021-88799987

021-88781629

021-88782491

شنبه تا چهارشنبه 10 تا 19:30 پنج شنبه 9:30 تا 13:30

سونوگرافی سینه و زیر بغل

سونوگرافی سینه و زیر بغل

سونوگرافی سینه و زیر بغل ؛سونوگرافی سینه نوعی از آزمایش تصویربرداری است که ممکن است پزشک برای بررسی تومورها و یا سایر ناهنجاری های پستان تجویز کند. مرکز سونوگرافی سینه و زیر بغل از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر دقیق از قسمت  داخل سینه استفاده می کند.

برای انجام یک سونوگرافی معمولی پستان، یک متخصص مراقبت های بهداشتی از یک دستگاه دستی به نام مبدل برای ایجاد تصاویری از سینه شما استفاده می کند.

روش دیگر، آنها ممکن است یک سونوگرافی سینه و زیر بغل خودکار پستان (ABUS) یا سونوگرافی خودکار از تمام سینه (AWBUS) انجام دهند. این روش سونوگرافی از یک مبدل بزرگتر برای ایجاد یک تصویر سونوگرافی سه بعدی از کل سینه شما استفاده می کند.

دانشمندان همچنین در حال مطالعه استفاده از سونوگرافی سینه با کنتراست برای ایجاد تصاویر واضح تر از تومورهای سینه و سایر ناهنجاری ها هستند.

در سونوگرافی با کنتراست، یک متخصص مراقبت های بهداشتی ماده حاجب را به یکی از رگ های شما تزریق یا تزریق می کند. این ماده نحوه ی حرکت امواج صوتی را در بدن شما تغییر می دهد ، تا تصاویر فراصوت واضح تری را ایجاد کند.

برخلاف اشعه ایکس و سی تی اسکن، سونوگرافی سینه و زیر بغل از اشعه استفاده نمی کند و برای افراد باردار بی خطر در نظر گرفته می شود.

مشخصات سینه

سینه از مخلوطی از بافت فیبروگلندولار و چربی تشکیل شده است.

بافت غده ای به طور یکنواخت در سینه پخش نمی شود.

معمولاً در ربع جانبی فوقانی بارزتر است و از پشت نوک پستان به سمت محیطی تابش می کند.

مقدار بافت غدد به نوسانات هورمونی پاسخ می دهد و در طول چرخه قاعدگی تغییراتی را نشان می دهد.

با افزایش سن مقدار بافت غدد کاهش می یابد.

مجموعه‌های کانونی بافت چیست؟

مجموعه‌های کانونی بافت غده ممکن است به صورت توده ظاهر شوند، زیرا بافت غده‌ای سفت‌تر از بافت چربی اطراف است.

در زنان جوان، این یک علت بسیار شایع برای یک توده اغلب دردناک در سینه است.

هنگامی که یک مبدل را روی سینه قرار می دهیم، اولین لایه ای که می بینیم پوستی است که زیر آن مخلوطی از غده و بافت چربی است.

عمیق ترین لایه دیواره قفسه سینه با عضله سینه ای، دنده ها و ماهیچه های بین دنده ای است.

به دلیل جذب امواج صوتی در خلفی یا عمیق‌تر از دنده‌ها، تصویربرداری امکان‌پذیر نیست و این امر منجر به یک مصنوع به نام سایه آکوستیک خلفی می‌شود.

این به این معنی است که شما نمی توانید به فراتر از دنده ها نگاه کنید و پس از دنده ها، تصویر سیاه است.

ریه های طبیعی پر از هوا هستند که امواج اولتراسوند را نیز منعکس می کند.

مرز قدامی ریه یک خط هیپراکویک یا سفید ایجاد می کند که در نتیجه تنفس طبیعی حرکت می کند.

انعکاس صدای حباب های هوا در ریه ها چیزی را ایجاد می کند که ما آن را سایه کثیف می نامیم.

این به اندازه دنده ها تلفظ نمی شود.

سپس مخلوطی از چربی (تیره یا هیپواکوی) و بافت غده ای (خاکستری روشن یا هایپراکوی) وجود دارد.

لایه راه راه خلفی بافت سینه عضله سینه ای است.

پشت یا عمیق تر به دنده ها یک ناحیه سیاه یا سایه پشتی وجود دارد.

ریه ها عمیق ترین لایه قابل مشاهده هستند.

هوا در ریه ها بیشتر امواج صوتی را منعکس می کند که منجر به ایجاد یک خط روشن یا هایپراکویک با سایه کثیف در پشت آن می شود.

کاربردهای رایج این روش

سونوگرافی پستان اغلب به عنوان پیگیری ماموگرافی انجام می شود که نوعی اشعه ایکس برای غربالگری سرطان سینه است.

اگر در معاینه فیزیکی یا ماموگرافی یک ناهنجاری پستان نشان داده شود، پزشک ممکن است انواع سونوگرافی پستان را تجویز کند، مانند:

یک توده در سینه شما

یک ناحیه حساس یا دردناک در سینه شما

تغییر در بافت یا ظاهر پوست نوک پستان یا سینه شما

ترشح غیر معمول از نوک پستان

اگر توده ای در سینه خود دارید، سونوگرافی به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا این یک کیست پر از مایع است یا یک تومور جامد. همچنین به آنها امکان می دهد محل و اندازه توده را تعیین کنند.

انجام ماموگرافی

گاهی اوقات ممکن است به جای ماموگرافی از سونوگرافی سینه برای غربالگری سرطان سینه استفاده شود، از جمله:

در افراد باردار یا افراد زیر ۲۵ سال که نباید در معرض تشعشعات ماموگرافی قرار گیرند.

در افرادی که بافت سینه متراکمی دارند که باعث کاهش دید تومورها در ماموگرافی می شود

وقتی دستگاه ماموگرافی در دسترس نیست

به علاوه ممکن است از سونوگرافی سینه برای بررسی نشت یا سایر مشکلات مربوط به ایمپلنت سینه استفاده شود.

ممکن است سونوگرافی سینه انجام دهید:

به عنوان اولین آزمایش اگر توده ای در سینه دارید

اگر توده ای در سینه خود دارید که در عکسبرداری با اشعه ایکس سینه (ماموگرافی) نشان داده نشده است.

برای دیدن اینکه آیا توده سینه جامد است یا حاوی مایع است (کیست)

ممکن است این آزمایش را در کنار سایر آزمایش‌ها انجام دهید، مانند معاینه پستان و رادیوگرافی پستان (ماموگرافی) در یک کلینیک. همچنین ممکن است بیوپسی سینه انجام دهید. این ارزیابی سه گانه نامیده می شود.

همچنین ممکن است هنگام بیوپسی از پستان، سونوگرافی انجام دهید. این به پزشک کمک می کند تا مکان مناسب برای بیوپسی را پیدا کند.

آماده شدن برای سونوگرافی سینه

معمولاً هیچ آمادگی خاصی برای سونوگرافی سینه وجود ندارد.

هر دارویی را طبق معمول مصرف کنید.

چگونه آن را دارید

اسکنر اولتراسوند دارای یک میکروفون است که امواج صوتی را منتشر می کند. امواج صوتی از اندام های داخل بدن شما منعکس می شود و میکروفون آنها را می گیرد.

میکروفون به رایانه ای متصل می شود که امواج صوتی را به تصویر روی صفحه تبدیل می کند. سونوگرافی سینه و زیر بغل شما را انجام خواهد داد. متخصص سونوگرافی یک متخصص آموزش دیده است که در سونوگرافی متخصص است.

عکس شخصی که در حال انجام سونوگرافی سینه است

چه اتفاقی می افتد

شما باید لباس بالایی از جمله سوتین خود را در بیاورید و لباس بیمارستان بپوشید. برای آزمایش روی مبل دراز می کشی.

سونوگرافی یک ژل روان کننده روی سینه شما قرار می دهد، گاهی اوقات ممکن است احساس سردی داشته باشید. ژل به کاوشگر کمک می کند تا روی پوست شما بلغزد تا تصاویر واضحی روی صفحه نمایش دهد. ممکن است زمانی که سونوگرافی پروب را روی سینه شما حرکت می دهد کمی فشار احساس کنید. اگر ناراحت کننده است به آنها بگویید. سونوگرافی گره های لنفاوی زیر بغل شما را نیز بررسی می کند.

ممکن است که حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول بکشد. سونوگرافی ممکن است از شما بخواهد چند بار موقعیت خود را حرکت دهید و بازوی خود را بالا و پایین بیاورید.

در حین انجام اسکن می توانید یکی از اعضای خانواده یا یک دوست را همراه خود داشته باشید. فقط به سونوگرافی اطلاع دهید که یک نفر با شما خواهد بود.

بعد از سونوگرافی سینه شما

می توانید بلافاصله بعد از سونوگرافی لباس بپوشید. یک متخصص به تصاویر سونوگرافی نگاه می کند.

اگر همه چیز عادی به نظر می رسد، ممکن است نیازی به آزمایشات بیشتری نداشته باشید. اگر آزمایش یک توده پر از مایع را نشان دهد، پزشک یا پرستار ممکن است مایع را با سوزن تخلیه کند.

اگر یک توده جامد در اسکن ظاهر شد، ممکن است نیاز به آزمایش‌های بیشتری داشته باشید. اینها ممکن است شامل عکسبرداری با اشعه ایکس سینه (ماموگرافی) یا نمونه برداری از سلول های ناحیه غیر طبیعی (بیوپسی) باشد. اگر غدد لنفاوی زیر بغل شما غیر طبیعی به نظر می رسند، ممکن است در این ناحیه بیوپسی سوزنی انجام دهید.

درباره سونوگرافی و بیوپسی غدد لنفاوی بیشتر بدانید

در یک کلینیک یک مرحله ای، شما این آزمایشات را در همان بازدید انجام می دهید.

پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که آزمایش‌ها یا اسکن‌های دیگری مانند MRI انجام دهید. اینها معمولا برای یک روز دیگر رزرو می شوند.

گرفتن نتایج شما

ممکن است در همان روز نتایج را دریافت کنید.

اگر بیوپسی سینه انجام دادید، ممکن است لازم باشد یک هفته یا بیشتر صبر کنید. انتظار برای نتایج آزمایش می تواند زمان بسیار نگران کننده ای باشد. ممکن است اطلاعات تماس یک پرستار متخصص را داشته باشید و در صورت نیاز می توانید برای کسب اطلاعات با آنها تماس بگیرید. صحبت کردن با یک دوست نزدیک یا خویشاوند در مورد احساس خود می تواند کمک کند.

خطرات احتمالی

سونوگرافی سینه یک روش بسیار ایمن است، اما پرستار به شما خواهد گفت که در صورت بروز هر گونه مشکل پس از آزمایش با چه کسی تماس بگیرید.

معمولا عوارض جانبی وجود ندارد.

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه از امواج صوتی و پژواک آنها برای تهیه تصاویر کامپیوتری از داخل سینه استفاده می کند. این می تواند تغییرات خاصی در پستان مانند کیست های پر از مایع را نشان دهد که در ماموگرافی به سختی قابل مشاهده است.

چه زمانی از سونوگرافی سینه استفاده می شود؟

سونوگرافی معمولاً به عنوان یک آزمایش غربالگری معمول برای سرطان سینه استفاده نمی شود. اما می تواند برای مشاهده برخی تغییرات سینه، مانند توده ها (به ویژه آنهایی که در ماموگرافی قابل احساس هستند، اما دیده نمی شوند) مفید باشد. سونوگرافی می تواند به ویژه در زنان با بافت متراکم سینه مفید باشد، که می تواند دیدن نواحی غیر طبیعی در ماموگرافی را دشوار کند. همچنین می توان از آن برای مشاهده بهتر ناحیه مشکوکی که در ماموگرافی دیده شده است استفاده کرد.

سونوگرافی مفید است زیرا اغلب می تواند تفاوت بین توده های پر از مایع مانند کیست (که احتمال سرطانی بودن آنها بسیار کم است) و توده های جامد (که ممکن است برای اطمینان از سرطان نبودن آنها به آزمایش بیشتری نیاز داشته باشد) را تشخیص دهد.

سونوگرافی همچنین می تواند برای کمک به هدایت سوزن بیوپسی به ناحیه ای از پستان استفاده شود تا بتوان سلول ها را خارج کرد و از نظر سرطان آزمایش کرد. این را می توان در غدد لنفاوی متورم زیر بازو نیز انجام داد.

سونوگرافی به طور گسترده ای در دسترس است و انجام آن نسبتاً آسان است و فرد را در معرض تشعشع قرار نمی دهد. همچنین نسبت به سایر گزینه های تست هزینه کمتری دارد.

سونوگرافی سینه چگونه انجام می شود؟

اغلب، در تفسیر سونوگرافی سینه با استفاده از یک ابزار دستی و گره مانند به نام مبدل انجام می شود. ابتدا یک ژل روی پوست و/یا مبدل گذاشته می شود و سپس مبدل روی پوست حرکت می کند. امواج صوتی را می‌فرستد و پژواک‌ها را در حالی که از بافت‌های بدن در عمق‌تر زیر پوست پرتاب می‌کنند، می‌گیرد. این پژواک ها به صورت تصویر روی صفحه کامپیوتر ساخته می شوند. ممکن است زمانی که مبدل روی پوست شما حرکت می کند فشاری احساس کنید، اما نباید دردناک باشد.

سونوگرافی خودکار پستان (ABUS) یک گزینه در برخی از مراکز تصویربرداری است. این تکنیک از یک مبدل بسیار بزرگتر برای گرفتن صدها تصویر که تقریباً کل سینه را می پوشاند استفاده می کند. ABUS ممکن است گاهی اوقات به عنوان یک معاینه غربالگری اضافی برای زنانی که سینه های متراکم دارند انجام شود. همچنین ممکن است در زنانی که یافته های غیرطبیعی در سایر آزمایشات تصویربرداری دارند یا دارای علائم پستان هستند استفاده شود. هنگامی که ABUS انجام می شود، اغلب به یک سونوگرافی دستی دوم نیاز است تا تصاویر بیشتری از مناطق مشکوک دریافت شود.

نتایج سونوگرافی پستان چگونه گزارش می شود؟

پزشکان از همان سیستم استاندارد برای توصیف نتایج ماموگرافی، سونوگرافی سینه و ام آر آی سینه استفاده می کنند. این سیستم (به نام سیستم گزارش و داده تصویربرداری پستان یا BI-RADS) نتایج را به دسته‌هایی با شماره ۰ تا ۶ مرتب می‌کند.

با مرتب‌سازی نتایج در این دسته‌ها، پزشکان می‌توانند آنچه را که در سونوگرافی پیدا می‌کنند با استفاده از کلمات و اصطلاحات مشابه توصیف کنند. این باعث می شود که ارتباط در مورد نتایج این آزمون و پیگیری بعد از آزمایش ها بسیار آسان تر شود.

اولتراسوند یک آزمایش تصویربرداری است که امواج صوتی با فرکانس بالا را از طریق سینه شما ارسال می کند و آنها را به تصاویر روی صفحه نمایش تبدیل می کند. تکنسین سونوگرافی یک کاوشگر ساطع کننده صدا را برای انجام آزمایش روی سینه قرار می دهد. هیچ تشعشعی در کار نیست.

سونوگرافی به تنهایی به عنوان آزمایش غربالگری سرطان سینه استفاده نمی شود. بلکه برای تکمیل سایر تست های غربالگری استفاده می شود. اگر یک ناهنجاری در ماموگرافی مشاهده شد یا با معاینه فیزیکی احساس شد، سونوگرافی بهترین راه برای فهمیدن اینکه آیا ناهنجاری جامد است (مانند فیبروآدنوم خوش خیم یا سرطان) و یا پر از مایع (مانند کیست خوش خیم) است. نمی تواند سرطانی بودن توده جامد را تعیین کند و هم نمی تواند کلسیفیکاسیون ها را تشخیص دهد.

اگر زیر ۳۰ سال سن دارید، پزشک ممکن است سونوگرافی را قبل از ماموگرافی دیجیتال برای ارزیابی توده قابل لمس پستان (توده پستانی که از طریق پوست احساس می شود) توصیه کند. تفسیر ماموگرافی در زنان جوان ممکن است دشوار باشد زیرا سینه های آنها متراکم و پر از غدد شیر است. (سینه‌های زنان مسن‌تر معمولاً چرب‌تر هستند و ارزیابی آن آسان‌تر است.) در ماموگرافی، این بافت غده‌ای متراکم و سفید به نظر می‌رسد – بسیار شبیه یک تومور سرطانی. برخی از پزشکان می گویند که قرار دادن یک ناهنجاری در میان بافت غده متراکم می تواند مانند پیدا کردن یک خرس قطبی در طوفان برف باشد. بیشتر توده های سینه در زنان جوان کیست های خوش خیم یا توده های بافت غده طبیعی هستند.

پزشکان همچنین می توانند از سونوگرافی برای هدایت سوزن های بیوپسی دقیقاً به مناطق مشکوک در پستان استفاده کنند.

تشخیص زودهنگام می تواند به نجات جان انسان ها کمک کند، به خصوص در مورد سرطان سینه. در طول غربالگری سرطان سینه، شما یا پزشک سینه های خود را از نظر علائم سرطان، مانند توده ها یا تغییرات در بافت بررسی می کنید. غربالگری می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از انجام خودآزمایی پستان در خانه گرفته تا انجام معاینه بالینی توسط پرستار یا پزشک در حین ویزیت.

ارائه دهندگان پزشکی همچنین مثل دکترماموگرافی برای غربالگری زنان از نظر سرطان سینه استفاده می کنند. در بعضی موارد، تصویربرداری، مثلسونوگرافی سینه یا ماموگرافی تشخیصی، می تواند به پزشک کمک کند تا تغییرات در بافت پستان را بیشتر ارزیابی کند. درباره تصویربرداری تشخیصی و غربالگری سرطان سینه بیشتر بدانید تا بتوانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

×

نوبت گیری در مرکز : سونوگرافی جردن

× ارسال نسخه در واتساپ و نوبت گیری