021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی خانم

سونوگرافی خانم

سونوگرافی خانم؛ سونوگرافی لگن برای ارزیابی رحم، تخمدان ها و سایر ساختارهای لگن استفاده می شود. برای شرایطی مانند درد لگن استفاده می شود. خونریزی غیر طبیعی؛ مشکلات قاعدگی؛ ارزیابی اندومتر؛ موقعیت یابی IUCD باروری؛ نفخ توده های لگنی؛ و مشکلات بارداری هر دو اسکن ترانس شکمی و ترانس واژینال (داخلی) ممکن است انجام شود.

سونوگرافی ترانس واژینال شامل قرار دادن یک مبدل نازک (کمی ضخیم‌تر از تامپون) در واژن است تا تصاویر دقیق‌تری را دریافت کند زیرا مبدل به اندام‌های لگن نزدیک‌تر است. این امر دقت تشخیص در سونوگرافی را بهبود می بخشد.مرکز تصویر برداری جردن زیر نظر دکتر هدایی

مواقعی وجود دارد که نیازی به اسکن ترانس واژینال نیست و تشخیص می دهد که این یک روش مناسب یا قابل قبول برای همه زنان نیست. اسکن ترانس واژینال به طور کلی در دختران جوان، زنانی که از نظر جنسی فعال نبوده اند و کسانی که از این روش خودداری می کنند، انجام نمی شود. اگر نگرانی دارید، لطفاً با سونوگرافیست در میان بگذارید. اسکن ترانس واژینال برای همه بیماران اختیاری است. این تصمیم شماست که آیا آن را ادامه دهید یا خیر.

روش انجام سونوگرافی خانم

معاینه شما توسط یک سونوگرافی انجام می شود که خود را معرفی می کند و هویت شما و روشی را که انجام می دهید تایید می کند. ابتدا یک ژل بر روی پوست ناحیه مورد بررسی (پایین شکم/لگن) اعمال می شود تا پروب اولتراسوند به راحتی روی پوست حرکت کند.

پس از انجام تصاویر خارجی، اسکن ترانس واژینال ارائه می شود و از شما خواسته می شود که مثانه خود را خالی کرده و لباس خود را بپوشید. ترانسدیوسر ترانس واژینال قبل از استفاده ضدعفونی می شود و هر بار که از ترانسدیوسر استفاده می شود یک پوشش محافظ روی آن قرار می گیرد، بنابراین خطر عفونت وجود ندارد. پروب قبل از قرار دادن در قسمت واژن با ژل مناسب می شود و به آرامی حرکت می کند تا اندام های لگنی را ببیند. این بخش از معاینه به طور کلی فقط ۱۰-۱۵ دقیقه زمان میبرد.

در طول هر دو بخش اسکن، سونوگرافیک ممکن است نیاز به فشار ملایم بر روی شکم داشته باشد تا روده را از مسیر خارج کند تا تجسم بهتر و تست تحرک ساختارهای لگنی را به دست آورد. اگر معاینه باعث ناراحتی بیش از حد می شود یا می خواهید معاینه را خاتمه دهید، فوراً به سونوگرافیک اطلاع دهید.

تصاویر شما توسط رادیولوژیست مخصوص بررسی می شود که گزارش کتبی را برای پزشک ارائه می دهد. گاهی اوقات، رادیولوژیست در طول معاینه شخصاً هم با شما صحبت می کند.

سونوگرافی در بارداری یکی از مهم ترین زمان های انجام سونوگرافی است.

قبل از اسکن شما

سونوگرافی لگن را می توان در هر مرحله از چرخه ی قاعدگی زنان انجام داد. برای دستیابی به بهترین نتایج اسکن، برای خانم‌هایی که هنوز پریود هستند، پیشنهاد می‌کنیم این اسکن در پایان دوره‌ای که پوشش رحم نازک ‌ترین است (روز ۴ تا ۹ سیکل قاعدگی شما) انجام شود. اگر درد دارید یا پزشک معرف شما نیاز به معاینه فوری دارد، در این صورت می‌توانید زودتر یا در هر مرحله از چرخه‌تان قرار ملاقاتتان را تعیین کنید.

در صورت امکان، لباس‌هایی بپوشید که دسترسی آسان به ناحیه‌ای را که در حال تصویربرداری است، بپوشید، مانند لباس دو تکه (لباس‌های بالا/پایین جداگانه).

ترانس شکمی: مثانه پر لازم است. یک ساعت قبل از نوبت یک لیتر آب بنوشید و مثانه خود را خالی نکنید. اتساع (انبساط) مثانه تصاویر واضح تری از اندام های لگنی شما می دهد و روده شما را از مسیر خارج می کند. اگر بیش از حد احساس سیری می کنید و باعث درد یا ناراحتی شما می شود، لطفاً به هنگام ورود به کارکنان پذیرش بگویید که در مورد گزینه های شما با شما صحبت کنند.

ترانس واژینال: این سونوگرافی روی مثانه خالی انجام می شود که ممکن است راحت تر باشد.

جزئیات آماده سازی زمانی که قرار ملاقات خود را تعیین می کنید تأیید می شود.

برای دانستن درباره سونوگرافی غربالگری اول و سونوگرافی خانم بر روی آنها کلیک کنید.

آزمایش سونوگرافی واژینال برای چیست؟

سونوگرافی واژینال به پزشک و یا متخصص سونوگرافی اجازه می دهد جنین را ببیند و اندازه گیری کند. حتی ممکن است متوجه شوید که فرزند دوقلو یا سه قلو باردار هستید.

همچنین به پزشک یا سونوگرافیست اجازه می دهد تا واژن، جفت، دهانه رحم، لوله های فالوپ، رحم و تخمدان های شما را بررسی کند.

می توان از سونوگرافی واژینال و همچنین یا به جای سونوگرافی استاندارد شکم استفاده کرد که در آن پروب روی شکم شما قرار می گیرد.

چرا سونوگرافی واژینال توصیه می شود؟

سونوگرافی واژینال زمانی توصیه می شود که پزشک یا ماما تصویر تشخیصی واضح تری نسبت به تصویری که می تواند از طریق سونوگرافی استاندارد شکم دریافت کند، بخواهد.

چه زمانی در دوران بارداری زنان استفاده می شود؟

سونوگرافی واژینال می تواند باردار بودن شما را هم تایید کند، زیرا می تواند ضربان قلب را در اوایل بارداری افراد تشخیص دهد. همچنین می تواند محل و اندازه ی جنین را ثبت کند و تعیین کند که آیا شما یک نوزاد و یا بیشتر را باردار هستید یا خیر.

سونوگرافی واژینال نیز می تواند برای تشخیص مشکلات احتمالی از جمله موارد زیر استفاده شود:

تشخیص حاملگی خارج از رحم

برای تعیین خطر زایمان زودرس، دهانه رحم را اندازه گیری کنید، که امکان هرگونه مداخله لازم را فراهم می کند

تشخیص ناهنجاری ها در جفت یا دهانه رحم

برای تعیین منبع هر خونریزی

سونوگرافی واژینال چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی واژینال توسط پزشک یا متخصص سونوگرافی در بیمارستان، کلینیک یا اتاق مشاوره انجام می شود. از پروبی استفاده می کند که کمی پهن تر از انگشت شماست.

ممکن است از شما خواسته می شود قبل از شروع سونوگرافی مثانه ی خود را خالی کنید ( به زبان ساده تر ادرار کردن ) . اگر از تامپون استفاده می کنید، باید آن را بیرون بیاورید.

از شما خواسته می شود که نیمه ی پایینی لباس خود را در بیاورید و روی میز معاینه ی مخصوص با زانوهای خمیده دراز بکشید. ممکن است رکاب وجود داشته باشد، یا ممکن است باسن شما توسط میز کمی بلند شده باشد.

پروب توسط یک غلاف پوشیده شده است که سپس با ژل روان کننده پوشانده می شود. به آرامی به مدت ۵ تا ۸ سانتی متر داخل واژن شما قرار می گیرد. این معمولاً ضرری ندارد، اما شما احساس فشار خواهید کرد و ممکن است ناراحت کننده باشد.

معاینه اغلب ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.

اگر از انجام معاینه توسط یک مرد راحت نیستید، می توانید از یک سونوگرافیست زن درخواست کنید. همچنین می توانید از یک کارمند زن برای حمایت از شما درخواست کنید یا یکی از اعضای خانواده خود را همراه داشته باشید.

درباره اشعه ایکس و پانورکس در جردن بیشتر بدانید

چه زمانی نتایج را دریافت خواهم کرد؟

معمولا می توانید تصاویر اولتراسوند را در حین انجام اسکن روی مانیتور ببینید. اگر متخصص شما آنجا باشد، ممکن است فوراً نتایج را با شما در میان بگذارد.

اگر متخصصی در آنجا نباشد، سونوگرافی معمولاً اجازه ندارد در مورد آنچه می بیند با شما صحبت کند. پزشک یا مامای شما پس از پردازش تصاویر را می بیند. معمولاً یک یا دو روز طول می کشد تا نتیجه حاصل شود.

آیا خطراتی وجود دارد؟

سونوگرافی واژینال برای شما و کودکتان بی خطر است، تا زمانی که آب شما شکسته نشده باشد.

اگر به لاتکس حساسیت دارید، به سونوگرافیست خود اطلاع دهید تا بتواند از غلاف بدون لاتکس روی پروب برای شما استفاده کند.

این روش هیچ عارضه‌ای ندارد، بنابراین می‌توانید به فعالیت‌های عادی خود بازگردید، از جمله رانندگی در خانه در صورت تمایل.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری