021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی غربالگری ؛سونوگرافی یک آزمایش تصویربرداری است که از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از اندام ها ، بافت ها و سایر ساختارهای داخل بدن استفاده می کند. برخلاف اشعه ایکس ، سونوگرافی از هیچ گونه اشعه ای استفاده نمی کند. سونوگرافی همچنین می تواند قسمت هایی از بدن را در حال حرکت نشان دهد ، مانند ضربان قلب یا جریان خون در رگ های خونی.سونوگرافی در بارداری یکی از مهم ترین زمان های انجام آزمایشسونوگرافی است.

سونوگرافی غربالگری
سونوگرافی غربالگری

غربالگری سه ماهه اول

سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول یک آزمایش پیش از تولد است که اطلاعات اولیه در مورد خطر ابتلای نوزاد به برخی شرایط کروموزومی ، به ویژه سندرم داون (تریزومی ۲۱) و توالی های اضافی کروموزوم ۱۸ (تریزومی ۱۸) را ارائه می دهد.

به عنوان آزمایش ترکیبی سه ماهه اول نیز نامیده می شود ، دارای دو مرحله است:

آزمایش خون برای اندازه گیری سطح دو ماده خاص بارداری در خون مادر-پروتئین پلاسما A مرتبط با بارداری (PAPP-A) و گنادوتروپین کوریونی انسان (HCG)

آزمایش سونوگرافی برای اندازه گیری فضای خالی در بافت پشت گردن نوزاد (شفافیت نوکال)

به طور معمول ، غربالگری سه ماهه اول بین هفته های ۱۱ تا ۱۴ بارداری انجام می شود.

با استفاده از سن و نتایج آزمایش خون و سونوگرافی ، پزشک شما می تواند خطر حمل نوزاد مبتلا به سندرم داون یا تریزومی ۱۸ را اندازه گیری کند.

اگر نتایج نشان می دهد که میزان خطر شما متوسط ​​یا زیاد است ، ممکن است غربالگری سه ماهه اول را با آزمایش دیگری که قطعی تر است دنبال کنید.

سونوگرافی سه ماه دوم

سونوگرافی غربالگری سطح ۲ بر روی آناتومی جنین تمرکز می کند تا مطمئن شود همه چیز آنطور که باید در حال رشد و توسعه است. تصاویر بسیار واضح تر و دقیق تر از سونوگرافی فازی است که در سه ماهه اول بارداری انجام داده اید. نوزاد شما از تاج تا دور گردن ، در وسط و اطراف سر اندازه گیری می شود و وزن او برآورد می شود. چهار حفره قلب و کلیه ها ، مثانه ، معده ، مغز ، ستون فقرات و اندام های جنسی مورد بررسی قرار خواهند گرفت. سونوگرافیست همچنین سطح مایع آمنیوتیک ، محل جفت و ضربان قلب جنین را بررسی می کند.

سونوگرافی غربالگری سطح ۲ همچنین نشانگرهای سخت و نرم را بررسی می کند ، ویژگی هایی که ممکن است نشان دهنده افزایش خطر ناهنجاری کروموزومی باشد. مهم است که قبل از انجام اسکن بدانید: تعداد بسیار کمی از نوزادان که نشانگرهای نرم (کیست شبکه کوروئید ، کانون های اکوژنیک یا پیالکتازی ، به نام چند نفر غیر قابل بیان) نشان می دهند ، دارای ناهنجاری می شوند. پزشک شما به شما اطلاع می دهد که آیا انجام هرگونه آزمایش بعدی ضروری است (اغلب لازم نیست). توجه داشته باشید که سونوگرافی سطح ۲ همچنین می تواند جنسیت نوزاد شما را به شما بگوید.

سونوگرافی حاملگی برای به دست آوردن اطلاعات در مورد سلامت نوزاد متولد نشده انجام می شود. ممکن است برای موارد زیر استفاده شود:

اندازه و موقعیت نوزاد متولد نشده را بررسی کنید.

بررسی کنید که آیا بیش از یک نوزاد باردار هستید یا خیر.

مدت زمان بارداری خود را تخمین بزنید. این سن را سن حاملگی می نامند.

علائم سندرم داون ، که شامل ضخیم شدن در پشت گردن نوزاد است را بررسی کنید.

نقایص مادرزادی در مغز ، نخاع ، قلب یا سایر قسمت های بدن را بررسی کنید.

مقدار مایع آمنیوتیک را بررسی کنید. مایع آمنیوتیک مایع شفافی است که در دوران بارداری نوزاد متولد نشده را احاطه می کند. از نوزاد در برابر آسیب خارجی و سرما محافظت می کند. همچنین به رشد ریه و رشد استخوان کمک می کند.

بسیاری از افرادی که اصطلاح “سونوگرافی” را می شنوند احتمالاً یک زن باردار را در مطب پزشک خود تصور می کنند که نوزاد را در حال رشد در داخل رحم خود نگاه می کند – شاید حتی متوجه شود که آیا باید مهد کودک را صورتی یا آبی رنگ کند. اما در حالی که تصویربرداری از جنین یکی از رایج ترین کاربردهای سونوگرافی است، این ابزار تشخیصی در واقع کاربردهای زیادی دارد.

نحوه عملکرد تصویربرداری اولتراسوند

اولتراسوند که سونوگرافی نیز نامیده می شود، از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر اولتراسوند از آنچه در داخل بدن می گذرد استفاده می کند. ابزاری به نام مبدل صدایی با فرکانس بالا منتشر می‌کند که برای گوش انسان قابل شنیدن نیست، و سپس پژواک را با بازگشت امواج صوتی ضبط می‌کند تا اندازه، شکل و قوام بافت‌ها و اندام‌های نرم را مشخص کند.

این اطلاعات در زمان های واقعی برای تولید تصاویر بر روی صفحه ی نمایش کامپیوتر ارسال می شود. تکنسین های سونوگرافی یا سونوگرافیست ها آموزش های ویژه ای در مورد نحوه ی انجام سونوگرافی دارند. سپس رادیولوژیست و یا پزشک شما تصاویر اولتراسوند تهیه شده را تفسیر می کند. این فناوری پیشرفته می تواند به تشخیص و در درمان برخی بیماری ها هم کمک کند.

مقالات دیگر:مرکز تخصصی ماموگرافی –ماموگرافی هالوژیک

موارد استفاده از آزمایشات اولتراسوند

تصویربرداری اولتراسوند کاربردهای زیادی در پزشکی دارد، از تایید و تعیین تاریخ بارداری گرفته تا تشخیص برخی شرایط و راهنمایی پزشکان از طریق روش های پزشکی دقیق.

بارداری: تصاویر سونوگرافی در دوران بارداری کاربردهای زیادی دارند. در اوایل، ممکن است برای تعیین تاریخ زایمان، آشکارسازی وجود دوقلوها یا چند قلوهای دیگر و رد حاملگی خارج از رحم استفاده شود. آنها همچنین ابزارهای غربالگری ارزشمندی برای کمک به تشخیص مشکلات احتمالی، از جمله برخی از نقص های مادرزادی، مشکلات جفت، موقعیت بریچ و موارد دیگر هستند. بسیاری از والدین باردار مشتاقانه منتظر هستند تا جنسیت نوزادان خود را از طریق سونوگرافی در اواسط بارداری بیاموزند. و در اواخر بارداری، پزشکان حتی می توانند از سونوگرافی برای تخمین اندازه جنین درست قبل از زایمان استفاده کنند.

تشخیص: پزشکان از تصویربرداری اولتراسوند برای تشخیص طیف گسترده ای از شرایطی که بر اندام ها و بافت های نرم بدن تأثیر می گذارند، از جمله قلب و عروق خونی، کبد، کیسه صفرا، طحال، پانکراس، کلیه ها، مثانه، رحم، تخمدان ها، چشم ها، تیروئید و بیضه ها استفاده می کنند. . با این حال، سونوگرافی محدودیت‌های تشخیصی دارد. امواج صوتی به خوبی از طریق استخوان متراکم یا قسمت‌هایی از بدن که ممکن است هوا یا گاز را در خود نگه دارند، مانند روده، منتقل نمی‌شوند.

در طی اقدامات پزشکی استفاده کنید. تصویربرداری اولتراسوند می تواند به پزشکان در طی روش هایی مانند بیوپسی سوزنی کمک کند، که پزشک را ملزم می کند تا بافتی را از ناحیه بسیار دقیق داخل بدن برای آزمایش در آزمایشگاه خارج کند.

کاربردهای درمانی که اغلب اوقات از سونوگرافی برای تشخیص و هم درمان آسیب های بافت نرم استفاده می شود.

انواع سونوگرافی

بیشتر سونوگرافی ها با استفاده از مبدل روی سطح پوست افراد انجام می شود. با این حال، گاهی اوقات پزشکان و تکنسین ها می توانند با قرار دادن یک مبدل مخصوص در یکی از منافذ طبیعی بدن، تصویر تشخیصی بهتری به دست آورند:

در سونوگرافی ترانس واژینال، یک گره مبدل در واژن زن قرار داده می شود تا تصاویر بهتری از رحم و تخمدان آنها دریافت شود.

گاهی اوقات از سونوگرافی های ترانس رکتال در تشخیص بیماری های پروستات هم استفاده می شود.

اکوکاردیوگرافی ترانس مری از پروب مبدل در مری استفاده می کند تا سونوگرافیک بتواند تصاویر واضح تری از قلب به دست آورد.

علاوه بر این، فناوری اولتراسوند برای امکان انواع مختلف تصویربرداری پیشرفت کرده است:

داپلر نوع خاصی از انجام یک نوع سونوگرافی است که تصاویری از جریان خون در عروق افراد ایجاد می کند.

سونوگرافی استخوان به پزشک در تشخیص پوکی استخوان هم کمک می کند.

اکوکاردیوگرام برای مشاهده قلب استفاده می شود.

تصویربرداری سه بعدی بعد دیگری به تصویر اولتراسوند اضافه می کند و به جای تصاویر دو بعدی مسطح که با سونوگرافی سنتی ساخته می شود، تفاسیر سه بعدی ایجاد می کند.

سونوگرافی ۴ بعدی تصاویر سه بعدی را در حال حرکت نشان می دهد.

بیشتر بدانید : سونوگرافی سه بعدی در بارداری – سونوگرافی چهار بعدی

فواید سونوگرافی

سونوگرافی مزایای بسیاری دارد:

آنها به طور کلی بدون درد هستند و نیازی به سوزن، تزریق یا برش ندارند.

بیماران  اصلا در معرض تشعشعات یونیزان قرار نمی گیرند و این روش را ایمن تر از روش های تشخیصی مثل اشعه ایکس و سی تی اسکن می کند. در واقع، هیچ اثر مضر شناخته شده ای در صورت استفاده از آن طبق دستور ارائه دهنده مراقبت های بهداشت شما وجود ندارد.

اولتراسوند تصاویری از بافت های نرم افراد می گیرد که در اشعه ایکس به خوبی نمایشش داده نمی شوند.

سونوگرافی به طور گسترده ای در دسترس افراد است و هزینه کمتری هم نسبت به روش های دیگر دارد.

آیا سونوگرافی بی خطر است؟

مطالعات متخلف نشان داده اند که سونوگرافی به طور کلی کاملا بی خطر است. هیچ عارضه ی جانبی مضر شناخته شده ای وجود ندارد و همچنین عملاً هیچ ناراحتی در طول انجام آزمایش وجود ندارد. علاوه بر این، سونوگرافی از اشعه استفاده نمی کند، همانطور که آزمایش های اشعه ایکس انجام می دهند. اثرات بلندمدت احتمالی اینها مشخص نیست.

چه چیزی در طول  انجام سونوگرافی انتظار می رود

بسته به نوع آزمایش سونوگرافی که انجام می دهید، پزشک ممکن است دستورالعمل های خاصی مانند نخوردن یا ننوشیدن چیزی را برای چند ساعت قبل از آزمایش ارائه دهد. یا ممکن است به شما توصیه شود در زمان منتهی به انجام آزمایش چندین لیوان آب بنوشید و برای اطمینان از پر بودن مثانه از  رفتن به دستشویی خودداری کنید.

بعد از غربالگری سه ماهه اول چه اتفاقی می افتد؟

پس از انجام آزمایشات، شما با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود برای بررسی نتایج ملاقات خواهید کرد. غربالگری سه ماهه اول ۱۰۰% دقیق نیست و تشخیص نمی دهد. اگر نتایج غیرطبیعی باشد، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما در مورد آزمایشات بعدی برای تشخیص صحبت می‌کند. در صورت لزوم، آزمایش ژنتیک و مشاوره به شما پیشنهاد می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری