021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی بیوپسی چیست

سونوگرافی بیوپسی چیست

سونوگرافی بیوپسی چیست؛ ماموگرافی و سونوگرافی معایناتی هستند که به شما امکان می دهد تصاویری از داخل سینه ها برای بررسی هر گونه ناهنجاری به دست آورید. این تصویر سرنخ هایی در مورد وضعیت سلامت سینه ها به ما می دهد، اما در مورد ماهیت ناهنجاری تشخیص داده شده مطمئن نیست! در این مرحله، اگر شک ادامه داشت، پزشک دستور بیوپسی را می دهد.

با جزئیات بیشتر، بیوپسی پستان شامل گرفتن سلول یا بافت از پستان(های) است که سپس در آزمایشگاه آنالیز می شود. این تنها آزمایشی است که می تواند تایید کند که آیا سلول های سرطانی وجود دارد یا خیر.

چرا بیوپسی می کنیم؟

در صورتی که تصاویر ماموگرافی و سونوگرافی پستان ناهنجاری های مشکوک یا حاکی از سرطان را نشان دهد، پزشک بیوپسی را توصیه می کند. اما مراقب باشید، بیوپسی به این معنی نیست که شما سرطان دارید! این دقیقاً برای تعیین وجود سلول های سرطانی استفاده می شود و تنها راه برای دانستن آن، تجزیه و تحلیل نمونه ای از تومور است. به یاد داشته باشید که یک تومور می تواند بدخیم باشد، اما می تواند خوش خیم نیز باشد!

چگونه برای بیوپسی آماده می شوید؟

هیچ آمادگی خاصی برای بیوپسی وجود ندارد، به جز پوشیدن یک تاپ که دسترسی آسان به نیم تنه را فراهم کند و از جواهرات حجیم خودداری کنید. همچنین بهتر است قبل از هر گونه درمان یا دارویی که شامل رقیق کننده های خون است، پزشک خود را مطلع کنید.

بیوپسی چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی بیوپسی چیست ، بیوپسی انواع مختلفی دارد، اما به طور کلی حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد. رادیولوژیست می‌تواند از سوزن‌های گیج کوچک (به قطر ۳ تا ۵ میلی‌متر) برای میکروبیوپسی یا از سوزن‌های گیج بزرگ (قطر ۵ تا ۱۰ میلی‌متر) برای ماکروبیوپسی استفاده کند. در برخی موارد، می توان او را با استفاده از ماموگرافی (بیوپسی استریوتاکسیک) یا سونوگرافی (نمونه برداری با هدایت اولتراسوند) هدایت کرد.

بسته به تکنیک هدایت مورد استفاده، ناحیه مورد تجزیه و تحلیل را شناسایی می کند، سپس پوست را برای اعمال بی حسی موضعی ضد عفونی می کند.

سپس یک برش کوچک به طول ۴ تا ۵ میلی متر در پوست ایجاد می کند.

سپس پزشک سوزن خود را به سمت تومور هدایت می کند. هنگامی که سوزن در موقعیت قرار گرفت، نمونه های مورد نیاز را می گیرد. در این مرحله برخی از دستگاه ها صدای کلیک تولید می کنند. این مداخله دردناک نیست زیرا زنان تحت بی حسی موضعی هستند، اما صدا گاهی اوقات می تواند شگفت زده و مبهوت کننده باشد.

پس از معاینه بانداژ می شود.

در برخی موارد، تیم پزشکی ممکن است برای یافتن محل دقیق ناهنجاری از چیزی استفاده کند که به آن کلیپ نقطه عطف گفته می شود. این یک سیم فلزی منحنی است که کمی از پوست خارج می شود و محل نمونه برداری را مشخص می کند.

پس از تکمیل نمونه برداری، نمونه ها برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شوند.

سونوگرافی بیوپسی چیست ، بیوپسی نسبت به سایر تست های تشخیصی باعث ناراحتی و عوارض جانبی بیشتری می شود. در عرض چند روز پس از معاینه، ممکن است کبودی (که معمولاً “کبودی” نامیده می شود) در ناحیه مورد معاینه همراه با حساسیت یا درد خفیف داشته باشید. جای نگرانی نیست! در این مورد جای نگرانی نیست.

برا اطلاعات بیشتر درمورد بهترین مرکز سونوگرافی در تهران ، بهترین مرکز سونوگرافی تهران و مرکز سونوگرافی سینه در تهران بر روی آن کلیک کنید.

نتایج چگونه اعلام می شود؟

نتایج تقریباً ۳ تا ۴ هفته پس از معاینه در دسترس است. پزشک از شما درخواست ملاقات می کند تا آنها را به شما ارائه دهد و در این لحظه است که می دانید آیا آنچه دارید خوش خیم یا بدخیم است یا خیر.

یک توصیه: از رفتن به بیوپسی سینه به تنهایی خودداری کنید! حتی اگر مشخص شود که تشخیص سرطان سینه نیست، می‌توانید پس از تمام مراحلی که اخیراً طی کرده‌اید و ناگهانی استرس، احساسات زیادی را تجربه کنید.

برعکس، اگر مشخص شود که تشخیص سرطان سینه است، اطلاعات زیادی می تواند به شما داده شود: مرحله، درجه، گیرنده مولکولی و غیره. پزشک ممکن است آزمایش‌های اضافی را برای درک بهتر نوع سرطانی که با آن مواجه خواهید شد و مناسب‌ترین درمان را توصیه کند. به همین دلیل بهتر است با فردی باشید که به او اعتماد دارید و می تواند برای شما یادداشت برداری کند و در این دوران سخت از شما حمایت کند.

شما با ما بخشی از فرآیند تشخیص سرطان سینه را کشف کرده اید، از اولین علامت نگران کننده، از طریق ماموگرافی، سونوگرافی و در نهایت بیوپسی. در طول این سفر، مهم است که به یاد داشته باشید که ۹۰٪ از علائم پستان خوش خیم و تنها ۱۰٪ سرطانی هستند. با این وجود، سرطانی که زود تشخیص داده می‌شود، با استفاده از درمان‌های کمتر تهاجمی، به راحتی قابل درمان است. وقتی شک دارید، پیشگیری بهتر از درمان است!

چرا بیوپسی یا بیوپسی از پستان انجام می شود؟

بیوپسی پستان زمانی تجویز می شود که در ماموگرافی یا سونوگرافی پستان ناهنجاری تشخیص داده شود. این به شما امکان می دهد در مورد جرم شناسایی شده (ماهیت آن، سرطانی یا غیر سرطانی، محتوای آن، مایع یا غیر مایع و غیره) اطلاعات بیشتری کسب کنید.

بستگی به شرایط ممکن است چندین نوع معاینه برای بیمارتجویز شود:

میکروبیوپسی: با استفاده از یک تفنگ خودکار مجهز به سوزن انجام می شود و امکان برداشتن یک قطعه بسیار ظریف از بافت را فراهم می کند.

ماکرو بیوپسی (از طریق آسپیراسیون) یا ماموتوم: ماکرو بیوپسی توسط Mammotome یک معاینه نسبتاً جدید است که اجازه می دهد ماکرو بیوپسی در کمتر از نیم ساعت و تنها با بی حسی موضعی انجام شود. Mammotome که روز به روز گسترده تر می شود جایگزین مداخله جراحی سنگین تری می شود که در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شد.

مداخله

همانطور که دیدیم چندین تکنیک برای نمونه گیری وجود دارد. انتخاب روش با توجه به نوع ناهنجاری و حجم بافتی که باید برداشته شود انجام می شود.

میکروبیوپسی بعد از ضد عفونی کردن پوست، با بی حسی موضعی انجام می شود و پزشک از یک تفنگ خودکار که به سوزن مجهز می باشد استفاده می کند که شرایط نمونه برداری سریع را فراهم می کند.

بیشتر، این عمل ها تحت کنترل اولتراسوند انجام می شود تا ناهنجاری را با سوزن به درستی هدف قرار دهد. می توان چندین نمونه گرفت. معاینه بدون درد است و هنگام وارد کردن سوزن فقط صدای “کوبیدن” اسلحه را می شنوید.

ماکرو بیوپسی توسط Mammotome نیز با بی حسی موضعی انجام می شود. برای شناسایی ناهنجاری، از تکنیکی به نام استریوتاکسی استفاده می‌شود: بیمار روی یک میز مخصوص روی شکم دراز می‌کشد، که در آن سوراخ‌ها اجازه می‌دهند سینه‌ها قرار بگیرند. پستانی که باید بیوپسی شود در دستگاه ماموگرافی مجهز به سیستمی فشرده می شود تا مختصات ناهنجاری را مشخص کند و پزشک را در راستای تشخیص درست راهنمایی کند. سپس از شما خواسته می شود تا زمانی که سینه فشرده شده است کاملا بی حرکت باشید تا از نمونه برداری دقیق اطمینان حاصل شود. حدود پانزده نمونه را می توان با سوزن اندازه گیری بزرگتر از میکروبیوسپی، که بافت نمونه برداری شده را “اسپیراسیون” می کند، برداشت. معاینه یا همان بیوپسی کمتر از نیم ساعت طول می کشد و خیلی هم دردناک نیست. برش با یک نوار یا یک پانسمان بسته می شود.

چه نتایجی؟

بافت نمونه برداری شده برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود. به طور کلی نتایج در عرض ۵ تا ۱۵ روز به دست می آید و به پزشک مورد نظر شما اطلاع داده می شود و او آنها را به بیمار منتقل می کند.

اگر معاینه وجود سلول‌های سرطانی را تشخیص دهد، یک طرح درمانی پیشنهاد می‌شود (اغلب جراحی – ماستکتومی – به دنبال آن شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی).

اگر ناهنجاری خوش خیم باشد، احتمالاً یک پیگیری کلاسیک را پیشنهاد خواهیم کرد، یعنی نظارت با ماموگرافی هر ۲ سال یکبار.

در صورت شک ممکن است معاینات بعدی تجویز شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری