین است.

برای اینکه بتوانید ایمنی بدن خود را تضمین کنید، نکته مهم این است که با تجربه زیاد به مراکز بهداشتی تایید شده مراجعه کنید که در خط مقدم به روز رسانی تجهیزات و اطلاعات قرار دارند.

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مرکز تصویربرداری جردن نام دارد کافیست برای رزو نوبت با ما تماس بگیرید.

چه کسی باید سونوگرافی انجام دهد؟

استفاده از این دستگاه ها برای همه افراد از هفت تا هفتاد معتبر است. سونوگرافی برای افرادی که مشکلات مربوط به مغز، کلیه، جمجمه، ستون فقرات، ناحیه شکم و معده، نوزاد، روده و قفسه سینه را دارند، قابل انجام است . با این حال، پزشکانی که در زمینه خود متخصص هستند تصمیم می گیرند که آیا سونوگرافی باید انجام شود یا خیر.

کارهایی که باید قبل از سونوگرافی انجام دهید

قبل از گرفتن عکس با دستگاه اولتراسوند، باید مراقب باشید که ناحیه مورد نظر تمیز و خشک باشد.

قبل از گرفتن عکس با دستگاه، تمام هشدارهای پزشکان باید اجرا شود.

برای داشتن یک تیراندازی تمیز و بدون دردسر لازم است در هنگام تیراندازی حرکتی نداشته باشید و در تنفس دقیق باشید.

عوارض و خطرات سونوگرافی چیست؟

البته دستگاه های اولتراسوند مانند همه مواد و تجهیزات حاوی تشعشع دارای خطراتی هستند. مشکلات جدی مانند سقط جنین یا خونریزی به خصوص در دوران بارداری ایجاد نمی کند. با این حال، ممکن است باعث درد جزئی عضلانی شود. به لطف عکس های گرفته شده به صورت کاملا حرفه ای هیچ مشکلی مشاهده نمی شود. در صورت بروز مشکل، پزشکان بلافاصله هشدارهای لازم را به بیماران خود می رسانند. سونوگرافی به صورت کاملا کاربردی انجام می شود و اسکن ها و گزارشات به دست بیماران می رسد.

سونوگرافی چه کاربردهایی دارد؟

معاینه قلب

نظارت بر رشد و سلامت کودک در طول بارداری

معاینه گردن (به ویژه بیماری های غده تیروئید)

در بیماری های دستگاه تناسلی مردان (پروستات، کیسه بیضه آلت تناسلی)

بیماری های کبدی

در بیماری های دستگاه تناسلی زنان

در بیماری های مثانه

سنگ کیسه صفرا و بیماری ها

سنگ کلیه و بیماری ها

غربالگری برخی از انواع سرطان

تشخیص عفونت

در نتیجه تحقیقات، هیچ یافته ای مبنی بر اینکه سونوگرافی تهدیدی برای سلامت انسان باشد، یافت نشد. اما با وجود اینکه بر اساس احتمالات بسیار کم است، این احتمال وجود دارد که سونوگرافی که به طور مکرر استفاده می شود باعث ایجاد اختلالات ذکر شده در ضمیمه مربوطه شود.

افزایش نرخ سرطان در دوران کودکی

تأخیر در خواندن و یادگیری

ممکن است باعث افزایش میزان چپ دستی شود

ممکن است میانگین زمان شروع صحبت را به تاخیر بیندازد.

ممکن است باعث کاهش میانگین وزن هنگام تولد شود

با این حال، تمام فرضیات گزارش شده، یافته های واقعی نیستند و هنوز تایید نشده اند، علاوه بر این، این علائم نتیجه تعداد دفعات مواجهه افراد با سونوگرافی است و هیچ تشخیص یا تشخیص ثابت و قابل اعتمادی در این مورد گزارش نشده است.

برای اطلاع از قیمت انواع سونوگرافی با ما تماس بگیرید.

قیمت سونوگرافی

قیمت سونوگرافی بسته به روشی که باید انجام شود متفاوت است. برای تعیین  قیمت سونوگرافی ، قسمتی از بدن که باید تصویربرداری شود و روشی که باید اعمال شود تعیین کننده است. به همین ترتیب، قیمت دقیق سونوگرافی بسته به منطقه ای که باید تصویربرداری شود متفاوت است. بنابراین، اطلاعات دقیق باید قبل از عمل به دست آید.هترین مرکز سونوگرافی در تهران مرکز تصویربرداری جردن نام دارد کافیست برای رزو نوبت با ما تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری