021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی غربالگری در تهران

سونوگرافی یک آزمایش تصویربرداری است که از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از اندام ها ، بافت ها و سایر ساختارهای داخل بدن استفاده می کند. برخلاف اشعه ایکس ، سونوگرافی از هیچ گونه اشعه ای استفاده نمی کند. سونوگرافی همچنین می تواند قسمت هایی از بدن را در حال حرکت نشان دهد ، مانند ضربان قلب یا جریان خون در رگ های خونی.

سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول یک آزمایش پیش از تولد است که اطلاعات اولیه در مورد خطر ابتلای نوزاد به برخی شرایط کروموزومی ، به ویژه سندرم داون (تریزومی ۲۱) و توالی های اضافی کروموزوم ۱۸ (تریزومی ۱۸) را ارائه می دهد.

سونوگرافی غربالگری
سونوگرافی غربالگری

غربالگری سه ماهه اول ، که به عنوان آزمایش ترکیبی سه ماهه اول نیز نامیده می شود ، دارای دو مرحله است:

آزمایش خون برای اندازه گیری سطح دو ماده خاص بارداری در خون مادر-پروتئین پلاسما A مرتبط با بارداری (PAPP-A) و گنادوتروپین کوریونی انسان (HCG)

آزمایش سونوگرافی برای اندازه گیری فضای خالی در بافت پشت گردن نوزاد (شفافیت نوکال)

به طور معمول ، غربالگری سه ماهه اول بین هفته های ۱۱ تا ۱۴ بارداری انجام می شود.

با استفاده از سن و نتایج آزمایش خون و سونوگرافی ، پزشک شما می تواند خطر حمل نوزاد مبتلا به سندرم داون یا تریزومی ۱۸ را اندازه گیری کند.

اگر نتایج نشان می دهد که میزان خطر شما متوسط ​​یا زیاد است ، ممکن است غربالگری سه ماهه اول را با آزمایش دیگری که قطعی تر است دنبال کنید.

سونوگرافی سه ماه دوم

سونوگرافی غربالگری سطح ۲ بر روی آناتومی جنین تمرکز می کند تا مطمئن شود همه چیز آنطور که باید در حال رشد و توسعه است. تصاویر بسیار واضح تر و دقیق تر از سونوگرافی فازی است که در سه ماهه اول بارداری انجام داده اید. نوزاد شما از تاج تا دور گردن ، در وسط و اطراف سر اندازه گیری می شود و وزن او برآورد می شود. چهار حفره قلب و کلیه ها ، مثانه ، معده ، مغز ، ستون فقرات و اندام های جنسی مورد بررسی قرار خواهند گرفت. سونوگرافیست همچنین سطح مایع آمنیوتیک ، محل جفت و ضربان قلب جنین را بررسی می کند.

سونوگرافی غربالگری سطح ۲ همچنین نشانگرهای سخت و نرم را بررسی می کند ، ویژگی هایی که ممکن است نشان دهنده افزایش خطر ناهنجاری کروموزومی باشد. مهم است که قبل از انجام اسکن بدانید: تعداد بسیار کمی از نوزادان که نشانگرهای نرم (کیست شبکه کوروئید ، کانون های اکوژنیک یا پیالکتازی ، به نام چند نفر غیر قابل بیان) نشان می دهند ، دارای ناهنجاری می شوند. پزشک شما به شما اطلاع می دهد که آیا انجام هرگونه آزمایش بعدی ضروری است (اغلب لازم نیست). توجه داشته باشید که سونوگرافی سطح ۲ همچنین می تواند جنسیت نوزاد شما را به شما بگوید.

سونوگرافی بارداری برای به دست آوردن اطلاعات در مورد سلامت نوزاد متولد نشده انجام می شود. ممکن است برای موارد زیر استفاده شود:

اندازه و موقعیت نوزاد متولد نشده را بررسی کنید.

بررسی کنید که آیا بیش از یک نوزاد باردار هستید یا خیر.

مدت زمان بارداری خود را تخمین بزنید. این سن را سن حاملگی می نامند.

علائم سندرم داون ، که شامل ضخیم شدن در پشت گردن نوزاد است را بررسی کنید.

نقایص مادرزادی در مغز ، نخاع ، قلب یا سایر قسمت های بدن را بررسی کنید.

مقدار مایع آمنیوتیک را بررسی کنید. مایع آمنیوتیک مایع شفافی است که در دوران بارداری نوزاد متولد نشده را احاطه می کند. از نوزاد در برابر آسیب خارجی و سرما محافظت می کند. همچنین به رشد ریه و رشد استخوان کمک می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر