021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

پانورکس دیجیتال

پانورکس دیجیتال

پانورکس دیجیتال؛این آزمایش از اشعه ایکس برای گرفتن عکس دندان از استخوان فک بالا و پایین استفاده می کند. می تواند تشخیص دهد که آیا سرطان به این استخوان ها گسترش یافته است یا خیر. شما می‌نشینید یا می‌ایستید و چانه‌تان را روی تکیه‌گاه قرار می‌دهید و مستقیم به جلو نگاه می‌کنید. دستگاه در اطراف سر شما حرکت می کند و از فک شما عکس اشعه ایکس می گیرد.

پانورکس دیجیتال

پدر پانورکس دیجیتال کیست؟

یرجو ولی پااترو

در حالی که چندین نفر با تلاش های اولیه برای رادیوگرافی پانورامیک آزمایش کردند، یرجو ولی پااترو، دندانپزشک فنلاندی، معمولاً به عنوان “پدر رادیوگرافی پانورامیک” شناخته می شود. اولین واحد رادیوگرافی پانورامیک تجاری تولید شده در ایالات متحده، Panorex، در سال ۱۹۵۹ معرفی شد.

پانورکس دیجیتال چقدر طول می کشد؟

تکنسین پانورکس دیجیتال با تمرکز بر مشخصات بیمار – یا نمای جانبی سر – بیمار را بر اساس معیارهای خاصی که هنگام گرفتن اشعه ایکس ضروری است، قرار می دهد. نوردهی معمولاً حدود ۱۰ ثانیه طول می کشد و اشعه ایکس را می توان تقریباً در پنج یا شش دقیقه توسعه داد.

برای دانستن درباره تفسیر سونوگرافی سینه و مرکز سونوگرافی سینه و بهترین مرکز سونوگرافی تهران بر روی هر کدام کلیک کنید.

انسان چند دندان دارد؟

یک دهان بالغ طبیعی دارای ۳۲ دندان است که (به جز دندان عقل) در حدود ۱۳ سالگی روییده اند:

 دندان های ثنایا (در مجموع ۸): وسط ترین چهار دندان در فک بالا و پایین.

 دندان نیش (در مجموع ۴): دندان های نوک تیز درست در خارج از ثنایا.

 دندان های پرمولر (در مجموع ۸): دندان های بین دندان نیش و مولر.

پانورکس دیجیتال چه مزایایی دارد؟

رادیوگرافی پانورامیک یا عکسبرداری در بهترین مرکز پانورکس در جردن دارای مزایای بسیاری از جمله زمان کوتاه برای عمل، پذیرش و همکاری بیشتر بیمار، پوشش کلی قوس های دندانی و ساختارهای مرتبط است (ساختارهای آناتومیک بیشتری را می توان در یک فیلم پانوراما نسبت به یک سری کامل رادیوگرافی داخل دهانی مشاهده کرد)، سادگی، کم بودن …

آیا انسان ها با تمام دندان های خود به دنیا می آیند؟

ما در ابتدا دندان‌های شیری داریم زیرا در کودکی، دهان ما برای مجموعه کاملی از دندان‌های بزرگسالان به اندازه کافی بزرگ نیست، اما کودکان هنوز برای جویدن به دندان نیاز دارند. بنابراین همه افراد با هر دو مجموعه ی کامل از دندان در فک متولد می شوند. ابتدا دندان‌های شیری می‌آیند و بعداً با بزرگ‌تر شدن بچه‌ها آن‌ها را از دست می‌دهند و دندان‌های بزرگ‌تر و بزرگ‌تر خود را یکی یکی به دست می‌آورند.

چگونه می توانم دندان هایم را بدون پول درست کنم؟

شما گزینه هایی برای مراقبت از دندان مقرون به صرفه دارید! کلینیک های دندانپزشکی جامعه خدمات دندانپزشکی را با هزینه ی بسیار کم تر ارائه می دهند. بیمارستان دولتی محلی شما ممکن است یک کلینیک دندانپزشکی محلی داشته باشد یا ممکن است بتواند شما را به یکی از آنها ارجاع دهد.

در مورد پانورکس دیجیتال چه چیزهایی باید بدانید؟

پانورکس یک اشعه ایکس یا عکس کلی دندان است که نمای کاملی از فک بالا و پایین، دندان ها، مفاصل گیجگاهی فکی (TMJs) و سینوس ها ارائه می دهد. بدون این بخش مهم از داده‌ها، گاهی اوقات ممکن است ضایعه پاتولوژیک مانند تومورها یا کیست‌ها، دندان‌های اضافی و مجموعه‌ای از شرایط دیگر که نیاز به درمان به موقع جراحی دارند را از دست بدهیم.

چرا برای پانورکس خود به عکسبرداری با اشعه ایکس pA نیاز دارم؟

بدون این بخش مهم از داده‌ها، گاهی اوقات ممکن است ضایعه پاتولوژیک مانند تومورها یا کیست‌ها، دندان‌های اضافی و مجموعه‌ای از شرایط دیگر که نیاز به درمان به موقع جراحی دارند را از دست بدهیم. فقط داشتن اشعه ایکس معمولی “PA” که یک دندانپزشک عمومی دریافت می کند برای اهداف ما کافی نیست.

اولین دستگاه اشعه ایکس پانوراما چه زمانی ساخته شد؟

این تکنیک در سال ۱۹۲۲ به ثبت رسید. او دستگاه خود را «دستگاه اشعه ایکس پانورامیک» نامید. H. NUMATA (ژاپن) دستگاهی مناسب برای معاینات بالینی ساخت و روش را “رادیوگرافی سهمی” نامید و اولین نتایج خود را در سال ۱۹۳۳ منتشر کرد.

چه زمانی به کانال ریشه پانورکس نیاز دارید؟

 اشعه ایکس پانورکس در تشخیص زودهنگام آسیب شناسی دهان قبل از آسیب دائمی به سلامت دهان و دندان بسیار حیاتی است.

اشعه ایکس دندان ابزاری موثر برای کشف حفره ها و پوسیدگی های موجود در دهان است. با این حال اشعه ایکس معمولی دندان همیشه تصویر کاملی از سلامت دهان ارائه نمی دهد. برای مشکلاتی که به دندان‌های شما مربوط نمی‌شود، پانورکس یک اشعه ایکس دندان را ارائه می‌دهد که به متخصصان دندانپزشکی اجازه می‌دهد کل حفره دهان را مشاهده کنند. اشعه ایکس پانورکس تنها در چند ثانیه یک تصویر پانوراما از کل دهان می گیرد.

اشعه ایکس پانورکس یک تصویر واحد از حفره دهان ارائه می دهد که شامل تمام دندان ها و استخوان های اطراف است. نتیجه اشعه ایکس کامل از دهان است که تصویر جامعی از دهان شما می دهد.

 پانورکس نماهایی از استخوان فک بالا و پایین، مفاصل گیجگاهی فکی، حفره سینوس بینی و استخوان مرتبط، و عصب فک پایین را امکان پذیر می کند – این عصب مهم صورت، حس را در سراسر دندان ها، لثه ها و فک پایین منتقل می کند. این دید بی‌نظیر از دهان به ما اجازه می‌دهد تا ببینیم ساختارهای دهانی شما چگونه با هم کار می‌کنند، مناطق مشکل‌ دار احتمالی را شناسایی کرده و مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان مورد نیاز شما را ارائه می‌کنند.

گرفتن اشعه ایکس پانورکس چگونه است؟

مانند یک اشعه ایکس سنتی، برای محافظت از شما در برابر تشعشعات، باید از پیش بند سربی استفاده کنید. هنگامی که دستگاه پانورکس به صورت نیم دایره می چرخد، در وسط دستگاه پانورکس می ایستید تا یک تصویر واحد از حفره دهان خود بگیرید. این فرآیند تنها چند ثانیه طول می کشد. در طول عکسبرداری با اشعه ایکس باید کاملاً بی حرکت بمانید.

پانورکس دیجیتال به تشخیص چه چیزی کمک می کند؟

پانورکس به دندانپزشک شما کمک می کند تا دید کاملی از دهان شما داشته باشد. این تصویر جامع به دندانپزشکان کمک می کند تا کیست ها و تومورهایی را که ممکن است مربوط به سرطان دهان یا سایر شرایط پزشکی باشد، شناسایی کنند. پانورکس همچنین به اثبات تصویر بهتر از TMJ و تشخیص اختلال گیجگاهی فکی (TMD) کمک می کند. این تصویر همچنین ممکن است برای شناسایی شکستگی ها و سایر آسیب های وارده به استخوان فک استفاده شود.

محدودیت های پانورکس چیست؟

اشعه ایکس Panorex ابزاری عالی برای نشان دادن کل دهان شماست، با این حال تصویر به اندازه یک اشعه ایکس معمولی جزئیات را ثبت نمی کند. برای بررسی مجدد حفره ها و سایر مواردی که ممکن است در عکس پانورکس از قلم افتاده باشند، باید تصاویر دیگری گرفته شود.

اشعه ایکس Panorex ابزار مفیدی است که ما در مرکز جردن دکتر هدایی  خود به همراه سایر ابزارهای تشخیصی مانند اشعه ایکس دیجیتال استفاده می کنیم. دید بهتر از حفره دهان به ما کمک می کند تا سلامت کلی دهان و دندان شما را درک کنیم و مسائل احتمالی را قبل از تبدیل شدن به یک مشکل تشخیص دهیم.

ما به بیماران خود توصیه می کنیم حداقل یک بار در سال به عنوان بخشی از معاینات منظم شما عکسبرداری با اشعه ایکس پانورکس را انجام دهند تا به ما در تشخیص زودهنگام مشکلات و ارائه بهترین مراقبت های بهداشتی دهان و دندان به شما کمک کند. تصویربرداری اشعه ایکس بخش مهمی از یک دوره مراقبت های پیشگیرانه منظم است که شامل تمیز کردن منظم و ارزیابی های بصری برای نظارت و حفظ سلامت دهان و دندان می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری