021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

عکس دندان

عکس دندان

عکس دندان؛اشعه ایکس عکس کلی دندان می تواند مشکلات دهان و همچنین دندان ها، لثه ها و فک را زود تشخیص دهد. درمان این مشکلات قبل از جدی شدن می تواند باعث صرفه جویی در هزینه، درد و گاهی اوقات حتی در زندگی شما شود.

عکس دندان

اشعه ایکس دندان چیست و چرا نیاز است؟

در فهرست چیزهای مورد علاقه شما، گرفتن عکس دندان با اشعه ایکس در مطب دندانپزشکی ممکن است رتبه بالایی نداشته باشد. پوشیدن و استفاده آن پیش بند سنگین و نگه داشتن یک وسیله ی گاهی ناراحت کننده بین دندان هایتان حتی برای چند ثانیه هم چندان جالب نیست.

اشعه ایکس چیزهای زیادی در زمینه بیماری های دهان و دندان را به ارائه دهندگان دندانپزشکی نشان می دهد. اشعه ایکس به آنها کمک می کند وضعیت دندان ها، ریشه ها، محل قرارگیری فک و ترکیب استخوان صورت شما را ببینند. آنها همچنین به آنها کمک می کنند تا مشکلات دندانی را در مراحل اولیه رشد خود پیدا کرده و درمان کنند.

اشعه ی ایکس نوعی انرژی است که می تواند از اجسام به حالت جامد عبور کند یا توسط آن جذب شود. این انرژی توسط اجسام متراکم مثل دندان ها و استخوان ها جذب می شود و در اشعه ی ایکس به صورت مناطقی با رنگ های روشن ظاهر می شود. اشعه ی ایکس از اجسام کم تراکم مثل لثه ها و گونه ها عبور می کند و به صورت نواحی تیره روی فیلم های اشعه ایکس ظاهر می شود.

اشعه ی ایکس با عکس دندان می تواند به یافتن مشکلاتی که با معاینه های دهانی قابل مشاهده نیستند کمک کند. پیدا کردن و درمان مشکلات در اوایل رشد آنها ممکن است باعث صرفه جویی در هزینه شما شود، از ناراحتی جلوگیری کنید (اگر این مشکلات در زمان بعدی درمان شوند) و احتمالاً حتی زندگی شما را هم نجات دهد.

برای دانستن درباره تفسیر سونوگرافی سینه و مرکز سونوگرافی سینه و بهترین مرکز سونوگرافی تهران بر روی هر کدام کلیک کنید.

عکس دندان به تشخیص چه نوع مشکلاتی در افراد کمک می کند؟

اشعه ی ایکس به دندانپزشک شما  کمک می کند تا مشکلات دندان و فک شما را تشخیص دهد.

در بزرگسالان، اشعه ایکس نشان می دهد:

پوسیدگی، به خصوص در قسمت های کوچک پوسیدگی بین دندان ها.

پوسیدگی در زیر پر کردن های موجود.

از دست دادن استخوان در فک.

تغییرات در استخوان و یا کانال های ریشه به دلیل عفونت.

وضعیت و موقعیت دندان ها در فک برای کمک به آماده شدن برای کاشت دندان، بریس، پروتز یا سایر روش های دندانپزشکی.

آبسه (عفونت در ریشه دندان و یا بین لثه ها و دندان ها ).

کیست و برخی از انواع تومورها.

در کودکان، اشعه ایکس تعیین می کند:

اگر پوسیدگی در حال توسعه باشد.

اگر فضاهای کافی در دهان شما وجود داشته باشد تا همه ی دندان‌های ورودی را در خود جای دهد.

اگر دندان عقل در حال رشد است.

اگر دندان نهفته باشد (نتوان از لثه بیرون آمد).

انواع مختلف اشعه ایکس برای عکس دندان چیست؟

دو نوع اصلی اشعه ی ایکس برای دندان وجود دارد:

 از نوع داخل دهانی (که فیلم اشعه ی ایکس در داخل دهان است)

از نوع خارج دهانی (که پرتو ایکس در خارج از دهان است).

اشعه ی ایکس داخل دهانی رایج ترین نوع  از اشعه ی ایکس است. انواع متفاوتی از اشعه ی ایکس داخل دهانی وجود دارد. هر کدام جنبه های متفاوتی از دندان را نشان می دهد:

اشعه ایکس بایت وینگ جزئیات دندان های در قسمت فک بالا و پایین را در یک ناحیه از دهان نشان می دهد. هر بایتینگ یک دندان را از قسمت تاج آن (سطح آشکار) تا قسمت سطح استخوان های نگهدارنده نشان می دهد. اشعه ی ایکس بایت وینگ پوسیدگی بین دندان ها وهمچنین  تغییرات در ضخامت استخوان ناشی از بیماری های  لثه را تشخیص می دهد. اشعه ی ایکس بایت وینگ هم می ‌تواند به تعیین تناسب مناسب روکش بر روی دندان (کلاهی که کاملاً روی دندان را احاطه کرده است) و یا سایر ترمیم‌ها (مثل بریج) کمک کند. به علاوه می تواند هرگونه سایش یا خرابی پرکردگی دندان را مشاهده کند.

اشعه ایکس پری اپیکال میتواند کل دندان را نشان می دهد – از تاج و تا ورای ریشه جایی که دندان به فک ها می چسبد. هر اشعه ی ایکس پری آپیکال تمام دندان ها را در یک قسمت از فک بالا و یا پایین نشان می دهد. اشعه ی ایکس پری آپیکال هرگونه تغییر غیرعادی در ریشه وهمچنین ساختار استخوان اطراف را تشخیص می دهد.

اشعه ایکس اکلوزال رشد و نیز قرارگیری کل قوس دندانی را در فک بالا یا پایین دنبال می کند.

اشعه ی ایکس خارج دهانی برای تشخیص مشکلات دندانی در فک و هم جمجمه استفاده می شود. انواع متفاوتی  از اشعه ایکس خارج دهانی وجود دارد:

اشعه ایکس پانورامیک کل ناحیه های  دهان – تمام دندان های فک بالا وهم پایین – را در یک عکس رادیوگرافی نشان می دهد. این اشعه ایکس موقعیت دندان‌های کاملاً بیرون ‌آمده و در حال ظهور را تشخیص می‌دهد، می‌تواند دندان‌های نهفته را ببیند و به تشخیص تومورها کمک می‌کند.

توموگرام یک لایه  ویا “برش” خاص از قسمتی از دهان را نشان می دهد و میتواند لایه های دیگر را محو کند. این اشعه ایکس ساختارهایی را بررسی می‌کند که به سختی می‌توان آنها را به وضوح دید، زیرا دیگر ساختارهای مجاور مانع از دید می‌شوند.

برآمدگی های سفالومتری یک قسمت از طرف سر را نشان می دهد. این اشعه ایکس به دندان ها در رابطه با فک و هم مشخصات فرد نگاه می کند. متخصصین ارتودنسی از این اشعه ایکس برای ایجاد رویکرد تنظیم مجدد برای دندان های خاص هر بیمار استفاده می کنند.

سیالوگرام از رنگی در انجام استفاده می کند که به غدد بزاقی تزریق می شود تا در فیلم اشعه ایکس دیده شود. (غدد بزاقی بافت نرمی هستند که با اشعه ایکس قابل مشاهده نیستند.) دندانپزشکان ممکن است این آزمایش را برای بررسی مشکلات غدد بزاقی مانند انسداد یا سندرم شوگرن (اختلال با علائمی از مثل خشکی دهان و خشکی چشم) تجویز کنند. اختلال می تواند در پوسیدگی دندان هم نقش داشته باشد).

توموگرافی کامپیوتری دندان (CT) نوعی تصویربرداری است که ساختارهای داخلی را به صورت سه بعدی (سه بعدی) بررسی می کند. این نوع تصویربرداری برای یافتن مشکلاتی در استخوان های صورت مانند کیست، تومور و شکستگی استفاده می شود.

سی تی پرتو مخروطی نوعی از اشعه ایکس است که تصاویر سه بعدی از ساختارهای دندان و هم بافت نرم، اعصاب و استخوان ایجاد می کند. این کار به هدایت کاشت برای ایمپلنت دندان کمک می کند و کیست ها و تومورها را در دهان و صورت ارزیابی می کند. به علاوه  می تواند مشکلاتی را در لثه ها، ریشه دندان ها و فک ها مشاهده کند.

 سی تی پرتو مخروطی از جهاتی بسیار شبیه به سی تی دندان معمولی است. هر دو تصاویر دقیق وهمچنین  باکیفیت تولید می کنند. با این حال، نحوه ی گرفتن تصاویر آن ها متفاوت است. دستگاه CT پرتو مخروطی در دورتا دور سر بیمار  می چرخد و همه داده ها را در یک چرخش از آن جمع آوری می کند. سی تی اسکن سنتی “برش های تخت” را جمع آوری می کند چرا که دستگاه چندین چرخش را در اطراف سر بیمار انجام می دهد. این روش به خصوص بیماران را در معرض سطح بالاتری از اشعه قرار می دهد. مزیت منحصر به فرد و خاص  سی تی پرتو مخروطی این است که می توان از آن در مطب دندانپزشکی استفاده کرد. تجهیزات CT کامپیوتری دندان فقط در بیمارستان ها و یا مراکز تصویربرداری موجود است.

تصویربرداری دیجیتال نوعی تصویربرداری دندانپزشکی دو بعدی است که امکان ارسال مستقیم تصاویر به کامپیوتر را فراهم می کند. تصاویر را می توان در عرض چند ثانیه روی صفحه مشاهده، ذخیره یا چاپ کرد. تصویربرداری دیجیتال چندین مزیت دیگر در مقایسه با اشعه ایکس های قدیمی و سنتی دارد. به عنوان مثال، تصویر گرفته شده از یک دندان را می توان افزایش و بزرگ کرد. این کار موجب می‌شود دندانپزشک شما کوچک ‌ترین تغییراتی را که در معاینه های دهان قابل مشاهده نیست، آسان‌ تر ببیند. به خصوص در صورت لزوم می توان تصاویر را به صورت های الکترونیکی برای دندانپزشک یا متخصص دیگر برای نظر دوم یا به دندانپزشک جدید ارسال کرد. تصویربرداری دیجیتال هم  نسبت به اشعه ایکس از تابش کمتری استفاده می کند.

تصویربرداری MRI یک روش تصویربرداری است که یک نمای سه بعدی از حفره های قسمت های مختلف دهان از جمله فک و دندان را می گیرد. (این برای ارزیابی های بافت نرم ایده آل است.)

ماموگرافی هالوژیک چیست؟ ماموگرافی دیجیتال چیست؟ برای اطلاع در مورد ۲ وسال مطرح شده روی هر کدام کلیک کنید.

هر چند وقت یکبار باید دندان ها را اشعه ایکس کرد؟

اینکه هر چند وقت یکبار نیاز به عکس برداری با اشعه ایکس برای شما است به سابقه ی پزشکی و دندانپزشکی و وضعیت فعلی شما بستگی دارد. برخی از افراد ممکن است هر شش ماه یکبار نیاز به عکس برداری با اشعه ایکس داشته باشند. دیگرانی که به بیماری دندان یا لثه مبتلا نیستند و ویزیت های برنامه ریزی شده مداوم با دندانپزشک خود انجام می دهند، ممکن است که تنها هر دو سال یکبار نیاز به عکسبرداری با اشعه ایکس را داشته باشند. بیماران جدید ممکن است در اولین معاینه ی خود رادیوگرافی بگیرند.

اشعه ایکس اولین بار نیز برای مقایسه با اشعه ایکس که در طول زمان برای بررسی مشکلات و تغییرات غیرمنتظره گرفته شده است، استفاده می شود.

ممکن است نیاز باشد که اشعه ایکس بیشتر در افرادی که در معرض خطر مشکلات دندانی هستند گرفته شود. این افراد عبارتند از:

کودکان: عموماً کودکان نسبت به بزرگسالان به اشعه ی ایکس بیشتری هم نیاز دارند زیرا دندان‌ها و فک‌های آن‌ها هنوز هم در حال رشد هستند و دندان‌هایشان بیشتر از بزرگسالان در معرض های پوسیدگی دندان قرار می‌گیرند.

بزرگسالان با کارهای ترمیمی زیاد، مانند پر کردن: برای جستجوی پوسیدگی در زیر پرکردگی های موجود یا در مکان های جدید.

افرادی که نوشیدنی های بسیار شیرین زیادی می نوشند: برای یافتن پوسیدگی های دندان.

افراد مبتلا به بیماری مثل پریودنتال (لثه): برای نظارت بر تحلیل استخوان ها.

افرادی که دهان خشک دارند: چه به دلیل مصرف داروها (مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب، آنتی هیستامین ها و غیره) یا شرایط سلامتی (مانند سندرم شوگرن، غدد بزاقی آسیب دیده، پرتودرمانی سر و گردن). شرایط خشکی دهان موجب پوسیدگی می شود.

سیگاری ها: برای نظارت بر روی تحلیل استخوان ناشی از بیماری لثه (سیگاری ها بیشتر در معرض افزایش خطر بیماری لثه هستند).

درباره اشعه ایکس و پانورکس در جردن بیشتر بدانید.

آیا اشعه ایکس دندان بی خطر است؟

مقدار تابش ساطع شده از اشعه ی ایکس بسیار محدود است. پیشرفت در دندانپزشکی – مانند دستگاه های اشعه ایکس که پرتو را به یک منطقه کوچک محدود می کند یا اشعه ایکس با سرعت بالا که به استفاده از پیش بند سرب دار و تمام بدن؛ و قوانین فدرال که به دقت و بررسی ایمنی دستگاه های اشعه ایکس نیاز دارند – تعدادی از پیشرفت هایی هستند که میزان دریافت پرتوهای بیماران را محدود می کنند. با وجود بی خطر بودن اشعه ایکس، برخی از سوالاتی که باید از دندانپزشک خود بپرسید عبارتند از:

آیا چیزی بود که در معاینه بالینی خود پیدا کردید که احساس می کنید نیاز به بررسی بیشتر با اشعه ایکس دارد؟

این اشعه ایکس چگونه به راهنمایی برنامه درمانی که برای من در نظر گرفته اید کمک می کند؟

ابزاری ضروری برای تشخیص و برنامه ریزی دندانپزشکی

اشعه ایکس پانورامیک دندان که ارتوپانتوموگرام (به اختصار OPT یا OPG) نیز نامیده می شود، یک عکس پانورامیک از تمام دندان ها است.

اشعه ایکس پانورامیک یک ابزار ضروری برای تشخیص و برنامه ریزی دندان است. کلینیک های خارجی از آن به ویژه برای پشتیبانی از تشخیص از راه دور استفاده می کنند. برای مثال، این به منظور دریافت یک برآورد موقت.

در طول مشاوره دندانپزشکی، یک اسکنر و اشعه ایکس موضعی عناصر ارائه شده توسط اشعه ایکس پانورامیک دندان را تکمیل می کند. جراح دندان از تمام این تصاویر پزشکی در طول معاینه کامل در دهان استفاده می کند. این به منظور تشخیص و برنامه ریزی مراقبت است.

رادیولوژی دندان (پانورامی، تله رادیوگرافی)

تعریف امتحان

ارتوپانتوموگرام یا OPG بیشتر به عنوان پانورامیک دندان شناخته می شود. این یک اشعه ایکس است که به شما امکان می دهد در یک اشعه ایکس تجسم کنید:

– قوس های دندانی

– آرواره ها

– قسمت های تحتانی حفره های بینی

– سینوس های ماگزیلاری

– مفاصل گیجگاهی فکی

ما چه می بینیم؟

علاقه پانورامیک دندان تشخیص کانون های عفونی ناشی از دندان ها و عوارضی است که می تواند فک و سینوس ها را تحت تاثیر قرار دهد:

– عفونت

– شکست، شکستگی

– تومور

– ناهنجاری فک پایین

– بیماری استخوان

پانورامیک دندان یک معاینه تصویربرداری پزشکی برای تجزیه و تحلیل دقیق وضعیت یک دندان است.

این سیستم رادیوگرافی که OPG یا ارتوپانتوموگرام نیز نامیده می شود، امکان انجام تصاویر پانوراما دندان را برای کودکان و بزرگسالان فراهم می کند. پانورامیک دندانی اجازه می دهد تا تصویر بسیار گسترده ای از دندان به دست آوریم تا بتوانیم ضایعات احتمالی روی دندان ها یا لثه ها، شروع پوسیدگی، تومورها و غیره را تشخیص دهیم.

تصویربرداری از دندان فک و صورت

۱-تصویر پانوراما یا ارتوپانتوگرام (OPG)

تصویر پانوراما در اصل توموگرافی با انحنای مربوط به قوس های دندانی استفاده می کند. سنسور و لوله اشعه ایکس بدون لمس بیمار به دور بیمار می چرخند، رندر قوس های دندانی، قسمت پایین حفره های بینی، پایین سینوس های فک بالا را تا مفاصل گیجگاهی فکی معادل عکس گرفته شده در حالت پانوراما تراز می کند. این تصویر مرجع جهانی عناصر دندانی در محیط آنها، آسیب شناسی آنها را تجسم می کند.

روش

تصویر پانوراما فقط به دوز بسیار کم اشعه ایکس نیاز دارد، اندام‌های حساس نزدیک مانند لنز، سلا تورسیکا و غده تیروئید در قسمت‌های اکتساب نیستند. اگر چه زائد است، اما استفاده احتمالی از پیش بند سربی (زن باردار) در پیشرفت معاینات اختلالی ایجاد نمی کند.

ابتدا باید لوازم دندانپزشکی، زیورآلات یا بارت های خود را بردارید.

عکس در حالت ایستاده گرفته می شود، سر کمی به عقب متمایل است، چانه به سمت جلو روی یک تکیه گاه چانه قرار می گیرد. لازم است یک تکیه گاه پلاستیکی کوچک که بین هر بیمار عوض شده گاز بگیرد. دندان های ثنایا عمود بر این تکیه گاه پلاستیکی قرار می گیرند.

مدت زمان

۵ دقیقه

جهت ها

غربالگری عفونت های دندانی

مشاهده تمام میکروب های دندانی کودک، تعداد، سن دندان، رویش دندان

جستجوی دندان های نهفته و ارزیابی دندان عقل

ارزیابی قبل از ایمپلنت دندان

سایر موارد: تومورهای فک، شکستگی، استئوتیت

بریس ارتو

ارتو

برای اطلاع از نمونه برداری سینه وسونوگرافی داپلر عروق کلیک کنید.

۲-رادیوگرافی از راه دور

رادیوگرافی از راه دور از تکنیک فاصله گذاری برای جلوگیری از هرگونه تغییر شکل و به دست آوردن بزرگنمایی ۱×۱ ضروری در ارتودنسی بهره می برد. هیچ چیز برای بیمار در مقایسه با اشعه ایکس سنتی تغییر نمی کند، آن را از جلو یا از پهلو قرار می دهند.

۳-اسکنر فک و صورت و دندان (Dentascanner)

تصویربرداری دندان را می توان در نشانه های خاصی (ایمپلنتولوژی، عدم اطمینان در مورد عفونت دندان یا استخوان، ارزیابی قبل از عمل قبل از کشیدن دندان، و غیره) با یک اسکنر بهینه کرد که امکان مطالعه در سه سطح فضایی را فراهم می کند تا از همپوشانی اجتناب شود. همچنین می توان با انتخاب اسکلت استخوانی، دندان ها به تنهایی یا قسمت های نرم، تمام یا بخشی از صورت را مدل کرد. در شناسایی قبل از ایمپلنت از نرم افزارهای اختصاصی مانند دنتااسکنر استفاده می شود

اکتساب در وضعیت درازکش مانند هر اسکنر.

عدم تحرک هنگام حرکت میز.

مدت زمان ۱۰ دقیقه آماده سازی

بدون آماده سازی، بدون نیاز به تزریق.

نتیجه

رادیولوژیست مرکز رادیولوژی ما در گرنوبل که معاینه را انجام خواهد داد، تفسیر شفاهی اولیه تصاویر را انجام می دهد. او به همراه تصاویر، یک سی دی با فرمت DICOM و یک گزارش کتبی برای پزشک شما ارسال می کند. بسته به درجه فوریت، حداکثر تا ۴۸ ساعت بعد و با سرعت بیشتری به شما بازگردانده می شود. فقط پزشک شما می تواند با کمک سایر معایناتی که درخواست کرده نتیجه کامل را به شما بدهد و در مورد درمان تصمیم گیری کند.

۴-تیر مخروطی

پرتو مخروطی یا دستگاه توموگرافی حجمی دیجیتال شده توسط پرتو مخروطی یک ابزار جدید تصویربرداری پزشکی است. این روش به‌ویژه کمتر از اسکنر تابش می‌کند، این روش به دلیل قدرت بی‌نظیر تفکیک فضایی و امکان بازسازی رایانه‌ای دو بعدی یا سه‌بعدی با وضوح بالا از شی مورد مطالعه در همه صفحات فضایی، به تکنیک مرجع در تصویربرداری odonto-faxillo-facial تبدیل شده است. پرتو مخروطی تصاویری از بافت‌های معدنی جمجمه (استخوان‌ها، دندان‌ها) در یک اسکن منفرد از منطقه می‌گیرد تا با یک میدان دید متغیر سازگار با نشانه‌های متعدد بررسی شود.

برای اطلاع از سونوگرافی ژل پاژ و سونوگرافی برای جراحی ژل و سونوگرافی تشخیص ژل و سونوگرافی محل تزریق ژل بر روی آنها کلیک کنید.

جهت ها

رادیوگرافی پانورامیک دندان یا ارتوپانتوموگرام

ایمپلنتولوژی دندان: مدلسازی دوبعدی و سه بعدی به دید آناتومیک بهینه استخوان فک بالا یا فک پایین، دندان ها و توسعه راهنمای ایمپلنت جراحی از طریق نرم افزار اختصاصی اجازه می دهد. بنابراین، دندانپزشک با کمک کامپیوتر، یک دستگاه ایمن و یک پروژه دندانپزشکی ایجاد می کند که امکان نصب پروتزهای دندانی را با در نظر گرفتن مورفولوژی بیمار و کاهش توده استخوانی فراهم می کند.

کشیدن دندان: HAS مخروط پرتو را برای تعیین موقعیت عناصر تشریحی مشخص می کند، به عنوان مثال توپوگرافی کانال فک پایین قبل از برداشتن دندان آسیاب نهفته تحتانی (دندان عقل) با جراحی.

اندودنتیکس: به عنوان دومین هدف زمانی که تصویر پانورامیک دندان نتایج کافی برای ارزیابی پری آپیکال یا قبل از جراحی ارائه نمی دهد:

وضعیت کرونری: تحلیل، ترک، اتاقک پالپ

کنترل شاتر، کانال های جانبی

جستجو برای شکستگی دندان و استخوان آلوئول

نشانه پریودنتیت یا گرانولوم

نسبت کف اپکس به سینوس دندانی

ارتباط دهان و سینوس

در جراحی دهان: شناسایی کیست، تومورهای خوش خیم، ارزیابی دندان نهفته و اختلال رویش، ارزیابی عفونت

در جراحی فک و صورت، به ویژه ارزیابی تروما، بدشکلی های صورت

ارزیابی TMJs (مفاصل گیجگاهی فکی): استئوآرتریت، استئونکروز، ناهنجاری ساختاری

روش

هیچ آمادگی لازم نیست. معاینه به صورت ایستاده یا نشسته و با حضور دستکاری انجام می شود. اکتساب چند ثانیه طول می کشد و داده های به دست آمده توسط رادیولوژیست پردازش شده و توسط پزشک، دندانپزشک یا جراح شما تجزیه و تحلیل و استفاده می شود. ابزارهایی که در اختیار او قرار می دهیم به او این امکان را می دهد که پرونده شما را با بیشترین دقت و بهترین امنیت مطالعه کند.

نتیجه

رادیولوژیست که معاینه را انجام خواهد داد، تفسیر شفاهی اولیه تصاویر را انجام می دهد. او به همراه تصاویر، یک سی دی با فرمت DICOM و یک گزارش کتبی برای پزشک شما ارسال می کند. بسته به درجه فوریت، حداکثر تا ۴۸ ساعت بعد و با سرعت بیشتری به شما بازگردانده می شود. فقط پزشک، جراح یا دندانپزشک شما می تواند با کمک سایر معایناتی که درخواست کرده است، نتیجه کامل را به شما بدهد و در مورد درمان تصمیم گیری کند. در صورت درخواست، توزیع امن تصاویر و گزارش به پزشک یا دندانپزشک شما امکان پذیر است. این راه حل نیز از وب سایت ما برای شما امکان پذیر است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری