021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

اندومتریوز

اندومتریوز

اندومتریوز؛اندومتریوز چیست؟

آندومتریوز زمانی است که سلول‌هایی که روی رحم یا آندومتر قرار دارند، در مکان‌هایی خارج از رحم (مانند لگن) رشد می‌کنند. حدود ۱۰ درصد از زنان در سن باروری  خود به آندومتریوز مبتلا هستند. این یک بیماری کاملاً شایع است، به ویژه در زنان بالای ۳۰ سال که هنوز بچه دار نشده اند.

علائم اندومتریوز

علائم آندومتریوز شامل پریودهای دردناک، درد در حین مقاربت و لکه بینی قبل از قاعدگی است.

عواملی که می تواند نشان دهنده بروز بیشتر آندومتریوز باشد عبارتند از:

بلوغ زودرس (اولین دوره قبل از ۱۱ سالگی)

سن بالای مادر در اولین تولد فرزند

پریودهای سنگین و دردناک

دوره های طولانی (بیش از ۵ روز) یا چرخه های کوتاه (کمتر از ۲۷ روز بین دوره ها)

سابقه خانوادگی بستگان نزدیک مبتلا به اندومتریوز

برای انجام انواع سونوگرافی و شرایط سونوگرافی حاملگی و سونوگرافی تشخیص جنسیت و سونوگرافی چهار بعدی و مرکز تصویربرداری جردن در ارتباط باشید.

اندومتریوز و احساسات:

آیا آندومتریوز سرطان است ؟ تحقیقات اندومتریوز را با افزایش احتمال اضطراب یا افسردگی مرتبط دانسته اند. درد مزمن مرتبط با آندومتریوز اغلب می‌تواند به یک پیوند چرخه‌ای تبدیل شود که در آن درد می‌تواند اضطراب را افزایش دهد و با این حال اضطراب می‌تواند درد آندومتریوز را بدتر کند.

اندومتریوز چه تاثیری بر باروری دارد؟

این همیشه واضح نیست. اندومتریوز شدید می‌تواند لوله‌ها و تخمدان‌ها را منحرف کند و با ایجاد بافت اسکار یا کیست، مانع از انتشار تخمک شود. با این حال، در حالی که اندومتریوز خفیف، در برخی موارد، با ناباروری همراه است، نحوه وقوع آن مشخص نیست.

همچنین مهم است به یاد داشته باشید که بسیاری از زنانی که با درد شدید اندومتریوز دست و پنجه نرم می کنند، هنوز هم می توانند به طور طبیعی باردار شوند.

چه چیزی باعث آندومتریوز می شود؟

در حالی که دقیقاً مشخص نیست که چه چیزی باعث آندومتریوز می شود، چند نظریه وجود دارد:

قاعدگی رتروگراد (به عقب): در طول قاعدگی، مقداری از خون قاعدگی که سلول‌های بافت آندومتر را حمل می‌کند، به سمت عقب در امتداد لوله‌های فالوپ به داخل لگن جریان می‌یابد، جایی که سلول‌ها می‌توانند سپس کاشته شوند و رشد کنند.

متاپلازی کولومیک: نشان می دهد که سلول های پوشاننده اندام های لگنی می توانند ساختار و عملکرد خود را تغییر دهند و زمانی که تحت تأثیر شرایط خاصی قرار می گیرند به سلول های آندومتر تبدیل شوند. محرک ها می تواند شامل بلوغ یا افزایش استروژن باشد.

تغییر ایمنی: نشان می دهد که اندومتریوز ممکن است از تغییر در توانایی سیستم ایمنی بدن شما برای تشخیص وجود بافت آندومتر در مکان های غیر طبیعی و حذف آن ناشی شود.

تشخیص اندومتریوز

گاهی اوقات، پزشک ممکن است بر اساس علائم و همچنین تشخیص علائم بالینی پس از معاینه فیزیکی، به شما پیشنهاد کند که آندومتریوز داشته باشید. یک شرح حال دقیق و همچنین معاینه لگنی برای شناسایی ضخیم شدن اندومتریوز در پشت رحم گرفته می شود. سونوگرافی همچنین ممکن است به پزشکان در شناسایی مناطق نگران کننده که با آندومتریوز سازگار است کمک کند.

برای تایید تشخیص آندومتریوز، یک روش کم تهاجمی به نام جراحی لاپاراسکوپی مورد نیاز است، که در آن جراح از طریق یک برش کوچک در ناف، داخل حفره شکم را بررسی می کند.

اندومتریوز اغلب به عنوان خفیف، متوسط ​​یا شدید طبقه بندی می شود یا در یادداشت های جراحی به عنوان مرحله یا درجه I – IV ثبت می شود:

اندومتریوز خفیف یا مرحله/درجه I به صورت لکه های کوچک یا ضایعات سطحی پراکنده در اطراف حفره لگن ظاهر می شود. را

اندومتریوز متوسط ​​یا مرحله/درجه I یا II به صورت بیماری گسترده تری ظاهر می شود که شروع به نفوذ به بافت می کند و اغلب در تخمدان ها، رباط های رحمی خاجی و کیسه داگلاس دیده می شود. گاهی اوقات زخم و چسبندگی قابل توجهی نیز وجود دارد.

اندومتریوز شدید یا مرحله/درجه IV بیشتر اندام های لگنی را تحت تاثیر قرار می دهد، اغلب با اعوجاج آناتومی و چسبندگی.

یادآوری این نکته مهم است که اگرچه این مراحل مفید هستند، اما علائم و درد تجربه شده در هر مرحله همیشه ثابت نیستند. علاوه بر این، هر مرحله لزوماً با تأثیر بد آندومتریوز بر باروری یا میزان درد مزمن زن مرتبط نیست.

به عنوان مثال، زنی که مرحله ۱ آندومتریوز دارد، ممکن است درد بیشتری نسبت به کسی که در مرحله ۴ آندومتریوز تشخیص داده شده است، تجربه کند. خیلی به خود فرد بستگی دارد.

درمان اندومتریوز

جراحی لاپاراسکوپی یک درمان موثر برای درد آندومتریوز و همچنین سایر بیماری‌های زنانه مانند فیبروم، مشکلات رحم یا لوله‌ها است. جراح از طریق یک برش کوچک در ناف به داخل حفره شکمی نگاه می کند تا اندومتریوز را تایید کند و می تواند همزمان آندومتریوز را نیز خارج کند.

نشان داده شده است که جراحی برای اندومتریوز نرخ بارداری طبیعی را بهبود می بخشد. با این حال، مشخص نیست که آیا جراحی برای اندومتریوز میزان موفقیت IVF را بهبود می بخشد یا خیر. در برخی موارد که اندومتریوز کیست روی تخمدان ایجاد کرده است، جراحی برای اندومتریوز می تواند تعداد تخمک های موجود برای IVF را کاهش دهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر علائمی را تجربه کردید که ممکن است به دلیل آندومتریوز باشد و همچنین در بارداری طبیعی مشکل دارید، باید با پزشک عمومی یا متخصص باروری مشورت کنید.

اندومتریوزیس، باروری و بارداری

اگر به اندومتریوز مبتلا هستید، احتمالاً این سوال را از خود پرسیده اید: “آیا اندومتریوز بر توانایی من برای باردار شدن تأثیر می گذارد؟”

اندومتریوز لزوماً باعث ناباروری نمی شود، اما با مشکلات باروری ارتباط دارد، اگرچه علت آن به طور کامل مشخص نشده است. حتی با اندومتریوز شدید، بارداری طبیعی هنوز امکان پذیر است.

آندومتریوز چه تاثیری بر باروری دارد؟

اندومتریوز لزوماً باعث ناباروری نمی شود، اما با مشکلات باروری ارتباط دارد، اگرچه علت آن به طور کامل مشخص نشده است. حتی با اندومتریوز شدید، بارداری طبیعی هنوز امکان پذیر است. تخمین زده می شود که ۶۰ تا ۷۰ درصد از مبتلایان به اندومتریوز می توانند خود به خود باردار شوند.

به دلیل کمبود تحقیقات، ارتباط بین باروری و اندومتریوز به طور کامل شناخته نشده است. در برخی موارد ممکن است به این دلیل باشد که بیماری اندام های تناسلی را مختل می کند.

عامل اصلی موثر بر باروری برای هر کسی، سن است. شما با ذخایر مادام‌العمر تخم‌هایی به دنیا می‌آیید که پس از رسیدن به بلوغ، ماهانه بالغ می‌شوند. باروری پس از ۳۸ سالگی به سرعت کاهش می یابد، هم به دلیل سرعت ناپدید شدن کیسه های تخمک از تخمدان ها و هم به دلیل افزایش نرخ سقط جنین و ناهنجاری های کروموزومی.

برای کسانی که آندومتریوز دارند و مشکلات باروری را تجربه می کنند، نسبتی پس از کمک پزشکی، یا جراحی برای برداشتن اندومتریوز یا از طریق فناوری های کمک باروری (به عنوان مثال IVF) باردار می شوند.

آیا اندومتریوز در بارداری مشکل ایجاد می کند؟

بحث های علمی در مورد اینکه آیا عوارض بارداری «دیرتر» به دلیل آندومتریوز افزایش می یابد وجود دارد، با این حال، در حال حاضر تحقیقات کافی برای اثبات این ادعاها وجود ندارد.

آیا جراحی یا انجام لاپاراسکوپی شانس باردار شدن من را افزایش می دهد؟

برای مبتلایان به اندومتریوز سطحی (جایی که بافت به صفاق می‌چسبد) شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد جراحی لاپاراسکوپی به نرخ بارداری بهتر منجر می‌شود و در صورت داشتن مشکلاتی در بارداری، می‌تواند شانس بارداری طبیعی را افزایش دهد.

برای مبتلایان به اندومتریوز عمیق (جایی که روده، مثانه یا حالب درگیر است) تحقیقات کمی در مورد تأثیر جراحی بر میزان بارداری انجام شده است.

آیا در دوران بارداری همچنان درد آندومتریوز را تجربه خواهم کرد؟

به طور کلی، درد بهبود می یابد، اما ممکن است پس از زایمان با بازگشت قاعدگی دوباره عود کند. گزارش هایی از افرادی وجود دارد که در چند ماه اول بارداری درد بیشتری داشتند.

آیا بارداری آندومتریوز را درمان می کند؟

خیر، و با بازگشت پریود، درد بعد از زایمان ممکن است بازگردد.

آیا اندومتریوز احتمال سقط جنین را برای مادر افزایش می دهد؟

متأسفانه، سقط جنین یک مشکل رایج در همه بارداری ها است، صرف نظر از اینکه آیا آندومتریوز دارید یا نه. سقط جنین در حدود ۱ در ۵ بارداری اتفاق می افتد و اگر به اندومتریوز مبتلا هستید، خطر آن به حدود ۱ در ۴ بارداری افزایش می یابد.

آیا اندومتریوز احتمال حاملگی خارج از رحم را افزایش می دهد؟

حاملگی خارج از رحم کمتر از سقط جنین است، به طوری که حدود ۱ در ۸۰ تا ۱۰۰ حاملگی به خارج از رحم ختم می شود. اما، تحقیقات نشان داده است که در افراد مبتلا به اندومتریوز، این خطر بیش از دو برابر است.

چه حمایتی از باروری برای مبتلایان به اندومتریوز در دسترس است؟

دستورالعمل‌هایی برای حمایت از مبتلایان به آندومتریوز وجود دارد که یا مشکلات باروری را تجربه می‌کنند یا در جایی که باروری اولویت دارد، تا بهترین مسیر درمانی را تعیین کنند. راهنمای بالینی NICE: مشکلات باروری: ارزیابی و درمان. بیان کنید که اگر آندومتریوز را تشخیص داده اید باید مراحل زیر را دنبال کنید:

ارجاع اولیه برای مشاوره تخصصی برای بحث در مورد گزینه‌های تلاش برای لقاح، ارزیابی بیشتر و درمان مناسب در موارد زیر ارائه دهید: سن زن ۳۶ سال یا بیشتر. یک علت بالینی شناخته شده برای ناباروری (مانند اندومتریوز) یا سابقه عوامل مستعد کننده برای ناباروری وجود دارد.

تشخیص و مدیریت آندومتریوز همچنین پایه حمایت از باروری را که باید برای افراد مبتلا به آندومتریوز ارائه شود، و گزینه‌های درمانی که ممکن است بخواهید در صورت اولویت باروری در نظر بگیرید، برجسته می‌کند. به عنوان مثال، دستورالعمل بیان می‌کند که اگر باروری در اولویت است، مدیریت اندومتریوز باید درگیر تیم چند رشته‌ای با نظرات یک متخصص باروری باشد. این باید شامل تست های تشخیصی توصیه شده باروری یا تست های قبل از عمل و سایر درمان های باروری توصیه شده مانند کمک باروری باشد.

اگر به دنبال باردار شدن هستید، یا اگر باروری یک اولویت یا نگرانی است، همیشه با پزشک عمومی یا متخصص اندومتریوز در این مورد صحبت کنید، تا با شما درمان و گزینه های باروری را با شما در میان بگذارند.

زنان مبتلا به اندومتریوز چه چیزی را در مورد باروری خود توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به یاد می آورند؟

 پاسخ

زنان به یاد می‌آورند که اطلاعات و توصیه‌های متنوعی به آنها داده شده است، و نمونه‌هایی از مراقبت‌های همدلانه و فردی پزشکان را ارائه می‌کنند، اما همچنین فرصت‌هایی را برای افزایش عملکرد بالینی گزارش کرده‌اند.

آنچه قبلاً شناخته شده است

شواهدی از ارتباط بین اندومتریوز و ناباروری وجود دارد. با این حال، قدرت این ارتباط و مکانیسم‌های زیربنایی آن هنوز شناخته نشده است و پیامدهای آن برای مراقبت‌های بهداشتی بهینه نیز مشخص نیست.

خلاصه

ناباروری ۳۰ تا ۵۰ درصد از زنان مبتلا به اندومتریوز را تحت تاثیر قرار می دهد. زنان مبتلا به اندومتریوز در معرض خطر کاهش ذخیره تخمدان هستند، هم به دلیل پاتوفیزیولوژی بیماری و هم به دلیل آسیب ایتروژنیک ناشی از مداخله جراحی.

 حفظ باروری باید در سطوح مختلف انجام شود، از جمله انتخاب دقیق کاندیدهای جراحی، اجتناب از تکرار روش‌ها و تکنیک‌های جراحی دقیق.

 حفظ باروری با انجماد تخمک یا بافت تخمدان ممکن است به صورت فردی برای زنان مبتلا به اندومتریوز، به ویژه آنهایی که در خطر آسیب دو طرفه تخمدان هستند، مانند زنان مبتلا به اندومتریومای دوطرفه در نظر گرفته شود.

اندومتریوز یک بیماری التهابی مزمن است که با وجود غدد آندومتر در خارج از رحم مشخص می شود. این بیماری وابسته به استروژن تا ۱۰ درصد از زنان در سنین باروری و تا ۵۰ درصد از زنان مبتلا به ناباروری را تحت تأثیر قرار می دهد.

ناباروری یکی از علل اصلی عوارض در زنان مبتلا به اندومتریوز است. ۳۰ تا ۵۰ درصد از بیماران آندومتریوز با ناباروری مواجه هستند و این وضعیت باروری را از ۱۵ درصد به ۲۰ درصد در ماه در زنان سالم به ۲ تا ۵ درصد در ماه در زنان مبتلا به اندومتریوز کاهش می دهد.

ناباروری در آندومتریوز دارای علل پاتولوژیک و یاتروژنیک است و حفظ باروری باید در سطوح مختلف انجام شود. اولاً، آسیب های ناشی از آدنکس در حین جراحی باید به حداقل برسد. جراحی باید توسط جراحان متخصص و با استفاده از تکنیک های جراحی دقیق انجام شود تا از آسیب فولیکولی جلوگیری شود.

 فواید جراحی همیشه باید با احتمال آسیب به ذخیره تخمدان سنجیده شود و از تکرار جراحی با هدف بهینه سازی باروری باید اجتناب شود. اگرچه بحث برانگیز است، اما سرکوب تخمک گذاری با داروهای ضد بارداری خوراکی ممکن است یک استراتژی پیشگیرانه برای ایجاد آندومتریوم باشد.

علاوه بر این، زنان مبتلا به اندومتریوز باید در مورد برنامه ریزی باروری، از جمله احتمال کاهش ذخیره تخمدانی و خطرات تاخیر در زایمان، مشاوره شوند. اگرچه داده‌های کمی برای راهنمایی توصیه‌ها برای استفاده در بیماران آندومتریوز در دسترس است، حفظ باروری با انجماد تخمک یا بافت تخمدان ممکن است به صورت فردی برای زنان جوانی که در معرض خطر بالای عود آندومتریوز هستند، یا کسانی که در خطر آسیب به تخمدان‌های دوطرفه هستند، ارائه شود. مانند زنان مبتلا به آندومتریوم دوطرفه.

در بحث زیر مکانیسم های ناباروری در اندومتریوز را بررسی می کنیم و راهکارهایی برای بهینه سازی و حفظ باروری در نظر می گیریم.

پاتوفیزیولوژی اندومتریوز در ناباروری

مکانیسم های متعددی به ناباروری در اندومتریوز کمک می کند. اول، تحریف آناتومی لگنی که در بیماری متوسط ​​تا شدید دیده می‌شود، ممکن است از گرفتن تخمک و لقاح جلوگیری کند.

۱۰ دوم، محیط التهابی که مایع صفاقی را در اندومتریوز مشخص می‌کند، تأثیر منفی بر لقاح و رشد جنین در نقاط مختلف دارد. مایع صفاقی زنان مبتلا به اندومتریوز، احتمالاً به دلیل افزایش فعالیت ماکروفاژها و سیتوکین ها، حرکت اسپرم را مهار می کند.

 علاوه بر این، عوامل التهابی در مایع صفاقی باعث اختلال در حرکت لوله ها می شود. هنگامی که در مایع صفاقی زنان مبتلا به آندومتریوز انکوبه می‌شود، لوله‌های فالوپ در مقایسه با گروه شاهد کاهش تعداد ضربان را نشان می‌دهند.

 علاوه بر این، سلول های التهابی در مایع صفاقی و همچنین رادیکال های آزاد در آندومتر بر رشد و زنده ماندن جنین تأثیر منفی می گذارند.

علاوه بر اعوجاج آناتومیک و التهاب صفاقی، آندومتریوز بر اندومتر نیز تأثیر منفی می گذارد. ناهنجاری های آندومتر اوتوپیک در زنان مبتلا به آندومتریوز به شکست لانه گزینی کمک می کند. اختلال در تنظیم گیرنده پروژسترون که منجر به مقاومت پروژسترون می شود منجر به کاهش پذیرش آندومتر و اختلال در عملکرد فاز لوتئال می شود.

 اتوآنتی بادی های آنتی ژن در آندومتر ممکن است پذیرش و لانه گزینی آندومتر را بیشتر مختل کنند.

ذخیره تخمدان نیز تحت تأثیر آندومتریوز منفی است. به نظر می رسد وجود اندومتریوم تخمدان با قرار دادن بافت سالم تخمدان در معرض رادیکال های آزاد، کاهش تجمع فولیکول های اولیه و قرار دادن تخمدان در معرض کشش مکانیکی به ذخیره تخمدان آسیب می رساند.

 در ابتدا، حتی قبل از عمل جراحی، زنان مبتلا به اندومتریوما به طور قابل توجهی سطوح هورمون آنتی مولرین (AMH) کمتری نسبت به زنان سالم دارند، و کاهش سطح AMH در مقایسه با اندومتریومای دوطرفه بیشتر است.

اهمیت بالینی این کاهش در AMH نامشخص است، زیرا نشان داده شده است که AMH یک پیش بینی کننده ضعیف باروری خود به خودی است.

 به طور مشابه، اگرچه زنان مبتلا به اندومتریوما که تحت IVF قرار می‌گیرند، میزان لغو سیکل بیشتری دارند و میانگین تعداد تخمک‌های بازیابی شده کمتری دارند، اما این منجر به کاهش بارداری بالینی یا نرخ تولد زنده نمی‌شود.

مکانیسم بالقوه دیگر ناباروری در اندومتریوز این است که زنان مبتلا ممکن است در مقایسه با زنان سالم کیفیت تخمک و جنین را مختل کنند.

 این فرضیه توسط مطالعات تخمک های اهداکننده پشتیبانی می شود. در حالی که زنان مبتلا به آندومتریوز پیشرفته که از زنان سالم جنین دریافت می کنند، میزان لانه گزینی و بارداری طبیعی دارند، زنان سالمی که جنین را از زنان مبتلا به اندومتریوز دریافت می کنند، نرخ لانه گزینی و کیفیت جنین به خطر افتاده را نشان می دهند. افزایش نرخ رشد متوقف شده و غیر طبیعی.

 این داده ها نشان می دهد که کیفیت پایین تخمک و جنین به کاهش میزان لانه گزینی و بارداری کمک می کند.

 علی‌رغم این چالش‌ها، IVF باروری را برای بیماران آندومتریوز به حداکثر می‌رساند و بیشتر مطالعات نشان می‌دهد که زنان مبتلا به آندومتریوز نتایج مشابهی با زنان با سایر علل ناباروری دارند.

درمان جراحی اندومتریوز و اثرات آن بر ذخیره تخمدان

درمان جراحی در چندین کارآزمایی تصادفی کنترل شده برای بهبود نتایج باروری در زنان مبتلا به اندومتریوز مرحله I تا II نشان داده شده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری