021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی غربالگری ؛سونوگرافی یک آزمایش تصویربرداری است که از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از اندام ها ، بافت ها و سایر ساختارهای داخل بدن استفاده می کند. برخلاف اشعه ایکس ، سونوگرافی از هیچ گونه اشعه ای استفاده نمی کند. سونوگرافی همچنین می تواند قسمت هایی از بدن را در حال حرکت نشان دهد ، مانند ضربان قلب یا جریان خون در رگ های خونی.سونوگرافی در بارداری یکی از مهم ترین زمان های انجام آزمایشسونوگرافی است.

سونوگرافی غربالگری
سونوگرافی غربالگری

غربالگری سه ماهه اول

سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول یک آزمایش پیش از تولد است که اطلاعات اولیه در مورد خطر ابتلای نوزاد به برخی شرایط کروموزومی ، به ویژه سندرم داون (تریزومی ۲۱) و توالی های اضافی کروموزوم ۱۸ (تریزومی ۱۸) را ارائه می دهد.

به عنوان آزمایش ترکیبی سه ماهه اول نیز نامیده می شود ، دارای دو مرحله است:

آزمایش خون برای اندازه گیری سطح دو ماده خاص بارداری در خون مادر-پروتئین پلاسما A مرتبط با بارداری (PAPP-A) و گنادوتروپین کوریونی انسان (HCG)

آزمایش سونوگرافی برای اندازه گیری فضای خالی در بافت پشت گردن نوزاد (شفافیت نوکال)

به طور معمول ، غربالگری سه ماهه اول بین هفته های ۱۱ تا ۱۴ بارداری انجام می شود.

با استفاده از سن و نتایج آزمایش خون و سونوگرافی ، پزشک شما می تواند خطر حمل نوزاد مبتلا به سندرم داون یا تریزومی ۱۸ را اندازه گیری کند.

اگر نتایج نشان می دهد که میزان خطر شما متوسط ​​یا زیاد است ، ممکن است غربالگری سه ماهه اول را با آزمایش دیگری که قطعی تر است دنبال کنید.

سونوگرافی سه ماه دوم

سونوگرافی غربالگری سطح ۲ بر روی آناتومی جنین تمرکز می کند تا مطمئن شود همه چیز آنطور که باید در حال رشد و توسعه است. تصاویر بسیار واضح تر و دقیق تر از سونوگرافی فازی است که در سه ماهه اول بارداری انجام داده اید. نوزاد شما از تاج تا دور گردن ، در وسط و اطراف سر اندازه گیری می شود و وزن او برآورد می شود. چهار حفره قلب و کلیه ها ، مثانه ، معده ، مغز ، ستون فقرات و اندام های جنسی مورد بررسی قرار خواهند گرفت. سونوگرافیست همچنین سطح مایع آمنیوتیک ، محل جفت و ضربان قلب جنین را بررسی می کند.

سونوگرافی غربالگری سطح ۲ همچنین نشانگرهای سخت و نرم را بررسی می کند ، ویژگی هایی که ممکن است نشان دهنده افزایش خطر ناهنجاری کروموزومی باشد. مهم است که قبل از انجام اسکن بدانید: تعداد بسیار کمی از نوزادان که نشانگرهای نرم (کیست شبکه کوروئید ، کانون های اکوژنیک یا پیالکتازی ، به نام چند نفر غیر قابل بیان) نشان می دهند ، دارای ناهنجاری می شوند. پزشک شما به شما اطلاع می دهد که آیا انجام هرگونه آزمایش بعدی ضروری است (اغلب لازم نیست). توجه داشته باشید که سونوگرافی سطح ۲ همچنین می تواند جنسیت نوزاد شما را به شما بگوید.

سونوگرافی حاملگی برای به دست آوردن اطلاعات در مورد سلامت نوزاد متولد نشده انجام می شود. ممکن است برای موارد زیر استفاده شود:

اندازه و موقعیت نوزاد متولد نشده را بررسی کنید.

بررسی کنید که آیا بیش از یک نوزاد باردار هستید یا خیر.

مدت زمان بارداری خود را تخمین بزنید. این سن را سن حاملگی می نامند.

علائم سندرم داون ، که شامل ضخیم شدن در پشت گردن نوزاد است را بررسی کنید.

نقایص مادرزادی در مغز ، نخاع ، قلب یا سایر قسمت های بدن را بررسی کنید.

مقدار مایع آمنیوتیک را بررسی کنید. مایع آمنیوتیک مایع شفافی است که در دوران بارداری نوزاد متولد نشده را احاطه می کند. از نوزاد در برابر آسیب خارجی و سرما محافظت می کند. همچنین به رشد ریه و رشد استخوان کمک می کند.

بسیاری از افرادی که اصطلاح “سونوگرافی” را می شنوند احتمالاً یک زن باردار را در مطب پزشک خود تصور می کنند که نوزاد را در حال رشد در داخل رحم خود نگاه می کند – شاید حتی متوجه شود که آیا باید مهد کودک را صورتی یا آبی رنگ کند. اما در حالی که تصویربرداری از جنین یکی از رایج ترین کاربردهای سونوگرافی است، این ابزار تشخیصی در واقع کاربردهای زیادی دارد.

نحوه عملکرد تصویربرداری اولتراسوند

اولتراسوند که سونوگرافی نیز نامیده می شود، از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر اولتراسوند از آنچه در داخل بدن می گذرد استفاده می کند. ابزاری به نام مبدل صدایی با فرکانس بالا منتشر می‌کند که برای گوش انسان قابل شنیدن نیست، و سپس پژواک را با بازگشت امواج صوتی ضبط می‌کند تا اندازه، شکل و قوام بافت‌ها و اندام‌های نرم را مشخص کند.

این اطلاعات در زمان های واقعی برای تولید تصاویر بر روی صفحه ی نمایش کامپیوتر ارسال می شود. تکنسین های سونوگرافی یا سونوگرافیست ها آموزش های ویژه ای در مورد نحوه ی انجام سونوگرافی دارند. سپس رادیولوژیست و یا پزشک شما تصاویر اولتراسوند تهیه شده را تفسیر می کند. این فناوری پیشرفته می تواند به تشخیص و در درمان برخی بیماری ها هم کمک کند.

مقالات دیگر:مرکز تخصصی ماموگرافی –ماموگرافی هالوژیک

موارد استفاده از آزمایشات اولتراسوند

تصویربرداری اولتراسوند کاربردهای زیادی در پزشکی دارد، از تایید و تعیین تاریخ بارداری گرفته تا تشخیص برخی شرایط و راهنمایی پزشکان از طریق روش های پزشکی دقیق.

بارداری: تصاویر سونوگرافی در دوران بارداری کاربردهای زیادی دارند. در اوایل، ممکن است برای تعیین تاریخ زایمان، آشکارسازی وجود دوقلوها یا چند قلوهای دیگر و رد حاملگی خارج از رحم استفاده شود. آنها همچنین ابزارهای غربالگری ارزشمندی برای کمک به تشخیص مشکلات احتمالی، از جمله برخی از نقص های مادرزادی، مشکلات جفت، موقعیت بریچ و موارد دیگر هستند. بسیاری از والدین باردار مشتاقانه منتظر هستند تا جنسیت نوزادان خود را از طریق سونوگرافی در اواسط بارداری بیاموزند. و در اواخر بارداری، پزشکان حتی می توانند از سونوگرافی برای تخمین اندازه جنین درست قبل از زایمان استفاده کنند.

تشخیص: پزشکان از تصویربرداری اولتراسوند برای تشخیص طیف گسترده ای از شرایطی که بر اندام ها و بافت های نرم بدن تأثیر می گذارند، از جمله قلب و عروق خونی، کبد، کیسه صفرا، طحال، پانکراس، کلیه ها، مثانه، رحم، تخمدان ها، چشم ها، تیروئید و بیضه ها استفاده می کنند. . با این حال، سونوگرافی محدودیت‌های تشخیصی دارد. امواج صوتی به خوبی از طریق استخوان متراکم یا قسمت‌هایی از بدن که ممکن است هوا یا گاز را در خود نگه دارند، مانند روده، منتقل نمی‌شوند.

در طی اقدامات پزشکی استفاده کنید. تصویربرداری اولتراسوند می تواند به پزشکان در طی روش هایی مانند بیوپسی سوزنی کمک کند، که پزشک را ملزم می کند تا بافتی را از ناحیه بسیار دقیق داخل بدن برای آزمایش در آزمایشگاه خارج کند.

کاربردهای درمانی که اغلب اوقات از سونوگرافی برای تشخیص و هم درمان آسیب های بافت نرم استفاده می شود.

انواع سونوگرافی

بیشتر سونوگرافی ها با استفاده از مبدل روی سطح پوست افراد انجام می شود. با این حال، گاهی اوقات پزشکان و تکنسین ها می توانند با قرار دادن یک مبدل مخصوص در یکی از منافذ طبیعی بدن، تصویر تشخیصی بهتری به دست آورند:

در سونوگرافی ترانس واژینال، یک گره مبدل در واژن زن قرار داده می شود تا تصاویر بهتری از رحم و تخمدان آنها دریافت شود.

گاهی اوقات از سونوگرافی های ترانس رکتال در تشخیص بیماری های پروستات هم استفاده می شود.

اکوکاردیوگرافی ترانس مری از پروب مبدل در مری استفاده می کند تا سونوگرافیک بتواند تصاویر واضح تری از قلب به دست آورد.

علاوه بر این، فناوری اولتراسوند برای امکان انواع مختلف تصویربرداری پیشرفت کرده است:

داپلر نوع خاصی از انجام یک نوع سونوگرافی است که تصاویری از جریان خون در عروق افراد ایجاد می کند.

سونوگرافی استخوان به پزشک در تشخیص پوکی استخوان هم کمک می کند.

اکوکاردیوگرام برای مشاهده قلب استفاده می شود.

تصویربرداری سه بعدی بعد دیگری به تصویر اولتراسوند اضافه می کند و به جای تصاویر دو بعدی مسطح که با سونوگرافی سنتی ساخته می شود، تفاسیر سه بعدی ایجاد می کند.

سونوگرافی ۴ بعدی تصاویر سه بعدی را در حال حرکت نشان می دهد.

بیشتر بدانید : سونوگرافی سه بعدی در بارداری – سونوگرافی چهار بعدی

فواید سونوگرافی

سونوگرافی مزایای بسیاری دارد:

آنها به طور کلی بدون درد هستند و نیازی به سوزن، تزریق یا برش ندارند.

بیماران  اصلا در معرض تشعشعات یونیزان قرار نمی گیرند و این روش را ایمن تر از روش های تشخیصی مثل اشعه ایکس و سی تی اسکن می کند. در واقع، هیچ اثر مضر شناخته شده ای در صورت استفاده از آن طبق دستور ارائه دهنده مراقبت های بهداشت شما وجود ندارد.

اولتراسوند تصاویری از بافت های نرم افراد می گیرد که در اشعه ایکس به خوبی نمایشش داده نمی شوند.

سونوگرافی به طور گسترده ای در دسترس افراد است و هزینه کمتری هم نسبت به روش های دیگر دارد.

آیا سونوگرافی بی خطر است؟

مطالعات متخلف نشان داده اند که سونوگرافی به طور کلی کاملا بی خطر است. هیچ عارضه ی جانبی مضر شناخته شده ای وجود ندارد و همچنین عملاً هیچ ناراحتی در طول انجام آزمایش وجود ندارد. علاوه بر این، سونوگرافی از اشعه استفاده نمی کند، همانطور که آزمایش های اشعه ایکس انجام می دهند. اثرات بلندمدت احتمالی اینها مشخص نیست.

چه چیزی در طول  انجام سونوگرافی انتظار می رود

بسته به نوع آزمایش سونوگرافی که انجام می دهید، پزشک ممکن است دستورالعمل های خاصی مانند نخوردن یا ننوشیدن چیزی را برای چند ساعت قبل از آزمایش ارائه دهد. یا ممکن است به شما توصیه شود در زمان منتهی به انجام آزمایش چندین لیوان آب بنوشید و برای اطمینان از پر بودن مثانه از  رفتن به دستشویی خودداری کنید.

بعد از غربالگری سه ماهه اول چه اتفاقی می افتد؟

پس از انجام آزمایشات، شما با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود برای بررسی نتایج ملاقات خواهید کرد. غربالگری سه ماهه اول ۱۰۰% دقیق نیست و تشخیص نمی دهد. اگر نتایج غیرطبیعی باشد، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما در مورد آزمایشات بعدی برای تشخیص صحبت می‌کند. در صورت لزوم، آزمایش ژنتیک و مشاوره به شما پیشنهاد می شود.

پیگیری و معاینات منظم برای سلامت مادر باردار و نوزاد در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد. در این دوره از روش های تصویربرداری مدرن نیز به کرات استفاده می شود. در میان آنها، فناوری به نام سونوگرافی دقیق یا دقیق خودنمایی می کند. برای یک بارداری سالم و روند زایمان، برای مادران باردار مهم است که از این اقدامات توصیه شده به آنها غافل نشوند. متخصصین زنان و زایمان گروه سلامت یادبود اطلاعات دقیقی در مورد سونوگرافی دادند.

سونوگرافی دقیق (جزئیات) چیست؟

در سه ماهه دوم بارداری (بیش از ۱۸ هفته) سونوگرافی دقیق مامایی انجام می شود. موقعیت نوزاد و جفت در سونوگرافی دقیق به طور دقیق مورد بررسی قرار می گیرد. سونوگرافی دقیق (جزئیات) تشخیصی است که امکان ارزیابی رشد کلیه اندام ها به ویژه مغز، چشم ها، بینی، لب ها، صورت، گردن، قلب، ریه ها، بازوها، دست ها، انگشتان، اندام های داخل شکمی، پشت، پاها و روش پای نوزاد در شکم مادر.

در چه بیماری هایی از سونوگرافی دقیق استفاده می شود؟

سونوگرافی دقیق در تشخیص ناهنجاری در نوزاد متولد نشده، بررسی رشد آن، بارداری پرخطر و پیگیری معمول بارداری استفاده می شود.

در چه بیماری هایی از سونوگرافی دقیق استفاده می شود؟

سونوگرافی دقیق در تشخیص ناهنجاری در نوزاد متولد نشده، بررسی رشد آن، بارداری پرخطر و پیگیری معمول بارداری استفاده می شود. در سونوگرافی دقیق وضعیت نوزاد، حرکات، تنفس و ضربان قلب، تخمین قد و وزن، میزان مایع آمنیوتیک در رحم، محل جفت و جنسیت نوزاد قابل مشاهده است. در حالی که بیماری های مغز، ریه، قلب، ستون فقرات، معده، روده و کلیه را می توان در سونوگرافی دقیق تشخیص داد، ناهنجاری ها در بازوها و پاها نیز قابل تشخیص است.

سونوگرافی دقیق در چه هفته های بارداری انجام می شود؟

سونوگرافی دقیق بین هفته های ۱۸ تا ۲۳ بارداری انجام می شود.

سونوگرافی دقیق چگونه انجام می شود؟

قبل از انجام سونوگرافی دقیق، هیچ آمادگی لازم نیست. به عنوان یک روش ساده سونوگرافی با حرکت دادن آن در نقاط خاصی از شکم با کمک ژل روی میز معاینه انجام می شود. در تصاویر به دست آمده می توان اندام ها و قسمت های خاصی را اندازه گیری کرد و تصاویر را چاپ کرد.

چه چیزی در سونوگرافی ها دقیق ارزیابی می شود؟

در زمان سونوگرافی دقیق، کودک اکنون رشد کرده است. سونوگرافی دقیق می تواند نوزاد را با جزئیات بسیار بیشتری نسبت به سونوگرافی های انجام شده در سه ماهه اول بارداری بررسی کند. سونوگرافی در این مرحله بر روی آناتومی جنین تمرکز می کند تا مطمئن شود همه چیز همانطور که انتظار می رود در حال پیشرفت است.

در سونوگرافی دقیق، تمام اندام ها و ساختارهای اصلی جنین اندازه گیری و ارزیابی می شوند، از جمله:

مغز

قلب

کلیه ها

مثانه

همسرت

ستون فقرات

اندام ها

سونوگرافی دقیق چگونه اعمال می شود؟

ژل آب بر روی شکم فرد باردار که روی تخت بیمار دراز کشیده است، استفاده می شود. متخصص پریناتولوژی با حرکت دادن قسمت پروب سونوگرافی که امواج صوتی را به ناحیه مورد نظر می فرستد، اطلاعاتی در مورد رشد نوزاد در رحم مادر به دست می آورد. پس از پایان فرآیند، ژل اعمال شده روی پوست تمیز می شود.

آیا سونوگرافی دقیق (جزئیات) در دوران بارداری ضروری است؟

در سونوگرافی دقیق، تقریباً تمام عیوب ساختاری که ممکن است در نوزاد رخ دهد، قابل تشخیص است. انجام سونوگرافی دقیق همچنان به خواست خانواده است، اما انجام آن توسط همه متخصصان توصیه می شود. به طور خلاصه، سونوگرافی دقیق مورد نیاز است.

چه مشکلاتی را نمی توان در سونوگرافی دقیق تشخیص داد؟

تشخیص تمام نقایص مادرزادی در رحم همیشه امکان پذیر نیست. اما سونوگرافی های با وضوح بالا توسط گروه های تایید شده سونوگرافی قبل از تولد، تشخیص نقایصی را که تأثیر قابل توجهی قبل از تولد خواهند داشت، ممکن می سازد.

قیمت دقیق سونوگرافی چقدر است؟

قیمت دقیق سونوگرافی با توجه به مرکزی که این خدمات در آن ارائه می شود متفاوت است. سونوگرافی دقیق یک دستگاه پیشرفته است و اطلاعات بسیار مهمی در مورد سلامت نوزاد ارائه می دهد. به همین دلیل، استفاده دقیق از سونوگرافی برای سلامت مادر و تولد سالم نوزاد مهم است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد بیوپسی سینه در تهران ، بیوپسی سینه ، بیوپسی هسته سوزنی سینه ، بیوپسی وکیوم چیست؟ ، بیوپسی ریه چیست؟ بر روی آن کلیک کنید.

سوالات متداول در مورد سونوگرافی دقیق

آیا با سونوگرافی دقیق می توان بیماری های مادرزادی را تشخیص داد؟

۹۵ درصد از بیماری های مادرزادی در رحم را می توان با سونوگرافی دقیق تشخیص داد که امکان تشخیص مشکلات مربوط به تشکیل اندام های کودک در رحم را فراهم می کند.

آیا می توان تمام اندام های نوزاد را با سونوگرافی دقیق معاینه کرد؟

رشد کودک در رحم به دو دوره جنینی و جنینی تقسیم می شود. ۸ هفته اول دوره جنینی و بعد از هفته هشتم دوره جنینی در نظر گرفته می شود. در دوران جنینی می توان اندام های کودک را بررسی کرد، زیرا تمام اندام های کودک تشکیل شده و به رشد خود ادامه می دهند.

چه کسی سونوگرافی دقیق انجام می دهد؟

سونوگرافی دقیق توسط متخصصین پریناتولوژی و زنان و زایمان که در این زمینه آموزش دیده اند و با دستگاه های سونوگرافی با ویژگی های خاص انجام می شود.

معاینه دقیق سونوگرافی چقدر طول می کشد؟

از آنجایی که ارزیابی اندام یک فرآیند طولانی است، این معاینه حدود نیم ساعت طول می کشد.

سونوگرافی دقیق در چه هفته هایی باید انجام شود؟

سونوگرافی دقیق به طور کلی ۱۸-۲۴ است. در عرض چند هفته انجام می شود. با این حال، به لطف دستگاه‌ها و تکنیک‌های در حال توسعه سونوگرافی، این فرآیند اکنون ۱۱-۱۳ است. در هفته امکان پذیر شده است. در سونوگرافی دقیق انجام شده بین این هفته ها، ۷۵ درصد از ناهنجاری های ساختاری قابل تشخیص است. با این حال، برخی از مشکلات در شکل گیری مغز و برخی از سوراخ های قلب را نمی توان در این هفته مشاهده کرد، بنابراین این هفته ۲۰-۲۴ است. توصیه می شود این روش برای ارزیابی رشد مغز و سوراخ های کوچک در قلب تکرار شود.

چرا انجام یک سونوگرافی دقیق مهم است؟

انجام سونوگرافی دقیق و در صورت وجود مشکل در اندام های حیاتی، زایمان در شرایط مناسب و برنامه ریزی شده باعث می شود که نوزاد کمتر تحت تاثیر این مشکلات قرار گیرد.

مداخله در برخی بیماری ها در رحم، شانس بقای نوزاد را افزایش می دهد.

به لطف تعدادی از یافته های ویژه سونوگرافی، می تواند راهنمای تشخیص بیماری های ژنتیکی باشد.

مسائلی مانند موقعیت نوزاد، قرار دادن شریک زندگی نوزاد و تعیین نحوه زایمان را روشن می کند.

آیا انجام سونوگرافی دقیق به نوزاد آسیب می رساند؟

به دلیل طولانی بودن سونوگرافی دقیق، زنان باردار تصورات نادرستی ایجاد می کنند که ممکن است نوزادانشان تحت تأثیر این امواج صوتی قرار بگیرند. اما دستگاه های مورد استفاده در سونوگرافی برای نوزاد مضر نیستند و می توان با خیال راحت از آنها استفاده کرد.

کدام بیماری های ژنتیکی را می توان با سونوگرافی دقیق تشخیص داد؟

امروزه تقریباً ۱۵ هزار بیماری ژنتیکی تعریف شده است. برخی از این بیماری ها دارای برخی از یافته های سونوگرافی هستند. برای اینکه یک بیماری ژنتیکی در رحم تشخیص داده شود، باید باعث ایجاد نقص ساختاری در نوزاد شود. اختلالات ساختاری عبارتند از: سوراخ هایی در قلب، ناهنجاری در رگ های قلب، ناهنجاری در دریچه های قلب، اختلال در رشد مغز، توسعه نیافتگی دیواره قدامی شکم، انگشتان اضافی، دست ها و پاهای کوتاه، ناهنجاری های صورت و صدها مورد دیگر وجود دارد. با این حال، برخی از بیماری های ژنتیکی متأسفانه هیچ علامتی در رحم ندارند. بنابراین، یافته های غیرطبیعی سونوگرافی باید بسیار دقیق ارزیابی شوند.

در ارزیابی دقیق سونوگرافی، چه عواملی غیر از تصویر در نظر گرفته می شود؟

در سونوگرافی دقیق، بسیاری از عیوب ساختاری در نوزاد قابل تشخیص است. این اختلالات به خودی خود معنایی ندارند. نوزاد، والدین یا حتی خواهر و برادر نیز ممکن است نیاز به ارزیابی داشته باشند. پس از ارزیابی دقیق، تصمیم گرفته می شود که آیا آزمایشات اضافی انجام می شود یا خیر.

سونوگرافی دقیق چقدر طول می کشد؟

بررسی دقیق سونوگرافی در دوران بارداری بین ۴۵ تا ۹۰ دقیقه طول می کشد. این ممکن است بسته به معاینه پزشک متفاوت باشد.

آیا سونوگرافی دقیق در دوران بارداری قابل اعتماد است؟

سونوگرافی دقیق به جنین در رحم آسیب نمی رساند.

آیا می توان دوباره سونوگرافی دقیق انجام داد؟

سونوگرافی دقیق (جزئیات) معمولاً یک بار در دوران بارداری انجام می شود. با این حال، در صورت وجود وضعیت مشکوک در اولین معاینه سونوگرافی دقیق، ممکن است پس از ۳-۴ هفته دوباره درخواست شود.

چرا یک سونوگرافی دقیق انجام می شود؟

سونوگرافی دقیق که بین هفته های ۱۸ تا ۲۳ بارداری ترجیح داده می شود، می تواند ناهنجاری های صورت یا نقایص عصبی نوزاد را تشخیص دهد. سونوگرافی دقیق انجام می شود تا ببیند مشکلی در بارداری و رشد کودک وجود ندارد و به خانواده اطمینان داده شود که کودک در حال رشد و تکامل طبیعی است.

آیا می توان سندرم داون یا ناهنجاری های کروموزومی را در سونوگرافی دقیق مشاهده کرد؟

در سونوگرافی که بین هفته های ۱۱ و ۱۴ بارداری انجام می شود، مشخص می شود که آیا نشتی در استخوان بینی، زاویه صورت و دریچه قلب و همچنین ضخامت پشت گردن وجود دارد یا خیر. با افزودن اندازه گیری های عروقی، غربالگری سندرم داون (DS) را می توان با حساسیت ۹۵ درصد انجام داد.

خلاص

دستورالعمل های زایمان سه آزمایش اولتراسوند را به عنوان بخشی از مراقبت های عمومی دوران بارداری ارائه می کند. معمولاً در هفته های ۱۰، ۲۰ و ۳۰ بارداری انجام می شود. معاینات اولتراسوند معمولاً مختص پزشکان است، ماماها آنها را پیشنهاد نمی کنند.

اگر زن باردار سالم است و بارداری به طور طبیعی پیش می‌رود، دیگر نیازی به سونوگرافی نیست. تعداد معاینات سونوگرافی برای تشخیص ناهنجاری ها تعیین کننده نیست. معنی دار بودن نتایج بیشتر به تجربه پزشک و کیفیت دستگاه صدا بستگی دارد.

در صورت وجود هرگونه ناهنجاری که باید در طول بارداری مشخص شود، امکان ضبط سونوگرافی اضافی وجود دارد. در این صورت بیمه درمانی قانونی نیز هزینه ها را پوشش می دهد.

زنان باردار نیز می توانند بدون معاینه سونوگرافی انجام دهند بدون اینکه این امر هیچ گونه عواقبی برای پوشش بیمه ای داشته باشد. معمولاً باید این تصمیم را با امضای خود تأیید کنید تا پزشک را از تعهد اطلاعاتی رها کنید.

اگر نمی خواهید قبل از تولد جنسیت فرزندتان را بدانید، باید به موقع به ما اطلاع دهید. از اواسط بارداری در سونوگرافی قابل مشاهده است.

در طول سونوگرافی چه اتفاقی می افتد؟

در طول معاینه اولتراسوند، امواج صوتی که برای گوش انسان غیرقابل تشخیص است از یک مبدل به بدن فرستاده می شود. اگر امواج صوتی به مانعی در داخل بدن برخورد کنند، به عقب پرتاب می شوند. این “پژواک”ها، که قدرت آنها بسته به بافت بدن متفاوت است، دوباره توسط مبدل دریافت می شود. از این طریق، یک کامپیوتر یک تصویر متحرک را که روی مانیتور ظاهر می شود محاسبه می کند.

در سه ماهه اول بارداری می توان سونوگرافی را از طریق واژن انجام داد. برای معاینات سونوگرافی بعدی، پزشک مبدل را روی دیواره شکم هدایت می کند. برای بهبود تماس بین مبدل و پوست، از قبل یک ژل روی پوست اعمال می شود.

آیا سونوگرافی می تواند به من یا فرزندم آسیب برساند؟

برخی از والدین نگران هستند که امواج صوتی مورد استفاده در معاینات اولیه ممکن است به کودک یا خود زن باردار آسیب برساند. با توجه به وضعیت فعلی دانش علمی، اما هیچ مدرکی برای این موضوع وجود ندارد.

با سونوگرافی داپلر، گرما در بافت مورد بررسی ایجاد می شود، بنابراین فقط باید در اوایل بارداری استفاده شود و باید تا حد امکان کوتاه باشد. دستگاه های اولتراسونیک مدرن دارای سیستم های کنترل داخلی برای این کار هستند.

بیشتربدانید؛بیوپسی سینه در تهرانبیوپسی پستاندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیک

اولین معاینه: هفته نهم تا دوازدهم بارداری

اولین معاینه اولتراسوند معمولا بین هفته نهم تا دوازدهم بارداری انجام می شود. هدف اصلی آن تایید بارداری و بررسی اینکه آیا جنین در رحم کاشته شده است یا خیر. قلب تپنده جنین دیده می شود و پزشک می تواند شکل خارجی بدن را ارزیابی کند. همچنین می توان تشخیص داد که آیا حاملگی چند قلو است یا خیر. علاوه بر این، اکنون می توان هفته جاری بارداری و تاریخ مورد انتظار تولد را با دقت بیشتری نسبت به زمان بعدی بارداری تعیین کرد.

معاینه دوم: هفته ۱۹ تا ۲۲ بارداری

برای معاینه سونوگرافی دوم بین هفته ۱۹ و ۲۲ بارداری، می توانید از بین دو معاینه یکی را انتخاب کنید: معاینه سونوگرافی پایه و سونوگرافی پایه گسترده.

در معاینه اولیه سونوگرافی، رشد متناسب با سن کودک بررسی می شود. اندام های فردی با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار نمی گیرند. بلکه اندازه سر و شکم و طول استخوان ران اندازه گیری می شود و مقدار مایع آمنیوتیک مشخص می شود. موقعیت جفت در رحم نیز بررسی می شود. در صورت وجود هر گونه ناهنجاری با بررسی های بیشتر مشخص می شود.

در معاینه اولیه سونوگرافی گسترده، سر، حفره های مغز و مخچه نیز با دقت بیشتری بررسی می شوند و نسبت اندازه قفسه سینه و قلب اندازه گیری می شود. ضربان قلب و موقعیت و اندازه بطن ها نیز بررسی می شود. همچنین بررسی می شود که آیا دیواره شکم و ستون فقرات بسته است و آیا معده و مثانه قابل مشاهده است یا خیر.

هر دو سونوگرافی پایه و سونوگرافی گسترده، خدماتی هستند که توسط شرکت های بیمه سلامت ارائه می شوند. آنها فقط می توانند توسط متخصص زنان با شرایط مناسب انجام شوند. اگر پزشک معالج شما این صلاحیت را نداشته باشد، باید برای انجام این معاینه به مطب زنان دیگر ارجاع دهید.

معاینه سوم: هفته ۲۹ تا ۳۲ بارداری

سومین معاینه اولتراسوند بین هفته ۲۹ و ۳۲ بارداری برنامه ریزی شده است و برای ارزیابی رشد متناسب با سن و وضعیت کودک انجام می شود. جفت و مقدار مایع آمنیوتیک نیز مجددا بررسی می شود. این اطلاعات برای برنامه ریزی زایمان مهم است. در صورت وجود هرگونه ناهنجاری، می توان معاینات بیشتری را ترتیب داد.

معاینات سونوگرافی ویژه

علاوه بر سه معاینه ذکر شده، معاینات سونوگرافی ویژه نیز وجود دارد.

سونوگرافی داپلر: این روش می تواند برای بررسی جریان خون در رگ های مادر و کودک در صورتی که شک وجود داشته باشد که کودک به اندازه کافی توسط جفت تامین نمی شود، مورد استفاده قرار گیرد. سونوگرافی داپلر از هفته بیستم بارداری توصیه می شود.

تشخیص دقیق یا سونوگرافی اندام: به آن “سونوگرافی ناهنجاری” نیز گفته می شود و با دستگاه اولتراسوند با وضوح بالا در مراکز یا مراکز خاص انجام می شود. این اجازه می دهد تا بسیاری از اندام ها از هفته سیزدهم با دقت بیشتری بررسی شوند، از جمله قلب (اکوکاردیوگرافی). حدود نیمی از ناهنجاری های جدی را می توان در این مرحله شناسایی کرد. سونوگرافی اندام دیگری در هفته ۲۰ تا ۲۲ تقریباً همیشه به عنوان مکمل توصیه می شود.

سونوگرافی ۳ بعدی/۴ بعدی تصویری فضایی از کودک متولد نشده ایجاد می کند، اما به ندرت اطلاعات مهم پزشکی ارائه می دهد.

در صورت وجود شک منطقی مبنی بر بیمار بودن کودک، هزینه های این معاینات سونوگرافی ویژه توسط شرکت های بیمه سلامت تامین می شود. اگر به درخواست زن باردار بدون دلیل پزشکی انجام شود، باید به صورت خصوصی به عنوان خدمات بهداشتی فردی (IGeL) پرداخت شود.

معاینه سونوگرافی چقدر آموزنده است؟

اعتبار معاینات سونوگرافی در درجه اول به تجربه معاینه کننده و کیفیت دستگاه سونوگرافی بستگی دارد. مایع آمنیوتیک کم یا وضعیت نامطلوب کودک ارزیابی را دشوارتر می کند، مانند اسکار یا دیواره ضخیم شکم در زن باردار. حتی در شرایط مساعد، هر ناهنجاری را نمی توان در سونوگرافی تشخیص داد و ارزیابی های نادرست ممکن است رخ دهد.

اگر سونوگرافی ناهنجاری‌ها را نشان دهد، زن باردار می‌تواند از معاینات بیشتر، به عنوان مثال بیوپسی پرز کوریونی یا معاینه مایع آمنیوتیک استفاده کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری