021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

دکتر ماموگرافی

دکتر ماموگرافی

دکتر ماموگرافی؛ ماموگرافی غربالگری روش تصویربرداری اولیه برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان است زیرا تنها روش تصویربرداری پستان است که به طور مداوم در کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان پستان یافت شده است.دکتر ماموگرافی با انجام ماموگرافی ممکن است یک و نیم تا چهار سال قبل از اینکه سرطان از نظر بالینی آشکار شود، سرطان را تشخیص دهد.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دکتر ماموگرافی ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

نمونه اولیه واحد ماموگرافی در سال ۱۹۶۵ ساخته شد. از آن زمان تاکنون پیشرفت‌های فنی زیادی برای بهبود کیفیت تصویر و همچنین کاهش دوز تابش به بیمار انجام شده است. پیشرفت‌های تکنولوژیک در حال انجام، هم برای تقویت ماموگرافی و هم توسعه سایر روش‌های تصویربرداری پستان، به دنبال ارائه تشخیص زودهنگام بیماری پستان، ارزیابی دقیق‌ تر وسعت بیماری و پاسخ درمانی و تشخیص بهبود عود است.

این موضوع به بررسی تکنیک ماموگرافی، قابلیت‌های عملکرد ماموگرافی در گروه‌های بیمار خاص، تفسیر گزارش ماموگرافی و استفاده از سونوگرافی پستان به عنوان مکمل ماموگرافی می‌پردازد. تکنیک های جدیدتر ماموگرافی نیز مورد بحث قرار گرفته است. مسائل مربوط به غربالگری سرطان پستان، نقش ماموگرافی در افراد مشکوک به بیماری، و نظارت بر بیماران مبتلا به سرطان شناخته شده پستان به طور جداگانه مورد بحث قرار می گیرد. سایر تکنیک های تصویربرداری برای بیماری پستان به طور جداگانه مورد بحث قرار می گیرند.

مقالات دیگر:ماموگرافی دیجیتال، درد ماموگرافی

خدمات ماموگرافی موثرترین روش های تشخیصی با استفاده از دوزهای کم اشعه است. این یک ابزار تصویربرداری مهم در تشخیص سرطان سینه است که به ویژه در زنان شایع است. این یک نوع غربالگری بهداشتی است که هر زن باید حداقل سالی یک بار انجام دهد. ماموگرافی که برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه انجام می شود، با فشرده کردن سینه بین ۲ لایه و گرفتن لایه آن انجام می شود. تصاویر به‌دست‌آمده امکان تشخیص و درمان سرطان احتمالی سینه را با تفاوت‌هایی که برای تشخیص در معاینه فیزیکی بسیار کوچک هستند، می‌دهد.

در حالی که خدمات غربالگری ماموگرافی دکتر هدایی امکان تشخیص سرطان سینه را در مراحل اولیه احتمالی می دهد، ماموگرافی تشخیصی روشی است که در صورت وجود شکایاتی مانند توده قابل لمس پستان، قرمزی و درد استفاده می شود. تنها در چند دقیقه می توان تشخیص زودهنگام را انجام داد که یکی از مهمترین عوامل موفقیت در درمان سرطان سینه است.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دکتر ماموگرافی ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

معاینه ماموگرافی

ماموگرافی شامل قرار دادن پستان در معرض اشعه ایکس است که هم از طریق بافت پستان و هم به بافت اطراف پراکنده می شود. اشعه ایکس بر اساس ویژگی های بافت پستان ضعیف می شود و سپس به عنوان تصاویر نهفته در دستگاه ضبط جذب می شود. تصویر نهفته برای اهداف تشخیصی پردازش و برای دکتر ماموگرافی نمایش داده می شود.

چرا ماموگرافی انجام می شود؟

ماموگرافی یک روش تصویربرداری رادیولوژیکی است و یک غربالگری مهم بهداشتی است که برای غربالگری خطرات سرطان سینه به همه زنان توصیه می شود. از آنجایی که از هر ۸ زن در سراسر جهان یک نفر به سرطان سینه مبتلا می شود و این یکی از شایع ترین مشکلات سرطانی است، ماموگرافی یک روش تشخیصی است که افراد باید در غربالگری های معمول سلامت خود بگنجانند و نباید از آن چشم پوشی کنند. به همین دلیل توصیه می شود که هر خانمی حداقل سالی یک بار ماموگرافی انجام دهد.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دکتر ماموگرافی ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

دقت ماموگرافی

انجام ماموگرافی  با کمک دکتر ماموگرافی برای یافتن سرطان سینه به ویژه در زنان ۵۰ ساله و بالاتر مفید است.

به طور کلی، حساسیت انجام تست های ماموگرافی حدود ۸۷ درصد است. این بدان معنا  است که ماموگرافی به درستی میتواند حدود ۸۷ درصد از زنانی را که واقعاً سرطان سینه دارند شناسایی می کند.

حساسیت بیماری در زنان بالای ۵۰ سال بیشتر از زنان جوان است. همچنین در زنان دارای سینه های چرب بیشتر از زنان با سینه های متراکم است.

نتایج مثبت کاذب

یکی از نکات منفی از دست دادن تعداد کمی سرطان، نتایج مثبت کاذب است زمانی که دکتر ماموگرافی نشان می دهد سرطان وجود دارد در حالی که در واقع سرطان در سینه وجود ندارد.

هر چه یک زن بیشتر ماموگرافی داشته باشد، احتمال اینکه نتیجه مثبت کاذب داشته باشد که نیاز به آزمایشات بعدی دارد بیشتر است.

شانس داشتن نتیجه ی مثبت کاذب بعد از انجام یک ماموگرافی بسته به سن شما بین ۷ تا ۱۲ درصد متغیر است (زنان جوان تر احتمال بیشتری دارد که نتایج مثبت کاذب را داشته باشند) . پس از ۱۰ ماموگرافی سالیانه، احتمال داشتن حداقل یک نتیجه مثبت کاذب حدود ۵۰-۶۰ درصد است.

شانس نتیجه مثبت کاذب در میان زنان جوان تر و زنان با سینه های متراکم بیشتر است. (اکثر زنان کمتر از ۵۰ سال سینه های متراکمی دارند، بنابراین بین این گروه ها هم پوشانی وجود دارد.)

یک نتیجه مثبت کاذب می تواند باعث ترس و نگرانی شود. برخی از زنان ممکن است هنوز یک سال بعد این احساسات را داشته باشند.

اگر برای بررسی یک یافته غیرطبیعی در ماموگرافی از شما خواسته شد، سعی کنید وحشت نکنید. نتایج مثبت کاذب رایج هستند. اکثر زنانی که به عقب فراخوانده می شوند سرطان سینه ندارند.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دکتر ماموگرافی ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

مقالات دیگر:مرکز تخصصی ماموگرافیماموگرافی هالوژیک

هورمون درمانی و ماموگرافی یائسگی

هورمون درمانی یائسگی (MHT) چیست؟

برخی از زنان از قرص های هورمون درمانی یائسگی (MHT) برای تسکین علائم یائسگی مانند گرگرفتگی استفاده می کنند. MHT هورمون درمانی پس از یائسگی یا هورمون درمانی جایگزین (HRT) نیز نامیده می شود.

زنانی که از قرص های مثل MHT استفاده می کنند، خطر ابتلا به بیماری سرطان سینه را افزایش می دهند. بنابراین، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به زنان توصیه می کند که تنها از کمترین دوزی استفاده کنند که علائم را برای کوتاه ترین زمان مورد نیاز کاهش می دهد.

چگونه استفاده از MHT بر یافته های ماموگرافی تأثیر می گذارد؟

انواع اصلی قرص های MHT استروژن به علاوه پروژسترون و استروژن به تنهایی است.

نتایج حاصل از ابتکار سلامت زنان نشان داد زنانی که از هر یک از انواع قرص‌های MHT استفاده می‌کردند، تراکم سینه‌های بالاتر و ماموگرافی‌های غیرطبیعی بیشتری داشتند (که با تراکم پستان بالاتر توضیح داده نمی‌شود) که نیاز به آزمایش‌های بعدی داشتند.

زنانی که استروژن به همراه پروژسترون مصرف می‌کردند (اما نه زنانی که استروژن را به تنهایی مصرف می‌کردند) سرطان سینه در مراحل پیشرفته‌تری نسبت به زنانی که MHT مصرف نمی‌کردند

یافت می‌شدند .

چگونه ماموگرافی بگیریم؟

ماموگرافی توسط افرادی استفاده می شود که برای غربالگری معمول یا زمانی که متوجه یکی از علائم سرطان سینه در سینه خود می شوند با پزشک مشورت می کنند. پس از معاینه فیزیکی بعدی، پزشکان برای تصویربرداری رادیولوژیکی اضافی درخواست ماموگرافی می کنند. افراد در حین انجام ماموگرافی برهنه از کمر به بالا می ایستند. برای خلاصه کردن نحوه انجام ماموگرافی، پستانی که باید تصویربرداری شود بین دو لایه قرار می گیرد که به عنوان واحد تصویربرداری شناخته می شود. تصویربرداری بافت داخلی با کمک اشعه ایکس انجام می شود. تکنسین هایی که قبل و در حین انجام ماموگرافی انجام می دهند به افراد یادآوری می کنند که نفس بکشند، نفس خود را حبس کنند و در طول فرآیند تصویربرداری ثابت بمانند.

هنگامی که ماموگرافی در مدت زمان بسیار کوتاهی کامل شد، بیمار به سمت سینه دیگر حرکت می کند و این روند تکرار می شود. تصاویر به دست آمده توسط تکنسین ها بررسی می شود. اگر در طول فرآیند عکسبرداری به دلیل حرکت تاری وجود داشته باشد، فرآیند تکرار می شود. به همین دلیل، ثابت ماندن در هنگام عکاسی مهم است. برای دریافت ماموگرافی و معاینه می توانید به کلینیک من مراجعه کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دکتر ماموگرافی ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

تجربه رادیولوژیست مهم است

برای به دست آوردن یافته های دقیق ماموگرافی، به یک تصویر با کیفیت بالا و خواندن خوب آن تصویر نیاز دارید.

آموزش و تجربه رادیولوژیست که ماموگرافی شما را می خواند، ممکن است توانایی او را در تفسیر تصویر بهبود بخشد.

رادیولوژیست هایی که ماموگرافی زیاد می خوانند عموماً بهتر از رادیولوژیست هایی که اغلب آنها را نمی خوانند قادر به تفسیر تصاویر هستند.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دکتر ماموگرافی ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

بیمارستان ها و مراکز ماموگرافی با حجم بالا

یک مرکز ماموگرافی با حجم بالا ممکن است به شما کمک کند که مطمئن شوید ماموگرافی شما به درستی خوانده می شود. با این حال، اکثر مراکز ماموگرافی با حجم پایین تر، غربالگری با کیفیت را نیز ارائه می دهند.

آیا ماموگرافی می تواند سرطان سینه را از بین ببرد؟

اگرچه امروزه ماموگرافی مؤثرترین ابزار غربالگری سرطان سینه برای اکثر زنان است، اما کامل نیست.

ماموگرافی حدود ۱۳ درصد از سرطان های سینه را از دست می دهد. بسته به عوامل خاصی (مانند تراکم پستان بالاتر)، ماموگرافی ممکن است سرطان های بیشتری را از دست بدهد.

تشخیص برخی از سرطان های سینه برای ماموگرافی سخت تر از سایرین است.

به عنوان مثال، ماموگرافی در یافتن کارسینوم های مجرای مهاجم بهتر از کارسینوم های لوبولار مهاجم است. کارسینوم های لوبولار مهاجم همیشه به عنوان یک توده مشخص در ماموگرافی ظاهر نمی شوند، بنابراین یافتن آنها سخت تر است.

سایر آزمایشات تصویربرداری همراه با ماموگرافی برای استفاده در غربالگری معمول سرطان پستان در دست مطالعه هستند.

در مورد مناطق در حال ظهور در تشخیص زودهنگام بیاموزید.

در مورد انواع سونوگرافی – تفسیر سونوگرافی سینه – عکس رنگی رحم بیشتر بدانید. با مرکز تصویر برداری دکتر هدایی همراه باشید.

ماموگرافی در چه فواصل زمانی باید انجام شود؟

ماموگرافی یک ابزار تشخیصی مهم است که برای همه زنان توصیه می شود. زنان زیر ۴۰ سال می توانند ۲ تا ۳ بار در سال ماموگرافی انجام دهند. زنان بالای ۴۰ سال می توانند سالی یک بار ماموگرافی انجام دهند. دلیل این امر کند شدن رشد سینه است. در صورت وجود سفتی سینه یا هر علامت دیگری، باید بدون معطلی به پزشک مراجعه کنند، حتی اگر نتایج ماموگرافی قبلی طبیعی باشد. قیمت ماموگرافی به طور کلی بسته به کلینیکی که در آن انجام می شود و روش های تشخیصی مختلف متفاوت است.

تشخیص سرطان سینه در تصویربرداری دکتر هدایی توسط پزشکان حرفه ای انجام می شود. سرطان سینه تشکیلاتی است که با تکثیر کنترل نشده سلول هایی که غدد پستانی تشکیل دهنده سینه و مجاری شیری را که تا نوک پستان امتداد می یابند، ایجاد می شود. چنین سلول هایی می توانند به مکان ها و اندام های مختلف بدن گسترش یابند. در مکان هایی که به آنها می رسند، می توانند توده هایی را تشکیل دهند که شبیه تومور اصلی هستند و به طور غیرقابل کنترلی رشد می کنند. از هر ۸ زن یک نفر در طول زندگی خود به سرطان سینه مبتلا می شود.

جراحی سرطان سینه

با توسعه روش های جدید درمان سرطان سینه، امید به زندگی افزایش یافته و کیفیت زندگی حتی در مراحل پیشرفته بیماری افزایش می یابد. هنگام تصمیم گیری در مورد درمان هر بیمار مبتلا به سرطان پستان، عوامل بسیاری با هم برای جراحی سرطان پستان ارزیابی می شوند. این عوامل به طور خلاصه به شرح زیر است:

 • مرحله سرطان،
 • محل بیماری در پستان،
 • شیوع بیماری در پستان،
 • این که آیا بیماری به غدد لنفاوی گسترش یافته است،
 • نوع و ویژگی های سلولی بیماری،
 • سن بیماری،
 • سایر مشکلات بهداشتی و بیماری های موجود بیماران،
 • اندازه، شکل و میزان افتادگی سینه های بیماران،

عواملی از این قبیل در روند درمان جراحی سرطان سینه موثر خواهند بود. با توجه به این ویژگی ها، مناسب ترین جراحی سرطان سینه بر روی بیماران انجام می شود. برای سرطان سینه، وضعیت و وضعیت غدد لنفاوی زیر بغل باید ارزیابی شود.

بیشتربدانید:بیوپسی چیستبیوپسی سینه در تهرانهزینه بیوپسی

جراحی سرطان سینه چگونه انجام می شود؟

سرطان سینه در مرکز تصویربرداری دکتر هدایی تشخیص داده می شود و جراحی سرطان سینه با توجه به نوع تکنیک جراحی که با توجه به ویژگی های بیمار سرطان اعمال می شود، انجام می شود. مدت زمان جراحی بین ۱ تا ۶ ساعت متغیر است. در عین حال، این دوره بسته به هر روش جراحی سرطان سینه و بیماری متفاوت خواهد بود. تجربه جراحان سینه نیز از جمله عوامل موثر در روند جراحی سرطان سینه است. برای جراحی سرطان سینه، پستانی که بیماری در آن قرار دارد و غدد لنفاوی زیر بغل در آن سمت برداشته می‌شوند.

جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و بافت های سینه از جمله مقداری از پوست روی سینه و تمام مسیر تا عضلات دیواره قفسه سینه برداشته می شود. از طریق همان برش روی ورید اصلی از زیر بغل تا بازو پیش می‌رود و کانال‌ها و گره‌های لنفاوی منطقه‌ای برداشته شده و در قسمت قرار می‌گیرند. بنابراین، ناحیه ای که سینه در آن قرار دارد صاف می شود و پوست نزدیکتر می شود تا یک خط افقی ایجاد شود.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دکتر ماموگرافی ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

سینه عضوی است که از بدو تولد تا پایان عمر تغییر می کند. به لطف هورمون استروژن که از مادر می آید، در طول تولد کمی رشد کرد. سپس در دوران بلوغ با شروع فعالیت تخمک ها (تخمدان ها)، هورمون های استروژن و پروژسترون ترشح می شود و سینه شروع به رشد می کند. قبل از قاعدگی با ادم تنش، دردناک و حساس می شود. گاهی اوقات ممکن است این شکایات شدید باشد (سندرم پیش از قاعدگی) و ممکن است نیاز به درمان باشد. در دوران بارداری و پس از آن، پستان به رشد خود ادامه می دهد، برای شیردهی آماده می شود و با تولید شیر به تغذیه کودک کمک می کند. بعد از شیردهی دوباره کوچک می شود. پس از یائسگی (قطع قاعدگی)، سینه کوچکتر می شود، افتادگی می یابد و بافت های سینه با بافت چربی جایگزین می شوند.

تغییرات شایع پستان و بیماری های خوش خیم پستان چیست؟

سینه که نماد مادری و زنانگی است در مجموع تحت تاثیر ۷ هورمون است. در این میان، هورمون هایی که بیشتر بر سینه تأثیر می گذارند عبارتند از: هورمون های استروژن و پروژسترون. استرس، خستگی مفرط، تغذیه، تغییرات آب و هوایی و محیطی باعث تغییراتی در سطح خونی این هورمون ها و در نتیجه تغییر در سینه می شود. در همین حال، ادم، تجمع مایع و تمایز سلولی در ساختارهای تولید کننده و حامل شیر پستان رخ می دهد.

بیشتربدانید: سونوگرافی بیوپسی چیست– بهترین مرکز بیوپسی سینه درتهرانبیوپسی چیستهزینه بیوپسی

تغییرات فیبروکیستیک و کیست سینه چیست؟

تغییرات در سطوح خونی هورمون‌هایی که بر سینه تأثیر می‌گذارند، باعث ایجاد ساختارهای فیبروکیستیک در سینه می‌شوند. اینها تقریباً در هر زنی در مقطعی از زندگی خود با آن مواجه می شوند. ممکن است با تورم، ادم، درد و توده ای با مرزهای نامشخص در پستان رخ دهد و در زنان بین ۳۰ تا ۵۰ سال شایع تر است. بهترین روش برای تشخیص این کیست ها سونوگرافی است. ممکن است کیست ها (میکروسیست ها) وجود داشته باشند که به سختی در سونوگرافی قابل تشخیص باشند و همچنین ماکروسیست هایی که به راحتی قابل شناسایی هستند. ماکروسیست های پستان عموماً تشکیلات خوش خیم پر از مایع سبز خاکستری هستند. آنها ممکن است در یک یا چند سینه در یک یا هر دو سینه ایجاد شوند. آنها بیشتر پس از یائسگی ناپدید می شوند. کیست ها به صورت یک توده حساس، اغلب با مرزهای نامشخص، در طی خودآزمایی ماهیانه پستان که زنان باید بعد از ۲۰ سالگی انجام دهند، احساس می شوند. به ندرت، مرزها ممکن است واضح باشند. وجود این توده ها باعث ایجاد ترس در زنان می شود و آنها را به فکر سرطان سینه می اندازد. کیست های ساده پستان نیازی به تخلیه یا درمان جراحی ندارند. زنان باید در فواصل زمانی معین پیگیری شوند.

علائم کیست سینه چیست؟

توده قابل لمس، معمولا با مرزهای نامشخص، به ندرت با لبه های صاف، لغزنده، گرد یا بیضی شکل،

به ندرت، ترشح سبز خاکستری از نوک پستان هنگام فشار دادن نوک پستان، درد، درد و یا حساسیت در ناحیه ای که توده در آن قرار دارد.

بزرگ شدن توده یا حساسیت در سینه به خصوص قبل از قاعدگی

پس از دوره قاعدگی، اندازه توده ممکن است کاهش یابد و حساسیت در سینه کاهش یابد.

کیست های بزرگتر ممکن است باعث درد و تنش بیشتر شوند زیرا فضای بیشتری را در بافت سینه اشغال می کنند.

کیست پستان چگونه تشخیص داده و درمان می شود؟

معاینه سونوگرافی پس از معاینه فیزیکی پستان توسط پزشک راهنمای تشخیص است. رشد به داخل کیست به ندرت دیده می شود (پاپیلوم داخل کیستیک) و بیوپسی با هدایت سونوگرافی لازم است. تخلیه کیست های ساده ضروری نیست. برخی از داروهای گیاهی برای زنان با شکایات شدید مفید است.

آیا تغییر سینه فیبروکیستیک یک بیماری است؟

تغییر فیبروکیستیک سینه یک بیماری نیست و ربطی به سرطان ندارد. این بیماری در زنانی که قاعدگی نامنظم دارند، بیش از حد خسته هستند، استرس دارند، چاق هستند، سیگار می کشند و از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند و در دوره گذار به یائسگی (پیرامون یائسگی) بیشتر دیده می شود. تورم سینه، درد، حساسیت به لمس و توده قابل لمس از شایع ترین علائم هستند.

سینه‌ها توسط پزشک معاینه می‌شوند و ممکن است در زنان جوان ابتدا سونوگرافی درخواست شود و در صورت لزوم در زنان بالای ۴۰ سال، سونوگرافی، ماموگرافی و تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) درخواست شود. هدف این است که آشکار شود که آیا سرطان سینه علاوه بر تغییر فیبروکیستیک سینه وجود دارد یا خیر. خانم ها می توانند هر ۶ ماه یکبار سونوگرافی را دنبال کنند.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دکتر ماموگرافی ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

فیبروآدنوم چیست؟

این شایع ترین تومور خوش خیم سینه است. معمولاً در زنان بین ۱۵ تا ۳۵ سال دیده می شود و به ندرت در سنین بالاتر رخ می دهد. فیبروآدنوم‌های قابل لمس، توده‌هایی به خوبی دور، گرد یا بیضی شکل هستند که به راحتی متحرک هستند. مواردی که قابل لمس نیستند را می توان به روشی مشابه در سونوگرافی مشاهده کرد. آنها می توانند در هر دو سینه ایجاد شوند. اگرچه علت آن ناشناخته است، تصور می شود که مربوط به هورمون های تولید مثل باشد. فیبروآدنوما هر ۶ ماه یکبار توسط سونوگرافی بررسی می شود.بیوپسی و برداشتن آن برای مواردی که قطر آنها بیش از ۳ سانتی متر است و به سرعت رشد می کنند و تغییر شکل می دهند توصیه می شود. بعید است که آنها به سرطان تبدیل شوند، اما به ندرت سرطان سینه می تواند در فیبروآدنوم ایجاد شود.

داکتال اکتازی چیست؟

این وضعیتی است که در آن مجاری شیر واقع در پشت نوک پستان بزرگ می‌شود، مجرای آن با مایع مسدود می‌شود و گاهی اوقات ظاهری سفید و مایع روشن‌رنگی از نوک پستان ترشح می‌شود. معمولا در زنان بین ۴۵ تا ۵۵ سال دیده می شود.

ممکن است در معاینه فیزیکی هیچ علامتی نشان ندهد، اما ممکن است به صورت توده سفت زیر نوک پستان قابل لمس باشد.

دلیل وقوع آن به طور کامل مشخص نیست. با این حال، تصور می شود که تغییر بافت سینه با افزایش سن و سیگار کشیدن ممکن است علت باشد.

در اغلب موارد، هیچ درمانی لازم نیست. در موارد عفونت اضافی (ماستیت)، ممکن است آنتی بیوتیک و کمپرس سرد مورد نیاز باشد. در صورت تداوم شکایت، توده به دست آمده با جراحی برداشته می شود.

نکروز چربی چیست؟

اگرچه سرطان نیست، اما تغییر پستان است که از نظر علائم و نشانه‌ها بسیار شبیه سرطان سینه است.

علائم شامل وجود توده در سینه و کبودی اطراف آن، حساسیت به جرم، افتادگی و جمع شدن پوست یا نوک پستان است.

دلیل تشکیل آن ضربه یا عفونت ناشی از ضربه یا ضربه به بافت پستان است.

گاهی اوقات برای تشخیص آن از سرطان سینه نیاز به بیوپسی است.

هامارتوما چیست؟

این یک تومور خوش خیم پستان است که در نتیجه رشد و تکثیر بیش از حد سلول ها در بافت پستان ایجاد می شود. میانگین سن ابتلا ۴۵ سال است. در زنان جوان به ندرت دیده می شود.

توده های گرد، مشخص و قابل لمس از علائم آن هستند. آنها می توانند نرم و یا سخت باشند.

برای تشخیص باید ماموگرافی، سونوگرافی و بیوپسی انجام شود. اگر بیش از حد رشد کنند و درد ایجاد کنند، با جراحی برداشته می شوند.

پاپیلوم داخل مجاری (IDP) چیست؟

آنها تومورهای کوچک و خوش خیمی هستند که در داخل مجاری حامل شیر در پستان ایجاد می شوند. بیشتر در زنان میانسال در رده سنی (۳۵-۵۵ سال) دیده می شود.

آنها ممکن است باعث ترشحات رنگی روشن یا خونی از نوک پستان و توده قابل لمس در هنگام رشد آن شوند.

با معاینه فیزیکی، سونوگرافی و ماموگرافی قابل تشخیص است. پاپیلوم هایی که فقط یکی دارند کمتر به سرطان تبدیل می شوند؛ وقتی تعدادشان زیاد باشد، احتمال تبدیل شدن به سرطان افزایش می یابد.

در درمان، از جراحی برای برداشتن پاپیلوم با بافت های سالم اطراف استفاده می شود. خطر سرطان با بیوپسی تعیین می شود و در صورت وجود سرطان، درمان اضافی اعمال می شود.

لیپوم چیست؟

آنها تومورهای خوش خیم نرم و متحرکی هستند که رشد کندی دارند و از بافت های چربی بدن ایجاد می شوند و درست زیر پوست یا داخل سینه قرار دارند. این غدد می توانند در هر قسمتی از بدن که حاوی بافت چربی است ایجاد شوند. معمولا در سنین ۶۰-۴۰ سالگی و در زنان چاق تشخیص داده می شود.

آنها به ندرت می توانند دردناک باشند و به سرعت رشد کنند.

آنها نیازی به حذف ندارند مگر اینکه باعث شکایت شوند. در صورت لزوم، درمان با جراحی انجام می شود.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دکتر ماموگرافی ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

عفونت (ماستیت) که در پستان مشاهده می شود چیست؟

عفونت هایی مانند ورم پستان، سلولیت یا آبسه اغلب در پستان دیده می شود. این اختلالات سینه گاهی اوقات می تواند با بیماری های پوستی و سرطان اشتباه گرفته شود. بیشتر در زنان بین ۱۸ تا ۵۰ سال دیده می شود.

ورم پستان که در زنان شیرده مشاهده می شود (ماستیت نفاس): در زنانی که پس از تولد شیر می دهند، باکتری هایی که از شکاف های ایجاد شده در نوک پستان در اثر مکیدن نوزاد وارد می شوند، به راحتی می توانند باعث عفونت و آبسه در سینه شوند (ماستیت نفاس).  قرمزی سینه، درد شدید، تب، لرز و ضعف مشاهده می شود. با آنتی بیوتیک و کمپرس سرد درمان می شود. در برخی بیماران باعث ایجاد آبسه گسترده در پستان می شود و ممکن است نیاز به تخلیه آبسه در اتاق عمل جراحی داشته باشد. گرفتگی مجاری شیر، ترک‌خوردگی نوک سینه‌ها، روش‌های اشتباه شیردهی، تغذیه نامناسب و لباس‌هایی که به سینه فشار وارد می‌کنند از جمله علل ورم پستان پس از زایمان هستند. 

ماستیت گرانولوماتوز: وضعیتی با علت ناشناخته است که همراه با توده، ترشح، درد و حساسیت پستان رخ می دهد و درمان آن دشوار است. معاینه فیزیکی و یافته های رادیولوژیک شبیه سرطان سینه است. بنابراین، بیوپسی مورد نیاز است. کورتیزون، تخلیه آبسه و تمیز کردن جراحی روش‌هایی هستند که در درمان آن استفاده می‌شوند. اغلب در زنان بین ۳۰ تا ۴۵ سال دیده می شود.

ماستیت پس از نوک پستان (ماستیت ساب آرئولار):  علائم شامل قرمزی، درد، قرمزی، حساسیت، سختی و تب در پشت یا اطراف نوک پستان است. این بیماری بیشتر در زنان سیگاری و بین ۳۰ تا ۴۵ سال رخ می دهد. درمان شامل آنتی بیوتیک، زهکشی جراحی و برداشتن بافتهای ملتهب با جراحی است.

آیا ترشح از نوک پستان همیشه خطرناک است؟

اگر ترشحات از نوک پستان به جای فشار دادن با دست، خود به خود اتفاق بیفتد، فقط از یک سینه و یک مجرای خارج شود، سفید یا خونی باشد، باید این ترشحات را مهم تلقی کرد. این علامت در نتیجه تومور در مجاری پستان (پاپیلوم داخل مجاری) یا سرطان در مجاری پستان ایجاد می شود. در صورت وجود ترشحات سروزی خونی از نوک پستان، تشخیص باید با سونوگرافی، ماموگرافی و در صورت لزوم بیوپسی انجام شود.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دکتر ماموگرافی ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

چگونه خودآزمایی سینه را انجام دهیم؟

خودآزمایی پستان در تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه اهمیت زیادی دارد. بنابراین از ۲۰ سالگی هر خانمی باید ماهی یک بار این معاینه را انجام دهد. در طی خودآزمایی، هر دو پستان باید بررسی شوند تا مشخص شود که آیا تفاوتی در ظاهر و احساس سینه ها وجود دارد یا خیر. به این ترتیب می توان در مراحل اولیه متوجه تغییر کوچکی شد و برای تشخیص زودهنگام به متخصص مراجعه کرد. پس چگونه می توان خودآزمایی سینه را انجام داد؟ در این مقاله نحوه معاینه پستان در خانه بررسی شده است .

خودآزمایی پستان چیست؟

خودآزمایی که جایگاه مهمی در تشخیص علائم سرطان سینه دارد ، این است که زن با دست خود سینه های خود را چک می کند. با این معاینه، زن می تواند بافت طبیعی سینه خود را از سنین پایین تشخیص دهد و در مراحل اولیه متوجه هرگونه تغییری شود.

معاینه پستان در خانه چگونه باید انجام شود؟

خودآزمایی پستان به ۴ روش انجام می شود:

 • جلوی آینه ایستاده
 • زیر دوش
 • در حالی که دراز کشیده
 • معاینه بصری هنگام ایستادن در مقابل آینه

جلوی آینه ایستاده :

در اتاقی که نور کافی دارد، جلوی آینه بایستید و بازوهای خود را آزادانه در پهلوها و شانه های خود را صاف کنید. به اندازه، تقارن، شکل، رنگ پوست سینه ها، نوک سینه ها، نواحی زیر سینه و زیر بغل از جلو و از دو طرف نگاه کنید. در این زمان، ممکن است متوجه شوید که هر دو سینه شما یک اندازه نیستند. این یک تصویر نسبتاً عادی است.

حالا همین مشاهدات را بعد از بالا بردن بازوها و دوباره با هر دو دست پشت سر تکرار کنید.

با دستان خود روی کمر و لگن خود را محکم فشار دهید. در همین حال، به جلو خم شوید، کمی شانه های خود را دراز کنید. در همین حال از جلو و از دو طرف به سینه های خود نگاه کنید. در این بین، بررسی کنید که آیا در پوست شما فرورفتگی یا جمع شدگی وجود دارد یا خیر.

در تمام این بررسی ها باید به دقت بررسی کنید که آیا در پوست سینه تفاوت هایی مانند چروکیدگی، قرمزی، ظاهر شدن پوست پرتقال روی پوست، بزرگ شدن یکی از سینه ها، ضایعات و افتادگی نوک سینه ها وجود دارد یا خیر. در طول معاینات خود، به یاد داشته باشید که سوزش و درد مداوم و مکرر در نوک پستان همراه با تغییر پوست از علائم اولیه سرطان (بیماری پاژت) است.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دکتر ماموگرافی ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

بیشتربدانید:سونوگرافی در ارتوپدیبهترین زمان سونوگرافی پستانسونوگرافی سینه در تهرانبیوپسی هسته سوزنی سینه

معاینه دستی هنگام ایستادن در مقابل آینه :

می توانید این معاینه را در مقابل آینه، در حالت دراز کشیدن یا زیر دوش انجام دهید.

معاینه را با اعمال نور فشار قوی با انجام حرکات دایره ای کوچک با سه انگشت میانی دست خود شروع کنید. در این کنترل باید از دست چپ برای سینه راست و از دست راست برای سینه چپ استفاده کنید. با این حرکات دایره ای تمام سینه خود را معاینه کنید. این کار را برای هر دو سینه تکرار کنید. برای راحت تر شدن این معاینه می توانید به انگشتان خود کرم بزنید.

در مرحله دوم، تمام ناحیه سینه را از زیر استخوان ترقوه بررسی کنید. در طول این معاینه، دست های خود را بلند نکنید و آنها را بلغزانید تا خطوط عمودی موازی با یکدیگر رسم شوند، یا می توانید دایره های به هم پیوسته ای را که از زیر استخوان ترقوه شروع می شوند در جهت عقربه های ساعت بکشید. شما باید کل سینه خود را به شکل فلش هایی که به نوک سینه ختم می شود، بررسی کنید. سپس، با فشار دادن آرام نوک پستان ها بین انگشت شست و سبابه، ترشحات را بررسی کنید.

معاینه دستی هنگام دراز کشیدن :

به پشت در یک موقعیت راحت دراز بکشید و یک حوله تا شده یا یک بالش کوچک را زیر شانه یعنی طرفی که قرار است بررسی کنید، قرار دهید. سپس بازوی همان سمت خود را روی سر خود قرار دهید. با استفاده از سه انگشت میانی دست دیگرتان، حرکات دایره ای بکشید و فشار وارد شده را از سبک به قوی افزایش دهید. همین معاینه را برای سینه دیگر خود انجام دهید.

معاینه دستی در حالت ایستاده، نشسته یا زیر دوش :

هنگام معاینه سینه چپ در حالت ایستاده، دست چپ خود را بالای سر خود نگه دارید. با دست راست، سینه چپ خود را از بالا به پایین و از پایین به بالا فشار دهید. سینه چپ خود را با فشار دادن آن به صورت دورانی از قسمت بیرونی سینه چپ به سمت نوک سینه با دست راست خود معاینه کنید. در طی این معاینه، اگر در سینه احساس سختی به اندازه فندق یا گردو کردید، با پزشک خود مشورت کنید.

خودآزمایی سینه چه زمانی باید انجام شود؟

از سن ۲۰ سالگی، هر زنی باید به طور منظم هر ماه خود را جلوی آینه معاینه کند. این معاینه باید ۵ یا ۷ روز پس از پایان دوره قاعدگی هر ماه انجام شود. زنانی که یائسه شده اند نیز می توانند هر ماه در همان روز این معاینه را انجام دهند. در این معاینه فرد باید تقارن سینه، تغییرات پوستی، ترشحات و وجود توده در سینه را بررسی کند.

اهمیت خودآزمایی پستان چیست؟

۸۰ درصد توده های سینه معمولاً با معاینه پستان در خانه کشف می شوند. این امر تشخیص زودهنگام را نیز تسهیل می کند. با توجه به اینکه تشخیص زودهنگام برای درمان موثر و هدفمند مهم است، این معاینات باید به یک عادت تبدیل شوند. علاوه بر معاینه پستان، انجام معاینات ماموگرافی / سونوگرافی پستان پس از یک سن خاص برای زنان نیز مهم است. این فرآیند که معاینه بالینی پستان نامیده می شود، باید هر سال پس از ۴۰ سالگی انجام شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام معاینات مربوط به سینه، با ما تماس بگیرید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری