021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

توموسنتز سینه

توموسنتز سینه

توموسنتز سینه؛توموسنتز دیجیتال (تلفظ toh-moh-SIN-thah-sis) با استفاده از اشعه ایکس تصویری سه بعدی از پستان ایجاد می کند.

توموسنتز دیجیتال توسط سازمان غذا و داروی شده است.از آنجایی که نسبتاً جدید است، در تعداد محدودی بیمارستان ها و مراکز در دسترس است.یکی از این مراکز تخصصی مرکز جردن دکترهدایی است.

توموسنتز دیجیتالی سینه با ماموگرافی استاندارد متفاوت است، همان طور که سی تی اسکن قفسه سینه با اشعه ایکس استاندارد قفسه سینه متفاوت است. یا به تفاوت بین توپ و دایره فکر کنید. یکی ۳ بعدی و دیگری مسطح است.

ماموگرافی معمولاً از هر سینه از زوایای مختلف دو عکس با اشعه ایکس می گیرد: بالا به پایین و پهلو به پهلو. سینه از بدن جدا می شود، فشرده می شود و بین دو صفحه شیشه ای نگه داشته می شود تا اطمینان حاصل شود که کل سینه دیده می شود. ماموگرافی معمولی تصاویر را روی فیلم ضبط می کند و ماموگرافی دیجیتال تصاویر را روی کامپیوتر ضبط می کند. سپس تصاویر توسط رادیولوژیست خوانده می شود. سرطان سینه، که متراکم‌ تر از بافت‌های سالم سینه مجاور است، به‌ صورت نواحی سفید نامنظم ظاهر می‌شود که گاهی اوقات به آن سایه می‌گویند.

ماموگرافی بسیار خوب است، اما محدودیت های قابل توجهی دارد:

فشرده سازی سینه که در طول ماموگرافی لازم است ممکن است ناراحت کننده باشد. برخی از زنان از آن متنفرند، و این می تواند آنها را از انجام آزمایش منصرف کند.

فشرده سازی همچنین باعث همپوشانی بافت سینه می شود. سرطان سینه می تواند در بافت همپوشانی پنهان شود و در ماموگرافی ظاهر نشود.

ماموگرافی فقط یک عکس از کل سینه در دو جهت می گیرد: بالا به پایین و پهلو به پهلو.

توموسنتز دیجیتال نوع جدیدی از آزمایش است که در تلاش برای غلبه بر این سه مشکل بزرگ است. چندین عکس با اشعه ایکس از هر سینه از زوایای مختلف می گیرد. پستان به همان شکلی که در ماموگرافی معمولی قرار می گیرد قرار می گیرد، اما فقط فشار کمی اعمال می شود – به اندازه ای که سینه در یک موقعیت ثابت در طول عمل نگه داشته شود. لوله اشعه ایکس در یک قوس در اطراف پستان حرکت می کند در حالی که ۱۱ تصویر در طول یک معاینه ۷ ثانیه ای گرفته می شود. سپس اطلاعات به یک کامپیوتر فرستاده می شود، جایی که برای تولید تصاویر سه بعدی شفاف و بسیار متمرکز در سراسر سینه جمع آوری می شود.

نتایج اولیه با توموسنتز دیجیتال امیدوار کننده است. محققان بر این باورند که این تکنیک جدید تصویربرداری سینه باعث می شود سرطان سینه در بافت متراکم پستان دیده شود و غربالگری سینه را راحت تر می کند.

توموسنتز سینه(ماموگرافی سه بعدی) چیست؟

توموسنتز یا ماموگرافی “سه بعدی” نوع جدیدی از ماموگرافی دیجیتال با اشعه ایکس است که تصاویر دو بعدی و سه بعدی از سینه ها ایجاد می کند. این ابزار توانایی ماموگرافی را برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه بهبود می‌بخشد و تعداد زنانی را که برای آزمایش‌های اضافی برای یافته‌های غیر سرطانی «بازخوانی می‌شوند» کاهش می‌دهد.

در طول یک معاینه “سه بعدی”، یک بازوی اشعه ایکس به صورت یک قوس خفیف روی سینه شما حرکت می کند و چندین عکس اشعه ایکس با دوز پایین می گیرد. سپس، یک کامپیوتر تصاویر مصنوعی ۲ بعدی و “۳ بعدی” از بافت سینه شما تولید می کند. این تصاویر شامل برش های یک میلی متری نازک است که به رادیولوژیست این امکان را می دهد که تصاویر کل پستان را مانند ورق زدن صفحات کتاب بچرخاند و جزئیات بیشتری را نسبت به آنچه قبلا ممکن بود ارائه دهد.

تصاویر “سه بعدی” همپوشانی بافت سینه را کاهش می دهد و این امکان را برای رادیولوژیست فراهم می کند تا بافت سینه شما را در ماموگرافی بهتر ببیند.

چرا نیاز به معاینه پستان توموسنتز وجود دارد؟ مزایای آن چیست؟

با ماموگرافی دیجیتال مرسوم، رادیولوژیست در حال مشاهده بافت های سینه شما است که روی تصاویر صاف روی هم قرار گرفته اند. این همپوشانی بافتی گاهی اوقات تشخیص سرطان را سخت می کند. همچنین، همپوشانی گاهی اوقات می‌تواند مناطقی ایجاد کند که غیرطبیعی به نظر می‌رسند، اما نیاز دارد که برای آزمایش‌های اضافی برای تعیین اینکه سرطان وجود ندارد (به اصطلاح مثبت کاذب) از شما فراخوانده شود.

توموسنتز یا ماموگرافی “۳ بعدی” به طور مستقیم به محدودیت های فعلی ماموگرافی دو بعدی استاندارد می پردازد. مطالعات متعدد نشان داده اند که ماموگرافی سه بعدی تشخیص سرطان سینه را تقریباً ۲۵% افزایش می دهد و تعداد تماس های مثبت کاذب را تقریباً ۱۵% کاهش می دهد.

تفاوت بین ماموگرافی غربالگری و تشخیصی چیست؟

ماموگرافی غربالگری در زنانی انجام می شود که هیچ علامتی از پستان ندارند. ماموگرافی تشخیصی در زمانی انجام می شود که از یک ماموگرافی غربالگری “بازخواست” شده اند یا دارای علائم بالینی پستان مانند توده هستند.

در طول معاینه ماموگرافی سه بعدی چه انتظاری باید داشته باشم؟

انجام ماموگرافی سه بعدی شبیه به ماموگرافی دیجیتال معمولی است که شامل میزان فشرده سازی سینه ها و زمان فشرده شدن آن می شود. تفاوت اصلی این است که بازوی اشعه ایکس به صورت یک قوس خفیف روی سینه شما حرکت می کند.

چرا فشرده سازی در ماموگرافی مهم است؟

دوز تابش را کاهش می دهد

بافت غده را جدا می کند

روی هم قرار گرفتن بافت را کاهش می دهد

وضوح یا وضوح تصویر را بهبود می بخشد

کنتراست را برای تجسم تفاوت های ظریف در بافت افزایش می دهد

تابش پراکنده را کاهش می دهد

چه کسانی می توانند معاینه ماموگرافی سه بعدی انجام دهند؟

این برای همه زنانی که تحت ماموگرافی استاندارد قرار می‌گیرند، در هر دو بخش غربالگری و تشخیص تایید شده است.

توموسنتز پستان شکل پیشرفته ای از ماموگرافی است، نوع خاصی از تصویربرداری پستان که از اشعه ایکس با دوز پایین برای تشخیص زودهنگام سرطان در زمانی که قابل درمان است استفاده می کند. توموسنتز پستان هنوز در همه ی مکان های تصویربرداری در دسترس نیست.

در مورد هر گونه علائم یا مشکلات پستان، جراحی های قبلی، مصرف هورمون، داشتن سابقه خانوادگی یا شخصی سرطان سینه، و در صورت وجود احتمال بارداری، به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت امکان، از ماموگرافی های قبلی خود کپی تهیه کنید و در روز معاینه در اختیار رادیولوژیست خود قرار دهید. جواهرات  خود را در خانه بگذارید و لباس های بسیار گشاد و راحت بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود که لباس های مخصوص عکس برداری بپوشید. از دئودورانت، پودر تالک یا لوسیون زیر بغل یا روی سینه خود استفاده نکنید زیرا ممکن است در ماموگرافی ظاهر شده و در تشخیص صحیح اختلال ایجاد کند.

توموسنتز سینه چیست؟

توموسنتز پستان که ماموگرافی سه بعدی (۳-D) و توموسنتز دیجیتال سینه (DBT) نیز نامیده می شود، شکل پیشرفته ای از تصویربرداری پستان یا ماموگرافی است که از یک سیستم اشعه ایکس با دوز پایین و بازسازی های کامپیوتری برای ایجاد سه تصویر استفاده می کند. تصاویر بعدی از سینه ها توموسنتز پستان به تشخیص زودهنگام بیماری پستان کمک می کند.

معاینه اشعه ی ایکس به پزشکان در تشخیص و همچنین درمان شرایط پزشکی کمک می کند. شما را در معرض دوز بسیار کمی از تابش یونیزه قرار می دهد تا تصاویری از داخل بدن شما تولید کند. اشعه ی ایکس قدیمی ترین و همچنین رایج ترین شکل تصویربرداری پزشکی است.

در حالی که امروزه ماموگرافی بهترین ابزار غربالگری سرطان سینه است، همه سرطان‌های سینه را شناسایی نمی‌کند. توموسنتز پستان بر برخی از محدودیت های ماموگرافی استاندارد غلبه می کند، اما هنوز در همه امکانات تصویربرداری در دسترس نیست.

معاینه مرسوم با اشعه ایکس پستان، به نام ماموگرافی، دو بعدی است: دو تصویر اشعه ایکس از پستان، از بالا به پایین و از سمت به پهلو زاویه دار گرفته می شود، در حالی که سینه فشرده می شود. بین یک پدال پلاستیکی شفاف و یک آشکارساز تصویربرداری. اگرچه فشرده سازی برای به دست آوردن تصاویر پستان ضروری است، اما ممکن است باعث همپوشانی بافت پستان شود که در آن بافت غیر طبیعی پنهان شود و بافت طبیعی روی هم غیر طبیعی به نظر برسد.

در توموسنتز سینه، لوله اشعه ایکس به صورت یک قوس بر روی سینه فشرده شده حرکت می کند و تصاویر متعددی از هر پستان از زوایای مختلف می گیرد. سپس این تصاویر دیجیتالی توسط کامپیوتر بازسازی شده یا به مجموعه ای از تصاویر سه بعدی “سنتز” می شوند. این مجموعه‌های تصویر سه‌بعدی به به حداقل رساندن همپوشانی بافتی که می‌تواند سرطان‌ها را پنهان کند یا تشخیص بافت معمولی سینه را از تومور دشوار کند، کمک می‌کند.برای کسب اطلاعات در باره تفاوت ماموگرافی دیجیتال ۳ بعدی  و ۲ بعدی بر روی آن کلیک کنید.

برخی از کاربردهای رایج این روش چیست؟

توموسنتز پستان را می توان برای انجام ماموگرافی غربالگری، آزمایشی برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه در زنانی که هیچ علامتی ندارند، استفاده کرد. نشان داده شده است که ماموگرافی غربالگری با توموسنتز پستان باعث بهبود دقت و کاهش میزان مثبت کاذب در زنان با هر تراکم پستان می شود. بیشترین پیشرفت در توموسنتز در زنان با بافت سینه متراکم دیده می‌شود، اما زنان با سینه‌های غیر متراکم نیز تشخیص بهتر سرطان را نشان می‌دهند و یافته‌های مثبت کاذب قابل‌توجهی کمتری را هنگام استفاده از توموسنتز نشان می‌دهند. برای اطلاعات بیشتر در مورد سینه های متراکم به صفحه سینه های متراکم مراجعه کنید.

توموسنتز پستان همچنین ممکن است برای انجام ماموگرافی تشخیصی برای تشخیص و تشخیص بیماری پستان در زنانی که علائمی مانند توده، درد، فرورفتگی پوست یا ترشحات نوک سینه را تجربه می‌کنند، استفاده شود.

غربالگری ماموگرافی با توموسنتز پستان

ماموگرافی نقش اصلی را در تشخیص زودهنگام سرطان سینه ایفا می کند، زیرا اغلب می تواند تغییراتی را در پستان سالها قبل از اینکه بیمار یا پزشک آن را احساس کند نشان دهد. دستورالعمل‌های کنونی کالج رادیولوژی آمریکا (ACR) غربالگری ماموگرافی را هر ساله برای زنان از سن ۴۰ سالگی توصیه می‌کند. تحقیقات نشان داده است که ماموگرافی سالانه منجر به تشخیص زودهنگام سرطان سینه در زمانی می‌شود که قابل درمان باشد و درمان‌های حفظ پستان در دسترس باشد. برای اطلاعات بیشتر به صفحات ماموگرافی و غربالگری سرطان پستان مراجعه کنید.

ماموگرافی تشخیصی با توموسنتز پستان

ماموگرافی تشخیصی برای ارزیابی بیمار با یافته‌های بالینی غیرطبیعی – مانند توده پستان یا ترشحات نوک سینه – که توسط بیمار یا پزشک پیدا شده است، استفاده می‌شود. ماموگرافی تشخیصی نیز ممکن است پس از یک ماموگرافی غربالگری به شکل غیرطبیعی به منظور ارزیابی ناحیه ی مورد نظر در معاینه غربالگری انجام شود.

مرکز تصویر برداری جردن بهترین مرکز سونوگرافی،ماموگرافی،بیوپسی،MRI با پزشک متخصص خانوم در تهران آماده ارائه خدمت به شما میباشد.

چگونه باید تهیه کنم؟

قبل از برنامه ریزی برای ماموگرافی، سازمان های تخصصی توصیه می کنند که هر گونه یافته جدید یا مشکل در پستان خود را با پزشک خود در میان بگذارید. علاوه بر این، پزشک خود را از هرگونه جراحی قبلی، مصرف هورمون و سابقه خانوادگی یا شخصی سرطان سینه مطلع کنید.

اگر سینه‌های شما معمولاً در این زمان حساس هستند، ماموگرافی غربالگری خود را برای هفته قبل از قاعدگی برنامه ریزی نکنید. بهترین زمان برای انجام ماموگرافی غربالگری یک هفته پس از پریود است. در صورت وجود هرگونه احتمال بارداری، همیشه به پزشک یا تکنسین اشعه ایکس اطلاع دهید.

همچنین به شما توصیه می کند:

در روز معاینه از دئودورانت، پودر تالک یا لوسیون زیر بغل یا روی سینه خود استفاده نکنید. اینها را می توان برای رسوبات کلسیم در ماموگرافی اشتباه گرفت.

هر گونه علائم  ویا مشکل پستان خود را برای تکنسینی که معاینه را انجام می دهد، توضیح دهید.

ماموگرافی های قبلی خود که انجام داده اید را با خود ببرید و در صورتی که در مکان دیگری ان ها انجام شده باشد، در اختیار رادیولوژیست جدید قرار دهید. این برای مقایسه با امتحان فعلی شما مورد نیاز است و اغلب می توان آن را در یک سی دی دریافت کرد.

بپرسید از ان ها چه زمانی نتایج شما در دسترس خواهد بود. اگر از پزشک یا مرکز ماموگرافی خبری ندارید، نتایج را طبیعی فرض نکنید.

ظاهر تجهیزات چگونه است؟

واحد ماموگرافی جعبه ای است که با لوله ای که اشعه ایکس تولید می کند. این دستگاه منحصراً برای معاینات اشعه ایکس پستان استفاده می‌شود و دارای لوازم جانبی ویژه برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس فقط به سینه است. این دستگاه دارای دستگاهی برای نگه داشتن و همچنین فشرده سازی سینه و هم قرار دادن آن است تا تکنسین بتواند تصاویر را در زوایای مختلف ثبت کند.

توموسنتز پستان با استفاده از واحد ماموگرافی دیجیتال انجام می شود، اما همه دستگاه های ماموگرافی دیجیتال برای انجام تصویربرداری توموسنتز مجهز نیستند.

ماموگرافی هالوژیک چیست؟ ماموگرافی دیجیتال چیست؟ برای اطلاع در مورد ۲ وسال مطرح شده روی هر کدام کلیک کنید.

روش کار چگونه است؟

توموسنتز پستان از یک سیستم اشعه ایکس با دوز پایین، وسایل الکترونیکی و یک کامپیوتر برای تبدیل تصاویر اشعه ایکس از پستان به مجموعه تصاویر سه بعدی استفاده می کند. چندین عکس اشعه ایکس از پستان با استفاده از سیستم‌هایی مشابه آنچه در دوربین‌های دیجیتال یافت می‌شود دیجیتالی می‌شوند و سپس به رایانه منتقل می‌شوند و در آنجا بازسازی می‌شوند یا در یک مجموعه تصویر سه‌بعدی «سنتز» می‌شوند. به این ترتیب، تصویربرداری سه بعدی سینه شبیه به تصویربرداری توموگرافی کامپیوتری (CT) است که در آن مجموعه‌ای از “برش‌های” نازک با وضوح بالا با هم جمع می‌شوند تا بازسازی ۳ بعدی بدن را ایجاد کنند.

اشعه ی ایکس نوعی تشعشع مثل نور یا امواج رادیویی است. اشعه ایکس از اکثر اجسام از جمله بدن انسان ها عبور می کند. تکنسین با دقت پرتوی اشعه ی ایکس را در ناحیه مورد نظر هدف قرار می دهد. این دستگاه یک انفجار خیلی کوچک از تشعشعات را تولید می کند که از بدن افراد عبور می کند. تشعشع تصویری را روی فیلم عکاسی و یا آشکارساز مخصوص ثبت می کند.

قسمت های متفاوت بدن اشعه ایکس را در درجات مختلف جذب می کنند. استخوان متراکم افراد بخش زیادی از تابش آن  را جذب می کند در حالی که بافت نرم (عضله، چربی و اندام ها) اجازه می دهد تا اشعه س ایکس بیشتری از آن ها عبور کند. در نهایت استخوان‌ها در عکس ‌برداری با اشعه ی ایکس سفید رنگ به نظر می‌رسند، بافت نرم در سایه‌های خاکستری و یا هوا سیاه به نظر می‌رسد.

بیشتر تصاویر اشعه ی ایکس فایل های دیجیتالی ذخیره شده الکترونیکی هستند. پزشک شما می تواند به راحتی به این تصاویر ذخیره شده  را برای تشخیص و همچنین مدیریت وضعیت شما دسترسی داشته باشد.

روش چگونه انجام می شود؟

توموسنتز پستان به صورت سرپایی انجام می شود.

در طول این معاینه، یک تکنسین رادیولوژیک واجد شرایط سینه شما را در واحد ماموگرافی قرار می دهد. سینه شما روی یک پلت فرم مخصوص قرار می گیرد و به تدریج با یک دست و پا پلاستیکی شفاف فشرده می شود. فشرده سازی سینه در طول تصویربرداری توموسنتز ضروری است تا:

ضخامت سینه ی خود را یکنواخت کنید تا تمام بافت قابل مشاهده باشد.

بافت را پهن کنید تا ناهنجاری های کوچک کمتر با بافت پوشاننده سینه پنهان شوند.

اجازه استفاده از دوز کمتر اشعه ایکس را بدهید زیرا مقدار نازکتری از بافت پستان در حال تصویربرداری است.

سینه ی خود را ثابت نگه دارید تا تاری تصویر ناشی از حرکت را به حداقل ترین حالت برسانید.

سینه شما فشرده می ماند در حالی که لوله اشعه ایکس از یک طرف سینه به طرف دیگر به صورت قوس حرکت می کند و در طول مسیر چندین عکس از زوایای مختلف می گیرد. علاوه بر مجموعه تصاویر سه بعدی، معاینه توموسنتز سینه می تواند تصاویر دو بعدی استاندارد از پستان را نیز برای تفسیر ترکیب کند.

شما باید خیلی ساکن بمانید و ممکن است لازم باشد نفس خود را برای چند ثانیه حبس کنید در حالی که تکنسین اشعه ایکس را می گیرد. این به کاهش احتمال تار شدن تصویر کمک می کند. تکنسین پشت دیوار یا اتاق بعدی راه می رود تا دستگاه اشعه ایکس را فعال کند.

وقتی معاینه کامل شد، تکنسین ممکن است از شما بخواهد که صبر کنید تا رادیولوژیست تأیید کند که تمام تصاویر لازم را دارد.

روند معاینه و انجام ان باید حدود ۳۰ دقیقه طول بکشد.

در حین و همچنین بعد از عمل چه چیزی را تجربه خواهم کرد؟

هنگامی که سینه توسط پدال فشاری فشرده می شود، فشاری را روی سینه خود احساس خواهید کرد. برخی از زنان با سینه های حساس ممکن است احساس ناراحتی کنند. اگر چنین است، زمانی که سینه‌های شما کمترین حساسیت را دارند، عمل را برنامه‌ریزی کنید. در صورت بروز درد با افزایش فشار، حتماً به تکنسین اطلاع دهید. اگر ناراحتی قابل توجه باشد، فشرده سازی کمتری استفاده خواهد شد. همیشه به یاد داشته باشید که فشرده سازی امکان انجام ماموگرافی با کیفیت بهتر از جمله معاینه توموسنتز پستان را فراهم می کند.

چه کسی نتایج عکس برداری را تفسیر می کند و چگونه می توانم آن ها را دریافت کنم؟

یک رادیولوژیست، یک دکتر آموزش دیده برای نظارت و همچنین تفسیر معاینات رادیولوژی، تصاویر را برای شما تجزیه و تحلیل خواهد کرد. رادیولوژیست گزارش امضا شده ای را برای مراقبت های ویژه ی اولیه و یا پزشک ارجاع دهنده ی شما ارسال می کند تا نتایج را با شما در میان بگذارد.

به علاوه توسط مرکز ماموگرافی از نتایج به شما اطلاع داده خواهد شد.

ممکن است که شما نیاز به یک معاینه ی بعدی داشته باشید. اگر چنین است، پزشک دلیل آن را برای شما  توضیح خواهد داد. گاهی اوقات یک معاینه بعدی یک مشکل جدی را با تعداد بازدیدهای بیشتر و یا یک تکنیک تصویربرداری خاص ارزیابی می کند.به علاوه ممکن است ببیند آیا در طول زمان تغییری در یک موضوع ایجاد شده است و یا خیر. معاینات بعدی در بیشتر موارد بهترین راه برای دیدن اینکه آیا درمان موثر است یا مشکلی نیاز به توجه دارد.

مزایا در مقابل خطرات چیست؟

فواید

تصویربرداری از پستان امکان تشخیص تومورهای کوچک را فراهم می کند. وقتی سرطان ها کوچک هستند، زن گزینه های درمانی بیشتری دارد.

استفاده از ماموگرافی غربالگری، تشخیص رشد بافت غیرطبیعی کوچک محدود به مجاری شیر در پستان را افزایش می دهد که کارسینوم مجرای درجا (DCIS) نامیده می شود. این تومورهای اولیه اگر در این مرحله برداشته شوند به ندرت به بیماران آسیب می رسانند و ماموگرافی یک راه عالی برای تشخیص این تومورها است. همچنین برای تشخیص انواع سرطان سینه از جمله سرطان مهاجم مجرای و مهاجم لوبولار مفید است.

پس از معاینه ی اشعه ی ایکس هیچ تشعشعی در بدن شما باقی نمی ماند.

اشعه ایکس اغلب در محدوده تشخیصی معمولی برای این معاینه عوارض جانبی ندارد.

مطالعات جمعیتی بزرگ نشان داده است که غربالگری با توموسنتز پستان منجر به بهبود نرخ تشخیص سرطان سینه و کاهش “تحرک تماس” می شود، مواردی که زنان به دلیل یک یافته بالقوه غیرطبیعی از غربالگری برای آزمایش های اضافی فراخوانده می شوند.

توموسنتز سینه ممکن است منجر به موارد زیر نیز شود:

تشخیص زودهنگام سرطان های کوچک سینه که ممکن است در ماموگرافی معمولی پنهان باشند

دقت زیاد در تعیین اندازه، شکل و محل ناهنجاری های سینه

انجام بیوپسی های غیر ضروری و یا آزمایش های اضافی کمتر

احتمال بیشتر تشخیص تومورهای متعدد سینه

ایجادتصاویر واضح تر از ناهنجاری ها در بافت های متراکم پستان

خطرات

همیشه احتمال کمی سرطان در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه های ناخواسته وجود دارد. با این حال، با توجه به مقدار کمی پرتوهای مورد استفاده در تصویربرداری های  پزشکی، مزایای تشخیص دقیق بسیار بیشتر از خطرهای مرتبط است.

دوز تابش برای این روش متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر در مورد دوز تشعشع به صفحه آزمایشات پرتو ایکس و CT مراجعه کنید.

ماموگرافی مثبت کاذب ۵ تا ۱۵ درصد از ماموگرافی های غربالگری به آزمایش های بیشتری مانند ماموگرافی اضافی یا سونوگرافی نیاز دارند. اکثر این آزمایشات طبیعی هستند. اگر یافته غیرطبیعی وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به پیگیری یا بیوپسی باشد. اکثر بیوپسی ها تایید می کنند که سرطان وجود ندارد. هنگامی که از تصویربرداری توموسنتز برای غربالگری و معاینات ماموگرافی تشخیصی استفاده می شود، احتمال یافته های مثبت کاذب و بیوپسی منفی کاهش می یابد.

اگر جز زنان باردار هستند، همیشه باید به پزشک ویا تکنسین اشعه ی ایکس خود اطلاع دهند. برای اطلاعات بیشتر در مورد بارداری و اشعه ایکس به صفحه ایمنی در اشعه ایکس، رادیولوژی مداخله ای و روش های پزشکی هسته ای مراجعه کنید.

توصیه هایی در مورد به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض تابش

پزشکان در طول انجام معاینات اشعه ایکس مراقبت های ویژه ای برای استفاده از کمترین دوز تابش ممکن و در عین حال تولید بهترین تصاویر برای ارزیابی دارند. سازمان های ملی و بین المللی حفاظت از رادیولوژی به طور مداوم استانداردهای تکنیکی را که متخصصان رادیولوژی استفاده می کنند، بررسی و به روز می کنند.

سیستم های مدرن اشعه ی ایکس با استفاده از پرتوهای اشعه ی ایکس کنترل شده و روش های کنترل دوز، تابش سرگردان را به حداقل می رساند. این تضمین می‌کند که نواحی از بدن شما که تصویربرداری نمی‌شوند کمترین میزان از تابش را دریافت می‌کنند.تصویربرداری جردن بهترین مرکز ماموگرافی در تهران  با ارائه خدمات ماموگرافی، ماموگرافی دیجیتال و۳ بعدی و ماموگرافی هالوژیک، سونوگرافی سینه و بیوپسی در خدمت شما عزیزان میباشد.

محدودیت های توموسنتز سینه چیست؟

تفسیر ماموگرافی می تواند کار دشواری باشد زیرا یک سینه طبیعی برای هر زن متفاوت به نظر می رسد. همچنین، اگر تحت عمل جراحی سینه قرار گرفته باشید، ظاهر یک تصویر ممکن است چالش برانگیز باشد. از آنجایی که تجسم برخی سرطان‌های سینه دشوار است، ممکن است رادیولوژیست بخواهد تصویر را با نماهای معاینات قبلی مقایسه کند. توجه به این سخن بسیار مهم است که همه ی سرطان های سینه را نمی توان در ماموگرافی مشاهده کرد.

در حالی که امروزه ماموگرافی بهترین ابزار غربالگری سرطان سینه در دسترس است، ماموگرافی همه سرطان‌های سینه را شناسایی نمی‌کند. به این نتیجه منفی کاذب می گویند. از سوی دیگر، زمانی که ماموگرافی غیرطبیعی به نظر می رسد و سرطانی وجود ندارد، به این نتیجه مثبت کاذب می گویند.

تکنیک های تصویربرداری پیشرفته مانند توموسنتز پستان به غلبه بر محدودیت های ماموگرافی معمولی کمک می کند. تحقیقات بر روی توموسنتز پستان و سایر تکنیک‌های تصویربرداری پستان که می‌توانند به تشخیص زودهنگام سرطان سینه و بهبود دقت در تشخیص بیماری‌های غیر سرطانی پستان از سرطان پستان کمک کنند، ادامه دارد.

ایمپلنت‌های سینه همچنین ممکن است مانع خواندن دقیق ماموگرافی شوند، زیرا هم ایمپلنت‌های سیلیکونی و هم سالین در اشعه ایکس شفاف نیستند و می‌توانند دید واضح بافت‌های پشت خود را مسدود کنند، به خصوص اگر ایمپلنت در جلوی عضلات قفسه سینه قرار گرفته باشد. تکنسین ها و رادیولوژیست های باتجربه می دانند که چگونه سینه ها را با دقت فشرده کرده و ایمپلنت ها را از تصویر خارج کنند تا دید را تا حد امکان بدون پارگی ایمپلنت بهبود بخشند.

بهترین مرکز سونوگرافی تهران دکتر هدایی میتواند همه ی این خدمات را در بهترین شکل و با بهترین پرسنل برای شما انجام دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری