021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

ماموگرافی دیجیتال و ۳ بعدی

ماموگرافی دیجیتال و ۳ بعدی

ماموگرافی دیجیتال و ۳ بعدی یک نوع ماموگرافی با تکنولوژی پیشرفته دیجیتالی است که مزیت های علمی موثری نسبت به ماموگرافی معمولی دارد که در این روش تصاویر اشعه ایکس گرفته شده میتواند به صورت یک فایل دیجیتالی به روی کامپیوتر ذخیره گردد، و از این جهت متخصص رادیولوژی می تواند تصاویر را بزرگ و کوچک نموده و روی تصاویر زوم کند. ماموگرافی دیجیتال و ۳ بعدی حتی سایه روشن تصویر را تنظیم میکند و ناهنجاری هایی که به صورت معمول دیده نمی شدند، آشکار شده و قابل مشاهده باشد. توموسنتز یا ماموگرافی دیجیتال یک روش نوین برای تشخیص ناهنجاری‌های موجود در بافت سینه است. این روش برای تشخیص روش دقیق‌تری است و درصد خطای کمتری دارد. بافت متراکم پستان مخصوصا در خانم‌های جوان که سینه‌های متراکم‌تری دارند، در برخی مواقع مانع از تشخیص غدد سرطانی در سینه می‌شود. با ماموگرافی دیجیتال دیگر این چالش تا حدود بسیار زیادی رفع شده است.

تشخیص در این روش، با کمک کامپیوتر صورت می‌گیرد. شناسایی با کامپیوتر بعد از ماموگرافی انجام می‌شود. به عبارتی ابتدا ماموگرافی انجام می‌شود سپس تصاویر به کمک نرم افزارهای پیچیده‌ای به شکل دیجیتالی در می‌آیند. این روش تشخیص می‌تواند با درصد خطای بسیار کم ناهنجاری‌های موجود در بافت سینه را تشخیص دهد.  تصاویر ماموگرافی دیجیتال را می توان روی دیسک نیز ثبت کرد و این نوع ذخیره کردن باعث سهولت و دسترسی آسان بعدی را فراهم مینماید. در این صورت تصویر دیجیتالی ذخیره شده را می توان در هر پایانه کامپیوتری در هر کجای مرکز درمانی مشاهده کرد و برای مشاوره گرفتن به مراکز درمانی دیگر هم ارسال نمود. تصاویر دیجیتالی از پستان در کمتر از ۱۰ ثانیه آماده می گردد و این  در حالی است که ماموگرافی معمولی با استفاده از فیلم اشعه ایکس ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان می برد.

یکی از سوالاتی که اغلب مراجعه کنندگان ما می‌پرسند  این است که آیا ماموگرافی یک روش مطمئن و قابل اطمینان برای تشخیص سرطان پستان است؟ در پاسخ به این سوال باید اینگونه گفت که با وجود تمام چالش‌هایی که حتی در نتایج حاصل از ماموگرافی دیجیتال و ۳ بعدی وجود دارد، اما باز هم در حال حاضر ماموگرافی بهترین روش برای تشخیص هرگونه ضایعه و اختلال در بافت سینه است.

ماموگرافی 3 بعدی

ماموگرافی ۳ بعدی

ماموگرافی دیجیتال و ۳ بعدی

● ماموگرافی سه بعدی

در سالهای اخیر با پیشرفت تکنولوژی روش جدیدی برای تصویربرداری از پستان به نام « توموسنتز دیجیتال » ابداع شده مورد بررسی قرار گرفته است که در این روش میتوان از چند زاویه مختلف پستان را تصویربرداری کرد و مورد بررسی قرارداد. پس در این روش ابداعی نتیجتا شما به جای یک تصویر منفرد، مجموعه ای از تصاویر سطح مقطع های پستان به دست می آورید و در کامپیوتر می توانید این تصاویر را به صورت سه بعدی شبیه سازی کنید.

این روش مشکل روی هم افتادن ساختارهای پستان که حتی ممکن است منجر به پنهان شدن و مخفی ماندن سرطان گردد را رفع نموده و درصد تشخیص ضایعات پستان را افزایش میدهد و هم میتواند احتمال نتایج مثبتی که کاذب هستند را کاهش دهد.

● شناسایی با کمک کامپیوتر

متخصصان رادیولوژی برای شناسایی دقیق تر و تشخیص درست مناطقی که در پستان دچار مشکل هستند از کامپیوتر بعد از ماموگرافی استفاده میکنند. در واقع متخصصین از این سیستم ها که معمولا از نرم افزارهای پیچیده کامپیوتری هستند استفاده می کنند و در این صورت  این سیستم ها می توانند الگوهایی که اغلب با سرطان همراه اند را تشخیص دهند و با هشدار دادن به متخصص رادیولوژی او را وادارند که نگاه دقیق تری برای تشخیص به آن قسمت بیندازد.

برای استفاده از این کمک تشخیصی کامپیوتری نیاز است که ابتدا تصاویر ماموگرافی شده به صورت دیجیتالی تبدیل شده باشند. در واقع میتوان به این نکته مهم اشاره کرد که پیدا کردن محل های ذرات کلسیمی و مکان یابی توده ها (توده پستان) به کمک تشخیص کامپیوتری به همان اندازه چشم انسان خوب و دقیق عمل می کند. تحقیقات در این زمینه نشان داده اند سیستم های تشخیص با کامپیوتر میزان تکرار ماموگرافی و نمونه برداری بافتی را بالا برده اند و در نهایت احتمال شناسایی سرطان پستان را تا ۲۰ درصد افزایش داده اند.

آیا ماموگرافی برای تشخیص سرطان مفید است؟

در حال حاضر با وجود تمام مشکلاتی که ماموگرافی در تشخیص درست سرطان پستان دارد، اما هنوز هم بهترین و دقیق ترین ابزار برای تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه آن است. امروزه کیفیت ماموگرافی ها بسیار افزایش یافته و میزان اشعه ای که برای گرفتن آنها به کار می رود کاهش یافته است.  تحقیقات نشان داده است که انجام ماموگرافی های منظم از زنان توانسته  در دهه های اخیر در کشورهای زیادی از مرگ و میر ناشی از سرطان پستان بکاهد.

مقالاه مرتبط ارزشمند برای کسب اطلاعات بیشتر: ۱- درد ماموگرافی ۲- انواع سونوگرافی ۳- سونوگرافی سینه ۴- مرکز تصویر برداری ۵- عکس رنگی رحم ۶- بیوپسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 3.8]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری