021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

عکس دندان

عکس دندان

عکس دندان؛اشعه ایکس عکس کلی دندان می تواند مشکلات دهان و همچنین دندان ها، لثه ها و فک را زود تشخیص دهد. درمان این مشکلات قبل از جدی شدن می تواند باعث صرفه جویی در هزینه، درد و گاهی اوقات حتی در زندگی شما شود.

عکس دندان

اشعه ایکس دندان چیست و چرا نیاز است؟

در فهرست چیزهای مورد علاقه شما، گرفتن عکس دندان با اشعه ایکس در مطب دندانپزشکی ممکن است رتبه بالایی نداشته باشد. پوشیدن و استفاده آن پیش بند سنگین و نگه داشتن یک وسیله ی گاهی ناراحت کننده بین دندان هایتان حتی برای چند ثانیه هم چندان جالب نیست.

اشعه ایکس چیزهای زیادی در زمینه بیماری های دهان و دندان را به ارائه دهندگان دندانپزشکی نشان می دهد. اشعه ایکس به آنها کمک می کند وضعیت دندان ها، ریشه ها، محل قرارگیری فک و ترکیب استخوان صورت شما را ببینند. آنها همچنین به آنها کمک می کنند تا مشکلات دندانی را در مراحل اولیه رشد خود پیدا کرده و درمان کنند.

اشعه ی ایکس نوعی انرژی است که می تواند از اجسام به حالت جامد عبور کند یا توسط آن جذب شود. این انرژی توسط اجسام متراکم مثل دندان ها و استخوان ها جذب می شود و در اشعه ی ایکس به صورت مناطقی با رنگ های روشن ظاهر می شود. اشعه ی ایکس از اجسام کم تراکم مثل لثه ها و گونه ها عبور می کند و به صورت نواحی تیره روی فیلم های اشعه ایکس ظاهر می شود.

اشعه ی ایکس با عکس دندان می تواند به یافتن مشکلاتی که با معاینه های دهانی قابل مشاهده نیستند کمک کند. پیدا کردن و درمان مشکلات در اوایل رشد آنها ممکن است باعث صرفه جویی در هزینه شما شود، از ناراحتی جلوگیری کنید (اگر این مشکلات در زمان بعدی درمان شوند) و احتمالاً حتی زندگی شما را هم نجات دهد.

برای دانستن درباره تفسیر سونوگرافی سینه و مرکز سونوگرافی سینه و بهترین مرکز سونوگرافی تهران بر روی هر کدام کلیک کنید.

عکس دندان به تشخیص چه نوع مشکلاتی در افراد کمک می کند؟

اشعه ی ایکس به دندانپزشک شما  کمک می کند تا مشکلات دندان و فک شما را تشخیص دهد.

در بزرگسالان، اشعه ایکس نشان می دهد:

پوسیدگی، به خصوص در قسمت های کوچک پوسیدگی بین دندان ها.

پوسیدگی در زیر پر کردن های موجود.

از دست دادن استخوان در فک.

تغییرات در استخوان و یا کانال های ریشه به دلیل عفونت.

وضعیت و موقعیت دندان ها در فک برای کمک به آماده شدن برای کاشت دندان، بریس، پروتز یا سایر روش های دندانپزشکی.

آبسه (عفونت در ریشه دندان و یا بین لثه ها و دندان ها ).

کیست و برخی از انواع تومورها.

در کودکان، اشعه ایکس تعیین می کند:

اگر پوسیدگی در حال توسعه باشد.

اگر فضاهای کافی در دهان شما وجود داشته باشد تا همه ی دندان‌های ورودی را در خود جای دهد.

اگر دندان عقل در حال رشد است.

اگر دندان نهفته باشد (نتوان از لثه بیرون آمد).

انواع مختلف اشعه ایکس برای عکس دندان چیست؟

دو نوع اصلی اشعه ی ایکس برای دندان وجود دارد:

 از نوع داخل دهانی (که فیلم اشعه ی ایکس در داخل دهان است)

از نوع خارج دهانی (که پرتو ایکس در خارج از دهان است).

اشعه ی ایکس داخل دهانی رایج ترین نوع  از اشعه ی ایکس است. انواع متفاوتی از اشعه ی ایکس داخل دهانی وجود دارد. هر کدام جنبه های متفاوتی از دندان را نشان می دهد:

اشعه ایکس بایت وینگ جزئیات دندان های در قسمت فک بالا و پایین را در یک ناحیه از دهان نشان می دهد. هر بایتینگ یک دندان را از قسمت تاج آن (سطح آشکار) تا قسمت سطح استخوان های نگهدارنده نشان می دهد. اشعه ی ایکس بایت وینگ پوسیدگی بین دندان ها وهمچنین  تغییرات در ضخامت استخوان ناشی از بیماری های  لثه را تشخیص می دهد. اشعه ی ایکس بایت وینگ هم می ‌تواند به تعیین تناسب مناسب روکش بر روی دندان (کلاهی که کاملاً روی دندان را احاطه کرده است) و یا سایر ترمیم‌ها (مثل بریج) کمک کند. به علاوه می تواند هرگونه سایش یا خرابی پرکردگی دندان را مشاهده کند.

اشعه ایکس پری اپیکال میتواند کل دندان را نشان می دهد – از تاج و تا ورای ریشه جایی که دندان به فک ها می چسبد. هر اشعه ی ایکس پری آپیکال تمام دندان ها را در یک قسمت از فک بالا و یا پایین نشان می دهد. اشعه ی ایکس پری آپیکال هرگونه تغییر غیرعادی در ریشه وهمچنین ساختار استخوان اطراف را تشخیص می دهد.

اشعه ایکس اکلوزال رشد و نیز قرارگیری کل قوس دندانی را در فک بالا یا پایین دنبال می کند.

اشعه ی ایکس خارج دهانی برای تشخیص مشکلات دندانی در فک و هم جمجمه استفاده می شود. انواع متفاوتی  از اشعه ایکس خارج دهانی وجود دارد:

اشعه ایکس پانورامیک کل ناحیه های  دهان – تمام دندان های فک بالا وهم پایین – را در یک عکس رادیوگرافی نشان می دهد. این اشعه ایکس موقعیت دندان‌های کاملاً بیرون ‌آمده و در حال ظهور را تشخیص می‌دهد، می‌تواند دندان‌های نهفته را ببیند و به تشخیص تومورها کمک می‌کند.

توموگرام یک لایه  ویا “برش” خاص از قسمتی از دهان را نشان می دهد و میتواند لایه های دیگر را محو کند. این اشعه ایکس ساختارهایی را بررسی می‌کند که به سختی می‌توان آنها را به وضوح دید، زیرا دیگر ساختارهای مجاور مانع از دید می‌شوند.

برآمدگی های سفالومتری یک قسمت از طرف سر را نشان می دهد. این اشعه ایکس به دندان ها در رابطه با فک و هم مشخصات فرد نگاه می کند. متخصصین ارتودنسی از این اشعه ایکس برای ایجاد رویکرد تنظیم مجدد برای دندان های خاص هر بیمار استفاده می کنند.

سیالوگرام از رنگی در انجام استفاده می کند که به غدد بزاقی تزریق می شود تا در فیلم اشعه ایکس دیده شود. (غدد بزاقی بافت نرمی هستند که با اشعه ایکس قابل مشاهده نیستند.) دندانپزشکان ممکن است این آزمایش را برای بررسی مشکلات غدد بزاقی مانند انسداد یا سندرم شوگرن (اختلال با علائمی از مثل خشکی دهان و خشکی چشم) تجویز کنند. اختلال می تواند در پوسیدگی دندان هم نقش داشته باشد).

توموگرافی کامپیوتری دندان (CT) نوعی تصویربرداری است که ساختارهای داخلی را به صورت سه بعدی (سه بعدی) بررسی می کند. این نوع تصویربرداری برای یافتن مشکلاتی در استخوان های صورت مانند کیست، تومور و شکستگی استفاده می شود.

سی تی پرتو مخروطی نوعی از اشعه ایکس است که تصاویر سه بعدی از ساختارهای دندان و هم بافت نرم، اعصاب و استخوان ایجاد می کند. این کار به هدایت کاشت برای ایمپلنت دندان کمک می کند و کیست ها و تومورها را در دهان و صورت ارزیابی می کند. به علاوه  می تواند مشکلاتی را در لثه ها، ریشه دندان ها و فک ها مشاهده کند.

 سی تی پرتو مخروطی از جهاتی بسیار شبیه به سی تی دندان معمولی است. هر دو تصاویر دقیق وهمچنین  باکیفیت تولید می کنند. با این حال، نحوه ی گرفتن تصاویر آن ها متفاوت است. دستگاه CT پرتو مخروطی در دورتا دور سر بیمار  می چرخد و همه داده ها را در یک چرخش از آن جمع آوری می کند. سی تی اسکن سنتی “برش های تخت” را جمع آوری می کند چرا که دستگاه چندین چرخش را در اطراف سر بیمار انجام می دهد. این روش به خصوص بیماران را در معرض سطح بالاتری از اشعه قرار می دهد. مزیت منحصر به فرد و خاص  سی تی پرتو مخروطی این است که می توان از آن در مطب دندانپزشکی استفاده کرد. تجهیزات CT کامپیوتری دندان فقط در بیمارستان ها و یا مراکز تصویربرداری موجود است.

تصویربرداری دیجیتال نوعی تصویربرداری دندانپزشکی دو بعدی است که امکان ارسال مستقیم تصاویر به کامپیوتر را فراهم می کند. تصاویر را می توان در عرض چند ثانیه روی صفحه مشاهده، ذخیره یا چاپ کرد. تصویربرداری دیجیتال چندین مزیت دیگر در مقایسه با اشعه ایکس های قدیمی و سنتی دارد. به عنوان مثال، تصویر گرفته شده از یک دندان را می توان افزایش و بزرگ کرد. این کار موجب می‌شود دندانپزشک شما کوچک ‌ترین تغییراتی را که در معاینه های دهان قابل مشاهده نیست، آسان‌ تر ببیند. به خصوص در صورت لزوم می توان تصاویر را به صورت های الکترونیکی برای دندانپزشک یا متخصص دیگر برای نظر دوم یا به دندانپزشک جدید ارسال کرد. تصویربرداری دیجیتال هم  نسبت به اشعه ایکس از تابش کمتری استفاده می کند.

تصویربرداری MRI یک روش تصویربرداری است که یک نمای سه بعدی از حفره های قسمت های مختلف دهان از جمله فک و دندان را می گیرد. (این برای ارزیابی های بافت نرم ایده آل است.)

ماموگرافی هالوژیک چیست؟ ماموگرافی دیجیتال چیست؟ برای اطلاع در مورد ۲ وسال مطرح شده روی هر کدام کلیک کنید.

هر چند وقت یکبار باید دندان ها را اشعه ایکس کرد؟

اینکه هر چند وقت یکبار نیاز به عکس برداری با اشعه ایکس برای شما است به سابقه ی پزشکی و دندانپزشکی و وضعیت فعلی شما بستگی دارد. برخی از افراد ممکن است هر شش ماه یکبار نیاز به عکس برداری با اشعه ایکس داشته باشند. دیگرانی که به بیماری دندان یا لثه مبتلا نیستند و ویزیت های برنامه ریزی شده مداوم با دندانپزشک خود انجام می دهند، ممکن است که تنها هر دو سال یکبار نیاز به عکسبرداری با اشعه ایکس را داشته باشند. بیماران جدید ممکن است در اولین معاینه ی خود رادیوگرافی بگیرند.

اشعه ایکس اولین بار نیز برای مقایسه با اشعه ایکس که در طول زمان برای بررسی مشکلات و تغییرات غیرمنتظره گرفته شده است، استفاده می شود.

ممکن است نیاز باشد که اشعه ایکس بیشتر در افرادی که در معرض خطر مشکلات دندانی هستند گرفته شود. این افراد عبارتند از:

کودکان: عموماً کودکان نسبت به بزرگسالان به اشعه ی ایکس بیشتری هم نیاز دارند زیرا دندان‌ها و فک‌های آن‌ها هنوز هم در حال رشد هستند و دندان‌هایشان بیشتر از بزرگسالان در معرض های پوسیدگی دندان قرار می‌گیرند.

بزرگسالان با کارهای ترمیمی زیاد، مانند پر کردن: برای جستجوی پوسیدگی در زیر پرکردگی های موجود یا در مکان های جدید.

افرادی که نوشیدنی های بسیار شیرین زیادی می نوشند: برای یافتن پوسیدگی های دندان.

افراد مبتلا به بیماری مثل پریودنتال (لثه): برای نظارت بر تحلیل استخوان ها.

افرادی که دهان خشک دارند: چه به دلیل مصرف داروها (مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب، آنتی هیستامین ها و غیره) یا شرایط سلامتی (مانند سندرم شوگرن، غدد بزاقی آسیب دیده، پرتودرمانی سر و گردن). شرایط خشکی دهان موجب پوسیدگی می شود.

سیگاری ها: برای نظارت بر روی تحلیل استخوان ناشی از بیماری لثه (سیگاری ها بیشتر در معرض افزایش خطر بیماری لثه هستند).

درباره اشعه ایکس و پانورکس در جردن بیشتر بدانید.

آیا اشعه ایکس دندان بی خطر است؟

مقدار تابش ساطع شده از اشعه ی ایکس بسیار محدود است. پیشرفت در دندانپزشکی – مانند دستگاه های اشعه ایکس که پرتو را به یک منطقه کوچک محدود می کند یا اشعه ایکس با سرعت بالا که به استفاده از پیش بند سرب دار و تمام بدن؛ و قوانین فدرال که به دقت و بررسی ایمنی دستگاه های اشعه ایکس نیاز دارند – تعدادی از پیشرفت هایی هستند که میزان دریافت پرتوهای بیماران را محدود می کنند. با وجود بی خطر بودن اشعه ایکس، برخی از سوالاتی که باید از دندانپزشک خود بپرسید عبارتند از:

آیا چیزی بود که در معاینه بالینی خود پیدا کردید که احساس می کنید نیاز به بررسی بیشتر با اشعه ایکس دارد؟

این اشعه ایکس چگونه به راهنمایی برنامه درمانی که برای من در نظر گرفته اید کمک می کند؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری