021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

هورمون درمانی

هورمون‌ها همان مواد شیمیایی هستند که به وسیله غدد داخلی ترشح می‌شوند. از جمله غددی که این هورمون‌ها را ترشح می‌کنند می‌توان تخمدان‌ها و بیضه‌ها را عنوان کرد. وجود این هورمون‌ها باعث رشد برخی از سلول‌های سرطانی می‌شوند. در برخی از موارد وجود همین هورمون‌ها می‌توان باعث شود که سلول‌های سرطانی نابود شوند. با روش‌ها هورمون درمانی سعی می‌شود که سلول‌های سرطانی به صورت کامل از بین بروند یا حداقل روند رشد این سلول‌ها کاهش پیدا کند.

روش‌های مختلفی برای هورمون درمانی وجود دارد که از جمله این روش‌ها می‌توان به هورمون درمانی پوستی، مصرف قرص، کاشت هورمون و… اشاره کرد. هورمون درمانی می‌تواند مانند هر روش درمانی دیگری دارای ضررهایی باشد، وابسته به نوع بیماری و همچنین وضعیت بیمار نوع دارو و روش مناسب هورمون درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از روش هورمون درمانی یکی از روش‌های مناسب برای درمان سرطان پستان است. اغلب سرطان‌های پستان به هورمون استروژن حساس هستند، به نوعی می‌توان گفت که سرکوب کردن هورمون استروژن باعث سرکوب شدن سلول‌های سرطانی می‌شود. هورمون درمانی به معنای سرکوب کردن هورمون‌های استروژن است که یکی از روش‌های مناسب برای درمان سرطان پستان است. داروهای مختلفی برای هورمون درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از جمله این داروها می‌توان به داروهای مهارکننده آروماتاز اشاره کرد.

هورمون درمانی در سرطان پستان چیست؟

اغلب سرطان‌های پستان به هورمون استروژن حساس هستند و سرکوب استروژن موجب سرکوب سلولهای سرطانی می گردد. هورمون درمانی به معنی تجویز داروهای ضد هورمون استروژن است و این یکی از روش‌های موثر درمان در سرطان پستان است.

به چه بیمارانی هورمون درمانی داده می‌شود؟

معمولا به بیمارانی که گیرنده هورمون استروژن و پروژسترون روی

دیواره سلول‌های سرطانی شان داشته باشند هورمون درمانی تجویز می‌گردد. این گیرنده‌ها با آزمایش IHC که قسمتی از آزمایشات پاتولوژی بیمار است مشخص می‌شوند.

هورمون درمانی شامل چه داروهایی می‌گردد؟

معمولا در سنین جوانی تا قبل از یائسگی تاموکسی فن تجویز می‌گردد و در خانم‌های یائسه از مهارکننده‌های آروماتاز مانند لتروزول استفاده می‌شود.

این داروها برای چه مدتی تجویز می‌شوند؟

معمولا داروهای هورمون درمانی به مدت پنج تا ده سال تجویز می‌گردند.

عوارض تاموکسی فن چیست؟

می‌توان گفت از مهمترین عوارض تاموکسی فن افزایش خطر ابتلا به سرطان رحم (آندومتر) است که بیشتر در خانم‌های بالای ۵۰ سال دیده می‌شود. از سایر عوارض آن افزایش خطر لخته شدن خون در رگ‌ها بدن و افزایش احتمال کاتاراکت (آب مروارید) می‌شود نام برد، در خانم‌های یائسه البته توصیه می‌شود به جای تاموکسی فن از رالوکسی فن یا مهار کننده‌های آروماتاز استفاده شود.

توصیه‌های هنگام مصرف تاموکسی فن کدامند؟

تحت نظر بودن توسط متخصص زنان و چشم پزشک لازم است و توصیه می‌گردد.

غیر از تاموکسی فن از چه داروهایی برای هورمون درمانی استفاده می‌شود؟

این داروها به ۲ دسته تقسیم می‌گردند که عبارتند از:

داروهای ضد استروزن مانند تاموکسی فن و رالوکسی فن.
داروهای مهارکننده آروماتاز مانند لتروزول و آناستروزول.

عارضه مهار کننده‌های آروماتاز چیست؟

استفاده از آروماتاز خطر ابتلا به سرطان آندمتر را نسبت به مصرف تاموکسی فن بسیار کاهش می‌دهد. اما عارضه اصلی مصرف آروماتاز کاهش تراکم استخوان است و به همین دلیل این بیماران باید از داروهایی تحت عنوان بیس فوسفونات استفاده کنند و وضعیت تراکم استخوان‌هایشان مدام مورد بررسی قرارگیرد.

عوارض هرمون درمانی

هر روش درمانی علاوه بر کارکردهای درمانی می‌تواند عوارضی را بر بدن فرد بر جا بگذارد. همان طور که عنوان شد داروی تاموکسیفن یکی از داروهای درمان هورمون درمانی، که بر سلول‌های سرطانی تاثیر می‌گذارد، می‌تواند عوارضی را از خود بر جای بگذارد. از جمله این عوارض می‌توان به لخته شدن خود در سیاهرگ‌ها اشاره کرد. توجه داشته باشید که حرکت کردن این خون در ریه‌ها می‌تواند مشکلات مختلفی را برای فرد بیمار ایجاد کند.

همچنین استفاده از این داروی هورمون درمانی می‌تواند باعث شود تا فرد دچار سرطان رحم شود. در صورتی که  پس از مورد استفاده قرار گرفتن این دارو دچار خونریزی واژینال شدید نیاز است که به پزشک مراجعه کنید.

با این حال به دلیل ویژگی‌ها و فواید زیاد این دارو، استفاده از داروی تاموکسیفن برای درمان سرطان پستان همچنان استفاده می‌شود.

موارد زیر از جمله عوارض مشاهد شده در افراد استفاده کننده از داروهای هورمون درمانی است.

 • کاهش میزان توده‌های عضلانی
 • خستگی مفرط
 • بزرگ شدن پستان در مردان
 • کاهش میزان میل جنسی
 • ناتوانی جنسی
 • گرگرفتگی
 • خونریزی واژینال
 • سردرد
 • افزایش وزن
 • پوکی استخوان
 • نامنظمی در دوره‌های قائدگی  
 • لکه بینی واژینال
 • خشکی پوست اطراف واژن
 • و…

مدت زمان هورمون درمانی چقدر است؟

با توجه به آن که هورمون درمانی یکی از راه‌های درمان سرطان پستان است، پزشکان این روش درمانی را عموما برای مدت زمان ۵ ساله برای درمان سرطان پستان پیشنهاد می‌کنند. اما گروه‌ دیگری از پزشکان معتقعداند که استفاده از هورمون درمانی برای درمان سرطان پستان نیاز به مدت زمان طولانی‌تری دارد.

هورمون درمانی چه زمانی تجویز می‌شود؟

استفاده از روش هورمون درمانی امکان دارد که قبل یا بعد از درمان سرطان تجویز شود. در صورتی که هورمون درمانی قبل از شروع روند درمانی سرطان آغاز شود، هورمون درمانی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی کارکرد دارد. اما اگر هورمون درمانی پس از درمان سرطان آغاز شود، هورمون درمانی برای افزایش شانس بهبودی فرد بیمار انجام می‌شود.

داروهای هورمون درمانی

داروهای مختلفی برای درمان سرطان وجود دارد که از آن‌ها با عنوان داروهای هورمون درمانی یاد می‌شود. هورمون درمانی می‌تواند باعث جلوگیری از روند رو به رشد سرطان شود، در سرطان پستان هورمون‌های زنانه استروژن می‌تواند باعث شود که سلول‌های سرطان از بین بروند یا دست کم روند گسترش این سلول‌های سرطانی کاهش یابد. از جمله داروهای هورمون درمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

داروی تاموکسیفن

این دارو یکی از اصلی‌ترین داروهای کاهش دهنده روند رشد سلول‌های سرطانی است. این دارو نمی‌تواند به تنهایی روند رشد سلول‌های سرطانی بافت سینه را متوقف کند. اما با این حال این امکان وجود دارد که درصدی از افراد مبتلا شده به سرطان پستان، با مصرف تاموکسیفن درمان شوند.

داروی تورمیفن و فولوسترانت

یکی دیگر از داروهای رایج در درمان به شیوه هورمون درمانی، داروهای تورمیفن و فولوسترانت است. این داروها کارکردی شبیه به داروی تاموکسیفن دارند و گیرنده‌های استروژن را مورد هدف قرار می‌دهند.

مهارکننده‌های آروماتوز

از دیگر داروهایی که به عنوان داروهای هورمون درمانی شناخته می‌شود می‌توان به مهارکننده‌های آروماتوز اشاره کرد. این داورها عموما برای کاهش میزان یا جلوگیری کامل از تولید استروژن در دوران پس از یائسگی تجویز می‌شوند. از جمله داروهای مهار کننده آروماتوز می‌توان به داروهای آناستروزول، اگزمستان و لتروزول اشاره کرد.

داروی رالوکسیفن

داروی رالوکسیفن یکی از داروهایی است که به تازگی سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از آن را برای بانوان یائسه که در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند تجویز کرده است. داروی رالوکسیفن همچنین برای بیمارانی که دچار پوکی استخوان می‌شوند نیز تجویز می‌شود. افرادی که احتمال دچار شدن آن‌ها به سرطان پستان تهاجمی وجود دارد نیز تجویز می‌شود.

داروی فولوسترانت

داروی فولوسترانت از دیگر داروهای مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است. این دارو می‌تواند گیرنده‌های استروژن را به صورت کامل از بین ببرد و دیگر نیازی به مسدود سازی این گیرنده‌ها نباشد. این دارو باعث می‌شوند که روند رو به رشد سلول‌های سرطانی کاهش پیدا کند و همچنین میزان استروژن را به میزان قابل توجه‌ای کاهش دهد.

توجه داشته باشید که برای درمان افرادی که به سرطان پروستات دچار هستند داروهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هورمون درمانی در زنان

هورمون درمانی در زنان یکی از راه‌های کاهش میزان علائم یائسگی است. با نزدیک شدن فرد به دوره یائسگی هورمون‌های کمتری در بدن فرد ترشح می‌شود به همین دلیل با روش‌های هورمون درمانی هورمون‌های مورد نیاز جایگزین می‌شوند.

چه افرادی گروه هدف هورمون درمانی هستند؟

با این که هورمون درمانی بیشتر در افرادی که دارای علائم یائسگی هستند انجام می‌شود اما افراد زیر می‌توانند از هورمون درمانی برای روند درمانی استفاده کنند.

 • افرادی که دارای فشار خون بالای درمان نشده هستند
 • بیمارانی که دچار بیماری کبدی هستند
 • زنان باردار
 • افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند
 • افرادی که سابقه سرطان پستان دارند
 • افرادی که سابقه سرطان تخمدان یا رحم دارند
 • و…

راه‌های استفاده از هورمون درمانی

هورمون درمانی را می‌توان به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار داد که از جمله این راه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

استفاده از قرص

قرص‌ها یکی از آسان‌ترین و رایج‌ترین شیوه‌های هورمون درمانی است. عموما در روند هورمون درمانی روزی یک قرص باید مصرف شود.

استفاده از پچ‌های پوستی

یکی از دیگر روش‌های استفاده از هورمون درمانی استفاده از پچ‌های پوستی است. در این روش شما پچ‌ها را به پوست خود می‌چسبانید و هر چند روز یک بار این پچ‌ها را تعویض می‌کنید. استفاده از این پچ‌های پوستی می‌تواند به مواردی همچون سو‌هاضمه نیز کمک کند.

کاشت هورمون

کاشت هورمون در زیر پوست یکی از روش‌های رایج برای دریافت هورمون است. معمولا این ایمپلنت‌های کوچک در زیر پوست کاشته می‌شوند. این ایمپلنت‌ها به تدریج استروژن را آزاد می‌کنند. توجه داشته باشید که در این روش پس از چندین ماه نیاز است که کاشت هورمون جدید انجام شود.

روش‌های دیگری برای هورمون درمانی وجود دارد که از جمله این روش‌‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • هورمون درمانی سیکلیک
 • هورمون درمانی استروژن واژن
 • هورمون درمانی ترکیبی مداوم
 • و…

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری