021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی غربالگری ؛سونوگرافی یک آزمایش تصویربرداری است که از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از اندام ها ، بافت ها و سایر ساختارهای داخل بدن استفاده می کند. برخلاف اشعه ایکس ، سونوگرافی از هیچ گونه اشعه ای استفاده نمی کند. سونوگرافی همچنین می تواند قسمت هایی از بدن را در حال حرکت نشان دهد ، مانند ضربان قلب یا جریان خون در رگ های خونی.سونوگرافی در بارداری یکی از مهم ترین زمان های انجام آزمایشسونوگرافی است.

سونوگرافی غربالگری
سونوگرافی غربالگری

غربالگری سه ماهه اول

سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول یک آزمایش پیش از تولد است که اطلاعات اولیه در مورد خطر ابتلای نوزاد به برخی شرایط کروموزومی ، به ویژه سندرم داون (تریزومی ۲۱) و توالی های اضافی کروموزوم ۱۸ (تریزومی ۱۸) را ارائه می دهد.

به عنوان آزمایش ترکیبی سه ماهه اول نیز نامیده می شود ، دارای دو مرحله است:

آزمایش خون برای اندازه گیری سطح دو ماده خاص بارداری در خون مادر-پروتئین پلاسما A مرتبط با بارداری (PAPP-A) و گنادوتروپین کوریونی انسان (HCG)

آزمایش سونوگرافی غربالگری برای اندازه گیری فضای خالی در بافت پشت گردن نوزاد (شفافیت نوکال)

به طور معمول ، سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول بین هفته های ۱۱ تا ۱۴ بارداری انجام می شود.

با استفاده از سن و نتایج آزمایش خون و سونوگرافی غربالگری ، پزشک شما می تواند خطر حمل نوزاد مبتلا به سندرم داون یا تریزومی ۱۸ را اندازه گیری کند.

اگر نتایج نشان می دهد که میزان خطر شما متوسط ​​یا زیاد است ، ممکن است سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول را با آزمایش دیگری که قطعی تر است دنبال کنید.

غربالگری سه گانه یا غربالگری ترکیبی سه ماهه اول

(تست های تشخیصی در دوران بارداری)

هر بار در طول بارداری، آزمایش های غربالگری انجام می  شود.

  غربالگری – بارداری

همانطور که تحقیقات در زمینه پزشکی جنین پیشرفت می کند، دانش بیشتری داریم که به ما امکان می دهد بدانیم که چه عواملی خطر یک آسیب شناسی خاص را افزایش یا کاهش می دهد. به عنوان مثال، ما می دانیم که هر چه سن مادر بیشتر باشد، خطر ناهنجاری های کروموزومی در جنین بیشتر می شود، با این حال، اگر سایر عوامل حیاتی مانند نشانگرهای سونوگرافی یا سطوح خونی برخی هورمون ها در نظر گرفته شوند، می توانند به ما یک نتیجه زمانی که به طور مشترک در نظر گرفته شود، بسیار قابل اعتمادتر از زمانی است که سن به طور جداگانه در نظر گرفته شود.

آزمایش ترکیبی بیوشیمیایی-سونوگرافی در سه ماهه اول چه چیزی را تشخیص می دهد؟

اکثریت قریب به اتفاق شما این آزمایش پیشنهاد می‌شود، که یکی از گزینه‌ های انتخابی است، زیرا نرخ تشخیص تریزومی ۲۱ (سندرم داون) ۹۰ درصد را برای درصد مثبت کاذب ۴ درصد نشان می‌دهد (مثبت کاذب آن مواردی در نظر گرفته می‌شود که با توجه به در صورتی که در واقعیت کروموزوموپاتی وجود نداشته باشد، آزمایش ها در معرض خطر بالایی هستند). باید بدون توجه به سن زن باردار ارائه شود.

این شامل برآورد احتمال ابتلای جنین به سندرم داون یا سایر سندرم ها (ادواردز – تریزومی ۱۸ – و پاتا – تریزومی ۱۳) است. این خطر با تنظیم خطر این آسیب شناسی ها بر اساس سن مادر، نشانگرهای اولتراسوند و سطوح بیوشیمیایی خون مادر در سه ماهه اول محاسبه می شود.

این تست از چه چیزهایی تشکیل شده است؟

فرآیند این آزمایش ترکیبی شامل خون گیری مادر و سونوگرافی است. این دو فرآیند معمولاً در دو زمان مختلف در طول سه ماهه اول انجام می شوند، اگرچه می توان آنها را در یک روز نیز انجام داد.

۱٫ تجزیه و تحلیل مادر. خونگیری بین هفته های ۷ تا ۱۴ و معمولا بین ۸ تا ۱۰ انجام می شود و نیازی به ناشتا بودن نیست. در این زمان، دو مقدار بیوشیمیایی در خون مادر مورد مطالعه قرار می‌گیرد: بخش بتا هورمون بارداری (hCG) و مقادیر پروتئین جفت مرتبط با بارداری یا به نام PAPP-A.

۲٫ سونوگرافی. سونوگرافی بین هفته های ۲/۱۱ تا ۶/۱۳ بارداری انجام می شود. این یکی از مهم ترین سونوگرافی های بارداری است و از طریق آن می توانیم:

۱) تاریخ بارداری را با اندازه گیری طول سر تا باسن (CLB) جنین تعیین کنید.

۲) مطالعه تشریحی جنین را انجام دهید.

۳) نشانگرها را برای تعیین خطر کروموزوموپیتی مانند شفافیت نوکال (NT) ارزیابی کنید. این فضایی است که در پشت سر جنین و نزدیک به گردن قرار دارد. دلیل انجام این اندازه گیری این است که جنین های مبتلا به سندرم داون تمایل به داشتن مقدار بیشتری مایع در این فضا دارند. علاوه بر این، برخی از مراکز نیز از ارزش داپلر یک رگ خونی در مجاورت قلب جنین به نام مجرای وریدی استفاده می کنند که به همین ترتیب تغییراتی را در جنین های مبتلا به کروموزوموپاتی ایجاد می کند.

۳٫ محاسبه ریسک. مقادیر طول سر تا باسن جنین و شفافیت نوکال بعد از سونوگرافی وارد نرم افزار محاسبه ریسک می شود که مقادیر آزمایشگاه مادر در آن وارد شده است. اصلاح مقادیر نشانگرهای بیوشیمیایی با در نظر گرفتن وزن مادر، قومیت یا اگر دیابت وابسته به انسولین دارید، انجام می شود.

بنابراین، تخمین خطرات تریزومی های ۲۱، ۱۸ و ۱۳ بر اساس خطر ذاتی سن مادر اصلاح شده با توجه به انحراف ۳ نشانگر (TN، بتا hCG و PAPP-A) در مقادیر مورد انتظار انجام خواهد شد. سن بارداری. در مورد بارداری دوقلو، اگر دوقلو باشد (هر جنین جفت مستقلی دارد)، تخمین خطر برای هر جنین انجام می شود. در مورد تک کوریونی بودن یا جفت مشترک، یک خطر واحد محاسبه شده از میانگین دو NT وجود خواهد داشت.

۴٫ تفسیر آزمون. بارداری پرخطر زمانی در نظر گرفته می شود که خطر برای تریزومی ۲۱، ۱۸ یا ۱۳ بیشتر از ۱/۲۵۰ باشد. در این موارد، یک روش تهاجمی مانند بیوپسی کوریونی یا آمنیوسنتز ارائه می شود.

اگر به غربالگری سه ماهه اول نرسیدیم چه کنیم؟

اگرچه بهترین آزمایش برای انجام غربالگری سه ماهه اول به دلیل قابلیت اطمینان و سادگی بالا است، اما درصد کمی از بیماران ممکن است به دلایل مختلف مانند دیر فهمیدن بارداری خود، عدم دسترسی به کنترل زودرس این آزمایش را انجام ندهند. بارداری و غیره در این شرایط، هنگام برخورد با حاملگی های بیش از ۱۴ هفته، می توان از نوع دیگری از آزمایش با پایایی قابل قبول (نرخ تشخیص ۷۵ درصد) اما کمتر از سه ماهه اول استفاده کرد.

این غربالگری سه ماهه دوم خطر تریزومی های ۲۱، ۱۸ و ۱۳ را از خطر ذاتی سن مادر که توسط انحراف نشانگرهای بیوشیمیایی سه ماهه دوم اصلاح شده است، تخمین می زند. برای انجام این کار، زن باردار بین هفته های ۱۴ تا ۲۰ تحت آنالیز قرار می گیرد.

مؤثرترین آزمایش آزمایش چهارگانه است که شامل کسر بتا hCG، آلفا فتوپروتئین، استریول غیر کونژوگه و اینهیبین A است و نتیجه خود را به عنوان یک خطر بیان می‌کند، همچنین برای ویژگی‌های مادر (وزن، قومیت…).

اگر برای تریزومی ۲۱، ۱۳ یا ۱۸ بزرگتر یا مساوی ۱/۲۵۰ باشد، خطر بالایی در نظر گرفته می شود.

در چه مواردی یک روش تهاجمی در این زمان نشان داده می شود؟

پس از انجام غربالگری سه ماهه اول، معیارهای زیر در نظر گرفته می شود:

۱) هنگامی که غربالگری سه ماهه اول خطر بیش از ۱/۲۵۰ را برای تریزومی ۲۱، ۱۸ یا ۱۳ گزارش می کند.

۲) اگر شواهدی از ناهنجاری جنین در سونوگرافی سه ماهه اول تشخیص داده شود.

۳) اگر هر گونه ناهنجاری کروموزومی در بارداری قبلی تشخیص داده شد.

۴) اگر در یکی از والدین ناهنجاری کروموزومی وجود داشته باشد.

سونوگرافی سه ماه دوم

سونوگرافی غربالگری سطح ۲ بر روی آناتومی جنین تمرکز می کند تا مطمئن شود همه چیز آنطور که باید در حال رشد و توسعه است. تصاویر بسیار واضح تر و دقیق تر از سونوگرافی فازی است که در سه ماهه اول بارداری انجام داده اید. نوزاد شما از تاج تا دور گردن ، در وسط و اطراف سر اندازه گیری می شود و وزن او برآورد می شود. چهار حفره قلب و کلیه ها ، مثانه ، معده ، مغز ، ستون فقرات و اندام های جنسی مورد بررسی قرار خواهند گرفت. سونوگرافیست همچنین سطح مایع آمنیوتیک ، محل جفت و ضربان قلب جنین را بررسی می کند.

سونوگرافی غربالگری سطح ۲ همچنین نشانگرهای سخت و نرم را بررسی می کند ، ویژگی هایی که ممکن است نشان دهنده افزایش خطر ناهنجاری کروموزومی باشد. مهم است که قبل از انجام اسکن بدانید: تعداد بسیار کمی از نوزادان که نشانگرهای نرم (کیست شبکه کوروئید ، کانون های اکوژنیک یا پیالکتازی ، به نام چند نفر غیر قابل بیان) نشان می دهند ، دارای ناهنجاری می شوند. پزشک شما به شما اطلاع می دهد که آیا انجام هرگونه آزمایش بعدی ضروری است (اغلب لازم نیست). توجه داشته باشید که سونوگرافی سطح ۲ همچنین می تواند جنسیت نوزاد شما را به شما بگوید.

سونوگرافی حاملگی برای به دست آوردن اطلاعات در مورد سلامت نوزاد متولد نشده انجام می شود. ممکن است برای موارد زیر استفاده شود:

اندازه و موقعیت نوزاد متولد نشده را بررسی کنید.

بررسی کنید که آیا بیش از یک نوزاد باردار هستید یا خیر.

مدت زمان بارداری خود را تخمین بزنید. این سن را سن حاملگی می نامند.

علائم سندرم داون ، که شامل ضخیم شدن در پشت گردن نوزاد است را بررسی کنید.

نقایص مادرزادی در مغز ، نخاع ، قلب یا سایر قسمت های بدن را بررسی کنید.

مقدار مایع آمنیوتیک را بررسی کنید. مایع آمنیوتیک مایع شفافی است که در دوران بارداری نوزاد متولد نشده را احاطه می کند. از نوزاد در برابر آسیب خارجی و سرما محافظت می کند. همچنین به رشد ریه و رشد استخوان کمک می کند.

بسیاری از افرادی که اصطلاح “سونوگرافی غربالگری” را می شنوند احتمالاً یک زن باردار را در مطب پزشک خود تصور می کنند که نوزاد را در حال رشد در داخل رحم خود نگاه می کند – شاید حتی متوجه شود که آیا باید مهد کودک را صورتی یا آبی رنگ کند. اما در حالی که تصویربرداری از جنین یکی از رایج ترین کاربردهای سونوگرافی غربالگری است، این ابزار تشخیصی در واقع کاربردهای زیادی دارد.

نحوه عملکرد تصویربرداری اولتراسوند

اولتراسوند که سونوگرافی غربالگری نیز نامیده می شود، از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر اولتراسوند از آنچه در داخل بدن می گذرد استفاده می کند. ابزاری به نام مبدل صدایی با فرکانس بالا منتشر می‌کند که برای گوش انسان قابل شنیدن نیست، و سپس پژواک را با بازگشت امواج صوتی ضبط می‌کند تا اندازه، شکل و قوام بافت‌ها و اندام‌های نرم را مشخص کند.

این اطلاعات در زمان های واقعی برای تولید تصاویر بر روی صفحه ی نمایش کامپیوتر ارسال می شود. تکنسین های سونوگرافی یا سونوگرافیست ها آموزش های ویژه ای در مورد نحوه ی انجام سونوگرافی دارند. سپس رادیولوژیست و یا پزشک شما تصاویر اولتراسوند تهیه شده را تفسیر می کند. این فناوری پیشرفته می تواند به تشخیص و در درمان برخی بیماری ها هم کمک کند.

مقالات دیگر:مرکز تخصصی ماموگرافی –ماموگرافی هالوژیکسونوگرافی سینه

موارد استفاده از آزمایشات اولتراسوند

تصویربرداری اولتراسوند کاربردهای زیادی در پزشکی دارد، از تایید و تعیین تاریخ بارداری گرفته تا تشخیص برخی شرایط و راهنمایی پزشکان از طریق روش های پزشکی دقیق.

بارداری: تصاویر سونوگرافی غربالگری در دوران بارداری کاربردهای زیادی دارند. در اوایل، ممکن است برای تعیین تاریخ زایمان، آشکارسازی وجود دوقلوها یا چند قلوهای دیگر و رد حاملگی خارج از رحم استفاده شود. آنها همچنین ابزارهای سونوگرافی غربالگری ارزشمندی برای کمک به تشخیص مشکلات احتمالی، از جمله برخی از نقص های مادرزادی، مشکلات جفت، موقعیت بریچ و موارد دیگر هستند. بسیاری از والدین باردار مشتاقانه منتظر هستند تا جنسیت نوزادان خود را از طریق سونوگرافی غربالگری در اواسط بارداری بیاموزند. و در اواخر بارداری، پزشکان حتی می توانند از سونوگرافی برای تخمین اندازه جنین درست قبل از زایمان استفاده کنند.

تشخیص: پزشکان از تصویربرداری اولتراسوند برای تشخیص طیف گسترده ای از شرایطی که بر اندام ها و بافت های نرم بدن تأثیر می گذارند، از جمله قلب و عروق خونی، کبد، کیسه صفرا، طحال، پانکراس، کلیه ها، مثانه، رحم، تخمدان ها، چشم ها، تیروئید و بیضه ها استفاده می کنند. . با این حال، سونوگرافی محدودیت‌های تشخیصی دارد. امواج صوتی به خوبی از طریق استخوان متراکم یا قسمت‌هایی از بدن که ممکن است هوا یا گاز را در خود نگه دارند، مانند روده، منتقل نمی‌شوند.

در طی اقدامات پزشکی استفاده کنید. تصویربرداری اولتراسوند می تواند به پزشکان در طی روش هایی مانند بیوپسی سوزنی کمک کند، که پزشک را ملزم می کند تا بافتی را از ناحیه بسیار دقیق داخل بدن برای آزمایش در آزمایشگاه خارج کند.

کاربردهای درمانی که اغلب اوقات از سونوگرافی برای تشخیص و هم درمان آسیب های بافت نرم استفاده می شود.

انواع سونوگرافی

بیشتر سونوگرافی غربالگری با استفاده از مبدل روی سطح پوست افراد انجام می شود. با این حال، گاهی اوقات پزشکان و تکنسین ها می توانند با قرار دادن یک مبدل مخصوص در یکی از منافذ طبیعی بدن، تصویر تشخیصی بهتری به دست آورند:

در سونوگرافی ترانس واژینال، یک گره مبدل در واژن زن قرار داده می شود تا تصاویر بهتری از رحم و تخمدان آنها دریافت شود.

گاهی اوقات از سونوگرافی های ترانس رکتال در تشخیص بیماری های پروستات هم استفاده می شود.

اکوکاردیوگرافی ترانس مری از پروب مبدل در مری استفاده می کند تا سونوگرافیک بتواند تصاویر واضح تری از قلب به دست آورد.

علاوه بر این، فناوری اولتراسوند برای امکان انواع مختلف تصویربرداری پیشرفت کرده است:

داپلر نوع خاصی از انجام یک نوع سونوگرافی است که تصاویری از جریان خون در عروق افراد ایجاد می کند.

سونوگرافی استخوان به پزشک در تشخیص پوکی استخوان هم کمک می کند.

اکوکاردیوگرام برای مشاهده قلب استفاده می شود.

تصویربرداری سه بعدی بعد دیگری به تصویر اولتراسوند اضافه می کند و به جای تصاویر دو بعدی مسطح که با سونوگرافی غربالگری سنتی ساخته می شود، تفاسیر سه بعدی ایجاد می کند.

سونوگرافی ۴ بعدی تصاویر سه بعدی را در حال حرکت نشان می دهد.

بیشتر بدانید : سونوگرافی سه بعدی در بارداری – سونوگرافی چهار بعدی – تفاوت سونوگرافی با ماموگرافی – انواع سونوگرافی

فواید سونوگرافی

سونوگرافی مزایای بسیاری دارد:

آنها به طور کلی بدون درد هستند و نیازی به سوزن، تزریق یا برش ندارند.

بیماران  اصلا در معرض تشعشعات یونیزان قرار نمی گیرند و این روش را ایمن تر از روش های تشخیصی مثل اشعه ایکس و سی تی اسکن می کند. در واقع، هیچ اثر مضر شناخته شده ای در صورت استفاده از آن طبق دستور ارائه دهنده مراقبت های بهداشت شما وجود ندارد.

اولتراسوند تصاویری از بافت های نرم افراد می گیرد که در اشعه ایکس به خوبی نمایشش داده نمی شوند.

سونوگرافی غربالگری به طور گسترده ای در دسترس افراد است و هزینه کمتری هم نسبت به روش های دیگر دارد.

آیا سونوگرافی بی خطر است؟

مطالعات متخلف نشان داده اند که سونوگرافی غربالگری به طور کلی کاملا بی خطر است. هیچ عارضه ی جانبی مضر شناخته شده ای وجود ندارد و همچنین عملاً هیچ ناراحتی در طول انجام آزمایش وجود ندارد. علاوه بر این، سونوگرافی از اشعه استفاده نمی کند، همانطور که آزمایش های اشعه ایکس انجام می دهند. اثرات بلندمدت احتمالی اینها مشخص نیست.

چه چیزی در طول  انجام سونوگرافی انتظار می رود

بسته به نوع آزمایش سونوگرافی غربالگری که انجام می دهید، پزشک ممکن است دستورالعمل های خاصی مانند نخوردن یا ننوشیدن چیزی را برای چند ساعت قبل از آزمایش ارائه دهد. یا ممکن است به شما توصیه شود در زمان منتهی به انجام آزمایش چندین لیوان آب بنوشید و برای اطمینان از پر بودن مثانه از  رفتن به دستشویی خودداری کنید.

بعد از غربالگری سه ماهه اول چه اتفاقی می افتد؟

پس از انجام آزمایشات، شما با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود برای بررسی نتایج ملاقات خواهید کرد. غربالگری سه ماهه اول ۱۰۰% دقیق نیست و تشخیص نمی دهد. اگر نتایج غیرطبیعی باشد، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما در مورد آزمایشات بعدی برای تشخیص صحبت می‌کند. در صورت لزوم، آزمایش ژنتیک و مشاوره به شما پیشنهاد می شود.

پیگیری و معاینات منظم برای سلامت مادر باردار و نوزاد در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد. در این دوره از روش های تصویربرداری مدرن نیز به کرات استفاده می شود. در میان آنها، فناوری به نام سونوگرافی غربالگری دقیق یا دقیق خودنمایی می کند. برای یک بارداری سالم و روند زایمان، برای مادران باردار مهم است که از این اقدامات توصیه شده به آنها غافل نشوند. متخصصین زنان و زایمان گروه سلامت یادبود اطلاعات دقیقی در مورد سونوگرافی دادند.

سونوگرافی دقیق (جزئیات) چیست؟

در سه ماهه دوم بارداری (بیش از ۱۸ هفته) سونوگرافی غربالگری دقیق مامایی انجام می شود. موقعیت نوزاد و جفت در سونوگرافی غربالگری دقیق به طور دقیق مورد بررسی قرار می گیرد. سونوگرافی غربالگری دقیق (جزئیات) تشخیصی است که امکان ارزیابی رشد کلیه اندام ها به ویژه مغز، چشم ها، بینی، لب ها، صورت، گردن، قلب، ریه ها، بازوها، دست ها، انگشتان، اندام های داخل شکمی، پشت، پاها و روش پای نوزاد در شکم مادر.

در چه بیماری هایی از سونوگرافی دقیق استفاده می شود؟

سونوگرافی دقیق در تشخیص ناهنجاری در نوزاد متولد نشده، بررسی رشد آن، بارداری پرخطر و پیگیری معمول بارداری استفاده می شود.

در چه بیماری هایی از سونوگرافی دقیق استفاده می شود؟

سونوگرافی دقیق در تشخیص ناهنجاری در نوزاد متولد نشده، بررسی رشد آن، بارداری پرخطر و پیگیری معمول بارداری استفاده می شود. در سونوگرافی دقیق وضعیت نوزاد، حرکات، تنفس و ضربان قلب، تخمین قد و وزن، میزان مایع آمنیوتیک در رحم، محل جفت و جنسیت نوزاد قابل مشاهده است. در حالی که بیماری های مغز، ریه، قلب، ستون فقرات، معده، روده و کلیه را می توان در سونوگرافی دقیق تشخیص داد، ناهنجاری ها در بازوها و پاها نیز قابل تشخیص است.

سونوگرافی دقیق در چه هفته های بارداری انجام می شود؟

سونوگرافی دقیق بین هفته های ۱۸ تا ۲۳ بارداری انجام می شود.

سونوگرافی دقیق چگونه انجام می شود؟

قبل از انجام سونوگرافی دقیق، هیچ آمادگی لازم نیست. به عنوان یک روش ساده سونوگرافی با حرکت دادن آن در نقاط خاصی از شکم با کمک ژل روی میز معاینه انجام می شود. در تصاویر به دست آمده می توان اندام ها و قسمت های خاصی را اندازه گیری کرد و تصاویر را چاپ کرد.

چه چیزی در سونوگرافی ها دقیق ارزیابی می شود؟

در زمان سونوگرافی دقیق، کودک اکنون رشد کرده است. سونوگرافی دقیق می تواند نوزاد را با جزئیات بسیار بیشتری نسبت به سونوگرافی های انجام شده در سه ماهه اول بارداری بررسی کند. سونوگرافی در این مرحله بر روی آناتومی جنین تمرکز می کند تا مطمئن شود همه چیز همانطور که انتظار می رود در حال پیشرفت است.

در سونوگرافی دقیق، تمام اندام ها و ساختارهای اصلی جنین اندازه گیری و ارزیابی می شوند، از جمله:

مغز

قلب

کلیه ها

مثانه

همسرت

ستون فقرات

اندام ها

سونوگرافی دقیق چگونه اعمال می شود؟

ژل آب بر روی شکم فرد باردار که روی تخت بیمار دراز کشیده است، استفاده می شود. متخصص پریناتولوژی با حرکت دادن قسمت پروب سونوگرافی که امواج صوتی را به ناحیه مورد نظر می فرستد، اطلاعاتی در مورد رشد نوزاد در رحم مادر به دست می آورد. پس از پایان فرآیند، ژل اعمال شده روی پوست تمیز می شود.

آیا سونوگرافی دقیق (جزئیات) در دوران بارداری ضروری است؟

در سونوگرافی دقیق، تقریباً تمام عیوب ساختاری که ممکن است در نوزاد رخ دهد، قابل تشخیص است. انجام سونوگرافی دقیق همچنان به خواست خانواده است، اما انجام آن توسط همه متخصصان توصیه می شود. به طور خلاصه، سونوگرافی دقیق مورد نیاز است.

چه مشکلاتی را نمی توان در سونوگرافی دقیق تشخیص داد؟

تشخیص تمام نقایص مادرزادی در رحم همیشه امکان پذیر نیست. اما سونوگرافی های با وضوح بالا توسط گروه های تایید شده سونوگرافی قبل از تولد، تشخیص نقایصی را که تأثیر قابل توجهی قبل از تولد خواهند داشت، ممکن می سازد.

قیمت دقیق سونوگرافی چقدر است؟

قیمت دقیق سونوگرافی با توجه به مرکزی که این خدمات در آن ارائه می شود متفاوت است. سونوگرافی دقیق یک دستگاه پیشرفته است و اطلاعات بسیار مهمی در مورد سلامت نوزاد ارائه می دهد. به همین دلیل، استفاده دقیق از سونوگرافی برای سلامت مادر و تولد سالم نوزاد مهم است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد بیوپسی سینه در تهران ، بیوپسی سینه ، بیوپسی هسته سوزنی سینه ، بیوپسی وکیوم چیست؟ ، بیوپسی ریه چیست؟ بر روی آن کلیک کنید.

سوالات متداول در مورد سونوگرافی دقیق

آیا با سونوگرافی دقیق می توان بیماری های مادرزادی را تشخیص داد؟

۹۵ درصد از بیماری های مادرزادی در رحم را می توان با سونوگرافی دقیق تشخیص داد که امکان تشخیص مشکلات مربوط به تشکیل اندام های کودک در رحم را فراهم می کند.

آیا می توان تمام اندام های نوزاد را با سونوگرافی دقیق معاینه کرد؟

رشد کودک در رحم به دو دوره جنینی و جنینی تقسیم می شود. ۸ هفته اول دوره جنینی و بعد از هفته هشتم دوره جنینی در نظر گرفته می شود. در دوران جنینی می توان اندام های کودک را بررسی کرد، زیرا تمام اندام های کودک تشکیل شده و به رشد خود ادامه می دهند.

چه کسی سونوگرافی دقیق انجام می دهد؟

سونوگرافی دقیق توسط متخصصین پریناتولوژی و زنان و زایمان که در این زمینه آموزش دیده اند و با دستگاه های سونوگرافی با ویژگی های خاص انجام می شود.

معاینه دقیق سونوگرافی چقدر طول می کشد؟

از آنجایی که ارزیابی اندام یک فرآیند طولانی است، این معاینه حدود نیم ساعت طول می کشد.

سونوگرافی دقیق در چه هفته هایی باید انجام شود؟

سونوگرافی دقیق به طور کلی ۱۸-۲۴ است. در عرض چند هفته انجام می شود. با این حال، به لطف دستگاه‌ها و تکنیک‌های در حال توسعه سونوگرافی، این فرآیند اکنون ۱۱-۱۳ است. در هفته امکان پذیر شده است. در سونوگرافی دقیق انجام شده بین این هفته ها، ۷۵ درصد از ناهنجاری های ساختاری قابل تشخیص است. با این حال، برخی از مشکلات در شکل گیری مغز و برخی از سوراخ های قلب را نمی توان در این هفته مشاهده کرد، بنابراین این هفته ۲۰-۲۴ است. توصیه می شود این روش برای ارزیابی رشد مغز و سوراخ های کوچک در قلب تکرار شود.

چرا انجام یک سونوگرافی دقیق مهم است؟

انجام سونوگرافی دقیق و در صورت وجود مشکل در اندام های حیاتی، زایمان در شرایط مناسب و برنامه ریزی شده باعث می شود که نوزاد کمتر تحت تاثیر این مشکلات قرار گیرد.

مداخله در برخی بیماری ها در رحم، شانس بقای نوزاد را افزایش می دهد.

به لطف تعدادی از یافته های ویژه سونوگرافی، می تواند راهنمای تشخیص بیماری های ژنتیکی باشد.

مسائلی مانند موقعیت نوزاد، قرار دادن شریک زندگی نوزاد و تعیین نحوه زایمان را روشن می کند.

آیا انجام سونوگرافی دقیق به نوزاد آسیب می رساند؟

به دلیل طولانی بودن سونوگرافی دقیق، زنان باردار تصورات نادرستی ایجاد می کنند که ممکن است نوزادانشان تحت تأثیر این امواج صوتی قرار بگیرند. اما دستگاه های مورد استفاده در سونوگرافی برای نوزاد مضر نیستند و می توان با خیال راحت از آنها استفاده کرد.

کدام بیماری های ژنتیکی را می توان با سونوگرافی دقیق تشخیص داد؟

امروزه تقریباً ۱۵ هزار بیماری ژنتیکی تعریف شده است. برخی از این بیماری ها دارای برخی از یافته های سونوگرافی هستند. برای اینکه یک بیماری ژنتیکی در رحم تشخیص داده شود، باید باعث ایجاد نقص ساختاری در نوزاد شود. اختلالات ساختاری عبارتند از: سوراخ هایی در قلب، ناهنجاری در رگ های قلب، ناهنجاری در دریچه های قلب، اختلال در رشد مغز، توسعه نیافتگی دیواره قدامی شکم، انگشتان اضافی، دست ها و پاهای کوتاه، ناهنجاری های صورت و صدها مورد دیگر وجود دارد. با این حال، برخی از بیماری های ژنتیکی متأسفانه هیچ علامتی در رحم ندارند. بنابراین، یافته های غیرطبیعی سونوگرافی باید بسیار دقیق ارزیابی شوند.

در ارزیابی دقیق سونوگرافی، چه عواملی غیر از تصویر در نظر گرفته می شود؟

در سونوگرافی دقیق، بسیاری از عیوب ساختاری در نوزاد قابل تشخیص است. این اختلالات به خودی خود معنایی ندارند. نوزاد، والدین یا حتی خواهر و برادر نیز ممکن است نیاز به ارزیابی داشته باشند. پس از ارزیابی دقیق، تصمیم گرفته می شود که آیا آزمایشات اضافی انجام می شود یا خیر.

سونوگرافی دقیق چقدر طول می کشد؟

بررسی دقیق سونوگرافی در دوران بارداری بین ۴۵ تا ۹۰ دقیقه طول می کشد. این ممکن است بسته به معاینه پزشک متفاوت باشد.

آیا سونوگرافی دقیق در دوران بارداری قابل اعتماد است؟

سونوگرافی دقیق به جنین در رحم آسیب نمی رساند.

آیا می توان دوباره سونوگرافی دقیق انجام داد؟

سونوگرافی دقیق (جزئیات) معمولاً یک بار در دوران بارداری انجام می شود. با این حال، در صورت وجود وضعیت مشکوک در اولین معاینه سونوگرافی دقیق، ممکن است پس از ۳-۴ هفته دوباره درخواست شود.

چرا یک سونوگرافی دقیق انجام می شود؟

سونوگرافی دقیق که بین هفته های ۱۸ تا ۲۳ بارداری ترجیح داده می شود، می تواند ناهنجاری های صورت یا نقایص عصبی نوزاد را تشخیص دهد. سونوگرافی دقیق انجام می شود تا ببیند مشکلی در بارداری و رشد کودک وجود ندارد و به خانواده اطمینان داده شود که کودک در حال رشد و تکامل طبیعی است.

آیا می توان سندرم داون یا ناهنجاری های کروموزومی را در سونوگرافی دقیق مشاهده کرد؟

در سونوگرافی که بین هفته های ۱۱ و ۱۴ بارداری انجام می شود، مشخص می شود که آیا نشتی در استخوان بینی، زاویه صورت و دریچه قلب و همچنین ضخامت پشت گردن وجود دارد یا خیر. با افزودن اندازه گیری های عروقی، غربالگری سندرم داون (DS) را می توان با حساسیت ۹۵ درصد انجام داد.

خلاص

دستورالعمل های زایمان سه آزمایش اولتراسوند را به عنوان بخشی از مراقبت های عمومی دوران بارداری ارائه می کند. معمولاً در هفته های ۱۰، ۲۰ و ۳۰ بارداری انجام می شود. معاینات اولتراسوند معمولاً مختص پزشکان است، ماماها آنها را پیشنهاد نمی کنند.

اگر زن باردار سالم است و بارداری به طور طبیعی پیش می‌رود، دیگر نیازی به سونوگرافی نیست. تعداد معاینات سونوگرافی برای تشخیص ناهنجاری ها تعیین کننده نیست. معنی دار بودن نتایج بیشتر به تجربه پزشک و کیفیت دستگاه صدا بستگی دارد.

در صورت وجود هرگونه ناهنجاری که باید در طول بارداری مشخص شود، امکان ضبط سونوگرافی اضافی وجود دارد. در این صورت بیمه درمانی قانونی نیز هزینه ها را پوشش می دهد.

زنان باردار نیز می توانند بدون معاینه سونوگرافی انجام دهند بدون اینکه این امر هیچ گونه عواقبی برای پوشش بیمه ای داشته باشد. معمولاً باید این تصمیم را با امضای خود تأیید کنید تا پزشک را از تعهد اطلاعاتی رها کنید.

اگر نمی خواهید قبل از تولد جنسیت فرزندتان را بدانید، باید به موقع به ما اطلاع دهید. از اواسط بارداری در سونوگرافی قابل مشاهده است.

در طول سونوگرافی چه اتفاقی می افتد؟

در طول معاینه اولتراسوند، امواج صوتی که برای گوش انسان غیرقابل تشخیص است از یک مبدل به بدن فرستاده می شود. اگر امواج صوتی به مانعی در داخل بدن برخورد کنند، به عقب پرتاب می شوند. این “پژواک”ها، که قدرت آنها بسته به بافت بدن متفاوت است، دوباره توسط مبدل دریافت می شود. از این طریق، یک کامپیوتر یک تصویر متحرک را که روی مانیتور ظاهر می شود محاسبه می کند.

در سه ماهه اول بارداری می توان سونوگرافی را از طریق واژن انجام داد. برای معاینات سونوگرافی بعدی، پزشک مبدل را روی دیواره شکم هدایت می کند. برای بهبود تماس بین مبدل و پوست، از قبل یک ژل روی پوست اعمال می شود.

آیا سونوگرافی می تواند به من یا فرزندم آسیب برساند؟

برخی از والدین نگران هستند که امواج صوتی مورد استفاده در معاینات اولیه ممکن است به کودک یا خود زن باردار آسیب برساند. با توجه به وضعیت فعلی دانش علمی، اما هیچ مدرکی برای این موضوع وجود ندارد.

با سونوگرافی داپلر، گرما در بافت مورد بررسی ایجاد می شود، بنابراین فقط باید در اوایل بارداری استفاده شود و باید تا حد امکان کوتاه باشد. دستگاه های اولتراسونیک مدرن دارای سیستم های کنترل داخلی برای این کار هستند.

بیشتربدانید؛بیوپسی سینه در تهرانبیوپسی پستاندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیک

اولین معاینه: هفته نهم تا دوازدهم بارداری

اولین معاینه اولتراسوند معمولا بین هفته نهم تا دوازدهم بارداری انجام می شود. هدف اصلی آن تایید بارداری و بررسی اینکه آیا جنین در رحم کاشته شده است یا خیر. قلب تپنده جنین دیده می شود و پزشک می تواند شکل خارجی بدن را ارزیابی کند. همچنین می توان تشخیص داد که آیا حاملگی چند قلو است یا خیر. علاوه بر این، اکنون می توان هفته جاری بارداری و تاریخ مورد انتظار تولد را با دقت بیشتری نسبت به زمان بعدی بارداری تعیین کرد.

معاینه دوم: هفته ۱۹ تا ۲۲ بارداری

برای معاینه سونوگرافی دوم بین هفته ۱۹ و ۲۲ بارداری، می توانید از بین دو معاینه یکی را انتخاب کنید: معاینه سونوگرافی پایه و سونوگرافی پایه گسترده.

در معاینه اولیه سونوگرافی، رشد متناسب با سن کودک بررسی می شود. اندام های فردی با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار نمی گیرند. بلکه اندازه سر و شکم و طول استخوان ران اندازه گیری می شود و مقدار مایع آمنیوتیک مشخص می شود. موقعیت جفت در رحم نیز بررسی می شود. در صورت وجود هر گونه ناهنجاری با بررسی های بیشتر مشخص می شود.

در معاینه اولیه سونوگرافی گسترده، سر، حفره های مغز و مخچه نیز با دقت بیشتری بررسی می شوند و نسبت اندازه قفسه سینه و قلب اندازه گیری می شود. ضربان قلب و موقعیت و اندازه بطن ها نیز بررسی می شود. همچنین بررسی می شود که آیا دیواره شکم و ستون فقرات بسته است و آیا معده و مثانه قابل مشاهده است یا خیر.

هر دو سونوگرافی پایه و سونوگرافی گسترده، خدماتی هستند که توسط شرکت های بیمه سلامت ارائه می شوند. آنها فقط می توانند توسط متخصص زنان با شرایط مناسب انجام شوند. اگر پزشک معالج شما این صلاحیت را نداشته باشد، باید برای انجام این معاینه به مطب زنان دیگر ارجاع دهید.

معاینه سوم: هفته ۲۹ تا ۳۲ بارداری

سومین معاینه اولتراسوند بین هفته ۲۹ و ۳۲ بارداری برنامه ریزی شده است و برای ارزیابی رشد متناسب با سن و وضعیت کودک انجام می شود. جفت و مقدار مایع آمنیوتیک نیز مجددا بررسی می شود. این اطلاعات برای برنامه ریزی زایمان مهم است. در صورت وجود هرگونه ناهنجاری، می توان معاینات بیشتری را ترتیب داد.

معاینات سونوگرافی ویژه

علاوه بر سه معاینه ذکر شده، معاینات سونوگرافی ویژه نیز وجود دارد.

سونوگرافی داپلر: این روش می تواند برای بررسی جریان خون در رگ های مادر و کودک در صورتی که شک وجود داشته باشد که کودک به اندازه کافی توسط جفت تامین نمی شود، مورد استفاده قرار گیرد. سونوگرافی داپلر از هفته بیستم بارداری توصیه می شود.

تشخیص دقیق یا سونوگرافی اندام: به آن “سونوگرافی ناهنجاری” نیز گفته می شود و با دستگاه اولتراسوند با وضوح بالا در مراکز یا مراکز خاص انجام می شود. این اجازه می دهد تا بسیاری از اندام ها از هفته سیزدهم با دقت بیشتری بررسی شوند، از جمله قلب (اکوکاردیوگرافی). حدود نیمی از ناهنجاری های جدی را می توان در این مرحله شناسایی کرد. سونوگرافی اندام دیگری در هفته ۲۰ تا ۲۲ تقریباً همیشه به عنوان مکمل توصیه می شود.

سونوگرافی ۳ بعدی/۴ بعدی تصویری فضایی از کودک متولد نشده ایجاد می کند، اما به ندرت اطلاعات مهم پزشکی ارائه می دهد.

در صورت وجود شک منطقی مبنی بر بیمار بودن کودک، هزینه های این معاینات سونوگرافی ویژه توسط شرکت های بیمه سلامت تامین می شود. اگر به درخواست زن باردار بدون دلیل پزشکی انجام شود، باید به صورت خصوصی به عنوان خدمات بهداشتی فردی (IGeL) پرداخت شود.

معاینه سونوگرافی چقدر آموزنده است؟

اعتبار معاینات سونوگرافی در درجه اول به تجربه معاینه کننده و کیفیت دستگاه سونوگرافی بستگی دارد. مایع آمنیوتیک کم یا وضعیت نامطلوب کودک ارزیابی را دشوارتر می کند، مانند اسکار یا دیواره ضخیم شکم در زن باردار. حتی در شرایط مساعد، هر ناهنجاری را نمی توان در سونوگرافی تشخیص داد و ارزیابی های نادرست ممکن است رخ دهد.

اگر سونوگرافی ناهنجاری‌ها را نشان دهد، زن باردار می‌تواند از معاینات بیشتر، به عنوان مثال بیوپسی پرز کوریونی یا معاینه مایع آمنیوتیک استفاده کند.

تست های غربالگری در بارداری چیست؟ چرا آزمایش های غربالگری در دوران بارداری ضروری است؟

در دوران بارداری، برخی از شرایط که ممکن است عواقب منفی برای مادر و جنین داشته باشد را می توان غربالگری کرد. می‌توانیم این آزمایش‌های غربالگری را به‌عنوان آزمایش‌هایی که می‌توان برای مادر و نوزاد انجام داد، به دو گروه تقسیم کرد. آزمایش های غربالگری برای تشخیص برخی مشکلات احتمالی در مادر و نوزاد در مراحل اولیه و انجام اقدامات احتیاطی انجام می شود.

باید دانست که تست های غربالگری احتمال برخی منفی ها را به خانواده می دهد، یعنی نتیجه قطعی نمی دهد. اقداماتی وجود دارد که می توان انجام داد یا درمان هایی را می توان برای مادری که خطر بیماری آن مشخص شده است انجام داد. نباید فراموش کرد که نکته اصلی رعایت احتیاطات است.

غربالگری برای مادران باردار در دوران بارداری

  غربالگری مسمومیت بارداری (پره اکلامپسی).

  غربالگری پنهان دیابت در دوران بارداری

  غربالگری نارسایی دهانه رحم

  غربالگری زایمان زودرس در دوران بارداری

غربالگری استرپتوکوک گروه B (استرپتوکوک آگالاکتیکا) (جزئیات در زیر آمده است)

غربالگری کم خونی، ویتامین D و تیروئید (جزئیات در زیر آمده است)

اسکن نوزاد در دوران بارداری

اسکن سندرم داون

  اسکن آزمایشی دوگانه

اسکن تست سه گانه

اسکن چهار تست

غربالگری DNA خارج سلولی جنین در خون مادر

اسکن کروموزوم های دیگر

حذف یا تکرار یا غربالگری بیماری تک ژنی

اسکن تشریحی با سونوگرافی دقیق

غربالگری بیماری قلبی نوزاد (جزئیات در زیر است)

اسکن با AFP (جزئیات در زیر است)

غربالگری تاخیر در رشد جنین (جزئیات در زیر)

غربالگری کم خونی (کم خونی)، پلی سیتمی (خون اضافی) در نوزاد (جزئیات در زیر)

ارزیابی جفت (شریک جنین) (جزئیات در زیر آمده است)

غربالگری سندرم داون در حاملگی های دوقلو یا سه قلو (جزئیات در زیر آمده است)

غربالگری استرپتوکوک گروه B (Streptococcus agalactica).

غربالگری استرپتوکوک گروه B به ویژه برای مادران باردار که قصد زایمان طبیعی دارند، اهمیت حیاتی دارد. وجود این باکتری در مجرای زایمان می‌تواند با آلوده کردن رحم مادر باعث سپسیس شود و ممکن است در هنگام زایمان طبیعی نوزادی را که از کانال زایمان عبور می‌کند آلوده کرده و زندگی نوزاد در دوره نوزادی را به خطر بیندازد.

به همین دلیل، هر مادر آینده ای که زایمان طبیعی را امتحان می کند ۳۵ تا ۳۷ سال دارد. غربالگری استرپتوکوک ها با سواب رکتوم واژینال بین هفته ها تا هفته ها توصیه می شود. در صورت تشخیص وجود این باکتری باید در حین زایمان آنتی بیوتیک به مادر داده شود.

غربالگری کم خونی، ویتامین D و تیروئید

قبل از آن، در سه ماهه اول و در هفته بیست و چهارم بارداری، مقادیر خونی مادر باردار و اندازه گیری سطح هورمون های تیروئید مورد نیاز است. زیرا این آزمایشات که در ابتدای بارداری طبیعی هستند ممکن است بعداً بدتر شوند. اگر مادری که ارزش خون او کاهش یافته است در طول غربالگری تشخیص داده شود، مادر و نوزاد با داروهای داده شده محافظت می شوند. یکی دیگر از ویتامین های مهم ویتامین D است. برای مادر و نوزاد بسیار مهم است که این ویتامین توسط مادر تولید شود یا از خارج گرفته شود. گاهی اوقات، کمبود ویتامین D شناسایی شده نیاز به جایگزینی دارد.

اسکن برای نوزاد

اسکن تشریحی با سونوگرافی دقیق

توصیه می شود در هر بارداری دو بار سونوگرافی دقیق انجام شود. هفته های توصیه شده برای این سونوگرافی دقیق عبارتند از:

(بین هفته های ۱۱ تا ۱۴ بارداری)

بین هفته ۱۸ تا ۲۳ بارداری)

غربالگری بیماری قلبی نوزاد (اکوکاردیوگرافی جنین)

نوزادان در رحم می توانند از نظر ناهنجاری های قلبی غربالگری شوند. این روش به نام “اکوکاردیوگرافی جنین” در هفته های خاصی از بارداری انجام می شود. معاینه و غربالگری قلب نوزاد در هر بارداری انجام می شود. با این حال، اکوکاردیوگرافی جنین باید برای برخی از مادران باردار انجام شود.

ابتلا به دیابت در مادر

داشتن سابقه خانوادگی بیماری قلبی مادرزادی

ابتلا به صرع در مادر

داشتن حاملگی دوقلو (به ویژه حاملگی دوقلویی تک تخمکی)

ابتلا به بیماری قلبی در نوزاد قبلی

استفاده از گروه خاصی از داروها

انجام سونوگرافی قلب نوزاد در مادران باردار با این ویژگی ضروری است.

اولین سونوگرافی قلب نوزاد در چه هفته ای انجام می شود؟

معاینه قلبی را می توان در اولین هفته دوازدهم نوزاد در رحم مادر انجام داد. با این حال، پس از هفته چهاردهم اطلاعات بسیار دقیق تری می دهد. این روش که در هفته های آخر بارداری نیز قابل انجام است، محدودیت هایی دارد. در مقایسه با سونوگرافی پس از زایمان، اکوکاردیوگرافی انجام شده در رحم یک روش با کیفیت تصویر کمی پایین تر است. بنابراین، سوراخ های کوچک قلب و برخی بیماری های نادر عروقی ممکن است دیده نشود. با این حال، بیماری های جدی قابل تشخیص است.

اسکن با AFP

۱۶-۲۰ بارداری. گروهی از بیماری ها را می توان با اندازه گیری «هورمون AFP» در خون مادر غربالگری کرد. AFP را می توان در خون مادر اندازه گیری کرد، به ویژه برای غربالگری گروهی از بیماری ها به نام نقص لوله عصبی (اسپینا بیفیدا باز). جدا از این بیماری، AFP در غربالگری بسیاری از بیماری های مختلف نیز استفاده می شود. با این حال، امروزه به طور معمول استفاده نمی شود. دلیل این امر این است که اکثر بیماری های اسکن شده توسط هورمون AFP را می توان با سونوگرافی دقیق غربالگری کرد. پیشرفت در فناوری تصویربرداری اولتراسوند، نیاز به معاینات اولتراسوند رنگی ۴ بعدی را از بین برده است.

غربالگری تاخیر در رشد جنین (IUGR).

چگونه تاخیر رشد در نوزاد متولد نشده تشخیص داده می شود؟

نوزادی که باید هفته به هفته در رحم رشد کند، ممکن است به دلایل خاصی رشد خود را کند کند و حتی ممکن است پسرفت کند. به این حالت تاخیر رشدی می گویند. رشد کودک با معاینه اولتراسوند دنبال می شود. در بارداری که ابعاد قسمت های خاصی از آن در سونوگرافی اندازه گیری می شود، در صورت عدم اندازه گیری که باید در آن هفته باشد، به تاخیر رشد اشاره می شود. دو نوع مختلف تاخیر رشد وجود دارد: متقارن و نامتقارن.

عقب ماندگی رشد متقارن: تمام اندازه گیری های نوزاد عقب مانده است و متاسفانه این خبر چندان خوبی برای مادر و نوزاد نیست. احتمالا حاملگی با اختلال کروموزومی است. متاسفانه هیچ درمانی وجود ندارد.

تاخیر رشد نامتقارن: این یک تاخیر رشد بسیار رایج و نسبتاً بهتر است. اغلب توسط مادر و شریک کودک ایجاد می شود. بنابراین نوزاد سالم است اما ضعیف به دنیا می آید.

غربالگری خطر تاخیر رشد جنین چیست؟

برخی، اگر نه همه، تاخیرهای رشدی را می توان در طول غربالگری تشخیص داد. آزمایش های انجام شده در هفته دوازدهم بارداری یا تست چهارگانه اطلاعاتی در مورد این موضوع به ما می دهد. در این آزمایش که با اندازه گیری سونوگرافی و مقادیر هورمونی انجام می شود، نشانه هایی از تاخیر رشد نوزاد مشاهده می شود. اینها؛

مقادیر PAPP-A و HCG

معاینه سونوگرافی رنگی عروق رحم مادر باردار

بر اساس این پارامترها، ریسک احتمالی محاسبه می شود.

با توجه به نتایج غربالگری خطر عقب ماندگی رشد جنین چه مسیری دنبال می شود؟

پیگیری های بارداری مادران باردار با احتمال تاخیر در رشد با سایر مادران آینده متفاوت است. علاوه بر این، استفاده از کوراسپین، افزایش وزن و سایر موارد مورد نیاز برای خانواده توضیح داده می شود و مادر باردار و نوزاد در فواصل زمانی مکرر پیگیری می شوند.

غربالگری کم خونی (کم خونی)، پلی سیتمی (خون اضافی).

در بارداری، درک اینکه آیا در برخی موارد در مقادیر خونی نوزاد ناهنجاری وجود دارد یا خیر، حیاتی است. این امر به ویژه در حاملگی هایی با ناسازگاری RH اهمیت دارد. جدای از این، در نوزادانی که تزریق خون دوقلو به دوقلو دارند نیز استفاده می شود.

بیشتر بدانید : بهترین مرکز سونوگرافی در تهران – بهترین مرکز سونوگرافی تهران – مرکز سونوگرافی سینه در تهرانماموگرافی دیجیتال

نگاه کردن به رگ های خونی مغز نوزاد به چه معناست؟

در صورت کم خونی یا خون اضافی، معاینه داپلر شریان به نام شریان مغزی میانی (MCA) از عروق مغزی نوزاد انجام می شود. با این معاینه می توان به سوالاتی مانند کم خونی یا خون اضافی در نوزاد پاسخ داد. از نظر فنی، ۱۶-۲۰ روز بارداری. بعد از هفته‌های بارداری، می‌توان آن را تا هفته سی و چهارم مشاهده کرد.

ارزیابی – غربالگری جفت (شریک جنین)

نام پزشکی شریک زندگی نوزاد جفت است. معاینه سونوگرافی دقیق این ساختار که به طور معمول در قسمت خلفی رحم در هفته های ۱۲ و ۲۰ بارداری قرار دارد، اطلاعات بسیار مهمی را به دست می دهد. به خصوص در حاملگی های دوقلو، تعیین اینکه آیا همسران نوزادان از نظر پیگیری بارداری و خطرات احتمالی بیماری از یکدیگر مرتبط هستند یا از یکدیگر جدا شده اند بسیار مهم است.

گاهی اوقات شریک کودک بالای کانال زایمان می نشیند، وضعیتی که با نام پزشکی آن “Plasenta Previa” نامیده می شود. از قبل دانستن اینکه شریک کودک جلوتر است، باعث می شود تا برخی اقدامات احتیاطی انجام شود.

وضعیت دیگر این است که شریک کودک در سزارین قبلی مادر آینده قرار می گیرد. در این صورت، شریک کودک می تواند از رحم خارج شود. این وضعیت خطرناکی است که می تواند جان مادر را به خطر بیندازد. توصیه می شود خانواده در جریان موضوع قرار گیرد و انتخاب روش تخلیه بارداری به خانواده ارائه شود.

غربالگری سندرم داون در حاملگی های دوقلو یا سه قلو

تست های غربالگری سندرم داون که در دوران بارداری انجام شد مطابق با بارداری تک قلو تهیه شد. با این حال، بعداً مشخص شد که این آزمایش ها را می توان در حاملگی های دوقلو نیز انجام داد. اما حساسیت تست ها در بارداری دوقلو نسبت به بارداری تک قلو کاهش می یابد. بنابراین باید خانواده را در جریان موضوع قرار داد.

غربالگری بارداری دوقلو (تک یا برادر) با استفاده از DNA جنین به خانواده انتخابی آنها پیشنهاد می شود. تست های غربالگری سندرم داون در بارداری های سه قلو یا بیشتر قابل اعتماد نیستند.

DNA جنین چیست، آیا خطری دارد؟

آزمایش DNA رایگان جنین (آزمایش DNA بدون سلول) به عنوان آزمایش غیر تهاجمی قبل از تولد (NIPT) و آزمایش DNA خارج سلولی نیز شناخته می شود. DNA خارج سلولی نوزاد از طریق جفت (جفت) وارد خون مادر می شود. به لطف این DNA که در خون مادر در گردش است، می توان آنالیز ژنتیکی را از نوزاد انجام داد.

بیشتر بدانید : تفسیر سونوگرافی سینه – مرکز سونوگرافی سینه  –  بهترین مرکز سونوگرافی تهرانسونوگرافی محل تزریق ژل

آزمایش DNA جنین رایگان چگونه انجام می شود؟

خون از بازوی مادر به داخل انژکتور کشیده می شود. سپس این خون به آزمایشگاه فرستاده می شود. در آنجا، تجزیه و تحلیل ژنتیکی با استفاده از فناوری NGS (توالی یابی نسل بعدی) و روش های بیوانفورماتیک انجام می شود.

آزمایش DNA جنین رایگان چه زمانی انجام می شود؟

برای انجام این آزمایش باید DNA نوزاد با سرعت مشخصی وارد خون مادر شده باشد. بنابراین، انجام آن در هفته های اولیه امکان پذیر نیست. این کار را می توان در کل دوران بارداری از هفته دهم بارداری انجام داد.

آزمایش DNA جنین رایگان برای چه کسانی انجام می شود؟پ

این آزمایش برای همه زنان باردار قابل انجام است. با این حال به دلیل هزینه بالای آن، هنوز در کشور ما به صورت روتین عملی نشده است. سن مادر بالای ۳۵ سال، داشتن نوزادی با سندرم داون، تریزومی ۱۳ یا تریزومی ۱۸ قبل، داشتن خطر بالای بیماری کروموزومی در آزمایش غربالگری دو، سه یا چهارگانه، یا یافته هایی که خطر ابتلا به سندرم داون در سونوگرافی را افزایش می دهد (روده ای می تواند به عنوان یک روش جایگزین آمنیوسنتز در صورت برلیانس، کوتاهی استخوان بینی و غیره استفاده شود.

کدام بیماری ها را می توان با آزمایش DNA رایگان جنین بررسی کرد؟

دامنه آزمایش ها بسته به آزمایشگاه متفاوت است. شایع ترین آنها سندرم داون، تریزومی ۱۳ و تریزومی ۱۸ است. همچنین آزمایش‌هایی وجود دارد که به بیماری‌های کروموزوم X، Y، سایر کروموزوم‌ها و سندرم‌های ریز حذف می‌پردازند.

آیا با آزمایش DNA جنین رایگان می توان تشخیص داد؟

آزمایش رایگان DNA جنین یک آزمایش غربالگری است نه یک آزمایش تشخیصی. این به عنوان یک آزمایش راهنمایی برای انجام آمنیوسنتز با ارزیابی خطر قبل از آمنیوسنتز، که یک آزمایش تشخیصی است، استفاده می شود. به عبارت دیگر، اگر در نتیجه آزمایش DNA جنین، ناهنجاری تشخیص داده شد، باید با انجام آمنیوسنتز، نتیجه را تایید کرد.

موفقیت آزمایش DNA رایگان جنین در تشخیص بیماری ها چیست؟

آزمایش رایگان DNA جنین یک آزمایش غربالگری بسیار موفق به ویژه برای سندرم داون است. بیش از ۹۹ درصد قدرت تشخیص سندرم داون را دارد. برای تریزومی ۱۳ و ۱۸، این میزان کمی کمتر است، اما معمولا بالای ۹۵٪ است. برای سایر کروموزوم ها، این نسبت بسیار کمتر است. به همین دلیل امروزه بیشتر برای تشخیص سندرم داون استفاده می شود.

آزمایش DNA رایگان جنین کجا انجام می شود؟

از آنجایی که فناوری مورد استفاده برای این آزمایش گران است، در آزمایشگاه های بزرگ انجام می شود. اکثریت قریب به اتفاق این آزمایشگاه ها در اروپا یا ایالات متحده هستند. خون گرفته شده از شعب آزمایشگاه های کشورمان و یا از طریق شرکت های واسطه برای مطالعه به آزمایشگاه ارسال می شود.

آزمایش DNA رایگان جنین چقدر طول می کشد؟

اگرچه از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر متفاوت است، اما نتیجه به طور کلی در عرض ۱۰-۷ روز به بیمار می رسد.

آزمایش DNA رایگان جنین چه تفاوتی با آزمایش های غربالگری دو، سه یا چهارگانه دارد؟

همه این آزمایش ها آزمایش های غربالگری بیماری های کروموزومی رایج هستند. نسبت خطر ابتلا به سندرم داون، تریزومی ۱۳ و تریزومی ۱۸ با ترکیب داده های اولتراسوند در آزمایش دو، سه و چهار و هورمون های بارداری در خون مادر محاسبه می شود. موفقیت تشخیص این آزمایش ها حدود ۸۵ درصد است زیرا با هورمون ها انجام می شود. از آنجایی که آزمایش DNA جنین یک آزمایش ژنتیکی است، میزان موفقیت آن بسیار بیشتر است. همچنین می توان با آزمایش DNA جنین به دنبال بیماری های کروموزومی غیر از این سه بیماری بود.

آزمایش DNA آزاد جنین چه تفاوتی با آمنیوسنتز دارد؟

آزمایش رایگان DNA جنین یک آزمایش تشخیصی نیست. اگرچه نادر است، اما احتمال نتایج منفی کاذب و مثبت کاذب وجود دارد. آمنیوسنتز یک آزمایش تشخیصی است. نتیجه از نظر تئوری ۱۰۰٪ درست است. بعد از این تست نیازی به تست دیگری نیست.

سونوگرافی غربالگری

تست های غربالگری ژنتیک در دوران بارداری

قبل از انجام آزمایش های غربالگری ژنتیکی در بارداری، لازم است اصطلاحات مربوطه را تعریف کنید:

سلول: کوچکترین واحد ساختاری بدن.

ژن: به بخش‌هایی از DNA که حاوی اطلاعاتی است که ویژگی‌های فیزیکی فرد و تمام عملکردهای بدن را کنترل می‌کند «ژن» می‌گویند. آنها واحدهای اساسی وراثت هستند. از والدین به فرزند منتقل می شود.

DNA: ماده ژنتیکی که از والدین به فرزند منتقل می شود DNA است. آنها بر روی کروموزوم ها حمل می شوند.

کروموزوم: ساختارهایی که حامل ژن هایی هستند که ساختار فرد را تعیین می کنند و در هر سلول قرار دارند.

کروموزوم جنسی: کروموزوم هایی که جنسیت فرد را تعیین می کنند. در انسان دو نوع  وجود دارد، X و Y.

اختلال ژنتیکی: این اختلالات ناشی از تغییرات در ژن ها و کروموزوم ها است.

بیماری های ارثی: بیماری های مربوط به نقص در ژن منتقل شده از والدین به فرزند نامیده می شود.

جهش: یک تغییر ژنتیکی دائمی که می تواند از والدین به فرزند منتقل شود “جهش” نامیده می شود.

ناقل: فردی که هیچ نشانه ای از بیماری ندارد اما احتمال دارد بیماری را به فرزند خود منتقل کند، “ناقل” آن بیماری است.

آنیوپلوئیدی: شرایطی است که تعداد کروموزوم ها غیرطبیعی باشد.

مونوسومی: حالت از دست دادن کروموزوم.

تریزومی: شرایط داشتن یک کروموزوم اضافی است.

سندروم: کل یافته هایی است که به نظر بی ربط به یکدیگر می رسند، اما وقتی به هم می رسند خود را به عنوان یک پدیده واحد نشان می دهند. این وضعیت ممکن است خانوادگی باشد یا ممکن است به دلایل بعدی رخ دهد. در پزشکی، این وضعیت اغلب برای توصیف یافته های همزمان استفاده می شود.

تریزومی ۱۳ (سندرم پاتائو): مشکلات جدی در مغز و قلب، مانند انگشتان اضافی، شکاف کام و لب.

اختلال کروموزومی که در آن بسیاری از ناهنجاری های ساختاری دیده می شود. بیشتر آنها در سال اول گم می شوند.

تریزومی ۱۸ (سندرم ادواردز): این یک اختلال کروموزومی با هوش پایین و مشکلات جسمی شدید (سر کوچک، ناهنجاری قلبی، ناشنوایی) است. بیشتر آنها قبل از تولد یا در ماه اول پس از تولد در رحم از بین می روند.

تریزومی ۲۱ (سندرم داون): این یک اختلال ژنتیکی است که می تواند تا بزرگسالی زنده بماند، دارای ویژگی های فیزیکی غیر طبیعی در صورت و بدن، سطح هوش پایین و برخی بیماری ها شایع است.

جنین: نامی است که به روند تکاملی گفته می شود که از هفته هشتم بارداری تا زمان تولد ادامه دارد.

جفت: بافتی است که ارتباط بین مادر و نوزاد را فراهم می کند.

سه ماهه: نامی است که به سه ماه بارداری داده می شود.

قبل از تولد: دوره قبل از تولد، روند بارداری

اولتراسوند: یک روش تصویربرداری با استفاده از امواج صوتی برای بررسی اندام های داخلی است.

نقص لوله عصبی: به اختلالات ساختاری مادرزادی گفته می شود که به دلیل از بین رفتن یکپارچگی مغز، نخاع یا پوستی که این ساختارها را می پوشاند ایجاد می شود.

نوکال شفاف (NT) (nuchal translucency): آزمایشی است که در آن ضخامت بافت زیر جلدی در گردن جنین با سونوگرافی اندازه گیری می شود. برای غربالگری برخی از اختلالات ساختاری مانند تریزومی و بیماری های قلبی استفاده می شود.

تست غربالگری: آزمایشی که به دنبال خطر یافتن یک بیماری احتمالی در افرادی است که هیچ علامت یا نشانه ای از بیماری ندارند.

تست تشخیصی: آزمایشی که به دنبال یک بیماری یا علت آن است.

آمنیوسنتز: گرفتن مقداری مایع از مایع کیسه اطراف نوزاد (مایع آمنیوتیک) با یک سوزن ظریف برای معاینه.

بیوپسی پرزهای کوریونی: نمونه کوچکی از جفت برای بررسی.

اختلالات ژنتیکی چیست؟

اختلالات ژنتیکی در نتیجه تغییر در ژن ها یا کروموزوم ها رخ می دهد. شرایط وجود یک کروموزوم از دست رفته یا یک کروموزوم اضافی را آنیوپلوئیدی می نامند. بیماری های ارثی در نتیجه تغییرات دائمی در ژن هایی به نام “جهش” رخ می دهد. در بیشتر موارد، هر دو والدین باید حامل ژن بیماری مشابهی باشند تا کودک به این بیماری مبتلا شود.

آزمایش ژنتیک قبل از تولد چیست؟

این‌ها آزمایش‌هایی هستند که به والدین اطلاعاتی در مورد وجود برخی اختلالات ژنتیکی برای نوزاد متولد نشده‌شان می‌دهند.

آزمایشات اولیه قبل از تولد چیست؟

دو نوع آزمایش قبل از تولد برای اختلالات ژنتیکی وجود دارد:

تست های غربالگری قبل از تولد: به آنها “تست های غربالگری ژنتیکی در دوران بارداری” نیز می گویند. خطر آنوپلوئیدی و برخی اختلالات اضافی را در کودک شما تعیین می کند.

تست های تشخیصی قبل از تولد: وجود آنوپلوئیدی یا یک بیماری ارثی خاص را به طور قطعی در کودک خود تعیین کنید. سلول های جنینی در مایع گرفته شده توسط آمنیوسنتز یا سلول های جفت گرفته شده توسط بیوپسی پرزهای کوریونی در تشخیص استفاده می شوند.

به زنان باردار باید هم گزینه های غربالگری و هم تست های تشخیصی ارائه شود.

تست های غربالگری قبل از تولد چیست؟

آزمایشات غربالگری خطر ابتلای کودک شما به برخی اختلالات را مشخص می کند:

غربالگری وضعیت ناقل: بر روی یک سواب یا خون گرفته شده از داخل گونه مطالعه می شود تا مشخص شود که آیا فرد ناقل بیماری خاصی است یا خیر.

تست های غربالگری ژنتیکی قبل از تولد: آنیوپلوئیدی و ناهنجاری های ساختاری با یافته های خون و سونوگرافی در زن باردار غربالگری می شود. در سه ماهه ۱ یا ۲ استفاده می شود.

غربالگری سه ماهه اول چیست؟

آزمایش غربالگری سه ماهه اول شامل بیوشیمی خون مادر و سونوگرافی بارداری است. همچنین به آن “آزمایش غربالگری ۱۱-۱۴ هفته” یا “آزمایش ترکیبی” نیز می گویند. این کار بین هفته ها انجام می شود. دو ماده بیوشیمیایی در خون مادر اندازه گیری می شود: beta-hCG آزاد و PAPP-A. ضخامت شفافیت زیر جلدی در پشت جنین اندازه گیری می شود. نتیجه غیرطبیعی به معنای افزایش خطر ابتلا به سندرم داون یا سایر آنیوپلوئیدی ها (تریزومی ۱۳ و تریزومی ۱۸) است. علاوه بر این، جنین از نظر ناهنجاری های ساختاری اساسی که در این هفته قابل تشخیص است (مانند برخی از ناهنجاری های قلب، دیواره قدامی شکم، مغز، ناهنجاری های اسکلتی، ناهنجاری های خط میانی) ارزیابی می شود.

غربالگری سه ماهه دوم چیست؟

تست چهارگانه: یک آزمایش غربالگری است که هم با سونوگرافی و هم با خون مادر انجام می شود. سندرم داون، تریزومی ۱۸ و خطر NTD با اندازه گیری دور سر نوزاد با چهار نشانگر بیوشیمیایی مختلف (استریول، بتا-hCG، AFP، اینهیبین-A) در خون مادر و سونوگرافی تعیین می شود. -۲۲٫ هفتگی انجام می شود.

سونوگرافی سطح دوم ارزیابی ناهنجاری های ساختاری جنین، ۱۸-۲۲٫ معاینه هفتگی سونوگرافی. اسکن تشریحی جنین با جزئیات نیز نامیده می شود.

بیشتربدانید؛بیوپسی سینه در تهرانبیوپسی پستاندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیکهزینه بیوپسی

غربالگری ترکیبی سه ماهه اول و دوم چیست؟

و نتایج آزمایش غربالگری سه ماهه دوم بارداری را می توان به روش های مختلف ترکیب کرد. در مقایسه با یک نتیجه آزمایش، آنها نتایج قابل اعتمادتری ارائه می دهند. البته باید توجه داشت که نتیجه در سه ماهه دوم مشهود خواهد بود.

سونوگرافی غربالگری

تجزیه و تحلیل DNA جنین چیست؟

DNA آزاد جنین DNA است که در خارج از سلول یافت می شود. در طول تشکیل جفت، مقداری DNA نوزاد در خون مادر آزاد می شود. می توان از آن به عنوان یک آزمایش غربالگری برای تریزومی ۲۱،۱۳،۱۸ و ناهنجاری های تعداد کروموزوم های جنسی استفاده کرد. می توان آن را در هفته دهم بارداری شروع کرد. نتیجه یک هفته دیگر مشخص می شود. نتیجه “مثبت” به معنای “افزایش ریسک” است. اقدامات تشخیصی باید انجام شود. در سایر آزمایش‌های غربالگری، اغلب به‌عنوان آزمایش غربالگری دوم در افرادی که خطر ابتلا به نوزادان مبتلا به ناهنجاری‌های کروموزومی را افزایش می‌دهند، استفاده می‌شود.

نتایج آزمایش غربالگری به چه معناست؟

آزمایش‌های غربالگری ژنتیکی در بارداری که برای گرفتن جنین‌هایی با خطر افزایش آنیوپلوئیدی تلاش می‌کنند، احتمال بیماری را به عنوان یک خطر عددی بیان می‌کنند. نتیجه “منفی” به معنای “خطر کم بیماری” در کودک شما است. اما احتمال بیماری را رد نمی کند. نتیجه “مثبت” به این معنی است که کودک شما “خطر افزایش بیماری” دارد. لزوماً به معنای وجود بیماری نیست.

روش های تشخیصی با نتایج قطعی یک گزینه برای همه زنان باردار است. پزشک یا مشاور ژنتیک به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که نتایج آزمایش به چه معناست و گزینه های بعدی خود را با شما در میان بگذارد.

تست های غربالگری قبل از تولد چقدر دقیق هستند؟

برای هر آزمایش احتمال “مثبت کاذب” و “منفی کاذب” وجود دارد. اگر بیماری واقعاً وجود نداشته باشد و خطر با توجه به نتیجه آزمایش افزایش یابد، “مثبت کاذب” وجود دارد. اگر بر اساس نتیجه آزمایش در زمانی که بیماری واقعا وجود دارد، “خطر کم” وجود داشته باشد، “منفی کاذب” وجود دارد. پزشک با دادن این نسبت‌ها برای هر آزمایش به شما کمک می‌کند قابلیت اطمینان آزمایش را درک کنید.

چگونه باید تصمیم بگیرم؟

این کاملاً تصمیم شماست که آیا آزمایش را انجام دهید یا خیر. باورها و ارزش های شخصی شما هنگام تصمیم گیری مهم هستند. در نظر گرفتن نحوه استفاده از نتایج آزمایش غربالگری قبل از تولد مفید خواهد بود. توجه داشته باشید که یک نتیجه مثبت تنها نشان دهنده افزایش خطر است. با این حال، زمانی که شما نتیجه قطعی را می خواهید، یک آزمایش تشخیصی انجام می شود.

برخی از زوج ها می خواهند از قبل بدانند که آیا نوزادشان با یک اختلال ژنتیکی متولد می شود یا خیر. این روند به آنها فرصت می دهد تا از بیماری مطلع شوند و روند پیگیری فرزندان خود را برنامه ریزی کنند. برخی از زوج ها در صورت قطعی بودن بیماری تمایلی به ادامه بارداری ندارند. برخی از زوج ها نمی خواهند قبل از زایمان چیزی بدانند. در این صورت تست غربالگری قبل از تولد انجام نمی شود و یا حتی اگر انجام شود در صورت مثبت بودن درخواست آزمایش تشخیصی نمی دهد. هیچ تصمیم «درست» یا «نادرستی» وجود ندارد. تصمیم فقط شخصی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید ادامه مقاله ما را مطالعه کنید:

تست سه گانه چیست؟ چگونه و چه زمانی آن را انجام دهیم؟

تست های غربالگری قبل از تولد شامل تست های مختلفی است که به صورت متناوب برای ارزیابی رشد نوزاد و مشاهده اثرات بارداری بر مادر انجام می شود. در حالی که مادر و نوزاد به طور سیستماتیک با آزمایش‌های غربالگری استاندارد ارزیابی می‌شوند، مشکلات سلامتی مختلفی که ممکن است در دوران بارداری، تولد و دوره پس از زایمان ایجاد شوند، مورد تاکید قرار می‌گیرند. تست های غربالگری سه گانه که در سه ماهه دوم بارداری انجام می شود بسیار مهم است، به ویژه برای تشخیص بارداری های پرخطر از قبل، تشخیص بیماری های مرتبط با کروموزوم مانند سندرم داون قبل از تولد و اطمینان از اینکه زایمان هم برای مادر و هم برای نوزاد به سالم ترین روش انجام می شود.

تست سه گانه چیست؟

آزمایش‌های غربالگری در دوران بارداری برای تعیین خطرات بیماری‌های مختلف که ممکن است در نوزاد رخ دهد، انجام می‌شود. تست غربالگری سه گانه که در سه ماهه دوم بارداری اعمال می شود، در درجه اول امکان تشخیص بارداری پرخطر را فراهم می کند و پزشک را به انجام معاینه دقیق راهنمایی می کند. مانند همه آزمایش‌های پزشکی، تست غربالگری سه‌گانه ۱۰۰% تشخیصی نیست، بلکه تنها به عنوان راهنمایی برای بررسی دقیق‌تر فرآیند عمل می‌کند.

اگرچه تست غربالگری سه گانه، که برای اولین بار در دهه ۱۹۸۰ اجرا شد، در ابتدا تنها برای تشخیص سندرم داون در مراحل اولیه مورد استفاده قرار گرفت، اما اکنون برای تشخیص ناهنجاری های کروموزومی مهم مانند تریزومی ۱۸، تریزومی ۲۱ و نقایص لوله عصبی ترجیح داده می شود. ایجاد مشکلات جدی رشد در کودک قبل از تولد. . علاوه بر این، مطابق با بسیاری از مطالعات اخیر، می توان گفت که نتایج آزمایش غربالگری سه گانه علاوه بر بیماری های ژنتیکی، در مورد بسیاری از مشکلات سلامتی مربوط به نوزاد نیز آموزنده است. به لطف این آزمایش که سطوح MS AFP، hCG و استریول غیرکونژوگه (uE3) را ارزیابی می کند، امکان تشخیص بارداری های پرخطر در مراحل اولیه وجود دارد.

پره اکلامپسی که در جامعه به عنوان مسمومیت بارداری نیز شناخته می شود، یکی از عوارض جدی بارداری است که به ویژه در زنان بالای ۳۵ سال بسیار شایع است و هم زندگی مادر و هم رشد سالم جنین را به خطر می اندازد. با افزایش ناگهانی فشار خون مادر، اختلالات مختلفی در عملکرد اعضای بدن به ویژه کلیه ها رخ می دهد. در نتیجه جریان خون به جفت کاهش می یابد و مشکلات جدی سلامتی به دلیل اختلالات گردش خون در نوزاد ایجاد می شود. با توجه به مطالعات انجام شده بر روی تست های غربالگری در سال های اخیر، می توان گفت که خطر ابتلا به این عارضه جدی بارداری که می تواند منجر به از دست دادن اعضای بدن و حتی مرگ مادر شود، به لطف تست غربالگری سه گانه به موقع تشخیص داده می شود. . علاوه بر این، ارزیابی سطوح AFP، hCG و استریول غیرکونژوگه (uE3) در ترکیب با سن مادر ممکن است به تشخیص زودهنگام دیابت بارداری، محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR) در نوزاد و برخی از پیامدهای منفی بارداری کمک کند.

چگونه تست غربالگری سه گانه را انجام دهیم؟

بارداری فرآیند پیچیده ای است که برای مادر و نوزاد بسیار پیچیده است و می تواند منجر به مشکلات سلامتی مختلفی شود. توجه به معاینات منظم بارداری بسیار مهم است تا بتوانید مشکلاتی را که ممکن است در دوران بارداری ایجاد شود تشخیص دهید و رشد کودک را به طور دقیق ارزیابی کنید. محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR) که در نوزاد مشاهده می شود ممکن است نشان دهنده بسیاری از بیماری های زمینه ای باشد. به همین دلیل، لازم است معاینات منظم توسط پزشک و آزمایشات غربالگری معمول که از ابتدای بارداری برنامه ریزی شده است، ادامه یابد.

تست غربالگری سه گانه که در دوره ۶-۳ ماهگی به نام سه ماهه دوم انجام می شود، اطلاعاتی در مورد بیماری های ژنتیکی مختلف که در نوزاد مشاهده می شود، ارائه می دهد. معمولا ۱۶-۱۸٫ برای این آزمایش که در هفته های حاملگی انجام می شود، ابتدا از مادر نمونه خون گرفته می شود و مقادیر آلفا فتوپروتئین (AFP)، گنادوتروپین جفتی بتا انسانی (hCG) و استریول غیر کونژوگه (uE3) در خون اندازه گیری می شود. . سپس این نتایج بر اساس مقادیر میانه بر اساس هفته بارداری تقسیم می شوند و به واحد MoM (Multiple of Median) تبدیل می شوند. هنگام ارزیابی نتایج به دست آمده، سن مادر، هفته بارداری که در آن نمونه خون گرفته شده است و بسیاری از معیارهای دیگر به طور خاص برای بیمار محاسبه و در نظر گرفته می شود. این تست سه گانه که در ابتدا فقط برای تشخیص سندرم داون به کار می رفت، اکنون برای تشخیص بسیاری از بیماری های ژنتیکی در دوران قبل از تولد ترجیح داده می شود.

بیشتربدانید:ماموگرافی سه بعدیتوموسنتز سینهبیوپسی چیستعکس رنگی رحم یا هیستروسالپینگوگرافیآندومتریوز چیست؟

تست غربالگری سه گانه چه زمانی برای فرد انجام می شود؟

تست های غربالگری برای تشخیص بارداری پرخطر را می توان با روش های مختلفی در دوره های مختلف بارداری اعمال کرد. اگرچه نتایج آزمایش دوگانه انجام شده در سه ماهه اول اطلاعاتی در مورد بسیاری از بیماری ها ارائه می دهد، اما اغلب درخواست می شود که این آزمایش همراه با آزمایش غربالگری سه گانه در آینده مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد. تست غربالگری سه گانه از جمله آزمایشاتی است که در سه ماهه دوم بارداری انجام می شود و اغلب بین هفته های ۱۶ تا ۱۸ بارداری انجام می شود. برای اینکه آزمایش نتایج قابل اعتمادی بدهد، اندازه گیری مقادیر آلفا فتوپروتئین (AFP)، گنادوتروپین جفتی تام بتا انسانی (hCG) و استریول غیرکونژوگه (E3) در خون در زمان مناسب بسیار مهم است. به همین دلیل چک های روتین نباید قطع شود و آزمایش باید در روزی که پزشک تعیین می کند انجام شود.

ارتفاع تست سه صفحه ای به چه معناست؟

ارزیابی سطوح استریول غیر کونژوگه (E3)، گنادوتروپین جفتی بتا انسان (hCG) و آلفا فتوپروتئین (AFP) اندازه گیری شده در تست غربالگری سه گانه به تنهایی اغلب منجر به تفسیر نادرست این تست می شود. برای رسیدن به یک نتیجه قابل اعتماد، این مقادیر باید همراه با سن مادر، هفته بارداری که در آن نمونه خون گرفته شده و عوامل تعیین کننده مشابه تفسیر شوند. با این حال، اگر نتایج آزمایش سه گانه با نرمال متفاوت باشد، ممکن است نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به برخی بیماری ها، به ویژه ناهنجاری های کروموزومی باشد.

مقادیر بالای AFP و hCG و مقادیر کم استریول غیر کونژوگه (E3) به احتمال زیاد نشانه ناهنجاری کروموزومی یا نقص لوله عصبی است. با این حال، علیرغم مقدار بالای AFP، ممکن است نقص لوله عصبی یا ناهنجاری کروموزومی وجود نداشته باشد و می توان گفت که عوارضی مانند وزن کم هنگام تولد، عوارض زایمان زودرس، محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR)، الیگوهیدرآمنیوس، دیسترس جنین، بارداری فشار خون بالا، پره اکلامپسی و مرگ جنین/نوزاد در این بارداری ها شایع تر است. علاوه بر این، خطر فشار خون بارداری در زنان بارداری که از نظر کروموزومی طبیعی در نظر گرفته می شوند اما سطح hCG آنها در خون بالا است، افزایش می یابد. مجدداً، پیگیری دقیق برای زنان باردار با سطوح hCG بالاتر از حد طبیعی از نظر زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد و IUGR توصیه می شود. در نهایت، باید دانست که سطح پایین تر از حد طبیعی استریول غیر کونژوگه در تست غربالگری سه گانه نیز با فشار خون ناشی از بارداری همراه است. در حالی که مادر باید از نظر پره اکلامپسی به دقت تحت نظر باشد، نوزاد باید از نظر عوارضی مانند تاخیر رشد داخل رحمی و مرگ جنین تحت نظر باشد. تست غربالگری سه گانه یکی از تست های بسیار مهم بارداری است که اطلاعاتی در مورد ناهنجاری های کروموزومی مانند سندرم داون، تریزومی ۱۸ و تریزومی ۲۱ ارائه می دهد. پیگیری منظم بارداری برای پیگیری دقیق ترین رشد کودک و تشخیص مشکلات ژنتیکی احتمالی در مراحل اولیه بسیار مهم است. بسیاری از مشکلات بارداری که بر سلامت مادر و جنین تأثیر می گذارد را می توان به راحتی با معاینات روتین و آزمایش های غربالگری استاندارد تشخیص داد. برای این کار باید از روزی که متوجه بارداری شد با پزشک متخصص مشورت کرد. کل روند بارداری باید تحت نظارت دقیق طبق توصیه های پزشک ادامه یابد. فراموش نکنید که آزمایش غربالگری سه گانه را انجام دهید تا بدون تاخیر مشکلات سلامتی جدی را که ممکن است در مورد رشد جنین ایجاد شود شناسایی کنید و روند بارداری سالم را تحت کنترل داشته باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری