021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران؛سونوگرافی: چگونه کار می کند؟

سونوگرافی یکی از شناخته شده ترین تکنیک های تصویربرداری است. این بر اساس خواص امواج فراصوت یا امواج صوتی است که شبیه به ارتعاش هستند و برای گوش انسان قابل شنیدن نیستند.

این سونوگرافی ها در یک پرتو توسط یک پروب ساطع می شوند و در یک خط مستقیم پخش می شوند. اما زمانی که به یک محیط متراکم تر یا سفت تر برسند، مسیر آنها می تواند منحرف شود. مواجهه با این «موانع» پژواک هایی ایجاد می کند که دیواره های اندام ها یا بافت ها را منعکس می کند. با استفاده از کامپیوتر، اکوها به تصویر مقطعی و متحرک منطقه مورد بررسی تبدیل می شوند. سپس مورفولوژی منطقه قابل مشاهده قابل تجزیه و تحلیل است.

این تکنیک همچنین می تواند با استفاده از یک “رادار” مرتبط باشد که امکان مطالعه عروق (داپلر) را فراهم می کند، به عنوان مثال در مورد اکو داپلر قلبی.

چه زمانی سونوگرافی انجام می شود؟

اولتراسوند در درجه اول برای تجسم مورفولوژی (اندازه، شکل و غیره) اندام ها، اطلاع از تکامل یا رشد خوب آنها، مکان آنها و غیره استفاده می شود.

بنابراین تشخیص بیماری، اطمینان از نظارت بر پاتولوژی های خاص (تکامل سرطان ها، اندومتریوز و غیره) یا راهنمایی پزشک در زمینه برخی از عملیات های جراحی امکان پذیر می شود. ما در این مقاله به این جنبه آخر که بیشتر مداخله ای است نمی پردازیم.

سونوگرافی شکم لگن

سونوگرافی شکم- لگن (یا پروستات اگر فقط مربوط به پروستات باشد) امکان مشاهده اندام های شکم و لگن (رحم، تخمدان ها، پروستات و وزیکول های منی یا کبد، کیسه صفرا، کلیه ها و مثانه) را فراهم می کند.

برای تشخیص آسیب شناسی هایی که می توانند بر این اندام ها تأثیر بگذارند، مانند وجود کیست تخمدان یا اندومتریوز در دستگاه تناسلی زنان، یا سنگ در کلیه ها، یا در نهایت تشخیص عفونت های کیسه صفرا (کوله سیستیت) یا کلیه ها (به عنوان مثال پیلونفریت) مفید است. .

و همچنین برای کمک به نظارت بر بارداری زنان باردار و اطمینان از رشد خوب جنین و عدم وجود عوارض (سقط جنین، حاملگی خارج از رحم و غیره) شناخته شده است.

دو تکنیک استفاده می شود. اندام ها را می توان از طریق یک کاوشگر روی پوست شکم مشاهده کرد. سونوگرافی از طریق پوست نامیده می شود. در صورت مشکل در به دست آوردن تصاویر به اندازه کافی واضح و قابل تجزیه، سونوگرافی از طریق اندوکاویتاری یا اندورکتال (به عنوان مثال برای سونوگرافی پروستات) انجام می شود. سپس کاوشگر به داخل بدن (از طریق واژن یا راست روده) وارد می شود تا تا حد امکان به اندام هایی که باید مشاهده شوند نزدیک شود.

 اکو داپلر قلب

اکو داپلر قلبی در صورت مشکوک بودن به بیماری قلبی عروقی مفید است، مشاهده چندین قسمت را در حال حرکت ممکن می سازد. اول از همه از قلب (حفره‌ها، دریچه‌ها…)، بلکه از رگ‌های مسئول انتقال خون به قلب و سایر اعضای بدن (این مورد آئورت و شریان‌های ریوی است) و در نهایت خون. جریان، برای دانستن اینکه خون با چه سرعتی و در چه جهتی در رگ ها جریان می یابد. بنابراین برای تشخیص بیماری ها، ناهنجاری ها، نارسایی قلبی، فشار خون بالا و غیره استفاده می شود. همچنین برای اطمینان از پیگیری پس از مصرف داروهای به اصطلاح “قلبی سمی” استفاده می شود.

این کار با چرخاندن پروبی که بر روی قفسه سینه قرار می گیرد و به آن “ترانس توراسیک” (ETT) می گویند، انجام می شود.

سونوگرافی کلیه و مثانه

برای بررسی کلیه ها و مثانه، باید به سونوگرافی کلیه و مثانه تکیه کنید. اگر بیمار از درد شکم رنج می برد و یا در معرض اختلالات ادراری (وجود خون، درد) باشد، می توان آن را تجویز کرد. می تواند کیست ها را تشخیص دهد، انسداد کلیه ها یا سنگ ها را شناسایی کند.

برای اطلاع در مورد توموسنتز سینه ، مرکز تخصصی ماموگرافی ، ماموگرافی دیجیتال ، ماموگرافی سه بعدی و سونوگرافی آنومالی بر روی آن کلیک کنید.

سونوگرافی در صورت وجود تومور

در نهایت، در مورد تومور، عملکرد اولتراسوند کمک به تمایز بین کیست ساخته شده از تومور مایع و تومور جامد یا حتی تشخیص سرطان در کدام نواحی یا اندام های دیگر است. به عنوان مثال، سرطان تیروئید قبل از اینکه منجر به توده های بالقوه، مشکل در تنفس یا بلع شود، بدون علامت است. سونوگرافی تیروئید که امکان تجزیه و تحلیل ساختار آن، اندازه غده و وجود گره ها را فراهم می کند، در صورت شک ضروری است.

سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

می توان آن را در بسیاری از مکان ها (بیمارستان، مطب رادیولوژی، مطب، و غیره) انجام داد، به شرطی که اتاق به اندازه کافی تاریک باشد تا تصاویر به خوبی دیده شوند. دوام چندانی ندارد و به طور متوسط ​​بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه است و سرپایی است (نیازی به شب ماندن نیست). این می تواند توسط یک پزشک متخصص در اندام مورد تجزیه و تحلیل (متخصص قلب، متخصص زنان و غیره)، رادیولوژیست یا در برخی موارد توسط سایر متخصصان سلامت انجام شود.

قبل از سونوگرافی، در بهترین مرکز سونوگرافی در تهران ممکن است نیاز به اقداماتی باشد تا معاینه اندام را آسان‌تر کند. در برخی موارد، ابتدا باید یک ملین مصرف شود. گاهی اوقات لازم است با معده خالی، بدون نوشیدن یا خوردن غذا بیایید یا برعکس نوشیدن مقدار زیادی آب.

ارزیابی مربوط به سابقه پزشکی، بیماری های فعلی و داروهای مصرفی قبل از سونوگرافی انجام می شود. برای خود سونوگرافی، بیمار نشسته یا دراز کشیده است و ممکن است از او خواسته شود نفس خود را حبس کند. یک کاوشگر که قبلاً با یک ژل رسانای اولتراسوند پوشانده شده بود، روی ناحیه مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد (پوست یا با قرار دادن در دهانه ای برای تماس مستقیم با اندام). با اتصال به کامپیوتر، امکان رونویسی تصاویر متحرک ناحیه مشاهده شده با استفاده از سونوگرافی را فراهم می کند. تصاویر خاصی ثبت می شود تا پزشک بتواند مورفولوژی اندام ها را بهتر تجزیه و تحلیل کند و به ویژه اندازه گیری کند. نتایج به طور کلی پس از معاینه اطلاع رسانی و توضیح داده می شود و در گزارشی رسمی به بیمار و گاهی اوقات به پزشک تجویز کننده داده می شود.

در صورت لزوم، پزشک ممکن است آزمایشات اضافی را توصیه کند.

سونوگرافی دردناک است؟

سونوگرافی اشعه ایکس نیست معاینه هیچ گونه درد، خطر یا عارضه ای برای بیمار ندارد.

با این حال، اگر ناحیه ضعیف شده یا درد داشته باشد، فشار پروب می تواند ناخوشایند باشد.

برای سونوگرافی چه مدارکی همراه داشته باشیم؟

اگر نیاز به انجام سونوگرافی دارید، دریغ نکنید که اطلاعاتی را که باید در روز D ارائه دهید از مطب پزشک خود بپرسید.

به ویژه، به یاد داشته باشید که نسخه، کارت حیاتی، کارت بیمه متقابل خود، و هر عنصر مهم دیگری از پرونده پزشکی خود (نامه های پزشک، نتایج معاینات، گزارش ها، عکس برداری با اشعه ایکس قدیمی، سونوگرافی و غیره) را به همراه داشته باشید.

اگر نظر دومی داشته باشید چه؟

آیا نتایج سونوگرافی را دریافت کرده اید، آنها را با پزشک خود در میان گذاشته اید اما هنوز در مورد تشخیص انجام شده و روشی که باید دنبال کنید سؤالاتی دارید؟ نظر دوم از یک پزشک متخصص در بیماری شما ممکن است برای اطمینان شما مفید باشد.

برا اطلاع بیشتر در رابطه با بهترین مرکز سونوگرافی در تهران در جردن از طریق شماره تماس ها با ما در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری