021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

خلاصه درمان

درمان سرطان پستان شامل چه مواردی میشود؟

خلاصه درمان در هر بیماری منوط به شرایط بیمار و نوع سرطان برنامه درمانی تجویز می گردد؛ اما معمولا شامل جراحی ، شیمی درمانی ، هورمون درمانی و درمان ضد HER2 میگردد.

کدام روش درمانی در سرطان پستان اول انجام میشود و این به چه مواردی بستگی دارد؟

اصولا در سرطان پستان در اول بیماری یک بیماری موضعی محسوب میگردد و این در نظر گرفته می شود که این تومور محدود به خود پستان می باشد به همین دلیل درمان موضعی جراحی و احتمالا پرتو درمانی انجام می گردد. اما در مراحل که بیماری پیشرفت داشته باشد و غدد لنفاوی زیر بغل را به طور چشم گیری درگیر کرده باشد، علاوه بر درمان موضعی، درمان کل بدن نیز انجام میشود تا از گسترش محدوده بیماری به سایر نقاط بدن جلوگیری گردد و البته در این میان درمان کل بدن اولویت خواهد داشت و به همین دلیل درمان کل بدن که شامل شیمی درمانی و هورمون درمانی میگردد، حتی ممکن است قبل از جراحی انجام شود.

درمان بر اساس مراحل بیماری (خلاصه درمان) :

در مرحله اول در جا یا stage 0 معمولا جراحی و پس از آن پرتو درمانی انجام میگیرد. این بیماران معمولا نیاز به هورمون درمانی دراز مدت دارند.
در مرحله زودرس یا stage1-2 معمولا جراحی سپس شیمی درمانی و پس از آن پرتو درمانی انجام میگیرد. هورمون درمانی بسته به نوع تومور ممکن است لازم شود.
در مرحله پیشرفته موضعی یا stage 3 در بیشتر موارد اول شیمی درمانی انجام میشود و پس از آن جراحی و پرتو درمانی.  معیار انجام هورمون درمانی در این مرحله هم وضعیت خاص گیرنده ای هومونی تومور است.
در مرحله پیشرفته یا stage 4 از هورمون درمانی یا شیمی درمانی استفاده میشود و جراحی برداشتن تومور پستان فقط در شرایط خاصی انجام می پذیرد.

اگر بیمار درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

اگر بیماری به موقع شناخته شود و تحت درمان قرارگیرند در احتمال بسیار کم در ۵ تا ۱۰ سال اول دچار مشکل می گردند اما اگر بیماری که درمان نشوند به طور متوسط ظرف ۲ الی ۷ سال فوت خواهند کرد. برای اطلاعات بیشتر به قسمت “ پیش آگهی ” مراجعه کنید.

آیا روش های مختلف درمان همزمان قابل انجام هستند؟

در اغلب موارد اولین مرحله جراحی و بعد از آن شیمی درمانی و سپس رادیوتراپی انجام می گردد و درمان ضد HER2  و هورمون درمانی آخرین مراحل خواهند بود انجام جراحی در زمان شیمی درمانی ویا انجام همزمان شیمی درمانی و رادیوتراپی توصیه نمی گردد.

درمان سرطان پستان چقدر موثر است؟

براساس آمارها درمان موجب شده که حدود ۹۰ درصد بیماران در پایان ۵ سال زنده اندو این در صورتی است که در صورت عدم درمان سرطان پستان زمان متوسط مرگ، بین ۲ تا ۷ سال خواهد بود. همچنین در مراحل زودرس بیماری این آمار بیش از ۹۸ درصد بیماران را شامل میگردد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری