021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

اندومتریوز

اندومتریوز

اندومتریوز؛اندومتریوز چیست؟

آندومتریوز یا “بیماری کیست شکلاتی” یک مشکل سلامتی شایع در زنان است. نام آن از کلمه “اندومتر” گرفته شده است. می توان آن را رشد بافتی مشابه بافتی تعریف کرد که به طور معمول داخل رحم (آندومتر) را در خارج از رحم می پوشاند و باعث ایجاد درد در افراد می شود. اگرچه نادر است، اما اندومتریوز می تواند در قسمت های مختلف بدن خارج از رحم رخ دهد.

آندومتریوز زمانی است که سلول‌هایی که روی رحم یا آندومتر قرار دارند، در مکان‌هایی خارج از رحم (مانند لگن) رشد می‌کنند. حدود ۱۰ درصد از زنان در سن باروری  خود به آندومتریوز مبتلا هستند. این یک بیماری کاملاً شایع است، به ویژه در زنان بالای ۳۰ سال که هنوز بچه دار نشده اند.

اندومتریوز بیماری است که در آن آندومتر (بافتی که داخل رحم یا رحم را می پوشاند) در خارج از رحم قرار دارد. آندومتریوز بیشتر در قسمت تحتانی شکم یا لگن رخ می دهد، اما می تواند در هر جایی از بدن رخ دهد. علائم آندومتریوز شامل درد زیر شکم، درد در دوران قاعدگی، درد در هنگام مقاربت و مشکل در بارداری است. از سوی دیگر، بعضی از زنان مبتلا به اندومتریوز ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند.

حدود ۱۰ درصد از زنان در سنین باروری اندومتریوز دارند. با این حال، شیوع واقعی ناشناخته است، زیرا تشخیص به لاپاراسکوپی (جراحی که در آن دوربین از طریق ناف به داخل شکم نگاه می کند) برای تجسم و بیوپسی ضایعات آندومتریوز نیاز دارد. آندومتریوز در ۱۲ تا ۳۲ درصد زنانی که برای درد لگن جراحی می‌کنند و تا ۵۰ درصد زنانی که برای ناباروری تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند، رخ می‌دهد. اندومتریوز به ندرت در دختران قبل از شروع پریود یافت می شود، اما نیمی از دختران و نوجوانان نوجوان درد لگن و پریودهای دردناک را تجربه می کنند.

آندومتریوز یا معمولاً به عنوان “بیماری کیست شکلاتی” شناخته می شود که ۱۰ درصد از زنان در سنین باروری را مبتلا می کند، یکی از شایع ترین بیماری های زنان است. این بیماری به عنوان عامل مهم ناباروری و درد لگن شناخته می شود. بین ۵۰ تا ۸۰ درصد از بیمارانی که آندومتریوز تشخیص داده می شود، درمان هایی برای جلوگیری از علائم بیماری دریافت می کنند. به طور کلی مشاهده می شود که بیماران آندومتریوز درد قاعدگی، مقاربت دردناک و شکایات ناباروری را تجربه می کنند.

علائم اندومتریوز

علائم آندومتریوز شامل پریودهای دردناک، درد در حین مقاربت و لکه بینی قبل از قاعدگی است.

عواملی که می تواند نشان دهنده بروز بیشتر آندومتریوز باشد عبارتند از:

بلوغ زودرس (اولین دوره قبل از ۱۱ سالگی)

سن بالای مادر در اولین تولد فرزند

پریودهای سنگین و دردناک

دوره های طولانی (بیش از ۵ روز) یا چرخه های کوتاه (کمتر از ۲۷ روز بین دوره ها)

سابقه خانوادگی بستگان نزدیک مبتلا به اندومتریوز

برای انجام انواع سونوگرافی و شرایط سونوگرافی حاملگی و سونوگرافی تشخیص جنسیت و سونوگرافی چهار بعدی و مرکز تصویربرداری جردن در ارتباط باشید.

اندومتریوز و احساسات:

آیا آندومتریوز سرطان است ؟ تحقیقات اندومتریوز را با افزایش احتمال اضطراب یا افسردگی مرتبط دانسته اند. درد مزمن مرتبط با آندومتریوز اغلب می‌تواند به یک پیوند چرخه‌ای تبدیل شود که در آن درد می‌تواند اضطراب را افزایش دهد و با این حال اضطراب می‌تواند درد آندومتریوز را بدتر کند.

اندومتریوز چه تاثیری بر باروری دارد؟

این همیشه واضح نیست. اندومتریوز شدید می‌تواند لوله‌ها و تخمدان‌ها را منحرف کند و با ایجاد بافت اسکار یا کیست، مانع از انتشار تخمک شود. با این حال، در حالی که اندومتریوز خفیف، در برخی موارد، با ناباروری همراه است، نحوه وقوع آن مشخص نیست.

همچنین مهم است به یاد داشته باشید که بسیاری از زنانی که با درد شدید اندومتریوز دست و پنجه نرم می کنند، هنوز هم می توانند به طور طبیعی باردار شوند.

چه چیزی باعث آندومتریوز می شود؟

در حالی که دقیقاً مشخص نیست که چه چیزی باعث آندومتریوز می شود، چند نظریه وجود دارد:

قاعدگی رتروگراد (به عقب): در طول قاعدگی، مقداری از خون قاعدگی که سلول‌های بافت آندومتر را حمل می‌کند، به سمت عقب در امتداد لوله‌های فالوپ به داخل لگن جریان می‌یابد، جایی که سلول‌ها می‌توانند سپس کاشته شوند و رشد کنند.

متاپلازی کولومیک: نشان می دهد که سلول های پوشاننده اندام های لگنی می توانند ساختار و عملکرد خود را تغییر دهند و زمانی که تحت تأثیر شرایط خاصی قرار می گیرند به سلول های آندومتر تبدیل شوند. محرک ها می تواند شامل بلوغ یا افزایش استروژن باشد.

تغییر ایمنی: نشان می دهد که اندومتریوز ممکن است از تغییر در توانایی سیستم ایمنی بدن شما برای تشخیص وجود بافت آندومتر در مکان های غیر طبیعی و حذف آن ناشی شود.

تشخیص اندومتریوز

گاهی اوقات، پزشک ممکن است بر اساس علائم اندومتریوز و همچنین تشخیص علائم بالینی پس از معاینه فیزیکی، به شما پیشنهاد کند که آندومتریوز داشته باشید. یک شرح حال دقیق و همچنین معاینه لگنی برای شناسایی ضخیم شدن اندومتریوز در پشت رحم گرفته می شود. سونوگرافی همچنین ممکن است به پزشکان در شناسایی مناطق نگران کننده که با آندومتریوز سازگار است کمک کند.

برای تایید تشخیص آندومتریوز، یک روش کم تهاجمی به نام جراحی لاپاراسکوپی مورد نیاز است، که در آن جراح از طریق یک برش کوچک در ناف، داخل حفره شکم را بررسی می کند.

اندومتریوز اغلب به عنوان خفیف، متوسط ​​یا شدید طبقه بندی می شود یا در یادداشت های جراحی به عنوان مرحله یا درجه I – IV ثبت می شود:

اندومتریوز خفیف یا مرحله/درجه I به صورت لکه های کوچک یا ضایعات سطحی پراکنده در اطراف حفره لگن ظاهر می شود. را

اندومتریوز متوسط ​​یا مرحله/درجه I یا II به صورت بیماری گسترده تری ظاهر می شود که شروع به نفوذ به بافت می کند و اغلب در تخمدان ها، رباط های رحمی خاجی و کیسه داگلاس دیده می شود. گاهی اوقات زخم و چسبندگی قابل توجهی نیز وجود دارد.

اندومتریوز شدید یا مرحله/درجه IV بیشتر اندام های لگنی را تحت تاثیر قرار می دهد، اغلب با اعوجاج آناتومی و چسبندگی.

یادآوری این نکته مهم است که اگرچه این مراحل مفید هستند، اما علائم و درد تجربه شده در هر مرحله همیشه ثابت نیستند. علاوه بر این، هر مرحله لزوماً با تأثیر بد آندومتریوز بر باروری یا میزان درد مزمن زن مرتبط نیست.

به عنوان مثال، زنی که مرحله ۱ آندومتریوز دارد، ممکن است درد بیشتری نسبت به کسی که در مرحله ۴ آندومتریوز تشخیص داده شده است، تجربه کند. خیلی به خود فرد بستگی دارد.

در مورد انواع سونوگرافی – تفسیر سونوگرافی سینه – عکس رنگی رحم بیشتر بدانید. با مرکز تصویر برداری دکتر هدایی همراه باشید.

درمان اندومتریوز

جراحی لاپاراسکوپی یک درمان موثر برای درد آندومتریوز و همچنین سایر بیماری‌های زنانه مانند فیبروم، مشکلات رحم یا لوله‌ها است. جراح از طریق یک برش کوچک در ناف به داخل حفره شکمی نگاه می کند تا اندومتریوز را تایید کند و می تواند همزمان آندومتریوز را نیز خارج کند.

نشان داده شده است که جراحی برای اندومتریوز نرخ بارداری طبیعی را بهبود می بخشد. با این حال، مشخص نیست که آیا جراحی برای اندومتریوز میزان موفقیت IVF را بهبود می بخشد یا خیر. در برخی موارد که اندومتریوز کیست روی تخمدان ایجاد کرده است، جراحی برای اندومتریوز می تواند تعداد تخمک های موجود برای IVF را کاهش دهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر علائمی را تجربه کردید که ممکن است به دلیل آندومتریوز باشد و همچنین در بارداری طبیعی مشکل دارید، باید با پزشک عمومی یا متخصص باروری مشورت کنید.

اندومتریوزیس، باروری و بارداری

اگر به اندومتریوز مبتلا هستید، احتمالاً این سوال را از خود پرسیده اید: “آیا اندومتریوز بر توانایی من برای باردار شدن تأثیر می گذارد؟”

اندومتریوز لزوماً باعث ناباروری نمی شود، اما با مشکلات باروری ارتباط دارد، اگرچه علت آن به طور کامل مشخص نشده است. حتی با اندومتریوز شدید، بارداری طبیعی هنوز امکان پذیر است.

آندومتریوز چه تاثیری بر باروری دارد؟

اندومتریوز لزوماً باعث ناباروری نمی شود، اما با مشکلات باروری ارتباط دارد، اگرچه علت آن به طور کامل مشخص نشده است. حتی با اندومتریوز شدید، بارداری طبیعی هنوز امکان پذیر است. تخمین زده می شود که ۶۰ تا ۷۰ درصد از مبتلایان به اندومتریوز می توانند خود به خود باردار شوند.

به دلیل کمبود تحقیقات، ارتباط بین باروری و اندومتریوز به طور کامل شناخته نشده است. در برخی موارد ممکن است به این دلیل باشد که بیماری اندام های تناسلی را مختل می کند.

عامل اصلی موثر بر باروری برای هر کسی، سن است. شما با ذخایر مادام‌العمر تخم‌هایی به دنیا می‌آیید که پس از رسیدن به بلوغ، ماهانه بالغ می‌شوند. باروری پس از ۳۸ سالگی به سرعت کاهش می یابد، هم به دلیل سرعت ناپدید شدن کیسه های تخمک از تخمدان ها و هم به دلیل افزایش نرخ سقط جنین و ناهنجاری های کروموزومی.

برای کسانی که آندومتریوز دارند و مشکلات باروری را تجربه می کنند، نسبتی پس از کمک پزشکی، یا جراحی برای برداشتن اندومتریوز یا از طریق فناوری های کمک باروری (به عنوان مثال IVF) باردار می شوند.

آیا اندومتریوز در بارداری مشکل ایجاد می کند؟

بحث های علمی در مورد اینکه آیا عوارض بارداری «دیرتر» به دلیل آندومتریوز افزایش می یابد وجود دارد، با این حال، در حال حاضر تحقیقات کافی برای اثبات این ادعاها وجود ندارد.

آیا جراحی یا انجام لاپاراسکوپی شانس باردار شدن من را افزایش می دهد؟

برای مبتلایان به اندومتریوز سطحی (جایی که بافت به صفاق می‌چسبد) شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد جراحی لاپاراسکوپی به نرخ بارداری بهتر منجر می‌شود و در صورت داشتن مشکلاتی در بارداری، می‌تواند شانس بارداری طبیعی را افزایش دهد.

برای مبتلایان به اندومتریوز عمیق (جایی که روده، مثانه یا حالب درگیر است) تحقیقات کمی در مورد تأثیر جراحی بر میزان بارداری انجام شده است.

آیا در دوران بارداری همچنان درد آندومتریوز را تجربه خواهم کرد؟

به طور کلی، درد بهبود می یابد، اما ممکن است پس از زایمان با بازگشت قاعدگی دوباره عود کند. گزارش هایی از افرادی وجود دارد که در چند ماه اول بارداری درد بیشتری داشتند.

آیا بارداری آندومتریوز را درمان می کند؟

خیر، و با بازگشت پریود، درد بعد از زایمان ممکن است بازگردد.

آیا اندومتریوز احتمال سقط جنین را برای مادر افزایش می دهد؟

متأسفانه، سقط جنین یک مشکل رایج در همه بارداری ها است، صرف نظر از اینکه آیا آندومتریوز دارید یا نه. سقط جنین در حدود ۱ در ۵ بارداری اتفاق می افتد و اگر به اندومتریوز مبتلا هستید، خطر آن به حدود ۱ در ۴ بارداری افزایش می یابد.

آیا اندومتریوز احتمال حاملگی خارج از رحم را افزایش می دهد؟

حاملگی خارج از رحم کمتر از سقط جنین است، به طوری که حدود ۱ در ۸۰ تا ۱۰۰ حاملگی به خارج از رحم ختم می شود. اما، تحقیقات نشان داده است که در افراد مبتلا به اندومتریوز، این خطر بیش از دو برابر است.

چه حمایتی از باروری برای مبتلایان به اندومتریوز در دسترس است؟

دستورالعمل‌هایی برای حمایت از مبتلایان به آندومتریوز وجود دارد که یا مشکلات باروری را تجربه می‌کنند یا در جایی که باروری اولویت دارد، تا بهترین مسیر درمانی را تعیین کنند. راهنمای بالینی NICE: مشکلات باروری: ارزیابی و درمان. بیان کنید که اگر آندومتریوز را تشخیص داده اید باید مراحل زیر را دنبال کنید:

ارجاع اولیه برای مشاوره تخصصی برای بحث در مورد گزینه‌های تلاش برای لقاح، ارزیابی بیشتر و درمان مناسب در موارد زیر ارائه دهید: سن زن ۳۶ سال یا بیشتر. یک علت بالینی شناخته شده برای ناباروری (مانند اندومتریوز) یا سابقه عوامل مستعد کننده برای ناباروری وجود دارد.

تشخیص و مدیریت آندومتریوز همچنین پایه حمایت از باروری را که باید برای افراد مبتلا به آندومتریوز ارائه شود، و گزینه‌های درمانی که ممکن است بخواهید در صورت اولویت باروری در نظر بگیرید، برجسته می‌کند. به عنوان مثال، دستورالعمل بیان می‌کند که اگر باروری در اولویت است، مدیریت اندومتریوز باید درگیر تیم چند رشته‌ای با نظرات یک متخصص باروری باشد. این باید شامل تست های تشخیصی توصیه شده باروری یا تست های قبل از عمل و سایر درمان های باروری توصیه شده مانند کمک باروری باشد.

اگر به دنبال باردار شدن هستید، یا اگر باروری یک اولویت یا نگرانی است، همیشه با پزشک عمومی یا متخصص اندومتریوز در این مورد صحبت کنید، تا با شما درمان و گزینه های باروری را با شما در میان بگذارند.

زنان مبتلا به اندومتریوز چه چیزی را در مورد باروری خود توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به یاد می آورند؟

 پاسخ

زنان به یاد می‌آورند که اطلاعات و توصیه‌های متنوعی به آنها داده شده است، و نمونه‌هایی از مراقبت‌های همدلانه و فردی پزشکان را ارائه می‌کنند، اما همچنین فرصت‌هایی را برای افزایش عملکرد بالینی گزارش کرده‌اند.

آنچه قبلاً شناخته شده است

شواهدی از ارتباط بین اندومتریوز و ناباروری وجود دارد. با این حال، قدرت این ارتباط و مکانیسم‌های زیربنایی آن هنوز شناخته نشده است و پیامدهای آن برای مراقبت‌های بهداشتی بهینه نیز مشخص نیست.

خلاصه

ناباروری ۳۰ تا ۵۰ درصد از زنان مبتلا به اندومتریوز را تحت تاثیر قرار می دهد. زنان مبتلا به اندومتریوز در معرض خطر کاهش ذخیره تخمدان هستند، هم به دلیل پاتوفیزیولوژی بیماری و هم به دلیل آسیب ایتروژنیک ناشی از مداخله جراحی.

 حفظ باروری باید در سطوح مختلف انجام شود، از جمله انتخاب دقیق کاندیدهای جراحی، اجتناب از تکرار روش‌ها و تکنیک‌های جراحی دقیق.

 حفظ باروری با انجماد تخمک یا بافت تخمدان ممکن است به صورت فردی برای زنان مبتلا به اندومتریوز، به ویژه آنهایی که در خطر آسیب دو طرفه تخمدان هستند، مانند زنان مبتلا به اندومتریومای دوطرفه در نظر گرفته شود.

اندومتریوز یک بیماری التهابی مزمن است که با وجود غدد آندومتر در خارج از رحم مشخص می شود. این بیماری وابسته به استروژن تا ۱۰ درصد از زنان در سنین باروری و تا ۵۰ درصد از زنان مبتلا به ناباروری را تحت تأثیر قرار می دهد.

ناباروری یکی از علل اصلی عوارض در زنان مبتلا به اندومتریوز است. ۳۰ تا ۵۰ درصد از بیماران آندومتریوز با ناباروری مواجه هستند و این وضعیت باروری را از ۱۵ درصد به ۲۰ درصد در ماه در زنان سالم به ۲ تا ۵ درصد در ماه در زنان مبتلا به اندومتریوز کاهش می دهد.

ناباروری در آندومتریوز دارای علل پاتولوژیک و یاتروژنیک است و حفظ باروری باید در سطوح مختلف انجام شود. اولاً، آسیب های ناشی از آدنکس در حین جراحی باید به حداقل برسد. جراحی باید توسط جراحان متخصص و با استفاده از تکنیک های جراحی دقیق انجام شود تا از آسیب فولیکولی جلوگیری شود.

 فواید جراحی همیشه باید با احتمال آسیب به ذخیره تخمدان سنجیده شود و از تکرار جراحی با هدف بهینه سازی باروری باید اجتناب شود. اگرچه بحث برانگیز است، اما سرکوب تخمک گذاری با داروهای ضد بارداری خوراکی ممکن است یک استراتژی پیشگیرانه برای ایجاد آندومتریوم باشد.

علاوه بر این، زنان مبتلا به اندومتریوز باید در مورد برنامه ریزی باروری، از جمله احتمال کاهش ذخیره تخمدانی و خطرات تاخیر در زایمان، مشاوره شوند. اگرچه داده‌های کمی برای راهنمایی توصیه‌ها برای استفاده در بیماران آندومتریوز در دسترس است، حفظ باروری با انجماد تخمک یا بافت تخمدان ممکن است به صورت فردی برای زنان جوانی که در معرض خطر بالای عود آندومتریوز هستند، یا کسانی که در خطر آسیب به تخمدان‌های دوطرفه هستند، ارائه شود. مانند زنان مبتلا به آندومتریوم دوطرفه.

در بحث زیر مکانیسم های ناباروری در اندومتریوز را بررسی می کنیم و راهکارهایی برای بهینه سازی و حفظ باروری در نظر می گیریم.

پاتوفیزیولوژی اندومتریوز در ناباروری

مکانیسم های متعددی به ناباروری در اندومتریوز کمک می کند. اول، تحریف آناتومی لگنی که در بیماری متوسط ​​تا شدید دیده می‌شود، ممکن است از گرفتن تخمک و لقاح جلوگیری کند.

۱۰ دوم، محیط التهابی که مایع صفاقی را در اندومتریوز مشخص می‌کند، تأثیر منفی بر لقاح و رشد جنین در نقاط مختلف دارد. مایع صفاقی زنان مبتلا به اندومتریوز، احتمالاً به دلیل افزایش فعالیت ماکروفاژها و سیتوکین ها، حرکت اسپرم را مهار می کند.

 علاوه بر این، عوامل التهابی در مایع صفاقی باعث اختلال در حرکت لوله ها می شود. هنگامی که در مایع صفاقی زنان مبتلا به آندومتریوز انکوبه می‌شود، لوله‌های فالوپ در مقایسه با گروه شاهد کاهش تعداد ضربان را نشان می‌دهند.

 علاوه بر این، سلول های التهابی در مایع صفاقی و همچنین رادیکال های آزاد در آندومتر بر رشد و زنده ماندن جنین تأثیر منفی می گذارند.

علاوه بر اعوجاج آناتومیک و التهاب صفاقی، آندومتریوز بر اندومتر نیز تأثیر منفی می گذارد. ناهنجاری های آندومتر اوتوپیک در زنان مبتلا به آندومتریوز به شکست لانه گزینی کمک می کند. اختلال در تنظیم گیرنده پروژسترون که منجر به مقاومت پروژسترون می شود منجر به کاهش پذیرش آندومتر و اختلال در عملکرد فاز لوتئال می شود.

 اتوآنتی بادی های آنتی ژن در آندومتر ممکن است پذیرش و لانه گزینی آندومتر را بیشتر مختل کنند.

ذخیره تخمدان نیز تحت تأثیر آندومتریوز منفی است. به نظر می رسد وجود اندومتریوم تخمدان با قرار دادن بافت سالم تخمدان در معرض رادیکال های آزاد، کاهش تجمع فولیکول های اولیه و قرار دادن تخمدان در معرض کشش مکانیکی به ذخیره تخمدان آسیب می رساند.

 در ابتدا، حتی قبل از عمل جراحی، زنان مبتلا به اندومتریوما به طور قابل توجهی سطوح هورمون آنتی مولرین (AMH) کمتری نسبت به زنان سالم دارند، و کاهش سطح AMH در مقایسه با اندومتریومای دوطرفه بیشتر است.

اهمیت بالینی این کاهش در AMH نامشخص است، زیرا نشان داده شده است که AMH یک پیش بینی کننده ضعیف باروری خود به خودی است.

 به طور مشابه، اگرچه زنان مبتلا به اندومتریوما که تحت IVF قرار می‌گیرند، میزان لغو سیکل بیشتری دارند و میانگین تعداد تخمک‌های بازیابی شده کمتری دارند، اما این منجر به کاهش بارداری بالینی یا نرخ تولد زنده نمی‌شود.

مکانیسم بالقوه دیگر ناباروری در اندومتریوز این است که زنان مبتلا ممکن است در مقایسه با زنان سالم کیفیت تخمک و جنین را مختل کنند.

 این فرضیه توسط مطالعات تخمک های اهداکننده پشتیبانی می شود. در حالی که زنان مبتلا به آندومتریوز پیشرفته که از زنان سالم جنین دریافت می کنند، میزان لانه گزینی و بارداری طبیعی دارند، زنان سالمی که جنین را از زنان مبتلا به اندومتریوز دریافت می کنند، نرخ لانه گزینی و کیفیت جنین به خطر افتاده را نشان می دهند. افزایش نرخ رشد متوقف شده و غیر طبیعی.

 این داده ها نشان می دهد که کیفیت پایین تخمک و جنین به کاهش میزان لانه گزینی و بارداری کمک می کند.

 علی‌رغم این چالش‌ها، IVF باروری را برای بیماران آندومتریوز به حداکثر می‌رساند و بیشتر مطالعات نشان می‌دهد که زنان مبتلا به آندومتریوز نتایج مشابهی با زنان با سایر علل ناباروری دارند.

درمان جراحی اندومتریوز و اثرات آن بر ذخیره تخمدان

درمان جراحی در چندین کارآزمایی تصادفی کنترل شده برای بهبود نتایج باروری در زنان مبتلا به اندومتریوز مرحله I تا II نشان داده شده است.

اندومتریوز یک بیماری مزمن است

آندومتریوز یک بیماری مزمن است که شامل وجود قطعاتی از بافت مشابه آندومتر در خارج از رحم است.

این قطعات در داخل حفره شکمی قرار دارند، جایی که می‌توان آن‌ها را به صفاق پیوند زد، غشایی نازک که تمام اندام‌های داخل شکمی (آندومتریوز صفاقی یا سطحی) را می‌پوشاند، یا فراتر از این غشاء، در عمق، جایی که به اندام‌های مختلف نفوذ می‌کنند. یا ساختارهای تشریحی (اندومتریوز زیر صفاقی).

این قطعات بافت که «ضایعات آندومتریوز» نامیده می‌شوند، با ابعاد متغیر (از چند ده میکرون تا چند سانتی‌متر)، پتانسیل رشد و گسترش در طغیان‌های دوره‌ای را دارند.

اطلاعات کلی در مورد آندومتر

آندومتر پوششی است که دیواره داخلی رحم را می پوشاند.

رشد ماهانه آن برای ایجاد شرایط ایده آل برای دریافت جنین در صورت لقاح در نظر گرفته شده است. در صورت عدم لقاح، آندومتر به صورت قاعدگی توسط دهانه رحم و سپس واژن خارج می شود و سیکل مجدداً از ماه بعد به روش فیزیولوژیکی شروع می شود.

در طول قاعدگی، بخشی از خون به صورت رتروگراد از طریق لوله‌های فالوپ جریان می‌یابد و به حفره شکمی می‌رسد و در روزهای بعد بدتر می‌شود.

تخریب خون باعث آزاد شدن آهن موجود در هموگلوبین می شود که باعث ایجاد یک فرآیند التهابی موضعی می شود.

درد پریود، متوسط ​​و کوتاه مدت، می تواند فیزیولوژیکی باشد، با انقباض رحم که اجازه تخلیه آندومتر را می دهد، و همچنین به پدیده های التهابی لگن مرتبط با تخریب خون در حفره شکمی مرتبط باشد.

منشا آندومتریوز

مکانیسم ظهور ضایعات اندومتریوز تا حدی شناخته شده است و چندین نظریه سعی در توضیح آن دارند. این تئوری ها احتمالا مکمل یکدیگر هستند و بسیاری از تحقیقات علمی در حال انجام است تا منشا بیماری را با وضوح بیشتری توضیح دهند

برخی ضایعات احتمالاً مربوط به برگشت خون قاعدگی از طریق لوله ها است. در بیماران مبتلا به اندومتریوز، احتمالاً اتصال غیر طبیعی سلول های آندومتر به صفاق وجود دارد. این نظریه کاشت مدت طولانی است که بر ادبیات علمی تسلط داشته است. این ظاهر بسیار مکرر ضایعات اندومتریوز منتشر را در زنان مبتلا به ناهنجاری های رحمی توضیح می دهد که مانع یا جلوگیری از تخلیه سریع خون قاعدگی و افزایش رفلاکس لوله ها می شود. از سوی دیگر، این نظریه ظاهر آندومتریوز را در زنان با فقدان مادرزادی رحم، در نوجوانان جوان و موارد نادر آندومتریوز در مردان را توضیح نمی دهد. واضح است که سلول های آندومتریوز سلول های ساده ای نیستند که از رحم به شکم پیوند شده اند و مکانیسم های دیگری در پیدایش ضایعات آندومتریوز دخیل هستند.

برخی دیگر احتمالاً نتیجه تبدیل سلول های طبیعی (متاپلازی) به سلول های اندومتریوز هستند. این نظریه می تواند ظاهر کیست های اندومتریوز تخمدان ها و همچنین ضایعاتی را که در فاصله ای از لگن ظاهر شده اند توضیح دهد.

طبق نظریه مولریانوزیس، سایر ضایعات ممکن است از بقایای جنینی منشأ گرفته باشند. این نظریه می‌تواند فراوانی ضایعات آندومتریوز در پشت رحم و روی رباط‌های رحمی خاجی را توضیح دهد، اما وجود ضایعات آندومتریوز در تخمدان‌ها، کولون سیگموئید، آپاندیس یا روی دیافراگم را توضیح نمی‌دهد.

در نهایت، یک نظریه اخیر بر دگرگونی‌های اپی ژنتیکی که در سلول‌های طبیعی آندومتر رخ می‌دهد، تأکید می‌کند که منشأ ظهور ضایعات اندومتریوز داخل شکمی است.

همه این نظریه ها مکانیسم ظهور ضایعات آندومتریوز را در بیماران خاص توضیح می دهند، اما احتمالاً هیچ کدام قادر به توضیح این پدیده به صورت جهانی نیستند.

عواقب ضایعات اندومتریوز

رشد ضایعات آندومتریوز منجر به ظهور ضایعات حجیم‌تر و بیشتر می‌شود که می‌توانند به اندام‌های لگن یا شکم حمله کنند و به آن‌ها نفوذ کنند: تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپ، واژن و همچنین روده بزرگ، راست روده، مثانه، حالب‌ها، دیافراگم یا به ندرت اعصاب ساکرال یا اعصاب سیاتیک.

این ضایعات اندومتریوز می توانند مانند تومورهای خوش خیم واقعی رفتار کنند که به اندام ها نفوذ کرده و تغییر شکل می دهند و عملکرد طبیعی آنها را مختل می کنند.

تکامل اندومتریوز

پزشکان این تصور را دارند که شیوع واقعی آندومتریوز در دهه‌های گذشته به طور مداوم در حال افزایش بوده است، بدون اینکه توضیح این پدیده به اتفاق آرا باشد.

یکی از این توضیحات افزایش تعداد پریودها در زندگی زن را مقصر می داند. در واقع، طی چند دهه اخیر، افزایش سن بارداری اول، کاهش تعداد حاملگی ها، کاهش مدت شیردهی، از نظر ریاضی طول مدت آمنوره فیزیولوژیکی را در زندگی زنان کاهش داده است. بنابراین احتمال پیشرفت اندومتریوز، که رشد آن مستقیماً با قاعدگی مرتبط است، بیشتر است.

سایر فرضیه ها نقش آلاینده ها و مختل کننده های غدد درون ریز را در افزایش خطر شروع و توسعه اندومتریوز مشکوک می کنند. مطالعات بنیادی تحقیقاتی بدون شک روزی تصمیم گیری در مورد این منشا را ممکن می سازد.

اکثر نویسندگان در مورد ماهیت احتمالا چند عاملی مکانیسم شروع و توسعه اندومتریوز توافق دارند.

برای بررسی بهترین مرکز سونوگرافی تهران می توانید از اطلاعات صفحه مربوط به خودش استفاده کنید.

مرکز تصویر برداری جردن با مجرب ترین پرسنل و پزشک متخصص خانوم و مدرنترین دستگاهها بهترین مرکز ماموگرافی، ماموگرافی دیجیتال و سونوگرافی می‌باشد. 

روش های تشخیص و درمان

اندومتریوز یک وضعیت دردناک است که در آن داخلی‌ترین بافت آندومتر، که به طور معمول در رحم یافت می‌شود، در هر جایی از بدن به غیر از جایی که باید باشد، رخ می‌دهد. اگرچه اندومتریوز بیشتر در تخمدان‌ها، لوله‌ها، سطح خارجی رحم در شکم و صفاق در لگن دیده می‌شود، اما در بسیاری از اندام‌ها از جمله مغز دیده می‌شود.

بافت های آندومتر در جاهای دیگر مانند داخل رحم نیز تحت تأثیر هورمون ها رشد می کنند و با خونریزی می ریزند. به دلیل این خونریزی ها، چسبندگی هایی با بافت اسکار در اطراف کانون های آندومتریوز ایجاد می شود. هنگامی که اندومتریوز در تخمدان ها رخ می دهد، در صورت تشکیل کیست، به این کیست آندومتریوما (کیست شکلاتی) می گویند.

اندومتریوز در ناحیه لگن منجر به موارد زیر می شود:

ناراحتی در اطراف کانون های آندومتریوز

تشکیل بافت اسکار

چسبندگی و در نتیجه اتصال اندام های لگن به یکدیگر

درد شدید در دوران قاعدگی

مسائل ناباروری

اندومتریوز یک بیماری شایع است و ۱۰ درصد از زنان را مبتلا می کند. برای بیمار خوب است که یک بیماری قابل درمان باشد.

علائم آندومتریوز

مهمترین و اولین یافته در آندومتریوز، درد کشاله ران به ویژه در دوره های قاعدگی است. اگرچه درد قاعدگی معمولا در بیشتر زنان دیده می شود، درد در اندومتریوز اغلب با افزایش سن افزایش می یابد.

درد شایع ترین علامت آندومتریوز است. زنان مبتلا به آندومتریوز ممکن است درد لگن یا پایین شکم، درد در طول قاعدگی (دیسمنوره)، درد هنگام مقاربت (دیسپارونی) و درد در هنگام اجابت مزاج (دیسکزی) را تجربه کنند. علائم می توانند ثابت یا “دوره ای” باشند، به این معنی که قبل و در طول قاعدگی بدتر می شوند و سپس بهبود می یابند. زنان ممکن است درد مداوم لگن یا پایین شکم داشته باشند. علائم دیگر عبارتند از ناباروری، علائم روده و مثانه (نفخ، یبوست، خون در ادرار یا درد هنگام ادرار کردن) و احتمالاً خونریزی غیر طبیعی واژینال

تئوری دیگر منشأ آندومتریوز متاپلازی کولومیک نام دارد که در آن سلول‌های خارج از رحم تحت تغییراتی قرار می‌گیرند و به سلول‌هایی تبدیل می‌شوند که رحم را می‌پوشانند. این یک توضیح رایج برای آندومتریوز در مکان های غیر معمول مانند انگشت شست یا زانو است. یکی دیگر از توضیحات احتمالی برای آندومتریوز دور از رحم این است که سلول‌های پوشش داخلی رحم از طریق رگ‌های خونی یا سیستم لنفاوی حرکت می‌کنند تا به سایر اندام‌ها یا قسمت‌های دوردست بدن برسند.

اندومتریوز همچنین می تواند در طول جراحی گسترش یابد. به عنوان مثال، یک زن مبتلا به اندومتریوز که سزارین شده است، ممکن است به اشتباه یک ایمپلنت اندومتریوز در برش شکم خود داشته باشد تا اسکار ناشی از جراحی ممکن است دچار اندومتریوز شود. اگر یکی از بستگان نزدیک به این بیماری مبتلا باشد، آندومتریوز بسیار شایع تر است، بنابراین ممکن است ژن هایی نیز بر آندومتریوز تأثیر بگذارند

اندومتریوز یک بیماری دشوار، درد ناک و مزمن برای تشخیص است. این می تواند در زنان در هر سنی از جمله جوانان رخ دهد. علائم کلی اندومتریوز را می توان به شرح زیر فهرست کرد:

درد در قسمت پایین شکم

دردهای شدید قاعدگی

خونریزی در مثانه یا روده

احساس نفخ

خستگی و کم انرژی بودن

ناباروری

درد در زمان برقراری و یا بعد از رابطه جنسی

خونریزی بین پریود

مشکلات گوارشی

یافته ها و شکایات رایج:

دوره های قاعدگی دردناک (دیسمنوره): دردها و گرفتگی های قاعدگی چند روز قبل و بعد از قاعدگی رخ می دهد. همچنین ممکن است کمردرد همراه با درد شکم نیز وجود داشته باشد.

مقاربت دردناک (Disparenu): درد هنگام مقاربت در اندومتریوز بسیار شایع است.

حرکات روده و درد در هنگام ادرار کردن: در درگیری مثانه و روده، درد در هنگام ادرار و مدفوع به خصوص در دوره های قاعدگی وجود دارد.

افزایش خونریزی: افزایش میزان خونریزی، زمان خونریزی و خونریزی در بین آن ها (منوراژی، منومتروراژی)

ناباروری: گاهی اوقات اولین تشخیص می تواند با ناباروری باشد.

سایر یافته ها: خستگی، اسهال، یبوست، نفخ، حالت تهوع، به ویژه در دوره های قاعدگی

شدت درد ارتباط مستقیمی با میزان آندومتریوز ندارد. افراد مبتلا به اندومتریوز خفیف ممکن است درد شدید داشته باشند، در حالی که آندومتریوز شدید ممکن است درد خفیفی داشته باشند.

اندومتریوز گاهی اوقات می تواند با بیماری های دیگر اشتباه گرفته شود. درد در PID و کیست تخمدان، اسهال در سندرم روده تحریک پذیر، یبوست، نفخ، گرفتگی شکم ممکن است منجر به تشخیص آندومتریوز شود.

علت اندومتریوز

علت دقیق آندومتریوز ناشناخته است، اما چندین نظریه وجود دارد که چگونگی و چرایی بروز آندومتریوز را توضیح می دهد. قاعدگی رتروگراد یک نظریه رایج در مورد منشا آن است که در آن خون و بافت رحم زن در طول دوره قاعدگی از طریق لوله های رحمی به داخل حفره شکمی می رود. میتوان گفت همه زنان درجاتی از قاعدگی رتروگراد دارند، اما تنها تعداد کمی از زنان به اندومتریوز مبتلا هستند. این ممکن است به دلیل تفاوت در سیستم ایمنی مخصوص یک زن باشد.

علت دقیق آندومتریوز ناشناخته است، اما برخی نظریه ها وجود دارد:

قاعدگی رتروگراد: در طول دوره قاعدگی، خون حاوی سلول های آندومتر از طریق لوله ها به داخل حفره شکمی ریخته می شود. این سلول ها به صفاق می چسبند و در آنجا مستقر می شوند و به کانون اندومتریوز تبدیل می شوند.

تغییر از سلول های صفاقی: با تأثیر هورمون ها و عوامل ایمونولوژیک، سلول های صفاقی در حفره شکمی به سلول های آندومتر تبدیل می شوند.

تغییر سلول های جنینی: تحت تأثیر هورمون استروژن، سلول هایی که در دوره جنین زایی تمایز نمی یابند در دوران بلوغ به سلول های آندومتر تبدیل می شوند.

انتقال سلول های آندومتر: کانون های آندومتر در اندام های دورتر خارج از لگن با انتقال سلول های آندومتر به بافت های دیگر از طریق رگ های خونی و لنفاوی تشکیل می شوند.

انتقال سلول های جراحی: زمانی اتفاق می افتد که سلول های آندومتر پس از اعمال جراحی مانند هیستروتومی و سزارین به بافت دیگری منتقل می شوند.

اختلال سیستم ایمنی: در نتیجه ناتوانی در شناسایی و از بین بردن سلول های آندومتر تشکیل شده در خارج از رحم به دلیل اختلال در سیستم ایمنی رخ می دهد.

مراحل آندومتریوز

دلایل مختلفی برای مرحله بندی در اندومتریوز وجود دارد. محل قرارگیری، تعداد، اندازه و عمق تمرکز در صحنه سازی مهم هستند. آندومتریوز دارای ۴ مرحله است.

مرحله ۱ (حداقل): کانون ها و زخم های کوچک روی تخمدان ها هستند. همچنین ممکن است برخی از کانون ها در ناحیه لگن وجود داشته باشد.

مرحله ۲ (خفیف): کانون های خفیف و عمق جزئی در صفاق در تخمدان ها و ناحیه لگن دیده می شود.

مرحله ۳ (وسط): کانون های عمیق در صفاق در تخمدان ها و ناحیه لگن دیده می شود. علاوه بر این، تعداد کانون ها افزایش یافته است

مرحله ۴ (شدید): شدیدترین مرحله. کانون ها نیز در لوله ها و روده ها دیده می شوند.

برای اطلاع از  تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی و ماموگرافی دیجیتال و عکس ماموگرافی سالم بر روی آن کلیک کنید.

عوامل خطر

عوامل خطر زیادی برای ایجاد آندومتریوز وجود دارد. اینها:

زایمان نکرده اند

شروع زودرس خونریزی قاعدگی

دیر یائسگی

خونریزی زیاد و همچنین طولانی مدت در دوران قاعدگی

شاخص توده بدنی پایین

داشتن مادر، خواهر یا پسر عموی مبتلا به اندومتریوز

اختلال در جریان طبیعی خون قاعدگی

ناهنجاری های اندام های تناسلی

اندومتریوز مدت ها پس از شروع قاعدگی ایجاد می شود. علائم و نشانه های اندومتریوز به طور موقت در دوران بارداری و به طور کامل در یائسگی ناپدید می شوند.

تشخیص اندومتریوز

می تواند باعث یافته ها و شکایاتی مانند اندومتریوز، کیست تخمدان، بیماری التهابی لگن شود. برای درمان درد، تشخیص قطعی ضروری است. برای تشخیص چه باید کرد:

سابقه: زمانی که شکایات بیمار شروع شد، در چه دوره هایی، ارتباط آنها با دوره های قاعدگی، وجود همین شکایات در بستگان نزدیک و سایر شکایات به دقت مورد سوال قرار می گیرد.

معاینه لگن: وضعیت رحم و تخمدان ها، وجود درد، وجود کیست یا چسبندگی به صورت دستی قابل تشخیص است.

سونوگرافی: وضعیت تخمدان ها، تخمدان ها و لوله ها بررسی می شود. با سونوگرافی واژینال تصویر بهتری به دست می آید. اگرچه سونوگرافی برای تشخیص کیست ها و اندومتریوم ها (کیست های شکلاتی) مفید است، اما نشان نمی دهد که آیا اندومتریوز وجود دارد یا خیر.

لاپاراسکوپی: تشخیص قطعی با دیدن با لاپاراسکوپی و بیوپسی انجام می شود.

رزونانس مغناطیسی: اندومتریوما، کیست و چسبندگی دیده می شود.

برخی از پزشکان می توانند مشکوک به اندومتریوز را بر اساس علائم یک زن یا یافته های معاینه فیزیکی درمان کنند تا ببینند آیا قبل از انجام عمل جراحی بهبود می یابند یا خیر. با این حال، برای تشخیص رسمی آندومتریوز، پزشک باید لاپاراسکوپی (جراحی که در آن پزشک با دوربین از طریق ناف به شکم نگاه می کند) را انجام دهد تا ضایعات مشکوک به اندومتریوز را تجسم و بیوپسی کند. ظاهر ضایعات اندومتریوز می تواند متفاوت باشد. “اندومتریوما” اصطلاحی برای اندومتریوز تخمدان است و اغلب به آن “کیست شکلاتی” می گویند زیرا مواد داخل کیست شبیه به شربت شکلات است.

عوارض آندومتریوز

اندومتریوز عوارض زیادی دارد. مهمترین مشکل در اندومتریوز ناباروری است. اگرچه باردار شدن به اشکال خفیف و حداقل مشکلی ندارد، اما ۳۰ تا ۴۰ درصد از زنان مشکلات ناباروری را در مراحل پیشرفته تجربه می کنند. برای اینکه بارداری اتفاق بیفتد، باید تخمک گذاری انجام شود، سپس تخمک گرفته شده توسط لوله باید با اسپرم ملاقات کند و در عرض یک هفته پس از لقاح به داخل رحم منتقل شود و به آندومتر بچسبد. آندومتریوز می‌تواند باعث آسیب به لوله‌ها شود، از تجمع و حرکت اسپرم و تخمک در لوله جلوگیری می‌کند و از رسیدن جنین به رحم جلوگیری می‌کند.

درد مزمن و شدید می تواند آزاردهنده باشد. افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات روانی ممکن است ایجاد شود.

خطر ابتلا به سرطان تخمدان در بیماران مبتلا به اندومتریوز در مقایسه با جمعیت عادی کمی افزایش می یابد.

برای اطلاع از سونوگرافی ژل پاژ و سونوگرافی برای جراحی ژل و سونوگرافی تشخیص ژل و سونوگرافی محل تزریق ژل بر روی آنها کلیک کنید.

درمان اندومتریوز

هیچ درمانی برای آندومتریوز وجود ندارد. با این حال، می توان برای شکایات آنها درمان کرد. اندومتریوز با دارو و جراحی درمان می شود. مهم ترین انتظار این است که درد بلافاصله پس از آمدن پایان یابد. درد شدید کیفیت زندگی را تا حد زیادی کاهش می دهد. برنامه درمانی با توجه به اولویت شکایات انجام می شود.

مسکن ها: داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم) را می توان برای دردهای شدید قاعدگی استفاده کرد.

درمان هورمونی: افزایش و کاهش هورمون ها در طول سیکل قاعدگی باعث رشد کانون های آندومتر می شود. هورمون درمانی می تواند رشد کانون های آندومتر و تشکیل کانون های جدید را کاهش دهد. هورمون درمانی در درد آندومتریوز می تواند درد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. درمان های هورمونی مورد استفاده در اندومتریوز:

داروهای ضد بارداری: پاسخ کانون های آندومتر به هورمون ها را کاهش می دهند. استفاده از داروها باعث کاهش رشد بافت آندومتر می شود. بر این اساس، شکایات کاهش یا ناپدید می شوند.

آگونیست ها و آنتاگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین: باعث کاهش میزان FSH و LH می شوند. در نتیجه سطح استروژن کاهش می یابد و در نتیجه قاعدگی متوقف می شود. از آنجایی که این داروها باعث یائسگی موقت می شوند، عوارض جانبی مانند گرگرفتگی، خشکی واژن و تحلیل استخوان ممکن است رخ دهد. با قطع داروها، چرخه قاعدگی دوباره شروع می شود.

محافظه کارانه ترین درمان برای اندومتریوز با داروها می باشد. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن می توانند به دردهای مرتبط با اندومتریوز کمک کنند. داروهایی که هورمون های زنان را کنترل می کنند نیز می توانند به درد آندومتریوز کمک کنند. برخی از نمونه‌ها، قرص‌های ضد بارداری خوراکی و آگونیست‌های هورمون آزادکننده گنادوتروپین (GnRH) هستند، که دومی زنان را در یک حالت یائسگی «موقت» قرار می‌دهد.

جراحی می تواند آندومتریوز را تشخیص دهد و همچنین آندومتریوز را با برداشتن (برش) یا سوزاندن ضایعات آندومتریوز درمان کند. برداشتن بافت اسکار با جراحی می تواند درد را تسکین دهد و تخمدان ها و لوله های فالوپ را به موقعیت طبیعی خود در لگن بازگرداند. نشان داده شده است که جراحی به برخی از زنان مبتلا به اندومتریوز کمک می کند تا باردار شوند. اگر یک زن مبتلا به آندومتریوز دیگر علاقه ای به باردار شدن نداشته باشد، ممکن است او و پزشکش تصمیم به برداشتن تخمدان ها و نیز احتمالاً رحم بگیرند. اگر زنی رحم نداشته باشد نمی تواند باردار شود.

اگر یک زن مبتلا به آندومتریوز برای باردار شدن مشکل هایی دارد، داروها و درمان های متفاوتی وجود دارد که می تواند به باردار شدن او کمک کند.

پروژسترون درمانی: با قطع قاعدگی علائم را کاهش می دهند.

مهارکننده های آروماتاز: تولید استروژن را در بدن کاهش می دهد. می توان از آن با پروژسترون و قرص های ضد بارداری استفاده کرد.

درمان جراحی: اگر در آندومتریوز بارداری اتفاق نیفتد، برداشتن کانون های آندومتریوز احتمال بارداری را افزایش می دهد. علاوه بر این، در صورت وجود درد بسیار شدید، پس از درمان جراحی کاهش می یابد. برای درد بعد از آن باید از مسکن و هورمون درمانی استفاده کرد. موثرترین درمان برای اندومتریوز برداشتن رحم و تخمدان ها (هیسترکتومی و اوفورکتومی دوطرفه) است. با برداشتن تخمدان ها، یائسگی ایجاد می شود و برگشت ناپذیر است.

چرا اندومتریوز با درد همراه است؟

هنگامی که یک زن مبتلا به آندومتریوز دوره قاعدگی دارد، هم از سلول ها و بافت های داخل رحم و هم از سلول ها و بافت های خارج از رحم خونریزی می کند. هنگامی که خون با این اندام های دیگر در شکم تماس پیدا می کند، می تواند باعث التهاب و تحریک شود و باعث درد شود. بافت اسکار ناشی از اندومتریوز نیز می تواند ایجاد شود و به درد کمک کند.

چرا اندومتریوز با ناباروری مرتبط است؟

بین ۲۰ تا ۴۰ درصد از زنان مبتلا به ناباروری به اندومتریوز مبتلا خواهند شد. آندومتریوز از دو طریق می تواند باروری را مختل کند: اول، با ایجاد اختلال در لوله های فالوپ به طوری که آنها نتوانند تخمک را پس از تخمک گذاری دریافت کنند، و دوم، با ایجاد التهاب که می تواند بر عملکرد تخمدان ها، تخمک ها و لوله های فالوپ تأثیر منفی بگذارد.

مکان هایی که آندومتریوز دیده می شود را می توان به شرح زیر فهرست کرد:

تخمدان ها

لوله های فالوپ

رباط ها، بافت هایی که رحم را در جای خود نگه می دارند

بافت عضلانی رحم (آدنومیوز)

روده ها

مثانه

لوله های ادراری

به ندرت می تواند در سایر قسمت های بدن مانند ریه ها، مغز و پوست رخ دهد.

چه چیزی باعث آندومتریوز می شود؟

علت دقیق این بیماری هنوز مشخص نیست. عوامل احتمالی ممکن است از زن به زن متفاوت باشد. جدا از همه اینها، عوامل خطر اندومتریوز را می توان به شرح زیر فهرست کرد:

  • سابقه خانوادگی
  • قاعدگی رتروگراد (جریان معکوس خون قاعدگی به داخل حفره شکمی)
  • اولین بارداری در سنین بالا
  • خونریزی شدید در دوران قاعدگی و دوره های طولانی تر از ۵ روز
  • داشتن سیکل های نامنظم در دوره های قاعدگی
  • وزن کم بدن
  • تغییرات در سلول های ایمنی
  • مصرف مداوم الکل

چگونه اندومتریوز تشخیص داده می شود؟

قطعی ترین روش برای تشخیص اندومتریوز روش های جراحی است. اما امروزه با تکنیک های پیشرفته تصویربرداری و معاینه می توان در مورد شیوع و وجود بیماری که به اندازه روش جراحی دقیق است، تصوری داشت. قبل از آن، پزشکانی که با آنها مشورت می کنید ممکن است بخواهند به برخی از سوالات در مورد سابقه پزشکی شما در علائم شما پاسخ دهند. پس از آن، بیماران ممکن است تحت معاینه لگن قرار گیرند و برخی از آزمایشات تصویربرداری ممکن است درخواست شود.

رایج ترین روش جراحی برای تشخیص و درمان بیماری لاپاراسکوپی است. این روش به عنوان عملیاتی است که با یک لوله نازک با دوربین از طریق بخش کوچکی از پوست و به روش نور انجام می شود. بسته به اینکه لکه های آندومتریوز چگونه دیده می شوند، می توان از این طریق تشخیص قطعی داد. علاوه بر این، پزشکان ممکن است نمونه برداری از افراد را برای گرفتن نمونه بافت انجام دهند.

برای اطلاع از سونوگرافی پرتابل و بیوسی سینه و بیوپسی ریه و سونوگرافی در منزل بر روی آنها کلیک کنید.

آندومتریوز در کجا شایع است؟

اندومتریوز یک بیماری است که می تواند در داخل یا خارج رحم رخ دهد. بنابراین، معمولا در قسمت تحتانی شکم، تخمدان ها و لوله های فالوپ رخ می دهد. با این حال، همانطور که در قسمت های قبلی مقاله بیان شد، این احتمال وجود دارد که در قسمت دیگری از بدن رخ دهد.

آیا می توان اندومتریوز را با سونوگرافی تشخیص داد؟

ممکن است تشخیص آندومتریوز با روش سونوگرافی استاندارد امکان پذیر نباشد. با استفاده از سونوگرافی واژینال یا رکتوم، اندومتریوز را می توان در اندام های مجاور مانند تخمدان ها، سطوح قدامی-خلفی رحم و مثانه مشاهده کرد. تشخیص اندومتریوز با سونوگرافی واژینال در قسمت های فوقانی شکم امکان پذیر نیست

اندومتریوز چگونه درمان می شود؟

وقتی به طور کلی به درمان اندومتریوز نگاه می کنیم، به دو دسته مختلف تقسیم می شود: درمان دارویی و درمان جراحی. با این حال، هر گونه درمانی که بتواند پیشرفت بیماری را متوقف کند، هنوز امکان پذیر نیست. تنها روش های درمانی برای کاهش علائم بیماری و افزایش نرخ باروری استفاده می شود.

دارو

برای افرادی که نمی خواهند باردار شوند، کنترل بارداری هورمونی اغلب اولین قدم در درمان است. در این روش درمانی، هدف از قرص های ضدبارداری و تزریقات ضدبارداری، توقف خونریزی و کاهش درد آندومتریوز است. هورمون درمانی فقط تا زمانی که مصرف شود جواب می دهد. این بهترین درمان برای بیماران بدون درد یا علائم شدید است.

برای افرادی که سعی در باردار شدن دارند، پزشکان درمان را با توجه به مرحله بیماری، آسیب و مشکلاتی که ایجاد می کند، فردی می کنند. دامنه این درمان می تواند از درمان های دارویی حمایتی تا جراحی رادیکال باشد.

جراحی های اندومتریوز

به طور کلی، گزینه های درمانی جراحی در بیماران با علائم شدید که کیفیت زندگی را مختل می کند ترجیح داده می شود و این علائم را نمی توان با درمان های دارویی مدیریت کرد. در جراحی اندومتریوز، پزشکان سعی می‌کنند تمام ضایعات را بردارند و آناتومی را تا حد امکان اصلاح کنند، در هر ارگان و ناحیه آناتومیکی ضایعات وجود داشته باشد. اگر بارداری پس از جراحی برنامه ریزی نشود، درمان سرکوب کننده را می توان برای سرکوب ضایعات در سطح میکرو نامرئی و جلوگیری از عود بیماری ادامه داد.

آیا اندومتریوز باعث بی نظمی قاعدگی می شود؟

اندومتریوز می تواند باعث بی نظمی قاعدگی در برخی افراد شود. دلیل این وضعیت این است که ضایعات اندومتریوز ترشح استروژن را افزایش داده و در این محیط به رشد خود ادامه می دهند. هورمون استروژن که دائما ترشح می شود می تواند باعث تاخیر در قاعدگی، بی نظمی قاعدگی و حتی ضخیم شدن لایه داخلی رحم شود.

آیا بعد از اندومتریوز می توان باردار شد؟

اگرچه علت آندومتریوز دقیقاً مشخص نیست، اما مشخص شده است که با مشکلات باروری مرتبط است. با این حال، این بدان معنا نیست که این بیماری قطعا باعث ناباروری می شود. حتی برای بیماران آندومتریوز با علائم شدید، بارداری طبیعی گاهی امکان پذیر است. در نتیجه تحقیقات کلی مشاهده شده است که ۶۰ تا ۷۰ درصد بیماران آندومتریوز می توانند خود به خود باردار شوند.

برای اندومتریوز به کدام بخش مراجعه کنیم؟

افرادی که علائم اندومتریوز دارند می توانند به بخش زنان و زایمان بیمارستان ما مراجعه کنند.

m/اندومتریوز

پریودهای شدید: آیا ممکن است آندومتریوز باشد؟

تشخیص آندومتریوز مشکل است زیرا یک بیماری پیچیده است. بیشتر زنان تنها پس از هفت سال از شروع علائم، به آندومتریوز مبتلا می شوند. آندومتریوز نتیجه تشکیل بافت مشابه آندومتر در خارج از دیواره رحم است که می تواند منجر به ایجاد چسبندگی و بافت اسکار داخلی شود. این بافت اسکار می تواند باعث شود که اندام های داخل ناحیه لگن به یکدیگر بچسبند یا زمانی که باید به طور مستقل حرکت کنند. در نتیجه زنان علائم مختلفی از جمله پریودهای شدید و درد شدید پریود را تجربه می کنند. اگر پریودهای شدیدی را تجربه می کنید، ممکن است از خود بپرسید که آیا ممکن است آندومتریوز باشد؟

چگونه اندومتریوز بر پریود شما تأثیر می گذارد

اگر آندومتریوز دارید، عادت ماهانه شما معمولاً شدید و دردناک خواهد بود. در واقع، آندومتریوز یکی از علل اصلی پریودهای شدید است، اما تنها علامت آندومتریوز پریود شدید نیست. از آنجایی که اندومتریوز می تواند سایر اندام های ناحیه لگن شما را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است نفخ، اسهال، یبوست، حالت تهوع و استفراغ را تجربه کنید. برخی از زنان نیز خستگی شدید را گزارش می کنند. همچنین ممکن است دوره پریود شما بیشتر طول بکشد، و سیکل‌های شما ممکن است کوتاه‌تر شوند، که منجر به خونریزی بیشتر از هر ۲۸ روز و حتی بین دوره‌های قاعدگی شود.

قاعدگی شما خیلی شدید است اگر:

پدها و تامپون ها را در یک ساعت یا کمتر خیس می کنید

لخته های خون بزرگ را دفع می کنید

دوره ماهانه شما بیش از هفت روز طول می کشد

پریود شدید شما از فعالیت های روزانه شما جلوگیری می کند.

در نتیجه یک دوره شدید، ممکن است خستگی و سر درد را تجربه کنید.

درد و اندومتریوز

پریودهای شدید  نیز با درد همراه است. بافت آندومتر مانند اغلب در اطراف تخمدان ها یا زیر رحم رشد می کند که منجر به تورم، درد، التهاب و زخم می شود. در صورت عدم درمان، بافت ممکن است در داخل و اطراف سایر اندام‌های شما به رشد خود ادامه دهد و دوره‌های شما را به طور فزاینده‌ای دردناک کند. تعیین محل بافت آندومتر بدون معاینه کامل ممکن است دشوار باشد، به همین دلیل است که برای تشخیص دقیق‌تر، پیگیری علائم، پریودهای شدید، درد یا درد همراه با پریود یا درد غیر مرتبط با پریود شما ضروری است. در حالی که مقدار مشخصی از درد معمولاً همراه با پریود است، اگر درد ناتوان کننده است و درد به داروهای ضد التهابی پاسخ نمی دهد، باید به پزشک مراجعه کنید. زمانی که پریود می‌شوید، همچنان باید بتوانید به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهید.

اندومتریوز چه نوع دردی ایجاد می کند؟

درد پریود همراه با آندومتریوز به عنوان  درد کشنده توصیف شده است، که توضیح می دهد که چرا بر فعالیت های روزانه شما تأثیر می گذارد. این گرفتگی ها ممکن است به صورت انقباضات ضربانی شدید یا دردهای ناگهانی تیز و کوبنده ظاهر شوند که ممکن است باعث تنگی نفس شما شود. حتی برخی از زنان این درد را به عنوان شوک الکتریکی توصیف کرده اند. این درد ممکن است محدود به اندام های تناسلی نباشد. ممکن است کمردرد، درد در هنگام اجابت مزاج و ادرار، میگرن شدید و درد لگنی عمیق در حین مقاربت را تجربه کنید.

اگر شما یا دوستان شما این علائم را تجربه می‌کنید،. علائم خود را کنترل کنید و از یک متخصص آموزش دیده کمک پزشکی بگیرید. اگر احساس می‌کنید که پزشک مراقبت‌های لازم را به شما نمی‌دهد، نظر دوم را از یک متخصص دریافت کنید…….سپس از پزشک خود بخواهید که شما را برای «سونوگرافی اندومتریوز» معرفی کند.

درمان آندومتریوزیس

از هر ده زن، یک نفر مبتلا به آندومتریوز تشخیص داده می شود که تعدادی از مراحل نشان دهنده شدت این بیماری است. در برخی موارد، اندومتریوز منجر به دردی می شود که نیاز به درمان و تجویز دارو یا جراحی دارد. در برخی موارد دیگر، می تواند بر باروری نیز تأثیر بگذارد.

بیشتر بدانید : انواع سونوگرافی _ بهترین مرکز سونوگرافی تهران _ بیوپسی سینه _ اندومتریوز

علائم اندومتریوز

در حالی که برخی از بیماران دردی را تجربه نمی کنند و بنابراین ممکن است وضعیت خود را تشخیص ندهند، چند علامت رایج آندومتریوز وجود دارد. این علائم عبارتند از:

دوره های دردناک یا غیر طبیعی، از جمله لکه بینی، خونریزی شدید و گرفتگی عضلات قبل و در طول قاعدگی

درد در زمان تخمک گذاری

درد حین یا بعد از رابطه جنسی

درد همراه با اجابت مزاج و یا دفع ادرار

درد در ناحیه لگن، کمر یا پاها

حالت تهوع

خستگی

اسهال و یبوست

مشکل باردار شدن

درمان اندومتریوز

درمان می تواند به نگرانی های بیمار بستگی داشته باشد. با درمان درد، جراحی ممکن است ضروری نباشد، در حالی که درمان باروری ممکن است به درمان های دیگری نیاز داشته باشد.

برای درد

مسکن‌های درد: برخی از مسکن‌های بدون نسخه در واقع می‌توانند به درمان موقت درد ناشی از پریودهای شدید و گرفتگی کمک کنند. در برخی موارد، پزشک می تواند مسکن های دیگری را تجویز کند.

درمان هورمونی: داروهایی مانند پیشگیری از بارداری می توانند چرخه طبیعی قاعدگی را سرکوب کنند، رشد سلول های اندومتریوز را متوقف یا کند کنند. قرص رایج ترین درمان هورمونی است.

لاپاراسکوپی: لاپاراسکوپی شامل ایجاد یک برش در شکم است تا یک ابزار بینایی (لاپاراسکوپ) بتواند تعیین کند که آیا کیست و سلول وجود دارد یا خیر. این جراحی معمولاً برای تشخیص اولیه آندومتریوز در بیمار پیشنهاد می‌شود، اما جراح معمولاً می‌تواند تمام کیست‌ها و سلول‌های قابل مشاهده را در طول جراحی از بین ببرد.

هیسترکتومی: برای موارد شدید که با روش های دیگر قابل درمان نیستند، ممکن است جراحی گسترده تری لازم باشد. هیسترکتومی یا برداشتن تخمدان ها ممکن است برای برداشتن کیست های خطرناک ضروری باشد.

جراحی روده: اگر سلول‌ها به روده نفوذ کنند، می‌تواند منجر به تعدادی علائم شود. پزشکان ممکن است برداشتن قسمت آسیب دیده روده را پیشنهاد کنند، اما این یک درمان غیر معمول است.

برای باروری

در حالی که داروها و هورمون ها به باروری کمک نمی کنند، اما نشان داده شده است که جراحی باعث بهبود باروری در زنان می شود، اگرچه ثابت نشده است. برداشتن کیست روی تخمدان ممکن است به باروری کمک کند، با این حال، توصیه می‌شود که علل دیگر بررسی و درمان شوند.

آیا آندومتریوز برای همیشه قابل درمان است؟

در حالی که هیچ درمانی برای آندومتریوز وجود ندارد، داروهای مسکن و هورمون درمانی می توانند علائم دردناک این بیماری را مدیریت کنند. برداشتن تخمدان ها و رحم نیز می تواند درد را تسکین دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری