021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

دکتر ماموگرافی

دکتر ماموگرافی

دکتر ماموگرافی؛ ماموگرافی غربالگری روش تصویربرداری اولیه برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان است زیرا تنها روش تصویربرداری پستان است که به طور مداوم در کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان پستان یافت شده است.دکتر ماموگرافی با انجام ماموگرافی ممکن است یک و نیم تا چهار سال قبل از اینکه سرطان از نظر بالینی آشکار شود، سرطان را تشخیص دهد.

نمونه اولیه واحد ماموگرافی در سال ۱۹۶۵ ساخته شد. از آن زمان تاکنون پیشرفت‌های فنی زیادی برای بهبود کیفیت تصویر و همچنین کاهش دوز تابش به بیمار انجام شده است. پیشرفت‌های تکنولوژیک در حال انجام، هم برای تقویت ماموگرافی و هم توسعه سایر روش‌های تصویربرداری پستان، به دنبال ارائه تشخیص زودهنگام بیماری پستان، ارزیابی دقیق‌ تر وسعت بیماری و پاسخ درمانی و تشخیص بهبود عود است.

این موضوع به بررسی تکنیک ماموگرافی، قابلیت‌های عملکرد ماموگرافی در گروه‌های بیمار خاص، تفسیر گزارش ماموگرافی و استفاده از سونوگرافی پستان به عنوان مکمل ماموگرافی می‌پردازد. تکنیک های جدیدتر ماموگرافی نیز مورد بحث قرار گرفته است. مسائل مربوط به غربالگری سرطان پستان، نقش ماموگرافی در افراد مشکوک به بیماری، و نظارت بر بیماران مبتلا به سرطان شناخته شده پستان به طور جداگانه مورد بحث قرار می گیرد. سایر تکنیک های تصویربرداری برای بیماری پستان به طور جداگانه مورد بحث قرار می گیرند.

مقالات دیگر:ماموگرافی دیجیتال، درد ماموگرافی

معاینه ماموگرافی

ماموگرافی شامل قرار دادن پستان در معرض اشعه ایکس است که هم از طریق بافت پستان و هم به بافت اطراف پراکنده می شود. اشعه ایکس بر اساس ویژگی های بافت پستان ضعیف می شود و سپس به عنوان تصاویر نهفته در دستگاه ضبط جذب می شود. تصویر نهفته برای اهداف تشخیصی پردازش و برای دکتر ماموگرافی نمایش داده می شود.

دقت ماموگرافی

انجام ماموگرافی  با کمک دکتر ماموگرافی برای یافتن سرطان سینه به ویژه در زنان ۵۰ ساله و بالاتر مفید است.

به طور کلی، حساسیت انجام تست های ماموگرافی حدود ۸۷ درصد است. این بدان معنا  است که ماموگرافی به درستی میتواند حدود ۸۷ درصد از زنانی را که واقعاً سرطان سینه دارند شناسایی می کند.

حساسیت بیماری در زنان بالای ۵۰ سال بیشتر از زنان جوان است. همچنین در زنان دارای سینه های چرب بیشتر از زنان با سینه های متراکم است.

نتایج مثبت کاذب

یکی از نکات منفی از دست دادن تعداد کمی سرطان، نتایج مثبت کاذب است زمانی که دکتر ماموگرافی نشان می دهد سرطان وجود دارد در حالی که در واقع سرطان در سینه وجود ندارد.

هر چه یک زن بیشتر ماموگرافی داشته باشد، احتمال اینکه نتیجه مثبت کاذب داشته باشد که نیاز به آزمایشات بعدی دارد بیشتر است.

شانس داشتن نتیجه ی مثبت کاذب بعد از انجام یک ماموگرافی بسته به سن شما بین ۷ تا ۱۲ درصد متغیر است (زنان جوان تر احتمال بیشتری دارد که نتایج مثبت کاذب را داشته باشند) . پس از ۱۰ ماموگرافی سالیانه، احتمال داشتن حداقل یک نتیجه مثبت کاذب حدود ۵۰-۶۰ درصد است.

شانس نتیجه مثبت کاذب در میان زنان جوان تر و زنان با سینه های متراکم بیشتر است. (اکثر زنان کمتر از ۵۰ سال سینه های متراکمی دارند، بنابراین بین این گروه ها هم پوشانی وجود دارد.)

یک نتیجه مثبت کاذب می تواند باعث ترس و نگرانی شود. برخی از زنان ممکن است هنوز یک سال بعد این احساسات را داشته باشند.

اگر برای بررسی یک یافته غیرطبیعی در ماموگرافی از شما خواسته شد، سعی کنید وحشت نکنید. نتایج مثبت کاذب رایج هستند. اکثر زنانی که به عقب فراخوانده می شوند سرطان سینه ندارند.

مقالات دیگر:مرکز تخصصی ماموگرافیماموگرافی هالوژیک

هورمون درمانی و ماموگرافی یائسگی

هورمون درمانی یائسگی (MHT) چیست؟

برخی از زنان از قرص های هورمون درمانی یائسگی (MHT) برای تسکین علائم یائسگی مانند گرگرفتگی استفاده می کنند. MHT هورمون درمانی پس از یائسگی یا هورمون درمانی جایگزین (HRT) نیز نامیده می شود.

زنانی که از قرص های مثل MHT استفاده می کنند، خطر ابتلا به بیماری سرطان سینه را افزایش می دهند. بنابراین، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به زنان توصیه می کند که تنها از کمترین دوزی استفاده کنند که علائم را برای کوتاه ترین زمان مورد نیاز کاهش می دهد.

چگونه استفاده از MHT بر یافته های ماموگرافی تأثیر می گذارد؟

انواع اصلی قرص های MHT استروژن به علاوه پروژسترون و استروژن به تنهایی است.

نتایج حاصل از ابتکار سلامت زنان نشان داد زنانی که از هر یک از انواع قرص‌های MHT استفاده می‌کردند، تراکم سینه‌های بالاتر و ماموگرافی‌های غیرطبیعی بیشتری داشتند (که با تراکم پستان بالاتر توضیح داده نمی‌شود) که نیاز به آزمایش‌های بعدی داشتند.

زنانی که استروژن به همراه پروژسترون مصرف می‌کردند (اما نه زنانی که استروژن را به تنهایی مصرف می‌کردند) سرطان سینه در مراحل پیشرفته‌تری نسبت به زنانی که MHT مصرف نمی‌کردند یافت می‌شدند .

تجربه رادیولوژیست مهم است

برای به دست آوردن یافته های دقیق ماموگرافی، به یک تصویر با کیفیت بالا و خواندن خوب آن تصویر نیاز دارید.

آموزش و تجربه رادیولوژیست که ماموگرافی شما را می خواند، ممکن است توانایی او را در تفسیر تصویر بهبود بخشد.

رادیولوژیست هایی که ماموگرافی زیاد می خوانند عموماً بهتر از رادیولوژیست هایی که اغلب آنها را نمی خوانند قادر به تفسیر تصاویر هستند.

بیمارستان ها و مراکز ماموگرافی با حجم بالا

یک مرکز ماموگرافی با حجم بالا ممکن است به شما کمک کند که مطمئن شوید ماموگرافی شما به درستی خوانده می شود. با این حال، اکثر مراکز ماموگرافی با حجم پایین تر، غربالگری با کیفیت را نیز ارائه می دهند.

آیا ماموگرافی می تواند سرطان سینه را از بین ببرد؟

اگرچه امروزه ماموگرافی مؤثرترین ابزار غربالگری سرطان سینه برای اکثر زنان است، اما کامل نیست.

ماموگرافی حدود ۱۳ درصد از سرطان های سینه را از دست می دهد. بسته به عوامل خاصی (مانند تراکم پستان بالاتر)، ماموگرافی ممکن است سرطان های بیشتری را از دست بدهد.

تشخیص برخی از سرطان های سینه برای ماموگرافی سخت تر از سایرین است.

به عنوان مثال، ماموگرافی در یافتن کارسینوم های مجرای مهاجم بهتر از کارسینوم های لوبولار مهاجم است. کارسینوم های لوبولار مهاجم همیشه به عنوان یک توده مشخص در ماموگرافی ظاهر نمی شوند، بنابراین یافتن آنها سخت تر است.

سایر آزمایشات تصویربرداری همراه با ماموگرافی برای استفاده در غربالگری معمول سرطان پستان در دست مطالعه هستند.

در مورد مناطق در حال ظهور در تشخیص زودهنگام بیاموزید.

در مورد انواع سونوگرافی – تفسیر سونوگرافی سینه – عکس رنگی رحم بیشتر بدانید. با مرکز تصویر برداری دکتر هدایی همراه باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری