021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

Fetal heart echocardiography

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

اکوکاردیوگرافی قلب جنین آزمایشی شبیه به سونوگرافی است. این معاینه به پزشک اجازه می دهد تا ساختار و عملکرد قلب فرزند متولد نشده شما را بهتر ببیند. معمولاً در سه ماهه دوم، بین هفته های ۱۸ تا ۲۴ انجام می شود.

در این معاینه از امواج صوتی استفاده می شود که از ساختار قلب جنین “پژواک” می زند. یک دستگاه این امواج صوتی را تجزیه و تحلیل می کند و تصویر یا اکوکاردیوگرام از درون قلب آنها ایجاد می کند. این تصویر اطلاعاتی در مورد نحوه تشکیل قلب کودک شما و اینکه آیا به درستی کار می کند ارائه می دهد.

همچنین پزشک شما را قادر می سازد تا جریان خون را در قلب جنین ببیند. این نگاه عمیق به پزشک شما اجازه می دهد تا هرگونه ناهنجاری در جریان خون یا ضربان قلب نوزاد را بیابد.

بیماری های قلبی که ممکن است در نوزادان در رحم رخ دهد

قلب کودک بین هفته های ۳ و ۸ بارداری رشد می کند و بیماری های قلبی ممکن است در سه ماهه ۲ و ۳ ایجاد شود. بیماری های مادرزادی قلبی که ممکن است در جنین در رحم رخ دهد به شرح زیر است:

تنگی دریچه قلب

سوراخ بین بطنی

تغییر در محل رگ های اصلی که از قلب خارج می شوند

کم خونی

اختلالات ریتم

مجرای شریانی باز شده

خطراتی که ممکن است باعث بیماری های قلبی در نوزاد در دوران بارداری شود

قرار گرفتن کودک در معرض عوامل خاص، داروها یا عفونت هایی که باعث اختلالات رشدی در رحم می شود.

مصرف الکل توسط مادر در دوران بارداری

قرار گرفتن مادر در معرض پرتوهای با دوز بالا در سه ماهه اول بارداری

سرخجه مادر در سه ماهه اول بارداری

مادر دیابت دارد

بیماری های بافت همبند در مادر

بیماری قلبی مادرزادی خانواده یا مادر

Fetal heart echocardiography

اکو جنین که به نام اکوکاردیوگرافی جنین نیز شناخته می شود،

اکو جنین معاینه قلب جنین در رحم با سونوگرافی است. این یک روش تشخیص ایمن است که توسط پزشکانی که در این زمینه آموزش دیده اند، متخصص رادیولوژی یا متخصص بیماری های قلبی کودکان ساخته می شود.

در چه مواردی اکو جنین انجام می شود؟

– ناهنجاری مادرزادی قلب در مادر یا پدر

– به دنیا آوردن فرزندی با ناهنجاری قلبی قبلی

– دیابت در مادر قبل از بارداری (وابسته به انسولین، نوع ۱)

– مادر فنیل کتونوری دارد

– بیماری های بافت کلاژن مانند SLE در مادر

– بیماری صرع (صرع) در مادر

– استفاده مادر از داروها در دوران بارداری، قرار گرفتن در معرض تراتوژن ها (الکل، ضد تشنج، رتینوئیک اسید، سرخجه، کوکساکی، پاروویروس)

– سن بالای مادر (بیش از ۳۵ سال)

– نظارت تصویری مشکوک در سونوگرافی طبیعی در دوران بارداری

– تشخیص ناهنجاری های غیر قلبی در سونوگرافی جنین

– تشخیص ناهنجاری کروموزومی در جنین با آمنیوسنتز

– هیدروپس جنینی

– آریتمی (اختلال ریتم در قلب جنین)

مزایای غربالگری ناهنجاری قلب جنین در دوران بارداری:

– اگر ناهنجاری وجود داشته باشد، تشخیص زودهنگام و آمادگی برای شرایط مراقبت پس از زایمان را فراهم می کند.

درمان پس از تولد ناهنجاری های تشخیص داده شده قبل از تولد موفقیت آمیزتر است.

– می تواند ناهنجاری های کروموزومی جنین را تشخیص دهد

– با اطلاع زودهنگام مادر و پدر می توان تصمیم به خاتمه بارداری گرفت و یا از آمادگی آنها برای شرایط مراقبت پس از زایمان اطمینان حاصل کرد.

چه زمانی از اکوکاردیوگرافی قلب جنین استفاده می شود؟

ضربان قلب نوزاد در رحم از هفته ششم بارداری با سونوگرافی قابل بررسی است. با این حال، ارزیابی جزئیات ساختار قلب نوزاد را می توان با سونوگرافی واژینال در ۱۳-۱۴ انجام داد. از هفته ۱۸ بارداری در سونوگرافی شکم امکان پذیر است. با پیشرفت هفته بارداری، شانس ما برای تشخیص آسیب قلبی در نوزاد با رشد قلب همراه با نوزاد و در نتیجه افزایش کیفیت تصویر در سونوگرافی افزایش می یابد. در هفته شانزدهم بارداری، قلب نوزاد حدود ۱ سانتی متر است.

اکوکاردیوگرافی جنین (اکوی جنین) برای زنان بارداری که در گروه خطر به دنیا آوردن نوزاد با ناهنجاری مادرزادی قلب قرار دارند، در اوایل بارداری یعنی در هفته چهاردهم بارداری توصیه می شود. ۲۱-۲۲ روز برای زنان باردار که هیچ فاکتور خطری ندارند. انجام اکو جنین بین هفته های بارداری توصیه می شود. اکوکاردیوگرافی جنین (اکوی جنین) یک آزمایش سونوگرافی داپلر رنگی است که ۲۰ تا ۲۵ دقیقه طول می کشد و برای جنین مضر نیست.

در برخی موارد خاص، اکوکاردیوگرافی جنین ممکن است در هفته های بعدی بارداری تکرار شود.

همه زنان باردار نیازی به اکوکاردیوگرافی قلب جنین ندارند. برای اکثر زنان، یک سونوگرافی اولیه رشد هر چهار حفره قلب کودک را نشان می دهد.

در صورتی که آزمایشات قبلی قطعی نبودند یا اگر ضربان قلب غیرطبیعی در جنین تشخیص داده شد، پزشک متخصص زنان ممکن است توصیه کند که این روش را انجام دهید.

همچنین ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید اگر:

فرزند متولد نشده شما در معرض خطر ناهنجاری قلبی یا سایر اختلالات است

شما سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارید

شما قبلاً فرزندی با بیماری قلبی به دنیا آورده اید

در دوران بارداری خود از مواد مخدر یا الکل استفاده کرده اید

داروهای خاصی مصرف کرده‌اید یا در معرض داروهایی قرار گرفته‌اید که می‌توانند باعث نقص قلبی شوند، مانند داروهای صرع یا داروهای تجویزی آکنه

شما مشکل دیگری مانند سرخجه، دیابت نوع ۱، لوپوس یا فنیل کتونوری دارید

برخی از پزشکان متخصص زنان این آزمایش را انجام می دهند. اما معمولاً یک تکنسین سونوگرافی با تجربه یا سونوگرافیست این آزمایش را انجام می دهد. یک متخصص قلب که در طب اطفال تخصص دارد، نتایج را بررسی خواهد کرد.

Fetal heart echocardiography

آیا باید برای این روش آزمایش آماده شوم؟

برای آماده شدن این آزمایش  به انجام کاری نیاز ندارید. برخلاف سایر سونوگرافی های دوران بارداری، برای انجام آزمایش نیازی به داشتن مثانه پر نخواهید داشت.

انجام این آزمایش می تواند از ۳۰ دقیقه تا دو ساعت طول بکشد.

در طول آزمایش چه اتفاقی می افتد؟

این آزمایش مشابه سونوگرافی معمول بارداری است. اگر از طریق شکم شما انجام شود، اکوکاردیوگرافی شکمی نامیده می شود. اگر از طریق واژن انجام شود، اکوکاردیوگرافی ترانس واژینال نامیده می شود.

اکوکاردیوگرافی شکم

اکوکاردیوگرافی شکم مشابه سونوگرافی است. یک تکنسین سونوگرافی ابتدا از شما می خواهد دراز بکشید و شکم خود را در معرض دید قرار دهید. سپس یک ژله روان کننده مخصوص به پوست شما می زنند. ژله از اصطکاک جلوگیری می کند تا تکنسین بتواند یک مبدل اولتراسوند را که وسیله ای است که امواج صوتی را ارسال و دریافت می کند، روی پوست شما حرکت دهد. ژله همچنین به انتقال امواج صوتی کمک می کند.

مبدل، امواج صوتی با فرکانس بالا را از طریق بدن شما ارسال می کند. امواج در هنگام برخورد با یک جسم متراکم مانند قلب فرزند متولد نشده شما منعکس می شوند. آن پژواک ها سپس به کامپیوتر منعکس می شوند. امواج صوتی آنقدر بلند هستند که گوش انسان نمی تواند بشنود.

تکنسین مبدل را به دور شکم شما حرکت می‌دهد تا از قسمت‌های مختلف قلب کودک شما عکس بگیرد.

پس از عمل، ژله از روی شکم شما پاک می شود. سپس می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.

Fetal heart echocardiography
اکوکاردیوگرافی ترانس واژینال

برای انجام اکوکاردیوگرافی ترانس واژینال، از شما خواسته می شود که لباس خود را از کمر به پایین درآورید و روی میز معاینه دراز بکشید. یک تکنسین یک پروب کوچک را در واژن شما قرار می دهد. این کاوشگر از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از قلب کودک شما استفاده می کند.

اکوکاردیوگرافی ترانس واژینال معمولا در مراحل اولیه بارداری استفاده می شود. ممکن است تصویر واضح تری از قلب جنین ارائه دهد.

آیا خطراتی در ارتباط با این آزمایش وجود دارد؟

هیچ خطر شناخته شده ای در ارتباط با اکوکاردیوگرام وجود ندارد زیرا از فناوری اولتراسوند و بدون تشعشع استفاده می کنند.

این نتایج چه معنی ای می دهد؟

در طول قرار ملاقات بعدی، پزشک نتایج را برای شما توضیح می دهد و به هر سوالی پاسخ می دهد. به طور کلی، نتایج طبیعی به این معنی است که پزشک شما هیچ ناهنجاری قلبی پیدا نکرده است.

اگر پزشک شما مشکلی مانند نقص قلب، ناهنجاری ریتم یا مشکل دیگر پیدا کرد، ممکن است به آزمایش‌های بیشتری نیاز داشته باشید، مانند اسکن MRI جنین یا سایر سونوگرافی‌های سطح بالا.

پزشک همچنین شما را به منابع یا متخصصانی ارجاع می دهد که می توانند وضعیت فرزند متولد نشده شما را درمان کنند.

همچنین ممکن است لازم باشد بیش از یک بار اکوکاردیوگرافی انجام دهید. یا اگر پزشک فکر می کند مشکل دیگری وجود دارد، ممکن است نیاز به آزمایش اضافی داشته باشید.

مهم است که به خاطر داشته باشید که پزشک شما نمی تواند از نتایج اکوکاردیوگرافی برای تشخیص هر بیماری استفاده کند. برخی از مشکلات، مانند سوراخ در قلب، حتی با تجهیزات پیشرفته نیز به سختی قابل مشاهده هستند.

پزشک شما با استفاده از نتایج آزمایش توضیح می دهد که چه چیزی را می تواند تشخیص دهد و چه چیزی را نمی تواند تشخیص دهد.

چرا این تست مهم است؟

نتایج غیرطبیعی اکوکاردیوگرافی جنین می‌تواند بی‌نتیجه باشد یا نیاز به انجام آزمایش‌های بیشتری برای یافتن مشکل داشته باشد. گاهی اوقات مشکلات رد می شوند و نیازی به آزمایش بیشتر نیست. هنگامی که پزشک شما یک بیماری را تشخیص داد، می توانید بارداری خود را بهتر مدیریت کنید و برای زایمان آماده شوید.

نتایج این آزمایش به شما و پزشکتان کمک می‌کند تا درمان‌هایی را که ممکن است پس از زایمان نوزادتان نیاز داشته باشد، مانند جراحی اصلاحی، برنامه‌ریزی کنید. همچنین می توانید از حمایت و مشاوره برای کمک به تصمیم گیری های خوب در طول باقی مانده بارداری خود بهره مند شوید.

اکوکاردیوگرام یا اکو جنین یک سونوگرافی تخصصی است که نمای دقیقی از قلب کودک شما ارائه می دهد. این آزمایش که به عنوان اکو جنین نیز شناخته می شود، برای بررسی ساختار و عملکرد قلب کودک شما قبل از تولد او استفاده می شود.

اکوکاردیوگرام جنین به ما کمک می کند تا قبل از تولد نقایص مادرزادی قلب را شناسایی و تشخیص دهیم.

با کسی که ممکن است ملاقات کنید

سونوگرافی قلب ثبت شده (RCS): یک متخصص سلامت دارای گواهی که در استفاده از تجهیزات سونوگرافی تخصص دارد و اکوکاردیوگرام جنین را انجام می دهد. سونوگرافیست های قلب، تکنولوژیست هایی هستند که از سونوگرافی برای بررسی حفره های قلب، دریچه ها و عروق استفاده می کنند. سونوگرافیست های CHOP در اسکن قلب جنین آموزش دیده اند و چندین دهه تجربه اکوکاردیوگرافی جنین را دارند. این تیم اختصاصی توانایی ما را برای انجام اکوکاردیوگرام جنین از سایر مراکز متمایز می کند.

متخصص قلب و عروق اطفال: متخصص قلب، پزشکی با آموزش و مهارت ویژه در یافتن، درمان و پیشگیری از بیماری های قلب و عروق خونی است. متخصصان قلب و عروق ما آموزش های تخصصی پیشرفته ای در ارزیابی و تشخیص ناهنجاری های قلب جنین و شرایط موثر بر فیزیولوژی قلب و عروق جنین دارند.

انتظار چه چیزی میرود

یک ژل روی شکم شما اعمال می شود تا به انتقال امواج صوتی به رحم شما کمک کند. ممکن است از شما خواسته شود که به موقعیت های مختلفی بروید تا تصویربرداری از آناتومی نوزادتان بهینه شود.

روش اکوکاردیوگرافی جنین معمولاً برای یک باردار ۴۵ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد.

اتاق‌های معاینه خصوصی دارای مانیتورهای بالای سر هستند تا شما و خانواده‌تان بتوانید سونوگرافی در حال انجام را تماشا کنید. پس از اینکه سونوگرافیک اکوکاردیوگرام دقیق جنین را کامل کرد، معاینه را با متخصص قلب کودکان بررسی می کند.

اگر مشکل قلبی شناسایی شود، با یک متخصص قلب کودکان، یک هماهنگ کننده پرستار برنامه قلب جنین و یک مددکار اجتماعی برای بحث در مورد یافته ها ملاقات خواهید کرد.

اکوکاردیوگرافی جنین

اکوکاردیوگرافی جنین آزمایشی است که از امواج های صوتی (سونوگرافی) برای ارزیابی مشکلات قلب نوزاد قبل از تولد آن استفاده می کند.

نحوه انجام آزمون

پس از انجام تنظیمات لازم در دستگاه سونوگرافی برای اکوکاردیوگرافی و دراز کشیدن مادر روی برانکارد معاینه، ژل طبی روی رحم مادر زده می شود، پروب سونوگرافی دور شکم مادر حرکت داده می شود و تصاویر قلب نوزاد (جنین) به دست می آید و تصاویر به دست آمده بر روی صفحه نمایش دستگاه سونوگرافی رادیولوژیست ارزیابی می شود. روش بدون درد است.

در برخی موارد در طول اکو جنین، قلب نوزاد به اندازه کافی قابل مشاهده نیست. این می تواند به دلایلی مانند وضعیت قرار گرفتن نوزاد در رحم، بیش از حد بافت چربی زیر جلدی مادر، وزن مادر، محل جفت در رحم مادر، کمبود یا فراوانی مایع آمنیوتیک ایجاد شود. در نوزاد، و جراحی های شکمی که مادر انجام داده است، که می تواند دیدن قلب نوزاد را دشوار کند. بسته به این دلایل، زمان پردازش ممکن است طولانی تر باشد یا ممکن است نیاز به فراخوانی مجدد باشد.

در طول دوره معاینه، شما باید دراز بکشید زیرا راحت تر، ساکت و آرام هستید. بهتر است در مورد ناراحتی خود به پزشک اطلاع دهید، زیرا در صورت بروز مشکل امکان ادامه روش وجود نخواهد داشت.

اکوکاردیوگرافی جنین آزمایشی است که در حالی که نوزاد هنوز در رحم است انجام می شود. اغلب در سه ماهه دوم بارداری انجام می شود. این زمانی است که یک زن در حدود هفته ۱۸ تا ۲۴ بارداری است.

این روش مشابه سونوگرافی بارداری است. شما برای عمل دراز خواهید کشید.

این آزمایش را می توان بر روی شکم (سونوگرافی شکم) یا از طریق واژن (سونوگرافی ترانس واژینال) انجام داد.

در سونوگرافی شکم، فردی که آزمایش را انجام می دهد، ژل شفاف و مبتنی بر آب را روی شکم شما قرار می دهد. یک کاوشگر دستی بر روی منطقه منتقل می شود. این کاوشگر امواج صوتی را می فرستد که از قلب کودک منعکس می شود و تصویری از قلب را روی صفحه کامپیوتر ایجاد می کند.

در سونوگرافی ترانس واژینال، پروب بسیار کوچکتری در واژن قرار می گیرد. سونوگرافی ترانس واژینال را می توان در اوایل بارداری انجام داد و تصویر واضح تری نسبت به سونوگرافی شکم ایجاد می کند.

ماموگرافی هالوژیک چیست؟ ماموگرافی دیجیتال چیست؟ برای اطلاع در مورد ۲ وسال مطرح شده روی هر کدام کلیک کنید.

در طول آزمون

چگونه برای آزمون آماده شویم

هیچ آمادگی خاصی برای انجام این آزمایش لازم نیست.

تست چگونه خواهد بود

ممکن است ژل رسانا کمی سرد و مرطوب باشد. امواج اولتراسوند را احساس نخواهید کرد.

چرا آزمون انجام می شود

این آزمایش برای تشخیص مشکل قلبی قبل از تولد نوزاد انجام می شود. این می تواند تصویر دقیق تری از قلب نوزاد نسبت به سونوگرافی معمول بارداری ارائه دهد.

آزمایش می تواند نشان دهد:

جریان خون از طریق قلب

ریتم قلب

ساختارهای قلب نوزاد

آزمایش ممکن است انجام شود اگر:

یکی از والدین، خواهر و برادر یا سایر اعضای نزدیک خانواده دارای نقص قلبی یا بیماری قلبی بود.

یک سونوگرافی معمول بارداری ریتم غیرطبیعی قلب یا مشکل احتمالی قلبی در جنین را تشخیص داد.

مادر مبتلا به دیابت (قبل از بارداری)، لوپوس یا فنیل کتونوری است.

مادر در سه ماهه اول بارداری سرخجه دارد.

مادر از داروهایی استفاده کرده است که می تواند به قلب در حال رشد کودک آسیب برساند (مانند برخی از داروهای صرع و داروهای تجویزی آکنه).

آمنیوسنتز یک اختلال کروموزومی را نشان داد.

دلایل دیگری برای مشکوک شدن به این که کودک در معرض خطر بیشتری برای مشکلات قلبی است وجود دارد.

نتایج عادی

اکوکاردیوگرافی هیچ مشکلی در قلب جنین پیدا نمی کند.

نتایج غیرعادی به چه معناست

نتایج غیر طبیعی ممکن است به دلیل:

مشکل در نحوه شکل گیری قلب نوزاد (بیماری مادرزادی قلبی)

مشکل در نحوه کار قلب نوزاد

اختلالات ریتم قلب (آریتمی)

آزمایش ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد.

خطرات

هیچ خطر شناخته شده ای برای مادر یا نوزاد متولد نشده وجود ندارد.

ملاحظات

برخی از نقایص قلبی را نمی توان قبل از تولد مشاهده کرد، حتی با اکوکاردیوگرافی جنین. این شامل سوراخ های کوچک در قلب یا مشکلات خفیف دریچه است. همچنین، از آنجایی که ممکن است مشاهده هر قسمت از رگ‌های خونی بزرگ که به بیرون از قلب کودک منتهی می‌شود، امکان‌پذیر نباشد، مشکلات در این ناحیه ممکن است تشخیص داده نشود.

اگر ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مشکلی در ساختار قلب پیدا کند، ممکن است یک سونوگرافی دقیق برای بررسی مشکلات دیگر در مورد کودک در حال رشد انجام شود.

اکوکاردیوگرام جنین چگونه انجام می شود؟

این آزمایش معمولاً توسط یک متخصص سونوگرافی آموزش دیده انجام می شود و تصاویر توسط یک متخصص قلب کودکان که در بیماری قلبی مادرزادی جنین تخصص دارد، تفسیر می شود. برخی از متخصصان طب مادر و جنین (پریناتولوژیست) نیز اکوکاردیوگرافی جنین را انجام می دهند. ارزیابی محدودی از قلب جنین در طول اسکن منظم برای زنان و زایمان امکان پذیر است و برای زنان در معرض خطر پایین بسیار مناسب است. با این حال، زنانی که دارای یکی از عوامل خطر ذکر شده در بالا هستند، باید یک اکوکاردیوگرام دقیق جنین را توسط پزشکی که به طور ویژه در ارزیابی قلب جنین آموزش دیده است، انجام دهند.

دو روش برای انجام اکوکاردیوگرام جنین برای زنان وجود دارد:

سونوگرافی شکم برای زنان: این رایج ترین شکل از سونوگرافی برای ارزیابی قلب نوزاد است. روی شکم مادر ژل زده می شود، پروب سونوگرافی به آرامی روی شکم مادر قرار می گیرد و عکس گرفته می شود. این آزمایش دردناک نیست و هیچ آسیبی برای نوزاد ایجاد نمی کند. این آزمایش بسته به پیچیدگی قلب نوزاد به طور متوسط ​​۴۵ تا ۱۲۰ دقیقه طول می کشد.

سونوگرافی اندوواژینال برای زنان: این سونوگرافی اغلب در اوایل بارداری زنان استفاده می شود. یک مبدل سونوگرافی با ابعاد کوچک به داخل واژن وارد می شود و در پشت واژن قرار می گیرد. پس از آن می توان از قلب نوزاد عکس گرفت.

آیا آمادگی لازم برای آزمون وجود دارد؟

بر خلاف برخی از سونوگرافی های معمول قبل از تولد، مثانه پر برای اکوکاردیوگرام جنین ضروری نیست. همیشه مهم است که هنگام مراجعه برای اکوکاردیوگرام جنین تا حد امکان اطلاعات بیشتری داشته باشید. به خصوص جزئیات این که چرا به متخصص زنان و زایمان یا پریناتولوژیست ارجاع شده اید. اگر دلیل ارجاع این است که خودتان دچار نقص قلبی هستید، همراه داشتن مدارک پزشکی بسیار مفید خواهد بود. بسته به یافته ها، مطالعه می تواند از ۳۰ دقیقه تا بیش از ۲ ساعت طول بکشد. اگر بچه های کوچک دیگری با خود دارید، همیشه ایده خوبی است که مراقب دیگری بیاورید.

تصویربرداری جردن بهترین مرکز ماموگرافی در تهران  با ارائه خدمات ماموگرافی، ماموگرافی دیجیتال و۳ بعدی و ماموگرافی هالوژیک، سونوگرافی سینه و بیوپسی در خدمت شما عزیزان میباشد.

کی جواب میگیرم؟

پاسخ هایی که در دسترس هستند به تنظیمات اکوکاردیوگرام جنین، سن حاملگی جنین، تشخیص ها و کیفیت تصاویر بستگی دارد. اگر مطالعه توسط متخصص قلب اطفال انجام می شود، متخصص قلب اطفال به محض اتمام مطالعه با شما ملاقات می کند و توضیحات مفصلی از نتایج به شما ارائه می دهد. اگر مطالعه اولیه شما توسط پریناتولوژیست انجام شود و نقص قلبی پیدا شود، برای تشخیص و مشاوره دقیق تر به متخصص قلب کودکان ارجاع داده می شوید.

اگر مطالعه اکوکاردیوگرافی قلب جنین طبیعی باشد، ممکن است مرخص شوید یا از شما خواسته شود که یک مطالعه مجدد قبل یا بعد از تولد انجام دهید، بسته به دلیلی که مطالعه در وهله اول انجام شده است. بعضی از مشکلات مثل لوپوس مادر نیاز به چندین مطالعه دارد حتی اگر اولین مورد طبیعی باشد. همچنین ممکن است ساختاری وجود داشته باشد که آنطور که پزشک می‌خواهد دیده نمی‌شود، و ممکن است از شما خواسته شود که برگردید حتی اگر ظن مشکل کم است. حتی در مورد یک مطالعه کاملاً طبیعی و با کیفیت بالا، به شما توصیه می شود که نمی توان همه مشکلات قلبی را رد کرد. این به این خاطر است که گردش خون در جنین با بعد از تولد متفاوت است. علاوه بر این، سوراخ های بسیار کوچک بین حفره های پایینی قلب به سختی قابل مشاهده هستند. با این حال، با توجه به گردش خون طبیعی جنین، شما پزشک می توانید خبرهای خوب نسبتاً قطعی را در مورد اکوکاردیوگرام طبیعی جنین ارائه دهید.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین را می توان با اطمینان در هر زمانی پس از هفته ۱۷-۱۸ بارداری انجام داد. با این حال، فناوری جدیدتر از جمله مبدل‌های اندوواژینال می‌تواند تصاویری از قلب را در ۱۲ هفته به دست آورد. اگر اسکن قبل از ۱۸ هفته انجام شود، احتمالاً از شما خواسته می‌شود که برای دریافت تصاویر قطعی‌تر مراجعه کنید تا یافته‌های مطالعه اولیه را تأیید کنید. در برخی موارد ۱۸ هفته هنوز خیلی زود است.

برای دانستن درباره تفاوت ماموگرافی دیجیتال ۳ بعدی و ماموگرافی ۲ بعدی بر روی آن کلیک کنید.

هنگامی که نقص قلبی پیدا شد، متخصص قلب کودکان به محض تکمیل مطالعه، تشخیص و پیامدهای آن را با جزئیات توضیح می دهد. در بیشتر موارد، پزشک ممکن است پس از اتمام مطالعه اولیه توسط سونوگرافی، عکس های اضافی بگیرد. متخصص قلب اطفال احتمالاً تصاویری را برای توضیح اهمیت نقص قلبی ارائه و ترسیم خواهد کرد، از جمله اینکه آیا این نقص روی جنین قبل از تولد تأثیر می گذارد یا نه، نیاز به انتقال فوری پس از تولد دارد، و نیاز به جراحی قلب پس از تولد دارد.

 تقریباً در همه موارد اکو از شما خواسته می شود که برای پیگیری اکوکاردیوگرام جنین خود مراجعه کنید تا اطلاعات بیشتری در هنگام حین آماده شدن برای زایمان به دست آورید. متخصص قلب اطفال تا حد امکان به شما اطلاعات مورد نیاز را می دهد و هم به شما اطلاع می دهد که چه سوالاتی هنوز برای شما  باقی مانده است. ویزیت های آینده شما شامل ملاقات با جراح قلب و یا متخصص قلب مداخله ای برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی قلب یا سایر روش های بعد از تولد ممکن است باشد.

تشخیص نقص قلبی پیامدهای قابل توجه ای برای سلامت کلی جنین افراد دارد. بعضی از نقایص قلبی ممکن است به طور قابل توجه ای خطر مشکلات ژنتیکی مثل سندرم داون یا سندرم دی جورج را افزایش دهند. یافتن تومورهای خوش خیم در قلب، تشخیص توبروس اسکلروزیس، یک سندرم ژنتیکی که پیامدهای قابل توجهی برای رشد غیرطبیعی مغز دارد، بسیار محتمل تر می کند. این مسائل ممکن است پیامدهای مهمی بر پیش آگهی کودک داشته باشد و نقش مهمی در کمک به تصمیم گیری در مورد بارداری خود داشته باشد. متخصص قلب شما اطلاعاتی را در مورد اینکه آیا لازم است در مورد این مسائل دیگر نگران باشید یا خیر به شما ارائه می دهد. با این حال، هنگامی که نگرانی قابل توجه باشد، به سایر اعضای تیم مراقبتی که از نزدیک با متخصص قلب کودکان کار می کنند، ارجاع داده می شوید.

کدام پزشک باید اکوکاردیوگرافی جنین (اکوی جنین) را انجام دهد؟

متخصص زنان و زایمان ممکن است اطلاعات محدودی در مورد قلب جنین در طول سونوگرافی معمول بارداری به دست آورد. بنابراین، زنان باردار با خطر بالای ناهنجاری ساختاری قلب در نوزاد، باید توسط یک پزشک (پریناتولوژیست یا متخصص قلب کودکان) با تجربه و متخصص در اکوکاردیوگرافی جنین، مانند کلینیک ما، و با دستگاه سونوگرافی با ویژگی دوپلر رنگی ارزیابی شوند. .

چه اختلالاتی در قلب نوزاد در اکوکاردیوگرافی جنین (اکوی جنین) قابل تشخیص است؟

با اکوکاردیوگرافی جنین:

میزان تشخیص اختلالات ساختاری در قلب نوزاد به ۸۰-۹۰٪ افزایش می یابد. اینها شامل نقایص قلبی است که می تواند باعث مرگ ناگهانی نوزاد و ناراحتی نوزاد پس از تولد شود.

اختلالات ریتم در قلب نوزاد قابل تشخیص است.

اختلالات عملکردی قلب نوزاد (اختلال عملکرد قلبی) قابل تشخیص است.

استفاده از اکوکاردیوگرافی جنین (اکوی جنین) بسته به هفته نوزاد، موقعیت آن و اینکه مادر باردار اضافه وزن دارد یا خیر، ۲۰ تا ۲۵ دقیقه طول می کشد.

محدودیت های اکوکاردیوگرافی جنین (اکوی جنین) چیست؟

حتی با اکوکاردیوگرافی پیشرفته جنین، ممکن است برخی از نقایص ساختاری در قلب نوزاد تشخیص داده نشود. اینها معمولاً نقص‌های ساختاری نسبتاً خفیف مانند سوراخ‌های کوچک در قلب، نقص‌های ساختاری جزئی در دریچه‌های قلب هستند. علاوه بر این، برخی از نقایص قلبی تنها پس از تولد رخ می دهد.

اکوکاردیوگرافی جنین یک روش تشخیصی است که قلب نوزاد را در رحم با سونوگرافی ارزیابی می کند. بررسی قلب نوزاد در رحم مادر بسیار مهم است، زیرا شایع ترین بیماری های مادرزادی قلبی در نوزادان تجربه می شود. با این روش می توان بسیاری از بیماری های مادرزادی قلبی را در مراحل اولیه تشخیص داد. “اکوی جنین چیست؟” پاسخ جامع تر به این سوال به شرح زیر است:

این فرآیند که اکو جنین نیز نامیده می شود، امکان بررسی قلب نوزاد در رحم مادر را با استفاده از روش سونوگرافی فراهم می کند. در روش، قلب با استفاده از امواج صوتی از نظر ساختاری بررسی می شود و اطلاعاتی در مورد خواص عملکردی آن به دست می آید.

اکوکاردیوگرافی جنین در کدام بیماری ها استفاده می شود؟

اکوکاردیوگرافی جنین به طور کلی در بیماری هایی مانند بیماری های مادرزادی قلب، اختلالات ریتم قلب و کم خونی استفاده می شود. درباره این تست تشخیصی “برای اکو جنین به کدام پزشک مراجعه کنم؟ اکو جنین در کدام قسمت گرفته می شود؟ سوالاتی از این دست نیز پرسیده می شود. این تست تشخیصی توسط متخصص قلب کودکان متخصص در تصویربرداری قلب انجام و ارزیابی می شود.

سایر آزمایشات، رویه ها و ارجاعاتی که ممکن است مورد نیاز باشد شامل موارد زیر است:

سونوگرافی سطح بالای جنین: یک سونوگرافی دقیق از بقیه جنین برای پیگیری رشد جنین، نظارت بر سلامت جنین و ارزیابی بقیه جنین از نظر ناهنجاری در سایر اندام ها ضروری است.

ام آر آی برای جنین: این آزمایش به طور گسترده در دسترس افراد قرار می گیرد و می تواند اطلاعات بیشتری هم در مورد سلامت کلی جنین وهم مشکلات مربوط به اندام های خاص ارائه دهد.

مشاوره ژنتیک: متخصصان ژنتیک و مشاوران ژنتیک، بر اساس تشخیص قلب و سایر یافته‌ها در جنین، ارزیابی احتمال سندرم ژنتیکی و ناهنجاری‌های احتمالی در سایر اندام‌ها را ارائه می‌دهند. متخصص ژنتیک می تواند اطلاعاتی در مورد عواقب یک اختلال، احتمال ایجاد یا انتقال آن و راه های پیشگیری، درمان و مدیریت آن به بیماران و بستگان آنها ارائه دهد.

پریناتولوژیست: پریناتولوژیست ها می توانند در مورد مدیریت بارداری، گزینه هایی برای تصمیم گیری در مورد عدم ادامه بارداری و برنامه ریزی برای زایمان به شما توصیه کنند.

مددکار اجتماعی/ پرستار: فردی که با بیماری قلبی در کودکان آشنایی دارد، می تواند اطلاعاتی در مورد مراقبت از کودک مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی ارائه دهد.

آمنیوسنتز: این آزمایشی است که برای تعیین اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و برخی نقایص مادرزادی انجام می شود. این آزمایش حاوی وارد کردن یک سوزن از طریق دیواره شکم و رحم به داخل کیسه آمنیوتیک برای بازیابی نمونه مایع آمنیوتیک است.

مشاوره تخصصی: بسته به تشخیص ممکن است به سایر متخصصان فوق تخصص از جمله جراحان عمومی، جراحان مغز و اعصاب، جراحان ارتوپد و اورولوژیست ارجاع داده شوید.

قیمت اکو جنین

قیمت اکو جنین بسته به روشی که باید اعمال شود متفاوت است. به همین دلیل قبل از معامله باید اطلاعات دقیق قیمت را به دست آورد.

فواید تشخیص قبل از تولد در بیماری های مادرزادی قلب در اطفال

اکوکاردیوگرافی جنین می تواند نقص قلبی را از هفته دوازدهم بارداری تشخیص دهد. بین اندیکاسیون های مادری و اندیکاسیون های جنینی تمایز قائل می شود. یک رویکرد متوالی برای اجازه دادن به تعریف دقیق بیماری قلبی لازم است تا بتوان یک استراتژی درمانی را توسعه داد.

در بیماری‌های مادرزادی قلبی شدید، می‌توان زایمان و مراقبت‌های فوری پس از زایمان را برنامه‌ریزی کرد، بنابراین از جبران خسارت قلبی جلوگیری کرد. این امر به طور قابل توجهی پیش آگهی این کودکان را بهبود می بخشد.

توسعه تکنیک های اولتراسوند به ما اجازه می دهد تا قلب جنین و رشد آن را در سه ماهه دوم و سوم بارداری ارزیابی کنیم. تشخیص نقص مادرزادی قلبی قابل توجه بین هفته ۱۲ تا ۱۶ بارداری می‌تواند با اطمینان انجام شود، تصاویر اکوکاردیوگرافی در جنین عالی است، به دلیل وجود مایع آمنیوتیک و به دلیل تورم نبودن ریه‌های جنین در این زمان. سن. این پیشرفت های فنی منجر به ایجاد مراکز قلب و عروق جنینی شده است که در آن متخصصان زنان و زایمان، پریناتولوژیست ها، نوزادان، متخصصین قلب کودکان و جراحان مادرزادی قلب به صورت سازماندهی شده برای ارائه مراقبت های مطلوب از نوزادان مبتلا به بیماری های مادرزادی قلبی با هدف بهبود پیش آگهی این کودکان همکاری می کنند.

برای دانستن درباره تفسیر سونوگرافی سینه و مرکز سونوگرافی سینه و بهترین مرکز سونوگرافی تهران بر روی هر کدام کلیک کنید.

فنی

اکوکاردیوگرافی دوبعدی معاینه اولیه برای این نوع ارزیابی است. نمای چهار اتاق و نمای محور طولانی که دو رگ بزرگ را تجسم می کند، ایجاد آناتومی قلب جنین را با دقت ممکن می سازد. داپلر رنگی اطلاعاتی در مورد جریان و تنگی یا نارسایی احتمالی دریچه های قلب می دهد. اکوکاردیوگرافی برای ارزیابی ضربان قلب و ضربان قلب جنین استفاده می شود. اخیراً، تکنیک های جدیدی مانند MRI و مغناطیسی قلب۳،۴ برای تکمیل معاینه قلب جنین استفاده شده است

.برای اطلاع از بهترین زمان سونوگرافی آنومالی با مرکز تصویربرداری جردن تماس بگیرید.

نشان

دو دسته کلی از نشانه‌ها برای ارزیابی قلب جنین وجود دارد: نشانه‌های مادری و نشانه‌های جنینی. ۵ نشانه‌های مادری، مادرانی هستند که خودشان دارای نقص‌های مادرزادی قلبی هستند، از سوی دیگر آن‌هایی که قبلاً فرزندی با مادرزادی به دنیا آورده‌اند. بیماری قلبی. در این گروه ۱۲ تا ۱۳ درصد خطر ابتلای جنین به بیماری قلبی مادرزادی وجود دارد، بنابراین میزان بروز ناهنجاری‌های مادرزادی در نوزادان ۰٫۸ درصد بیشتر است.

دومین اندیکاسیون مادری توسط مادرانی ایجاد می شود که با یک بیماری متابولیک یا سیستمیک مانند دیابت، لوپوس اریتماتوز یا سندرم شوگرن مراجعه می کنند. مادران مبتلا به دیابت، بدون توجه به کنترل قند خون، در معرض خطر بالاتری برای داشتن فرزندی با نقص مادرزادی هستند. این جنین ها در اوایل بارداری نیاز به ارزیابی قلبی دارند. همچنین ممکن است در اواخر حاملگی، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک انسدادی شدید ایجاد شود که اکو جنین در اواخر بارداری نیز نشان داده شده است. مادران مبتلا به لوپوس اریتماتوز سیستمیک و سندرم شوگرن دارای آنتی‌بادی‌های ضد RO و ضد LA در گردش هستند که می‌توانند بعد از ۱۶ تا ۲۰ هفته بارداری از جفت عبور کنند و در حدود ۵۰ درصد موارد، واکنش التهابی در گره دهلیزی بطنی جنین ایجاد می‌کنند. بلوک کامل مادرزادی دهلیزی و کاردیومیوپاتی متسع. در این جنین ها، نظارت بر ضربان قلب در سه ماهه دوم و سوم بارداری و ارزیابی تأثیر این برادی کاردی ها بر قلب جنین مهم است.

در نهایت، آخرین گروه از نشانه های مادری، مادرانی است که جنین آنها در معرض عوامل تراتوژن مانند گروه های خاصی از داروهای روانی-عصبی یا ضدصرع قرار گرفته است که اغلب نمی توان آنها را قبل از بارداری قطع کرد. اینها اغلب با ایجاد ناهنجاری های قلب راست، مانند بیماری ابشتاین، تنگی ریه، تترالوژی فالوت یا نقایص سپتوم بطنی یا دهلیزی همراه است.تصویربرداری جردن بهترین مرکز ماموگرافی در تهران  با ارائه خدمات ماموگرافی، ماموگرافی دیجیتال و۳ بعدی و ماموگرافی هالوژیک، سونوگرافی سینه و بیوپسی در خدمت شما عزیزان میباشد.

نشانه های جنین ناهنجاری های خارج قلبی و ناهنجاری های کروموزومی است. حدود ۳۰ درصد از این بیماران یک نقص قلبی مرتبط دارند که شناخته شده ترین نمونه آن تریزومی ۲۱ و کانال دهلیزی کامل است.

گروه دیگر جنین های مبتلا به هیدروپس یا پلی هیدرآمنیوس هستند که برای آنها مهم است که مطمئن باشند که هیدروپس نارسایی احتقانی قلب را منعکس نمی کند.

وجود آریتمی های جنینی نیز به اکوکاردیوگرافی جنین نیاز دارد زیرا این آریتمی ها ممکن است با نقص ساختمانی قلب همراه باشد. خود آریتمی نیز می تواند خطری برای رشد جنین باشد. برخی از آریتمی ها مانند فلوتر یا تاکی کاردی فوق بطنی گاهی به مداخله دارویی داخل رحمی نیاز دارند تا از مرگ داخل رحمی یا عواقب عصبی جلوگیری شود. به طور مشابه، برادی کاردی جنین می تواند علت هیدروپس جنینی باشد که نیاز به زایمان زودرس دارد.

در سال‌های اخیر، وجود شفافیت نوکال در اوایل بارداری به سرعت به دلیل اصلی ارجاع تبدیل شده است. این شفافیت نوکال با نقایص قلبی مرتبط است.

در نهایت، گروهی از جنین‌های مبتلا به نقص مادرزادی قلب توسط متخصصان زنان و زایمان معرفی شدند و در طی یک معاینه معمول سونوگرافی، ظاهر غیرطبیعی قلب جنین را مشاهده کردند. متخصصین زنان و زایمان برای تجسم چهار حفره طبیعی و محور طولانی قلب آموزش دیده اند و این نوع غربالگری بیشترین پتانسیل را برای تشخیص نقص قلبی در اوایل بارداری دارد.

تشخیص و تفسیر

برای دستیابی به تشخیص بیماری قلبی، رویکرد متوالی مفیدترین است زیرا امکان تجزیه و تحلیل مرحله‌ای از بازگشت وریدی ریوی و سیستمیک به دهلیز، اتصالات بین دهلیزها و بطن‌ها و اتصالات بین بطن‌ها و عروق بزرگ را فراهم می‌کند. پس از تشخیص، می توان یک استراتژی درمانی طراحی کرد و پیشرفت های آناتومیکی و عملکردی قلب را پیش بینی کرد. ناهنجاری های ارگان مرتبط باید مورد بحث قرار گیرد. در نهایت، برنامه ریزی برای زایمان و مراقبت های پس از زایمان باید برنامه ریزی شود. همه این عوامل باید در مشورت گسترده با والدین لحاظ شود.

برای دانستن درباره اکو قلب جنین بر روی آن کلیک کنید.

نتایج

مرگ و میر خودبخودی داخل رحمی در جنین هایی که بیماری قلبی تشخیص داده می شود حدود ۱۰ درصد است. به نظر می رسد این مرگ و میر عمدتاً با ناهنجاری های کروموزومی یا ناهنجاری های خارج قلبی مرتبط باشد. دومین گروه بزرگ، جنین هایی هستند که تهدید کننده حیات، بیماری قلبی تک بطنی یا سندرم قلب چپ هیپوپلاستیک هستند، که در آن والدین به دلیل پیش آگهی ضعیف یا کیفیت بد زایمان تصمیم به خاتمه بارداری گرفته اند.

گروه کوچکتری از والدین در همین دسته، ادامه بارداری و زایمان را اما بدون درمان پس از زایمان، به جز مراقبت از نوزاد، انتخاب می کنند. این نوزادان معمولاً در روزهای اول زندگی با بسته شدن مجرای شریانی می میرند.

با این حال، بزرگ‌ترین گروه، گروهی از جنین‌ها هستند که به مراقبت‌های فوری پس از زایمان و اصلاح جراحی نیاز دارند، مانند جابجایی عروق بزرگ، آترزی ریوی، سندرم قلب چپ هیپوپلاستیک یا قوس آئورت هیپوپلاستیک. برای این جنین ها، داشتن یک زایمان برنامه ریزی شده در یک مرکز ثالث با در دسترس بودن مراقبت های ویژه نوزادان، قلب اطفال و جراحی قلب مادرزادی مهم است. تحریک برنامه ریزی شده زایمان، یا در صورت لزوم سزارین، امکان مدیریت بهینه و تأیید فوری ناهنجاری را با اکوکاردیوگرافی فراهم می کند. اکثر این نوزادان برای باز نگه داشتن مجرای شریانی نیاز به پروستاگلاندین درمانی دارند. اگر پروستاگلاندین ها بلافاصله پس از زایمان و قبل از اینکه کودک دچار اسیدوز متابولیک شود شروع شود، مقادیر بسیار کم برای باز نگه داشتن مجرا کافی است و از دپرسیون تنفسی، خونریزی داخل مغزی و افزایش شکنندگی بافت جلوگیری می کند. در صورت لزوم می توان نوزاد را قبل از شروع هیپوکسی یا هیپرکاپنی انتوبه و تهویه کرد. همه این عوامل به جراح این امکان را می دهد که نوزاد مبتلا به بیماری مادرزادی قلبی را در شرایط بهینه قبل از عمل جراحی کند.

 مطالعات نشان داده اند که نوزادان با مقادیر لاکتات پایین قبل از عمل، پیش آگهی عصبی طولانی مدت بسیار بهتری نسبت به نوزادان بدون تشخیص قبل از تولد و با سطوح لاکتات قبل از عمل بالا دارند.

در نهایت، گروهی از اشکال خفیف‌تر بیماری مادرزادی قلبی مانند کانال دهلیزی بطنی یا تترالوژی فالوت وجود دارد که تشخیص قبل از تولد فوراً برای جنین فایده ندارد و جراحی ممکن است به تعویق بیفتد. تشخیص پیش از تولد در این گروه به آمادگی والدین کمک می کند تا از استرس عاطفی ناشی از تشخیص بیماری مادرزادی قلبی پس از زایمان اجتناب کنند

برای اطلاعات بیشتر در مورد سونوگرافی سینه – تفاوت سونوگرافی با ماموگرافی – انواع سونوگرافی به مقالات مربوطه بروید.

علیرغم همه این تلاش ها برای بهبود مراقبت از نوزادان مبتلا به بیماری قلبی، اعلام تشخیص قبل از تولد بیماری مادرزادی قلبی یک وضعیت بسیار احساسی و پیچیده برای والدین باقی مانده است. آنها همچنین باید با تغییرات در تیم مراقبان، از متخصصین زنان و زایمان و پریناتولوژیست در اتاق زایمان، به متخصصان نوزادان بلافاصله پس از زایمان و سپس به متخصصان قلب برای تشخیص و درمان قبل از عمل با دید جراحی و سپس جراحان، متخصصان بیهوشی و تیم بعد از عمل وفق دهند. مراقبت شدید. برای تداوم مراقبت کلی از این والدین، راه‌حل ایده‌آل داشتن یک پرستار متخصص است، همانطور که در قلب و عروق کودکان در CHUV وجود دارد، که از قبل آنها را در دوران بارداری می‌شناسد و همچنان آنها را در این سختی‌ها راهنمایی می‌کند. بار. او هر روز با والدین و مراقبان ارتباط برقرار می کند و به یک ستون اساسی برای این والدین تبدیل می شود.

یافته ها

تشخیص پیش از تولد بیماری مادرزادی قلبی باعث بهبود قابل توجهی در مدیریت پس از تولد این نوزادان می شود و بقای کلی آنها را بهبود می بخشد. در منطقه استخدام CHUV، بیماری قلبی مادرزادی که در دوران بارداری تشخیص داده می‌شود، حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد است. ارتقای دانش متخصصان زنان و زایمان به ما این امکان را می دهد که در سال های آینده این درصد را به میزان قابل توجهی افزایش دهیم.برای دانستن درباره اکو قلب جنین بر روی آن کلیک کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری