021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی تیروئید

Thyroid ultrasound

سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی تیروئید یک روش تصویربرداری برای دیدن تیروئید است، غده ای در گردن که متابولیسم را تنظیم می کند (فرایندهای زیادی که میزان فعالیت سلول ها و بافت ها را کنترل می کنند).

نحوه انجام سونوگرافی

سونوگرافی روشی بدون درد است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از داخل بدن استفاده می کند. این آزمایش اغلب در بخش سونوگرافی یا رادیولوژی انجام می شود. همچنین می توان آن را در یک کلینیک انجام داد.

آزمایش به این صورت انجام می شود:

در حالی که گردن خود را روی یک بالش یا سایر تکیه گاه های نرم می گذارید.

تکنسین اولتراسوند یک ژل مبتنی بر آب را روی گردن شما اعمال می کند تا به انتقال امواج صوتی کمک کند.

در مرحله بعد، تکنسین یک گرز به نام مبدل را روی پوست گردن شما به جلو و عقب حرکت می دهد. مبدل امواج صوتی را منتشر می کند. امواج صوتی از بدن شما عبور می کنند و از ناحیه مورد نظر (غده تیروئید) پرتاب می شوند. یک کامپیوتر،به الگویی که امواج صوتی هنگام برگشت به عقب ایجاد می کنند نگاه می کند و تصویری از آنها ایجاد می کند.

هیچ آمادگی خاصی برای این آزمایش لازم نیست.

Thyroid ultrasound

چرا سونوگرافی تیروئید انجام می شود؟

سونوگرافی تیروئید معمولا زمانی انجام می شود که معاینه فیزیکی هر یک از این یافته ها را نشان دهد:

شما روی غده تیروئید خود رشدی دارید که ندول تیروئید نامیده می شود.

تیروئید بزرگ یا نامنظم است که گواتر نامیده می شود.

غدد لنفاوی غیر طبیعی در نزدیکی تیروئید خود دارید.

سونوگرافی همچنین اغلب برای هدایت سوزن در بیوپسی در موارد زیر استفاده می شود:

ندول های تیروئید یا غده تیروئید : در این آزمایش، یک سوزن مقدار کمی از بافت را از گره یا غده تیروئید بیرون می کشد. این یک آزمایش برای تشخیص بیماری تیروئید یا سرطان تیروئید است.

غده پاراتیروئید : گره های لنفاوی در ناحیه تیروئید.

یک نتیجه طبیعی نشان می دهد که تیروئید اندازه، شکل و موقعیت طبیعی دارد.

Thyroid ultrasound

نتایج غیرعادی به چه معناست؟

نتایج غیر طبیعی ممکن است به دلیل:

کیست (ندول های پر از مایع)

بزرگ شدن غده تیروئید (گواتر)

ندول های تیروئید

تیروئیدیت یا التهاب تیروئید (اگر بیوپسی انجام شود)

سرطان تیروئید (اگر بیوپسی انجام شود)

پزشک شما می تواند از این نتایج و نتایج سایر آزمایشات برای هدایت مراقبت شما استفاده کند. سونوگرافی تیروئید در حال بهتر شدن است و یا پیش بینی می کند که آیا ندول تیروئید خوش خیم است یا سرطانی است. بسیاری از گزارش‌های سونوگرافی تیروئید اکنون به هر گره نمره‌ای می‌دهند و ویژگی‌های گرهی را که باعث ایجاد امتیاز شده است، مورد بحث قرار می‌دهند. در مورد نتایج هر سونوگرافی تیروئید با پزشک خود صحبت کنید.

هزینه سونوگرافی تیروئید

نوع سونوگرافی که دریافت می کنید ممکن است بر هزینه نیز تأثیر بگذارد. فناوری‌های جدیدتر اولتراسوند، مانند سونوگرافی‌ های سه بعدی یا سونوگرافی‌های داپلر، ممکن است به دلیل سطح جزئیات بالاتری که این سونوگرافی‌ ها ارائه می‌دهند، هزینه بیشتری داشته باشند.

پیگیری بعد از سونوگرافی تیروئید

پیگیری به نتایج سونوگرافی بستگی به پزشک شما دارد. پزشک شما ممکن است بیوپسی یک توده مشکوک را تجویز کند. همچنین ممکن است برای تشخیص بیشتر از آسپیراسیون با سوزن ظریف استفاده کند. در طی این روش، پزشک یک سوزن بلند و نازک را در کیست تیروئید شما وارد می کند تا مایعی را برای آزمایش سرطان جمع کند.

اگر سونوگرافی شما هیچ گونه ناهنجاری را نشان ندهد، ممکن است نیازی به مراقبت اضافی نداشته باشید. اگر پزشک شما سونوگرافی تیروئید را به عنوان بخشی از یک معاینه فیزیکی انجام دهد، احتمالاً باید پس از بازگشت برای معاینه، دوباره برای این روش آماده شوید. همچنین، اگر سابقه خانوادگی ناهنجاری‌های تیروئید یا شرایط مرتبط با آن را دارید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که سونوگرافی تیروئید را بیشتر انجام دهید تا علائم بیماری مرتبط با تیروئید را در مراحل اولیه تشخیص دهد.

اگر سونوگرافی شما ناهنجاری‌ها را نشان دهد، ممکن است پزشک آزمایش‌های بعدی را برای محدود کردن شرایطی که ممکن است باعث این ناهنجاری‌ها شوند، تجویز کند. در این موارد، ممکن است به سونوگرافی دیگر یا نوع دیگری از سونوگرافی برای بررسی واضح تر تیروئید خود نیاز داشته باشید. اگر کیست، ندول یا تومور دارید، پزشک ممکن است جراحی برای برداشتن آن یا درمان دیگری برای هر بیماری یا سرطان موجود توصیه کند.

سونوگرافی سریع و بدون درد است و می تواند به شما در تشخیص شرایط یا مراحل اولیه سرطان کمک کند. اگر فکر می کنید سابقه خانوادگی مشکلات تیروئید دارید یا نگران وضعیت تیروئید احتمالی هستید با پزشک خود صحبت کنید تا مراقبت های پیشگیرانه سونوگرافی را شروع کنید.

این روشی است که باید برای تشخیص تشکیلات غیر طبیعی در غدد تیروئید و در نتیجه علائم تیروئید انجام شود. این پرکاربردترین روش برای تشخیص تومورها یا گره هایی است که ممکن است در کودکان، زنان باردار و افراد مسن ایجاد شود.

در حالی که فناوری اولتراسوند یکی از روش هایی است که با گذشت زمان بیشتر و بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، اما با خیالی آسوده برای ارزیابی تیروئید نیز استفاده می شود. با استفاده از سونوگرافی تیروئید از ناحیه گردن، تصاویر لازم بدون درد گرفته شده و ارزیابی های دقیق انجام می شود.

در این مرحله مرکز پزشکی آزاد فولیا ما که در آن ارزیابی های دقیق انجام می شود، خدمات با کیفیتی را با تیمی متخصص به شما بیماران ارائه می دهد.

سونوگرافی تیروئید چگونه انجام می شود؟

مشکلات تیروئید که در هر سنی قابل مشاهده است، می تواند مشکلات زیادی را در بدن ایجاد کند. سونوگرافی تیروئید برای درمان بیماری هایی که در غدد تیروئید قبل از پیشرفت آنها رخ می دهد و برای شناسایی قسمت هایی مانند گره ها انجام می شود.

کشیدن روش بسیار آسانی است و نیازی به درد و درد ندارد. با پروب سونوگرافی، ناحیه گردن گرفته می شود.

گرسنه یا سیر بودن بیمار مشکلی ندارد. به همین دلیل می توان عکسبرداری را در هر زمانی از روز به راحتی انجام داد. از آنجایی که تشعشع وجود ندارد، به راحتی در زنان باردار اعمال می شود.

سونوگرافی تیروئید چگونه انجام می شود؟

این یک روش اولتراسوند است که برای تجسم مشکلات یا گره‌ها در غدد واقع در گردن مانند گواتر، غدد لنفاوی و غدد تیروئید استفاده می‌شود. در روش اولتراسوند ساخته شده از ناحیه گردن، پروب اولتراسوند بر روی ناحیه حرکت داده می شود.

با حرکت کاوشگر، تصویری که به لطف امواج صوتی به دست می آید بر روی مانیتور منعکس می شود. این تصاویر که به گزارش تبدیل شده اند توسط پزشک معاینه و درخواست معاینات لازم می شود. این یکی از با کیفیت ترین روش هایی است که برای واضح تر کردن تشخیص استفاده می شود.

ارجح ترین روش برای تشخیص سرطان است.

سونوگرافی تیروئید چه زمانی انجام می شود؟

این نوعی سونوگرافی است که برای تشخیص کیست یا ندول در هنگام بروز ناهنجاری در غده تیروئید استفاده می شود. سونوگرافی تیروئید نیز روشی است که در تشخیص بیماری های خوش خیم تیروئید استفاده می شود.

سونوگرافی تیروئید باید به صورت یک معاینه عمومی انجام شود که حداقل سالی یک بار باید انجام شود. این یک نوع سونوگرافی است که در دوران بارداری به راحتی قابل استفاده است. بیماری تیروئید امروزه یکی از شایع ترین بیماری ها در بین زنان است.

برای تشخیص و درمان دقیق این بیماری به تصویربرداری اولتراسوند نیاز است. در صورت شک، همیشه می توان آن را به راحتی پس گرفت. با تشکر از پزشکان ما، می‌توانید روش‌های سونوگرافی را که می‌توانید با خیال راحت، در زمان مناسب و با ارزیابی‌های درست در مرکز جراحی باز فولیا انجام دهید، انجام دهید.

مکان هایی که سونوگرافی تیروئید انجام می دهند

سونوگرافی تیروئید روشی است که در تصویربرداری از ندول های ناحیه گردن و بیماری های مربوط به غدد تیروئید استفاده می شود.

این نوع سونوگرافی را می توان در بیمارستان های خصوصی یا دولتی که خدمات بخش غدد درون ریز را ارائه می دهند، انجام داد. همچنین امکان انجام سونوگرافی تیروئید در مراکز تصویربرداری وجود دارد.

همچنین می توانید از مراکز خصوصی سونوگرافی خدمات دریافت کنید. شما می توانید با انتخاب مناسب ترین روش برای خود سونوگرافی را انجام دهید.

نتیجه سونوگرافی تیروئید چقدر طول می کشد؟

تصویربرداری از ندول های خوش خیم یا بدخیم با سونوگرافی تیروئید انجام می شود. سونوگرافی یک روش بسیار کوتاه و کاربردی است. از آنجایی که این روش زمان کوتاهی می برد، نتایج در سریع ترین زمان ممکن به دست بیمار می رسد.

پس از گرفتن تصویر از ندول ها یا غدد تیروئید به عنوان گزارش از مانیتور گرفته می شود. پس از ارزیابی نتایج توسط پزشک، سایر معاینات لازم مشخص شده و باید آنالیزها انجام شود.

با توجه به نتایج، تصمیم به انجام دارو یا عمل می شود. به لطف نتیجه سونوگرافی در مدت زمان کوتاهی، تراکنش های شما بسیار سریع پیشرفت خواهند کرد.

سونوگرافی تیروئید در کدام بخش انجام می شود؟

بخشی که در آن غدد تیروئید، غدد لنفاوی و غدد ناحیه گردن مورد بررسی قرار می گیرند، بخش غدد درون ریز است. اما ابتدا پس از بررسی بیماری های داخلی باید با راهنمایی پزشک اقدام کنید.

سونوگرافی تیروئید یکی از اقداماتی است که در بخش غدد انجام می شود. از آنجایی که بخش مربوط به غدد درون ریز است، سونوگرافی نیز در این بخش انجام می شود.

برای اینکه سلامتی خود را تهدید نکنید، می توانید حداقل سالی یک بار سونوگرافی انجام دهید.

سونوگرافی تیروئید با معده خالی گرفته می شود؟

یکی از روش هایی که برای تصویربرداری از ناحیه گردن برای افراد در هر سنی از نوزاد تا بزرگسال استفاده می شود، روش سونوگرافی تیروئید است.

این فرآیندی بدون انتشار پرتو یا تشعشع است. بنابراین در زنان باردار نیز قابل استفاده است. هیچ آمادگی قبل از عمل لازم نیست. شکم گرسنه یا پر تاثیری بر تصاویری که باید در طول سونوگرافی گرفته شود، ندارد.

تیراندازی را می توان با معده خالی یا با شکم پر انجام داد. هنگامی که سونوگرافی شما بعد از ظهر یا بعد از ظهر است، می توانید آن را با شکم پر انجام دهید.

برای اطلاع از خدمات سونوگرافی سینه و سونوگرافی تشخیص جنسیت و سونوگرافی غربالگری دوم و ماموگرافی سه بعدی هالوژیک روی آن کلیک کنید.

سونوگرافی تیروئید چند دقیقه طول می کشد؟

سونوگرافی روشی بی ضرر است که نیازی به آمادگی اولیه ندارد و در مدت زمان بسیار کوتاهی می توان عکسبرداری کرد. سونوگرافی تیروئید روشی است که به طور متوسط ​​حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد. قبل از رفتن به سونوگرافی بهتر است لباس های راحت و بدون یقه بپوشید.

از شما خواسته می شود که به پشت دراز بکشید و یک بالش زیر گردن خود قرار دهید. با استفاده از ژل روی گردن، فرآیند حرکت پروب و اسکن انجام می شود.

این واقعیت که در حین عکسبرداری گردن خود را تکان نمی دهید، کمک می کند تا این فرآیند در زمان کوتاه تری به پایان برسد. در طول عمل نباید صحبت کنید. در صورت صحبت کردن، امکان گرفتن تصاویر دقیق وجود نخواهد داشت.

سونوگرافی تیروئید یک روش تصویربرداری فوق العاده موثر است که در تشخیص انواع مشکلات سلامتی در این منطقه استفاده می شود. تیروئید عضو مهمی است که امروزه در بسیاری از افراد یافت می شود و در بسیاری از موارد بدون رسیدن به سطح ناراحتی به حیات خود ادامه می دهد.

اگر سطح تیروئید افراد در یک نظم طبیعی باشد، بیماران تحت تأثیر این وضعیت قرار نمی گیرند. با این حال، اگر آنها بیشتر یا کمتر از حد معمول کار کنند، ممکن است بیماران با تعدادی از مشکلات سلامتی مواجه شوند.

از سونوگرافی تیروئید می توان برای تعیین آسان مرحله سطح تیروئید در بیماران استفاده کرد. قیمت سونوگرافی تیروئید با توجه به جزئیات تصویربرداری و ویژگی های مرکز متفاوت است. بیماران می توانند با دریافت اطلاعات دقیق تر از مراکز بهداشتی درمانی از قیمت آن مطلع شوند.

سونوگرافی تیروئید چگونه انجام می شود؟

اگرچه اندام تیروئید عضوی است که در بسیاری از موارد در پس زمینه باقی می ماند، اما عضوی است که عملکرد بسیار مهمی دارد. این هورمون که به طور مستقیم با هورمون ها در ارتباط است، از نظر تعادل T3 و T4 اهمیت جدی دارد.

در بسیاری از موارد، اختلالات تیروئیدی که به صورت موذیانه پیشرفت می‌کنند، می‌توانند به اندازه‌ای باشند که با رسیدن به اندازه‌های بزرگ، کل تعادل بیماران را بر هم بزنند. اگر بیماران حتی کوچکترین شکایتی از نظر تیروئید دارند، باید مستقیماً با ارائه دهنده خدمات بهداشتی تماس بگیرند.

سونوگرافی تیروئید بسیار آسان و بدون درد است. به همین دلیل، هیچ وضعیتی که ممکن است باعث ترس بیماران شود، وجود ندارد.

بیمارانی که در وضعیت خوابیده در بیمارستان نیستند، می توانند در همان روز با مراجعه روزانه در ساعت ملاقات به زندگی اجتماعی خود بازگردند. برای اطلاع از قیمت سونوگرافی تیروئید و نحوه انجام سونوگرافی، بیماران می توانند با مرکز اداری مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرند.

سونوگرافی تیروئید چگونه انجام می شود؟

تیروئید اندام های کوچکی هستند که در ناحیه گردن قرار دارند و سونوگرافی تیروئید کاربردهایی است که به صورت خارجی در نواحی گردن بیماران گرفته می شود. پس از قرار دادن بیماران بر روی برانکاردی که در آن سیستم تصویربرداری در ناحیه خوابیده ساخته خواهد شد، متخصصان از ناحیه گردن با پروب تصویربرداری را انجام می دهند.

در این بین از مقدار مشخصی مایع با محتوای خاص استفاده می کند تا کاوشگر بتواند امواج صوتی را به وضوح به داخل منتقل کند. فرآیند تصویربرداری با حرکات بالا و پایین در ناحیه گردن خاتمه می یابد.

تصاویر گرفته شده به صفحه کامپیوتر فرستاده می شود و در آنجا ارزیابی های مربوط به ناحیه داخل گردن انجام می شود و گزارش ها برای پزشکان ارسال می شود. قیمت سونوگرافی تیروئید در هر موسسه درمانی با قیمت های متفاوتی اعمال می شود. به همین دلیل بیماران می توانند با مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی اطلاعات دقیق تری از قیمت ها داشته باشند.

سونوگرافی تیروئید چه زمانی انجام می شود؟

سونوگرافی که برای تیروئید مورد نیاز خواهد بود نوعی سونوگرافی است که در هر زمانی می توان انجام داد. هیچ معاینه ای از بیماران قبل و بعد از آن لازم نیست. در این زمینه بیمارانی که در ناحیه گردن و گلو مشکل دارند و مشکوک به تیروئید هستند می توانند پس از معاینه پزشک تحت سونوگرافی تیروئید قرار گیرند.

اما بیمارانی که در حال حاضر در مراکز درمانی تحت درمان هستند نیز می توانند با توصیه و درخواست پزشک به مرکز سونوگرافی مراجعه کرده و از ناحیه گردن سونوگرافی تیروئید انجام دهند.

قیمت سونوگرافی تیروئید با توجه به جزئیات علمی که باید در محدوده درخواست پزشک انجام شود متفاوت است. بیمارانی که در یک موسسه درمانی تحت درمان قرار می گیرند می توانند اطلاعات دقیقی را از مدیریت بیمارستان دریافت کنند.

بیشتربدانید؛بیوپسی سینه در تهرانبیوپسی پستاندکتر متخصص ماموگرافیماموگرافی هالوژیک

سونوگرافی تیروئید چند دقیقه طول می کشد؟

در بسیاری از موارد، سونوگرافی تیروئید در عرض نیم ساعت انجام می شود که هیچ درخواست یا جزئیات اضافی درخواست نمی شود. پس از انجام سونوگرافی بسیار ساده، بیمار می تواند در حین راه رفتن مجدد از مرکز سونوگرافی خارج شود. برای اطلاع از قیمت سونوگرافی تیروئید و هرگونه اطلاع از سونوگرافی با بیمارستان و مراکز سونوگرافی تماس حاصل فرمایید.

نتیجه سونوگرافی تیروئید چقدر طول می کشد؟

امروزه در نتیجه توسعه سیستم های بهداشتی، نتایج سونوگرافی به سرعت بیرون می آید. بسته به سیستم کاری بیمارستان و شدت آن، زمان نتایج ممکن است متفاوت باشد. پزشکان می توانند در مواردی که نیاز به فوریت نتایج در این مرحله باشد، مداخله کنند.

در شرایط غیر اورژانسی می توان روز نتیجه را پس از گرفتن سونوگرافی از مرکز سونوگرافی دریافت کرد. اطلاعاتی مانند قیمت سونوگرافی تیروئید و زمان به دست آوردن نتیجه سونوگرافی را باید از واحدهای مربوطه آموخت.

آیا سونوگرافی تیروئید با معده خالی گرفته می شود؟

در بسیاری از موارد تزریق تیروئید، پزشکان هیچ شرایطی را ارائه نمی دهند. بسته به شرایط بیمار، پزشکان ممکن است چند شرایط پیش از استخراج را پیدا کنند که لازم بدانند.

این وضعیت در طول معاینه اولیه بیمار مشخص می شود. بیماران می توانند برای اطلاع از جزئیات بسیاری مانند قیمت سونوگرافی تیروئید و قوانینی که قبل از عکسبرداری باید رعایت شود، با مدیریت بیمارستان مورد نظر خود تماس بگیرند.

سونوگرافی تیروئید در کدام بخش انجام می شود؟

بخش هایی مانند تیروئید و گواتر از گروه های بیماری هستند که در بخش غدد بیمارستان ها قرار دارند. پس از معاینه اولیه که قرار است در بیمارستان ها انجام شود، بیماران توسط پزشکان به بخش های مربوطه هدایت شده و سونوگرافی انجام می شود.

با اولین معاینه در مورد ناراحتی هایی که ممکن است در بیمار ایجاد شود آینده نگری صورت می گیرد و در این زمینه پزشکان به بیماران اطلاع می دهند که به کدام بخش ها مراجعه کنند.

مکان هایی که سونوگرافی تیروئید انجام می دهند

تیروئید و بسیاری از بیماری های دیگر امروزه توسط بسیاری از مراکز درمانی درمان می شوند. قبل از درمان که در بیمارستان های خصوصی و دولتی قابل مشاهده است، بیماران می توانند با انجام تحقیقات لازم مرکز مورد نظر خود را برای درمان خود انتخاب کنند.

نکاتی که باید بیشتر به آن ها توجه کنید:

سونوگرافی تیروئید یک معاینه پزشکی با استفاده از سونوگرافی برای به دست آوردن تصاویری از غده تیروئید است.

تیروئید غده ای چند ده گرمی است. در قاعده گردن، جلوی نای قرار دارد. از دو لوب تشکیل شده است که توسط یک تنگ به هم مرتبط شده اند. عملکرد آن ترشح هورمون های تیروئیدی است که برای عملکرد مناسب متابولیسم های بدن ضروری است.

تیروئید دو هورمون تولید می کند: T4 یا تترایدوتیرونین و T3 یا تری یدوتیرونین. هیپوفیز یک هورمون تنظیم کننده به نام TSH یا هورمون محرک تیروئید تولید می کند که نقش آن تنظیم تولید هورمون های T4 و T3 توسط تیروئید بر اساس نیاز بدن است. ما از پرکاری تیروئید زمانی صحبت می کنیم که هورمون ها بیش از حد تولید می شود و کم کاری تیروئید زمانی که تولید ناکافی هورمون ها وجود دارد.

سونوگرافی تیروئید یک آزمایش تصویربرداری پزشکی است که تیروئید بیمار را بررسی می کند. این معاینه گوش و حلق و بینی از فناوری اولتراسوند برای به دست آوردن تصاویری از مقاطع عرضی و طولی غده تیروئید استفاده می کند. سونوگرافی تیروئید یک معاینه پزشکی غیر تهاجمی است که در آن از اشعه ایکس استفاده نمی شود، بنابراین خطر تابش اشعه وجود ندارد.

چرا سونوگرافی تیروئید انجام دهیم؟

سونوگرافی تیروئید یک معاینه خط اول است که زمانی تجویز می شود که درد یا رشد غیرطبیعی در تیروئید بیمار پس از لمس تشخیص داده شود. همچنین امکان مطالعه ماهیت گره های تیروئید را فراهم می کند تا:

برای تشخیص بیماری های تیروئید (بیماری گریوز یا هاشیموتو)

برای تشخیص ضایعات یا تومورها (سرطان تیروئید)

برای تشخیص پاتولوژی های تیروئید (پرکاری تیروئید، کم کاری تیروئید)

برای نظارت بر تکامل گره ها، به ویژه پس از عمل

چگونه برای این آزمون آماده شویم؟

سونوگرافی تیروئید نیاز به آمادگی خاصی ندارد، این معاینه را می توان در افراد باردار و افراد مبتلا به آلرژی انجام داد. در روز معاینه، به یاد داشته باشید که نسخه و کارت حیاتی خود را همراه داشته باشید. همچنین مهم است که سونوگرافی قدیمی تیروئید خود را به همراه داشته باشید که به رادیولوژیست اجازه می دهد تا تکامل گره های شما را دنبال کند.

این آزمون چگونه برگزار می شود؟

سونوگرافی تیروئید بدون درد و بدون تابش است. بیمار در وضعیت خوابیده، گردن در حالت هایپراکستنشن قرار می گیرد. رادیولوژیست یک ژل را روی ناحیه ای که قرار است مشاهده شود اعمال می کند، سپس پروب اولتراسوند در تماس با پوست قرار می گیرد، سپس با یک حرکت فراگیر حرکت می کند. به دست آوردن مقاطع عرضی و طولی این اندام را ممکن می سازد. این معاینه هیچ گونه منع مصرف و آمادگی خاصی ندارد.

در روز عمل، شما را به اتاق سونوگرافی می برند، جایی که از شما می خواهیم روی میز معاینه دراز بکشید. رادیولوژیست پس از ایجاد شرایط، ژل را روی پوست در سطح گردن اعمال می کند تا عبور امواج را در بافت های نرم شما تسهیل کند. سپس پزشک پروب سونوگرافی را روی گردن شما می گذراند تا قسمت های مختلف غده تیروئید شما را تجزیه و تحلیل کند. تصاویر رونویسی شده توسط سونوگرافی به پزشک اجازه می دهد تا وجود هر گونه ناهنجاری را تشخیص دهد.

چه زمانی این سونوگرافی را انجام دهیم؟

از آنجایی که یک معاینه ساده و غیر تهاجمی است، علائم آن گسترده است:

ناهنجاری لمس بدن تیروئید

ارزیابی و پایش اولیه ندول های تیروئید (می تواند ندول های چند میلی متری را تشخیص دهد)، گواتر ساده یا چند ندولار

نظارت بر سرطان های تیروئید عمل شده

کم کاری تیروئید: جستجو برای علائم اولتراسوند به نفع تیروئیدیت خود ایمنی

پرکاری تیروئید: ارزیابی علت شناختی (به ویژه برای بیماری گریوز، ارزش تشخیصی و پیش آگهی)

هدایت سوراخ سوزنی ظریف

چه چیزی را تحلیل می کنیم؟

با نشان دادن ناهنجاری های ساختار اکو (در صورت آسیب شناسی التهابی) امکان ارزیابی دقیق حجمی غده و مطالعه مورفولوژیکی دقیق پارانشیم را فراهم می کند.

سونوگرافی ندول های تیروئید را از نظر مورفولوژیکی و حجمی تجزیه و تحلیل می کند. بسته به ویژگی های مورفولوژیکی آنها، گره ها بر اساس امتیازدهی می شوند. طبقه بندی EU-TIRADS که دارای ۵ درجه است. در طول معاینه و بسته به نمره ندول، ممکن است مانیتورینگ یا سیتوپانکسچر پیشنهاد شود.

سونوگرافی تیروئید یک معاینه پزشکی با استفاده از سونوگرافی برای به دست آوردن تصاویری از غده تیروئید است. به دست آوردن مقاطع عرضی و طولی این اندام را ممکن می سازد. این تصاویر با کیفیت تشخیص ندول کمتر از ۵ میلی متر، انجام ارزیابی حجمی دقیق یا نشان دادن ناهنجاری های اکو ساختاری در صورت پاتولوژی التهابی را ممکن می سازد. سونوگرافی تیروئید یک معاینه سریع است که به دنبال لمس غیرطبیعی تیروئید، برای نظارت بر ندول های تیروئید، برای نظارت بر ندول ها پس از عمل، در مورد بیماری های تیروئید مانند بیماری هاشیموتو یا بیماری گریوز و در صورت کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید انجام می شود. سونوگرافی تیروئید نیز به عنوان بخشی از بررسی سلامت مورد استفاده قرار می گیرد. سونوگرافی تیروئید امکان محاسبه دقیق ابعاد غده تیروئید: طول، عرض و ضخامت را فراهم می کند. این می تواند در هر سنی انجام شود، از جمله زنان باردار یا زنانی که به محصولات حاجب حساسیت دارند.

سایر مقالات:دکتر متخصص ماموگرافی – بیوپسی سینه در تهران

روش سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی تیروئید منع خاصی ندارد. علاوه بر این، نیازی به آماده سازی ندارد. لازم نیست بیمار قبل از معاینه روزه بگیرد. سونوگرافی تیروئید بدون درد و بدون تابش است. برای انجام آن، رادیولوژیست یا پزشک یک ژل شفاف را روی ناحیه مورد نظر اعمال می‌کند، سپس پروب اولتراسوند در تماس با پوست قرار می‌گیرد، سپس با یک حرکت فراگیر حرکت می‌کند. ممکن است بیمار مجبور باشد موقعیت های خاصی را برای به دست آوردن تصاویر با کیفیت اتخاذ کند. پس از سونوگرافی تیروئید، بیمار می تواند بلافاصله به خانه برود. نتایج برای پزشک تجویز کننده ارسال خواهد شد.

تیروئید

تیروئید غده ای چند ده گرمی است. در قاعده گردن، در سطح حنجره، جلوی نای قرار دارد. از دو لوب تشکیل شده است که توسط یک تنگ به هم مرتبط شده اند. عملکرد آن ترشح هورمون های تیروئیدی است که برای عملکرد مناسب متابولیسم های بدن ضروری است. تیروئید دو هورمون تولید می کند: T4 یا تترایدوتیرونین و T3 یا تری یدوتیرونین. هیپوفیز یک هورمون تنظیم کننده به نام TSH یا هورمون محرک تیروئید تولید می کند که نقش آن تنظیم تولید هورمون های T4 و T3 توسط تیروئید بر اساس نیاز بدن است. ما از پرکاری تیروئید زمانی صحبت می کنیم که هورمون ها بیش از حد تولید می شود و کم کاری تیروئید زمانی که تولید ناکافی هورمون ها وجود دارد. تیروئید برای عملکرد صحیح به ید نیاز دارد. یک رژیم غذایی متعادل می تواند نیاز روزانه به ید را برآورده کند. ید در ماهی، جلبک دریایی، صدف، لوبیا سبز، سویا و محصولات لبنی وجود دارد.

بیشتربدانید:سونوگرافی در ارتوپدیسونوگرافی پرتابلسونوگرافی در منزل

خطرات سونوگرافی تیروئید چیست؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، سونوگرافی تیروئید هیچ خطری برای بیمار ندارد. سونوگرافی یکی از معدود معاینات تصویربرداری پزشکی است که از اشعه ایکس استفاده نمی کند، افراد مبتلا به آلرژی، بیماری و یا حتی افراد باردار می توانند این معاینه را بدون ریسک انجام دهند.

با این حال، مانند هر معاینه پزشکی، سونوگرافی تیروئید می تواند برای برخی از بیماران ناخوشایند باشد، به همین دلیل است که تیم های ما تمام تلاش خود را می کنند تا معاینات شما را تا حد امکان دلپذیر کنند.

گزارش و نتایج معاینه

سونوگرافی تیروئید به طور متوسط ​​پانزده دقیقه طول می کشد. پس از تکمیل معاینه، رادیولوژیست به دقت تصاویر بخش های به دست آمده در طول سونوگرافی را مطالعه می کند. با تجزیه و تحلیل اندازه و شکل ندول ها، پزشک می تواند وجود ناهنجاری ها را مشخص کند. پزشک گوش و حلق و بینی یا پزشک معالج شما نتایج معاینات شما را ظرف چند روز دریافت خواهد کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری