021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

پانورکس در جردن

پانورکس در جردن

پانورکس در جردن؛ اگر عکس ‌برداری با اشعه ایکس دندان گرفته‌ اید، می‌دانید که چقدر می‌تواند در یافتن حفره‌ها مفید باشد. اما در مورد مشکلات دندانی که مربوط به دندان های شما نیست چه می شود؟ اکنون یک عکس اشعه ایکس دندان وجود دارد که می تواند به دندانپزشک شما کمک کند نواحی دیگر دهان شما را ببیند. بسیار شبیه یک عکس پانوراما، پرتو ایکس پانورکس نمای کاملی از مناظری دهان افراد  ارائه می دهد به طور کلی در این مورد، کل حفره دهان شما را میتوان نام برد.

پانورکس در جردن

اشعه ایکس پانورکس چیست؟

اشعه ایکس پانورکس یک تصویر واحد از تمام دندان های شما یا عکس کلی دندان و استخوان های اطراف آن است. پانورکس که گاهی به عنوان یک FMX یا اشعه ایکس کامل از دهان نامیده می شود، یک نمای پانوراما دو بعدی از دهان شما ارائه می دهد. اشعه ایکس حاصل بیش از چند دندان در یک زمان را شامل می شود – و یک جایگزین عالی برای عکس های کوچکی است که دندانپزشک شما برای دیدن مجموعه کاملی از دندان های شما باید کنار هم بگذارد.

اشعه ایکس پانورکس همچنین قسمت هایی از فک شما را که با اشعه ایکس سنتی دندان قابل مشاهده نیست، آشکار می کند.

 با Panorex single FMX، دندانپزشک شما می تواند موارد زیر را مشاهده کند:

کل استخوان فک بالا و پایین شما

مفاصل گیجگاهی فکی شما (TMJ) یا مفاصل فکی

سینوس های بینی و استخوان اطراف آن

عصب فک پایین که حس دندان ها و لثه های فک پایین را فراهم می کند

تجربه نهایی از پانورکس در جردن

اگر هنوز عکس دندان پانورکس در جردن را با اشعه ایکس انجام نداده اید، باید بدانید که چیزی شبیه به آنچه قبلا تجربه کرده اید نیست. در حالی که برای محافظت از خود در برابر تشعشعات همچنان از پیش بند سربی استفاده می کنید، در مرکز دستگاه می ایستید. دوربین به صورت نیم دایره دور سر شما می چرخد ​​و به یک طرف فک خیره می شود و به طرف دیگر ختم می شود. برای یک تصویر واضح، باید ثابت بمانید؛ نگران نباشید – تنها چند ثانیه طول می کشد تا فرآیند تکمیل شود.

برای دانستن درباره تفسیر سونوگرافی سینه و مرکز سونوگرافی سینه و بهترین مرکز سونوگرافی تهران بر روی هر کدام کلیک کنید.

استفاده های اشعه ایکس پانورکس در جردن

اشعه ایکس پانورکس در جردن یک روش عالی برای دندانپزشکان برای بررسی مشکلات فک است – اما از آنجایی که اشعه ایکس پانورکس نمای کلی از دهان شما را ارائه می دهد، به اندازه اشعه ایکس سنتی دندان دقیق نیست و ممکن است برخی از آنها را تشخیص ندهد.

 حفره های دندانی دندانپزشک شما از بایت بال یا انواع دیگر اشعه ایکس برای کمک به تشخیص مشکلات دندانی مربوط به دندان های شما استفاده می کند. اشعه ایکس پانورکس اغلب در زمینه های زیر در مراقبت از دندان استفاده می شود:

تشخیص زودهنگام سرطان دهان – علائم فیزیکی سرطان دهان ممکن است تا زمانی که پیشرفت نکرده باشد آشکار نشود. اشعه ایکس پانورامیک دیدن کیست ها و تومورها را چه خوش خیم و چه بدخیم آسان تر می کند.

TMJ/TMD – دید بهتر از TMJ تشخیص اختلال مفصل گیجگاهی فکی یا TMD را آسان‌تر می‌کند.

 مشکلات استخوان فک – دندانپزشک شما می تواند شکستگی یا ضربه به استخوان فک را پیدا کند. بیماری های استخوان فک نیز در عکس پانورکس با اشعه ایکس مشهودتر است.

بیماری لثه – عقب نشینی استخوان ها که نشانه بیماری لثه است نیز قابل مشاهده است. دندانپزشک شما ممکن است بتواند درمان صحیح بیماری لثه را با دیدن عکس پانورکس شما توصیه کند.

رشد دندان و فک – دندانپزشک اطفال شما ممکن است از عکس پانورکس برای تعیین اینکه آیا دندان های دائمی کودک شما به درستی زیر دندان های شیری او رشد می کنند یا خیر استفاده کند. همچنین برای بررسی مال اکلوژن در بزرگسالان استفاده می شود.

دندان عقل نهفته – دندانپزشکان می توانند محل و زاویه نهفته شدن دندان عقل را ببینند که ممکن است به آنها در تعیین برنامه درمانی جراحی دهان کمک کند.

ترمیم های دندانی – با یک Panorex single FMX، دندانپزشک شما می تواند نیاز به پروتز یا بریس های دندانی را تعیین کند و محل قرار دادن ایمپلنت های دندانی را تعیین کند.

مشکلات سینوسی – گاهی اوقات مشکلات سینوسی می تواند باعث درد دندان شود. تشخیص بیماری سینوسی به عنوان منبع دندان درد می تواند به جلوگیری از نیاز به درمان های غیرضروری دندانپزشکی یا درمان های دندان درد کمک کند.

آماده سازی برای جراحی دندان – اشعه ایکس پانورامیک اغلب برای تعیین محل عصب فک پایین استفاده می شود تا در طول عمل سوراخ نشود.

چندین مزیت دیگر برای استفاده از Panorex single FMX وجود دارد. بسیاری از مطب های دندانپزشکی از اشعه ایکس پانورکس دیجیتال استفاده می کنند، به این معنی که تابش کمتری نسبت به مجموعه کامل اشعه ایکس دندانپزشکی سنتی است. لازم نیست که متخصص بهداشت دندان برای تعویض فیلم مدام وارد و خارج شود و در وقت شما صرفه جویی می کندو Panorex اغلب برای افراد ، کودکان و دیگرانی که برای نگه داشتن فیلم مشکل دارند استفاده می شود.

بسیاری از مطب های دندانپزشکی شروع به استفاده از اشعه ایکس پانورکس به عنوان بخشی از معاینه معمول و تمیز کردن دندان کرده اند. مانند یک مجموعه کامل از اشعه ایکس بایت وینگ، Panorex single FMX در طول ویزیت اولیه دندانپزشکی شما و پس از آن هر چند سال یکبار برای بررسی علائم مشکلات دندانی استفاده می شود. اگر به این فناوری دندانپزشکی علاقه دارید، از دندانپزشک خود بپرسید که چگونه می تواند برای شما مفید باشد.

بیوپسی سینه در تهران  چیست؟ ماموگرافی دیجیتال چیست؟ برای اطلاع در مورد ۲ وسال مطرح شده روی هر کدام کلیک کنید.

چه زمانی یک Panorex  بهترین انتخاب است؟

رادیوگرافی پانورکس یا پانورامیک رادیوگرافی بی نظیری است که خارج از فک بیمار گرفته می شود. اشعه ایکس پانورکس می تواند به دندانپزشکان یک نگاه کلی به ساختارهایی مانند دندان های نهفته، آناتومی فک، سینوس های بینی و هرگونه آسیب شناسی مشکوک در اطراف دهان نشان دهد.

فیلم‌های پانورکس معمولاً به این دلیل است که در بزرگسالان جوان با مشاوره ارتودنسی یا زمانی که دندانپزشکان شروع به نظارت بر رشد دندان عقل می‌کنند گرفته می‌شود. از آنجایی که اشعه ایکس کوچکتر داخل دهان نمی تواند قسمت زیادی از فک را به دندانپزشک نشان دهد، فیلم پانورکس بهترین راه برای انجام این کار است.

افرادی که به کاشت ایمپلنت دندان فکر می کنند نیز باید فیلم پانورکس بگیرند تا سطح استخوان و آناتومی سینوس های بینی را ارزیابی کنند. این به دندانپزشکان گروه دندانپزشکی کمک می کند تا تشخیص دهند که آیا بیمار ما کاندید ایده آلی است یا خیر، یا اینکه آیا ابتدا باید مراحل دیگری مانند پیوند استخوان یا جراحی بینی تکمیل شود.

همچنین به دندانپزشکان کمک می کند تا بدانند چه نوع ایمپلنتی باید در دهان قرار گیرد، زیرا هر ایمپلنت برای نیازهای آناتومیکی متفاوتی طراحی شده است. فیلم های پانورکس بهترین انتخاب برای حوادثی مانند شکستگی استخوان فک هستند.

برای قرار ملاقات های معمول دندانپزشکی، دندانپزشکان یک فیلم پانورکس را هر ۵ سال یک بار توصیه می کنند. اکثر بیماران جدید ما در اولین قرار ملاقات خود با ما پانورکس می گیرند. این با استاندارد مراقبت ADA مطابقت دارد، که برای کمک به دندانپزشکان برای نظارت بر نیازهای مراقبت از بهداشت دهان و دندان بیمار خود ایجاد شده است.

 از آنجایی که برخی از بیماری ها مانند کیست، سرطان، عفونت یا آسیب دندان را نمی توان بدون دیدگاهی که عکس پانورکس نشان می دهد مشاهده کرد، مهم است که این موارد را به طور منظم برای مراقبت های پیشگیرانه انجام دهید. بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی یا ایمپلنت هستند ممکن است نیاز به گرفتن این فیلم‌ها بیشتر داشته باشند تا پیشرفت درمان‌هایشان ارزیابی شود.

در گروه تخصصی جردن دکتر هدایی ما یک پانورکس دیجیتال داریم. این به ما این امکان را می دهد که به درخواست بیماران دندانپزشکی خود رادیوگرافی را با بیماران و سایر متخصصان سلامت به اشتراک بگذاریم.

هر نوع رادیوگرافی دندان برای مشاهده ویژگی های مختلف طراحی شده است. تصویری که پانورکس ارائه می دهد را نمی توان با سایر انواع اشعه ایکس داخل دهانی تکرار کرد. به عنوان مثال، رادیوگرافی بایتینگ که سالی یک بار برای ارزیابی پوسیدگی دندان گرفته می شود، نواحی اطراف ریشه دندان، دندان عقل یا رابطه دندان ها با سینوس ها را نشان نمی دهد.

فیلم های پانورکس آسان و بدون درد هستند. این فیلم ها با دستگاهی گرفته می شوند که تنها در چند ثانیه به دور سر می چرخد. فیلم های پانورکس دیجیتال برای مشاهده فوری آماده هستند و از حداقل تابش استفاده می کنند. همه بیماران ما احساس می کنند انجام آن فوق العاده آسان است. اشعه ایکس پانورامیک گرفتگی و ناراحتی را که گاهی به دلیل نگه داشتن فیلم در دهان ایجاد می شود، از بین می برد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری