021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

Fetal heart echocardiography

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

اکوکاردیوگرافی قلب جنین آزمایشی شبیه به سونوگرافی است. این معاینه به پزشک اجازه می دهد تا ساختار و عملکرد قلب فرزند متولد نشده شما را بهتر ببیند. معمولاً در سه ماهه دوم، بین هفته های ۱۸ تا ۲۴ انجام می شود.

در این معاینه از امواج صوتی استفاده می شود که از ساختار قلب جنین “پژواک” می زند. یک دستگاه این امواج صوتی را تجزیه و تحلیل می کند و تصویر یا اکوکاردیوگرام از درون قلب آنها ایجاد می کند. این تصویر اطلاعاتی در مورد نحوه تشکیل قلب کودک شما و اینکه آیا به درستی کار می کند ارائه می دهد.

همچنین پزشک شما را قادر می سازد تا جریان خون را در قلب جنین ببیند. این نگاه عمیق به پزشک شما اجازه می دهد تا هرگونه ناهنجاری در جریان خون یا ضربان قلب نوزاد را بیابد.

Fetal heart echocardiography

چه زمانی از اکوکاردیوگرافی قلب جنین استفاده می شود؟

همه زنان باردار نیازی به اکوکاردیوگرافی قلب جنین ندارند. برای اکثر زنان، یک سونوگرافی اولیه رشد هر چهار حفره قلب کودک را نشان می دهد.

در صورتی که آزمایشات قبلی قطعی نبودند یا اگر ضربان قلب غیرطبیعی در جنین تشخیص داده شد، پزشک متخصص زنان ممکن است توصیه کند که این روش را انجام دهید.

همچنین ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید اگر:

فرزند متولد نشده شما در معرض خطر ناهنجاری قلبی یا سایر اختلالات است

شما سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارید

شما قبلاً فرزندی با بیماری قلبی به دنیا آورده اید

در دوران بارداری خود از مواد مخدر یا الکل استفاده کرده اید

داروهای خاصی مصرف کرده‌اید یا در معرض داروهایی قرار گرفته‌اید که می‌توانند باعث نقص قلبی شوند، مانند داروهای صرع یا داروهای تجویزی آکنه

شما مشکل دیگری مانند سرخجه، دیابت نوع ۱، لوپوس یا فنیل کتونوری دارید

برخی از پزشکان متخصص زنان این آزمایش را انجام می دهند. اما معمولاً یک تکنسین سونوگرافی با تجربه یا سونوگرافیست این آزمایش را انجام می دهد. یک متخصص قلب که در طب اطفال تخصص دارد، نتایج را بررسی خواهد کرد.

Fetal heart echocardiography

آیا باید برای این روش آزمایش آماده شوم؟

برای آماده شدن این آزمایش  به انجام کاری نیاز ندارید. برخلاف سایر سونوگرافی های دوران بارداری، برای انجام آزمایش نیازی به داشتن مثانه پر نخواهید داشت.

انجام این آزمایش می تواند از ۳۰ دقیقه تا دو ساعت طول بکشد.

در طول آزمایش چه اتفاقی می افتد؟

این آزمایش مشابه سونوگرافی معمول بارداری است. اگر از طریق شکم شما انجام شود، اکوکاردیوگرافی شکمی نامیده می شود. اگر از طریق واژن انجام شود، اکوکاردیوگرافی ترانس واژینال نامیده می شود.

اکوکاردیوگرافی شکم

اکوکاردیوگرافی شکم مشابه سونوگرافی است. یک تکنسین سونوگرافی ابتدا از شما می خواهد دراز بکشید و شکم خود را در معرض دید قرار دهید. سپس یک ژله روان کننده مخصوص به پوست شما می زنند. ژله از اصطکاک جلوگیری می کند تا تکنسین بتواند یک مبدل اولتراسوند را که وسیله ای است که امواج صوتی را ارسال و دریافت می کند، روی پوست شما حرکت دهد. ژله همچنین به انتقال امواج صوتی کمک می کند.

مبدل، امواج صوتی با فرکانس بالا را از طریق بدن شما ارسال می کند. امواج در هنگام برخورد با یک جسم متراکم مانند قلب فرزند متولد نشده شما منعکس می شوند. آن پژواک ها سپس به کامپیوتر منعکس می شوند. امواج صوتی آنقدر بلند هستند که گوش انسان نمی تواند بشنود.

تکنسین مبدل را به دور شکم شما حرکت می‌دهد تا از قسمت‌های مختلف قلب کودک شما عکس بگیرد.

پس از عمل، ژله از روی شکم شما پاک می شود. سپس می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.

Fetal heart echocardiography
اکوکاردیوگرافی ترانس واژینال

برای انجام اکوکاردیوگرافی ترانس واژینال، از شما خواسته می شود که لباس خود را از کمر به پایین درآورید و روی میز معاینه دراز بکشید. یک تکنسین یک پروب کوچک را در واژن شما قرار می دهد. این کاوشگر از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از قلب کودک شما استفاده می کند.

اکوکاردیوگرافی ترانس واژینال معمولا در مراحل اولیه بارداری استفاده می شود. ممکن است تصویر واضح تری از قلب جنین ارائه دهد.

آیا خطراتی در ارتباط با این آزمایش وجود دارد؟

هیچ خطر شناخته شده ای در ارتباط با اکوکاردیوگرام وجود ندارد زیرا از فناوری اولتراسوند و بدون تشعشع استفاده می کنند.

این نتایج چه معنی ای می دهد؟

در طول قرار ملاقات بعدی، پزشک نتایج را برای شما توضیح می دهد و به هر سوالی پاسخ می دهد. به طور کلی، نتایج طبیعی به این معنی است که پزشک شما هیچ ناهنجاری قلبی پیدا نکرده است.

اگر پزشک شما مشکلی مانند نقص قلب، ناهنجاری ریتم یا مشکل دیگر پیدا کرد، ممکن است به آزمایش‌های بیشتری نیاز داشته باشید، مانند اسکن MRI جنین یا سایر سونوگرافی‌های سطح بالا.

پزشک همچنین شما را به منابع یا متخصصانی ارجاع می دهد که می توانند وضعیت فرزند متولد نشده شما را درمان کنند.

همچنین ممکن است لازم باشد بیش از یک بار اکوکاردیوگرافی انجام دهید. یا اگر پزشک فکر می کند مشکل دیگری وجود دارد، ممکن است نیاز به آزمایش اضافی داشته باشید.

مهم است که به خاطر داشته باشید که پزشک شما نمی تواند از نتایج اکوکاردیوگرافی برای تشخیص هر بیماری استفاده کند. برخی از مشکلات، مانند سوراخ در قلب، حتی با تجهیزات پیشرفته نیز به سختی قابل مشاهده هستند.

پزشک شما با استفاده از نتایج آزمایش توضیح می دهد که چه چیزی را می تواند تشخیص دهد و چه چیزی را نمی تواند تشخیص دهد.

چرا این تست مهم است؟

نتایج غیرطبیعی اکوکاردیوگرافی جنین می‌تواند بی‌نتیجه باشد یا نیاز به انجام آزمایش‌های بیشتری برای یافتن مشکل داشته باشد. گاهی اوقات مشکلات رد می شوند و نیازی به آزمایش بیشتر نیست. هنگامی که پزشک شما یک بیماری را تشخیص داد، می توانید بارداری خود را بهتر مدیریت کنید و برای زایمان آماده شوید.

نتایج این آزمایش به شما و پزشکتان کمک می‌کند تا درمان‌هایی را که ممکن است پس از زایمان نوزادتان نیاز داشته باشد، مانند جراحی اصلاحی، برنامه‌ریزی کنید. همچنین می توانید از حمایت و مشاوره برای کمک به تصمیم گیری های خوب در طول باقی مانده بارداری خود بهره مند شوید.

اکوکاردیوگرام یا اکو جنین یک سونوگرافی تخصصی است که نمای دقیقی از قلب کودک شما ارائه می دهد. این آزمایش که به عنوان اکو جنین نیز شناخته می شود، برای بررسی ساختار و عملکرد قلب کودک شما قبل از تولد او استفاده می شود.

اکوکاردیوگرام جنین به ما کمک می کند تا قبل از تولد نقایص مادرزادی قلب را شناسایی و تشخیص دهیم.

با کسی که ممکن است ملاقات کنید

سونوگرافی قلب ثبت شده (RCS): یک متخصص سلامت دارای گواهی که در استفاده از تجهیزات سونوگرافی تخصص دارد و اکوکاردیوگرام جنین را انجام می دهد. سونوگرافیست های قلب، تکنولوژیست هایی هستند که از سونوگرافی برای بررسی حفره های قلب، دریچه ها و عروق استفاده می کنند. سونوگرافیست های CHOP در اسکن قلب جنین آموزش دیده اند و چندین دهه تجربه اکوکاردیوگرافی جنین را دارند. این تیم اختصاصی توانایی ما را برای انجام اکوکاردیوگرام جنین از سایر مراکز متمایز می کند.

متخصص قلب و عروق اطفال: متخصص قلب، پزشکی با آموزش و مهارت ویژه در یافتن، درمان و پیشگیری از بیماری های قلب و عروق خونی است. متخصصان قلب و عروق ما آموزش های تخصصی پیشرفته ای در ارزیابی و تشخیص ناهنجاری های قلب جنین و شرایط موثر بر فیزیولوژی قلب و عروق جنین دارند.

انتظار چه چیزی میرود

یک ژل روی شکم شما اعمال می شود تا به انتقال امواج صوتی به رحم شما کمک کند. ممکن است از شما خواسته شود که به موقعیت های مختلفی بروید تا تصویربرداری از آناتومی نوزادتان بهینه شود.

روش اکوکاردیوگرافی جنین معمولاً برای یک باردار ۴۵ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد.

اتاق‌های معاینه خصوصی دارای مانیتورهای بالای سر هستند تا شما و خانواده‌تان بتوانید سونوگرافی در حال انجام را تماشا کنید. پس از اینکه سونوگرافیک اکوکاردیوگرام دقیق جنین را کامل کرد، معاینه را با متخصص قلب کودکان بررسی می کند.

اگر مشکل قلبی شناسایی شود، با یک متخصص قلب کودکان، یک هماهنگ کننده پرستار برنامه قلب جنین و یک مددکار اجتماعی برای بحث در مورد یافته ها ملاقات خواهید کرد.

اکوکاردیوگرافی جنین

اکوکاردیوگرافی جنین آزمایشی است که از امواج های صوتی (سونوگرافی) برای ارزیابی مشکلات قلب نوزاد قبل از تولد آن استفاده می کند.

نحوه انجام آزمون

اکوکاردیوگرافی جنین آزمایشی است که در حالی که نوزاد هنوز در رحم است انجام می شود. اغلب در سه ماهه دوم بارداری انجام می شود. این زمانی است که یک زن در حدود هفته ۱۸ تا ۲۴ بارداری است.

این روش مشابه سونوگرافی بارداری است. شما برای عمل دراز خواهید کشید.

این آزمایش را می توان بر روی شکم (سونوگرافی شکم) یا از طریق واژن (سونوگرافی ترانس واژینال) انجام داد.

در سونوگرافی شکم، فردی که آزمایش را انجام می دهد، ژل شفاف و مبتنی بر آب را روی شکم شما قرار می دهد. یک کاوشگر دستی بر روی منطقه منتقل می شود. این کاوشگر امواج صوتی را می فرستد که از قلب کودک منعکس می شود و تصویری از قلب را روی صفحه کامپیوتر ایجاد می کند.

در سونوگرافی ترانس واژینال، پروب بسیار کوچکتری در واژن قرار می گیرد. سونوگرافی ترانس واژینال را می توان در اوایل بارداری انجام داد و تصویر واضح تری نسبت به سونوگرافی شکم ایجاد می کند.

ماموگرافی هالوژیک چیست؟ ماموگرافی دیجیتال چیست؟ برای اطلاع در مورد ۲ وسال مطرح شده روی هر کدام کلیک کنید.

در طول آزمون

چگونه برای آزمون آماده شویم

هیچ آمادگی خاصی برای انجام این آزمایش لازم نیست.

تست چگونه خواهد بود

ممکن است ژل رسانا کمی سرد و مرطوب باشد. امواج اولتراسوند را احساس نخواهید کرد.

چرا آزمون انجام می شود

این آزمایش برای تشخیص مشکل قلبی قبل از تولد نوزاد انجام می شود. این می تواند تصویر دقیق تری از قلب نوزاد نسبت به سونوگرافی معمول بارداری ارائه دهد.

آزمایش می تواند نشان دهد:

جریان خون از طریق قلب

ریتم قلب

ساختارهای قلب نوزاد

آزمایش ممکن است انجام شود اگر:

یکی از والدین، خواهر و برادر یا سایر اعضای نزدیک خانواده دارای نقص قلبی یا بیماری قلبی بود.

یک سونوگرافی معمول بارداری ریتم غیرطبیعی قلب یا مشکل احتمالی قلبی در جنین را تشخیص داد.

مادر مبتلا به دیابت (قبل از بارداری)، لوپوس یا فنیل کتونوری است.

مادر در سه ماهه اول بارداری سرخجه دارد.

مادر از داروهایی استفاده کرده است که می تواند به قلب در حال رشد کودک آسیب برساند (مانند برخی از داروهای صرع و داروهای تجویزی آکنه).

آمنیوسنتز یک اختلال کروموزومی را نشان داد.

دلایل دیگری برای مشکوک شدن به این که کودک در معرض خطر بیشتری برای مشکلات قلبی است وجود دارد.

نتایج عادی

اکوکاردیوگرافی هیچ مشکلی در قلب جنین پیدا نمی کند.

نتایج غیرعادی به چه معناست

نتایج غیر طبیعی ممکن است به دلیل:

مشکل در نحوه شکل گیری قلب نوزاد (بیماری مادرزادی قلبی)

مشکل در نحوه کار قلب نوزاد

اختلالات ریتم قلب (آریتمی)

آزمایش ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد.

خطرات

هیچ خطر شناخته شده ای برای مادر یا نوزاد متولد نشده وجود ندارد.

ملاحظات

برخی از نقایص قلبی را نمی توان قبل از تولد مشاهده کرد، حتی با اکوکاردیوگرافی جنین. این شامل سوراخ های کوچک در قلب یا مشکلات خفیف دریچه است. همچنین، از آنجایی که ممکن است مشاهده هر قسمت از رگ‌های خونی بزرگ که به بیرون از قلب کودک منتهی می‌شود، امکان‌پذیر نباشد، مشکلات در این ناحیه ممکن است تشخیص داده نشود.

اگر ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مشکلی در ساختار قلب پیدا کند، ممکن است یک سونوگرافی دقیق برای بررسی مشکلات دیگر در مورد کودک در حال رشد انجام شود.

اکوکاردیوگرام جنین چگونه انجام می شود؟

این آزمایش معمولاً توسط یک متخصص سونوگرافی آموزش دیده انجام می شود و تصاویر توسط یک متخصص قلب کودکان که در بیماری قلبی مادرزادی جنین تخصص دارد، تفسیر می شود. برخی از متخصصان طب مادر و جنین (پریناتولوژیست) نیز اکوکاردیوگرافی جنین را انجام می دهند. ارزیابی محدودی از قلب جنین در طول اسکن منظم برای زنان و زایمان امکان پذیر است و برای زنان در معرض خطر پایین بسیار مناسب است. با این حال، زنانی که دارای یکی از عوامل خطر ذکر شده در بالا هستند، باید یک اکوکاردیوگرام دقیق جنین را توسط پزشکی که به طور ویژه در ارزیابی قلب جنین آموزش دیده است، انجام دهند.

دو روش برای انجام اکوکاردیوگرام جنین برای زنان وجود دارد:

سونوگرافی شکم برای زنان: این رایج ترین شکل از سونوگرافی برای ارزیابی قلب نوزاد است. روی شکم مادر ژل زده می شود، پروب سونوگرافی به آرامی روی شکم مادر قرار می گیرد و عکس گرفته می شود. این آزمایش دردناک نیست و هیچ آسیبی برای نوزاد ایجاد نمی کند. این آزمایش بسته به پیچیدگی قلب نوزاد به طور متوسط ​​۴۵ تا ۱۲۰ دقیقه طول می کشد.

سونوگرافی اندوواژینال برای زنان: این سونوگرافی اغلب در اوایل بارداری زنان استفاده می شود. یک مبدل سونوگرافی با ابعاد کوچک به داخل واژن وارد می شود و در پشت واژن قرار می گیرد. پس از آن می توان از قلب نوزاد عکس گرفت.

آیا آمادگی لازم برای آزمون وجود دارد؟

بر خلاف برخی از سونوگرافی های معمول قبل از تولد، مثانه پر برای اکوکاردیوگرام جنین ضروری نیست. همیشه مهم است که هنگام مراجعه برای اکوکاردیوگرام جنین تا حد امکان اطلاعات بیشتری داشته باشید. به خصوص جزئیات این که چرا به متخصص زنان و زایمان یا پریناتولوژیست ارجاع شده اید. اگر دلیل ارجاع این است که خودتان دچار نقص قلبی هستید، همراه داشتن مدارک پزشکی بسیار مفید خواهد بود. بسته به یافته ها، مطالعه می تواند از ۳۰ دقیقه تا بیش از ۲ ساعت طول بکشد. اگر بچه های کوچک دیگری با خود دارید، همیشه ایده خوبی است که مراقب دیگری بیاورید.

تصویربرداری جردن بهترین مرکز ماموگرافی در تهران  با ارائه خدمات ماموگرافی، ماموگرافی دیجیتال و۳ بعدی و ماموگرافی هالوژیک، سونوگرافی سینه و بیوپسی در خدمت شما عزیزان میباشد.

کی جواب میگیرم؟

پاسخ هایی که در دسترس هستند به تنظیمات اکوکاردیوگرام جنین، سن حاملگی جنین، تشخیص ها و کیفیت تصاویر بستگی دارد. اگر مطالعه توسط متخصص قلب اطفال انجام می شود، متخصص قلب اطفال به محض اتمام مطالعه با شما ملاقات می کند و توضیحات مفصلی از نتایج به شما ارائه می دهد. اگر مطالعه اولیه شما توسط پریناتولوژیست انجام شود و نقص قلبی پیدا شود، برای تشخیص و مشاوره دقیق تر به متخصص قلب کودکان ارجاع داده می شوید.

اگر مطالعه اکوکاردیوگرافی قلب جنین طبیعی باشد، ممکن است مرخص شوید یا از شما خواسته شود که یک مطالعه مجدد قبل یا بعد از تولد انجام دهید، بسته به دلیلی که مطالعه در وهله اول انجام شده است. بعضی از مشکلات مثل لوپوس مادر نیاز به چندین مطالعه دارد حتی اگر اولین مورد طبیعی باشد. همچنین ممکن است ساختاری وجود داشته باشد که آنطور که پزشک می‌خواهد دیده نمی‌شود، و ممکن است از شما خواسته شود که برگردید حتی اگر ظن مشکل کم است. حتی در مورد یک مطالعه کاملاً طبیعی و با کیفیت بالا، به شما توصیه می شود که نمی توان همه مشکلات قلبی را رد کرد. این به این خاطر است که گردش خون در جنین با بعد از تولد متفاوت است. علاوه بر این، سوراخ های بسیار کوچک بین حفره های پایینی قلب به سختی قابل مشاهده هستند. با این حال، با توجه به گردش خون طبیعی جنین، شما پزشک می توانید خبرهای خوب نسبتاً قطعی را در مورد اکوکاردیوگرام طبیعی جنین ارائه دهید.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین را می توان با اطمینان در هر زمانی پس از هفته ۱۷-۱۸ بارداری انجام داد. با این حال، فناوری جدیدتر از جمله مبدل‌های اندوواژینال می‌تواند تصاویری از قلب را در ۱۲ هفته به دست آورد. اگر اسکن قبل از ۱۸ هفته انجام شود، احتمالاً از شما خواسته می‌شود که برای دریافت تصاویر قطعی‌تر مراجعه کنید تا یافته‌های مطالعه اولیه را تأیید کنید. در برخی موارد ۱۸ هفته هنوز خیلی زود است.

برای دانستن درباره تفاوت ماموگرافی دیجیتال ۳ بعدی و ماموگرافی ۲ بعدی بر روی آن کلیک کنید.

هنگامی که نقص قلبی پیدا شد، متخصص قلب کودکان به محض تکمیل مطالعه، تشخیص و پیامدهای آن را با جزئیات توضیح می دهد. در بیشتر موارد، پزشک ممکن است پس از اتمام مطالعه اولیه توسط سونوگرافی، عکس های اضافی بگیرد. متخصص قلب اطفال احتمالاً تصاویری را برای توضیح اهمیت نقص قلبی ارائه و ترسیم خواهد کرد، از جمله اینکه آیا این نقص روی جنین قبل از تولد تأثیر می گذارد یا نه، نیاز به انتقال فوری پس از تولد دارد، و نیاز به جراحی قلب پس از تولد دارد.

 تقریباً در همه موارد اکو از شما خواسته می شود که برای پیگیری اکوکاردیوگرام جنین خود مراجعه کنید تا اطلاعات بیشتری در هنگام حین آماده شدن برای زایمان به دست آورید. متخصص قلب اطفال تا حد امکان به شما اطلاعات مورد نیاز را می دهد و هم به شما اطلاع می دهد که چه سوالاتی هنوز برای شما  باقی مانده است. ویزیت های آینده شما شامل ملاقات با جراح قلب و یا متخصص قلب مداخله ای برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی قلب یا سایر روش های بعد از تولد ممکن است باشد.

تشخیص نقص قلبی پیامدهای قابل توجه ای برای سلامت کلی جنین افراد دارد. بعضی از نقایص قلبی ممکن است به طور قابل توجه ای خطر مشکلات ژنتیکی مثل سندرم داون یا سندرم دی جورج را افزایش دهند. یافتن تومورهای خوش خیم در قلب، تشخیص توبروس اسکلروزیس، یک سندرم ژنتیکی که پیامدهای قابل توجهی برای رشد غیرطبیعی مغز دارد، بسیار محتمل تر می کند. این مسائل ممکن است پیامدهای مهمی بر پیش آگهی کودک داشته باشد و نقش مهمی در کمک به تصمیم گیری در مورد بارداری خود داشته باشد. متخصص قلب شما اطلاعاتی را در مورد اینکه آیا لازم است در مورد این مسائل دیگر نگران باشید یا خیر به شما ارائه می دهد. با این حال، هنگامی که نگرانی قابل توجه باشد، به سایر اعضای تیم مراقبتی که از نزدیک با متخصص قلب کودکان کار می کنند، ارجاع داده می شوید.

سایر آزمایشات، رویه ها و ارجاعاتی که ممکن است مورد نیاز باشد شامل موارد زیر است:

سونوگرافی سطح بالای جنین: یک سونوگرافی دقیق از بقیه جنین برای پیگیری رشد جنین، نظارت بر سلامت جنین و ارزیابی بقیه جنین از نظر ناهنجاری در سایر اندام ها ضروری است.

ام آر آی برای جنین: این آزمایش به طور گسترده در دسترس افراد قرار می گیرد و می تواند اطلاعات بیشتری هم در مورد سلامت کلی جنین وهم مشکلات مربوط به اندام های خاص ارائه دهد.

مشاوره ژنتیک: متخصصان ژنتیک و مشاوران ژنتیک، بر اساس تشخیص قلب و سایر یافته‌ها در جنین، ارزیابی احتمال سندرم ژنتیکی و ناهنجاری‌های احتمالی در سایر اندام‌ها را ارائه می‌دهند. متخصص ژنتیک می تواند اطلاعاتی در مورد عواقب یک اختلال، احتمال ایجاد یا انتقال آن و راه های پیشگیری، درمان و مدیریت آن به بیماران و بستگان آنها ارائه دهد.

پریناتولوژیست: پریناتولوژیست ها می توانند در مورد مدیریت بارداری، گزینه هایی برای تصمیم گیری در مورد عدم ادامه بارداری و برنامه ریزی برای زایمان به شما توصیه کنند.

مددکار اجتماعی/ پرستار: فردی که با بیماری قلبی در کودکان آشنایی دارد، می تواند اطلاعاتی در مورد مراقبت از کودک مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی ارائه دهد.

آمنیوسنتز: این آزمایشی است که برای تعیین اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و برخی نقایص مادرزادی انجام می شود. این آزمایش حاوی وارد کردن یک سوزن از طریق دیواره شکم و رحم به داخل کیسه آمنیوتیک برای بازیابی نمونه مایع آمنیوتیک است.

مشاوره تخصصی: بسته به تشخیص ممکن است به سایر متخصصان فوق تخصص از جمله جراحان عمومی، جراحان مغز و اعصاب، جراحان ارتوپد و اورولوژیست ارجاع داده شوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری