021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

عکس کلی دندان

عکس کلی دندان

عکس کلی دندان؛اشعه ایکس پانورامیک دندان از دوز بسیار کمی از اشعه یونیزان برای گرفتن عکس از کل دندان های دهان در یک تصویر استفاده می کند. معمولاً توسط دندانپزشکان و جراحان دهان در تمرینات روزمره انجام می شود و ممکن است برای برنامه ریزی درمان پروتز، بریس، کشیدن و ایمپلنت عکس دندان استفاده شود.

این آزمون به آمادگی کمی ویا بدون نیاز به آمادگی خاصی نیاز دارد. اگر احتمال بارداری برای شما وجود دارد به پزشک خود اطلاع دهید. هر گونه جواهرات، عینک چشمی یا اشیاء فلزی را که ممکن است با تصاویر اشعه ایکس تداخل داشته باشد را در هنگام عکس برداری بردارید. از شما خواسته می شود که یک پیش بند سربی بپوشید تا از بقیه بدن خود در برابر هر گونه قرار گرفتن در معرض تشعشع محافظت کنید.

اشعه ایکس پانورامیک برای عکس کلی دندان چیست؟

رادیوگرافی پانورامیک که اشعه ایکس پانورامیک نیز نامیده می شود، یک معاینه با اشعه ایکس دندان دو بعدی (۲ بعدی) است که کل دهان شما شامل دندان ها، فک بالا و پایین، ساختارها و بافت های اطراف را در یک تصویر نشان میدهد.

فک یک ساختاربه شکل منحنی شبیه به نعل اسب است. با این حال، اشعه ایکس پانوراما یک تصویر صاف از ساختار منحنی ایجاد می کند. اغلب جزئیات استخوان ها و دندان ها را ارائه می دهد.

معاینه با کمک اشعه ی ایکس به پزشکان در تشخیص و درمان شرایط پزشکی کمک بسیاری می کند. شما را این عمل در معرض دوز کمی از تابش یونیزه قرار می دهد تا تصاویری از داخل بدن شما تولید کند. اشعه ایکس قدیمی ترین و همچنین رایج ترین شکل تصویربرداری پزشکی است.

برخلاف اشعه ایکس داخل دهانی سنتی که در آن آشکارساز فیلم/اشعه ایکس در داخل دهان قرار می‌گیرد، فیلم برای عکسبرداری پانورامیک در داخل دستگاه قرار می‌گیرد.

برخی از کاربردهای رایج این روش چیست؟

اشعه ی ایکس پانورامیک یک معاینه ساده و معمولی است که توسط دندانپزشکان و جراحان دهان در تمرینات و کارهای روزمره عکس کلی دندان انجام می شود و یک ابزار تشخیصی مهم است. ناحیه وسیع تری نسبت به اشعه ایکس را از داخل دهان  را پوشش می دهد و در نتیجه اطلاعات ارزشمندی در مورد سینوس های فک بالا، موقعیت دندان و سایر ناهنجاری های استخوانی ارائه می دهد.

 این معاینه به علاوه برای برنامه ریزی درمان پروتزهای کامل و جزئی، بریس، کشیدن و ایمپلنت استفاده می شود.

رادیوگرافی پانورامیک همچنین می تواند مشکلات دندانی و پزشکی مانند:

بیماری پریودنتال پیشرفته

کیست در استخوان فک

تومورهای فک و سرطان دهان

دندان نهفته از جمله دندان عقل

اختلالات فک (به علاوه به عنوان اختلالات مفصل گیجگاهی فکی و یا TMJ شناخته می شود)

سینوزیت

چگونه باید انجام دهیم ؟

معاینه پانورامیک اشعه ایکس نیاز به آمادگی خاصی ندارد.

ممکن است از شما خواسته شود که یک پیش بند سربی به عنوان یک اقدام احتیاطی برای محافظت از بقیه بدن خود در برابر هر گونه اشعه ای که ممکن است از پرتو پانوراما  و یا پرتو ایکس پراکنده شود، بپوشید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که جواهرات خود را از ناحیه ای که تصویربرداری می شود، عینک چشمی و هر شی فلزی که ممکن است در تصاویر اشعه ایکس تداخل ایجاد کند، بردارید.

در صورت وجود احتمال بارداری، خانم ها باید همیشه به دندانپزشک یا جراح دهان خود اطلاع دهند. بسیاری از آزمایشات تصویربرداری در دوه های  بارداری انجام نمی شود تا جنین در معرض اشعه ی خطرناکی  قرار نگیرد. اگر نیاز به عکس برداری با اشعه ی ایکس باشد، اقدامات احتیاطی برای به حداقل رساندن خطرات در قرار گرفتن در معرض اشعه برای نوزاد انجام می شود.

ماموگرافی هالوژیک چیست؟ ماموگرافی دیجیتال چیست؟ برای اطلاع در مورد ۲ وسال مطرح شده روی هر کدام کلیک کنید.

ظاهر تجهیزات چگونه است؟

دستگاه اشعه ایکس پانوراما از دو قسمت در دوطرف تشکیل شده است. یک لوله ی اشعه ایکس در یک طرف وهم  فیلم اشعه ایکس یا یک آشکارساز در طرف مقابل نصب شده است. سر بیمار با قسمت های  تکیه گاه های چانه، پیشانی وهم پهلو قرار می گیرد. ممکن است به بیمار یک مسدود کننده ی گاز هم داده شود تا دهان را کمی باز کند تا تصویر واضح ‌تری را داشته باشد.

روش کار چگونه است؟

اشعه ی ایکس نوعی تشعشع همانند نور یا امواج رادیویی است. اشعه ی ایکس از بیشتر اجسام از جمله بدن عبور می کند. تکنسین های مراکز با دقت پرتو اشعه ایکس را در ناحیه مورد نظر هدف قرار می دهند. این دستگاه های تصویر برداری  یک انفجار کوچک از تشعشعات را تولید می کند که از بدن شما عبور می کند. تشعشع ها تصویری را روی فیلم عکاسی و یا آشکارساز مخصوص ثبت می کند.

در طول معاینه پانورامیک اشعه ایکس، لوله اشعه ایکس به صورت نیم دایره ای دور سر بیمار می چرخد ​​و از یک طرف فک شروع می شود و به طرف دیگر ختم می شود.

یک دستگاه اشعه ایکس پانورامیک به جای تکیه بر فیلمی که در داخل دهان قرار می گیرد، پرتویی را از طریق بیمار روی فیلم یا آشکارسازی که در مقابل لوله اشعه ایکس می چرخد، پرتاب می کند.

اکثر تصاویربا اشعه ی ایکس فایل های دیجیتالی ذخیره شده الکترونیکی  هم هستند. پزشک شما می تواند به راحتی و با ساده ترین شکل به این تصاویر ذخیره شده برای تشخیص و مدیریت وضعیت شما دسترسی داشته باشد.

فرمت دیجیتال به علاوه به دندانپزشک اجازه می دهد تا کنتراست و هم روشنایی و تاریکی تصویر را برای تجسم بهتر ساختارها و بافت های خاص تنظیم و تغییر دهد. تصاویر روی فیلم قابل تنظیم و یا تغییر نیستند.

روش چگونه انجام می شود؟

ابتدا، شما در مرکز واحد قرار خواهید گرفت، جایی که تکنسین به دقت سر شما را قرار داده و محکم می کند. این دستگاه را می توان به گونه ای تنظیم کرد که بیمار ایستاده یا نشسته روی ویلچر را در خود جای دهد. سپس یک بایت بلوکر در دهان شما قرار داده می شود تا از تراز مناسب دندان ها اطمینان حاصل شود. قرار دادن صحیح دندان ها و سر برای به دست آوردن یک تصویر واضح مهم است.

از شما خواسته می شود تا زمانی که بازوی چرخان به صورت نیم دایره ای در اطراف محیط سر شما حرکت می کند و تصاویر در حال گرفتن هستند، بسیار بی حرکت بمانید. این معمولا بین ۱۲ تا ۲۰ ثانیه طول می کشد.

در حین وهم بعد از انجام ازمایش چه چیزی را تجربه خواهم کرد؟

انجام معاینه پانورامیک اشعه ایکس بدون درد، سریع و آسان است. ممکن است برای بیمارانی که دارای رفلکس گگ حساس هستند، از طریق اشعه ایکس داخل دهانی توصیه شود.

تعریف و بررسی اجمالی

رادیوگرافی دندان که اغلب به عنوان اشعه ایکس دندان شناخته می شود، یک روش تشخیصی است که به دندانپزشکان اجازه می دهد تا ساختارهای دندانی را که به راحتی با یک بازرسی بصری استاندارد دیده نمی شوند، بررسی کنند.

همچنین می توان از آن برای تشخیص حفره ها، تحلیل استخوان در دندان ها و استخوان های فک و هم توده های (خوش خیم و یا بدخیم) داخل دهان استفاده کرد. اشعه ایکس دندان تنها به تصاویر دندان های بیمار محدود نمی شود. این روش نیز می‌تواند ساختار بافت‌های نرم و استخوان‌ها را نشان دهد.

اغلب عکس کلی دندان با اشعه ایکس در طول مشاوره اولیه دندان ‌پزشکی انجام می‌شود. این تصاویر به دندانپزشک اجازه می دهد تا پس از شنیدن شکایات بیمار، نواحی خاص را ارزیابی کرده و تشخیص را تایید کند. آنها همچنین می توانند به عنوان یک روش پیگیری که پس از درمان انجام می شود استفاده شوند تا اطمینان حاصل شود که درمان ها مؤثر بوده اند و نتایج مورد نظر را ایجاد کرده اند.

اکثر دندانپزشکان از دو نوع اشعه ایکس دندان استفاده می کنند: داخل دهانی و خارج دهانی.

 این انواع با توجه به منطقه ای که تصاویر اشعه ایکس از آن گرفته شده است طبقه بندی می شوند. اشعه ایکس داخل دهانی، رایج ترین نوع، تصاویری از ساختار دندان (و همچنین استخوان فک جایی که به آن چسبیده است) تولید می کند. از سوی دیگر، اشعه ایکس خارج دهانی برای مشاهده ساختارهای جمجمه و فک است، اگرچه دندان های بیمار نیز در فیلم قابل مشاهده است.

اشعه ایکس داخل دهانی به طور کلی جزئیات بیشتری نسبت به اشعه ایکس خارج دهانی دارد و برای تشخیص وجود حفره ها، بازرسی ریشه دندان و استخوان های اطراف، نظارت بر رشد دندان ها و به دست آوردن اطلاعات در مورد سلامت عمومی دندان بیمار است.

انواع اشعه ایکس داخل دهانی شامل

رادیوگرافی بایت وینگ :تصاویری از دندان های بالا و پایین در یک قسمت از دهان بیمار ارائه می دهد.

 اشعه ایکس اکلوزال :تصویر نسبتا بزرگتر از مورد دیگر به دندانپزشک ارائه می دهد. تصاویری از کل قرارگیری و رشد دندان، این اشعه ایکس کل ردیف دندان‌ها را در هر یک از فک‌ها نشان می‌دهد.

رادیوگرافی پری آپیکال :تصویری از کل دندان، از انتهای ریشه که در فک گیر کرده است تا فک را نشان می‌دهد.

 تاج پادشاهی:یک مجموعه کامل از اشعه ایکس پری آپیکال، با حداکثر ۲۱ فیلم، معمولاً در اولین ویزیت مطب دندانپزشکی گرفته می شود، در حالی که رادیوگرافی بایت وینگ معمولاً برای اهداف پیگیری انجام می شود.

از سوی دیگر، اشعه ایکس خارج دهانی می تواند در تشخیص وجود و موقعیت دندان های نهفته مفید باشد. برخی از متخصصان پزشکی نیز از این روش برای تشخیص تومورهای داخل دهان و ساختارهای اطراف آن استفاده می کنند. رایج ترین نوع اشعه ایکس خارج دهانی اشعه ایکس پانورامیک است. انواع دیگر اشعه ایکس خارج دهانی شامل

برجستگی های سفالومتریک (برای ایجاد تصاویری از کل طرف سر بیمار، برای بررسی رابطه بین دندان ها و فک انجام می شود)،

توموگرام (مفید برای جداسازی قسمت های مختلف دهان برای شفافیت بیشتر). بازرسی)، سی تی اسکن (تصویر سه بعدی از ساختارهای دهان تولید می کند)،

 سیالوگرافی (برای تجسم غده بزاقی بیمار از طریق استفاده از ماده حاجب).

درباره اشعه ایکس و پانورکس در جردن بیشتر بدانید.

چه کسانی باید عکس برداری شوند؟

حتی بیمارانی که دارای سلامت دندان عالی هستند باید تحت عکس کلی دندان با اشعه ایکس دندان قرار گیرند زیرا این یک روش استاندارد در طول مشاوره دندانپزشکی است. این عمل باید حداقل یک بار در سال، یا چند بار در سال زمانی که بیمار تحت درمان است و یا اگر دندانپزشک در حال نظارت بر پیشرفت یک وضعیت دندانی است، انجام شود.

هر گونه شکایت در مورد دهان، دندان ها و فک – به خصوص آنهایی که هیچ علت بصری فوری ندارند – نیاز به عکسبرداری با اشعه ایکس دندان دارد.

مسائل پنهانی مانند دندان های نهفته، پوسیدگی دندان، آسیب به ریشه ها و استخوان های فک، آسیب های دندانی، مشکلات عصبی، آبسه ها، تومورها و کیست ها را می توان با چنین روش تصویربرداری شناسایی کرد. برنامه ریزی درمان یا نصب پروتزهای دندانی می تواند از اشعه ایکس دندان سود زیادی ببرد. آنها به دندانپزشک اجازه می دهند تا ساختارهایی را ببیند که تنها با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند.

 برداشتن پیچیده دندان، جراحی کانال ریشه و تراز کردن دندان ها نیز می تواند با تصاویر دقیق اشعه ایکس کمک کند.

نتایج طبیعی این روش به این معنی است که بیمار از سلامت دندان عالی، بدون حفره قابل مشاهده، جراحت و سایر مشکلات در داخل دهان برخوردار است. از سوی دیگر، نتایج غیرعادی نشان می دهد که بیمار به درمان یا حتی جراحی برای مسائل مختلف نیاز دارد.

این روش تصویربرداری نسبتا ساده است و نیازی به آماده سازی گسترده از قبل ندارد. در ابتدا بیمار باید ابتدا دندان های خود را قبل از عمل مسواک بزند.

انواع مختلف اشعه ایکس، البته، متفاوت انجام می شود. اشعه ایکس بایت وینگ نیاز دارد که بیمار روی یک فیلم کاغذی مخصوص گاز بگیرد در حالی که اشعه ایکس اکلوزال باید فک را قبل از عکسبرداری ببندد. اشعه ایکس پانوراما شامل یک دستگاه چرخان در اطراف سر بیمار است در حالی که اشعه ایکس کام تصاویر را در یک عکس می گیرد. بیمار باید در تمام مراحل بی حرکت بماند و از او خواسته می شود از طریق بینی نفس بکشد. ممکن است کمی ناراحتی ایجاد شود، به خصوص در مورد گاز گرفتن با اشعه ایکس، اما این روش به سرعت انجام می شود.

پس از انجام تصویربرداری، دندانپزشک فیلم را توسعه می دهد یا تصاویر را برای بررسی و تجزیه و تحلیل به کامپیوتر منتقل می کند.

برای دانستن درباره تفسیر سونوگرافی سینه و مرکز سونوگرافی سینه و بهترین مرکز سونوگرافی تهران بر روی هر کدام کلیک کنید.

مزایا در مقابل خطرات چیست؟

فواید

پس از معاینه اشعه ایکس هیچ تشعشعی در بدن شما باقی نمی ماند.

اشعه ایکس معمولاً در محدوده تشخیصی معمولی برای این معاینه عوارض جانبی ندارد.

اشعه ایکس پانورامیک دندان می تواند اطلاعات تشخیصی ارزشمندی را برای راهنمایی دندانپزشک یا جراح دهان شما برای درمان بیماری های دندانی و دهانی ارائه دهد.

اشعه ایکس پانوراما را می توان برای کودکان بسیار خردسال استفاده کرد، زیرا نیازی به قرار دادن فیلم در داخل دهان نیست.

خطرات

اشعه ایکس دندان از دوز بسیار کم اشعه استفاده می کند، اما برخی تحقیقات نشان می دهد که سرطان تیروئید را می توان با این روش تصویربرداری مرتبط دانست. خانم‌های باردار معمولاً کاندیدای ایده‌آلی برای عکس‌برداری با اشعه ایکس نیستند، زیرا اشعه می‌تواند به مادر و کودک آسیب برساند.

در صورت وجود احتمال بارداری، خانم ها باید همیشه به دندانپزشک یا جراح دهان خود اطلاع دهند.

محدودیت های اشعه ایکس پانورامیک چیست؟

اشعه ایکس پانورامیک اطلاعات دقیقی در مورد تک تک دندان ها یا بافت های نرم مانند ماهیچه ها ارائه نمی دهد. به طور کلی به عنوان ارزیابی اولیه استخوان ها و دندان ها استفاده می شود. از آنجایی که دهان شما خمیده است، اشعه ایکس پانورامیک گاهی اوقات می تواند تصویری کمی تار ایجاد کند که در آن اندازه گیری دقیق دندان ها و فک شما امکان پذیر نیست. اگر دندانپزشک یا جراح شما به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشد، ممکن است اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) تجویز شود. این ممکن است شامل Dental Cone Beam CT باشد، یک آزمایش تصویربرداری که به طور خاص برای این قسمت از بدن ایجاد شده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری